Afkoopsom lager dan verwacht PZC Ellewoutsdijk is dorp van verschillen PZC Blpf centraal op gratis concert Koninginnedag Vliegende graafmachine 13 Overdracht woonwagenschap Herinvoering vloekverbod zou in strijd met wet zijn SP wil lijsten Staten laten na bezorgen Drankrijder krijgt boete Boete voor spitten in natuurgebied Politie ruimt fietsen op bij station Mishandeling in het verkeer Inbraak in bedrijven Werkstraf voor vernielen bromfiets Busje raakt van de weg door klapband BEAUTY BRUID BABY GEZONDHEID zaterdag 8 maart 2003 v ijnnrRolf Bosboom - GOES - Het bedrag dat de gemeenten kwijt zijn aan de op- beffing van het Woonwagen- schap Midden- en Noord-Zee land valt minder hoog uit dan i: werd gedacht. Aanvankelijk r werd een bijdrage van 13,10 eu ro per inwoner genoemd. Dat f blijkt uiteindelijk 7,99 euro te f. worden. Het woonwagenschap, een ge- Imeenschappehjke regeling van -debetrokken gemeenten, heeft de woonwagencentra boven de JVesterschelde onder zijn hoede. exploitatie is al jarenlang een lastige zaak. Sinds 1993 wordt daarom geprobeerd de zaak over te dragen aan een an dere partijAanvankelijk waren de woningcorporaties daarvoor in beeld, maar die trokken zich eind 2001 terug, omdat zij er te veel haken en ogen aan zagen zitten. De huidige kandidaat is In Pos- terum, een stichting die lande lijk opereert op het gebied van beheer en exploitatie van woon wagencentra. De standplaatsen worden voor een symbolisch bedrag van één euro overge dragen. Daarnaast moeten de gemeenten een soort afkoop som betalen, om de zaak fi- tloorSteffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De herinvoering van het vloekver- bod in de Algemeen Plaatselijke Verordening (APV) van de ge- meenteTholen is volgens raads- s: lid M. van der Linde van de e: PvdA wettelijk niet toegestaan. Hij liet daarom deze week in de 'commissie algemeen bestuur L weten dat het voorstel volgens hem niet behandeld mag vvor- "den. De christelijke fracties van de SGP, het CDA en de Chris- tenUnie deden een initiatief- voorstel om het vloekverbod - opnieuw in de APV op te ne- - men. - Volgens de partijen was dit ver- - bod in 2000 min of meer geruis loos uit de verordening verdwe- nen. Het verbod zou volgens de Thoolse partijen weer terug 'moeten keren omdat het in de huidige samenleving belangrijk is dat de burger een duidelijk krijgt dat normen en redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel (0113) 273000 Pax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers MiekevanderJagt RobPaardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 c-mail: redactie@pzc.nl internet wwwpzc.nl P-mail: web@pzc.nl waarden hersteld dienen te worden. Van der Linde noemt het echter onzin dat het verbod geruisloos is verdwenen. „Het is heel be wust uit de verordening afge voerd en het is ook uit de model verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gehaald." Geen reehtsgrond „Het onderwerp is namelijk halverwege de jaren 80 in Erme- lo ook al eens aan de orde ge weest. Daar is jurisprudentie uit voortgekomen waaruit blijkt dat er helemaal geen rechts grond voor het verbod is. Dus er klopt op wettelijke basis hele maal niets van het voorstel", lichtte het PvdA-commissielid toe. Het voorstel staat op de agenda van de gemeenteraadsvergade ring van volgende week. Van der Linde vindt dat burgemeester Nuis het voorstel tijdens de ver gadering nietig moet laten ver klaren. nancieel helemaal af te wikke len. In eerste instantie werd daar voor uitgegaan van verkeerde cijfers, waardoor men uitkwam op een bedrag van 13,10 euro per inwoner. Inmiddels is duide lijk dat de gemeenten In Poste- rum samen ruim 2,1 miljoen eu ro dienen te betalen. Dat komt neer op 7,99 per inwoner. Voor Goes betekent dat 288.000 euro, voor Tholen 191.000 euro, voor Borsele 178.000 euro, voor Reimerswaal 167.000 euro, voor Kapelle 93.000 euro en voor Noord-Beveland 56.000 euro. De bijdrage per inwoner ligt vast, ook als niet alle gemeenten akkoord gaan met het voorstel. Zo is bekend dat Vlissingen en Middelburg de woonwagencen tra in hun gemeenten waar schijnlijk zelf gaan exploiteren. Slapend bestaan De overdracht aan In Posterum moet uiterlijk eind dit jaar een feit zijn. De