Fabricage onderdelen windpark Lukkie Nederhoed is wars van macht en egotripperij Doorzetter zonder nuances Ik hoop volgend jaar werkloos te zijn PVZ noemt veerboot cultuurmonument 15 Gunstige ligging Vlissingen Radiodocumentaire over PSD Betere zorg voor mantelzorgers Vaargeul moet dieper voor WCT Medaille voor redders 0^nc'O/ ZMF ziet programma's door groenblauwe ogen J zaterdag 8 maart 2003 Irfnnr Harmen van der Werf ■VLISSINGEN - Het havenge bied Vlissingen-Oost ligt gun- 1 Stig voor de vestiging van een i windparkindustrie. Vertegen- woordigers van windmolenbe- drijven hebben dat gisteren aan de provincie duidelijk gemaakt. Of die bedrijvigheid er echt komt, hangt vooral af van het beleid dat de rijksoverheid voor Windmolenparken in zee gaat ontwikkelen, benadrukte direc- teurE. C'oolen van windmolen- bouw er Vestas Nederland. '■'De windmolenindustrie was te gast in het provinciehuis, op uit nodiging van PvdA-Kamerlid D Samsom. Hij beloofde dat hi] zich tijdens de kabinetsforma tie stevig gaat inzetten voor een '■stimulerend windenergiebe- leid Veel extra geld hoeft dat volgens hem met te kosten. Als het zover komt en de ver gunningen voor windmolenpar ken in zee eindelijk soepel wor den afgegeven, ontstaat er behoefte aan een grootschalige windpark-industrie, aldus Coo- len van Vestas. Een haven aan diep water is de aangewezen ilek, omdat anders duur trans port van de windmolenonder delen nodig is over land. Op de Noordzee staat momen teel één groot windmolenpark, op Horns Rev aan de zuidwest kust van Denemarken. De Smulders Groep uit Rheden heeft daarvoor de palen ge maakt op het terrein van een ou de scheepswerf in Antwerpen. Die palen moesten echter weer over zee naar Denemarken wor den getransporteerd, waar in Esbjerg de assemblage van de windmolens plaatsvond. Ruimte Als windenergie in het Neder landse deel van de Noordzee echt van de grond komt, ligt het voor de hand de productie en as semblage op één plek te concen treren. „Misschien is Vlissingen daarvoor een goede kandidaat", stelde Vestas-directeur Coolen voorzichtig. IJmuiden, de Maasvlakte bij Rotterdam en Den Helder zijn mogelijke con currenten, maar daar is minder ruimte voorhanden. Volgens voorzitter DBruinooge van ha venschap Zeeland Seaports is dat in Vlissingen of Terneuzen geen probleem. De vraag naar windmolens op zee kan in 2006-2007 zo'n grote vlucht hebben genomen, dat er behoefte ontstaat aan één grote locatie voor de windpark-indu strie, berekende directeur M. Kortenoever van E-Connection, projectontwikkelaar van wind molenparken. De rijksoverheid heeft eerder aangegeven dat er in 2020 6.000 megawatt uit windenergie op zee moet ko men. Om dat doel te bereiken moet er jaarlijks 200 tot 500 me gawatt aan windenergie-ver mogen worden weggezet op de Noordzee, oftewel 400 tot 1000 windmolens van elk twee mega watt. Alleen aan directe werk gelegenheid levert dat in 2010 895 arbeidsplaatsen op, oplo pend tot 1150 in 2020. foto Willem Mieras G. Burger: „Tegenwoordig moet je bijna halfdood zijn voordat je ergens op kunt rekenen." Stichting INLIA herdenkt tienjarig bestaan door Steffan ter Maat GOES - De stichting INLIA Zeeland (Internationaal Net werk van Lokale Initiatieven ten behoeve van Asielzoekers) herdenkt maandag het tienjarig bestaan van de stichting. „De aard van ons werk vraagt niet om een feestje bij een tienjarig bestaan", zegt directeur en een van de oprichters