PZC Hof stelt Balkenende op de proef £estie Waan van de dag beheerst politiek Bemiddeling biedt mogelijk uitweg in zaak Edwin de Roy van Zuydewijn Ophef over excuus is aan Donner niet besteed 8 maart 1953 zaterdag 8 maart 2003 door Paul Koopman Ook Jan Peter Balkenende heeft nu zijn hoofdpijndossier. Want ophef in de koninklijke familie, zo bewezen de affaire-Zorreguieta (2001-2002), het Lockheedschandaal (1976) en de Greet Hofmansaffaire (1952-1956), vergt altijd het uiterste van een minis ter-president. Zijn voorgangers kregen de geest weer terug in de fles. De vraag is nu: zal dat Balkenende eveneens luk ken? Lang heeft de premier volgehouden dat de twist tussen prinses Margarita, haai man Edwin en de rest van de koninklij ke familie geen zaak van de regering was. De ministeriële verantwoorde lijkheid geldt immers niet voor het nichtje van de koningin. Ook Beatrix zélf stelde overigens geen prijs op een interventie. Maar daarin is deze week dramatisch verandering gekomen. Het televisieoptreden waarin Margarita zowel de Rijksvoorlichtingsdienst als de vorstin van afluisterpraktijken be schuldigde, kon nu eenmaal niet on weersproken blijven Leuk zal Balkenende het niet vinden, maar met zijn persconferentie naar aanleiding van de beschuldigingen van het paar is de ruzie in de koninklijke fa milie nu wél mede op zijn bordje te recht gekomen. Terwijl eigenlijk de vo gelpest, de economische crisis en de dreigende oorlog in Irak zijn aandacht zouden moeten opeisen, staat de werk- loosheidsuitkering van één rancuneuze onderdaan nu bovenaan zijn politieke agenda. Overhaast Want daar gaat het vooral om in deze bizarre aangelegenheid: in hoeverre heeft de toenmalige BVD correct ge handeld bij het antecedentenonder zoek naar huwelijkskandidaat Edwin? Tot dusverre heeft het optreden van Balkenende in deze kwestie weinighel- derheid gebracht. Zijn overhaaste persconferentie riep meer vragen op dan ze beantwoordde. De bondige ex cuusbrief die hij donderdag aan het paar liet sturen, en waarin werd opge merkt dat de toenmalige BVD buiten medeweten van de verantwoordelijke bewindslieden had gehandeld, maakte de verwarring zo mogelijk nóg groter. De gang van zaken rondom het sociaal dossier van Edwin is op het eerste oog misschien een procedureel onbelang rijk detail in een verder onverkwikke Wat zich aanvankelijk liet aanzien als onmin als die zich ook in de beste families voorn lijkt een affaire te worden waaraan juridisj politieke en wellicht staatsrechtelijke aspectenkle. De beschuldigingen die prinses Margarita en De Roy van Zuydewijn uitten aan het adres van kor gin Beatrix blijken niet uitsluitend te zijn gegron: subjectieve waarnemingen van oogopslag en lichai; taal. Er is meer dan een persoonlijke vete binnen de kot lijke familie. De kwestie wordt uitgevochten nu; bruikmaking van rijksdiensten. Naar het kabinet de koningin wil doen voorkomen, heeft het zelf het tiatief genomen voor een verzoek aan de Binnenin Veiligheidsdienst (BVD. inmiddels AIVD) het doop; van De Roy van Zuydewijn te lichten. Dat is een ver lende voorstelling van zaken; uiteraard komt hei net van de koningin niet met zo'n wens als zul niet zou behagen. Premier Balkenende heeft intussen laten weten ik j diensten handelden binnen hun taakopdrachtes hun bevoegdheden en binnen de wettelijke voorsci; ten. Dat kan waar zijn, maar daarmee is nog niet^ teerd op een wijze die groot respect verraadt voa grondwettelijk verankerde verhouding tussen de schendbare koning en de verantwoordelijke mimsti Formeel kan mogelijk worden gesteld dat het door Paleis verlangde onderzoek naar de handel en wat van Margarita's echtgenoot binnen de normale van zaken valt. De