Platform voor alleenstaanden Toch activiteiten in Zeeuws Museum PZC Statenleden willen nu diepgaand onderzoek naar sluiting museum Protest tegen vrijt L jacht op katten Telling laat forse daling zien in aantal eidereenden kunst cultuur lezers schrijven Garnalen Veren VII Bagijnhof VI Hospice IV Kaboutertjes Vliegveld -K zaterdag 8 maart 2003 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het aantal ei dereenden in Nederland neemt snel af. Vorig jaar waren er nog 108.000, bij de jongste midwin tertelling zijn er 91.000 waarge nomen. De daling zette zich eind jaren negentig in. Volgens de Stichting Wilde Kokkels komt de achteruitgang door voedsel tekort als gevolg van de schelp diervisserij. De eenden zijn door het Rijksin stituut voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg geteld. Daarbij bleek dat niet alleen het aantal vermindert, maar dat ook het verspreidingsgebied verandert. In en rond de Waddenzee steeg het aantal van 66.000 naar 87.000. Een groep van 40.000 ei ders voor de Hollandse kust was niet meer aanwezig. Deze groep vertrok vorig jaar wegens voedselgebrek uit de Waddenzee en is daar weer naar teruggekeerd door de tijdelijke ruime aanwezigheid van mosse len op de kweekpercelen. Door de aanwezigheid van een giftige alg was het transport van jonge mosselen naar Zeeland enige tijd verboden. De eidereenden zijn massaal afgekomen op deze nieuwe, maar tijdelijke voedsel bron, aldus Wilde Kokkels. Natuurreservaten Binnen het Waddengebied zelf is sprake van een verschuiving van de voor schelpdiervisserij opengestelde delen naar de na tuurreservaten. De aanwezig heid van grote groepen vogels boven de voor visserij gesloten wadplaten in de oostelijke Wad denzee is een nieuw verschijn sel, constateert het RIKZ. De gegevens van de midwintertel ling zijn voor Wilde Kokkels aanleiding om PvdA en CDA op te roepen iets te doen tegen de schelpdiervisserij op de wad den. „We hopen dat de partijen het belang van de natuur voorop stellen en van de hele Wadden zee een echt natuurreservaat maken." In de jaren negentig waren er gemiddeld 134.000 eidereenden in Nederland door A.J. Snel Hij ziet zijn stichting als een ver pleegkundige. Wie in het zieken huis ligt, heeft met zo iemand graag goed contact. Als het leed is geleden, wordt de relatie verbroken. Op een en kele uitzondering na gaan verpleeg kundigen en patiënten na die periode in het ziekenhuis niet meer met elkaar om. „In die verhouding staan alleenstaan den meestal tot ons. Zodra ze een nieu we relatie hebben, wordt het contact met ons verbroken en dat is ook goed." Ger Laheij uit Fijnaart en zijn vrouw Kitty bekommeren zich om alleen staanden. Al jarenlang. Door clubs op te richten en desgevraagd adviezen te geven over uiteenlopende problemen die mensen zonder partner tegenko men. Sinds kort hebben ze een tijd schrift dat zich richt op alleenstaanden in Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant. Hoezo Alleen! heet het. Het r:_-_ eerste nummer bevat informatie over activiteiten die bedoeld zijn voor al leenstaanden, nieuwtjes, boekbespre kingen, artikelen van derden, ingezon den brieven en contactadvertenties. Ger Laheij (55) is zich ervan bewust dat het verloop van abonnees groot zal zijn. Als het ze meezit, zijn mensen niet al te lang alleen en zullen ze niet te lang be hoefte hebben aan ons blad. Er zal dus sprake zijn van een sterke wisseling binnen het abonneebestand. Maar ge rekend binnen dat gegeven is er hoe dan ook een grote behoefte aan een blad zo als wij dat maken, daar ben ik van overtuigd. Nederland telt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 1,9 miljoen alleenstaanden in de leef tijdscategorie tussen de 25 en de 65 jaar. Daarvan gaat maar 5 procent regelma tig uit, naar een club van alleenstaan den of naar andere gelegenheden. Die In Zeeland wonen zo'n 48.000 mensen zonder partner. foto Mechteld Jansen mensen zitten dus veel thuis en hebben weinig contact met anderen. Er is veel eenzaamheid; bij mensen wier partner is overleden of die een echtscheiding achter de rug hebbenVeel van die men sen