G. Burger. „Ik hoop volgend jaar werkloos te zijn. Dan zou namelijk bete kenen dat er geen problemen meer zijn voor asielzoekers. Ik ben echter bang dat ons werk voorlopig nog wel een tijdje no dig is", verldaart de directeur van de in Goes gevestigde stich ting. Het was in 1991 toen kerkasiel werd verleend in de huidige Sa- men-Op-Weg-kerk in Schore, de woonplaats van Burger. Hij verrichtte er verschillende hand en spandiensten. „Het werk werd begeleid door INLIA Gro ningen. Maar om dit goed te doen was de afstand te groot. Daarop werd ik er door de pas tor aan m'n haren bijgetrokken om wat te gaan doen. Daar kwam nog bij dat problemen ontstonden bij de opvang. Zo kwam onder andere de veilig heid van de bewoners in het ge ding. Dit was in 1993 de aanlei ding voor de oprichting van INLIA Zeeland", vertelt Burger. De stichting zet zich voorname lijk in voor asielzoekers die zijn uitgeprocedeerd en geen kant op kunnen en voor asielzoekers die in deze situatie dreigen te geraken. In de tien jaar ervaring die Burger opdeed heeft hij ge merkt dat de wetgever steeds strenger is geworden en zoals hij stelt, altijd op de asielzoeker af rekent. „Vroeger was psychi sche nood voldoende voor een vergunning. Tegenwoordig moet je bijna halfdood zijn voordat je ergens op kunt reke nen", verklaart de directeur. „En één van de grootste proble men hierbij vind ik dat vreem delingen in bepaalde procedu res terecht kunnen komen, waarin ze zonder rechten ko men te zitten. Die komen dan ook vaak letterlijk op straat, terwijl ze nog in een procedure zittenDat zijn vaak zeer slechte situaties en daar bieden we dan ook hulp als we dat kunnen en dit op zijn plaats achten." Noodzakelijk Na tien jaar INLIA Zeeland spreekt Burger niet graag in ter men van tevredenheid over za ken die zijn bereikt: „Het gaat namelijk altijd om dingen die er eigenlijk niet zouden moeten zijn." Toch zijn er wel ontwik kelingen die de situatie voor de asielzoekers misschien inhou delijk niet direct beter maken, maar wel positief genoemd mo gen worden. „Gemeenten en provincie zijn tot de conclusie gekomen dat wij noodzakelijk werk verrichten. Ze zien in dat we gaten opvullen die val len in onderlinge aansluiting van werkzaamheden van ande re hulpverlenende organisa ties." De stichting zit op meerdere plaatsen met nood wat betreft woonruimte. Om nog meer te kunnen betekenen voor uitge procedeerde asielzoekers die op straat komen te staan, is er van uit INLIA onlangs de Stichting Onderdak opgencht. De stich ting houdt zich alleen bezig met huisvesting van mensen die, zo als Burger zegt, tussen de wal en het schip zijn geraakt. „De pro vincie mag zich met met de huis vesting bezighouden, maar ze hebben wel 150.000 euro bijge dragen voor de organisatie van de nieuwe stichting. Dit maakt INLIA binnen de provincie toch wel bijzonder, want nergens an ders wordt zo goed meegewerkt aan INLIA als in Zeeland." VLISSINGEN - Omroep Zeeland brengt morgen het eerste deel van Een Eeuw op 't Oog, een serie van vier uitzendingen over de geschiedenis van de Provinciale Stoomboot Diensten De radiodocumentaire omvat 'bootgeluiden' en gesprekken met ooggetuigen. De documentaire zendt Omroep Zeeland uit van 12.00 tot 13.00 uur. MIDDELBURG - Mantelzorgers (mensen die bijvoorbeeld een kop soep brengen naar de zieke buurvrouw of iemand die zijn echtgenoot 24 uur verzorgt) hebben praktisch, emotio neel en financieel meer steun