Omroep moet raad overtuigen PZC Mens en paard zijn vijanden Vlissingse vismijn wordt zelfstandig Bl0f centraal op gratis concert Koninginnedag Vliegende graafmachine Kloosterzande neemt afscheid van PSD Perkpolder College Terneuzen eist onderzoek Provincie wenst veiliger stalling bij fiets-voetveer Losse handjes leiden tot dienstverlening Toneelclub speelt Proost in Sluiskil zaterdag 8 maart 2003 door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Stichting Lokale Omroep Terneuzen moet dit jaar aantonen dat de lokale zender een substantieel aantal luisteraars trekt. Ook moet de omroep zijn best doen om in heel de gemeente zowel via de kabel als de ether bereikbaar te zijn. Het luisteronderzoek en even tuele technische maatregelen om de ontvangst te verbeteren, moet de omroep bekostigen uit de subsidie van 40.000 euro, die burgemeester en wethouders dit jaar willen toekennen. Bestuur en medewerkers van de omroep zijn na enige aarzeling akkoord gegaan met het aanbod van het college, dat overigens nog door de gemeenteraad moet worden bekrachtigd. De lokale omroep betreurt dat er geen zekerheid voor de komende jaren wordt geboden, maar voorzitter J. Snelders gaat ervan uit dat de lokale zender aantoont dat veel mensen naar de zender luiste ren. De voorzitter beraadt zich nog op de mogelijkheid om woensdag 12 maart in te spre ken tijdens de vergadering van de commissie Samenleving. De stichting is wel bereid een onderzoek te laten uitvoeren naar de luisterdichtheid en wil ook wel investeren in steunzen- ders, maar Snelders benadrukt dat het niet te veel geld mag kos ten. „We verwachten dat de ei sen van de gemeente niet al te hoogdravend zijn. Zo hoeft het onderzoek ons inziens niet al te diepgravend te zijn. Als we aan tonen dat we, vergeleken met andere lokale zenders, een be hoorlijke luisterdichtheid boe ken, moet dat voldoende zijn. We willen ook geen duizenden door Ronald Verstraten MIDDELBURG - De provincie Zeeland onderzoekt hoe fietsen die bij het fiets-voetveer Bres- kens-Vlissingen worden ge stald. beter kunnen worden beveiligd. Een mogelijkheid is het plaatsen van afsluitbare, in dividuele fietskluisjes. „Het is de bedoeling dat als het fiets-voetveer van start gaat, er aan beide kanten voldoende, gratis fietsenstalling is. In Bres- kens is al een grote stalling, maar in Vlissingen niet. Die wordt nu gebouwd", zegt A. Seghers van de directie In frastructuur en Vervoer. Een probleem dat zich in Bres- kens voordoet, is dat er regel matig fietsen worden gestolen. De kans bestaat dat dit alleen maar toeneemt als er door het verdwijnen van de PSD minder toezicht is. „In Vlissingen heeft men de mogelijkheid om zijn fiets te stallen in de bewaakte stalling van de NS. Daar komen speciale klemmen, waaraan fietsen beter kunnen worden vastgemaakt. Als die in gebruik zijn, willen we bekijken hoe dat bevalt. Eventueel kunnen we dan de huidige klemmen in Breskens door dit nieuwe type vervangen", aldus Seghers. Hij sluit evenwel niet uit dat in de toekomst zwaardere middelen nodig zullen zijn. „Dan zijn er allerlei mogelijkheden, van fietskluisjes en fietstrommels, tot zelfs ondergrondse stalling Maar dat kost uiteraard nogal wat geld." