Snel besluit over plan biljartzaal P De kracht van gratis verkoopt het best PZC Durps'uus krijgt mooier smoel SP: kandidaatlijsten nabezorgen Artemis laat vrouw zelf talent ontplooien 13 Stichting Renesse beslist deze maand over uitbreiding sportcentrum den vooral de vier biljartvereni gingen Witte van Haamstede, Onder Vrienden, De Wig en De- niro geholpen zijn. Overeenkomst collectief vervoer Walcheren ondertekend Autodiefstal na woninginbraak Vernieler boompjes gepakt Mishandeling in het verkeer Werkstraf voor vernielen bromfiets Boete voor spitten in natuurgebied Hengstenshow Vrouwenpolder BEAUTY BRUID BABY GEZONDHEID zaterdag 8 maart 2003 doorPietl<!SË™05 RRÜINISSE - Het dorpshuis in Linisse - officieel Durps'uus genaamd - krijgt een nieuwe e,i- L. De beherende Stichting Multifunctioneel Centrum Bniinisse (SMC) trekt daar een bedrag van 27.500 euro voor uit. Wanneer het werk wordt uitge roerd is nogniet bekend. Het interieur van het Bruse dorpshuis en de aanpalende sportzaal De Vanger is al eerder onder handen genomen. Aan de entree van het dorpshuis was de SMC nog niet toegekomen, maar dat vlekje wordt nu weg gepoetst. Dat werd ook wel tijd volgens W. van Kooten van de SMC. De huidige ingang laat te wensen over. Voor rolstoelge bruikers is het lastig binnenko men en de langere medemens dient bij het binnenkomen even goed op te letten, want de entree is aan de lage kant. Beide gebreken worden in de nieuwe opzet verholpen. De doorgang wordt hoger. Een hel- lingbaan richting toegangsdeur was er al, maar het plateautje voor de ingang was aan de klei ne kant; dat wordt in de nieuwe situatie groter. Om het comfort verder te verhogen en het ge bouw wat meer smoel te geven wordt de nieuwe entree voor zien van een fors bemeten lui fel. Het Bruse dorpshuis is naast thuishaven voor verschillende Bruse verenigingen ook trouw locatie. Vorig jaar werd het plan gelanceerd om - gezien de gerin ge belangstelling voor het dorpshuis als plek voor trouwe rijen - de locatie Bru te schrap pen. Omdat dat zou inhouden dat trouwlustigen nergens in Duiveland meer terecht zouden kunnen maar alleen in Zierik- zee (gemeentehuis), Renesse (Slot Moermond) of Brouwers haven (stadhuis), werd dat idee ijlings geschrapt. irinnrAliPankow BüRGH-HAAMSTEDE - Het bestuur van de Stichting Renes- i se bestudeert nu nog drie offer- ij tes voor een fikse uitbreiding 1 van Sport-en Recreatiecentrum 2 Westerschouwen voor diverse cafésporten zoals biljarten en darts. Met de uitbreiding zou- Deze clubs raken hun vaste stek in het voormalige hotel Bom in Burgh-Haamstede kwijt door de gewijzigde bedrijfsvoering van de nieuwe eigenaren van dit etablissement. De Stichting Re nesse. eigenaar van Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen, wil de biljartvereni gingen graag tegemoet komen indien er financieel quitte kan 'worden gespeeld. Voor het plaatsen van vier biljarttafels is een aanbouw van 23 bij acht meter vereist. „Dat vergt be hoorlijk wat geld en hoewel het sociale aspect hoog in het vaan del staat bij de Stichting Renes se, moet het natuurlijk wel een verantwoorde investering blij ven", zegt bedrijfsleider L. Wol- ters van het Sportcentum Volgens administrateur D. Koo- man van de Stichting Renesse beslist het bestuur eind deze maand of de betreffende aan bouw tussen tennisbanen en sportcentrum er inderdaad komt De Stichting Renesse heeft inmiddels met de betref fende biljartverenigingen over eenkomsten gesloten over het regelmatig gebruik van de nieu we accommodatie. Volgens MIDDELBURG - In het provin ciehuis in Middelburg is giste renochtend de overeenkomst ondertekend, waarbij Taxi Blaakman in Vlissingen het col- 1 lectief vraagafhankelijk ver- voer(CW) voor Walcheren gaat verzorgen in opdracht van de provincie. Het CW rijdt op traj ectenwaar geen of weinig normale bussen voorhanden zijn. Het Walcherse vervoer reikt tot de bushaltes in 's-Heerenhoek en het tolplein I voordeWesterscheldetunnel. Het vervoer wordt van deur tot deur