nodig. Althans, die conclusie trekt het Sociaal Cultureel Planbureau (CPB). De Landelijke Vereniging van Mantelzorgers, de LOT, heeft het Zeeuws Instituut voor zorg, welzijn en cultuur Scoop gevraagd een plan voor Zeeland op te stellen Daarin moet komen te staan hoe de belangen van mantelzorgers kun nen worden vertaald, behartigd en meegewogen in het beleid van overheden, zorgaanbieders en andere betrokkenen. Deze maand wil Scoop de eerste ideeën presenteren over hoe de be langen van mantelzorgers in Zeeland het best kunnen worden behartigd. MIDDELBURG - Als de Westerschelde Container Terminal de grootste containerschepen wil ontvangen, moet de vaar geul door de Wielingen en voor de Rede van Vlissingen wor den verdiept. Gebeurt dat niet, dan hebben de schepen geen getijden vrije toegang en is er geen sprake van een zogenoem de 'world-class terminal'. Dit stelt A. Rijken uit Middelburg, één van de tegenstanders van de WCT, in een aanvulling op zijn bezwaarschift aan de Raad van State. Volgens hem wordt ten onrechte de indruk gewekt dat er geen grootscheepse baggerwerken nodig zijn. Om aan de eisen van een world-class terminal te voldoen is in de vaargeulen een diepte van minimaal 16 meter nodig. Nu is dat 15,1 meter voor de Wielingen en 14,5 meter voor de Rede van Vlissingen, aldus Rijken. Hij vreest dat een verdieping in de monding van de Westerschelde voor de WCT de discussie over een derde algehele verdieping van de rivier ten behoeve van Antwerpen ongunstig zal beïnvloeden. Als Nederland wel voor zichzelf verdiept, kan het Belgische verlangens in deze moeilijk weigeren. Rijken vindt dat de Raad van State deze aanvullende informatie mee moet nemen in de zoge noemde bodemprocedure die waarschijnlijk eind april aan de orde komt. MIDDELBURG - De 'redders van het eerste uur' tijdens de watersnoodramp van 1953 zouden volgens de Statenfractie van Christenunie als een 'blijk van publieke waardering en een persoonlijke waardering' van het provinciebestuur moe ten krijgen. Dit schrijft de CU aan Gedeputeerde Staten. „De redders van het eerste uur waren de mensen in de buurt, de mensen die ook getroffen door de ramp in barre omstandighe den met geringe middelen de moed hadden hun buren, fami lieleden en medeburgers te hulp te komen, niet zelden met ge vaar voor eigen leven", aldus de CU-fractie die pleit voor een koninklijke of nieuw in het leven te roepen onderscheiding voor deze mensen. Overigens wees de regering vijftig jaar geleden de instelling van een speciale Watersnoodmedaille van de hand omdat het ondoenlijk was om verantwoord vast te stellen wie hiervoor in aanmerking zou komen. doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Ze draagt een tekst aan van Bram Vermeulen. Ik heb een steen verlegd/In een [rivier op aarde. Zo wil CDA- Statenlid Lukkie Nederhoed- Zijlstra zonder hovaardij terug kijken op haar zestienjarige pe riode als Statenlid, waarvan vier jaar als gedeputeerde. Het teken! haar wijze van politiek bedrijven: wars van demagogie, machtsspelletjes en egotrippe rij. Liever met kracht van argu menten anderen proberen te overtuigen. Daarmee heeft Nederhoed het zichzelf én die anderen nooit makkelijk gemaakt. Ze kreeg wel het verwijt onduidelijk te zijn, te zacht voor de harde, door mannen gedomineerde, politie ke wereld. Dat heeft haar over tuiging niet aan het wankelen gebracht. Zich inzetten voor een ^rechtvaardiger samenleving was haar