John Bernard waakt PZC Meertmaond-Dialectmaond puzzel Tom Poes en de Ombrenger Casper Hobbes recept Verwenbroodjes met kaas- en notensalade het weer Zeeland: Wolkenvelden Oorlog Irak begint mogelijk in maanloze nacht at zaterdag 8 maart 2003 Matjan •Berk Zonder enig ander dialect of streektaal tekort te willen doen, wil ik hier verslag uitbrengen van een unieke avond in het Drent se Ruinerwold. Een avond, waarop weer eens bleek hoe belangrijk het is om het eigene, de moedertaal in ere te houden, in dit geval de Drent se streektaal. In maart, van ouds her boekenmaand, heeft de Stich ting Drentse Taol in samenwerking met een aantal Drentse bibliothe ken avonden georganiseerd waar op de eigen taalcultuur ruim aan bod komt. In Ruinerwold werd af gelopen dinsdag in café Centraal een avond verzorgd door het caba retduro Harm en Roelof uit Sleen en Vrouwentoneel Erica, een ama teurtoneelgezelschap, dat toneel spelen hoogst serieus neemt. Vorig jaar verzocht Vrouwen toneel Erica mij een eenakter te schrijven, die zij dan zouden vertalen in het Drents. Ik had op korte termijn geen tijd voor zo'n leuke opdracht, maar mijn suggestie de korte ver halen die ik in de loop van de jaren heb geschreven en gebundeld te le zen en dan iets uit te zoeken, wat ik zou kunnen bewerken tot eenakter, vond bijval. Zo kwamen de Drentse meisjes met het verhaal 'Sterke Vrouwen Haha- ha!' uit de bundel 'Onder het Op pervlak' aanzetten. En ja, het lukte mij er een stevige eenakter van te maken. Dinsdag was de première in Ruinerwold, ik trok er met mijn Ka- lenbergse vriendinnen naar toe. Een beetje trillerig in de knieën... want deze avond zou voor mijzelf een confrontatie betekenen met een nieuwe tak aan mijn schrijfboom. Ik heb heel veel televisiescenario's geschreven, maar het theater stelt weer andere eisen. Dit was het uur van de waarheid. We kwamen voor een warme maaltijd in café Centraal, waar de eigenaar Sjaak van der Sterre in een handomdraai een badkuip verse friet, een teil heerlij ke sla en een flinke schnitzel op ta fel toverde. Hij draaide heel lekkere jankende gitaarmuziek en toen we ook nog een paar gitaren aan de muur ontdekten, was er aanleiding genoeg voor een gesprek. Niet al leen de Drentse taal, maar ook de Drentse muziek bloeit in Ruiner wold, we mochten luisteren naar een cd van eigen persing van 'The Fegetables'de huisband van Sjaak van der Sterre (op basgitaar), Mi- chiel van Berkum (op keyboards) en Alfons Keizer (op de batterij), waarop de heren een werk van ei gen hand 'Lekker Ding' en een co ver 'Down on the corner' ten gehore brachten. Ach... zelf moeder van twee muzikanten, jankende gita ren kan ik niet weerstaan. Om acht uur ging het spul begin nen. Bibberig van de zenuwen keek ik hoe Marjan Rolink, Alie Reuvers en Greet de Jong van Vrouwento neel Erica mijn eenacter tot leven brachten... Voorbeeldig! Dankzij de strakke regie van Wilma Noorda en het sterke spel van de Drentse meisjes bleek ik iets te hebben ge schreven, wat zowel de lach in de zaal deed opbikken als ook doodse stiltes bij het publiek bij het aanho ren van schokkende passages te weegbracht. 'Starke vrouwen', dat waren het! Een Drentse mijnheer uit het publiek bekende, dat hij er bijna van 'skreien' moest, twee an dere mannen zeiden: „We zaten er echt helemaal in!" Na de pauze was het genieten ge blazen met Harm en Roelof. Hoewel de taal van de Kop van Overijssel voor mij weinig gehei men heeft wat betreft de verstaan baarheid (ik vinnet wiete veule mooi!), is het Drents toch heel ver schillend. Wat Harm en Roelof daar met hun moedertaal weten te spe len en te zingen, dat is ook wiete veule mooi! Ze doen niet onder voor menig beroepsgezelschap, nou ja... bij navraag kunnen ze de aanvra gen ook bijna niet aan en beperken ze zich vooral tot het spelen in de weekeinden. Man, man, wat heb ben we genoten! Vooral het lied over de pitbullterriër