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De laatste ge meentelijke vismijn van Neder land, die van Vlissingen, wordt verzelfstandigd. De visafslag wordt een particulier bedrijf met de gemeente Vlissingen voorlopig als enige aandeelhou der. De verzelfstandiging moet de slagkracht van de vismijn vergroten, aldus het college van burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeente raad. Een zelfstandige vismijn kan beter inspelen op de markt, kan gemakkelijker investeringen doen en kan ook eenvoudiger samenwerkingsverbanden aan gaan met andere visafslagen, schetst wethouder P. van der Maden de voordelen. Anders moeten alle ingrijpende beslis singen eerst door de gemeente raad en dat kost tijd. In Vlissin gen is dat in het verleden ook gebleken Een uitbreiding van de visafslag om plaats te maken voor vissorteermachines kwam maar niet van de grond. Bij het gemeentelijk vismijnbe- drijf werken zes mensen, van wie twee in deeltijd Zij gaan al lemaal over naar de nieuwe on derneming. Waarnemend direc teur P. Dingemanse krijgt hoogstwaarschijnlijk de lei ding. Wethouder Van der Ma den: „Hij kent de vismijn uitste kend, werkt er al jaren en ligt goed bij het personeel, de vissers en de handel." door Aector Doorns MIDDELBURG - „Ergernis in hel verkeer draait steeds vaker uit op een handgemeen", zei gis teren in Middelburg officier van justitie R. Jeuken in de straf zaak tegen een 32-jarige in woner van Gorinchem. De ver dachte kreeg zestig uur werk straf opgelegd wegens mishan deling. De verdachte had op 19 juli vo rig jaar in Reti'anchement een tuinman mishandeld toen er ir ritatie ontstond over de door gang bij een smalle weg. De twee mannen, bestuurders van een vrachtwagen en een bestel- euro's in technische maatrege len steken. We hebben het geld tenslotte hard nodig voor ande re zaken. Zo blijven we streven naar verdere professionalise ring. Bovendien verhuist de stu dio binnenkort waarschijnlijk van het Scheldetheater naar de Grote Kerk in de Noord straat." Voor de bereikbaarheid in de hele nieuwe gemeente Terneu zen is de omroep ook afhanke lijk van de aanpassing van lan delijk beleid, stelt Snelders. Lokale zenders mogen slechts een beperkt bereik hebben. Grote, langgerekte gemeenten zijn daardoor soms gedwongen op twee of drie frequenties uit te zenden. „Dat is natuurlijk slecht werk baar. Mensen stemmen bijvoor beeld niet telkens op een andere golflengte af als ze van de ene plaats naar de andere rijden. Maar er is beweging in omroe pland om de regels aan te pas sen. Hopelijk duurt dat niet te lang meer", zegt de stichtings voorzitter. Overtuigen De lokale omroep kan een be langrijke rol vervullen bij de in formatieoverdracht aan de bur ger, verzekert Snelders. Hij hoopt en verwacht dat Omroep Terneuzen binnen een half jaar ook de raadsleden van die mo gelijke rol kan overtuigen. Mocht dat niet zo zijn, dan kun nen de bestuursleden niets an ders doen dan hun functie be schikbaar stellen. Snelders: „Als het gemeentebestuur zou weigeren om meer geld uit te trekken, terwijl we aantonen dat veel mensen luisteren en be hoefte hebben aan de zender rest ons geen andere keuze. Maar voorlopig ga ik daar niet vanuit." De commissie Samenleving ver gadert woensdag vanaf 19.30 uur in kamer 4/5 in het stads kantoor. VLISSINGEN - Hoog boven het stadhuis, rake lings langs de toren, scheerde gisteren een graaf machine in Vlissingen door de lucht. De kolos maakte uiteindelijk een zachte landing op de bin nenplaats van het stadhuis. De machine gaat daar sleuven graven waar kolommen in worden ge plaatst. Hiermee wordt een overkapping gestut die het stadhuis gaat bedekken. Het stadhuis van Vlissingen ondergaat een grote restauratie waarvan de totale kosten zo'n zeven- De gemeenteraad beslist naar verwachting eind maart over de verzelfstandiging. Van der Ma den hoopt dat de BV Vismijn Vlissingen rond de zomer een feit kan zijn Vanaf dat moment kan ook rondgekeken gaan wor den naar partners. Samenwer king met de Zeeuwse Visveiling Breskens ligt, volgens de wet houder, het meest voor de hand. „Breskens en Vlissingen kun nen elkaar versterken. Kosten besparingen worden dan moge lijk." Buiten Zeeland wil Van der Maden voorlopig niet kij ken. „We moeten