geboden. Reizigers kunnen ergebruik van maken van zeven uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts. Het is mogelijk dat de chauffeur onderweg andere passagiers oppikt. Het vervoer moet uiterlijk één uur voor het gewenste vertrek REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 10111)454647 Pax: 10111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Pamke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 m Postbus 18 i 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 P-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl I E-niail: web@pzc.nl Kooman zal er tevens worden samengewerkt met sportvereni ging DFS voor de ontwikkeling van het dartsspel dat eveneens in die ruimte zou kunnen wor den gespeeld. Mocht het bestuur van de Stich ting Renesse inderdaad beslui ten tot de uitbreiding, dan hoopt Kooman op vlotte medewerking van de gemeente bij het ver strekken van de bouwvergun ning. Voor de biljartverenigin gen is het van belang dat ze bij de start van het nieuwe seizoen zicht hebben op andere huisves ting. De Stichting Renesse heeft inmiddels al wel besloten tot verbetering van de vier buiten tennisbanen. Daar wordt het gravel vervangen door kunst gras, zodat de banen voortaan bij mooi weer ook in de winter kunnen worden gebruikt. Inmiddels is de Stichting Renes se eigenaar van Sporthal On derdak in Zierikzee Ook daar staat een verbouwing op de planning De entree wordt lich ter en ruimer gemaakt, links di rect na de ingang wordt een ver gaderzaal gebouwd en er komt een ruimte met twee zonneban ken. Met oma in de open toeristenbus naar het strand is een stuk relaxter dan urenlang in de hitte zoeken naar een parkeerplekje. foto Marijke Folkertsma Het CW biedt aansluiting op de bus-, trein- en veerdienst. In de taxi's kan met chipknip of con tant worden betaald. De strip penkaart is niet geldig. Maak iets gratis en het ver koopt zichzelf. Met die ge dachte is het Transferium in Renesse opgezet. Maar voor een sluitende gemeen tebegroting moeten de toe risten vanaf komende zomer parkeergeld gaan betalen. Eén euro per dag. Of misschien nog wel meer. Het uitgedokterde systeem om Renesse en de Schouwse kust te verlossen van de zo merse parkeerchaos wan kelt. Want tegen betaling parkeren is niet zo bijzon der: dat kan overal. door Famke van Loon RENESSE - Tachtigduizend euro. Naar dat bedrag is de ge meenteraad van Schouwen- Duiveland in november op zoek. Omdat de onroerendzaakbelas- ting (ozb) met drie procent min der verhoogd dient te worden, gaapt er een gat in de gemeente lijke begroting van 240.000 eu ro. Een groot deel kan worden opgelost met een financiële meevaller uit Den Haag. Rest nog die tachtig ruggen. Nou wil het geval dat jaarlijks ongeveer honderdduizend toeristen en bezoekers van Renesse gratis parkeren op het Transferium. Wanneer voor ongeveer 20.000 euro wordt geïnvesteerd in slag bomen en parkeerautomaten kunnen die per dag best één euro parkeergeld betalen. Gat pre ciesgedicht. Dat besluit valt in zeer slechte aarde. Met name bij de onderne mers. „Een onzalig voorstel", vindt W. Ginjaar, voorzitter van de Federatie Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive land (FOS). Namens niet min der dan zestien eilandelijke branche- en ondernemersver enigingen betoogt hij per brief dat het parkeerterrein gratis moet blijven Want betaald par keren zaagt de poten onder de succesformule van het Transfe rium vandaan. En het is slecht voor het toeristisch product Schouwen-Duiveland. MKB Nederland en de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) sluiten zich hier later bij aan. Even terug in de tijd. Renesse begin jaren negentig. Toeristen en badgasten kruipen in hun au to's door het dorp en langs de wegen achter de duinen. Op zoek naar een parkeerplaatsje. Het blik staat op veel plekken plompverloren in de berm ge stald. Onprettig voor bewoners en toeristen maar vooral ook onveilig. Voor de hele Westhoek wordt daarom een mobili teitsscenario in elkaar gezet. Naast