Veroordeeld tot vechten Dow Benelux maakt zich op voor een kostbare stop PZC zaterdag 8 maart 2003 Doden of gedood worden. Dat was het gladiato renleven. Fik Meijer schreef een boek over de gladiato ren, hun levenskansen, de wilde dieren en de stank in de catacomben van het Colos seum. Gladiator was geen vak. Het was een straf. Krijgsgevan genen en slaven die een ern stig misdrijf hadden ge pleegd, konden veroordeeld worden tot de gladiatoren- school. Ze werden dan ge kocht door een 'gladiatoren makelaar' die ze in de school onderbracht. Daar werden ze opgeleid tot vechtmachi nes. In de school waren ook man nen die vochten voor de kick. In tegenstelling tot de veroor deelden konden zij de school verlaten als ze er genoeg van hadden. De Amsterdamse hoog leraar oude geschiedenis Fik Meijer heeft zich verdiept in het harde leven van deze vechtma chines. Meijer: „De meeste gladiatoren kwamen tussen hun twintigste en dertigste levensjaar om het leven, na zo'n vijf a vijftien ge vechten. Maar er zijn gladiato ren geweest van wie we weten, dat ze meer dan honderd ge vechten hebben overleefd. Een succesvol gladiator kon zich vrijkopen. Zijn eigenaar ving geld van de amfitheaters, en daarvan kreeg de gladiator ook weer wat. Maar je ziet dat de meesten dan na enige tijd toch terugkeerden in de arena. Ze konden niet wennen buiten de school." Historici twisten over de vraag waar de oorsprong ligt van het verschijnsel gladiator. Volgens sommigen hebben de Romeinen de tweekamp op leven en dood overgenomen van de Etrusken, de oude bewoners van Midden- Italië, maar het meest waar schijnlijk is dat de tweekamp een uitvinding is van de Campa- niërs, de oorspronkelijke inwo ners van Zuid-Italië. Die had den de gewoonte om bij de begrafenis van een belangrijk man lijkspelen te organiseren, waaronder ook gevechten tot de dood. De eerste lijkspelen met gladia torengevechten in Rome vonden plaats in 264 voor Christus. Het idee sloeg blijkbaar aan onder de rijkere Romeinen, want in de volgende eeuwen werden de ge vechten steeds massaler: in plaats van twee traden drie, vier of nog meer gladiatoren tegen over elkaar in het krijt. Vechtmachines De opkomst van de gladiatoren- scholen betekende dat binnen het rijk zeer gevaarlijke vecht machines werden opgeleid. De Romeinen waren zich daar scherp van bewust. Gladiatoren werden buitengewoon goed be waakt en na afloop van elke training of gevecht werden de wapens achter slot en grendel opgeborgen. Toch kwam het tot opstanden. De beruchtste opstand was die onder leiding van de gladiator Spartacus in 73 voor Christus. Meijer: „Spartacus wist met tachtig medegladiatoren uit de school in Capua te ontvluchten. Zonder wapens, ze hadden niet meer bij zich dan de messen waarmee ze hun brood sneden. Het Colosseum in Rome foto Maurizio Brainbatti/EPA Ze overvielen een Romeinse le gereenheid, maakten wapens buit en gaven die aan gewone slaven. Zo breidde de opstand zich uit. Die opstand heeft Rome echt even aan het wankelen ge bracht, maar toen men de ernst van de situatie inzag en het leger massaal inzette, was het snel af gelopen." Ten tijde van de keizers maak ten de gevechten geen onderdeel meer uit van lijkspelen, uitslui tend voor genodigden, maar worden het massaspektakels bedoeld om de keizerlijke macht te etaleren. Meijer: „Als een gladiator zijn tegenstander verwond had, wendde hij zich tot de organisator van de spelen. In Rome was dat meestal de kei zer, daarbuiten vaak een pries ter die verantwoordelijk was voor de lokale verering van de keizer. Hij vroeg wat hij met zijn slachtoffer moest doen. Als de massa riep jugula! (keel hem), dan werd de gewonde afge maakt. Als hij mocht blijven le ven, werd hij opgelapt. De grote medicus Galenus heeft nog als arts in een gladiatorenschool gewerkt. Daar zag hij de gruwe lijkste verwondingen." De bouw van het Colosseum, dat in 80 na Christus gereed kwam, vormde een keerpunt. Tot dan toe vonden de gevechten in Ro me plaats in kleine, vaak houten amfitheaters of