Inspecteurs vragen meer tijd Kabinet trekt meer geld uit voor lapwerk aan spoornet jacum!* 2oo, zee en zand zVn '0 <fe Pr}js Inbegrepen* Kamel Ben Salah krijgt levenslang A Washington en Londen geven Irak nog tien dagen om te ontwapenen Duizenden motoren verwacht bij tunnelprotest Schoonhoven heeft keuze al gemaakt Hoes/eet vakantie kun je hebben? /~e^o\ Curasao Express Sx p.w. v.a. ¥2.5,- Laatste eer astronaut AEX bereikt dieptepunt Dutroux handelde toch niet alleen Verbijstering over museum Unieke prestatie Wennemars Flipiand: wie en waarom? Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J ZW5 Ochtendzon Veel bewolking met vanochtend een beetje zon. Later regenachtig met een vrij krachtige zuidwestenwind. Maximaal 9 graden. Mti vanaf 19.995.' www.hopfioes.nl CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 internet: www.pzc.nl 246e jaargang no. 57 zaterdag 8 maart 2003 los nummer 1,65 v van onze redactie buitenland Ij NEW YORK - De chefs 'j van de wapeninspecteurs Èjin Irak, Blix en El-Bara- (M dei. hebben de VN-Veilig- a_ heidsraad gisteren om'en- kele maanden' extra tijd i- gewaagd om hun taken in Irak te kunnen uitvoeren. Voor dc VS en Groot-Brit- ™ltannië is zo'n periode niet aan de orde. Zij willen 'jjjlrak hooguit tot 17 maart geven om volledig ontwa penen. Blix, baas van het inspectie- team Unmovic, en El-Baradei van het Internationaal Atoom- K: energie Agentschap, praatten olj gisteren de Veiligheidsraad bij. ibr Blix kondigde de komst van een 'werkprogramma' aan voor de inspecteurs in Irak. Dat pro gramma is gericht op de belang rijkste nog onbeantwoorde vragen over het Iraakse wapen programma, Die hebben vooral betrekking lt;| op chemische en biologische wapens, waarvan Irak zegt dat ze zijn vernietigd, maar waar voor harde bewijzen nog ont breken. Blix zei de indruk te hebben dat Irak na een periode van verzet tegen de inspecteurs zijn initia tieven heeft opgevoerd om hen behulpzaam te zijn. Hij meldde Bagdad tot dusver 34 al- loudraketten, die een grote- reikwijdte hebben dan de Advertentie Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. (tijdelijk adres) Mon Plaisir 100, ETTEN-LEUR Tel.: 076 - 5263800 ™ww-bogaers-jaguQr.nl VN toestaan, heeft ontmanteld. Gisteren zijn geen nieuwe ra ketten daaraan toegevoegd, maar Blix sprak wel van een 'substantiële ontwapening' tot dusver. De inspecteurs hebben geen bewijzen gevonden dat Irak chemische en biologische wapens ondergronds verborgen houdt, zo onderstreepte Blix. De VN-onderzoekers hebben vol gens El-Baradei ook geen be wijzen gevonden dat Irak zijn nucleaire programma nieuw le ven wil inblazen. Het verzoek van Blix en El-Ba radei om extra tijd past in het streven van de Veiligheids- raadsleden Frankrijk, Rusland, China en Duitsland. Ook zij wil len dat de inspecteurs nog vier maanden kunnen doorgaan. De VS stellen echter dat Irak 'te weinig en te laat' heeft gedaan om de inspecteurs te helpen. De Amerikaanse minister Powell zei dat Irak in zijn visie nog al tijd niet echt heeft besloten om te ontwapenen. Na de rapportage leken de posi ties van de Veiligheidsraadsle den gisteravond niet gewijzigd. Frankrijk, Rusland, China, Duitsland, Syrië zijn tegen een resolutie die de weg effent voor een oorlog. De VS, Groot-Brit- tannië, Spanje en Bulgarije vin den dat Irak zijn kans tot ont wapening heeft gehad. Minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat Irak „nog deze maand moet duidelijk maken dat het on voorwaardelijk meewerkt aan ontwapening". Hij hoopt dat een VN-resolutie die Irak zo'n laatste kans geeft, het binnen kort in de Veiligheidsraad zal halen. Irak moet dan vrijwillig alle informatie verstrekken aan de wapeninspecteurs. Groot- Brittannië en Canada trachten zo'n resolutie op te stellen. DPA/RTR/AFP/GPD pagina 2: John Bernard waakt GOES - De organisatoren ver- wachten dat op 15 maart dui- zenden motorrijders proteste- ren tegen de tunneltarieven. Vanaf de Zeelandhallen in Goes zullen ze uiterst kalm naar en door de tunnel rijden. Het zit de regio Zeeland van de Motor Actie Groep (MAG) dwars dat motoren evenveel voor de Westerscheldetunnel moeten betalen als auto's. Ook hebben de motorrijders kritiek op de t-tags voor abonnement houders. Ze vinden de kastjes onhandig en gevaarlijk, omdat ze motorrijders bij een val kun- 'nen verwonden. De KNMV en MAG hebben in totaal 15.000 e-mails rondge stuurd met een oproep om te ko men