Loebas die door groot ongeluk werd getroffen, zijn mannelijkheid verloor en daardoor de risee werd van de buurt. Het leek wel het verhaal van mijn eerste teckel Brammetje, die erg laag op de poten stond. Wan neer hij zich via het kattenluikje naar de tuin ivilde begeven, raakte hij klem omdat zijn mannelijkheid door de hoge drempel van dat luikje verstijfde en hij niet verder kon....! Misschien schrijf ik over dit wrede voorval nog eens een Overiessels lied! 3 7 ÉH8 9 ■H™ 13 14 15 |H ■21 I ■22 Horizontaal: 1. Plaats in Egypte; 4. gezellig; 7. onmeetbaar getal; 8. rivier in Rusland; 10. buis verlichting; 13. lastig gedoe; 16. dwarsmast; 17. en omstreken; 18. rivier in Oost- Vlaanderen; 19. rivier in Duitsland; 20. gedaan en laten (afk.); 22. wereldkampioen schap; 23. geheel vullen (met benzine); 25. Frans lidwoord; 27. atmosfeeroverdruk; 29. muzieknoot; 30. korte hoest; 31. buit. Verticaal: 1. Naaldboom, 2 bolgewas; 3. aldus; 4 bazige vrouw; 5. grondtoon; 6. armoedige steeg; 9. strook land langs de zee; 11 tandglazuur; 12. opzet; 14. wilde marjolein; 15. koosnaam voor moeder; 21. eens; 23. roofvogel; 24. boomvrucht; 26. uitroep van pijn; 27. uitroep; 28. voorzetsel; 29. lidwoord. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Horizontaal: 1. Vogel, vogel; 2. in het jaar, drukinkt in poedervorm, opera van Verdi; 3. kaar- tenboek, korte damesmode, suikerpalm; 4. dorsvloer, moesplant, strandmeer; 5. edelgas, Engelse titel, knevel; 6. uiachti- ge plant, Ierland, hemelbrood; 7. kip- penstok, Griekse letter, slim; 8. ontwen nen, toegang; 9. dief, lipbloemige plant. Verticaal: 1. Advies, binnenkort; 2. bepaalde toet- senbordtoets, fruit; 3. binnenste v.e. sigaar, gekheid; 4. doelpunt, holte onder de arm; 5. graveren, naar persoon; 6. onafgewerkt geheel, ooievaar; 7. vogel- val, strijdperk; 8. soort raskonijn, voed sel; 9. watergeest, korf; 10. deel v.e. bij enkorf, sprong; 11 dwingeland, wreed aard; 12. lusthof, schande; 13. uitge strekt, van de grond opnemen. Oplossing van gisteren: Zweeds raadsel: behaagïyk -salsa-ei strop-men -ketenen- rem- ran- h -v-agrafe serre-gei -ram-bell OVERALL Cryptogram: Horizontaal: 3. Bekende; 6. tuftuf; 8. tuig; 10. flets; 12. pasen; 13. steels Verticaal: 1. Teut; 2. helft; 4. Deli; 5. stofjas; 7. freule; 9. gen, 11. spil. Zoekwoord: Geheimhouden LS h vr door Gerry van der Lit John Bernard weet het zeker. Ame rikanen en Israëliërs zitten nu al in Irak met als enig doel: eigen weer- waarnemingen doorgeven. Het weer speelt zelfs in deze hoogtechnologi sche tijd een belangrijke rol bij oor logsvoering. Maar Irak meldt geen weergegevens. Vroeger werden slagen verloren door dat waterlinies bevroren. De vloot van De Ruyter kon niks als de wind verkeerd stond. In de Tweede Wereld oorlog moesten piloten helder zicht hebben als ze bommen gooiden. Bernard denkt dat het weer nog altijd meespeelt. „Bij de vorige Golfoorlog, in 1991kregen wij beelden te zien van die geweldige ballistische raketten, die doel troffen. Je kreeg het idee dat ze feilloos waren. Maar uit literatuur blijkt dat het percentage raketten dat doel trof maar heel klein was. Dat komt doordat deze geprogrammeerde raketten zeer gevoelig zijn voor weersomstandigheden. Die gooien op het laatste stukje van de route roet in het eten Dat deel van de atmosfeer zit namelijk vol trillingen waar de raket zeer gevoelig voor is. Denk aan de lucht boven de snelweg in de zomer." „De tanks hebben stoffilters, maar dat fijne woestijnzand dringt overal in door. „'Dust devils', kolommen op dwarrelend zand, zijn actiever in het voorjaar. Onze moderne communica tieapparatuur is daar totaal niet te gen opgewassen." „Afgelopen week was het in Bagdad maar 15 graden, terwijl 20 graden ge bruikelijk is. Vanaf mei is het te heet om oorlog te voeren. Dan is het er overdag 45 graden en de bodem is 70, 80 graden Celcius. Dan kun je niet