De Majesteit houdt niet van verrassingen Ruzie komt in veel koninklijke families voor PZC 27 zaterdag 8 maart 2003 Koningin Beatrix staat bekend als een 'controlfreak' en per fectionist. De Majesteit houdt niet van verrassingen. Niet in haar werk en niet in haar familie. Aan die periode van rust is door de ont hullingen van prinses Margarita een einde gekomen. Vraag is of de rest van de familie zich in de toe komst ook gaat roeren. Tante Trix is haatdragend, luistert in het geniep gesprekken van fa milieleden af, stampvoet als ze haar zin niet krijgt en dommelt in slaap na een rijkelijk met wijn besprenkeld verjaardagsdiner. Haar zonen zijn on beschofte horken, die hun middelvin ger opsteken naar Oranje-publiek, ro ken waar het niet mag, paleisperso neel kleineren en hossen op muziek van René Froger. Opa Bernhard houdt het ondertussen met zijn particulier secretaresse. Ook de Van Vollenho- ven-clan deugt niet. Die jongens zijn ook arrogante corpsballen. Alleen prins Claus bleef altijd aardig. De af gelopen weken schetsten Margarita en haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn dit beeld van de koninklij ke familie. Koningin Beatrix is er bijna 25 jaar lang in geslaagd haar familie in het gelid te houden. Ze wilde geen herha ling van de schandalen die in de jaren vijftig (Greet Hof mans), zestig (huwe lijk van Irene) en zeventig (Lockheed) de monarchie aan het wankelen brachten. De deuren en ramen van de paleizen werden hermetisch gesloten, het personeel werd zorgvuldig uitge kozen en die strategie werkte tot voor kort. In vergelijking met de andere Europese vorstenhuizen waren de Oranjes een toonbeeld van orde en rust. De huwelijksperikelen en scheidin gen van haar zussen, de prinsessen Irene en Christina, en de rest van de opgroeiende kinderen zorgden voor weinig krantenkoppen. Hier en daar een verkeersovertreding of een in de sloot belande auto en een verkeerd ge vallen hostie die de protestantse prin ses Juliana tijdens een mis had genut tigd, veel meer viel er niet te melden. Geen geringe prestatie gezien de om vang van de familie en het feit dat na tuurlijk niet alle spelers in het ko ninklijke sprookje even enthousiast zijn over hun door geboorte toegeval len rol. Rot op! De constante media-aandacht ver leidde de prinsen al op jonge leeftijd tot een welgemeend en hartgrondig uitgeroepen 'Pers rot op!Het is ook geen toeval dat zo veel leden van de familie hun werk buiten Nederland hebben gezocht, met een voorkeur voor de anonimiteit van Londen en Brussel, ver weg van het verafschuw de koekhappen en zaklopen op Ko ninginnedag. Overigens vinden ze, zo kan tenminste uit de beschrijvingen van Maragarita worden opgemaakt, de bijbehorende privileges wel zo prettig. Beatrix' tweede zoon Johan Friso bij voorbeeld heeft officieel laten weten zijn rechten op de troonopvolging se rieus te nemen. Maar zijn keuze voor een bankiersbestaan in The City en zijn regelmatige afwezigheid bij ko ninklijke hoogtijdagen weerspreken die ambitie. De door Margarita 'ont hulde' geheven middelvinger die haar neef buiten beeld naar het zwaaiende publiek zou opsteken, past in dat plaatje. Maar dat betekent nog niet dat Johan Friso klaar staat paleisge heimen te onthullen. Integendeel, de aandacht voor zijn vriendin Mabel Wisse Smit en met name haar van fraude beschuldigde gewezen gelief de zijn hem een gruwel. Margarita gaat in de harteloze be schrijving van haar directe naasten een paar stappen verder. Vader Carlos de Bourbon de Parme zit op zwart zaad en teert op maandelijkse bijdra gen, al dan niet eerlijk verkregen, van zijn kinderen. Hij heeft een buiten echtelijk kind, verwekt bij zijn huis houdster. Moeder Irene is al een leven lang gefrustreerd en praat met bomen en dolfijnen omdat ze geen koningin van Spanje is geworden. De vier kin deren heeft ze eigenlijk niet gewild. Die hebben haar persoonlij ke ontwik keling in de weg gestaan. Broer Carlos - een leeghoofd en poseur, aldus zijn zus Margarita - meet zijn ego aan de grootte van zijn auto en de geluidsin stallatie daarin. Doorzettingsvermogen Dat zijn beschrijvingen die moeilijk vallen te rijmen met uitspraken van Margarita kort voor haar huwelijk in een interview met het maandblad Vorsten in september 