betaald parkeren in de dorpskernen en bij de duinover gangen staat centraal in dit plan het Recreatietransferium Re nesse Met negenhonderd gratis parkeerplaatsen en gratis bus vervoer moet dit de bezoekers van de Westhoek vanaf 1997 verleiden de auto aan de rand van Renesse te laten staan en op de bus te stappen. Schouwen-Duiveland ontwik kelt al snel een haat-liefde ver houding met haar gratis Trans ferium Het bedachte systeem werkt - het verlost Renesse gro tendeels van de parkeerchaos - en wordt een voorbeeld voor an dere gemeenten. Maar de suc cesformule kost de gemeente ook een sloot met geld: om en nabij de drie ton per jaar. Omdat daardoor het hele parkeerbeleid verlies draait, steken in de raad steeds weer geluiden de kop op analyse om óf voor het busvervoer óf voor het parkeren toch geld te vragen. Toenmalig wethouder Kees Veerhoek weet deze aanvallen af te slaan. Onder voorwaarde dat hij er maar voor zorgt dat het parkeerbeleid tenminste quitte draait. En dat lukt. Einde discussie: het Transferium blijft gratis. Niet dus. Met uitzonde ring van de PvdA besluiten de fracties toch één euro parkeer geld per dag te heffen. Niet om het parkeerbeleid te bekostigen, maar om de begroting sluitend te krijgen Het college becijfert deze week in een brief aan de raad dat dat waarschijnlijk een grove misre kening is. Want één euro per dag zal de gemeente niet de beoogde 80.000 euro opleveren, maar naar verwachting slechts tussen de 14.000 en 24.000 euro. Wie in Renesse zelf of bij één van de strandopgangen wil parkeren is 80 eurocent per uur kwijt. Voor een korte boodschap kunnen bezoekers bij een tarief van één euro per dag voordeliger in de dorpskern zelf en dus dichter bij de winkel terecht. Geschat wordt dat het voor veertig- tot vijftigduizend dagjesmensen interessant blijft om op een be taald transferium te gaan staan. Moeten zij gezamenlijk die tachtig ruggen opbrengen, dan moet er per dag tussen de 212 en 2,65 euro parkeergeld worden betaald. Daar kun je ruim twee ënhalf uur voor parkeren bij de strandovergang zelf Opnieuw rondrijdende toeris ten op zoek naar een couranter parkeerplekje, wat het college voorspelt, ziet menig Renesse- naar niet zitten. Dick Hart her innert zich nog de 'wildwest ta ferelen' van jaren geleden en stelt dat het Transferium 'nut' heeft gehad om die te bestrijden Ook Cees Hoogerhuis bena drukt dat een gratis parkeerter rein op steenworp afstand van het winkelgebied aantrekkelijk is: juist om mensen die lang wil len parkeren met hun auto van de betaalde plekken in het cen trum zelf te houden. Henk Blom verwacht dat die ene euro wei nig uit zal maken: ook met het gratis Transferium staat bij hem de straat vol toeristisch blik. Of een beetje parkeergeld per dag toeristen naar andere delen van de Westhoek zal wegjagen, be twijfelt hij. „Want er blijft toch altijd nog dat grandioze aanbod van het gratis na-transport." Wethouder Lenny Geluk stelt dat met de invoering van het parkeergeld op het Transferium het mobiliteitssysteem voor de Westhoek kapot wordt ge maakt. Het college becijfert daarnaast het tekort op de be groting, dat dan komend jaar maar moet worden betaald met geld uit het mobiliteitsfonds Dat geld is echter speciaal be doeld om betere parkeervoor zieningen aan te leggen en het gebruik van openbaar vervoer te stimuleren. De wethouder weet dat, en steekt het ook niet onder stoelen of banken dat zij nog altijd niet gelukkig is met het genomen raadsbesluit. De raad moet nu beslissen, gra tis of goedkoop. En wordt het dan één euro, of ruim twee euro per dag Misschien dat in die discussie niet alleen over de op brengsten van de parkeerhef- fing, maar ook eens over het be leid achter het vrij parkeren op het megaterrein wordt gespro ken. Eén ding is wel duidelijk: 'gratis Transferium' op de bor den verkoopt stukken beter dan 'goedkoop Transferium'. