Keukenhof werkt toe naar de lente Jenever tappen uit het drankorgel W3 Museum en slijterij Straatracen Ooit Linnaeushof Kattegat Zeppelin Vacansoleil leeggepompt en van een nieuwe beschoeiing voorzien, en ver huisde een zestig jaar oude beuk naar het eiland. Daarna volgt een periode van bemesting en onderhoud aan het park, tot de opening voor het publiek eind maart Gedurende de twee vol gende maanden groeit het per soneelsbestand van de Keuken hof van circa veertig naar driehonderd mensen om de 700 000 bezoekers van dienst te zijn. Daaronder veel horecame- dewerkers en informatieperso- neel. Vooral dat laatste aspect wordt steeds belangrijker. Ge- rards: „Met name bezoekers uit eigen land willen graag weten welke planten er staan, en vra gen soms tips voor hun eigen tuin. Mede daarom houden we acties en workshops samen met tijdschriften op het gebied van wonen en tuinieren. Zo zijn er voor het eerst rondleidingen voor individuele bezoekers, die zich kunnen melden bij het pa viljoen van Groei en Bloei Het merendeel van de bezoe kers, circa 65 procent, komt uit het buitenland. „Dat zijn vooral mensen die in een paar dagen de foto Marisa Beretta/GPD hoogtepunten van Nederland zien. Molens, musea met oude meesters en natuurlijk de bol lenvelden We merken echter dat de interesse uit eigen land toeneemt, en daar spelen we dus op in. Extra activiteiten en the ma's maken het ook aantrekke lijker de Keukenhof vaker te be zoeken." Gerards benadrukt daarbij dat er niet ten koste van alles concessies worden gedaan aan het publiek. „Wij zijn geen pretpark. Hoewel er bijvoor beeld enige voorzieningen en activiteiten voor kinderen zijn, is dat niet onze primaire doel groep." Af en toe probeert de Keuken hof iets totaal afwijkends, zoals de Zomerhof. Maar de zomer- tentoonstelling met vooral dah lia's en gladiolen kende vanaf het debuut in 2000 teruglopen de bezoekersaantallen. Reden om het project na drie jaren te beëindigen. Guldemond is er niet al te rouwig om. „Het ging toch een beetje ten koste van de voorbereiding op de lente. En daar draait het bij ons natuur lijk wel om." Alice Plekkenpol De Keukenhof in Lisse is een 32 hectare groot gebied, waarvan vier hectare vrij recent werd aangelegd. De basis is een fraai aangelegd park met waterpartijen en grote, kleurige perken met voorjaarsbloemen. Om bezoekers ook tijdens slecht weer tegemoet te komen, zijn er tal van overdekte paviljoens met tentoonstellingen en demonstraties, workshops en informatiestands. Ongeveer elke week is er een ande re bloemenexpositie, met als een van de toppers de lelie-expositie (12-18 mei), die al voor de 25e keer wordt gehouden. De Keukenhof is geopend van 21 maart tot en met 18 mei, dagelijks van 8.00 tot 19.30 uur (kassa open tot 18.00 uur). Entree volwasse nen 11,50 euro, senioren 10,50 euro, kinderen 5,50 euro, parkeren 4 euro. Meer informatie: tel. 0252-465555, www.keukenhof.com. Diverse touroperators bieden busdagtochten aan. Wie een of meer dere dagen in de bollenstreek wil doorbrengen, kan een fietsarran- gement boeken bij de VVV Holland Rijnland: tel. 0900-2020404, www.hollandrijnland.nl. zaterdag 8 maart 2003 De Keukenhof is al meer dan een halve eeuw een topattractie, met ruim 700.000 bezoekers in twee maanden tijd. „Het is een on- verslijtbare formule", weet parkontwerper Jan Gulde mond. „Daar sleutel ik dus niet te veel aan." Oude beuk De 35 hoveniers van de Keu kenhof hebben de laatste maanden van het vorige jaar da genlang op hun knieën gelegen. Hakkend met een truffel, zoals