Dutroux zou toch lid bende zijn PZC A<J AJ1AJ Pokeren om Cyprus in Vredespaleis Imam krijgt negen jaar wegens opruiing Grimmige sfeer bij acties havenwerkers Israël pakt vermeende terroristenleider op Cuba dreigt missie VS te sluiten Militairen India onder lawines Bisschop weg na seksschandaal Koning Cambodja wil aftreden Procureur: Chirac niet vervolgen Per dag sterven 1400 vrouwen tijdens bevalling Man krijgt nieuwe armen j ^ranz Jamnig kreeg zijn nieuwe Nieuwe advocaat schaart zich met uitspraak aan kant slachtoffers Op v/in^/'iijjurcV www.pzc.nl/reizen PLci-ujlu /}ncarzp'jr:rb]-j.-ïii ConjpJiiï jjrjïJ |j;ac snowplaia zaterdag 8 maart 2003 HnnrHarm Harkema LONDEN - Een rechtbank in Londen heeft een moslimgees telijke die rassenhaat predikte en zijn jeugdige toehoorders opriep tot moord op joden, hin does, Amerikanen en ongelovi gen, tot negen jaar cel veroor deeld. Supporters van de 39-jarige Sheik Abdullah El Faisal (een Jamaicaan van geboorte en va der van drie kinderen) reageer den geschokt toen rechter Pe ter Beaumont de onverwacht hoge straf uitsprak. De rechter rechtvaardigde de hoge straf door er op te wijzen 'dat u vanuit uw verantwoor delijke positie jongeren en be- invloedbaren aanspoorde om mensen te vermoorden die uw geloof niet deelden'. De rechter vond het ook ernstig dat de geestelijke bandjes met zijn opruiende preken liet ver spreiden. El Faisal beloofde schooljon gens onder meer dat zij in het paradijs zouden worden be loond met 72 maagden, wan neer zij zouden sterven in een heilige oorlog. Bovendien is doodgaan in een heilige oorlog pijnloos, aldus de prediker. Hij riep jongeren zowel voor als na 11 september 2001 op om in Afghanistan in trainings kamp te gaan. ..Jullie moeten leren vliegtuigen en tanks te besturen en leren omgaan met geweren en raketten." Hij zei ook dat het met een Brits pas poort gemakkelijk is om als passagier van een verkeers vliegtuig naar Israël te vliegen. „Vlieg Israël binnen en doe wat je kunt. Als je sterft kom je in het paradijs."El Faisal onder hield banden met andere extre mistische moslims, zoals James Ujaama, die in de VS vast zit op verdenking van het opzetten van een trainingskamp voor aspirant-terroristen. GPD HAVANA - De Cubaanse president Fidel Castro dreigt de Amerikaanse diplomatieke missie in zijn land te laten sluiten Volgens de president, die donderdag een nieuw mandaat van vijf jaar kreeg van het parlement, is het gebouw een broeinest van zijn tegenstanders. Castro beschuldigde in een toespraak tot het parlement Ame rikaanse diplomaten ei-van dissidenten op het eiland actief te steunen. „Cuba kan makkelijk zonder dit kantoor, een broei kast voor contra-revolutionairen en een commandopost voor de meest beledigende acties tegen ons land", aldus de presi dent. RTR SRINAGAR - Zeker zestien Indiase militairen en een burger zijn na zware sneeuwval in het grensgebied tussen India en Pakistan in Kashmir door lawines om het leven gekomen, heeft de politie gisteren meegedeeld. Minstens negen militai ren worden vermist en honderden mensen zijn van de buiten wereld geïsoleerd geraakt. Helikopters van de Indiase luchtmacht proberen geïsoleerde dorpen te bereiken. Ongeveer tweehonderd toeristen en plaatselijke bewoners zijn van de weg tussen de plaatsen No- bra en Leh gehaald en door de lucht geëvacueerd. De weg zal volgens het leger zeker een maand onbegaanbaar zijn. AP VATICAANSTAD - Bisschop Manuel Moreno van Tucson in de Amerikaanse staat Arizona is afgetreden in verband met een seksschandaal in zijn bisdom. Paus Johannes Paulus II heeft het ontslag aanvaard, zo liet