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Socialisti sche Partij in Vlissingen heeft commissaris van de koningin W. van Gelder gevraagd actie te ondernemen zodat iedereen in Vlissingen alsnog een kandida tenlijst krijgt voor de komende verkiezingen. Volgens de SP zijn in Vlissingen alle adressen met een nee/nee- of nee/ja-sticker op de brieven bus verstoken gebleven van de ze verplichte informatie. De ge meente bestrijdt dit. De gemeente Vlissingen heeft de opdracht gegeven alle wonin gen te voorzien van een kandi datenlijst, zegt R. de Witte, woordvoerder van de gemeente. Dat de meeste woningen de lijst tegelijk met folders hebben ge kregen, is volgens hem toege staan. Mensen met een sticker op de deur die aangeeft dat de bewoners geen reclamemateri aal willen ontvangen, kregen uitsluitend de kandidatenlijst, aldus De Witte. Volgens de SP heeft niemand in Vlissingen met een sticker op de deur de lijst ontvangen. „Wij zijn van mening dat deze groep kiezers alsnog geïnformeerd dient te worden", schrijft de partij aan Van Gelder en aan de gedeputeerden ,,We vragen u nog voor 11 maart maatregelen te nemen en er zorg voor te dra gen dat ook in Vlissingen de kandidatenlijsten alsnog be zorgd worden Verder stelt de SP voor de kandidatenlijsten voortaan net zoals in de andere gemeenten te laten bezorgen doorTPG. BRUINISSE - Vanaf Grevelingenhout bij Bruinisse zijn de afgelopen dagen twee personenenauto's gestolen na woning inbraken waarbij de autosleutels werden weggenomen. Woensdagnacht werden uit een woning foto-apparatuur, een mobiele telefoon en enkele duizenden euro's weggenomen Ook werden de sleutels van de naast het huis geparkeerd staande zilverkleurige Mercedes E240 met het kenteken 67- JL-JR gestolen, waarna ook de auto verdween.De volgende nacht werd in dezelfde straat ingebroken, maakten de inbre kers de sleutels van een blauwe Mercedes E220 CDI met het kenteken 52-LH-KB buit en gingen er daarna met de auto vandoor. ZIERIKZEE - Een 50-jarige inwoner van de gemeente Schou wen-Duiveland is donderdag door de politie op heterdaad be trapt op het vernielen van boompjes langs de Laan van Saint Hilaire. Na voorgeleiding en verhoor werd de man met een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - „Ergernis in het verkeer draait steeds vaker uit op een handgemeen", zei gisteren in Middelburg officier van justitie R. Jeuken in de strafzaak tegen een 32-jarige in woner van Gorinchem. De verdachte had op 19 juli vorig jaar in Retranchement een tuinman mishandeld toen er irritatie ontstond over de door gang bij een smalle weg. De bestuurders van de vrachtwagen en de bestelwagen wilden niet voor elkaar wijken. De ver dachte deelde klappen uit. Hij ontkende, maar gaf wel toe het slachtoffer uit zijn auto te hebben gesleurd en hem over een hek te hebben gesmeten. „Hij reed over mijn tenen. Moet ik dan zeggen: foei, dat mag met. Ik vond het een terechte reac tie", zei hij. De officier zag het anders. „De reactie was buitenproportio neel. Een getuige heeft het slachtoffer met een bloedneus uit het busje zien komen. Ook heeft het slachtoffer door de val een verstuiking opgelo pen." Jeuken eiste zestig uurwerkstraf. Politierechtere. Kool vonniste conform en wees 100 euro schadevergoeding toe aan het slachtoffer MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 29-jarige inwoner van Vlissingen voor het vernielen van een bromfiets veroordeeld tot dertig uur werkstraf. De Vlissinger bleef ontkennen de vernieling te hebben gepleegd, maar drie getuigen hadden op 15 juni vorig jaar in Middel burg vanuit hun woning gezien dat hij tegen de brommer trapte. Ook had de verdachte de bromfiets enkele keren opgepakt en op de grond laten vallen. De Vlissinger vond dat er geen waar de aan de verklaringen moest worden gehecht.Zij gebruiken veel pillen. Het is onzin wat ze hebben gezegd.De man zei in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Haag. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 57-jarige inwoner van Bergen op Zoom 180 euro boete opgelegd. De man had op 21 juni 2002 in Sint Maartensdijk met spitten een visserij perceel op de slikken van de Dortsman vernield en beschadigd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Het schiet niet op als ik je in de kortste keren in een baantje jas waar je het niet naar je zin hebt. Wat moet je bij voorbeeld achter de kassa bij Albert Heijn als je veel meer aanleg hebt om je als kunstena res te ontwikkelen." Met deze woorden ontstreepte directeur Jeanette Poorter gistermiddag in het MFC in Zie rikzee de werkwijze van haar organisatie Artemis voor ar- beidsreïntegratie en sociale ac tivering voor vrouwen. Artemis beschikt sinds kort over een dependance in Zierik zee, gevestigd in het pand Korte Sint Janstraat 19. Poorter gaf aan wat haar organisatie kan betekenen voor vrouwen op Schouwen-Duiveland die be zield aan de slag willen op de ar beidsmarkt. Dat begnp 'bezield' acht Poor ter van groot belang. De opzet van Artemis is erop gericht exact de juiste plek voor vrou wen te zoeken, passend bij hun specifieke talenten. „Iedereen is schuldig aan wat er gebeurt in de wereld. Je kunt je alleen ver ontschuldigen als je met je ta lenten aan de slag gaat", hield Poorter haar gehoor voor. Aan de hand van haar eigen levens verhaal motiveerde zij haar keuze voor de opzet van een or ganisatie als Artemis en voor haar recente politieke ambities. Zo stelt zij zich ten doel over acht jaar minister-president van Nederland te worden. Eén van de eerste dingen die ze dan wil regelen, is het invoeren van een basisinkomen voor vrouwen die de zorgtaken binnen een ge zin of samenlevingsvorm op zich nemen. Coaching Kenmerkend voor Artemis is het tweesporenbeleid bij de be geleiding van vrouwen naar de juiste plek op de arbeidsmarkt. De aandacht richt zich gelijktij dig op het welzijn van de cliën ten en op coaching. „Het is bij ons nooit alleen maar therapie, maar altijd direct in combinatie met die coaching en zo mogelijk tevens met plaatsing op een leerwerkplek", aldus Poorter. Volgens haar had Arbeidsvoor zieningen veel te lang de macht in handen en maakte de reïnte gratie van vrouwen daarbij geen schijn van kans. Zij was dan ook bijzonder blij toen toenmalig minister Vermeend de arbeidsmarkt opengooide voor ook andere reïntegratiebu- reaus. Poorter benadrukte dat vrouwen in bijstand en WAO hun eigen voorkeur kunnen la ten gelden bij hun keus voor Ar temis. „Misschien zullen ze eerst zeggen dat het niet kan, maar het is een kwestie van even volhouden. De gemeente moet twintig procent vrije ruimte bieden voor reïntegratie." Opdringen Volgens Poorter is er dus geen enkele reden dat vrouwen zich begeleiding door andere organi saties laten opdringen. Zij weet dat op Schouwen-Duiveland circa 150 vrouwen in aanmer king komen voor reïntegratie of sociale activering. .Als vrouw in de WAO vertoef je in een land van melk en honing bij de opzet van een eigen be drijf", hield zij de aanwezigen voor Daarmee doelde zij op de vele steun die vrouwen in de WAO krijgen bij het opzetten van een eigen bedrijf. Ook gaf ze aan dat Artemis steun biedt bij het maken van een bedrijfsplan VROUWENPOLDER - Bij ma nege De Eendracht in Vrouwen polder wordt donderdag 13 maart een hengstenshow ge houden. De show is georganiseerd door hengstenhouders in Zeeland die goedgekeurde hengsten heb ben. Er is een grote variatie hengsten te aanschouwen zoals shetlandpony's, trekpaarden en rijpaarden. De show begint om 19.30 uur aan de Rijkebuurtweg in Vrouwenpolder. VRIJDAG ZATERDAG 21 MAART I 22 MAART 114.00-22.00 uur|l1.00-18.00 uur ZONDAG 23 MAART 11.00-18.00 uur Advertentie Huid-, nagel- en haarverzorging Alternatieve geneeswijzen Cosmetica, metamorfoses Accessoires, kleding, bodypaint Voeding- en voedings- supplemetenten, massages Bruidsmode/artikèlen Babyartikelen Sieraden/accessoires Wedstrijden Demonstraties Met 3 dagen IBRUIDSSH0WS MODESHOWS wedstrijden Demo's kappen en visagie ZEELANDHALLEN GOES Toegang volwassenen 7.00 Kinderen 6-12 jaar 2.50 Tel. 0113-221020 (gratis parkeren)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 63