beweegreden. Dat blijft ze, straks Statenlid-af, doen Als een soort 'ombuds vrouw' wil ze mensen en or ganisaties helpen de weg te zoe ken in de doolhof die Overheid heet. De politiek is Lukkie Neder- hoed thuis in Groningen met de paplepel ingegoten, vertelt ze. I Geboortig in een AR-nest, werd ,er veel over politiek en maat- Ischappij gesproken. Na haar komst op Schouwen-Duiveland (1976) raakte ze betrokken bij de oprichting van het CDA- j vrouwenberaad en werd ze ge vraagd voor zowel gemeente hof a'S Staten Het werd, in 1987, de provincie. redestichter CDA-fractie was in die pe- node vooral bezig met zichzelf, innerlijk verscheurd en de pro vinciale belastingaffaire scherpte dat aan. „Ik had zoiets I van "'er ben ik niet de politiek voor in gegaan. Gerechtigheid en sebdariteit kwam ik niet te gen. Ik heb toen geleerd hoe ik net absoluut niet wilde. Er werd een beroep gedaan op mij om te wijven. Ik stond een beetje tus sen de partijen in de fractie in. gj noemden me wel de vrede- [.^chtster", zegt Nederhoed. tot baar eigen verrassing r_?e 1991 met een kleine .meerderheid (25 van de 47 stern en) tot gedeputeerde gekozen L a wilde ik helemaal niet, 'Cm eed het Ult plichtsbe- chtmg Ik heb een groot ge voel voor verantwoordelijk heid." Ze kreeg de portefeuille ruimtelijke ordening, Euregio en minderhedenbeleid. Terug kijkend noemt ze het een gewel dige tijd. „Het is de mooiste baan die er in Zeeland is, zeker met de portefeuille ruimtelijke ordening." Er kwam veel kritiek op haar functioneren, vooral uit 'recht se' hoek. „Ik had bepaalde idee- en. Het geldende streekplan vond ik veel te liberaal en daar wilde ik iets aan doen. Dan krijg je tegenwind", stelt Nederhoed. Dat haar een 'rood hart en groe ne vingers' werden toegedicht, maakte het er niet eenvoudiger op. Ze is er trots op dat ze de uit gangspunten voor een nieuw streekplan voor haar opvolger gereed had. „En wat is er mooi er: dat je een WD-gedeputeer- de een streekplan ziet presente ren dat door een CDA-er is voorbereid." Te gedreven Ze trok zich eigener beweging terug voor een nieuwe periode als GS-lid. Nederhoed: „Ik was te gedreven. Ais je merkt dat de tijd ergens nog niet rijp voor is, moet je met jezelf in conclaaf. Je moet voorkomen dat je een ver bitterd mens wordt." Ze keerde terug als secretaris van de CDA- fractie en in 1999 werd ze una niem gekozen tot voorzitter. Met als belangrijke taken: zorgen voor continuïteit en het smeden van een hechte fractie. Lukkie Nederhoed kijkt met ge noegen terug op 'wapenfeiten' als het multiculturele project Een zee van vrijheid, het in gang zetten van andersgerichte land inrichtingen, het waardevol cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland, beleidsplannen voor de Delta wateren en de aan zet voor het plan Tureluur op Schouwen. Ze ervoer het aan wezig kunnen zijn bij de onthul ling van het Roosevelt Memorial in Washington als een bijzonde re gebeurtenis; daar is haar be stuurlijke betrokkenheid bij het Zeeuwse Roosevelt Studiecen trum niet vreemd aan. Neder hoed gaat het beïnvloeden van het beleid en de samenwerking met andere politieke geledingen vast missen, denkt ze „Daar leer je als mens veel van." HedwigSmits: Rechts, maar geen materialist. foto Mechteld Jansen Lukkie Nederhoed: „Gedeputeerde is de mooiste baan die er in Zee land is." foto Mechteld Jansen door Maurits Sep MIDDELBURG - Hedwig Smits mijdt nuances. De LPF- opdracht 'Ik