BVD kan, wakker gemaakt enin weging gezet door aangereikte informatie - of ditj komt van een belastingbetaler of niet - passendeac ondernemen. Maar alle betrokkenen hadden kui aanvoelen dat het in dit geval om een uiterst gevoe kwestie ging, die de positie van het koningshuis opt moment kon gaan raken. Met als gevolg dat de zaai politieke lading zou krijgen. Het had van wijsheid getuigd als daarmee, los van gels en bevoegdheden, rekening was gehouden, nisters van Binnenlandse Zaken en van Justitie op de hoogte moeten worden gebracht van de gang! zaken. Dat had de bewindslieden de pijnlijke vend' ting bespaard een excuusbrief aan het gekwetste*; paar te schrijven en de koningin was op gepaste af<^ gebleven. Nu dreigt een onverkwikkelijk juridisch steekspel? politiek zal zich buigen over de vraag of de staatsra - teli j ke verhouding tussen de Koning en de ministers» der en nauwkeuriger dan nu het geval is, moet w« gedefinieerd. Daardoor zal een ongemakkelijke g: ontstaan binnen de fragiele twee-eenheid in het std - bestel. Het zou te makkelijk zijn de schuld daar* uitsluitend bij het nichtje en de aangetrouwde neef;, de koningin te leggen. >s van' n.Dej ehaci lijk familiedrama. Maar als de Tweede Kamer hard genoeg aan dit ene draadje trekt, kan toch een heel breiwerk in het ongerede raken. Gisteren meldden hof kringen namelijk dat niet. het kabinet, maar de koningin zélf de BVD had in geschakeld Als dat waar is, en als de majesteit in derdaad de verantwoordelijke be windslieden passeerde en onwetend liet, rijst de vraag of zij niet al te ruim hartig gebruik heeft gemaakt van haar bevoegdheden. Het verwijt van Marga rita dat het hof misbruik heeft gemaakt van zijn machtspositie, klinkt dan op eens een stuk geloofwaardiger. Maar nogmaals, veel van wat er rond om deze kwestie is gebeurd bevindt zich nog in nevelen en dat is precies het probleem van Balkenende. Aangezien Beatrix als vorstin onschendbaar is, is hij politiek verantwoordelijk. De tot nu toe gevolgde strategie - eerst ontken nen, dan half toegeven, stukjes infor matie broksgewijs uitventend - maakt de ellende alleen maar groter. Volgende week zal de Tweede Kamer in een debat beslist volledige openheid eisen. Ver moedelijk vraagt de volksvertegen woordiging ook om een verdere inper king van de bevoegdheden van het staatshoofd waar het gaat om het in schakelen van de BVD Want één ding heeft Balkenende al toegegeven: de in formatie van de dienst werd in 'familie kring' aan het hof besproken. Let wel, zonder dat de betrokkenen van iets wisten. De tragiek van de zaak is, dat het con flict in de kern weinig te maken heeft met het al dan niet volgens de regels lichten van dossiers, Margarita is naar eigen zeggen vooral uit op erkenning en respect en dan met name voor haar echtgenoot Edwin. De koninklijke fa milie, zoveel is inmiddels wel duidelijk, pruimde haar geliefde niet en heeft er veel aan gedaan het huwelijk te verhin deren. Maar door het uiten van onbe wezen beschuldigingen en het dreigen met een schadeclaim zal Margarita dat respect en die waardering uiteraard niet kunnen afdwingen en de kloof met de Oranjes zelfs alleen maar groter ma ken De campagne die de roddelbladen en dagblad De Telegraaf inmiddels te gen haar echtgenoot voeren, zal haar verbittering alleen maar versterken. In dit vernietigend krachtenveld staat Balkenende voor de taak zo snel moge lijk een eind aan de vijandelijkheden te maken. Gezien de hoog opgestapelde emoties aan het hof zal dat niet eenvou dig zijn, wellicht zelfs onmogelijk. Veel tijd is hem echter niet gegund, want nu al klinkt kritiek op zijn optreden. Een oplossing zal wellicht alleen achter de schermen kunnen