Nieuwe golf vogelpest verwacht PZC Noord-Koreanen wilden spionagetoestel VS kapen Enorme drukte op veerboten Elf arrestaties bij extreem-rechtse demonstratie Steeds meer kritiek op Balkenende in kwestie Margarita Ministerie gaat overal in het land steekproeven doen Tunnel bekoort uitverkorenen Britse minister zou opstappen CWI's niet op taak berekend Maltezen omarmen Europese Unie Verkiezingssponsjes in de Abdij Schaatsgoud in Thialf 15 en 23 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 246e jaargang no. 58 maandag 10 maart 2003 los nummer 1,10 fonrEuaène Verstraeten 1EBNEÜZEN - Het was dit „eekeinde extreem druk op de veerdiensten over de Wester- schelde. Dat dit het laatste weekeinde was dat de veren va ren, had daar alles mee te ma ken- Velen wilden nog een keertje met de boot mee. Zij namen de lange wachttijden voor lief. Maar anderen maakten rechts omkeert en besloten de Lief- kenshoektunnel te nemen. Ook afgelopen week was het vanwege de vakantie al een stuk drukker dan normaal. Volgens een medewerker van de PSD in Kruiningen is het 'veertoerisme' al een week of drie geleden be gonnen. „Ramptoerisme, zeg gen wij liever. Want we zijn van af volgende week onze baan kwijt." Onder de passagiers op de veerdienst Kruiningen- Perkpolder waren ook veel voetgangers. Ouders die hun kinderen een laatste keertje met de boot wilden laten meevaren, voordat de veerdienst in de ge schiedenisboeken verdwijnt. „Als ze de tellingen voor een fietsvoetveer tussen Perkpolder en Kruiningen de laatste weken hadden gehouden, was dat veer er zeker gekomen", aldus de PSD-medewerker. „Ze zijn ge woon te vroeg met tellen begon nen." pagina 11kampioenen in poloniase over de boot pagina 12: laatste keer ook de leukste vflnonze redactie binnenland DEN HAAG - De komen de week is in de Gelderse Vallei een nieuwe golf van uitbraken van de klassie ke vogelpest te verwach ten. Dat heeft directeur Kleinmeulman van de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees gisteren gezegd. Volgens Klemmeulman leert de ervaring dat een eerste uitbraak na een incubatietijd doorgaans wordt gevolgd door een tweede golf Die verwacht hij de ko mende dagen. Voorzitter Wol- leswinkel van de Nederlandse ■Organisatie van Pluimveehou ders is bang dat de besmettelij ke ziekte zich verder naar het ioosten zal uitbreiden, buiten het op dit moment besmette gebied, zo zei hij gisteren voor het Radio l-Journaal. iHet afgelopen weekeinde meld de het ministerie van Land- jbouw in totaal zes nieuwe gevallen van vermoedelijke be smetting in de Gelderse Vallei. I Zaterdag ging het om plui m vee- houderijen in De Glind, Scher- penzeel en Barneveld. Gisteren kwamen daar bedrijven in Renswoude, Lunteren en op nieuw Barneveld bij. Het totaal aantal verdachte bedrijven is hiermee uitgekomen op 23, al dus het departement. Van ne gentien bedrijven staat inmid dels vast dat de vogelpest er is uitgebroken. Het ministerie heeft ook aangekondigd dat bij alle ongeveer 1300 bedrijven waar het pluimvee naar buiten kan, vogelpestonderzoek zal plaatshebben. Verder komen er per provincie en per bedrijfstak steekproeven om te zien of er nog een tweede vogelpestvirus heerst. Dat onderzoek moet eind van de week zijn afgerond. Het is de bedoeling dat het in de toekomst vaker zal plaatsheb ben. Uit onderzoek van de Algemene Inspectiedienst (AID) blijkt dat een op de tien pluimveehouders de regels overtreedt. Vooral hobbyboeren blijken niet te we ten dat ze zich in het risicoge bied bevinden en hun pluimvee moeten opsluiten. De Belgische regering heeft alle verzamelingen van pluimvee en andere gevogelte verboden. De maatregel treft ook de duiven sport. Er kunnen geen opleer- vluchten vanuit Belgié worden gehouden en er mag geen door voer van duiven door dit land plaatsvinden. Het vluchtpro- gramma van de Afdeling '96, de Zeeuwse duivensportbond, be gint op 25 maart met een op- leervlucht vanuit het Belgische