Madonna della neva ontsluierd Plffl Wetenschapper analyseert problemen van kunstvezel PZC Zoeken naar teelt van 'groene' bol Proefschrift over ontstaansgeschiedenis vijftiende-eeuws schilderij wamammmm Gif Snellere diagnose bij hartpatiënlf Kosten verkoudheid becijferd Breder aanbod talenstudies Toch risico veilige dosis Ecstasy postzegels Wm maandag 10 maart 2003 door Marcel Hulspas SIENA - Sassetta's 'Madonna della ne ve' onthult de vroomheid en de trots van de opdrachtgeefster, de weduwe Ludovia Bertini. Machtelt Israels on derzocht de ontstaansgeschiedenis van dit vijftiende-eeuwse schilderij. Vanaf haar troon kijkt Maria ons aan met een onderzoekende, peinzende blik. De ogen van het Christuskind, ge zeten op haar rechterknie, dwalen daarentegen af naar links. De aposte len Petrus en Paulus, Johannes de Do per en Franciscus van Assisi, die moe der en kind omgeven, vestigen de aandacht op Maria. Johannes en Fran ciscus wijzen zelfs naar haar. Dit schilderij van Sassetta, Madonna della neve (1430) is een voorbeeld van een sacra conversationeeen visuele uitnodiging voor een heilige bijeen komst. De vier apostelen rond Maria fungeren als geestelijk helpers bij een spirituele meditatie van de beschou wer die te rade gaat bij de moeder Gods. Achter Maria's troon rijzen twee enge len op die haar kronen. Links en rechts van de troon staan er nog twee. De linker engel houdt een schaal vast met daarop sneeuw; de rechter heeft eenzelfde schaal op de leuning van de troon gezet en is bezig met het kneden van een sneeuwbal Die twee engelen vormen een verwijzing naar een van de fraaiste middeleeuwse legendes rond Maria: de Madonna van de sneeuw. Sassetta's schilderij heeft een roerige geschiedenis achter de rug. Het werd gemaakt voor de kathedraal van Siena, maar is daaruit op een gegeven moment verwijderd. In 1862 trof een kunsthis toricus het schilderij, inmiddels sterk verwaarloosd en vervuild, aan in een parochiekerkje Hij zag dat het om een belangwekkend werk ging. Toch duur de het tot 1913 voordat het schilderij werd geïdentificeerd als een Sassetta, thuishorend in de kathedraal van Sie na. De belangstelling voor Madonna della neve groeide daarna sterk dankzij de vondst van documenten die betrekking hadden op het ontstaan ervan. Mach telt Israëls heeft al dit materiaal, sa men met recente ontdekkingen om trent de kathedraalde stad Siena en de Sienese schildersschool, bijeenge bracht om een zo volledig mogelijk beeld te scheppen van het ontstaan van dit schilderij, dat inmiddels door kunsthistorici beschouwd wordt als in vele opzichten baanbrekend werk. Henk van Os wees reeds in 1968 op de diepe en veelzijdige betekenis die ge schiedenis van de Madonna della neve moet hebben gehad voor de opdracht geefster, de weduwe Ludovica Bertini. Het verhaal speelt zich af in augustus van het jaar 532. In een warme zomer nacht verschijnt Maria aan een rijke, oude Romein, Johannes geheten. Jo hannes is al oud. Hij heeft geen kinde ren en piekert over wat hij met zijn geld moet doen. Die nacht biedt Maria uit komst. Ze vertelt dat het de volgende dag gaat sneeuwen op de Esquili jneen van de zeven heuvels van Rome. Waar de sneeuw blijft liggen moet Johannes een kerk voor haar bouwen. Diezelfde nacht verschijnt ze ook aan paus Libe- rius om hem van haar voornemen op de hoogte te brengen. En inderdaad, die hete zomerdag sneeuwt het op de heuvel. Johannes en Liberius zien dat de sneeuw die blijft liggen, keurig de plattegrond van een kerk aangeeft. Zo verrees op die heuvel de Santa Maria Maggiore, een van de grootste en bekendste kerken van Ro me. Negenhonderd jaar later, in 1432, over leed de rijke Sienese handelaar Turino di Matteo. Zijn vrouw, donna Ludovica Bertini, erfde het grootste deel van zijn omvangrijke kapitaal. Zij hadden eveneens geen kinderen. Ook hier bracht Maria uitkomst. Turino had, zoals dat van een rijke ste deling werd verwacht, allerlei prestigi euze publieke functies bekleed. De laatste twee