worden gevonden, via discrete bemiddeling en zo moge lijk een juridische schikking. Balke- nendes voorganger Kok wist in 2001 dankzij geheime missies van Van der Stoel de tijdbom van vader Zorreguieta te demonteren. Misschien is het nog niet te laat voor deze rasdiplomaat GPD Prinses Margarita en Edwin de Roy van Zuydewijn 22 september 2001 bij het verlaten van de Onze Lieve Vrouwe-kathedraal in Auch. foto Robert Vos/AN P door Koos Bijlsma Minister Donner van Justitie, die mede de excuusbrief onderteken de aan prinses Margarita, begrijpt de daarover ont stane commotie niet. Een kort interview. Is zo'n excuusbrief niet pijnlijk nu het kabinet in een juridische strijd is verwikkeld met prinses Margarita ,,Het is een spijtbetuiging en geen excuus. En waar om pijnlijk? Onze voor gangers spraken niet met volledige kennis, toen ze ontkenden dat er BVD- onderzoek in deze kwestie is verricht. Dat nu recht zetten, is juist heel cor rect." Valt het uw voorganger Korthals aan te rekenen dat hij niet ivist van het onderzoek? ,,Als minister kun je nooit alles weten. Wij zijn geen halfgoden met bovenna tuurlijke gaven! Dit on derzoek is trouwens niks meer dan een procedurele kwestie, waartoe BVD en de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging (DKDB) zelfstandig kun nen overgaan. Dat is ge beurd vanwege de beveili ging van de echtgenoot van de prinses." Waaruit bestond de screening „Screening is een groot woord. Het onderzoek was er alleen maar op ge richt na te gaan wat er be kend was van Edwin de Roy van Zuydewijn Daarbij is uitsluitend ge bruik gemaakt van open bare bronnen. Ook het op slaan van het dossier bij de sociale dienst behoort tot de procedure. Er is geen gebruik gemaakt van buitengewone opspo ringsbevoegdheden. Daarom begrijp ik de po litieke commotie niet GPD VERKEERSDODEN - Bij een verkeersongeluk op de dam van Rilland zijn drie doden en acht gewonden gevallen. Een vrachtauto uit Kerkrade bots te tegen een autobus uit West- Brabant. De zijwand van de autobus werd geheel openge scheurd. Drie inzittenden vonden daarbij de dood. Daar naast vielen er acht gewonden doordat het dak van de bus omlaag kwam. VLAS - De tijd van ontslagen in de vlassector lijken voorbij. Doordat de aanvoer van vlas door de watersnood stagneer de, waren verschillende vlas- serijen in de Zeeuws-Vlaamse grensstrook gedwongen per soneel weg te sturen, Nuktc er weer vlas binnen per 83 (via België) en per schip.fe de Axelse haven betekene.".: vlastransporten een korte s leving. MOLENS - De molens inZa land en op de Zuid-Hollaa eilanden hebben het er pi het algemeen goed afgebraS Vermoedelijk doordathetn het merendeel ronde stee bovenkruiers zijn, die va voet aan de grond hebben I: concludeert de vereniging Hollandsche Molen. De eniging verwacht dat een lai nisch onderzoek toch nogc teleurstellingen aan het ba zal brengen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AG Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst. 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgevent Provinciale Zeeuwse Coutant BV is aan ons verstrekte gegevens heOöen wij (abonnementenjadmrustratie en om u te tiaten dutten van de üleis en de werkmaatschappijen derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt lezersservice. Postbus 3229.4800 WB Breda Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een I toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt I een toeslag E-mail: Iezersservice@pzc nl -J Beëindiging van abonnementen I uitsluitend schriftelijk. 