er werd voor de gelegenheid een stuk van het Forum Romanum afgezet. Kei zer Vespasianus besloot tot de bouw van een amfitheater, mid den in de tuinen van het Domus Aurea, het gouden huis van zijn gehate voorganger Nero. Met 55.000 zitplaatsen was het het grootste theater van het rijk. Meijer: „De Romeinen kenden geen vrije zaterdag of zondag maar ze hadden wel honderdze ventig feestdagen. Honderd daarvan waren bestemd voor toneel, mime en pantomime; zestig voor wagenrennen en tien vijftien voor gladiatorenge vechten. Die dagen waren ver reweg het duurst, en dat vooral vanwege de gevechten met wil mmmmm Romeinse afbeelding van gladiatorengevechten de dieren Die vergden een enor me voorbereiding Dat begon met de vangst, daarna volgde het vervoer en dan moesten ze nog gevoederd en gehuisvest worden." „De dag voor de spelen werden de dieren vanuit allerlei stallen in Rome naar het Colosseum vervoerd en ondergebracht in de catacomben onder de arena. Die optocht moet al een spektakel geweest zijn. Die dag was er ook de cena libera, de vrije maaltijd, waarbij het publiek de gladia toren kon aanschouwen terwijl ze zaten te eten. Dan kon je zien op welke gladiator je een wedje kon leggen." De gladiatoren konden afkom stig zijn uit alle delen van het rijk - eigenaars gingen regelma tig net hun gladiatoren 'op tour nee' - maar de meeste kwamen uit een van de vier gladiatoren- scholen in Rome. Er was een school voor de echte toppers, twee scholen waren wat minder van kwaliteit en er was een school voor de dierenvechters, de venatores of bestiariï Er wordt vaak gedacht dat ook dat 'mindere' gladiatoren waren, maar daarover verschillen de meningen. De opleiding, waar bij leeuwen, panters of beren werden gebruikt, moet duur zijn geweest. Executies Een feestdag in het Colosseum begon met gevechten van dier tegen dier, daarna van mens te gen dier. Tussen de middag wa ren er executies, meestal uitge voerd door gewone soldaten. Meijer: „Dat was het minst spannende deel, maar keizer Claudius bijvoorbeeld vond juist dat fantastisch. Hij staat bekend als een goede keizer maar hij was de wreedste van al lemaal- Bij die executies was hij niet weg te slaan." 's Middags gingen de gevechten achter el kaar door. Gladiatoren hoefden maar een keer aan te treden. Na elk programmaonderdeel wer den de kadavers van de dieren en de lijken van gladiatoren op geruimd en werd vers zand ge strooid. Meijer: „Het moet daar in die donkere catacomben een vreselijke bende zijn geweest met al die beesten in doods angst, de weggesleepte kada vers en lij ken - en daar lagen ook de gewonden te wachten op eer ste hulp en vervoer." Mannetjesputter Soms sprong de keizer zelf in de arena. Caligula deed dat maar daar is verder weinig over be kend. Een keizer die regelmatig aan gevechten deelnam en er ook heel trots op was, was Com- modus. Het gevecht dat daarop volgde was waarschijnlijk doorgestoken kaart, de keizer kon moeilijk sneuvelen in de arena, maar Commodus moet wel een mannetjesputter zijn geweest. Meijer: „Daarom is het zo gek dat hij in de film The Gladiator als een verwijfde slappeling wordt afgebeeld. Maar in die film hebben ze er sowieso een zootje van gemaakt. De wapens die daarin gebruikt worden ko men uit allerlei tijdperken." De beste zitplaatsen, dicht bij de arena waren voor de keizer en de senatorenDaarboven zat het gewone volk en helemaal bo venaan zaten de vrouwen - ook die van de keizer en de senato ren. Wie weet was dat om te voorkomen dat ze verliefd zou den worden op een knappe gla diator. De vechtersbazen had den de reputatie dat ze het vrouwenhart op hol konden brengen In Pompei zijn muur- opschriften gevonden waarin meisjes hun liefde voor een be roemde gladiator bekennen. De christenen moesten niets hebben van gladiatorengevech ten. Na de komst van de eerste christelijke keizer, Constantijn, begin vierde eeuw, gaat de be langstelling hard achteruit en een eeuw later is de gladiator praktisch uitgestorven. De exe cuties en de gevechten met