PZC Oranje speelt in niet-erkend land Ik reed harder dan in mijn dromen Voetballende idolen en zingende idols tal Zwitserse ploeg zit achter Ullrich aan De Nooijer wil fit worden voor derby IOC-lid zorgt voor rel met organisatie Athene Interland tegen Moldavië staat op losse schroeven DSB-ploeg zet Cramer aan de kant Tuitert slachtoffer succes DPA-ploeg Mido wil naar Celta de Vigo Liefers kiest voor 3000 meter Tsjechische tennisser geschorst Hans Westerhof naar Mexico Zuid-Amerika krijgt WK voetbal Zabel boekt eerste zege AZ verrast Roda JC Reddingsplan voor Eagles verworpen zaterdag 8 maart 2003 van onze sportredactie ATHENE - De relatie tussen de organisatie van de Olympische Spelen van Athene (Athoc) en het Internationaal Olympisch Comité (IOC) is verstoord na ne- gatieve uitlatingen van IOC-lid Kevan Gosper. De Australiër hekelde de trage manier waarop de Grieken de Spelen voorbereiden. „Athene loopt het risico het vieze lapje vlees te worden in de sandwich tussen twee geweldige Spelen (Sydney en Peking)", zei Gosper tegen de Australische krant Herald-Sun. Volgens Gosper gaat het IOC op sleutelposities binnen Athoc ei gen mensen benoemen om te ga randeren dat de bouw van de stadions op tijd af is. Gianna Angelopoulos, de grote baas van Athoc, belde na het lezen van het artikel woedend met IOC- voorzitter Jacques Rogge. Ze vindt Gospers uitspraken scha delijk voor de olympische voor bereidingen. RTR door Jaap van Essen DEN HAAG - Nederland moet op woensdag 2 april voetballen tegen Moldavië. De wedstrijd is in de voormalige Sovjet-repu bliek omstreden en staat zelfs op losse schroeven. Het duel zou gespeeld worden in Tiraspol, de hoofdstad van Transnistrië, uit gerekend het deel van Moldavië dat zich onafhankelijk heeft verklaard. Tiraspol weigert der halve de wedstrijd binnen de stadsgrenzen te laten spelen. De trip van Oranje naar Molda vië, luttele dagen na Nederland- Tsjechië, beloofde al een soort reis terug in de tijd te worden. Moldavië is namelijk een land van niks. Het tussen Roemenië en de Oekraïne ingeklemde landje geldt als het armste van Europa. Volgens de recentste schattingen leeft 80 procent van de circa 4,4 miljoen inwoners onder de armoedegrens. Sinds de onafhankelijkheid die volgde op de ineenstorting van de Sovjet-Unie, rommelt het al in Moldavië. Meteen na de op richting van de staat in 1991 braken er gevechten uit tussen de verschillende bevolkings groepen. Ruim de helft van de inwoners spreekt Moldavisch, dat vrijwel hetzelfde is als Roe meens. In totaal is zo'n 30 procent van de inwoners van Russische, Wit-Russische of Oe- kraïnsche afkomst. De overige bewoners (op een Turkse minderheid in het zui den na) is juist volledig op het oosten gericht. Het fanatiekste deel van die groep richtte Trans nistrië op, een onafhankelijke staat op een smalle strook land langs de oostgrens van Molda vië. Moldavië erkent Transnis trië uiteraard niet, niet één land ter wereld doet dat. Transnistrië geeft desondanks HEERENVEEN - Boos en ver drietig was Wieteke Cramer toen ze van de DSB-leiding kreeg te horen dat haar contract niet werd verlengd. „Je houdt er altijd rekening mee, omdat je maar een contract voor een jaar hebt, maar het komt wel hard aan", aldus Cramer, die samen met Barbara de Loor op zoek moet naar een ander team. Met de reden die DSB aandroeg voor haar gedongen vertrek kan Cramer, bronzen medaillewin nares op het EK allround 2001 