1 maand .T 1 het einde van de betaalperiode I' Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zi|n inclusief 6^ I Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden I uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het AdvertentiewM* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdenskara* zondag, van 16.00 tot 18 00uu< Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleinti» Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax-(0118) 484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 !nternet:www pzc nl/adverteren onde'dee! van hel Wegerter-oon»^ en bestand dal worp; georuK1* tfOfmeren over voor u relevante den-' Behoort tot LUGQGTIGr Braks blikt terug bij afscheid als senaatsvoorzitter Dinsdag worden niet alleen nieuwe Statenleden geko zen; er komt ook een nieuwe Eerste Kamer. Senaatsvoorzit ter Gerrit Braks (CDA) stelt zich niet herkiesbaar. Voor zijn afscheid geeft hij nog een flinke veeg uit de pan:De Tweede Ka - mer heeft soms minder feeling met de maatschappij dan wij door Lianne Sleutjes Het zijn z'n laatste maanden als Eerste-Kamervoorzit- ter, maar gas terugnemen, ho maar. Diners met Europese kop stukken worden afgewisseld met spreekbeurten voor Oost- Brabantse ondernemers en CD A-leden. De senaat werkt in tussen ook door. ,,Ik denk dat ik de voorzitter ben die verhoudingsgewijs zelf de meeste vergaderingen leidde", schat Gerrit Braks (69). Na 10 juni, alsde nieuwe Eerste Ka mer wordt geïnstalleerd, krijgt hij meer tijd voorzichzelf. Hij is niet herkiesbaar. ..Ik heb er wel moeite mee om terug te treden. Maar ik wil straks nog vitaal zijn, andere dingen doen. Ik word nu helemaal geleefd. Op een prettige wijze, maar ik heb nu weinig vrije ruimte over in mijn agenda." Zijn leven is doordrenkt van de politiek, vooral alles wat met landbouw te maken had. Tallo ze dierenbeelden in zijn huis te Sint Michielsgestel herinneren daaraan Hij was landbouwat- taché in Brussel, CD A-Tweede- Kamerlid, minister van Land bouw en Eerste-Kamerlid. De laatste anderhalf jaar voorzit tervan de senaat. „Protocollair de eerste burger van Nederland Ik zit op rij 1, stoel 1lacht hij. Vanuit die bevoorrechte positie aanschouwde Braks het afgelo pen jaar de politieke turbulen tie: „Er vielen twee kabinetten. De rechtsstaat trilde op zijn grondvesten vanwege een poli tieke moord. De politiek is on miskenbaar op drift geraakt." Snaar Braks: „Tijdens de paarse coali ties waren de klassieke tegen stellingen tussen links en rechts in de politiek vervaagd, omdat PvdA en WD jarenlang samen in een kabinet zaten." Terwijl het politieke debat in een coma teuze toestand verviel, claimde mediafenomeen Pim Fortuyn maandenlang de beeldbuis. „Hij doorbrak politieke taboes Braks: „De Tweede Kamer heeft soms minder feeling met de maatschappij dan wij". foto Cees Zorn/GPD en raakte daarmee een snaar bij de mensen die niet genoeg ant woord kregen van de gevestigde partijen." Daarna geraakte het politieke bedrijf volgens Braks steeds meer in de greep van hypes: inci denten die uitgroeien tot affai res en daarmee alle aandacht opeisen voordat ze overwaaien. De Tweede Kamer is volgens de senaatsvoorzitter veel gevoeli ger voor de waan van de dag dan de Eerste Kamer „Hypes, die gebeuren in de Tweede Kamer. Ik voel mij gelukkig in de Eerste Kamer. De Tweede Kamer rea geert directer, aangevuurd door de media en achterban. De ver kiezingspolls melden dagelijks het gedrag van de kiezer. Daar is een partij gevoelig voor. In de Eerste Kamer kom je wat saai over omdat het allemaal nogal degelijk is. Nou, dat neem ik dan graag op de koop toe Besturen is een serieuze zaak." Braks heeft nooit de aanvech ting gehad een corrigerend ge luid te laten horen. „Moet ik dan tegen hen zeggen: Gedraogt oe eige?", vraagt hij met Brabantse tongval. Hij verpakt aanmer kingen in fluwelen bewoordin