Allure laat zich niet slopen Op zoek naar de Algarve van toen Het Brussel van Brei W5 Garuda Leipzig Richelieu Bentheim Korting zaterdag 8 maart 2003 In de Koninginnegalerij at Brei bij 'Taverne du Passage' dikwijls mosselen met frites. foto Hans van Weel/GPD In 1966 al nam hij afscheid als chansonnier. Jacques Brei (1929) richtte zijn aan dacht liever op het maken van en het spelen in films. Maar toen de Belg in 1978 overleed, stond hij toch voornamelijk bekend als maker en vertolker van ver maarde liedjes als Le Mori- bond, Les Flamandes, La Valse a mille tempsLe Plat Pays, Bruxelles, Amsterdam en Ne me quitte pas. België riep dit jaar uit tot 'Breljaar' omdat het een kwart eeuw geleden is dat de zanger stierf. Tramlijn 33 bestaat niet meer. Tramlijn 33, waarmee Jac ques Brei als hij trek had, dwars door Brussel regelrecht naar 'Chez Jacques' reed. Geen drie sterren-restaurant - vertelde de Belgische chansonnier vaak - kon het halen bij dat fameuze frietkot in Ukkel. Dat eveneens verdween. Samen met de feeë rieke fontein op het Brouckère- plein. En jazzclub/cabaret 'La Rose Noire' in de Korte Been houwerstraat, waar hij zijn loopbaan min of meer begon. Wat is er nog over van het Brus sel van Brei? Zou hij, 25 jaar na zijn dood, de Belgische hoofd stad nog herkennen? Zeker en vast. Brussel verandert met de dag, maar doet dat met Brusselse standvastigheid. De Brusselaars zelf spelen alsof ze woedend zijn. Daar zijn het ten slotte Brusselaars voor. Geert van Istendael schreef een jaar of tien geleden: 'Bombardementen zijn Brussel in de 20e eeuw be spaard gebleven; in vredestijd is het vernietigingswerk achteraf uitgevoerd met een vakkundig heid welke die van de Luftwaffe diep in de schaduw stelt.' Eerst de noord-zuid-verbinding, toen de Wereldtentoonstelling van 1958 en daarna de bouw van de Europese wijk aan het einde van de Wetstraat... Altijd was (en is) er wel iemand iets aan het slo pen in de Belgische hoofdstad. Zonder dat het de esprit aan tast. Pendant les travaux la ven- te continue. Precies! Het trottoir mag dan wegens werk zaamheden zijn opengebroken; de verkoop gaat gewoon door. Als een Brusselaar zich al ergens door laat ophouden dan zeker niet door een stapel tegels en een paar zandhopen. Winter? Re gen? Kou? Wind? Het terras van 'Métropole' op het Brouckère- plein is overdekt en verwarmd. En anders kan je nog altijd naar de achter zware gordijnen ver borgen intimiteit van 'De Dolle Mol', 'Het Goudblommeke in Papier' of 'La Mort Subite' na tuurlijk, De Plotselinge Dood. Foto Daar, in die vermaarde kroeg, schuin tegenover de ingang van de Koninginnegalerij, mocht 'Jefzoals Brei door vrienden werd genoemd, graag een Kriek Lambic drinken. Maar waar niet eigenlijk? Overal in Brussel duikt zijn ingelijste foto op. In 'La Mort Subite', in 'Den Co- ninck van Spaigniën', in het voormalige variété-theater 'Ancienne Belgique' waar hij dikwijls optrad natuurlijk, maar ook in de kale moderniteit van 'La Prince de Liège' aan de Ninoofsesteenweg, helemaal op de grens van Anderlecht en Mo lenbeek. Waarom daar? Omdat hij /leren koeien van krantenlet- ters, hier 'afscheid nam van Brussel om in Parijs te sterven'. Smakeloze pathetiek? Ja kom zeg. We zijn in België. Toen drie voudig Tour de France-winnaar Louison Bobet in 1983 overleed, plaatste een Vlaamse gazet op de voorpagina een stokoude ar chieffoto waarop de populaire Franse wielrenner de hand schudt van de in 1956 op de piste van het Antwerps Sportpaleis Jacques Brei. omgekomen, al even populaire Belgische coureur Stan Ockers. Onderschrift: 'Ze zien elkaar te rug in de hemel!'. En wie dat niet gelooft, moet de kerk van Onze Lieve Vrouwe ter Finister- rae aan de Nieuwstraat maar eens binnengaan, de 'Biecht stoel van Brussel'. 