in Baselga, geen vrede hebben. „Ze willen met het oog op de Olympische Spelen van 2006 verder met een jonge ploeg en ik denk dat ik daar met mijn 21 jaar wel degelijk in pas." Het afgelopen weekeinde won Cramer in Groningen nog het allroundtoernooi om de VPZ/Grunobokaal „Ik had juist weer het gevoel dat ik op de goede weg zat", zei Cramer, die dit seizoen kampte met de na weeën van de ziekte van Pfeiffer en een overdosis training. „Maar ik kan nu weer versnel len in de laatste rondes van een 3 of 5 kilometer. Het gevoel was er weer." Met name de verklaring dat de coaches van DSB geen perspec tief zien in Cramer, kwam heel hard aan. „Het is niet leuk te ho ren dat ze geen vertrouwen meer in je hebben. Daarin was ik erg teleurgesteld." Cramer heeft ook met het idee dat haar coach Sijtje van de Lende achter het besluit staat. „Sijtje ziet zeker in dat ik het wel kan." GPD zijn eigen geld uit. Het houdt er een eigen legertje op na en voert ook grenscontroles uit bij de grenzen die volgens de interna tionale gemeenschap dus niet bestaan Voorts houdt men zijn eigen verkiezingen en is er ook een eigen parlement, premier en president, een etnische Rus die luistert naar de naam Igor Smir- nov. In de Moldavische pers wordt dagelijks bericht over de onder handelingen tussen de rege ringsleiders in de eigenlijke hoofdstad Chisinau en die in het afvallige Tiraspol. Duidelijk is dat er geen centimeter vooruit gang wordt geboekt. Sterker, de spanningen lopen schijnbaar steeds meer op, omdat Smirnov van Transnistrië en Vladimir Voronin van Moldavië niet be paald eikaars beste vrienden blijken te zijn. En dat terwijl Voronin toch ook een Russisch sprekende Moldaviër is, en net als Smirnov een oude Stalinist. De verhoudingen tussen Molda vië en het afvallige deel aan de oostkant zijn zo langzamerhand uiterst ondoorzichtig. Zo rijden er wel gewoon lijnbussen tussen beide hoofdsteden, maar moe ten Moldaviërs die in Tiraspol arriveren net als alle andere buitenlanders binnen drie uur na aankomst een visum kopen op het politiebureau. Tegelijk spelen voetbalclubs uit Molda vië en Transnistrië in een geza menlijke voetbalcompetitie. De hoogste divisie telde acht clubs, tot FC Hincesti zich enkele we ken geleden wegens geldproble men terugtrok. Van de overge bleven clubs komen er twee uit Tiraspol, de overigen uit Molda vië. Spelers uit Tiraspol doen sinds kort ook weer mee met het na tionale team, maar ook in het voetbal zijn de verhoudingen broos. Wat de nationale bond drie weken geleden bezielde om uitgerekend Tiraspol als speel plaats voor de interland tegen Oranje aan te wijzen begrijpt dan ook niemand. Weliswaar is het stadion van FC Sheriff Ti raspol veruit het beste, maar tot op heden werd er logischerwijs nooit een interland gespeeld in de stad die het gezag van de re gering niet erkent. Enorme rel In Moldavië voelde men zich ronduit beledigd toen de voet balbond Tiraspol aanwees. „Het was een enorme rel, en ei genlijk nog steeds", vertelt een medewerkster van persagent schap Basa. „De Moldaviërs zijn beledigd en voor zover wij nu weten is de beslissing om in Erben Wennemars viert zijn overwinning op de 500 meter uitbundig: juichend en met de tong uit zijn mond. foto Jerry Lampen/RTR door Gijs van Oosten HEEREN VEEN - Een bijzonde re statistiek kwam gisteravond voor Erben Wennemars uit de lucht vallen. Hij won tot zijn verbazing in Heerenveen de 500 meter (in 35,25 