gen. De kritiek die anderen op de Eerste Kamer loslaten, is echter onverbloemd. Het steekt hem dat vaak met dédain over zijn 'huis' wordt gesproken. De senaat zou een achterhaald kuuroord voor uitgebluste poli tici zijn. Om de zoveel tijd wordt weer voorgesteld de Eerste Ka mer op te doeken. „Ach, ik heb veel van de wereld gezien. De se naat is in alle landen omstreden waar ze twee Kamers hebbenIn alle landen waar ze er geen heb ben, willen zeereen." Vetorecht De Eerste Kamer is nuttig als laatste correctiemogelijkheid, voert Braks aan „Wij zijn-de laatste schakel in het wetge vingsproces. wij hebben het ve torecht. Wij letten zeer goed op. Wij toetsen of een voorstel dege lijk is, de Grondwet en de andere wetten niet doorkruist, in de pas loopt met internationale ver dragen. Iedereen moet daar re kening mee houden. En dat dóe je als minister, dat weet ik van vroeger. De Eerste Kamer telt gezaghebbende mensen die vanuit de praktijk weten hoe een wetsvoorstel kan uitpak ken. Wij zijn part-time politici, verankerd in de maatschappij. En in de Eerste Kamer heb je een zekere mate van onafhankelijk heid. Wij zijn vanuit de partij al leen moreel gebonden aan het regeerakkoord. Niet formeel zo als de regeringsfracties in de Tweede Kamer." De kritiek dat de senatoren niet vrij maar getrapt, via Provinci ale Staten, worden verkozen pareert hij met: „Dan kies je ze direct, mij best. Zolang ze maar geen beroepspolitici worden." De laatsten zetelen aan de over kant van het Binnenhof, in de Tweede Kamer. Zij gaan, meent Braks, soms iets te veel in hun eigen werk op. „Die zijn meer professioneel en administratief bezig. Ze hebben het heel druk, daar gaat het niet om. Maar zij hebben minder feeling met de maatschappij dan wij." Klas siek voorbeeld is de nabestaan denwet waarbij de Eerste Ka mer de regering enkële malen dwong het voorstel te verande ren, omdat anders te veel men sen in de knel zouden komen. De Tweede Kamer had dit laten passeren. Afstraffing Sinds een maand onderhande len CDA en PvdA over een nieuw kabinet. Dat gaat erg langzaam. Braks denkt dat er voorlopig niets concreets wordt afgesproken. De kaarten blijven volgens hem aan de borst, in be nauwde afwachting van de Sta tenverkiezingen dinsdag. „In die zin is de Eerste Kamer nu po litiek opeens zéér relevant", glimlacht hij. Nu harde maar noodzakelijke bezuinigingen aankondigen, kan dinsdag re sulteren in een provinciale af straffing van CDA of PvdA. Vervolgens kiezen de Statenle den op 26 mei de nieuwe senaat Dinsdagavond is echter al vrij nauwkeurig te voorspellen hoe die hazen zullen. In de Eerste Kamer bestaat nu een rechtse meerderheid van CDA-VVD. Als dat zo blijft, kan een CDA- PvdA-kabinet het knap lastig krijgen, voorspelt Braks. De Eerste Kamer kan dan immers wetsvoorstellen van de cen trum-linksemeerderheid torpe deren. „Uit politieke overwe gingen is het goed als beide Kamers dezelfde meerderheid hebben." Nederland heeft volgens Braks behoefte aan een stabiel en soli de bestuur om goed te kunnen reageren op de oorlogsdreiging met Irak, de zorgelijke econo mische situatie en op de ontwik kelingen in de Europese Unie. CDA en PvdA zijn volgens hem verplicht de coalitiebesprekin gen tot een goed einde te bren gen. „Dat is niet makkelijk. Bei de partijen hebben elk immers een afzonderlijk mandaat van de kiezers gekregen dat nogal verschilt. Er valt dus nogal wat te overbruggen om tot een goed gezamenlijk draagvlak te ko men De meeste CD A-stemmers willen bovendien liever over rechts reageren dan over rood. In Nederland blijft de meerder heid van de bevolking toch nog al rechts georiënteerd." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4