het in jargon heet. Zeven mil joen bloembollen gingen hand matig de grond in, soms in meer dere lagen, telkens op dezelfde afstand van elkaar en exact bin nen de uitgezette lijnen. Want als die planten binnenkort bo ven de grond komen, moet dat in strak afgebakende perken en diagonale rijen gebeuren. Al ruim dertig jaar lang is Jan Guldemond verantwoordelijk voor het ontwerp van de Keu kenhof. Reeds in juni, net na sluiting van het evenement, buigt hij zich over de tekentafel voor de volgende editie. „Tel kens probeer ik een iets andere Keukenhof neer te zetten. Daar bij varieer ik in vormen, kleu ren, soorten planten en hoogtes. Ook houd ik er rekening mee dat er gedurende de gehele open stelling van de Keukenhof over al iets moet bloeien. Als ik mijn ontwerpen klaar heb, worden de negen vaste inzenders bena derd." Die vaste inzenders zijn expor teurs en bloembollenkwekers die zorgen voor de invulling van bepaalde delen van het terrein. De Keukenhof is immers van oudsher een vaktentoonstel ling, hetgeen blijkt uit onder meer de deelname van de bloembollenbranche en wed strijden voor deze sector. De in zenders krijgen een beplan tingsplan en mogen daar zelf de bollen bij uitzoeken. De vrijheid is niet onbeperkt. Als er een groep vroegbloeiende rode tul pen moet komen, mogen ze hooguit zelf bepalen of het type A of type B wordt. „Soms gaat dat wel eens mis. Dan smokkelen inzenders een beetje, en ontdek ik maanden later dat er twee lila vakken naast elkaar staan, of te veel tul- De Keukenhof trekt in twee maanden tijd 700.000 bezoekers. foto GPD De Keukenhof duurt slechts twee maanden, maar vergt het hele jaar door werk. In de zomer worden de beplantingsontwer- pen gemaakt en doorgesproken, de oude bollen worden na de bloei verwijderd, de grond moet omgespit worden, en tussen sep tember en december gaan de nieuwe bollen in de grond In die periode is ook de grote vijver Het merendeel van de bezoekers komt uit het buitenland. pen in een vak. Maar dan bloeit alles al en is het te laat om in te grijpen. Gelukkig weten bezoe kers dat niet. En zelfs voor mij houdt de Keukenhof zo toch nog eens een verrassing in", grinnikt de ontwerper. De grote kracht van de Keuken hof is dat het publiek precies weet wat het kan verwachten. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Floriade van vorig jaar, waar nogal wat bezoekers teleurge steld werden. Aan de formule in Lisse wordt dan ook niet te veel gesleuteld. „Wij gaan wel met bepaalde trends mee", licht woordvoerster Annemarie Ge rards toe. „Zo is er dit jaar veel oranje, dat zie je ook elders te rug. En we exposeren een aantal tuinhuisjes van Jan des Bouvrie Des Bouvrie opent de Keuken hof ook, op 20 maart." Voorts is er veel aandacht voor kunst. Jonge kunstenaars expo seren dit seizoen onder meer glasobjecten en foto's, het Frans Hals Museum belicht de tulpen manie uit de zeventiende eeuw, en aankomende kunstenaars brengen op niet voor de hand liggende wijze de tuinkabouter onder de aandacht. Verder is er een tentoonstelling over schilders uit binnen- en buitenland die zich in de perio de 1850-1950 hebben laten in spireren door de Hollandse bol lenvelden. Aanleiding voor deze expositie is het door kunstkenner Her man van Amsterdam geschre ven boek Tulip Fields of Hol land/Hollandse bollenvelden, dat 21 maart op de Keukenhof wordt gepresenteerd. Erzijn on geveer vijftig doeken te zien, uit de periode dat de bollenstreek volgens Van Amsterdam op zijn best was. Een brok historie in hartje van de Haagse