Tante Ko zou geen grassprietje kwaad doen Flipland peinst: wie en waarom? Sint Philipsland. foto Willem Mieras De verontwaardiging is groot. „Zó min. Het kan gewoon niet lager." Neef Dirk en zijn vrouw Lida Serné hebben er geen andere woorden voor. Dat iemand 'tante Ko' kwaad kon doen. Een klein, weerloos, dementerend vrouwtje zo toetakelen, dat ze aan de verwondingen bezwijkt. „En de gedachte dat die aanvaller nog steeds los loopt, is al helemaal on verteerbaar." Op zaterdag 7 de cember 2002 sloeg in Sint Philips land het noodlot toe. De 80-jarige Jacoba Serné-Dooms, oorspron kelijk afkomstig uit Terneuzen, werd door geweld om het leven ge bracht. Drie maanden nadien lig gen de vragen nog volledig open: wie en waarom? ATatuurlijk werkt de politie Zee- -LN land net zo goed serieus aan de zaak van die vreemdeling die onlangs levenloos werd aangetroffen op een stille plek aan de Grevelingendam, nabij Bruinisse. Maar menig recher cheur is, zeker omdat dat misdrijf sterk lijkt op een afrekening, geneigd toch een stuk harder te lopen om het onderzoek naar de dodelijke aanslag op de bejaarde weduwe tot klaarheid te brengen. Een misdrijf dat de lokale samenleving door elkaar schudde en de bevolking met bange vragen over stelpte. Diverse onorthodoxe methoden zijn toegepast om de dader te achterhalen. Al die naspeuringen hebben de politie sinds de aanvang van het onderzoek nauwelijks verder gebracht. Toch wordt er nog steeds met volle kracht aan de ontrafeling van het misdrij f ge werkt. Het team van 25 rechercheurs heeft dezelfde omvang behouden als in de eerste dagen. „We hebben nog steeds geen dingen kunnen uitslui ten", schetst politievoorlichter Alwin Don de stand van het onderzoek. „En omdat we niet in een bepaalde rich ting kunnen rechercheren, houden we het breed." Het echtpaar Serné, ouders van twee kinderen, was enkele tientallen jaren geleden voor het slijten van een rusti ge levensavond in Sint Philipsland neergestreken. Een woning in een ge moedelijke omgeving, ver weg van de drukke randstad en lekker dicht bij het water: dat leek het uit een schip- persfamilie afkomstige stel (met een op de Rijnvaart actieve zoon) wel wat. Nadat haar man een paar jaar geleden was komen te overlijden, bleef de vrouw alleen in de woning achter. Nog maar een paar maanden voor haar dood had ze een andere klap te ver werken gekregen, toen haar enige dochter zich het leven benam. Gordijnen dicht Flipland is sinds het misdrijf bekend werd nog steeds uit zijn doen. „Er is angst in het dorp", weet de man die onder aan de dijk aan zijn oude witte Kadett sleutelt..,,Er gaan 's avonds veel deurtjes op slot die anders open waren. En waar ze als het donker werd gewoon met de gordijnen open zaten, gaan die nou ook dicht." Dorpsgenote Ineke de Jonge kan er over meepraten: „Ik heb pas nog ge merkt hoezeer de schrik er in zit. Toen ik laatst op een avond met de collecte x DNA-onderzoek wordt vaak toegepast om misdaden op te lossen. foto Do Visser/GPD bus de deuren langs ging, werd er op een aantal plaatsen niet eens openge daan, terwijl de mensen toch thuis waren." Politievoorlichter Alwin Don is niet scheutig met informatie. Om tacti sche redenen houdt hij bijzonderhe den achter de kiezen. Een mogelijke verdachte zou daar maar van kunnen profiteren. Het weinige dat hij kwijt wil, is dat een buurman de gruwelijke ontdekking deed toen die 's nachts van een feestavond in het verenigingsge bouw 'De Wimpel' - de fanfare be stond 100 jaar - rond half twee thuis kwam. Er brandde licht bij de alleen wonende weduwe en dat bevreemdde hem. Als vertrouwde buur beschikte de man over een sleutel van de wo ning. De politie wil niet zeggen op welke wijze het misdrijf is gepleegd. Ingewijden