zijn terughoudend over de situatie waarin ze zijn geraakt. Op het platte land lopen mensen er, denk ik, nog min der makkelijk mee te koop dat ze alleen zijn dan in wat grotere steden. Wij heb ben ons tijdschrift Hoezo Alleen!, niet te verwarren met het in Limburg ver schijnende advertentieblad Alleen staand, opgericht om een handreiking te doen. Het is niet commercieel. De keus voor een beperkt gebied heeft te maken met het feit dat alleenstaanden in hun eigen omgeving zoeken naar contacten en activiteiten. Vandaar Zee land, Zuid-Holland en Noord-Bra bant." Eigen ervaring Ger Laheij en zijn vrouw Kitty zijn met activiteiten voor alleenstaanden be gonnen op basis van hun eigen ervarin gen. „We zijn allebei een tijd alleen ge weest en daar zit onze drijfveer." Meer dan twaalf jaar lang gaven ze in praat groepen en telefonisch advies aan men sen zonder partner. „Daar zijn we nu mee gestopt. Aan zoiets komt een keer een eind Het blad is in de plaats geko men van onze andere activiteiten. We hebben het niet opgezet vanuit zakelij ke overwegingen Je ziet het ene na het andere tijdschrift dat het op commerci ële basis probeert over de kop gaan. Voor het geld hoef je dit niet te doenWij zijn hiermee bezig vanuit onze betrok kenheid", zegt Laheij, die in zijn le vensonderhoud voorziet door als zelf standig ondernemer bruiloften, feesten en partijen te organiseren. Het blad Hoezo Alleen! is bedoeld om sociale contacten tussen alleenstaan den te bevorderen. Niet minder en ook niet meer. Laheij: ,,We willen niet gaan fungeren als relatiebureau; nemen in principe ook geen advertenties van zul ke bureaus op want ze zijn lang niet al lemaal bona fideEn we richten ons niet op seks, daar zijn andere bladen voor. Abonnees die bij ons gratis een adver tentie kunnen plaatsen, waarin ze mel den op zoek te zijn naar lotgenoten of gesprekspartners moeten zich aan be paalde gedragsregels houden. Wie als reactie op een advertentie in ons blad een brief ontvangt, moet binnen drie weken reageren. Doet men dat niet, dan kan dat leiden tot stopzetting van het tijdschrift. Wijzelf waarborgen heel strikt de persoonlijke levenssfeer en we verwachten dat onze abonnees dat ten opzichte van elkaar ook doen." Abonnees Hoezo Alleendat zes maal per j aar zal verschijnen en dat 27,50 euro per jaar kost, heeft tot nu toe een dikke hon derdvijftig abonnees. „Best een aardig aantal, in een tijd van enkele weken", oordeelt Laheij. Ik ben me ervan be wust dat het abonnementsgeld niet laag is, maar dat moeten we vragen om quitte te spelen. Bovendien krijgen mensen van ons een pasje waarop ze kortingen kunnen krijgen bij bepaalde evenementen. Ik verwacht een redelijk grote toeloop, ook uit Zeeland. Daar zijn ongeveer 23.000 mensen weduwe of weduwnaar en zo'n 25.000 geschei den mensen. Heel veel van hen hebben wel behoefte aan contact, maar weten niet goed hoe ze dat moeten leggen. Ze blijven binnen, terwijl ze dolgraag ge regeld iets zouden willen ondernemen. Voor die mensen willen we een platform bieden. We zouden ook graag in contact komen met mensen die aan het blad willen meewerken. Er valt veel plezier aan te beleven als je een steuntje voor anderen kunt zijn." Wie interesse heeft in het blad kan Laheij te lefonisch bereiken onder nummer 0168 - 464184. Het redactie-adres is: Hoezo Alleen! Postbus 67, 4793 ZH, Fijnaart. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hoewel deze week duidelijk is geworden dat het Zeeuws Museum nog ten minste tot de zomer van 2005 gesloten blijft, betekent dit niet dat geen enkele activiteit wordt ontplooid. Sterker nog, net als vorig jaar zullen enkele zalen van bet museum de komende zo mer wel open zijn voor publiek. In juli en augustus is in Middel burg namelijk een tentoonstel ling te zien over de verslagge ving van de watersnoodramp van 1953. Die is afkomstig van het Fotomuseum in Rotterdam. Het Zeeuws Museum heeft een projectleider aangetrokken om de tentoonstelling geschikt te maken voor het Zeeuwse pu bliek. Gekeken wordt of de ten toonstelling zelfs verlengd kan worden tot 1 oktober, zodat er in september