gemeenschappelij ke regeling verdwijnt dan niet helemaal, maar gaat een sla pend bestaan leiden. Dat is no dig omdat er in de toekomst claims kunnen komen in ver band met bodemverontreini ging op diverse centra. Door de gemeenschappelijke regeling achter de hand te houden, hoe ven die claims niet door alle ge meenten afzonderlijk te worden behandeld. Mocht In Posterum de komende twintig jaar overgaan tot ver koop van centra, dan deelt het woonwagenschap in de op brengst. In eerste instantie gaat het om vijftig procent van de winst, maar dat aandeel neemt jaarlijks met 2,5 procent af. De gemeenteraad van Goes be spreekt het onderwerp in zijn vergadering van donderdag 20 maart. De openbare bijeen komst wordt gehouden in het stadhuis in Goes en begint om 19.30 uur. VLISSINGEN - Hoog boven het stadhuis, rake lings langs de toren, scheerde gisteren een graaf machine in Vlissingen door de lucht. De kolos maakte uiteindelijk een zachte landing op de bin nenplaats van het stadhuis. De machine gaat daar sleuven graven waar kolommen in worden ge plaatst. Hiermee wordt een overkapping gestut die het stadhuis gaat bedekken. Het stadhuis van Vlissingen ondergaat een grote restauratie waarvan de totale kosten zo'n zeven tien miljoen euro bedragen. Rijksbouwmeester W. Patijn is verantwoordelijk voor de opknap beurt. Het gebouw wordt een stuk lichter en transparanter. Nu voelen bezoekers zich nogal eens klein en nederig in het grote, strenge gebouw. Tijdens de verbouwing van het stadhuis verblij ven de medewerkers op verschillende locaties in de stad. De afdeling publiekszaken is aan de Coosje Buskenstraat 200. De verbouwing moet rond mei 2004 klaar zijn. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De Socialisti sche Partij in Vlissingen heeft commissaris van de koningin ff. van Gelder gevraagd actie te ondernemen zodat iedereen in Missingen alsnog een kandida tenlijst krijgt voor de komende verkiezingen. 'Volgens de SP zijn in Vlissingen alle adressen met een nee/nee- of nee/ja-sticker op de brieven busverstoken gebleven van de ze verplichte informatie. De 'gemeente bestrijdt dit. De ge meente Vlissingen heeft de op dracht gegeven alle woningen te voorzien van een kandidaten lijst, zegt R. de Witte, woord voerder van de gemeente. Dat de meeste woningen de lijst tege lijk met folders hebben gekre gen. is volgens hem toegestaan. Volgens de SP heeft niemand in Vlissingen met een sticker op de deur de lijst ontvangen. „Wij zijn van mening dat deze groep kiezers alsnog geïnformeerd dient te worden", schrijft de lartij aan Van Gelder en aan de gedeputeerden. door Mieke van der Jagt ELLEWOUTSDIJK - Een dorp van grole verschillen, zo komt Ellewoutsdijk naar vo ren in het nieuwste boek in de serie over de Borselse kernen. Jan de Ruiter schreef het boek. Het boek, uitgegeven bij De Koperen Tuin in Goes, is het tiende in de reeks en werd gis terenavond overhandigd aan A. A. Pesch-van Hattum, de telg uit het ambachtsherenge- slacht Van Hattum, die weer op Ellewoutsdijk is komen wo nen. Burgemeester J. Gelok overhandigde het exemplaar en opende meteen een tentoon stelling van oude foto's in 't Kerkje van Ellesdiek, waar de feestelijkheden plaatsvon den. De verschillen in het dorp zijn en waren legio. Tussen arm en rijk, vroeger en nu, tussen groot en klein en zelfs na de Tweede Wereldoorlog nog, tus sen goed en fout. De geschiede nis van Ellewoutsdijk toont zich gemakkelijker dan die van andere dorpen. Dat komt ten eerste doordat kort geleden bij opgravingen inheemse wo ningen uit de Romeinse tijd zijn gevonden. Ook speelde El lewoutsdijk, en in het bijzon der het fort, een rol in de verde digen van het negentiende eeuwse Nederlandse belang. Hoewel ook de meeste archieven van Ellewoutsdijk verloren zijn gegaan, zijn er toch veel bronnen bewaard ge bleven. Doordat zich in Elle woutsdijk relatief veel mensen van buiten vestigden en omdat er een haven was, zijn er ook veel ansichtkaarten naar alle windstreken gestuurd. De Rui ter heeft daardoor uitzoek ge had voor de ilusstraties in zijn boek. Kasteel Daar komt bij dat er in Elle woutsdijk ook veel gebeurd is. In de Middeleeuwen was er een kasteel, dat ten onder ging, er kwam in de negentiende