daarvoor eerst een sterke positie opbouwen vanuit Zeeland Gehuurd De grond waarop de vismijn staat, wordt niet verkocht. Die wordt van het havenschap Zee land Seaports gehuurd door de gemeente Vlissingen en dat blijft zo. „Omdat we de handen vrij willen houden, mochten we in de toekomst met dat gebied iets willen doen i n het kader van de stadsontwikkeling", ver klaart Van der Maden „Wie weet is er in de toekomst ruimte voor woningbouw, een jachtha ven of wat dan ookVissers wil len het liefst op de huidige plek blijven, achter de sluizen, om dat daar geen getijbeweging is. Voor het afmeren van hun sche pen is dat gemakkelijk. Van der Maden heeft daar begrip voor. Aan verplaatsing van de mijn naar de buitenhaven of Vlissin- gen-Oost denkt hij dan ook niet. Paardenfluisteraar Eddy Modde vindt dat er teveel schort aan de communicatie is tussen paard en ruiter, archieffoto Peter Nicolai Oostburgse paardenfluisteraar geeft demonstratie wagen, wilden niet voor elkaar wijken. De verdachte deelde daarop klappen uit. Hij ontken de, maar gaf wel toe het slacht offer uit zijn auto te hebben ge sleurd en hem over een hek te hebben gesmeten. Hij vond zijn reactie terecht De officier zag het anders. „De reactie was bui tenproportioneel. Een getuige heeft het slachtoffer met een bloedneus uit het busje zien ko men. Ook heeft het slachtoffer door de val een verstuiking op gelopen Jeuken eiste zestig uur werkstraf. Politierechter C Kool vonniste conform en wees 100 euro scha devergoeding toe aan het slachtoffer door Frank Gijsel SLUIS - „Paarden zijn onze grote passie. We staan er mee op en gaan er mee naar bed." Eddy Modde en zijn vriendin Marieke Molenaar uit de Pa- viljoenweg in Oostburg heb ben een grote liefde voor paar den. Sinds kort is Modde de eerste en tot nu toe enige instructeur van het Parelli Na tural Horsemanship voor Ne derland en Vlaanderen. De Amerikaanse organisatie heeft een programma ontwik keld voor meer veiligheid, plezier en resultaat bij paar den. Modde maakte tijdens zijn verblijf in Australië enkele ja ren geleden kennis met het programma van de Amerikaan Pat Parelli. „De natuurlijke benadering van het paard sprak me erg aan In vergelij king met de traditionele ma nier gaat ons programma uit van wederzijds vertrouwen tussen dier en de mens In de afgelopen vijftig, zestig jaar is vastgesteld dat de wijze waar op de mens met paarden om gaat in strijd is met de natuur lijke omgang. Deze wijze van omgang is in de loop der tijden in de vergeethoek geraakt. Pat Parelli heeft na jarenlang veldwerk en studies een filoso fie ontwikkeld over hoe je op een respectvolle manier met paarden kan omgaan." In die filosofie zijn mens en paard natuurlijke vijanden van elkaar. Het paard is een prooidieren vanuit zijn natuur een vluchtdier. Om met paar den om te kunnen gaan moet de mens de reacties van het paard leren begrijpen. De re actie wordt bepaald door een actie van de mens. Modde meent dat een paard een ge drag op vier benen is. „Het paard is een oerwezen vol kracht en schoonheid. In de vrije natuur leeft het in kudde- verband Het zoekt bescher ming binnen de veiligheid van de kudde. Daar is een strenge rangorde en er is maar één lei der Die leiding wordt afge dwongen. Als de mens zijn in trede doet, moet duidelijk zijn wie de leider is." Gevoelig Volgens leermeester Parelli is een paard een gevoelig dier. Het kan zelfs een vlieg voelen landen op zijn lichaam. Daar om moet er ook een verfijnde communicatie zijn tussen mens en dier. Binnen de tradi tionele ruitersport wordt te weinig aandacht besteedt aan die communicatie. Het gaat dan vaak om techniek. Te vaak wordt vergeten de wereld eens te bekijken vanuit het oogpunt van het paard. De kern