een educatief pro gramma voor scholieren aan kan worden gekoppeld. Pas na de zomer begint de verbouwing van het Zeeuws Museum. Daar door is het mogelijk de expositie in te richten In samenwerking met Scoop or ganiseert het Zeeuws Museum verder met ingang van dit voor jaar twaalf presentaties, discus sies en debatten over cultuur in Zeeland. De reeks loopt af in de cember 2004, waarna een bun del zal worden gemaakt die bij de heropening van het museum verschijnt. De openingsten toonstelling zal gewijd worden aan de totstandkoming van het nieuwe Zeeuws Museum. In het jaar 2005 staat ook een tentoon stelling gepland met de titel Te rug naar Zeeland Die is gewijd aan het Zeeuws erfgoed dat in de loop der eeuwen verspreid is geraakt over Nederlandse mu sea en instellingen in Gent, Ber lijn en Washington. De bedoe ling is die in bruikleen terug te halen. Het Zeeuws Museum zal verder medewerking verlenen aan schoolprojecten en aan tentoon stellingen van andere instellin gen (zoals de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland die aan de gang gaat met archeologisch glas). Ook wordt een aantal fa miliedagen georganiseerd. Vandaag presenteert het Zeeuws Museum zich op de open dag van de provincie. Door middel van een diapresentatie krijgen bezoekers een idee hoe het Zeeuws Museum er in 2005 zal uitzien. Het Zeeuws Museum is dan wel gesloten, maar net als vorig jaar zullen enkele zalen open zijn voor het publiek en worden on der meer presentaties georgani seerd. foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse politiek reageert met verbijste ring en ongeloof op de nog lan gere sluiting van het Zeeuws Museum. Van links tot rechts vinden de Statenfracties het een blamage van de eerste orde en vinden dat de nieuwe Staten de Commissie van Onderzoek de hele museumkwestie nu moet onderzoeken. GroenLinks en CDA vinden dat gedeputeerde G. de Kok (PvdA, cultuur), als hij na de verkiezingen opnieuw terug keert in het college van GS, niet meer verantwoordelijk mag zijn voor het museum. J. Suur- mond (WD) laat zich iets min der onvriendelijk uit en zegt dat hij De Kok 'liever niet ziet terugkeren' als verantwoorde lijk gedeputeerde voor het mu seum. J. van Ginkel (Christen- Unie) deelt die mening. De Partij voor Zeeland vindt dat De Kok in het geheel niet hoort terug te keren in een nieuw col lege. „Want hij stapelt fout op fout", aldus R. Stoffels. Alleen W. Kolijn (SGP) vindt het nu niet nodig 'de pijlen te richten op De Kok'. Wel geeft hij aan dat diens aanpak 'vanaf het begin ongelukkig is ge weest'. Daarmee toont hij zich in ver gelijking tot andere fractie woordvoerders nog zeer mild, want met name CDA, Groen Links en PvZ bekritiseren openlijk zijn management kwaliteiten. L. Nederhoed (CDA) gaat daarbij zelfs nog verder dan oppositieleider M. Wiersma (GL). De voorvrouw van het CDA merkt op dat De Kok vanaf het begin 'inschattingsfouten van de eerste orde' heeft gemaakt. Er was volgens haar geen stu ring door de gedeputeerde. Wiersma vindt dat iedereen recht heeft op een nieuwe kans, maar zegt ook dat de politiek erop moet kunnen vertrouwen dat afspraken worden nageko men. Hij geeft aan dat het hem beslist niet om de persoon van De Kok is te doen, maar dat het om de toekomst van Zeeland gaat. „We moeten kunnen ver trouwen op de kwaliteiten van de bestuurders Verrassen Kolijn vindt het ook vreemd dat de provincie zich keer op keer laat verrassen door bouw plannen die uitlopen. „Men weet toch dat verbouwingen in het Abdijcomplex ingewikkeld en tijdrovend zijn." Ook Van Ginkel vindt het raar dat tel kens verkeerde inschattingen worden gemaakt. „Terwijl er toch ruime ervaring is met ver bouwingen." Het museum blijft, zo werd donderdag duidelijk, gesloten tot medio 2005. Dat is dus ruim 5,5 jaar, foetert Nederhoed. Stoffels vreest dat de sluiting nog langer zal duren omdat, zover hij weet, er in de huidige plannen geen rekening is ge houden met allerlei bezwaar termijnen. Zeker als omwo nenden naar de Raad van State stappen, kan het nog wel een tot twee jaar langer duren éér het museum daadwerkelijk