menen te weten, dat de vrouw geheel gekleed tussen de kamer en de keuken is aangetroffen, met di verse hoofdwonden die tot de dood moeten hebben geleid. De man van de oude Kadett schudt zijn hoofd. Dat juist zo'n vrouw haar leven moest bekopen „Ze zou nog geen grassprietje kwaad doen." Neef Dirk en zijn vrouw Lida kenden 'tante Ko' van nabij. Zij schetsen de vrouw als iemand die zich niet de kaas van haar brood liet eten. Als zij iets niet wilde, dan gebeurde dat beslist niet. Ook toen ze ouder werd en wat trager van begrip, hield ze de touwtjes het liefst zelf in handen. „Ik denk dat dat haar dood is geworden", veronder stelt Lida Serné „Mijn gevoel zegt me, dat iemand die een beetje eigen met haar was, iets van haar gewild heeft. En tante Ko deed niet wat een ander wilde. Dat heeft ze haar hele le ven nog niet gedaan. Ineke de Jonge, die van de collectebus, hield bij Jacoba Serné de boel aan kant. „Een verschrikkelijk lieve me vrouw", spreekt zij sommigen tegen die de bejaarde weduwe als 'geen ge makkelijk type' afschilderen. „Ze was zakelijk en doortastend. En ze pakte flink mee aan als ik twee keer in de week het huis op orde kwam bren gen De Jonge is, nadat ze van de tra gische gebeurtenis had gehoord, 'da gen m'n eigen niet geweest'. „Ik heb wel eerder gedacht dat ik haar nog eens dood in bed zou vinden of onder aan de trap, want ze was na het over lijden van haar man flink afgetakeld. Maar dit was wel het laatste wat ik had verwacht. Zulke dingen gebeuren alleen maar in een grote stad, dacht ik. Maar nu was het in mijn eigen dorp, vlak om de hoek" Pas na lang aarzelen had de huishou delijke hulp zoveel moed verzameld, dat ze met de politie mee durfde een kijkje in de woning te nemen om te zien of er dingen waren verdwenen. De gedachte 'je wilt zo snel mogelijk een dader' hielp haar twee dagen later de stap te zetten. Er bleek niks weg te zijn. „Zelfs haar tasje met de porte monnee stond nog onaangeroerd op de keukentafel. Niks laadjes open ge trokken. Het enige wat ik miste, wa ren een sprei en een kussen, maar die had de politie meegenomen." Gekste plekken De Jonge heeft haar eigen theorie over het gebeurde: „Misschien was het de dader om het bankpasje te doen en is de zaak uit de hand gelopen omdat die vrouw niet kon zeggen waar het lag. Ze verstopte het pasje op de gekste plekken, maar was soms zo verward dat ze niet meer wist waar ze het had gelaten." De politie laat zich niet uit over het moment van het gewelddadige optre den waar de dood op volgde. Maar er zijn wel indicaties over het mogelijke tijdstip. Een vriendin van de vrouw heeft op de bewuste avond omstreeks half negen nog telefonisch contact proberen op te nemen, maar ze kreeg geen gehoor Verder was het de werk ster, toen zij twee dagen later in gezel schap van de politie de woning be zocht, opgevallen dat de gordijnen voor een stuk open stonden.De vrouw had de gewoonte om die, als het don ker was, dicht te trekken en de twee helften met een wasknijper aan elkaar vast te maken. Uit die nog half ge opende gordijnen zou af te leiden zijn dat het misdrijf heeft plaats gevonden voordat de duisternis was ingetreden, dus wellicht op het eind van de mid- dag. Om nader zicht op de mogelijke dader te krijgen, kan er bij misdrijven van het kaliber als in Flipland aanleiding zijn tot een opmaken van een dader profiel. Daarbij wordt op basis van verkregen inlichtingen en van de op de plaats van het delict aangetroffen situatie opgetekend om wat voor ie mand het zou kunnen gaan, Omdat de bevindingen van de deskundigen niet op elkaar aansloten, werd het beter gevonden die indrukken niet aan het onderzoeksteam door te spelen, zodat de rechercheurs hun naspeuringen zonder