jaar van zijn leven was hij operaio (zakelijk directeur) geweest van de kathedraal van Siena. Zijn komst zorgde voor een belangrijke op waardering van de functie: Turino was de eerste die voor het leven werd be noemd. Bij die gelegenheid werd hij ook meteen geridderd. Vooral dat laat ste vervulde het echtpaar met trots. Turino ging voortvarend te werk. In de korte tijd dat hij operaio was. beteken de hij veel voor de kathedraal. Turino was een gelovig man. Hij richtte zijn gebeden vooral tot Maria en de heilige Franciscus van Assisi. Die twee, daar van was hij overtuigd, hadden hem ge red toen hij aan een ernstige ziekte leed. Een van zijn daden was de opname op de kalender van de kathedraal van de feestdag gewijd aan de Madonna van de sneeuw, 5 augustus. Turino's prestige blijkt nog het meest uit het feit dat hij er als eerste (en enige) operaio in slaagde om een graf voor zichzelf te regelen binnen de muren van de kathedraal. In zijn testament stond dat zijn vrouw ervoor moest zorgen dat er rondom zijn graf een kapel verrees gewijd aan Maria. Machtelt Israëls constateert in haar proefschrift: 'Sas setta's Madonna della Neve. An Image of Patronage' dat Ludovica trefzeker en doortastend te werk ging. Een kapel gefinancierd door particulieren was voor Siena een noviteit. Het verfraaien van de kathedraal was altijd een zaak geweest van de kerkelijke en wereldlij ke autoriteiten: bisschop en burge meester beslisten over de aankleding. Ludovica schakelde machtige vrien den en kennissen in, handelaren, ban kiers en zelfs twee bisschoppen, Anto nio Casini en Carlo Bartoli. Vooral Casini, ontdekte Israëls, was een be langrijk en invloedrijk raadsheer. Hij was niet alleen bisschop van Siena maar ook lange tijd de pauselijke mi nister van Financiën en later aartspriester van de Santa Maria Mag giore. In die functie had hij een belang rijke bijdrage aan de restauratie van de kerk. Het was Casini die Ludovica herinner de aan de legende van de Madonna van de sneeuw en haar erop wees hoe toe passelijk deze legende was voor haar leven met Turino. In 1430 bestelde Ludovica bij de schilder Sassetta een altaarstuk voor de kapel. Het moest de geschiedenis van de Madonna della ne ve voorstellen. Sassetta verwerkte in het schilderij, ongetwijfeld conform de opdracht, de heiligen die Turino zo dierbaar waren geweest en het thema fsjr,,/i ly.HumAmtiibr'fSeiXt m Jg5! 1 Sasetta's Madonna della neva. foto G PD van de wonderbaarlijke sneeuwval De rijke doch vrome handelaar, zijn dona tie aan de kerk, het harmonieuze sa mengaan van handelaar en paus, van commercieel gewin en geestelijk goed - het zijn allemaal details die het thema voor Ludovica zo toepasselijk maak ten Het thema verwees tevens naar Tu rino's belang voor Siena en voor de ka thedraal, en zijn functie als middelaar tussen de stad en de kerk van Rome. Ludovica's invloed op het schilderij is ook op andere manieren zichtbaar. Opvallend (bijna opdringerig) zijn de familiewapens aangebracht op de leu ningen van de troon van Maria. Subtie ler is de aanwezigheid van het echtpaar zelf. Een serie van zeven afbeeldingen onder het schilderij toont scènes uit de legende van het sneeuwwonder. Een dergelijk 'stripverhaal' (predella), be doeld om de centrale voorstelling te duiden, was niet ongebruikelijk, maar zeven schilderijtjes is wel opmerkelijk veel. De reden is waarschijnlijk dat Ludovica Sassetta de opdracht had ge geven haar en haar echtgenoot af te beelden. Sassetta heeft Ludovica in het vijfde schilderijtje vereeuwigd, staande ter rechterzijde, in gesprek met een bis schop (Casini?) terwijl paus Liberius druk doende is de door de sneeuw ge markeerde plattegrond aan te harken. Turino staat op het zesde schilderijtje, deftig gekleed, in de rol van opzichter tijdens de bouw van de kerk. In kunst historisch opzicht is Sassetta's Madon na della neve een baanbrekend werk. Het is het eerste voorbeeld van een al taarstuk met een rechthoekig, onver deeld beeldvlak