2001. Toen zei ze dat ze in haar ouders 'in ieder geval hun doelgerichtheid' bewonderde. ,,Ik vind dat mijn moeder daar goed in is geweest en mijn vader ook. Ze zijn allebei heel moedig geweest om din gen te ondernemen waarvan ieder an der dacht dat het onmogelijk zou zijn. Ik hoop dat wij als kinderen daar een stukje van hebben meegekregen." Ze vervolgde met: ,,Ik hoop ook hun doorzettingsvermogen te hebben, maar met een klein stukje daarvan zou ik al blij zijn. Wat ik ons gezin zo leuk vind, is dat wij steeds op elkaar kunnen rekenen. Onze ouders steunen ons waar ze kunnen, bij elke nieuwe activiteit. Met contacten en goede tips. Dat is gewoon heel fijn." Edwin voegde daar nog trots aan toe dat hij vond dat zijn vrouw zo op haar moe der Irene leek, maar ook wel wat had van het karakter van haar peettante Koningin Beatrix en prinses Margarita tijdens de begrafenisplechtigheid (13 januari 2000) van de moeder van prins Car los, Dona Maria. foto Beitra Daniel/GPD de koningin. In anderhalfjaar kan veel veranderen. Margarita zei deze week in het televisiegesprek met Nova dat ook een aantal andere familiele den het algemeen bestaande beeld van de koninklijke familie zou willen bij stellen. De mensen 'die zeggen Neder land te regeren' zijn machtswelluste lingen, en het wordt tijd dat het volk daar weet van heeft. De controle die Beatrix als hoofd van de familie heeft over de elf kinderen van haar drie zusters is altijd minder vanzelfsprekend geweest dan het ge zag binnen haar eigen gezin. Er is daarnaast verschil tussen de troonge- rechtigde neefjes Van Vollenhoven - voor wie de ministeriële verantwoor delijkheid geldt - en de kinderen van Irene en Christina. En er is ook weer onderscheid tussen de kinderen van die twee. Tenslotte zijn de nakomelin gen van Carlos en Irene van adel (ech te prinsen en prinsessen, met een grensoverschrijdende status, met na me in Frankrijk, Italië en Spanje) en zijn die van Christina gewone burgers met hoogstens een interessante fami lierelatie. In HP/De Tijd klaagde Mar garita over die rangen en standen en pikorde binnen de familie, maar die zijn dus staatsrechtelijk bepaald en vooralsnog niet aan slijtage onderhe vig. Opmerkelijk was bijvoorbeeld dat prins Bernhard jr. (zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven) in 2000 het parlement toestemming vroeg voor zijn huwelijk met Annette Sekrève Door toestemming te vragen behield Bernhard zijn recht op troon opvolging. In de Tweede Kamer werd echter hardop gevraagd of het behoud van die vooral theoretische kans alle rompslomp van een toestemmingswet wel rechtvaardigde. De internetondernemer Bernhard van Oranje-Nassau van Vollenhoven, zou wellicht beter af zijn zonder een nau we band met de Kroon. Bovendien vervallen zijn rechten toch op het mo ment wanneer koningin Beatrix af stand doet van de troon. Bernhard jr. zei te handelen 'uit respect voor tante Beatrix'. Die was dan ook, anders dan bij het huwelijk van petekind Marga rita en Edwin de Roy van Zuydewijn, op de bruiloft aanwezig. Margriets jongste zonen Pieter-Chris- tiaan en Floris zijn nog niet getrouwd Op formele gronden zouden ook zij toestemming moeten of kunnen vra gen voor een eventueel huwelijk. Voor de dynastie hoeft het niet meer, maar wellicht dat Beatrix het toch leuker vindt De ongetrouwde kinderen van Irene (drie stuks: Carlos jr, die al een buitenechtelijk kind heeft, Jaime en Carolina) en van Christina (Bernardo, Nicolós en Juliana Guillermo) hebben die last niet, al zullen hun mogelijke partners nog wel extra kritisch wor den bekeken. Wild gedrag Bij een troonswisseling in Nederland komen ze allemaal nog verder van de kroon te staan en dat zal de kans ver kleinen dat ze met boude uitspraken of wild gedrag het koningshuis kun nen schaden. Dat geeft Willem- Alexander als koning ook meer ruim te om minder dan zijn moeder als een kloek over de familie te waken. Maar bij rechtstreekse aanvallen op de fa milie of het hoofd daarvan maakt de afstand tot de troon natuurlijk weinig uit. Dan is er altijd een rel. Het is bijna ondoenlijk om het Ko ninklijk Huis op dezelfde wijze op or de te houden zoals we dat de laatste tientallen jaren gewend waren „Als iedereen mondiger wordt, worden ook de Oranjes