het Vaticaan gisteren we ten. Moreno is ervan beschuldigd dat hij de autoriteiten informa tie heeft achtergehouden over priesters die zich schuldig had den gemaakt aan seksueel misbruik van minderjarigen Vorig jaar schikte het bisdom van Tucson elf zaken van mannen die zeiden dat ze in de jaren zestig, zeventig en tachtig door pries ters zijn misbruikt. RTR PHNOM PENH - Koning Norodom Sihanouk, het bejaarde staatshoofd van Cambodja, is er klaar voor zo snel mogel ijk af te treden. Dat maakte de koning gisteren bekend. Het vertrek van de koning komt in een roerige periode, vlak voor verkie zingen in juli. De 80-jarige koning wil opstappen, omdat hij er volgens hem onterecht van is beschuldigd de macht over het land te willen overnemen. Volgens de grondwet heeft de koning geen poli tieke functie, maar slechts een symbolische. Sihanouk noem de die beschuldigingen niet juist en weinig respectvol. RTR PARIJS - De Franse procureur-generaal Yves Bot zegt dat het te laat is om president Jacques Chirac te vervolgen voor exor bitante uitgaven die hij zou hebbengedaantijdenszijn burge meesterschap (1985-95) in Parijs. De door de huidige burgemeester Bertrand Delanoë aange spannen zaak heeft volgens Bot geen zin, omdat de uitgaven destijds door de gemeenteraad zijn goedgekeurd en klachten binnen drie jaar daarna moeten worden ingediend, zeiden bronnen bij justitie gisteren. De bij de zaak betrokken officier van justitie is overigens niet verplicht het advies van de pro cureur-generaal over te nemen. AP GENÈVE - Complicaties bij de bevalling is de meest voorko mende doodsoorzaak van vrou wen en meisjes in de Derde We- reld. i Het Kinderfonds van de Ver- l enigde Naties (Unicef) meldde I gisteren dat de cijfers 'een be- I schamend rapport zijn van dis criminatie en onverschilligheid tegenover vrouwen en hun rech ten'. Unicef schrijft dat ongeveer 1400 meisjes en vrouwen per dag overlijden tijdens de ge boorte van hun kind. Van de vrouwen leeft 99 procent in een ontwikkelingsland. In Afri kaanselanden ten zuiden van de Sahara is de kans één op dertien dat een vrouw sterft tijdens de bevalling. In geïndustrialiseer- de landen is deze kans een op 4085. ,.Het gat tussen vrouwen in ont- wikkelingslanden en geïndu strialiseerde landen is groot, maar het bewijst dat men weet hoe we een hoog sterftecijfer kunnen voorkomen", aldus di rectrice Caroll Bellamy van Unicef. De aanwezigheid van eerste hulp verloskunde is de beste manier om de moeders te hel pen. In Honduras in Midden- Amerika heeft deze hulp geleid tot een daling van 40 procent van de sterfgevallenANP LONDEN - Oostenrijkse artsen zijn erin geslaagd een man nieu we onderarmen inclusief han den te geven. De operatie duur de veertien uur en werd gedaan door vier operatieteams en be geleid door 25 deskundigen. De M-jarige patiënt noemde de operatie een succes. j armen al op 19 februari, maar de artsen kwamen er nu pas mee j1331" Luiten. De dokters moes- en lang wachten op een ge- I jC d donor, meldde gisteren Je Britse omroep BBC. amnig, die zijn onderarmen bij een bedrijfsongeval 2,5 jaar ge leden verloor, herstelt goed. „Ik voel me prima. Het voelt alsof et mijn eigen handen zijn", zei vanaf zijn ziekenhuisbed. 