'Elke traan wordt gedroogd', belooft de welkomstboodschap naast de voordeur al meteen met een rotsvast vertrouwen in het hogere, 'elke vernederde wordt in ere hersteld.' En als onomsto telijk bewijs van het feit dat de Brusselaars dat best willen ge loven, ligt binnen een dik, open geslagen boek vol smeekbedes, die door iedere bezoeker vrije lijk kunnen worden nagelezen. De smarten der Belgen in aan doenlijke hanenpoten, zoals 'Heilige Maagd Maria, alstu blieft, laat mijn hondje genezen, hij betekent zoveel voor me.' Of: 'Zorg alstublieft voor een goede verstandhouding met mijn zoon.Of: 'Lieve Maria, laat on ze dochter stoppen met haar drankzucht.' Vincent Op sommige plekken verandert Brussel nooit, blijft het de stad die Jacques Brei zo hartstochte lijk bezong.De glorie van het verleden, de iconen van 'Brussel oh Brussel die bruisende stad'. Je vindt ze nog ovei^al terug. Ga wat drinken of eten en kijk rond in de 'Ultieme Hallucinatie' (Koningsstraat), in 'Den Co- ninck van Spaigniën' (Grote Markt), in 'Falstaff' (Henri Mausstraat), in 'L'Archiduc' (Dansaertstraat) en in 'Aux Ar- mes de Bruxelles' (Beenhou werstraat) natuurlijk ook. Waar loop je door de keuken naar bin nen en beland je in een vooroor logse eetzaal waarvan de wanden bestaan uit enorme te geltableaus vol vlees, vis, schaaldieren en gevogelte? Dat is bij 'Vincent' (Predikheren straat) dus, niet voor niets stampvol tot laat op de avond. Zo'n brasserie waarop Brei dol was. Hij kwam er dikwijls met z'n hele gezin eten. Garnalen- kroketjes met gefrituurde pe terselie, oesters in vijf maten, waterzooi. Zal hij de p bij het bestellen van een paté net zo hebben uitgespuugd als in zijn vermaarde Le Plat PaysHij zingt het op film in theater 'An cienne Belgique' aan de Boule vard Anspach; hij zingt het op film in het Brel-museum aan het Oud Korenhuisplein. En steeds weer ontroert die magere, zwaar zwetende man met zijn hoge jukbeenderen, die rubbe ren mond, de vooruitstekende tanden en dat hoge ruggetje waarmee hij de microfoon lijkt aan te vallen. Liedjesböër, noemt hij zich zelf op de expositie in het museum meesmuilend, een liedjesboer die niets te betekenen heeft. 'Wat ik doe is geen kunst. Als ik echt dichter was geweest, was ik wel dichter geworden. Mensen die hem goed hebben gekend, noemen Brels opstelling 'ge speelde bescheidenheid'. De chansonnier zou zich graag sim peler hebben voor gedaan dan hij werkelijk was. Maar is dat dan de reden dat Brussel het naar de zanger genoemde park heeft laten verdorren? Het ligt aan de Kersbeeklaan in de deel gemeente Vorst en het valt tus sen al die huizenblokken nau welijks op. Brei verdween, maar de zanger leeft - Brussel verdween, maar de stad leeft. Je haalt bij 'Le Rollmops' aan de Boulevard Anspach net zo goed zo'n ouder wets broodje americain als in de Agora Passage bij het Centraal Station een koeskoes. Je knab belt bij de Munt net zo goed aan zo'n ouderwetse, dampend war me wafel (gaufre chaude) als in de Nieuwstraat aan een ijsje uit kleurig zilverpapier. Je eet bij die verrukkelijke 'La Taver ne du Passage' (Koninginnega lerij) net zo goed mosselen met friet ('des moules et puis des frites, des frites et puis des Mou les' zong Brei in Jef terwijl het water door z'n mond liep) als bij de Beurs een hamburger van McDonald's. Je koopt bij Minuit in de Centrumgalerij net zo goed ouderwets spannende lingerie als bij H&M in de Nieuwstraat een sloggy. Er is veel verwoest in Brussel. Maar er is ook veel geblevenAl lure laat zich niet slopen. Rob van den Dobbelsteen De Algarve is zeer popu lair, Maar steeds meer toeristen vinden het leven in de nieuwe nederzettingen aan de volle kust niet genoeg. Ze zijn op zoek naar echtheid en boerenbewoners. Boven de snelweg in de heuvels is dat leven nog te vinden; de Algarve van toen. Tot een eindje in de jaren zes tig kon je je in de Algarve een beetje Robinson en Vrijdag wa nen. In piepkleine vissers plaatsjes liep je over uitsluitend zandwegen naar het strand. Heel Portugal was arm. De Al-Gharb, het westen, zoals de Moren deze grens van hun rijk noemden, lag ver voorbij dictatoriaal Lissabon. Lag ver over de bergen in het zuiden Buiten handbereik nog van pat sers. In Albufeira at je verse vis in een plaatstalen keetje en de Duitsers hadden, na de Phoeni- ciërs, Romeinen, Moren en En gelsen, deze goddelijke kust streek al wel gevonden, maar dat nog niet echt doorverteld. Daarna kwam de explosie. Met een reusachtige witkwast pla muurden entrepreneurs uit vele landen kunstdorp na golfbaan, appartementencomplex na ma rina op de kaart. De Algarve zit