en een overtuigende perspectivische compositie. Ook de op dracht was in veel opzichten opmerke lijk. De kapel was een van de eerste pri- vé-kapellen in de kathedraal. De tijden waren aan het veranderen, en snel. Net als in Rome en Florence ontstond er in Siena een invloedrijke klasse van rij ke handelaren. Of het nu vroomheid was, schuldgevoel of het gevoel niet achter te kunnen blijven, ze waren maar al te graag bereid om bij te dragen aan de verfraaiing van de kapellen van de kathedraal. De doortastende wedu we van de machtige operaio Turino had voor een belangrijk precedent gezorgd. Met haar altaarstuk toonde Ludovica niet alleen haar vroomheid en die van haar man, iedereen die het schilderij zag en kon 'lezen' werd doordrongen van de macht en de connecties van haar familie. BH door Peter de Jaeger LISSE - Hier cn daar steken de bloembollen al weer voor zichtig de kop boven de grond. In het voorjaar geven tulpen, chrysanten cn lelies een prachtig gezicht. Mooi, maar zeer giftig. De bollen- sector is de meest vervuilen de landbouwsector. Onder zoekers zoeken daarom driftig naar manieren om een 'groene' bol te telen. Op het Praktijkonderzoek Plant en Omgeving in Lisse werkt men aan milieuvrien delijke bollenteelt. Een be langrijke insteek is de pro- duktie van nieuwe bollen via weefselkweek Uit een bol- rok of schub kan een gezonde lelie wel honderd nieuwe bollen leveren. De bolletjes, niet groter dan een erwt, krij gen in klimaatcellen een groeistoot. Na drie of vier maanden binnen, kunnen ze de koude grond in, „Voordeel is dat het plant goed virusvrij is, waardoor minder gespoten hoeft te worden", zegt onderzoeker Henk Gude. Daar komt bij dat de gekloonde bollen slechts één jaar in de grond hoeven, voordat ze verkocht worden, in plaats van de gangbare twee of drie jaar Hierdoor wordt er minder gif per bol gebruikt. Weefselkweek wordt ook steeds vaker toegepast bij narcis, hyacint cn dahlia ,,Bij de tulp, de bulk van de bollensector, lukt deze aan pak jammer genoeg niet", zegt Gude. Bij de tulp ont staan wel scheutjes uit sten gelschijven, maar de meeste groeien niet uit. Een tulp le vert op die manier hooguit twee of drie nieuwelingen. „Weefselkweek is daarom te duur voor de tulp. Wel wordt de techniek toegepast bij veredeling, omdat het veel sneller resultaten oplevert dan klassieke vermeerde ring". Naast de gekloonde bloem bol zijn er nieuwe teeltme thodes gekomen. „Elk jaar worden er middelen verbo den. Wat overblijft zijn de minder giftige stoffen en be ter werkzame middelen", aldus Gude. Zo zijn er inmid dels reinigingsmiddelen ge komen die na gebruik direct uiteenvallen in onschadelij ke restproducten. Gude spreekt overigens liever niet over gifstoffen, maar over bestrijdingsmiddelen. „Der tig jaar terug werd in de bol lenteelt nog met kwik ge werkt. Dat is pas gif- Er is ook een begin gemaakt met biologische bestrijding. Onder meer door de grond weerbaarder te maken tegen ziektes via verwerking van compost en bacteriën door de bovenlaag van de grond. Ver der worden er minder mest stoffen gebruikt. Maar hier voor moet je eerst weten wat de minimumdosering is. Dat wordt uit veldproeven dui delijk. „Jarenlang kregen de bollen teveel stikstof, het overaan bod spoelde uit naar het op pervlaktewater. De hoeveel heid gif is nu beter afgestemd op de behoefte", zegt Gude. Op meer dan de helft van het bollenareaal wordt fertigatie toegepast, een combinatie van bemesting en irrigatie Hierbij wordt via een buizen systeem in de grond de voe dingsstoffen en water rechts reeks toegediend aan de wortel „Het risico op uit spoeling is hierdoor nihil De Zuid-Hollandse Mi lieufederatie is echter verre van tevreden. Deze organisa tie haalde in 1995 de wereld pers met een persbericht. Hierin stond dat nu niemand meer het eten van bloembol len, zoals in de hongerwinter massaal gebeurde, zou over leven. De bol was een gifbom geworden. En dat is volgens de milieugroep nu niet an ders, ook al gebruiken de