wil de dieren gaan langer door, maar op veel kleinere schaal. Rome heeft dan al lang niet meer de macht en de omvang die nodig is om spectaculaire fees ten te organiseren. Meijer: „Wagenrennen, dat blijft enorm populair. In Con- stantinopel gaat dat nog zeker door tot in de negende eeuw. Als je in Istanboel bent, dan zie je naast de Aya Sophia de oude renbaan, het hippodroom, nog liggen. Die Aya Sophia is ge bouwd nadat de oude Aya Sophia in vlammen was opge gaan tijdens een massale knok partij in het hippodroom De ge vechten tussen de fans liepen volkomen uit de hand en de kei zer stuurde er zijn leger op af. Die dag zijn er in en om het hip podroom tweeëndertigduizend mensen omgekomen." Marcel Hulspas Fik Meijer, Gladiatoren. Volks vermaak in het Colosseum. Atheneum - Polak Van Gen nep, 253 blz., Euro 19,90 Een auto stilzetten is voor een beetje automobilist een fluitje vaneen cent. Afremmen, stoppen, ontkoppelen en de contactsleutel omdraaien; klaar. Een petro-che- misch fabriekscomplex als Dow Be nelux in Terneuzen mag dan in heel grote hoofdlijnen wat weghebben van een auto, de motor van het com plex - de kraker - even stilleggen gaat niet zomaar. Daar gaat een voorbe reiding van vele maanden aan voor af- Daar zijn honderden mensen bij betrokken en dat is een operatie die een concern als Dow tientallen mil joenen euro's kost. Gaat alles geheel volgens plan, dan zal de omgeving hooguit aan de fakkels van het be drijf merken dat er op het terrein een omvangrijke, ingrijpende operatie plaatsvindt Een beeld van wat in goed Hollands een shutdown-opera tie heet. Een stop. Fabrieksinstallaties hebben niet het eeuwige leven. Zeker niet als ze bloot staan aan weer en wind en aan tem peraturen die binnenin kunnen oplo st dik 900 graden Celsius. Dan treedt er na verloop van tijd slijtage °p. zijn onderdelen aan vervanging oe,e"Js de levensduur van sommige onderdelen gewoonweg ten einde. ™t getuigt van een goede bednjfs- oenng als technici, onderhouds- jnensen en bedieningspersoneel op e juiste moment weten in te schat- en wanneer zaken aan vervanging of reparatie toe zijn. uwr?ht hydrocarbons Cracker 1 e), een van de drie krakers op het ]Qj^euzens bedrijfsterrein, werd in seerHT* he!laatst volledig gerevi- **ra' T°en al werd bepaald dat de kraker na zes jaar opnieuw stilgelegd zou worden voor een complete reno vatiecyclus. „Dat stond toen al vast", zegt Han Haarmans, projectleider van de onderhoudsstop. „Anderhalf jaar geleden zijn we begonnen met de voorbereiding voor deze stop. In gro te lijnen behelst het proces om een ge slaagde stop te maken vier stappen, de scoop ofwel de exacte omschrij ving wat we gaan doen en waarom, de voorbereiding; hoe gaan we zaken aanpakken, het uiteindelijke doen en de evaluatie van wal we hebben ge daan." De eerste stap wordt door Dow-tech- nici zelf gemaakt. Zij kennen de in stallaties, zij weten hoe de kraker ge draaid heeft en waar problemen te verwachten zijn als de hele boel wordt opengehaald. Voorde volgen de stap wordt de hulp ingeroepen van contractors, die samen met Dow-me- dewerkers de stop zullen uitvoeren. In verband met de complexiteit van de operatie heeft het concern be paald dat voor dit soort omvangrijke operaties slechts een beperkte hoe veelheid 'vreemd volk' moet worden ingehuurd. „Het concern houdt voor dit soort zaken een percentage van 35 procent aanDat wordt bewust ge daan om de veiligheidsrisico's tot een minimum te beperken", zegt Dik Schipper, productieleider van de drie krakers in Terneuzen Samen met de deskundigen van de twee hoofdaannemers (voor deze stop zijn mensen van de constructie bedrijven Fabricom en ROB inge huurd) worden de voorbereidingen voor de shutdown getroffenEen pro ces waar meer dan een jaar tijd in gaat zittendat veel papierwerk vergt Dow Benelux in Terneuzen. en dat uiteindelijk moet resulteren in een precies gedefinieerd plan van aanpak. „Dit weekeinde gaat de hele zaak plat Het eerste wat dan vervolgens gebeurt, is het schoonmaken van de leidingen