seconden) en heeft nu in zijn loopbaan op drie afstanden - 500, 1000 en 1500 meter - een of meer wereldbe kerwedstrijden gewonnen. Wennemars vierde het succes op uitbundige wijze. De armen in de lucht, de vuisten gebald en de tong uit de mond. En even latei- schaatste hij een ereronde met de vlag van FC Zwolle, de eredi visieclub uit zijn woonplaats. „Dit is prachtig", zei hij. „Ik reed nog harder dan in mijn dro men." De zege kwam onverwacht om dat Wennemars de 500 meter niet tot zijn specialisme rekent Hij is dichter bij een internatio nale hoofdprijs op de 1000 en 1500 meter De 500 meter is het hele seizoen het exclusieve domein van Jeremy Wother- spoon. De Canadees won alle acht wereldbekerwedstrijden, goed voor de totaalzege, en de twee 500 meters op het WK sprint. Wotherspoon deed wel mee, was zelfs de directe tegenstander van Wennemars, maar was in geen velden of wegen te beken nen. De wereldkampioen sprint uit Calgary had een rugspier verrekt tijdens de eerste valse start. Wotherspoon vertrok nog wel nadat het tweede schot was gelost, waarbij Wennemars ont snapte aan diskwalificatie, maar reed de 500 meter voor zichtig uit. Overigens nog altijd goed voor een tijd van 39,76. Al te veel waarde moet er met het oog op het WK afstanden volgende week in Berlijn, niet worden gehecht aan de zege van Wennemars op de 500 meter. Een medaille behoort tot de mo gelijkheden, maar de Zwolle naar is zelf realist genoeg om te beseffen dat Wotherspoon en ook Shimizu, gisteren derde, door Gijs van Oosten HEERENVEEN - De Neder landse commerciële schaats ploeg die bij het begin van het wereldbekerseizoen nog moest worden opgericht, was gister avond in Heerenveen de grote winnaar op de 1500 meter bij de mannen. Ids Postma en Ralf van der Rijst uit het team van DPA plaatsten zich op de valreep voor het WK afstanden, volgende week in Berlijn. Mark Tuitert was de grote verliezer. Zijn seizoen zit erop. De 22-jarige Russische specia list Yevgeny Lalenkov schreef de laatste wedstrijd (in 1 minuut en 47,77 seconden) en ook de ze ge in het wereldbekerklasse ment van de 1500 meter op zijn naam Postma (1.48,56) en Van der Rijst (1.48,67) waren giste ren met hun tweede en derde plaats de snelste Nederlanders. De ploegmaten verdienden daarmee het recht om op het WK afstanden te starten, met Erben Wennemars. Door toedoen van Postma en Van der Rijst werd Mark Tuitert de grote verliezer van de avond. De schaatser van de Sponsor- Bi ngoLoterij-ploeg zal in Ber lijn ontbreken. Tuitert is welis waar de tweede Nederlander in het klassement van de 1500 me ter (vijfde), maar voor de WK- selectie telt alleen de laatste ra ce van gisteravond. Tuitert, gis teren zesde in 1.49,02, liep de grootste schade op in de laatste ronde van de 1500 meter. Marianne Timmer, ploeggenote van' Tuitert, start in Berlijn wel op de 500 en 1000 meter, maar ontbreekt ook op de 1500 meter. Zij verloor de selectiestrijd op de afstand waarop zij in 1998 nog de olympische titel verover de van Renate Groenewold (zes de), Annamarie Thomas (acht ste) en Barbara de Loor (tiende). Timmer eindigde als elfde. GPD Robin van Persie en Rafael van der Vaart doen het hart van menig voetballiefhebber af en toe iets sneller kloppen. Veelal dooreen onnavolgbare beweging, maar vaak ook door een ge brek aan discipline (Van Persie) of een nieuwe blessure (Van der Vaart). De twee linkspoten zijn de nieuwe idolen van het Nederlandse