bol- lentelers de helft minder landbouwgif. Het streven van het Meerja renplan Gewasbescherming uit 1991 is weliswaar ge haald. Er wordt liefst 61% minder gif gebruikt vergele ken met de jaren tachtig. „Maar het aantal kilo's zegt op zich niets Het gaat niet om de hoeveelheid, maar om de schadelijke effecten van de werkzame stoffen", zegt Joost Rutteman van de Mi lieufederatie ..De reductie is vooral bereikt bij de midde len voor grondontsmetting, die vrijwel allemaal zijn ver boden. Alle andere gifstoffen zijn vrijwel onveranderd nog in de handel". door Wilfred Simons LEIDEN - Kunstvezels en dra den van polymeer kunnen kron kelen, kartelen en zelfs breken tijdens industriële productie. Een groot probleem voor bedrij ven als Dupont, Akzo Nobel en DSM. De Leidse theoretische natuurkundige Wim van Saar- loos (47) kan ze niet helpen, maar wel is hij erin geslaagd de oorzaak van het probleem op te helderen. Het beste advies dat hij de industrie kan geven is: doe maar kalm aan. De kunstvezel is een uitvinding van de Amerikaanse chemiegi- gant Dupont. In de jaren '50 en '60 ontwikkelde het bedrijf ny lon, waar panty's van worden gemaakt. Al snel kwamen ande re bedrijven ook met kunstve zels, zoals kevlar, acryl en poly amide. Ze worden verwerkt in kleding, auto's en tennisrackets, om enkele voorbeelden te geven „De vezels worden gemaakt van polymeren (plastics). Dat zijn lange ketens van moleculen. Vergelijk ze maar met een open geknipt elastiekje, maar dan piepklein", zegt Van Saarloos Met z'n allen in een vat vormen ze samen een stroperige vloei stof. Hoe langer de polymeerke tens, des te stroperiger. Zeer lange polymeerketens gedragen zich als glas, dat een vaste stof lijkt, maar in feite een uiterst traag stromende vloeistof is. Van polymeren kan een draad worden getrokken door ze onder druk door een buisje te duwen die aan het einde een spuit mondje heeft. Dat gaat door de stroperigheid van de stof erg traag en dat is niet naar de zin van de industrie. Die heeft lie ver een snellere doorloop. Maar zodra de druk boven een be paalde waarde komt, begint de ellende: de draad blijft niet mooi glad, maar kronkelt, krijgt ruwe oppervlakken, kartelt uit de spuitmond en breekt zelfs. Dat is echt een lastig probleem voor de industrie, weet de hoog leraar. Van Saarloos kwam met het probleem in aanraking nadat hij in het jaar 2000 de Descar- tes-Huygensprijs won Dit is een jaarlijkse prijs van de Ne derlandse en Franse regering, waarbij de Fransen en de Ne derlanders een laureaat kiezen uit eikaars land. Hij kreeg een geldprijs van 22.000 euro die hij moest gebruiken om een half jaar aan een Frans instituut te werken. Door privé-omstandigheden slaagde hij er niet in om die pe riode aaneengesloten op te ne men, maar in juli 2000 verbleef hij een maand bij zijn collega Daniël Bonn van de Parijse Eco- le Normale Supérieure. „Hij kwam met een dik Duits boek, een echte bijbel voor inge nieurs, waarin dit probleem werd beschreven. Voor mij was het echt nieuw, maar ik had on derzoek gedaan naar turbulen tie en andere instabiliteiten en dus kon ik me er wel iets bij voorstellen." Van Saarloos en Bonn gingen samen aan het werk cn analy seerden de polvmerenstroom in het spuitmondje (extruder). „Al snel bleek dat de strengetjes blootstaan aan twee krachten De eerste kracht drijft hen die per de buis in, waarbij de stro ming' in het midden sneller is dan aan de randen Dat is in fei te niet anders dan in een rivier, waar het water in de vaargeul ook sneller stroomt dan langs de oevers. Omdat polymeerketens elastisch zijn, trekken de 'voor kanten' sneller naar de spuit mond dan de achterkanten." „Er komt zodoende spanning op de polymeren te staan, de zoge heten 'normaalspanning'. De tweede kracht is 'schuifspan- ning' die altijd ontstaat als twee objecten over elkaar heen schuiven. Als je langs een velle tje papier blaast, trekt de lucht het papiertje mee", legt Van Saarloos eenvoudig uit. De industrie wist wel dat