mondiger. Als de hele maatschappij transparanter wordt, zal dat ook zijn weerslag hebben op het handelen van leden van de ko ninklijke familie", zo is in hofkringen te horen. Een ingewijde. „Koningin Beatrix kan niet haar familie met strakke hand blijven leiden. Ze zal zich, met enige behoedzaamheid, aanpassen aan de ontwikkelingen. Het Konink lijk Huis is geworteld in de Neder landse maatschappij. En wortelen heeft tijd nodig." Hans Jacobs Prinses Margarita heeft een ereco de in koninklijke kringen ge- jschonden door met haar problemen naar de pers te stappenHaar handel wijze is niet uniek. Vorig jaar ge bruikte de Luxemburgse grootherto gin de media voor een aanval op haar {schoonmoeder. Het Belgische hof jwordt al decennia lang geplaagd door een openlijke familievete. En de oorlog tussen prinses Diana en prins Charles ligt een ieder nog vers in het geheugen. Aar, de spreekwoordelijke rust aan net Luxemburgse hof kwam vorig jaar een einde toen groothertogin .Maria Teresa in een onderhoud met de pers een boekje open deed over haa( schoonmoeder. Nu eens geen roddel en achterklap afkomstig van ,net paleispersoneel, maar een emo- jtionele uitbarsting van de vrouw van Jet staatshoofd zelf. Het was de be doeling dat de opmerkingen bin nenskamers zouden blijven, maar dat gebeurde niet. «Mijn schoonmoeder probeert ons nwelijk kapot te maken. Luister niet naar haarze verspreidt valse ge ruchten over mij", luidde de bood- jjnap van Maria Teresa e boze schoonmoeder is groother- joginJoséphine-Charlotte (75), ge- ren prinses van België en zus van «Koningen Boudewijn en Albert II. reen haar oudste zoon Henri eind ja- bn zeventig thuis kwam met een ermeisje, de in Zwitserland wo- ^e Cubaanse ballinge Maria Te- nil» iTs»re'was de groothertogin met blij. Verzet hielp echter niet. nenri hield voet bij stuk en trouwde ivppK huwelijk kon ze niet Lu ai eren> daarom probeert ze het Vpn" Jaren,van binnen uit stuk te ma- Tproc ve™aarde een huilende Maria EL* ln> Paleis tegenover een se- T,-r^.?e P hoofdredacteuren, rreothertog Henri, die zijn vader knn T °her 2000 opvolgde, had I aarvoor de kamer verlaten met de mededeling voor de volle honderd procent achter zijn vrouw te staan. In Luxemburg circuleerden al jaren ge ruchten dat Maria Teresa het leven in het paleis wilde ontvluchten. Ze zou zelfs al een paar keer door de gendar merie op de luchthaven zijn tegenge houden. En daarnaast zou haar man een verhouding hebben met de vice- premier. „Onzin. Het zijn doormijn schoonmoeder verspreide leugens. Ik wil dat u dit weet, zodat u de bron van de geruchten kent", aldus Maria Te resa. De reacties op de ongewone uit latingen waren terughoudend. Pre mier Juncker sprak zijn steun uit voor het groothertogelijk paar. In de pers werd gesproken van 'Britse toe standen' aan het hof. Inmiddels is de storm weer gaan liggen. Joséphine- Charlotte en Jean bereiden zich voor op hun gouden huwelijksfeest begin april. Marie-Christine „Mijn familie kan me gestolen wor den". De Belgische prinses Marie- Christine (stiefzus van koning Albert II) is al jaren het zwarte schaap van de koninklijke familie. Geen nieuws over Marie-Christine (52) is goed nieuws, luidt op het paleis het parool. Marie-Christine, die eens demonstratief het portret van half broer Boudewijn ('Hij is niet mijn ko ning') de rug toekeerde, heeft hard aan het bereiken van de status van persona non grata gewerkt. Lang voordat prinses Margarita in Nederland de Oranjes zwart maakte, deed deze Belgische prinses begin ja ren negentig op de televisie al een schokkend relaas over haar eigen fa milie. Haar bestaan was naar eigen zeggen één litanie van mislukkingen en ellende: „Moeder heeft me altijd doen lijden. Ze liet me voelen dat ik niet aan haar normen voldeed. Ik was niet mooi, niet slim, niet braaf ge noeg." Verder zou een ver familielid haar hebben verkracht, had de familie Oktober 2000. Groothertog Jean van Luxemburg tekent de troonsafstand. Links zijn vrouw Josephine-Charlotte, rechts de huidige groothertog Henri en zijn vrouw Maria-Teresa die vorig jaar ongenadig uit de school zou klappen over de handelwijze van haar schoonmoeder. foto P. Muller/GPD haar in de ban gedaan en zat ze finan cieel aan de grond. „Mijn vader