meer functioneren als mens." „Zelfs al heb je warmtewerende pak ken, je moet ook eten en slapen. Al hebben we nog zoveel apparatuur, het gaat bij een oorlog nog steeds om mensen die verplaatst moeten wor den." Maanlicht Geen parachutist hangt op z'n gemak aan het scherm tijdens volle maan Over veertien dagen is er geen maan, en dan weer 28 dagen later, dan zijn de omstandigheden beter. En verder, somt Bernard op: de zeeën mogen niet te hoog zijn, de wind niet te hard, de bewolking niet te laag en het mag niet misten. „Dat zijn de belangrijkste De bestuurder van de Ommobiel was doctorandus Zielknijper, die zich, na de uitnodiging voor een gesprek, gehaast had zijn ijsmuts op te zetten om zich naar de Brok- berg te begeven. Doordat hij in het bezit was van een bezoekerspasje, kostte het hem geen moeite binnen te geraken; de zwaargebouw de portier opende het hek en beduidde hem door te rijden, alles zoals het hoorde. Maar toen gebeurde er iets vervelends. Voordat de bewaker het hek door de sneeuw terug had kunnen duwen, werd hij opgeschrikt door het lawaai van een automotor, en hij was maar net op tijd om opzij te springen voor de naderrazende Hans Belterman De verwenbroodjes kunnen bij de brunch of lunch worden opgediend Ze doen het goed op koude buffetten. Ze kunnen samen met een kop (tomaten)soep ook als een complete maaltijd worden gegeven. Voor 6 stuks: 6 grote pistolets 60 gram boter 75 gram rucola 150 - 200 gram belegen boeren-Goudse kaas, 2 grote dikke plakken, in (piep)klei- ne blokjes gesneden 1 kleine rode paprika, vruchtvlees in (piep)kleine blokjes gesneden 1 bosuitje, gesnipperd 50 - 75 gram walnoten, in stukjes gebro ken 1 eetl. mayonaise 1 eetl. crème fraïche 1 theel. Zaanse mosterd zout witte peper uit de molen Snijd broodjes overlangs open. Bestrijk de snijhelften met boter. Scheur de rucola in stukjes en leg ze in een kom. Schep kaas, paprika, bosuitje en noten er door. Vermeng de mayonai- John Bernard voorspelde in 1991 exact het begin van de Golfoorlog. foto GPD factoren. Het zicht is nog steeds heel belangrijk." Bernahrd bezocht de persoonlijke weersvoorspeller van generaal Eisen hower. „Die sliep in de kamer naast de generaal, voor de aanval op Norman- dië in 1944. Hij moest steeds beschik baarzijn." Bernhard sprak ook met de Duitse meteorologen die in 1944 in Parijs werkten. „Zij dachten: 'tis zulk rotweer, er gebeurt niks. Maar die weerman van Eisenhower zag een gunstig momentje in die slecht-weer- penode van juni '44." John Bernard herkende in 1991 de 'optimale situatie' voor de start van de Golfoorlog. Het was voor hem een glorieus moment. En voor het RTL- nieuws, waarvoor hij werkte. „Ik meldde aan de hoofdredacteur dat het die avond kon gebeuren. Hij zei 'ik ge loof je' en liet de hele redactie die avond blijven. De journalisten rea geerden laconiek. Ik zie nog Jeroen Pauw met de benen op tafel: eerst zien en dan geloven. Maar later die avond barstte de bom. Wij waren binnen vijf minuten op het scherm. Voor de ver slaggevers was dat kicken. De NOS berichtte pas 's morgens over de start van de oorlog in Irak." Ook nu zal hij RTL tippen. Als het zover komt. GPD Toonder Studio's Het weerbeeld voor Zeeland en Door: Johanij Noord-Brabant bestaat de komende dagen vooral uit veel bewolking. Daarbij blijft het ook niet droog, ma ligt de temperatuur wel op niveau. Op bijna alle dagen zal he: thermometerkwik namelijk oplopen tot voorbij de 10 graden. Voor onze provincies zijn temperaturen tussen 7 en 8 graden normaal. Vandaag wordt het qua temperatuur een 'normale' want het wordt maar 8 tot misschien net 9 graden. Het bijbehorende weerbeeld is ook niet om naar huis te schrijv? Vanochtend is het waarschijnlijk droog en kunnen we een be® zonneschijn verwachten. De meeste kans op zon heeft hetuitej westen. Dat is echter maar van korte duur, want al in de twee® helft van de ochtend volgt