011 me er niet mee bezig of net nou eigenlijk de handen van nanderzijn,enofzenoumooi I jn of niet. Ik hoop dat ze het door Pascale Thewissen LUIK - Mare Dutroux maakte deel uit van een bende crimine- 2 len, die nog steeds vrij rondlo pen, doordat justitie in België weigert verder te kijken dan haar neus lang is. Dat beweert de nieuwe advocaat van - Dutroux, Daniel Kahn. Hij schaart zich daarmee - en dat is opmerkelijk - aan de kant van de slachtoffers. J Paul Marchal, de vader van de vermoorde Hasseltse tiener An, 2 roept al jaren dat er meer men- p sen betrokken waren bij de li moord op zijn destijds 17-jarige i; dochter en haar twee jaar oude- re vriendin Eefje Lambrecks. Volgens Marchal werden de meisjes 'op bestelling' ontvoerd. a Zo beweert de buurman van een hotel in Blankenberge (An en Eefje waren ten tijde van hun verdwijning op vakantie aan de kust) dat hij de meisjes op de nacht van cle ontvoering met Dutroux en een andere crimi- neel naar binnen zag lopen. Jus- titie heeft die verklaring echter nooit serieus genomen. Kahn noemde deze week voor de Kamer van Inbeschuldiging stelling in Luik een hele reeks namen. Deze mensen maakten 1 volgens hem deel uit van de 5: 'bende van Courcelles', een a - groep criminelen die niet alleen c r handelde in gestolen auto's, maar ook in mensen. Kahn wees opnieuw pedofiel Michel F. uit Hoei aan als cle ontvoerder van de negenjarige Luikse meisjes Julie en Mélissa. De rechtszaak die eind dit jaar eindelijk van de grond moet ko men, lijkt uit te draaien op een confrontatie tussen Sabine Dardenne, het meisje dat bijna drie maanden opgesloten zat in de kooi onder het huis van Dutroux en de nachtmerrie overleefde, en de andere slacht offers. Volgens de nu 19-jarige Sabine werkte Dutroux alleen. De andere betrokkenen, onder wie Laetitia Delhez, die één week samen met Sabine gevan gen werd gehouden, denken dat Dutroux deel uitmaakte van een grotere geheel Zij willen dat ook de Brusselse zakenman Michel Nihoul te rechtstaat voor ontvoering en moord. Ze zien in hem de man achter de schermen. Nihoul zelf beweert dat hij in opdracht van (de inmiddels overleden) rijks wachtcommandant Gérard Va- nesse zaken deed met Dutroux om zo in de misdaadscène van Charleroi te infiltreren. Spanningen Naarmate het proces tegen de man die te boek staat als 'het monster van België' dichterbij komt, lopen de spanningen hoog op Voor de deuren van het Luikse justitiepaleis werd de voorbije dagen gedemonstreerd door enkele 'witte comités'. Ook in de rechtszaal ging het er geëmotioneerd- aan toe. Zo ver liet een boze Paul Marchal begin deze week op hoge poten de rechtbank omdat de voorzitter weigerde een tolk in te schake len. Alle daders zijn namelijk Franstalig. Zowel Marchal als de vader van Eefje Lambrecks konden de pleidooien daardoor niet verstaan. Het bewijst vol gens Marchal, die fel uithaalde naar Justitieminister en oud voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie Dutroux, Mare Verwilghen, eens te meer dat slachtoffers er in België nog steeds bekaaid afkomen GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische binnenlandse veiligheidsdienst heeft gisteren de arrestatie be kendgemaakt van de Palestijn Abdailah Jamal Barghouti. Hij wordt verdacht leiding te geven aan tal van terroristische cellen. Ook zou hij de belangrijkste bommenmaker van de Westelij ke Jordaanoever zijn. Israël was al een jaar op zoek naar de nu 31-jarige Barghouti. Hij is opgepakt in de buurt van Ramallah. De bommen die hij zou hebben gemaakt, zijn vol gens het leger vorig jaar ge bruikt bij aanslagen en hebben zeker vijftig mensen gedood. Het gaat om aanslagen op een restaurant in Jeruzalem (vijf tien doden), een winkelcentrum (twaalf slachtoffers) en een uni versiteitscafé (negen doden). Machtsvertoon Het Israëlische leger is gisteren doorgegaan met het bezetten van gebied op de Gazastrook. De actie begon in de nacht van woensdag op donderdag, toen het leger met groot machtsver toon