Semmerzake. „Net als een paar jaar terug schijnen we weer in de problemen te komen", zegt Rinus Laban, voorzitter van de Afdeling '96. ANP Doodgeschoten AMSTERDAM - Een nog onbe kende man is gisteravond neer geschoten in de Molukkenstraat in Amsterdam-Oost. Het slachtoffer overleed korte tijd later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen, zo heeft de portie meegedeeld. De man werd meerdere keren bescho ten. De politie heeft nog geen zicht op de mogelijke dader of daders. ANP Een actievoerder tegen de demonstratie van de extreem-rechtse Nederlandse Volksunie staat oog in oog met een ME-er. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland APELDOORN - De gemeente Apel doorn heeft zaterdag op het laatste moment een demonstratie van de ex treemrechtse Nederlandse Volks-Unie (NVU) verboden. Omdat er een grote toeloop was van linkse tegendemon- stranten, vond loco-burgemeester Van der Tas de situatie niet langer verant woord. Agenten hielden uiteindelijk elf actie voerders aan. De Apeldoornse loco burgemeester verbood de actie van de NVU. nadat er 's ochtends circa 250 linkse demonstranten naar Apeldoorn waren gekomen voor een demonstratie georganiseerd door Dwars, een jonge renorganisatie van GroenLinks. Deze kregen gezelschap van aanhangers van de Antifascistische Aktie (AFA). De politie moest er aan te pas komen toen de protestactie van de tegende- monstranten uit de hand liep. Dat ge beurde toen zij in het winkelgebied een vermeende rechts-extremist zagen. Die man liep klappen op Er werd met ste nen gegooid: een 17-jarig meisje uit Apeldoorn raakte gewond. Dat leidde tot enkele confrontaties met de politie, die elf arrestaties verrichtte. Een demonstratie van de NNP in Rot terdam-Zuid verliep rustiger. De onge veer vijftig deelnemers protesteerden onder het motto 'Stop islamisering, moskee nee' tegen wat zij de islamise ring van Nederland noemen. De ge meente verbood de demonstratie van de NNP op advies van justitie niet, omdat de leus een politiek statement zou zijn en niet strafbaar. De deelnemers van de demonstratie zijn tegen de bouw van een moskee nabij voetbalstadion de Kuip .ANP door Patrick Ingwersen NEW YORK - Noord-Koreaan- se gevechtsvliegtuigen hebben vorige week gepoogd een Ame rikaans spionagevliegtuig tot landen te dwingen om de vijf tien koppige bemanning gevan gen te nemen. Dat heeft een ho ge functionaris van Defensie in Washington gezegd, zo meldde dit weekeinde de New York Ti- analyse van het incident wijzen op een geplande Noord-Kore- aanse actie om het toestel te ka pen, aldus de zegsman. De Noord-Koreanen naderden het Amerikaanse vliegtuig veel dichter dan eerst gemeld en vlogen op slechts circa vijftien meter naast de Amerikaan. Daarbij beduidden Noord-Ko- reaanse vliegers via internatio naal erkende gebaren dat de Zij maakten een bustocht door de tunnel en p. maakten een wandeling langs tal van standhou- LEWOUTSDIJK - Twaalfduizend 'uitverko- ders in de inrit. Het gros van de bezoekers was on- 'n meeuwen - het aantal was gelimiteerd - der de indruk van de tunnel, foto Charles Strijd tun" 1 zater<^a8 kennis met de Westerschelde- pagina 11: duik in het rijk van Jules Verne Een week geleden werd na het incident geruststellend bericht dat vier Noord-Koreaanse Migs het Amerikaanse vliegtuig van het type RC-135S Cobra Ball naderden en enige tijd vergezel den. De Noord-Koreanen leken geen agressieve bedoelingen te hebben, zo luidde toen de offici ële lezing. Maar die is nu tegengesproken door de zegsman van het Penta gon (ministerie van Defensie). Vraaggesprekken met de be manningsleden en een nadere LONDEN - De Britse minister voor Internationale Ontwikke ling Clare Short legt haar func tie neer in geval van een oorlog tegen Irak zonder steun van de VN. Dat heeft zij gisteren ver klaard voor de BBC radio. Eer der op de dag had Labour-par- lementslid Andrew Reed al met opstappen gedreigd AFP pagina 5: strijd om stemmen De CWI's, de voormalige arbeidsbureaus, komen vierhonderd werknemers tekort om de verwachte stijging van de werk loosheid het hoofd te kunnen biedenEr moet ook anders wor den gewerkt. Binnen het huidige personeelsbestand moeten nog eens vierhonderd mensen worden vrijgemaakt die zich uitsluitend bezighouden met het invullen van vacatures. Voorstanders van aanslui ting bij de Europese Unie vieren de overwinning. Met slechts een krappe meerder heid van drie procent heeft de bevolking van Malta zich zaterdag uitgesproken voor het kandidaat-lidmaatschap van de EU. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie feliciteerde het land gisteren al met de historische keuze. De open dag van de provincie werd zaterdag opnieuw druk bezocht, ondanks de concurrentie van de Westerscheldetun- nel Ongeveer 7500 Zeeuwen namen een kijkje in en om het Abdijcomplex. De politieke partijen grepen hun kans om drie dagen voor de verkiezingen nog snel even wat schuursponsjes, balpennen of plastic tasjes uit te de len. De Nederlandse schaatstop gaf het Thialf-stadion tij dens de wereldbekerwed strijden een oranje gloed. Er- ben Wennemars was op de twee sprintafstanden superi eur en Marianne Timmer schaatst weer fris en onbe vangen. Na het toernooi laai den de discussies over de WK-selectie op. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; zeeland: 9, 11 en 13, sport: 15,16,17,18,19,20,21,22,23 en 24. van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA-leider Bos en VVD-lcider Zalm hebben gisteren kritiek geuit op de rol die premier Balkenende speelt in de affaire rond prinses Mar garita, de dochter van prinses Irene, die ruzie heeft met konin gin Beatrix en andere leden van het hof. Zalm noemde het optreden van de CDA-premier 'niet sterk', terwijl Bos hem waarschuwde dat hij de kwestie niet moet af schuiven op zijn voorganger, de PvdA'er Kok. Vorige week al uitte met name de SP scherpe verwijten aan het adres van Bal kenende Zaterdag zei Balke nende dat Kok hem bij zijn aan treden niets over de affaire heeft gemeld. „Het is niet ter sprake geweest en het zat niet in het overdrachtsdossier." Toch zou op het ministerie van Algemene Zaken iets hebben moeten cir culeren dat de naam 'dossier' kan dragen, aldus de premier. Margarita heeft Kok immers een brief geschreven over haar onmin met de koningin. Bos vindt het 'zwartepïetenspel' van Balkenende 'ongepast'. „De minister-president moet zich realiseren dat hij ook namens zijn voorgangers spreekt", zei hij gisteren tijdens een partijbij eenkomst in Rotterdam. Bos is overigens niet van plan het Bal kenende en de ministers Remkes (Binnenlandse Zaken, WD) en Donner (Justitie, CDA) politiek moeilijk te maken. WD'er Zalm vindt vooral dat Balkenende onhandig heeft ge opereerd bij het naar buiten brengen van informatie over de kwestie. ANP (Advertentie) Amerikaan hen moest volgen en landen. Volgens de zegsman wa ren de Noord-Koreanen van plan de bemanning gevangen te nemen. Die negeerde echter de instructies van de Noord-Kore- aanse vliegers en keerde onge hinderd terug naar de basis Ka- dena in Japan. Het incident was boven internationale wateren, zo'n 240 kilometer van de Noord-Koreaanse kust. De actie van twee Mig-29 en twee Mig-23 toestellen moet volgens Washington zorgvuldig zijn voorbereid, mede omdat Noord-Korea een tekort heeft aan brandstof en reserve-on derdelen. Piloten in dat land vliegen slechts dertien uur per jaar voor hun training als ge volg van de tekorten. Ze verla ten daarbij zelden of nooit het Noord-Koreaanse luchtruim. De VS zullen hun spionage- vluchten spoedig hervatten en daarbij extra veiligheidsmaat regelen om een herhaling van het incident te voorkomen.ANP voorletters: straat: postcode: plaats telefoon: i noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen /es maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 -1800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1