en installaties. Eerst met benzine-achtige stoffen, later met stoom en water. Alle residuen die uit de installaties komen worden in aparte tanks opgeslagen voor herge bruik. Zijn de installaties schoon, dan wordt alles geïnspecteerd en wordt begonnen met de reparaties, de vervangingen en de verbeterin gen. In totaal moeten er zo'n 2500 - wat wij noemen - jobs worden uitge voerd aan de kraker. Voor elke job moeten de contractors apart bij ons elke dag vergunningen aanvragen om ze te mogen uitvoeren en tijdens de uitvoering wordt vervolgens elke foto Huib de Jonge handeling gecontroleerd door men sen van ons. In de zes weken dat de stop duurt zijn er zo'n 1200 tot 1300 mensen bij betrokken. Waarmee ik maar wil aangeven hoe omvangrijk dit project is", legt Haarmans uit. Dow Terneuzen is in feite een conglo meraat van een kleine dertig chemi sche fabrieken, die bijna allemaal ge voed worden door de naftakrakers op het terrein. In Terneuzen staan, sinds vorig jaar, drie van die kostbare in stallaties. Om een indruk te geven; de bouw van de laatste kraker kostte het concern dik een miljard gulden. In de krakers wordt uit dc basisgrondstof fen nafta of LPG jaarlijks 1,7 miljoen ton ethyleen (30 procent), propyleen (15 procent), benzeen (10 procent) en kleinere hoeveelhe den butadieen en enkele andere (brand)stoffen gehaald. Uit deze stoffen maakt Dow weer plastics, fo lie, schuimplastics en andere produc ten. Zonder krakers zou Dow Dow niet zijn. De installaties vormen het hart van het bedrijf. Storingen in de be drijfsvoering van de krakers, zoals die zich begin dit jaar drie keer voor deden en die voor de buitenwereld al leen zichtbaar waren door de hoge oranje fakkels boven het terrein bij de Braakmanhaven, zijn voor Dow onaangename verrassingen die zo min mogelijk mogen voortkomen en die het bedrijf bovendien handenvol geld kosten. Een ongeplande stop van één kraker kan Dow in het on gunstigste geval een klein miljoen euro per dag kosten. Vandaag de dag staat bij het Ameri kaanse bedrijf de veiligheid voor mens en omgeving voorop. Dit bete kent dat voor een onderhoudsstop als die van komende weken alles volle dig aan veiligheidseisen onderwor pen is. Nu fietsen er nog Dowmede- werkers op het terrein rond, straks is het terrein rond de LHC1 voor alle verkeer afgesloten. Employees dur ven nu nog wel eens door de keipaden te lopen, straks zijn die bedekt met ijzeren platen. „Zodat er ook nie mand een voet kan verzwikken", zegt Schipper. Een tocht langs en door de kraker. Een kolossale hoop pijpen en buizen. De fornuizen van de kraker gieren nog op volle kracht. In de in stallaties wordt met een temperatuur van 900 graden nafta gekraakt in bruikbare grondstoffen. Destillatie torens verheffen zich zeventig meter boven de waterspiegel van de Wes- terschelde. Sommige torens zijn door de mannen van steigerbouwers Rheinhold Mahla, WKS en Balli- auw verpakt in enorme stellages. Op elke plek waar straks gesleuteld wordt staan stellingen. Elke alumi nium buis is voorzien van een keu ringssticker. Overal hangen contro lekaartjes. Overal liggen partijen nieuwe buizen, staan nieuwe pom pen. compressors. Enthousiast legt Schipper uit wat vervangen moet worden, welke installaties gemodifi- cieerd zullen worden. Hij wijst naar één van de fakkels. „Daar zetten we de komende weken een nieuwe tip op, zodat-ie beter kan branden." De complete operatie gaat Dow, dat wereldwijd recentelijk forse bezuini gingen aankondigde, tientallen mil joenen euro's kosten. Voor betrokke nen - de Dowmede werkers - is het feit dat dit project niet enige tijd is opge schort, een teken dat de concemlei- ding alle vertrouwen heeft in de Ter- neuzense vestiging. „Feitelijk", zegt Schipper, „is dit een investering in onze toekomst. Maar dat is voor ons niet het belangrijkste. De komende weken is voor ons het allerbelang rijkste dat we geen akkefietjes mee maken. Geen ongelukken, geen lek ken." Conny van Gremberghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25