het noorden van de Gaza strook binnentrok. Zeker twee Palestijnse schutters zijn gister avond een Israëlische nederzet ting op de bezette Westelijke Jordaanoever binnengedron gen. Volgens de eerste mediabe richten raakten zeker zes men sen gewond in Kiryat Arba. Premier Intussen wil Jasser Arafat zijn tweede man, Machmoud Abbas (Abu-Mazen) benoemen tot de eerste minister-president van zijn bestuur. De Palestijnse pre sident zal het komende week einde het Palestijnse Centrale Comité en de Wetgevende Ver gadering (het voorlopige parle ment) vragen het voorstel goed te keuren. De aanwijzing van Abu-Mazen, die al enkele we ken werd verwacht, is gister avond bevestigd door parle mentsvoorzitter Abu-Ala Abu- Mazen zelf zegt dat hij de be noeming alleen zal aanvaarden als de minister-president ver gaande bevoegdheden krijgt. Dat laatste is nog allerminst duidelijk. Arafat is pas na zware internationale druk akkoord gegaan met de benoeming van een premier. De nieuwe functio naris zal 'het dagelijkse be stuur' in de onder Palestijns be stuur staande gebieden moeten leiden Maar het lijkt er niet op dat Arafat bereid is zichzelf de 'symbolische rol' toe te bedelen die de Verenigde Staten en Isra el voor hem in de zin hebben. AFP/DPA/ANP/GPD Advertentie n samenwerking met: Havenarbeiders kwamen gisteren in botsing met de politie in Brussel. foto Olivier Hoslet/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Ruim drieduizend Belgische havenarbeiders hebben gistermiddag betoogd in Brussel tegen de liberalise ring van het werk in de havens. Bij con frontaties met de politie viel een gewon de. De dokwerkers werden, toen ze optrok ken naar de gebouwen van de Europese Gemeenschap, opgewacht door politie met waterkanonnen. Begin van de mid dag was er sprake van een grimmige sfeer. Alle havens in België lagen gisteren 24 uui-plat. De Belgische havenarbeiders riepen him collega's in de andere Europe se havens op maandag en dinsdag ook het werk neer te leggen. Dan stemt het Euro pees Parlement over de liberaliserings- wet, die door de Europese Commissie is voorgesteld. Tegen het voorstel zijn meer dan honderd amendementen ingediend. De havenwerkers verzetten zich tegen de liberalisering, omdat het de veiligheid in de haven aantast. Het kan hun ook hun baan kosten. Wordt het voorstel aange nomen, dan mogen ook scheepsbeman ningen voortaan hun schip laden of los sen. Voorzitter Theo Bouwman (GroenLinks) van de commissie Sociale Zaken van het Europees Parlement ziet de wet eigenlijk liever helemaal verdwijnen, maar dat is moeilijk omdat het voorstel al in een ver gevorderd stadium is. Hij wil in elk geval de passage aanscherpen over het laden en lossen vanaf het schip, zodat de reder niet mannen kan optrommelen in een ha vencafé om als 'zeelieden' tegen laag loon de scheepskranen te bedienen. Nationale regels De wet is toch al sterk afgezwakt ten op zichte van het oorspronkelijke voorstel, dat een vergaande liberalisering inhield van ólle havendiensten Het havenwerk vanaf de wal is nu redelijk beschermd, doordat lidstaten nieuwe aanbieders van havendiensten aan dezelfde strenge na tionale wetten en regels mogen onder werpen als de bestaande havenbedrij ven. Bouwman waarschuwt wel dat Nederland, waar de Stuwadoorswet is afgeschaft, dan wel nieuwe nationale re gels moet opstellen. Het platleggen van de Belgische havens is een voorproefje van wat de Europese havens van Finland tot Portugal volgen de week te wachten staat. Tussen maan dag en donderdag zullen stakingen van twee uur tot twee dagen worden georga niseerd in