vanuit het westen een nieuwe stora In de middag regent het opnieuw. Als het tegenzit, kan dat 5 millimeter opleveren. De wind waait uit het zuidwesten en is matig, aan zee vrij krachtig. In de late middag en avond neemt: sterkte van de wind tijdelijk toe als het front daadwerkelijk overtrekt. Komende nacht wordt het droog, maar blijft het bewolkt. Hierdoor wordt het geen koude nacht. Het minimum bedraagt namelijk 6 a 7 graden. Morgen volgt een droge dag met vooral in Zeeland flinke zonnige perioden. Ook in het Brabantse laat de zon niet verstek gaan, maar is het duidelijk meer bewolkt. Het wordt daarbij 11 tot 12 graden, een waarde die we een aantal dagen vasthouden. De rest van de week domineren wolken en kan er soms een buitje vallen of wat lichte regen. De wind blijft ook dan westelijke en veelal vrij krachtig. Regenachtig fi W 6 r-" - tJ •s-J Minimumtemperatuur v Vooruitzichten weer zondag maandag dinsdag woensdag max. 11° 12° 12° 12° min. 6° 7° 8° 8° wind ZW 5 ZW 5 ZW 5 W 5 Zon O vandaK op 714 onder li Maan vandaag op 9 09 onder-.- Nautisch bericht Het zicht is matig tot goed en de temperatuur van het kustw i bedraagt 5 graden. De wind is zuidwest en vrij krachtig, r 5 Beaufort. Er is geen kans op mist. f Waterstanden Oude Schicht. „Dat is dat!", sprak heer Bommel, die vast beraden achter het stuur zat. „Als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks. Maar het is vervelend, dat deze weg zo steil omhoog gaat, jonge vriend! De grond is glad, en ik moet het van mijn snelheid hebben. Want als ik in houd... Ik wilde dat die sukkel vóór ons een beetje door reed, bedoel ik. Ik zal..." Hij drukte op zijn toeter, zodat het schalde tussen de witte bergen. Maar het was reeds te laat. Voordat de geschrokken zielkundige had kunnen uitwij ken, werd hij van achteren geschept door de voortsuizende wagen en nu bewoog het lichtgebouwde Ommobieltje zich onmachtig over de sneeuw. door Bill Watterson ZATERDAG 8 MAART Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. ZONDAG 9 MAART Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. MAANDAG 10 MAART Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. se met crème fraïche en mosterd Schep het mengsel, bij voorkeur vlak voor het opdienen, door de salade. Voeg naar ei gen smaak en inzicht eventueel nog wat zout en/of peper toe. Presentatie: verdeel de salade over de onderste helften van de broodjes. Leg de bovenste helften er op Tip: vervang de paprika door 2 bleeksel- derijstengels die eveneens in (piep)kleine blokjes gesneden moeten worden. In plaats van rucola kunt u veld sla pf waterkers nemen. 11.19 19823.i: 't( 11.45 205 23.3: *n 11.00 191 23.7 u 11.04 14823.2. i. 00.06 1151225 IT 00.15 13312;: 00.16 13712A 12.16 224 v 00.09 1351235 >si d Laag water ti uur cm uur y, 11.46 1 90 23.55 12.16 198 - ji 11.25 182231 igj 11.39 145 23.4: *l 00.30 119 125c 6' 00.40 13513.05 m 00.45 14013.05 V! 00.16 20212.3': d< 00.45 13813.05 p« in Laag water g( uur cm uur n. 12.20 179 - kMJ 00.15 183 12.46 r' 12.00 170 -- J1 12.19 138 - b( 01.06 12113.15 \gi 01.10 13513.3: a< 01.16 142132 H 00.46 20013.1! jei 01.15 14013.35 i Europa: Tweedeling De winterse kou wordt verder uit Europa verdreven, alleen Rusland en de Baltische staten ligt de middagtemperatuur'^' net onder het vriespunt. Oceaanstoringen brengen zachte li*"! maar ook veel bewolking en perioden met regen of buien otf Britse eilanden, Duitsland en ook het westen van Scandinav* In Scandinavië is het met 3 tot 9 graden het koudst, in Duits-J' is het enkele graden zachter en in Engeland worden de dutf*! cijfers gehaald. In Midden- en Zuid-Europa regeert een hogedrukgebied met veel zon en rond de Middellandse*#-^ achtige temperaturen, met in Zuid-Spanje temperaturen botf. 20 graden. Alleen in het zuiden van Griekenland is meerbek king en valt een lokale bui.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2