zei dat ik maar had moeten roepen toen ik werd verkracht, misschien had ik de man wel geprovoceerd", aldus de prinses over haar schokkende erva ring. Die stond overigens meerdere affaires niet in de weg, inclusief een drie weken durend huwelijk met een Canadese pianist De kiem voor de slepende i-uzie bin nen de Belgische koninklijke familie ligt in het tweede huwelijk van de toenmalige koning Leopold III. Deze vorst was getrouwd met de Zweedse prinses Astrid, die echter op jonge leeftijd bij een ongeluk om het leven kwam Ongeacht met wie de weduw naar Leopold, vader van drie kinde ren, daarna zou aankomen, zij zou het altijd afleggen tegen de herinne ringen aan Astrid. Zijn keuze was echter ook los daarvan bijzonder on gelukkig, en daarom zeer omstreden. Tijdens de Duitse bezetting kregen de Belgen in december 1941 vanaf de kansel te horen dat de koning in het geheim in het huwelijk was getreden met een gouverneursdochter, Lilian Baels. Die was op dat moment al drie maanden zwanger, en het kerkelijk huwelijk ging - hoewel dat wettelijk helemaal niet was toegestaan - voor af aan het burgerlijk huwelijk Die stap in oorlogstijd is de koning, die tijdens de bezetting tegen de wil van de regering op zijn post was geble ven, nooit meer vergeven. Na de Tweede Wereldoorlog werd Leopold mede daarom tot aftreden gedwon gen. Oudste zoon Boudewijn volgde hem in 1951 op. De eerste jaren daarna oefenden Leo pold en Lilian, die in het koninklijk paleis bleven wonen, op de achter grond nog invloed uit. Daaraan kwam pas na het huwelijk van Bou dewijn met Fabiola, in 1960, een ab rupt einde. Bij terugkeer van hun hu welijksreis trof het paar het paleis leeg aan. Letterlijk. Leopold en Li lian hadden de meubels meegesleept naar hun nieuwe onderkomen in Ar- genteuil. De verhoudingen zijn daarna nooit meer goed geweest. Jarenlang zagen de twee takken van de familie (Leo pold en Lilian kregen samen ook drie kinderen: Alexander, Marie-Christi ne en Marie-Esmeralda) elkaar niet meer. Lilian ontbrak in 1993 bijvoor beeld bij de uitvaart van Boudewijn, haar rebelse dochter Marie-Christi ne ontbrak vorig jaar bij de begrafe nis van haar moeder. Fabiola, Albert en Joséphine-Charlotte waren daar wel bij aanwezig. Diana Paleisoorlogen zijn ook Groot-Brit- tannië niet vreemd. In de negentien de eeuw was het bijna gebruikelijk dat de kroonprins een soort 'tegen- hof' instelde, met de bedoeling de re gerende vorst zo veel mogelij k voor te voeten te lopen. Ook nu nog heeft de Britse kroonprins Charles zijn eigen hofhouding en eigen secretariaat, en niet te vergeten zijn eigen regisseurs, die moeten waken over het imago van de prins van Wales. Dat daarbij fami lieleden in het gedrang komen en soms zelfs in een kwaad daglicht ko men te staan, maakt niet uit. Charles en zijn in 1997 verongelukte ex-vrouw Diana hebben de weg naar de media altijd goed weten te vinden. Hun echtelijke ruzie is ook groten deels via de kranten en de televisie uitgevochten. Prinses Margarita is de laatste dagen wel eens vergeleken met de illustere Diana, die in de jaren negentig de gang van zaken aan het Britse hof aan de kaak stelde. Ook daar was sprake van stroeve en ver stoorde verhoudingen, een duidelij ke pikorde, en een weinig warm wel kom voor nieuwkomers. Ontrouw Diana behoorde echter anders dan Margarita tot de 'inner circle' van de familie en bekleedde als echtgenote van de kroonprins en moeder van de toekomstige koning een belangrijke rol. Haar uitspraken over het over spel van prins Charles en zijn (onge schiktheid voor het koningschap waren dan ook veel gevaarlijker en pijnlijker. En Charles deed vrolijk mee aan het mediacircus door in een televisie-interview zijn echtelijke ontrouw toe te geven: hij was en bleef ondanks zijn huwelijk verknocht aan zijn eveneens getrouwde vriendin Camilla Parker-Bowles. Het waren precies deze voor de mo narchie zo schadelijke onthullingen en bekentenissen die koningin Bea trix zo mogelijk nog vastbeslotener maakten om, met bij wijze van spre ken dubbele sloten op deuren en ra men, privé-zaken ook privé te hou den. Dat is haar lang gelukt - tot de boze Margarita een baksteen door de ruiten gooide. Hans Jacobs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27