Frankrijk. Finland, Spanje, Duitsland, België, Griekenland. Portu gal en Cyprus. Maandag worden duizen den stakers verwacht in Straatsburg, waar het Europese parlement over de omstreden wetgeving zal debatteren en stemmen. Enkele weken geleden legden ook havenarbeiders in Amsterdam, Rot terdam, Vlissingen en Terneuzen het werk neer. GPD/ANP/AP door Hans Geleijnse NICOSIA - In het Vredespaleis in Den Haag kunnen de Grieks- en Turks-Cypriotische leiders onder toezicht van VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan maan dag geschiedenis schrijven. Als zij tenminste het VN-vredes- plan aanvaarden dat een eind moet maken aan de sinds 1974 bestaande deling van het eiland. Tot op het laatst wordt echter poker gespeeld. Rauf Denktash en Tassos Pa- padopoulos zitten maandag met een bloknootje vol notities van hun beschermers (respectieve lijk Ankara en Athene) op zak. Het is van beide zijden pokeren met de toekomstige machtsver houdingen op het eiland tot in zet. Denktash vreest dat een een heidsstaat met Turks- en Grieks-Cypriotische deelrege- ringen - zoals Annan voorstelt - in de praktijk zal neerkomen op Griekse overheersing. Hij wil de deling van het eiland in feite voortzetten, met twee aparte confederate staten. Politiek on mogelijk, omdat de internatio nale gemeenschap de in 1983 door Denktash uitgeroepen Turkse Republiek van Noord- Cyprus nooit heeft erkend. Al leen Turkije deed dat. Papadopoulos wil dat alle de na een ruime overwinning bij de presidentsverkiezingen vori ge maand de gematigder deri des op. Voorspeld werd dat met deze hardliner het bereiken van een akkoord vrijwel onmogelijk zou worden. Maar Papadopou los is weer afhankelijk van de steun van de communistische Akel, de grootste partij op Grieks-Cyprus, die over hereni ging gematigder standpunten inneemt dan Papadopoulos. De Grieken en de Grieks-Cy prioten lachten tot nog toe in hun vuistje Half januari gingen 60.000 Turks-Cyprioten tegen hun eigen leider de straat op. Er werd om het aftreden van Denk tash geschreeuwd en om aan vaarding van het VN-plan. Ook vanuit Ankara klonken kriti sche geluiden over Denktash. Irak-crisis Zo'n 25.000 Turks-Cyprioten de tash te betuigen. Grieks-Cyprioten die bij de Turkse invasie van 1974 uit noordelijk Cyprus werden ver dreven weer kunnen terugkeren naar hun oorspronkelijke woonplaatsen. Het plan voor ziet in teruggave van huizen en bezittingen aan de honderddui zend vluchtelingen van beide zijden, maar legt vooral aan de gisteren in Nicosia Grieks-Cyprioten beperkingen op. Papadopoulos' sterkste wa pen is het naderende EU-lid- maatschap van Cyprus Op 16 april wordt het toetredingsver drag getekend en de EU heeft ermee ingestemd dat alleen Grieks-Cyprus in 2004 lid wordt als de hereniging nog geen feit is. „De Grieks-Cvprio- hun steun aan hun leider Denk- fotoEPA ten hebben het makkelijk", zegt dr. Niyazi Kizilyurek, de enige Turks-Cypriotische hoogleraar aan de Grieks-Cypriotische universiteit van hoofdstad Ni cosia. „Ze worden niet uitge daagd om tot compromissen te komen dankzij de stugge afwij zing van Denktash." De rechtse Papadopoulos volg- Maar dat lij kt onder invloed van de Irak-crisis te veranderen. Turkije raakte in conflict met de VS over het stationeren van Amerikaanse troepen en mate rieel op Turkse bodem. De steun die Ankara deze week voor Denktash uitsprak, doet aan Griekse kant de verdenking rij zen dat de Turken het conflict om Irak willen uitbuiten door niet alleen meer geld te eisen van de VS. In dat spel kunnen zij een dwarsligger als Denktash goed gebruiken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5