voetbal, maar ze staan de laatste weken in de landelijke media toch een beetje in de schaduw van twee andere idolen. Jim en Jamai zijn inmiddels ook beken de Nederlanders en zorgen er (onbe wust) voor dat de bloeddruk van som mige mensen een beetje stijgt. Vooral die van veel jonge meisjes, die de laat ste tijd toch voor een dilemma zijn komen te staan. Hang ik een poster bo- ven mijn bed van die schattige voetbal ler of wordt het er eentje van dat lieve zangtalcntjc, die het zo leuk doet in Idols? Dat de twee finalisten van het tv-pro- gramma immens populair zijn, bleek afgelopen maandag in Amsterdam. De Dam was gevuld met duizenden gillen de meiden, die hun mond pas dicht wil den doen nadat ze een glimp van Jim en Jamai hadden opgevangen. En zo ge schiedde het. De twee Hollandse pu bers verschenen op het balkon van ho tel Krasnapolsky en werden opnieuw geconfronteerd met wat ze al enige tijd wisten: ze zijn in een gekkenhuis te recht gekomen. Dat station zijn Robin en Rafael al eni ge tijd geleden gepasseerd. Maar na tuurlijk weten ook Robin en Rafael hoe het voelt om aanbeden te worden door gillende meisjes of blozende jongetjes die om een handtekening komen vra gen. Het grote verschil met de Idols- sterren is dat zij zich erop hebben kun nen voorbereiden tijdens hun jaren in de jeugdopleiding. Voor Jim en Jamai is het echter nog iedere dag één grote ont dekkingsreis. vol gebeurtenissen waar ze vier maanden geleden niet van had den durven dromen. De hamvraag blijft natuurlijk: wat maakt iemand tot een idool? Een sim pel antwoord op die vraag is niet te ge ven, want dat is van meer factoren af hankelijk. Wat zeker meespeelt is dat je er goed uit moet zien en dat je simpel weg moet presteren. En in het geval van de twee zangers is het eveneens een voordeel dat je van het mannelijke ge slacht bent. Want voor een jongen is het niet zo stoer om in het bijzijn van je ma ten een sms'je te sturen voor je favoriet. Maar meisjes lijken hier sneller voor te zwichten. Het record bij Idols staat bij voorbeeld op naam van een jongedame die (met de telefoon van haar vader) 296 sms'jes in één uur verstuurde. Tel uit je verlies! Het aantal stemmen zal vandaag tij dens de finale van Idols ook weer de doorslag geven en voor de winnaar ligt een meerjarig platencontract klaar. Over een dergelijke overeenkomst hoe ven Robin en Rafael zich ook geen zor gen meer te maken. Ze verdienen alle bei al een uitstekend salaris, rijden in Tiraspol te voetballen alweer teruggedraaid. Niet omdat de Moldaviërs boos waren, maar omdat de regering van Transni strië weigert het Moldavisch team te laten spelen." Dat Tiraspol is afgevallen als speelplaats is zowel bij de KNVB als Uefa totaal onbe kend. „Wij waren ook verbaasd over de speelplaats, maar Mol davië als geheel geldt blijkbaar als een veilig land, dus wij heb ben maar te spelen waar de Uefa ons wil hebben", aldus KNVB- voorlichter Herman Poos. „En tot nu toe weten we niet beter dan dat we in Tiraspol voetbal len." AMSTERDAM - Ahmed 'Mido' Hossam hoopt voor dj J van het seizoen op huurbasis voor het Spaanse Celta de Ti., uit te mogen komen. De uit de Ajax-selectie verwijd» Egyptische aanvaller heeft dit op zijn eigen website gemaakt. Het is echter nog onzeker of de transactie dc. kan vinden, gezien de nieuwe internationale transfer-., menten. Leo Beenhakker bevestigt namens Ajax dat er tact is geweest met Celta de Vigo. „We hebben