zeg wat ik denk en ik doe wat ik zeg' voert ze met verve uit. „Ze is recht voor z'n raap en krabbelt niet snel te rug", constateert partijgenoot Dirk Quist. „Soms klapt ze op haar bek, maar ze staat op en gaat gewoon weer door", zegt politieke tegenstander Mark Faasse. Kind van een rechts-liberale va der en een sociaal voelende moeder (mede-oprichtster van de lokale politieke partij Vrou wen Troef in het Limburgse Val kenburg). Politiek beweegt Smits (46, Kamperland) zich tussen die twee in. Mark Faasse, nummer tien op de kandidaten lijst van het CDA. is dorpsge noot en drinkt wel eens borrel met haar. „Hedwig is rechts, maar geen materialist. Het gaat haar niet om: halen, hebben, houden, zoals ik bij veel WD 'ers zie." Bijna was ze non geworden, in haar geboortestreek Zuid-Lim burg. Maar ze zag 'een ander licht' en trok een soldatenpak aan. Via kazernes in Den Haag en Middelburg (OCMA) kwam Hedwig Smits veertien jaar ge leden in Kamperland terecht. Eindelijk. Ze sloot, zegt ze, als kind al een pact met de zee. Met een mateloos optimisme en enthousiasme beweegt ze zich (t> door de (Zeeuwse) politiek. „De idealen zijn er nog, de boeken van Pim zijn niet verbrand", zei Smits strijdvaardig nadat het kabinet was gevallen over het geruzie tussen de twee LPF-mi- nisters Heinsbroek en Bomhoff „Ego's zonder inhoud", oordeel de ze hard over de twee be windslieden. Smits neemt geen blad voor de mond. Politiek zonder fratsen, noemt ze dat in een column op de website van de partij. Gewoon doen zonder kapsones, en praten in 'onze ei gen verstaanbare taal'. Dat doet ze ook intern. De Zeeuwse LPF was geheel in lijn met de landelijke partij tot sep tember vorig jaar meer bezig met interne machtsspelletjes dan met het neerzetten van een goed functionerende partij. Na het aantreden van Smits is het geruzie gaandeweg opgehou den. Ultimatum „Ze heeft bijvoorbeeld de pro blemen die er in Zeeuws-Vlaan deren waren gladgestreken", zegt Quist, mede-bestuurslid en nummer twee op de kandida tenlijst van de LPF Zeeland Dat deed ze op een voor haar kenmerkende wijze. Quist: „Ze heeft gezegd: zo gebeurt het en anders kunnen jullie geen lid van de partij blijven. Ze heeft gewoon een ultimatum ge steld." Haar politieke verleden ligt bij de lokale partij Noord-Beve- lands Belang, waarvan ze voor zitter was van eind 2001 tot haar verkiezing tot voorzitter van LPF Zeeland, in september 2002. Smits' vertrek bleek een opluchting voor NBB-raadslid Arie Oudshoorn. Volgens hem waren er 'constant strubbelin gen' sinds 'die dame' voorzitter was. Oudshoom kan de degens al snel weer kruisen met zijn vroegere voorzitter/opponente; hij staat nummer drie op de kan didatenlijst voor de Partij voor Zeeland. Dat NBB bij de gemeenteraads verkiezingen vorig jaar de grootste partij werd, was volgens Faasse overigens niet te danken aan Oudshoorn, maar aan Smits. Want ook al heeft de CDA'er kritiek op haar presentatie (te ongenuanceerd), hij bewondert tegelijkertijd haar lef. „Zij heeft fanatiek actie gevoerd voor NBB. Van alle niet-lijsttrekkers haalde ze de meeste voorkeursstem men. Als ze iets doet, doet ze het voor meer dan honderd pro cent." door Rinus Antonisse GOES - In hun verkiezingspro gramma's besteden Christen- Unie, GroenLinks, PvdA, SGP en SP de meeste aandacht aan natuur en milieu. De Partij voor Zeeland en VVD komen wat dat betreft als minste uit de bus. Dit stelt de Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF), na een beoorde ling van de partijprogramma's op 'groen-blauwe' onderwer pen. Het valt de ZMF op dat in de programma's weinig aandacht is voor problemen die worden veroorzaakt door kooldioxide, stof, stank, geluidsoverlast en lichthinder. Naast de vijf meest milieuvriendelijke partijen, be steden ook CDA en LPF ruime aandacht aan milieu en bedrij vigheid, maar zij staan minder stil bij de milieugevolgen Volgens de ZMF doet de VVD zelfs aan stemmingmakerij: de partij vindt het onaanvaard baar dat organisaties een groot deel van hun overheidssubsi dies gebruiken om bezwaar te maken tegen democratische be sluiten van diezelfde overheid. De ZMF acht deze opmerking misplaatst, omdat maar een be perkt deel van het subsidiegeld wordt uitgegeven aan rechtsza ken. Concrete bescherming van natuur en landschapen ontwik keling van nieuwe natuur be vinden zich vooral bij Christen unie, GroenLinks en PvdA in goede handen. Opvallend noemt de ZMF het belang dat partijen hechten aan natuurbe heer door boeren. Alleen Groen Links verbindt daar ook kwali teitseisen aan. PvZ en WD bungelen achter de wagen als het gaat om natuur en land schap, aldus de milieufederatie Verkeer GroenLinks, PvdA en SGP be steden de meeste aandacht aan een verantwoord verkeer- en vervoersbeleid. Andere partijen kijken vooral naar het verbete ren van wegen en besteden min der aandacht aan het oplossen van problemen die door mobili teit veroorzaakt worden. PvZ en VVD doen dat het nadrukke- lijkstniet. Volgens de ZMF leveren de pro gramma's een redelijk ver trouwd beeld op. Daar waar een partij minder scoort door vóór de Westerschelde Container Terminal te zijn, wordt dat weer 'goedgemaakt' door achter snelle sluiting van de kerncen trale Borssele te staan. door Emile Calon VLISSINGEN - De Partij voor Zeeland vindt dat de veerboot Prinses Christina als Zeeuws cultuurmonument behouden moet blijven. Om die reden gaat de fractie het dagelijks provin ciebestuur vragen die PSD- boot niet te verkopen. Een stichting, waarin enkele le den van de PvZ prominent aan wezig zijn, verwacht dat het Zeeuwse bedrijfsleven bereid is het benodigde geld over te ma ken voor aankoop PvZ-fractie- voorzitter R. Stoffels vertelde gisteren dat hij voldoende sig nalen vanuit het bedrijfsleven heeft gekregen om met een ge rust gevoel door te gaan Hij geeft wel aan dat er nog geen be drijfsplan voor de exploitatie van de veerboot is. Gedacht wordt om de boot straks te gebruiken voor musea le doeleinden. Zo lijkt het Stoffels een prima idee om het informatiecentrum van de Wes- terscheldetunnel onder te bren gen op de Christina. Culturele evenementen, toeristische acti viteiten en feesten moeten vol gens hem ook op de boot plaats kunnen vinden. Stoffels schat in dat de boot zo'n 300.000 euro moet kosten. Hij heeft nog geen idee hoeveel geld nodig is voor de exploitatie. Dat wordt momenteel berekend. Wel hebben zich al heel wat vrij willigers gemeld die mee willen helpen de Christina te onder houden en te varen. Naar eigen zeggen krijgt hij ook veel tele foontjes vanuit het hele land waaruit blijkt dat de plannen van de stichting op veel sympa thie kunnen rekenen. In de visie van Stoffels moet de Christina straks Terneuzen als thuisbasis krijgen. Maar het moet ook mogelijk zijn om af en toe Vlissingen aan te doen als mede andere Zeeuwse havens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15