binnenstad. Hier kon je 'over de rooie' gaan of 'effe stoom af blazen'. foto Harry Verkuylen/GPD Van Kleef Zoon, fabriek van fijne likeuren en bitter- extracten, vestigde zich in 1842 aan de Haagse Lange Beesten markt. Wie vandaag de dag daar binnenstapt, waant zich nog steeds in de 19de eeuw. Het deurbelletje tingelt. De toonbank met drankflessen en prullaria uit de tijd van Pietje Bell, met als blikvanger de ou derwetse kassa, doet het nostal gisch hart van eenieder kloppen. In deze sfeer begroet Xander Stalenhoef de bezoe kers van dinsdag tot en met za terdag, van elf uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Jammer genoeg sloft hij niet en draagt hij ook geen bruine stof jas, maar er is genoeg om te laten zien. Oude distilleertoestellen en machines om flessen te vullen of van een stevige kurk te voor zien. Rijen drankflessen en kruikjes staan in het schap ach ter de toonbank. Hij wijst op de rijen fusten, „Daar komt nou de uitdrukking 'drankorgel' van daan, Vroeger kwamen de men sen met een kannetje of een pan en lieten daar hun eigen maat jenever tappen. Omdat je aan de buitenkant niet kon zien hoe veel drank daar nog inzat, tikte de slijter dan met deze peilstok op de buitenkant. Aan de klank kon hij horen wat het restant was." Hout Xander vertelt dat het hout waarvan het drankorgel in 1820 is gemaakt, ongeveer 700 jaar oud Slavonisch kwartierseiken is. De stoomdistilleerderij wist onder de naam 't Anker tot 1986 te overleven, maar ging failliet omdat de alcohol weglekte door scheuren in de opslagkelders. Volgens de eigenaar waren die veroorzaakt door trillingen van de oprukkende stadsvernieu wing, maar de fiscus geloofde er niets van en handhaafde de aan slag. Dankzij NV Stadsherstel en Monumentenzorg is er nu een stokerij museum in combinatie met een al even historische slij terij gevestigd. Onder het originele etiket wor den in het pandje nog steeds j on- ge en oude jenevers verkocht, vieux en walnotenlikeur. De originele ketels, stoommachi nes en fusten zijn ter plekke be waard gebleven en alles ziet er uit alsof een distillateur er morgen weer mee aan de slag kan. Niet alleen worden vele onder delen getoond maar ook talloze voorbeelden van dranketiket ten uit vervlogen tijden. Ook de oorspronkelijke recepten van de jenevers, likeuren en bitterex- tracten. Een van de weinige objecten die alleen achter glas te zien zijn, is het originele eerste telefoon boek van Den Haag. Een dun en vergeeld boekje maar het da teert dan ook van september 1883. Van Kleef werd als eerste in de Hofstad aangesloten en kreeg dus nummer 1Pas een eind ver derop wordt de telefoonaan sluiting van Paleis Noordeinde genoemd. Tegenover de koperen maatbe kers staat een kist met vierkante jenever flessen. Xander Stalen hoef: „In die tijd kende Neder land een bloeiende zeevaart. En een zeeman heeft liever geen rollende fles in zijn hut. Van daar." Volgens Harry Mertens, die in de slijterij ook helpt, was de wodka die hier ook vandaan kwam lek kerder dan die uit Rusland en Scandinavië. „Eigenlijk was het gewoon jenever, maar zon der jeneverbes. Over de distillatieketel uit 1850 weten de twee fijnproevers ook wat te vertellen, „Als er te hard werd gestookt moest die stoom afblazen. Dat zag je aan het peilglas. Daar komt de uitdruk king 'over de rooie' vandaan Buiten de openingstijden wordt het stokerijmuseum ook ver huurd voor recepties en partij en. Leo van der Velde Stoomdistilleerderij Van Kleef 't Anker, Lange Beestenmarkt 109, Den Haag, open van di t/m za 11-18 