schuifspanning en normaal spanning op elkaar inwerken IGeine verstoringen zijn in ex truders vaak te vinden. Zolang de stroomsnelheid niet te hoog wordt, dempen ze vanzelf weer uit, was de praktische waarne ming. De ruwe oppervlakken en de kartels ontstaan pas als een kritische stroomsnelheid, een drempelwaarde, overschreden wordt. Na verder onderzoek denkt Van Saarloos nu echt te weten hoe het zit. De verstoring in de ex truder is een soort turbulentie, een trilling. Trilling, normaal- en schuifspanning hangen sa men, Bij een hoge stroomsnel heid, waarbij grote normaal- en schuifspanningen ontstaan, is ZWOLLE - Een nieuwe werkwijze van huisartsen en» logen in de regio Zwolle levert een snellere diagnose®» hartpatiëntenOok bespaart de nieuwe methode 350 (Ói per jaar. Dat blijkt uit onderzoek van arts E. de Kluiven» Zwolse Isala klinieken. In het verleden verwezen huisartsen mensen met harL ten door naar een cardioloog, die opnieuw met de paft sprak. Nu kunnen huisartsen zelf onderzoeken naars functies aanvragen, waarna een cardioloog de resultate kijkt en eventueel een behandeladvies geeft Patiënten gen daardoor vijf weken eerder hun diagnose. De werkwijze bleek succesvol, stelt De Kluiver na hetom zoek. In 70 procent van de gevallen hoeft de cardioloog® tiënt niet verder te onderzoeken.De risico's voor patig worden niet hoger en wachtlijsten op de polikliniek care.' gie worden kleiner.Een woordvoerder van de Raad vcj Volksgezondheid en Zorg (RVZ) reageert positief opdet we werkwijze in Zwolle. GPD MICHIGAN -Verkoudheid kost de Nederlandse samen!» jaarlijks ongeveer ruim 2 miljard euro Tenminste, als® fers die A Fendnek (University of MichiganAnn Arbc:; senteert in het vakblad Archives of Internal Medicine talen zijn naar de Nederlandse situatie. Fendrick rekent onder de kosten van verkoudheid zak» de aanschaf van papieren zakdoekjes, hoestsiroop, to;; tersbezoek en werkverzuim. Uit het onderzoek onder! Amerikanen, bleek werkverzuim van ouders die thuisiw voor hun zieke kind de grootste kostenpost. UTRECHT - De universiteiten van Utrecht en Amslaj gaan samen vernieuwde en uitgebreide talenstudies aai den. De traditionele talenstudies worden uitgebreid me: leren kennen van de cultuur, economie en politiek va land. Talen als Frans, Duits en Italiaans trekken de laatste, steeds minder studenten. Bestudering van de 'pure'ta letterkunde van Frans of Portugees daalt, zegt woordvce Joop Kessels van de Universiteit Utrecht. De belangstó voor Engels en Spaans blijft wel redelijk op peil. Deinte voor brede Europese studies, waarvan taal een ondera blijkt volgens de universiteiten wel groot. Veel studente len internationaal gaan werken. Studenten kunnen daarnaast vanaf september 'masters a volgen voor tolk en vertaler. Aan Nederlandse universal bestaat zo'n opleiding tot dusver niet, Er komt bovendie masters-opleiding over 'de islam in de moderne wereld' LEUVEN - Bij een kleine tien procent van de mensen ka: 'veilige' dosis ecstasy toch al fataal aflopen omdafïÉia in hun lichaam langzamer door de enzymen in de levers afgebroken dan normaal. Dat schrijft J. Tytgat, (Kathol Universiteit Leuven) in de door deze universiteit uitgebn te Gezondheidsbnef. Normaliter duurt het ongeveer 40 uur voordat 95 procec: deze drug uit het lichaam verdwenen is. Bij een aantalih verloopt dit afbraakproces nog veel trager, waardoore makkelijk een overdosis kan ontstaan. Het grootstegeva een overdosis is oververhitting van het lichaam en oven dig zweten waardoor uitdroging ontstaat. Ecstasy kano« verbeschadiging veroorzaken. Vooral de Iaatsfelvveë decen nia is de filatelie een andere koers gaan varen. Veel verzame laars hebben bijvoorbeeld, om allerlei redenen, voor een the ma- of motiefverzameling ge kozen. Daarbij heeft men de keuze uit meer dan honderd on derwerpen, waarvan er dan nog weer vele kunnen worden uitge splitst. Denk alleen maar aan de fauna. Zo legt de een zich toe op vogels, de ander op vlinders, en weer een ander