van het programma is dat de viervoe ter de houding en het gedrag van mens leest „Onze bewe gingen moeten daarom duide lijke en krachtige informatie bevatten", weet Modde. Instructeur Modde ontmoet veel problemen in de omgang met paarden. Mensen worden nogaleens omver gelopen. „Als een paard heel subtiel naderbij komt, gaan we vaak aan de kant. Slaan helpt niet Voorkomen heeft meer effect en maakt meer indruk op het paard en daar werken we hard aan in onze cursus sen." Op 22 april geeft Modde in paardensportcentrum Nieuw- vliet een demonstratie van zijn werkwijze. tien miljoen euro bedragen. Rijksbouwmeester W. Patijn is verantwoordelijk voor de opknap beurt. Het gebouw wordt een stuk lichter en transparanter. Nu voelen bezoekers zich nogal eens klein en nederig in het grote, strenge gebouw. Tijdens de verbouwing van het stadhuis verblij ven de medewerkers op verschillende locaties in de stad. De afdeling publiekszaken is aan de Coosje Buskenstraat 200. De verbouwing moet rond mei 2004 klaar zijn. foto Ruben Oreel door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - De vertrouwde kroket en soep van d'n boat zijn nog voor één keer verkrijgbaar in de grote tent op het veerplein van Perkpolder. In de tent wordt het publiek verwend met mu ziek. Dit is een van de vele activi teiten van de werkgroep 'Vaarwel PSD-d'n lesten boat' uit Kloosterzande. Op zaterdag 15 maart wordt af scheid genomen van de veer boot en de PSD-medewer- kers. „We noemen het bewust geen feest", zegt W. Spon- selee van de werkgroep. „We nemen waardig afscheid van de trouwe boten en de PSD. Het is een familiedag. Reden voor een feest is er ook niet. Iedereen is immers met de boten opgegroeidIk weet ze ker dat we ze nog gaan mis sen." De werkgroep is een vast clubje mensen. Deze mensen vormen in het dagelijks leven Promotie Kloosterzande. Le den van het Molenstraatco mité verlenen als vrijwilliger ook medewerking aan de ac tiviteiten op zaterdag 15 maart. Tijdens de eerste ver gaderingen van de werk groep ontstonden de meest wilde plannen. „Van een voetbalwedstrijd tussen Kruiningen en Kloosterzan de op het benedendek tot een beachvolleybaltoernooi op de boot. Deze plannen bleken echter in de praktijk niet haalbaar. Over het uiteinde lijk behaalde resultaat zijn wij zeer tevreden", zegt Sponselee. In de verwarmde tent treden vanaf 10.00 uur achtereen volgens Ambras, het senio renorkest, de zingende Tim merman en Harry Bakker op. Vanaf 15.00 tot 18.00 uur be treden de bands Eyes in Yce en Midlife Crisis het podium. De hele dag kan het publiek deelnemen aan een quizi vragen over en rond de vee. pont in Perkpolder. De We naars maken kans op een bi lonvaart. Voor de jeugd aj er een ballenbak en spruf kussens en treden clowns®! Ook op de boot wordend verse activiteiten gehou De boot vertrekt ieder uur vanuit Perkpolder. a] verlangen van de mensem ze na aankomt in Kru» weer van boord gaan He: niet de bedoeling dat ze en weer varen. Anders' we niet meer hoeveel aan boord zijn. Datheefti veiligheid te maken. Var Kruiningen vaart een I naar Perkpolder. Ookopi boot worden diverse acfo|[ teiten gehouden." Hobbymarkt Op het bovenrijdek van boot 'Perkpolder' iseenfcct bymarkt met diverse kn men. Tevens pakt de mod; bouwgroep Enterprise Hulst uit met een exposé van een groot aantal mod-: bouwboten. In de salon vi de boot is een fotoexposis van om en rond de vee dienst. Verderisopdebooti hele dag levende muziek m medewerking van de bands 'Ut mag Hin Na® En', de Notenkrakers, Te menieke Vol en de Sjores As bras Band. Deze dweilbaa treden tot 14.00 uur op. Var- af 14.00 uur spelen ieder ha uur fanfare ExcelsioruitTe" hole, fanfare Vrijheid dracht uit Lamswaardeent Koninklijke Harmonie $1 