uur. Meer informatie: tel. 070 - 3452273. Het straatracen heeft zich heel lang in de illegaliteit afgespeeld. Dat verandert mor gen (zondag 9 maart) met de Dutch Street Power Series op het TT Circuit in Assen. Het zijn de eerste wedstrijden om het Nederlands Kampioenschap Legaal Straatracen Honderden auto's doen mee aan het evenement waarbij het er om gaat twee aan twee op een afstand van 1/8 mijl (201 meter) de snelste tijd neer te zetten. Er zullen dit jaar nog vier wedstrij- den in Assen en enkele op het vliegveld Drachten zijn. Daar naast zijn er straatraces in Bel gië en Duitsland. Informatie: tel 0165503554 of internet www.auto-maxx nl Het Land van Ooit is druk be zig met de voorbereidingen voor de viering van het vijftien jarig bestaan. Bezoekers kun nen in ieder geval twee cadeau tjes tegemoet zien: ze mogen gratis parkeren en krijgen per gezin van vijf personen een gra tis Landkaart. Tevens wordt ge werkt aan enkele nieuwe at tracties. Medio mei gaan de kelderdeuren open van 'Het Op- Slot' voor 'durfal Kleine Bazen' vanaf 8 jaar. Half juli volgt de 'Reuzen Zonnebloemtuin voor Kleine Bazen'. De Ooitgrenzen gaan op 19 april open. Ook Europa's grootste speel tuin viert feest: de Linnae ushof in Bennebroek bestaat veertig jaar. Oorspronkelijk be stond de Linnaeushof uit enkele showtuinen en een kas vol tropi - sche planten. Met de inkomsten werd de plaatselijke afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis gesteund. De Linnaeus hof heeft ruim 350 speeltoestel len en attracties, opgedeeld in zones voor kleine en grotere kin deren. Nieuw dit jaar is een uitbreiding van de waterspeeltuin en de komst van een theater. De speel tuin gaat 26 maart open. Een deel van de inkomsten gaat naar de Clinic Clowns. Informatie: tel 023-584.76.24 of internet www.linnaeushof.nl Het Kattegatcentret in de Deense havenstad Grenaa (Oost-Jutland) viert dit jaar het tienjarig bestaan met een reeks activiteiten waarin haaien en zeehonden centraal staan. Er zijn demonstraties met de die ren, exposities en lezingen. Een van de speciale tentoonstellin gen is 'HAJlight' die inzicht geeft in het gedrag van de meer dan 450 soorten haaien die de wereld kent. Het Kattegatcentret trekt jaar lijks ongeveer 300.000 bezoe kers. Van juni tot en met augus tus is de attractie dagelijks open van 10 tot 18 uur, in de ovenge maanden gelden beperktere openingstijden. Info: tel. 004586325200, inter net www.kattegatcentret.dk. In het voormalige havensta tion van de Duitse stad Friedrichshafen aan het Boden- meer kan het Zeppelin Museum worden bezocht. In Friedrichs hafen werd rond 1900 's werelds eerste luchtschip gebouwd. In het museum is de grootste ver zameling ter wereld op het ge bied van luchtschepen te zien. Veel aandacht is er voor de ge schiedenis van de techniek van de Zeppelin De luchtschepen leken een grote toekomst tegemoet te gaan. maar verdwenen uit beeld na het ongeluk met de Hindenburg in 1937 in het Amerikaanse La- kehurst. Het museum is open op dinsdag tot en met zondag van 10 tot 18 uur. Informatie: tel. 0049754138010, of www.zeppelin-museum.de. Vacansoleil, aanbieder van autovakanties naar cam pings, opent dezer dagen een kantoor in Warschau. De Eind- hovense reisorganisator heeft al vestigingen in Engeland, Dene marken, België, Duitsland, Frankrijken Hongarije. Voor Polen is een eigen brochu re gemaakt met 80 campings, met name in Kroatië en Italië, landen die onder de Poolse toe rist het meest in trek zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33