beïnvloeding zouden kunnen voortzetten. De speurders hebben in de afgelopen drie maanden van alles uit de kast getrokken om maar informatie te kunnen lospeuteren. Omdat het ver moeden bestaat dat de dader uit de omgeving afkomstig is en een man moet zijn, is het zoeken naar aankno pingspunten van meet af aan vooral op het dorp geconcentreerd gebleven. Niet alleen werd in de buurt waar het slachtoffer woonde navraag gedaan. De politie hoorde ook alle mannelijke dorpelingen vanaf 14 jaar, bij elkaar zo'n 800 personen. Voorts werd een speciaal telefoonnummer ingesteld om het publiek gelegenheid te geven anoniem te reageren. Van zeer recente datum is de verspreiding van een ook buiten het dorp bezorgde brief met aanvullende vragen. De deze week bekend geworden uit komst van het eerste sporenonder zoek door het Nederlands Forensisch Instituut (het NFI), beter bekend on der de vroegere naam Gerechtelijk Laboratorium, biedt nieuw houvast. Naast DNA-materiaal van de omge brachte vrouw bevatten de sporen ook een vreemd DNA, dat vermoedelijk aan de dader is toe te schrijven. Justi tie en politie denken erover alle man nelijke ingezetenen van Flipland van af 14 jaar te laten opdraven om door middel van wangslijm DNA af te ne men. Zo ontstaat de mogelijkheid voor vergelijking met het in de woning van de vrouw gevonden vreemde DNA-materiaal. Of het zover komt en of het gebied waarin de bevolking voor een DNA- test wordt uitgenodigd groter moet worden dan alleen Sint Philipsland is mede afhankelijk van wat het forensisch instituut nog meer aan bij zonderheden weet te achterhalen. „Zo'n grootscheepse aanpak is met name bedoeld om personen die niet tot de dadergroep behoren te kunnen uit sluiten", licht persofficier van justitie Luuk Boogert de wijze van werken toe. Als in de zaak Serné tot zo'n aan pak wordt besloten, gebeurt het mee werken aan de test op vrijwillige basis. Wie dat weigert wordt niet au tomatisch als verdachte aangemerkt. Het zou de eerste keer zijn dat zo'n grootscheeps DNA-onderzoek in Zee land plaatsvindt. Elders in het land is in moord- en ernstige zedenzaken soms aan honderden personen ge vraagd hun speeksel te laten onder zoeken. Sommigen die weigerden zei den ooit vervelende contacten met de politie te hebben gehad en peinsden er niet over om de onderzoekers te hulp te komen Van enkele weigeraars na men rechercheurs zonder dat de be trokkenen het wisten DNA-materi aal af Het ging hier om personen op wie een verdenking rustte. Klassieke wijze Omdat DNA slechts onderdeel van het totale onderzoek uitmaakt, gaat in de Fliplandse zaak ook het recher cheren op de klassieke wijze onver minderd voort. Politievoorlichter Don: „We hebben het idee dat er in het dorp informatie zit die we nog niet kennen. Vandaar dat we op een crea tieve manier blijven proberen om die los te krijgen." De interesse gaat nu met name uit naar vier auto's, die op de dag van het misdrijf in het dorp werden gezien en waarvan de eige naars onbekend zijn. Ook is een gesig naleerde man in werkkleding nog niet getraceerdVerder zijn er vraagtekens rond een op die zaterdagmiddag van de zevende december bij het sportveld gestolen fiets. Die werd in de buurt van de woning van de om het leven ge brachte vrouw aangetroffen. De handvatten van het stuur zijn ter stond voor onderzoek naar het ge rechtelijk lab gestuurd. Dat de dader maar snel gepakt wordt, hopen ze in Flipland. En dat er een zware straf op volgt. Neef Dirk Serné en zijn vrouw Lida hebben op dat punt hun twijfels over het rechtssysteem. „Straks gooien ze het misschien op een moeilijke jeugd en loopt de moor denaar weer binnen een paar jaar over straat." Jacques Cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21