Cecilia. Verder is er eenre lijke orgelman en zijn clowns voor de jeugd. Va het stadhuis in Ternei rijdt ieder uur een bus Kloosterzande. De nt d Kloosterzande naar Pert polder is gratis. Na de laats afvaart uit Kruiningen blri de veerpont nog een uur 2 bezichtiging in de veelban Perkpolder liggen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Koninginne dag in Middelburg staat dit jaar in het teken van Blof. Horeca ondernemers zijn druk bezig om sponsors te vinden om een con cert van de Zeeuwse popgroep op De Markt mogelijk te maken. Als dat lukt, is de gemeente Middelburg bereid om bijna de helft van het bijna zestigdui zend euro kostende concert te betalen. „Het is nog niet rond", zegt me de-organisator P. van de Berge ,We zijn hard bezig om sponsor geld bij elkaar te sprokkelen." De organisatoren willen dit jaar een spetterende Koninginnedag in de stad. „We willen eindelijk eens iets dat klinkt als een klok, als aanvulling op het Bevrij dingsfestival in Vlissingen." Het is de bedoeling dat het con cert gratis wordt. In het voor programma spelen Danny Vera en Copycat. Volgens Van de Ber ge is het honorarium voor de band 'een behoorlijke aderla ting'. „Kun je nagaan wat die jongens normaal vragen, maar ze willen heel erg graag een goed concert geven voor het thuispu bliek." Het voortbestaan van Abdij- pop, het jaarlijkse popfestival op het Abdijplein, staat op losse schroeven. In het voorstel van het college van B en W voor de verdeling van het budget voor evenementen van dit jaar, is de subsidie voor het festival ge schrapt. Vorig jaar ontving het festival zesduizend euro. Vol gens een medewerker van de ge meente heeft de gemeente on langs een andere opzet voor het festival ontvangen. Dat voorstel was te laat binnen om nog in aanmerking te kunnen komen voor een subsidie. De organisa tor van Abdijpop was gisteren wegens vakantie niet in staat om te reageren. Jazzfestival Ook het voorbestaan van het Jazzfestival is onzeker. Dat gaat alleen door als ook de provincie een bijdrage levert. Als het wordt afgeblazen, wordt de ge plande subsidie van ruim 13.000 euro verdeeld over andere eve nementen. Zowel 'park en poë zie', een initiatief van de stads dichter, als de Woonboten Kunstroute in Amend kunnen pas rekenen op gé: het Jazzfestival niet dots' Aanvragen voor subsidie de muziekworkshop 'Zilt', Smaeck van Zeeland' en Land, Ter Zee en in de La zijn afgewezen. Het inter* tionaal muziekfeest en de tiek- en verzamelmarktknj dit jaar voor het laatster.: drage. Een aantal activiteiten niet ter discussie. Die bi zoals elk jaar gewoon svbs Dat zijn: de activiteiten re ondernemers in de binners het brassbandfestival, kunst- en cultuurroute, del: loristische dagen, de strefl rade en de beiaardconcerta totaal is er dit jaar 120.000e te verdelen over de verschO de evenementen in de stad SLUISKIL - De Bonte Club brengt op de zaterdag» en 22 en zondag 23 maa,' voorstelling Proost op de ken in gemeenschapscenS Het Meulengat te Sluiskil Al vijf maanden is er oef plezier naar het nieuwe# toegewerkt. Hoogtepuri jaarlijkse traditie van het optreden voor haar: teurs en andere belang®* den. Dit jaar is gekozen voor Proost omdat een groot d#' de liedjes en schetsjes- drank gaat. Een gevarieerd- gramma met onder meer* dans, toneel, veel Neden» talige liedjes en meen# medleys, schetsjes enac'-' totaal anders ingericht pop nieuwe kleding en enon^ thousiasme dragen bi) kleurige voorstelling. J In samenwerking met SM Welzijn voor Ouderen h'j is er speciaal voor aliecojj uit groot Terneuzen stelling gepland op M middag 15 maartom HU'J De overige uitvoeringen^, terdag 15 en 22 maarten^3 23 maart, telkens on»20.W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 72