op insecten. In het bijzonder de laatste jaren hebben zich naast de vele on derwerpen ook nog enkele heel bijzondere thema's geschaard. En dan doelen we onder andere op de thema's Werelderfgoed en de 'gemeenschappelijke uitgif ten'. Bij de laatste gaat het om een emissie van twee of meer landen, hetzij met dezelfde mo tieven/ontwerpen op de zegels, hetzij ter gelegenheid van een zelfde gebeurtenis, maar dan wel met verschillende ontwer pen. teerd, al dan niet meteena tiek ontwerp: Op 22 januari, schrijvers. G» gië en Oekraïne; 4 april,2M nge herdenking van deo:» kingsreizen van Nicolas B» en Matthew Flinders, Fraai en Australië; 23 april, 80e» dag van de schilder Vlaho» vac (1855-1922), Kroatiil Tsjechië; 2 mei, kunstbl werk, Zweden en Nieuw-l land; 2 mei, WK-voetbaLf gentinië, Brazilië, DuilsJ Frankrijk, Italië en Uruguil mei, koralen, Canada en lij kong; 6 juni, bec soorten, Duitsland en 1 12 juni, keramiek, Chinaal gië; tt» t 'ttmi twes» w-cmiMootp' Wim van Saarloos met een 'mislukte' kunstvezel. „Dit is echt een lastig probleem voor de industrie." foto Henk Bouwman een kleine trilling al voldoende om vervormingen te doen ont staan Het getal 5 wordt dan snel overschreden. Bij lage stroom- snelheden verstoort daarente gen zelfs een grote turbulentie het eindproduct niet. De theoretische verklaring van Van Saarloos kan zijn waarde bewijzen in alle takken van in dustrie waarin wordt gewerkt met complexe stromende vloei stoffen. Bijvoorbeeld bij de pro ductie van optische glasvezels voor de data- en telecomindu- strie, waarvoor ook een extru der wordt gebruikt. Omdat het materiaal, glas, andere eigen schappen heeft dan polymeer, kunnen daar draden met een tempo van wel tachtig meter per seconde worden getrokken De drempelwaarde ligt veel ho ger en is met de huidige produc tietechnieken nog niet bereikt. Maar als de industrie het tempo verder opvoert, zullen kartelin gen en smeltbreuken op enig moment zeker ontstaan. Ook bij staalbedrijf Corus, waar met hoge snelheid van vloeibaar me taal staalplaten en profielen worden gewalst, komen vervor mingen wel eens voor. Denemarken en Groenland pre senteren op 12 maart een ge meenschappelijke uitgifte. De zogenoemde Deense Literaire Groenlandexpeditie, die hon derd jaar geleden werd onder nomen (1902-1904) wordt her dacht met de uitgifte van een velletje, waarin drie zegels (twee met een waarde en één zonder waarde) met daarop beelden van het kampement op de Groenlandse kust en van ex peditieleden, Waarden van de Deense zegels 4,25 kr. (leden) en 7,00 kr. (kust) en van de Groen landse 15,00 kr. (kust) en 21,00 kr. (Knud Rasmussen). Zowel Denemarken als Groenland komt op 12 maart met nog een emissie. Daarover later meer, evenals andere Scandinavische uitgiften. Tot nu toe zijn er al ruim twee honderd gemeenschappelijke emissies in omloop gebracht. Verschenen ze tot ongeveer 1995 nog mondjesmaat, de laatste ja ren komen er toch wel tussen de vijftien en twintig uit. In het af gelopen jaar konden, althans voor zover nu bekend, de vol gende emissies worden geno- BtLOIQUE-BElö 12 juli, windmolens. B& Azoren; 13 juli, kantww gië en Kroatië; 6 augW jaar diplomatieke bep® gen, Australië en Thail# augustus, zeldzame 1 Rusland en Kazakstan; 1 gustus, werelderfgoed! Verenigde Naties en I®' september, dieren in de#j Zee, Oekraïne en Kazak^r september, 100 jaar In nale Raad voor zeeondfl Faeröer, DencmarkttJ Groenland; 5 oktober,^' lijke paleizen, Z weden (M land; 12 oktober, bei#1 bouwwerken, China en»p kije; 2 december. Turks* gaars erfgoed, Turkije garije. Welgeteld achttien enus» daar komen ongetvnjp wel enkele bij MogelijkJJ gemeenschappelijke ook voor u een aanspr ma. TPG Post heeft afgelopjT ter gelegenheid van hew rig bestaan van Joh. een velletje uitgegeven*3 0,39-zegels (5x2 Opnieuw is de oplage. lijking met enkelejongflfl sies, aanzienlijk teruflPj en wel naar 560.000 vr Advies: wacht niet te 1*4 kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 8