demonstreren. MAG- woordvoerder L. van den Broe- ke: „We verzamelen om elf uur. Bij de Zeelandhallen kunnen 17-500 motorrijders staan. On der politiebegeleiding rij den we om een uur naar de tunnel. We ihebben de tunneldirectie aan geraden de tolpoorten open te zetten, want als elke motorrij der twee minuten nodig heeft om te betalen, duurt de actie het hele weekend." Met een gang van hooguit 30 kilometer per uur willen de motorrijders heen en weer door de tunnel gaan. SCHOONHOVEN - Op het Schoonhoven College, de school van Idols-finalist Ja- mai, is duidelijk te zien wie in deze plaats de favoriet is. De woonplaats van het 16- jarige idool stond gisteren op zijn kop voor de finale van Idols, vanavond in Hilver sum. Ook in Egmond-Binnen waar de andere finalist Jim woont, zijn cafés dicht geplakt met posters. Het programma mag dan nog maar kort bestaan, staatssecre taris Van Leeuwen (Cultuur) haalt zijn neus er niet voor op. Integendeel, hij geeft de uitslag van de stemmen door aan het presentatieduo. Naar verwachting zitten vanavond 2,5 miljoen mensen aan de buis gekluisterd. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het spoor toont zoveel gebreken dat het demis sionaire kabinet moet ingrijpen. De ministers hebben gisteren besloten een flink aantal spoor- projecten uit te stellen, zodat er in totaal 82 miljoen euro extra in onderhoud gestoken kan wor den. Het volgende kabinet zal nog eens honderden miljoenen extra moeten uittrekken om de veiligheid op het spoor te garan deren. Spoorbeheerder ProRail krijgt daarmee in 2003 in totaal 851 miljoen euro tot zijn beschik king voor onderhoud en ver nieuwing van de spoorinfra- structuur. Dat is volgens het onderhoudsbedrijf 57 miljoen euro te weinig om het huidige kwaliteitsniveau van het spoor te handhaven. Het lijkt daar door onontkoombaar dat reizi gers te maken krijgen met meer Advertentie VS- J Reizen en Recreatie OP VAKAWT/f IN J£ H6C.N ZATCRPAGKRAWT vertragingen door storingen aan het spoorsysteem, aldus ProRail gisteren in een reactie op het kabinetsbesluit. In een brief aan de Tweede Kamer legt minister De Boer van Verkeer uit dat de kwaliteit van de rails de afgelopen twee jaar plotseling schrikbarend snel is teruggelopen. Met het extra geld kan spoorbeheer der ProRail dit jaar voorko men dat onveilige situaties ont staan. De noodgreep van het kabinet betekent dat er dit jaar geen geld is voor het vierde perron in Arnhem en de nieuwe stations Tilburg Reeshof en Almere Oostvaarder. Ook veel spoor- projecten in de provincie Utrecht gaan voorlopig niet door. Het kabinet haalt zelfs geld weg bij de nieuwe Hanze- lijn (Zwolle-Lelystad), waar voor de Kamer onlangs juist ex tra geld vrijspeelde. De Boer heeft de afgelopen maanden twee onderzoeken la ten uitvoeren naar het achter stallig railonderhoud. De LPF- bewindsman schrok erg toen bleek dat het aantal gebreken de afgelopen twee jaar is vertien voudigd. Het spoor vertoonde vorig jaar meer dan duizend haarscheurtjes, tegen dertig in 1990. Vierkante wielen Het is onduidelijk hoe het spoor in korte tijd zo heeft kunnen verpauperen. Ouderdom lijkt niet de oorzaak, want ook rela tief nieuwe rails vertoont meer gebreken. Wel is duidelijk dat de rails hebben te lijden van trei nen met 'vierkante wielen'. De ze wielslijtage treedt niet alleen op bij bladeren op de rails, maar kan ook het gevolg zijn van het rijden over slecht spoor. De spoorbeheerder zag de pro blemen op het spoor de laatste tijd op zich afkomen en vroeg onlangs om 200 miljoen extra voor dit jaar. Daarop liet De Boer de onderzoeken uitvoeren, waarvan de tweede net klaar is. De ministers komen echter niet met al het gevraagde geld over de brug. Voor het terugdringen van het aantal verstoringen is bijvoorbeeld geen geld. De hui dige noodmaatregelen zijn dan ook vooral lapwerk De volgende kabinetten moeten tot 2010 zeker nog 1 miljard op hoesten om te voorkomen dat reizen met de trein in de toe komst gevaarlijk wordt. ANP De met een Amerikaanse vlag bedekte doodskist van astro naut Michael P. Anderson wordt overgebracht tijdens de begrafenisdienst op het National Cemetery in Arlington, Vir ginia. Anderson was een van de zeven astronauten die om kwamen tijdens het ongeluk met het ruimteveer Columbia op 1 februari. foto Charles Dharapak/AP AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs is gisteren met een val van ruim vier pro cent op een nieuw dieptepunt beland. De AEX-index