landschappelijk simpel in el kaar. Daar is de witgekalkte kust, daarboven de snelweg om overal te komen, dan een oplo pend heuvellandschap en boven alles uit, naar het noorden, de iedereen en alles beschermende bergruggen. En in die oplopen de heuvels, vooral ten oosten van Faro met dat vliegveld, heb ben we wat rondgezworven. De mensen van touroperator Eliza was Here hebben hier ge zocht naar resten van het enigs zins onaangetast dagelijks le ven en naar quintas, oude boerderijen die heringericht en opgeknapt zijn door (nieuwe) eigenaars. En die kamers en ap partementen verhuren. „Simpel leven is goed leven, met een ei gen schoonheid", zegt José Car- valho, die ons door de streek gidst. Als we in Querenca aan een tafel van een restaurant zit ten, wordt die stelling stevig op gepoetst. Een eenvoudige tafel vol kleine porties streekgerech- ten, van vis tot wild zwijn, worst en regionale wijn, gekookte aardappelen en niet opgewarm de, boerse bevlogenheid, maakt een stil feest midden op de dag. Later in Loulé, komt het ge sprek op de oude levensstijl en de zwaarte ervan. „Kijk straks maar", zegt José, „als we bij Sao Bras zijn. Deze plaats is onder meer befaamd om zijn prachtige moorse schoorstenen, veelal in wit en blauw en zeer lage huizen met plat dak. We rijden tussen eindeloze vel den met sobreiros, de kurkei ken. In dit deeltje van de Algar ve worden nog miljoenen kurken gemaakt, maar de klei nere bedrijven lijden. Nel als de kleine middenstand, de stille stokers en de boeren. Ergens in de heuvels richting Monca- rapacho stoppen we ineens. Daar staat een boom met me- dronho. We proeven de kleine oranje vrucht van de Arbutus curredo, de boom, waarvan de zeer puike Medronheiro wordt gestookt. Aanbeden door ken ners, bindmiddel voor vriend schappen, medicijn voor lange Portugese dorpsavonden, maar steeds moeilijker te krijgen. In Santa Catarina horen we waar om. „Niemand heeft nog zin om de vruchten te plukken, te veel werk, te weinig geld. Zelfs bui tenlanders vinden het maar niks. Jammer, proef maar. Vi- torinho Mendes Inacio en zijn stille stookkompaan kijken dan zwijgzaam hoe we een glaasje leegmaken. De oudste lacht met twee tanden als we even een ademteug overslaan'. Schele hond Terug in Sao Bras de Alportel geraken we als door een mag neet getrokken weer in een sto kerij, waar een schele hond met heftige onderbijt de wacht houdt. De distilleervaten en lei dingen behoren in het museum van oude ambachten en uit de eigenaars komen bijna dezelfde geluiden als uit de ketels. Uit het gepruttel van de familie halen wij dat ook hier voortzetting moeilijk wordt. Tenzij de over heid bijspringt. Verderop heeft Fatima Galego het beter bekeken. In haar 'do- caria tipica' maakt ze cakes en chocola volgens oeroud recept, schopt iedereen uit de keuken waar dit geheim wordt bewaard en heeft mede dankzij een flit sende winkel en internetsite een bekendheid verworven die de Algarve dreigt te ontstijgen. We rijden verder en bekijken nog een aantal quintasHet ver leden wordt hier gekoesterd Oude olievaten, bakkersovens en boerenwerktuigen brengen de gasten in een stemming. Hier zijn we tussen bewoners met een geschiedenis, die met de gasten praten en vertellen. Als het donker wordt en de wind opsteekt, wat hier in het najaar soms stevig gebeurt, zakken we een steil weggetje af naar 'Moin- ho ti Casinho'het restaurant bij de watermolen. Ook hier weer vecht de familie om over eind te blijven, alles doen ze zelf en de kookkunst van generaties wordt in ere gehouden. Het eten is zeer smakelijk, niets van de verwende aanstellerij in de kustcentra, geen modieus ge drag. Uit de kelders komt een prachtige port en als we later in de keuken even bij de familie aanschuiven vertellen we hoe harmonieus het jachtig leven hier tot stilstand lijkt te komen. De bazin krijgt een kleur en de zoon die kookt bedankt met een knik en denkt aan morgen. Binnen vertellen Nederlanders met hun Duitse vrienden, die vele maanden per jaar in de Al garve zon snuiven, dat dit soort plekken maar niet moet worden ontdekt. Of ze het daar in de al tijd warme keuken mee eens zijn betwijfelen we. Thom Olink Eliza was here, Biltstraat 