Celta gevi te onderzoeken of het volgens de regels van de Spaansel kan. Het zou goed uitkomen als deze zaak rondkomt." Gf IJSSELSTEIN - Gert-Jan Liefers loopt tijdens de were; kampioenschappen indoor atletiek in Birmingham (14to:: maart) de 3000 meter. Liefers koos ervoor de 1500 metertc). ten schieten. Op beide afstanden had hij zich wel gekwal! ceerd voor de WK. Liefers vond de 3000 meter het bestein^ seizoenplanning passen. Bij de WK outdoor in Parijskiesti voor de 1500 meter. ANP PRAAG - De Tsjechische tennisser Bohdan UlihrachisuJ jaar geschorst wegens doping. Vorig jaar oktober werdert een controle bij het toernooi in Moskou sporen vannandiül aangetroffen. LTlihrach heeft gisteren in Praag bekec3 maakt dat ook de contra-expertise positief was. De nim^ 101 van de wereld heeft beroep aangetekend. DPA GRONINGEN-Hans Westerhof gaat per 1 april aan de ska Mexico. De 54-jarige voetbalcoach heeft een contract vil drie jaar getekend bij landskampioen Guadelajara. Westerhof laste een sabbatical year in nadat zijn contract! Willem II vorig seizoen niet werd verlengd. „In principewil ik stoppen. Alleen voor een aanbieding in een warm Spaa talig land zou ik een uitzondering maken. Mexico past pree in dat plaatje. Ik kijk ernaar uit om daar te gaan werken.' De Mexicanen benaderden Westerhof al eerder om een ore nisatorische technische opzet voor de club te maken. Na; hij zijn advies had gegeven, vroeg de club of hij interesseb om het zelf te gaan uitvoeren. ANP ZÜRICH - Een van de landen in Zuid-Amerika maghetï reldkampioenschap voetbal in 2014 organiseren. Voom Sepp Blatter van de mondiale voetbalbond Fifa maakte: gisteren in Zurich bekend, na een vergadering van hetuitn rend comité. Fifa laat de organisatie van het WK voortaan; een rotatiesysteem rouleren langs de continenten. Aire krijgt de eindronde in 2010. Argentinië was in 1978 delaaS Zuid-Amerikaanse WK-gastheer. RTR CARAVACA- Kopman Erik Zabel heeft zijn ploeg TeamTe- kom de eerste zege van het nieuwe wielerseizoen bezorgd! Duitser schreef gisteren op vertrouwde wijze de derdeetapo in de Ronde van Murcia op zijn naam. De nummer 1 var: wereldranglijst won na 160 kilometer in en rond het bergs: tige Caravaca de eindsprint van het peloton. De Zwitser^ Zberg uit de Raboploeg eindigde als tweede. .-J normaliter sneller zijn dan hij. Vanmiddag wordt nog een 500 meter gereden, de laatste in het kader van de wereldbeker dit seizoen. Erben Wennemars, Ge rard van Velde (gisteren vijfde) en Jan Bos (vierde) zullen zich als de drie Nederlanders voor het WK afstanden plaatsen. De vraag is interessanter in welke volgorde ze het wereldbeker klassement zullen afsluiten. Wennemars staat derde in de to taalstand, op kleine afstand ge volgd door Van Velde. Bos staat, wat punten betreft, verder weg op de vijfde plaats. Garbrecht De Duitse Monique Garbrecht won gisteren, een week na de eindzege op de 1000 meter, de wereldbeker op de 500 meter bij de vrouwen. De 34-jarige we reldkampioene sprint onder streepte haar klasse met een overwinning in 38,30 seconden. Marianne Timmer (39,23), An drea Nuyt (39,29) en Marieke Wijsman (39,36) vielen buiten de toptienmaar veroverden wel een startbewijs voor het WK af standen. van onze sportredactie DEN HAAG - Jan Ullrich, top- renner van de Duitse wieler ploeg Team Coast, zou het team willen verlaten. Hij zou willen overstappen naar de Zwitserse Phonak-ploeg, geleid door Urs