eeuw een suikertaart van een bui Buitcnplaats Zorghvliet werd gebouwd in de negentiende eeuw en werd verwoest in 1944. tenplaats tot stand, Zorgh vliet, die weer met een groot deel van het dorp verwoest werd in 1944. Duitsers en NSB-ers werden na de oorlog opgesloten in het het fort en bij de Ramp van van 1953 werd Ellewoutsdijk opnieuw getrof fen Het boek gaat dus niet over een slapend dorp dat kalmpjes groter werd. Het gaat over een belangrijke plaats die juist de gemeenschap, de voor zieningen en de welvaart zag krimpen. Nog steeds moet El lewoutsdijk ieder uitbreidin- kje, het voortbestaan van de school en gemeenschapsvoor zieningen telkens opnieuw be vechten. Maar het dorp doet dat met het elan dat uit vroeger tijden geërfd moet zijn. Veel is ingeleverd, zo blijkt uit 'Ellewoutsdijk, dorp aan de Honte'; de grote kerk ver dween stukje bij beetje, totdat het bombardement van '44 er voorgoed een eind aan maakte en ook de nieuwe kerk ging dicht. Het slot en het paleizige buiten van de Van Hattems verdwenen en de haven verloor zijn economische functie. Maar er kwam wel wat voor in de plaats Het kleine nieuwe kerkje bloeit nu als cultureel centrum, twee villa's bepalen mede het dorpsbeeld en van de tuin van Buiten Zorghvliet is een deel bewaard gebleven. In de haven liggen jachtjes en jaarlijks trekt een watersport- feest vele bezoekers. Ellewoutsdijk was, blijkens de onderzoeken van De Ruiter, zijn tijd ver vooruit. Rond de vorige eeuwwisseling werd er al een soort JOP gebouwd; een overdekte speelplaats voor de dorpsjeugd. Bij de laatste eeuwwisseling waren de jon geren nog vruchteloos bezig om een container voor dat doel te krijgen. Inmiddels lijkt dat voor elkaar en ook over een be stemming voor het fort, wordt nagedacht. Ellewoutsdijk heeft het in de loop van de ge schiedenis behoorlijk voor de kiezen gekregen, maar het kwam altijd weer goed. Ellewoutsdijk, dorp aan de Honte, door Jan de Ruiter, kost 19,50 euro en is te koop bij boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Ook via de gemeente Borsele is het boek te bestellen RILLAND - Een 25-jarige automobilist uit de gemeente Rei merswaal is gisternacht op de A58 ter hoogte van Rilland aan gehouden. De man had te veel gedronken en bleek bovendien geen geldig rijbewijs te hebben. Hij kreeg een boete van 500 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 57-jarige inwoner van Bergen op Zoom 180 euro boete opgelegd. De man had op 21 juni 2002 in Sint Maartensdijk met spitten een visserijperceel op de slikken van de Dortsman vernield en beschadigd. GOES - Bij het NS-station in Goes hebben politie en stads wachten gisteren zo'n zestig fietsen weggehaald. Zij doen dat regelmatig om ruimte te scheppen op het terrein. Geregeld staan er rijwielen hinderlijk in de weg en zijn er 'fietswezen' die geen eigenaar meer lijken te hebben. De fietsen zijn afge voerd naar een opslagterrein. Eventuele eigenaren hebben drie weken de tijd om hun eigendom af te halen. Zij moesten zich daarvoor melden bij het Landbouwcentrum aan de West singel. MIDDELBURG - „Ergernis in het verkeer draait steeds vaker uit op een handgemeen", zei gisteren in Middelburg officier van justitie R. Jeuken in de strafzaak tegen een 32-jarige in woner van Gorinchem. De verdachte had op 19 juli vorig jaar in Retranchement een tuinman mishandeld toen er irritatie ontstond over de door gang bij een smalle weg. De bestuurders van de vrachtwagen en de bestelwagen wilden niet voor elkaar wijken De ver dachte deelde klappen uit. Hij ontkende, maar gaf wel toe het slachtoffer uit zijn auto te hebben gesleurd en hem over een hek te hebben gesmeten. „Hij reed over mijn tenen. Moet ik dan zeggen: foei, dat mag niet. ",zei hij. De officier zag het anders. „Dereactie was bui tenproportioneel. Een getuige heeft het slachtoffer met een bloedneus uit het busje zien komen. Ook heeft het slachtoffer door de val een verstuiking opgelopen." Jeuken eiste zestig uur werkstraf. Politierechter C. Kool vonniste conform en wees 100 euro schadevergoeding toe aan het slachtoffer. ARNEMUIDEN - Onbekenden hebben tussen donderdag avond half negen en middernacht ingebroken in twee bedrij ven aan de Calandweg in Arnemuiden. Uit het ene bedrijf verdwenen zaklantaarns en een klein bedrag. Uit het naast gelegen pand werd meer dan vierhonderd euro meegenomen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 29-jarige inwoner van Vlissingen voor het vernielen van een bromfiets veroordeeld tot dertig uur werkstraf. De Vlissinger bleef ontkennen de vernieling te hebben gepleegd, maar drie getuigen hadden op 15 juni vorig jaar in Middel burg gezien dat hij tegen de brommer trapte. Ook had de ver dachte de bromfiets op de grond laten vallen. De man zei in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Haag. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Koninginne dag in Middelburg staat dit jaar in het teken van Bief. Horeca ondernemers zijn druk bezig om sponsors te vinden om een con cert van de Zeeuwse popgroep op De Markt mogelijk te maken. Als dat lukt, is de gemeente Middelburg bereid om bijna de helft van het bijna zestigdui zend euro kostende concert te betalen. „Het is nog niet rond", zegt me de-organisator P. van de Berge. „We zijn hard bezig om sponsor geld bij elkaar te sprokkelen." De organisatoren willen dit jaar een spetterende Koninginnedag in de stad. „We willen eindelijk eens iets dat klinkt als een klok, als aanvulling op het Bevrij dingsfestival in Vlissingen." Het is de bedoeling dat het con cert gratis wordt. In het voor programma spelen Danny Vera en Copycat. Volgens Van de Ber ge is het honorarium voor de band 'een behoorlijke aderla ting'. „Kun je nagaan wat die jongens normaal vragen, maar ze willen heel erg graag een goed concert geven voor het thuispu bliek." Het voortbestaan van Abdij- pop, het jaarlijkse popfestival op het Abdijplein, staat op losse schroeven. In het voorstel van het college van B en W voor de verdeling van het budget voor evenementen van dit jaar, is de subsidie voor het festival ge schrapt. Vorig jaar ontving het festival zesduizend euro Vol gens een medewerker van de ge meente heeft de gemeente on langs een andere opzet voor het festival ontvangen. Dat voorstel was te laat binnen om nog in aanmerking te kunnen komen voor een subsidie. De organisa tor van Abdijpop was gisteren wegens vakantie niet in staat om te reageren. Ook het voorbestaan van het Jazzfestival is onzeker. Dat gaat alleen door als ook de provincie een bijdrage levert. Als het wordt afgeblazen, wordt de ge plande subsidie van ruim 13.000 euro verdeeld over andere eve nementen. Zowel 'park en poë zie', een initiatief van de stads dichter, als de Woonboten Kunstroute in Arnemuiden kunnen pas rekenen op geld als het Jazzfestival niet doorgaat. Aanvragen voor subsidie voor de muziekworkshop 'Zilt', 'de Smaeck van Zeeland' en 'Ter Land, Ter Zee en in de Lucht' zijn afgewezen. Het interna tionaal muziekfeest en de an tiek- en verzamelmarkt krijgen dit jaar voor het laatst een bij drage. Streetparade Een aantal activiteiten staat niet ter discussie. Die krijgen zoals elk jaar gewoon subsidie. Dat zijn: de activiteiten van de ondernemers in de binnenstad, het brassbandfestival, de kunst- en cultuurroute, de folk loristische dagen, de streetpa rade en de beiaardconcerten. In totaal is er dit jaar 120.000 euro te verdelen over de verschillen de evenementen in de stad. GOES - Door een klapband is een 29-jarige Roosendaler gis termiddag op de A58 met zijn bestelbusje van de weg geraakt. Het ongeval gebeurde rond vier uur ter hoogte van Goes. Toen de automobilist merkte dat het busje naar rechts trok, probeer de hij tegen te sturen, maar be landde op zijn kant in de berm. De bestuurder en zijn inzittende kwamen met de schrik vrij. Het busje is zwaar beschadigd. VRIJDAG ZATERDAG 21 MAART 22 MAART 114.00-22.00 uur li 1.00-18.00 uur ZONDAG 23 MAART 11.00-18.00 uur Advertentie Huid-, nagel- en haarverzorging Alternatieve geneeswijzen Cosmetica, metamorfoses Accessoires, kleding, bodypaint Voeding- en voedings- supplemetenten, massages Bruidsmode/artikelen Babyartikelen Sieraden/accessoires Wedstrijden Demonstraties Met 3 dagen IBRUIDSSH0WS MODESHOWS wedstrijden Demo's kappen en visagie ZEELANDHALLEN GOES Toegang volwassenen 7.00 Kinderen 6-12 jaar 2.50 Tel. 0113-221020 (gratis parkereni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55