sloot op 236 punten, de laagste stand sinds juli 1996. Amsterdam was de grootste daler van de beurzen in Europa. De koersen belandden in een vrije val door de oorlogstaal van Bush en door geruchten over boekhoudschandalen bij Fortis en Bestfoods. Door de steeds zwakker wordende dollar vre zen beleggers bovendien dat de winsten van Nederlandse on dernemingen die veel omzet uit de VS halen, verder onder druk komen te staan De Amerikaanse beurzen rea geerden gisteren amper op de aankomende oorlog en ander slecht nieuws. Dow Jones en Nasdaq sloten met een plusje. Handelaren schreven de zware koersval onder meer toe aan in stitutionele beleggers die grote pakketten aandelen van de hand zouden doen. Op die ma nier proberen ze uit de gevaren zone te blijven. GPD pagina 7: Euronext en Wall Street Advertentie VLAANDERENHAL-SAS VAN GENT ZATERDAG 8 MAART 10-16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE De nieuwe advocaat van Mare Dutroux, Daniel Kahn, be weert dat zijn cliënt deel uitmaakte van een bende criminelen. Die zouden nog steeds rondlopen door laksheid van de Belgische justitie. Opmerkelijk is dat hij zich met deze uitspraak schaart achter de slachtoffers. De Zeeuwse politiek is verbijsterd over de mede deling dat het Zeeuws Museum in Middelburg niet eerder dan in 2005 weer helemaal opengaat voor publiek. Van links tot rechts klinkt de roep om een onderzoek naar de museum- kwestie. s '£L Soms schaatst Erben Wennemars sneller dan in zijn dromen. Gisteren bij voorbeeld. De Zwollenaar won de 500 meter tijdens de wereldbekerwedstrij den in Heerenveen in de snelle tijd van 35,25. Met zijn overwinning is Wennemars de eerste Ne derlander die een World Cup heeft gewonnen op zowel de 500, 1000 als 1500 Vjjij meter. v De verontwaardiging op Flipiand is groot. Dat iemand 'tante Ko' kwaad kon doen - de inwoners van het dorp kunnen het zich nog steeds niet voorstellen. Maar het gebeurde wél. Op zaterdag 7 december 2002 werd de 80-jarige Jacoba Serné- Dooms door geweld om het leven gebracht. Drie maanden nadien liggen de vragen nog volledig open wie en waarom? varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; reportage: 21, 22,23, 25 en 27; reizen: W1, W3 en W5; mobiel: W7; trends: W11, W13 en W15. van onze redactie buitenland BORDEAUX - Kamel Ben Sa lah is gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens de moord op de Neder landse echtparen Van Hulst en Nieuwenhuis in mei 1999. Procureur-generaal Moinard van Bordeaux had dat gisteren in hoger beroep geëist. Ben Sa lah moest volgens de eis van de aanklagers tenminste 22 jaar achter de tralies zonder kans op gratie of amnestie. Dat is dezelfde straf waartoe het Hof van Assisen in Auch de 38- jarige Ben Salah in april vorig jaar in eerste instantie veroor deelde. De echtparen werden op 20 mei 1999 om het leven ge bracht in hun boerderij in het Zuid-Franse Monfort. Monster „Er zijn monsters die monster lijke misdrijven begaan", be toogde de procureur-generaal, „en er zijn mensen die geen monster zijnmaar daar toch toe komen. Ben Salah hoort tot de tweede categorie." Psychiaters hebben aangetoond dat hij ab soluut geen tegenspraak duldt of tegen spanningen kan. Dan moet het eruit, en dat gebeurt via zelfverminking of door een plotse, niet in verhouding staande agressie jegens een an der. Ben Salah is die bewuste donderdagavond voor Pinkste ren 1999 onverwacht bij de Ne derlanders komen binnenval- lenniet om te klussen maar om te stelen, voerde Moinard aan. Waarschijnlijk heeft Artie van Hulst hem toen aan de tand ge voeld over verdwenen bankpas- jes. Dat heeft hij met de dood moeten bekopen, meent Moi nard. Daarna wachtte hij Arties vrouw Marianne, haar zus Dora en haar man Johan Nieuwen huis op, en heeft hen op gruwe lijke wijze afgemaakt om de pincodes van bankpasjes te krijgen. ANP (Advertentie) naam: -j'ü; noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,- straat:nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.mai|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer: automatische incasso 20,50). handtekening: L Per kwartaal met automatische incasso 55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- «ens. In de colofon tref, nadere nform.tie aan automatische incasso 209,90). II Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71 321 4"Ö0ÖÖ1 9 Antwoordnummer 112 01 4800 VB Breda ma ai wo do w (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1