open gaat. Suurmond vindt het verbijste rend dat hij via de media hoor de over het nieuwe uitstel „We worden keer op keer voor het blok gezet." Hij beschuldigt het college van GS dan ook van laatdunkend gedrag richting Provinciale Staten, Hij vreest ook dat de Staten binnenkort weer een voorstel krijgen voor extra geld dat nodig is voor het museum. Hij gelooft De Kok dan ook niet als deze zegt dat de vertraging niet meer gaat kosten. Kritiek De liberale fractievoorzitter is de enige die ook kritiek uit op gedeputeerde D Bruinooge. Deze PvdA-gedeputeerde is onder andere verantwoorde lijk voor huisvesting en finan ciën. „Beiden spreek ik aan op dit ongelukkige dossier", zegt Suurmond. De andere fractie woordvoerders vinden dat De Kok de hoofdverantwoordelij ke is en gaan niet in op de rol van Bruinooge. Nederhoed lacht wat scham per over de kritische opstelling van de WD. Volgens haar zijn de liberalen op z'n minst debet aan het debacle bij het muse um, omdat die fractie ruim een jaar geleden het niet aandurfde een diepgaand onderzoek te la ten instellen naar de gang van zaken. „De VVD zwichtte voor de druk vanuit het college." Deze keer vindt Suurmond het wel tijd worden voor het in schakelen van de Commissie van Onderzoek. Ook andere fracties vinden dat de nieuwe Staten direct die commissie de opdracht moeten geven om de hele gang van zaken rond het museum eens goed te onder zoeken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCv nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De rèl* beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent ni«£ redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderjchri,? Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen»! niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordeer dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten (W weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het doordraaien van garnalen (PZC 6-3) is niet verantwoord. Het gaat mij niet om de econo mische achtergronden, of om de gezinnen van de garnalenvan- gers die ongetwijfeld in aanra king komen met deze actie. Waar het om gaat is dat onze westerse consumptiemaat schappij uit alle macht aan het proberen is de zeeën leeg te vis sen, terwijl aan de andere kant schaaldieren door de lage prijs moeten worden doorgedraaid. Ik kan alleen maar vaststellen dat een stukje bewustwording in onze maatschappij ver te zoe ken is. De veelbeladen term 'normen en waarden' wordt voor dieren gemakshalve maar terzijde geschoven. Doordraai en is ethisch onverantwoord. Ronald Oostinga Vondelingplein 6 Vlissingen Toen ik kind was, vloog ik op 12- 8-1938 met de PH-AKT voor ƒ12,50 in een uur van Knokke naar Rotterdam, met tussenlan dingen in Vlissingen en Haam stede. Vlissingen en Knokke la gen door de lucht 20 minuten uit elkaar. Toen ik volwassen was, ging ik met auto en gezellige boot van Vlissingen naar Knok ke of Brugge. Nu ik oud ben, is ook dat afgelopen, of ik moet een heel grote en dure omweg maken door een overbodige tunnel. Het gekke is, dat men dit vooruitgang noemt. Voor wie ei genlijk? M.E. Nordlohne Constantijn Huygenslaan 12 Vlissingen Het artikel van 5 maart geeft aan dat het leed rond het Mid delburgse Bagijnhof nog niet is geleden. In de prestigieuze plannen van de corporatie we gen huurdersbelangèn tót nu toe nog nauwelijks mee. Met magere en vage voorstellen zijn de huurders niet gediend.'Uiter aard verhuizen altijd bewoners nu ze met 'urgentie' en een 'bo nus' op de overspannen woning markt wellicht kunnen vinden waar ze anders alleen maar over konden dromen. De corporatie stimuleert dit maar al te graag. Verstandig dat bewoners die niet willen vertrekken niet rea geren op de huuropzegging of er bezwaar tegen aantekenen. De lokale politiek staat al achter u. Laat de corporatie 'dringend ei gen gebruik' maar aantonen. Toezeggingen van de corporatie zijn vaag. Terecht vraagt Stra- ting zich af wat de corporatie onder 'maatwerk' verstaat. Concrete afspraken over terug keergarantie, hoogte van de nieuwe huur, hoogte van de verhuiskostenregeling en af spraken over de invulling van invidiuele wensen hoofdzaak worden inplan bijzaak blijven. Uniek vo® regio is dat Woongoed mem huurders wil communicere zelfs bereid is samen met- naar oplossingen te zoeken, vaak hoor je „We hebbena!]e uitgelegd en het kan nietari niet zeuren." Als de corpc® huurders inderdaad in neemt en hen als gehjkv, ;;- gesprekspartners betrefc constructieve onderhart gen dan ontstaat zekereer' promis. Huurders en coipjS kunnen elkaar recht in deo blijven kijken. Geen verli® maar zelfs twee vrinns Vreemd dat dit laatste." 