Freuler. Dat melden Duitse me dia nu Team Coast van de inter nationale wielerunie UCI een startverbod heeft gekregen we gens het niet nakomen van fi nanciële verplichtingen. Volgens de Duitse media heeft Ullrich zijn driejarig contract met Team Coast nog steeds: getekend, zodat hij van de: op de andere dag zou ki opstappen. Phonak zit al maanden at Ullrich aan. Men is op zoeki een renner die grote ronden! winnen. In de ploeg zittem meer Oscar Camenzind, Perez en Juan Carlos guez. Phonak zou vol_ Duitse media ook beter bij rich passen omdat de ploeg; hem zou rijden terwijl dat: Team Coast, met veel Sj renners, nog maar de vraag! zijn. GPD een mooie auto en hebben, als alles vol gens schema verloopt, een prachtige toekomst voor zich liggen. Voor Jim en Jamai is dat nog maar de vraag. Want wie zegt dat ze over een jaar nog zo populair zijn en als echte Idols bekend staan. De posters van de verliezer zullen waarschijnlijk al snel van de muur worden gehaald en de winnaar zal nog even alle aandacht op slokken. Maar volgend jaar begint de gekte gewoon weer opnieuw, bij het tweede deel van Idols. Dan staan er weer nieuwe talenten in de spotlights en voor het Nederlandse voetbal is het te hopen dat dat in de Kuip en de Arena dan ook zo is. Maar dan wel néést Ro bin en Rafael. Barry van der Hooft van onze sportredactie ROTTERDAM - Gérard de Nooijer doet er alles aan om vanavond tegen Excelsior fit in het veld te verschijnen. De cen trumverdediger van Feyenoord vindt dat het weer eens tijd wordt voor een mooie derby. „Het is een tijd geleden dat ik die heb gespeeld", zegt hij met een knipoog naar zijn Sparta- verleden. „Nu krijg ik weer de kans, maar ik zal tot het laatste moment moeten wachten om te zien of de pijn van mijn ge kneusde ribben is verdwenen." De voorstopper moest woens dagavond in de bekerwedstrijd tegen Vitesse in de rust gebles seerd afhaken. De Belg Geert Claessens had met zijn voetbal schoen op zijn ribbenkast ge staan, toen de Zeeuw op de grond lag. Gisteren trainde De Nooijer, die fans en medespelers verbaasde met een zeer kort kapsel, wel weer mee, maar hij ALKMAAR - AZ heeft gister avond verrassend gewonnen van subtopper Roda JC. De Alkmaarse ploeg zegevierde op eigen veld met 1-0. Ali Elk- hattabi maakte het doelpunt. AZ staat na gisteren tiende, Ro da JC vijfde. AZ - Roda JC 1 -0 (0-0). 53. Elkhatla- bi 1-0 Scheidsrechter Buiting Aantal toeschouwers6871. Gele kaart Meerdink (AZ), Anastasiou, Elkhattabi (Roda JC). ANP was kortademig en niet pijn Bert van Marwijk zegtdaterd reële kans is dat De Nooijeij de selectie zit. In het uiterste; val neemt hij plaats óf deres vebank. Maar waarschijn-! begint de eind vorig jaar Heerenveen overgenomen dediger in de basis, met be:-;, van pijnstillers. Dat decoachj Nooijer graag in zijn ?4 houdt, is makkelijk te ve®l ren. Sinds zijn komst heenijj enoord nog niet verlorea. DEVENTER - De ge meente Deventer kom' niet over de brug met e« lening van 2,1 miljoenen' ro om voetbalclub W Ahead Eagles van de nanciële ondergang redden. De gemeenteral' geeft het college vanB» W geen steun voor de ope ratie. De komende dagen duidelijk worden of^r Ahead op een andere as j nier van de ondergang?" red kan worden. Een perkte gemeentel"? bijdrage in combiri3 met hulp van spon#- kan een optie zijn. Ma^ dagavond neemt de ra* een definitief besluit tow steun aan de Eagles Gf-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 76