190,3572 BR Utrecht, tel: 030-2753322, fax: 030 2753031, www.elizawashere.nl. Portugees Verkeersbureau (ICEP), Haagsche Bluf 63, 2511CP Den Haag, tel 0900-7678842, www.portugalinsite.pt Veel informatie op webpagina's: www.portugal.nl;www.algarve.nl Een indicatie voor prijzen: een kamer in het luxe Solar da Fornalha kost, afhankelijk van seizoen tussen de 64 en 92 euro, ontbijt inbe grepen. In het Huis van de Vlinders kosten 8 dagen in een apparte ment voor twee personen ongeveer 450 euro per persoon en dat is in clusief vlucht en autohuur. Bed en badlinnen zijn inbegrepen. Garuda Indonesia start op 1 juni met een extra vlucht vanaf Amsterdam via Singapo re naar Jakarta. Daarmee komt het wekelijks aantal vluchten van de Indonesische luchtvaart maatschappij vanaf Amster dam op vier. Omdat het toerisme naar Indonesië vanuit Neder land een stijgende lijn laat zien, heeft Garuda het besluit voor de extra vlucht genomen. Gevlo gen wordt vanuit Nederland op dinsdag, donderdag, zaterdag en zondag. De vluchten terug zijn op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag. Informatie: tel. 020-5502640, of www.garudu-indonesia.nl. In het waterlandschap van het voormalige bruinkoolgebied ten zuiden van Leipzig wordt hard gewerkt aan de bouw van een nieuw attractiepark. Dit eerste pretpark in de nieuwe Duitse deelstaten krijgt de naamBelantis. Qua grootte wordt het het vierde pretpark van Duitsland. Een van de grootste attracties wordt een 35 meter hoge water baan in het Egyptische 'land van de farao's'. Andere landen zijn Griekenland (boottochten), Italië (kabelbaan), Engeland (burcht en achtbaan), Spanje (bodega en schipschommel) en Duitsland zelf (historische stad met markt en traditionele spe len). De opening van Belantis is gepland op 5 april. Informatie: tel. 0049- 3417104260 of www.belantis.de. In het Wallraf-Richartz-Mu- seum in Keulen is tot en met 21 april een expositie te zien die is gewijd aan de Franse staats man, theoloog, kunstverzame laar en opdrachtgever van grote bouwwerken, kardinaal Riche lieu. Deze minister-president onder koning Lodewijk XIII leefde van 1585 tot 1642 en was inspi rator van vele kunstenaars uit zijn tijd, niet alleen in Frank rijk, maar ook ver daarbuiten. Op de expositie zijn 160 door hem geïnspireerde werken te zien: schilderijen, sculpturen, tekeningen, grafisch werk en boekdrukkunst. Informatie: tel. 004922122373, internet www.museenkoeln.de Moorden, plunderen, folte ren en nog meer van derge- lijke onplezierige bezigheden waren een eeuw of vier geleden schering en inslag. In het eeu wenoude kasteel van de Neder lands-Duitse grensplaats Bad Bentheim kan op 14 en 15 maart en op 31 oktober worden deelge nomen aan een rondleiding door het spaarzaam verlichte ge bouw. De mystiek van en het ontzag over vroegere gruwelda den gaan dan hand in hand. Re ken op een ballade van een ter dood veroordeelde die weet dat zijn laatste uur heeft geslagen en op de ontmoeting met een spook, dat de ziel van de vele slachtoffers in het verleden symboliseert. De rondleiding is onderdeel van een arrangement waarbij ook een maaltijd en mu ziek horen. Informatie bij VW Bad Bent heim, tel. 0049592298330, e-mail verkehrsamt@badbent- heim.de. In 25 Deense musea en attrac ties krijgen leden van de ANWB en andere Europese au tomobielorganisaties die sa menwerken in het project 'Show your card' korting. Ze moeten bij de kassa hun lidmaatschaps kaart tonen met het logo van de campagne. Een andere mogelijkheid voor Nederlanders en Belgen om twintig attracties twintig pro cent goedkoper te bezoeken, biedt een kortingsbonnenboek- je dat is ontwikkeld dor het Deens Verkeersbureau Benelux. Bij boeking van een reis naar Denemarken krijgt men het boekje meestal bij de reisbe- scheiden. Informatie op internet: www.visitdenmark.com. Een ander Deens nieuwtje is de verdubbeling van het aantal gratis leenfietsen voor toeristen in de binnenstad van Kopenha gen. Er zijn zo'n 1200 nieuwe fietsen aangeschaft. Ze komen begin mei op straat. Informatie op internet: www.bycyklen.dk. De kust van de Algarve: grillige rotsen, kleine stranden. fotoICEP/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35