2003, nog niet vanzelfspÜ is. A.R.deKc Bonedijkestm VB* Het verhaal over de n vestiging van een hospicea- Frederik Hendriklaan te rikzee in de PZC van 27 fejr ri, suggereert dat de buis woners faliekant tegen Niets is minder waar. Twee: zend vierkante meter gronda het eind van onze straat zou betere optie zijn. De mee van ons hebben daar zwaar tegen. Het beloofdepa achtige geheel sluit nasi aan op de tuin van het huis. En de faciliteiten ais1 kenhuis, zorgcentrum Corr.: mortuarium en parkeeigelet heid, liggen m.i. veel guns? ook wat betreft de aan- e voerwegen, met waarschip minder kosten. Ik ben steeds van mening dat héfj goed plan is, dat er een ha; in Zierikzee komt, maar os onze straat zo smal is, kas hospice beter aan het eii men. Leny Kouijzer-Wel Frederik Hendrik Zien Zeeuwen verdeeld over tn (PZC 6-3). Waren het kaboa tjes die de weg door de zeej Noord-Holland naar Fne-i i8 hebben aangelegd? De Zeem (i hebben dat geluk niet, bedrijfsleven te bevordera een tunnel door de Westersd de aangelegd. Waarom ho? de Friezen niet, en de Zeem wel te betalen voor de nooc kelijke verbindingen? j HarrieFm Oostkilke De He Altijd al gedacht dat Gro Jfli Links ze zag vliegen. Harry's Westerzick Wis Hei door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Vier dieren- organisaties maken bij de pro vincie bezwaar tegen het vrijge ven van de jacht op katten en een aantal andere dieren. Ze reageren op een aanwijzing van Gedeputeerde Staten, waarin het jagers wordt toege staan om buiten de bebouwde kom dieren af te schieten. Het gaat om alle nijlganzen, grauwe ganzen, rosse stekel staarten (eendensoort), mus kusratten, verwilderde duiven, nertsen en katten. Ook mogen honden of gefokte roofvogels worden gebruikt om de betref fende dieren op te jagen en te doden. Amivedi, Stichting Duif, Faunabescherming en Rechten voor al wat Leeft zijn mordicus tegen de beslissing Eén van de belangrijkste be zwaren is dat de vrijstelling van de jacht niet voor een bepaalde, korte periode geldt, maar onbe perkt van toepassing is. De vier instellingen vinden dat het be sluit n iet spoort met de Flora- en Faunawet. Die gaat ervan uit dat jacht alleen bij uitzondering mag plaatsvinden. De provincie maakt van die uitzondering juist een .regel, aldus de be zwaarmakers. Volgens M Drijgers van de Stichting Duif is onder meer de vrijstelling om op katten buiten de bebouwde kom te jagen, schokkend. „De dieren zijn vo gelvrij verklaard. Een jager kan niet zien of een kat verwilderd is of niet en veel katten lopen soms in een weiland of even buiten de bebouwde kom. Je hoort in wens een verwilderde kat: dood te schieten, die moeit een asiel worden gebn Amivedi, die vermisteengff den huisdieren regists noemt het besluit 'een te gang in de beschaving'. CfeT saties die veel geld en tijd ben besteed aan het cas'^rj steriliseren van zwerftöj zien dat wat zij samen me: j j willigers en dierenartsen ij i J ben opgebouwd, nu me' j knal kapot wordt gemaakt j i f! dus Amivedi. Drijgers zegtj j l ook het bejagen van rotsdoj v (verwilderde duiven) tot j p problemen leidt. ,,Zo isde:j 4 lenduif moeilijk te ondeiyj den van een rotsduif. zeken* jagers. Het kan betekenflj de stand van de holenduiL* ernstig door wordt De organisaties onderst dat jacht pas gerechtvaar!^ als andere maatregelen overlast en schade niet we* De provincie heeft da: 4 gangspunt niet ter har1en men „Alleen al de aamtfj heid van de dieren vind: I provincie ongewenst en* doende reden om tot uitroei over te gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 70