Europa weet eigen ambitie niet te halen DAT GELD KOMT WEL PZC Eis vier jaar tegen stuurman Bow Eagle Israël en Palestijnen ruziën over onschuld slachtoffers in Gaza Groot-Brittannië en VS willen Irak nog laatste kans geven Streven beste economie te zijn dreigt te mislukken Vliegtuigongeluk Algerije kost 102 mensen het leven Tsjech steekt zich in brand Zelfmoordterrorist jong, opgeleid en onopvallend Gendarmes ruimen zigeunerkamp op Politie-eenheid Suriname spoort drugslijnen naar Nederland op 12 MAANDEN UITGESTELDE BETALING OP ALLE SUZUKI-MODELLEN SUZUKI LIANA 1.6 GLX 5-DEURS MET ACCESSOIREPAKKET v.a. 17.098,- Kotsjarian bli jft president Armenië Boswachter VS krijgt twaalf jaar Colombia pakt guerrilla aan Vrouw Milosevic voor de rechter Situatie Afghaanse vrouwen slecht vrijdag 7 ij Hnor Hans Gertsen BRUSSEL - Het streven van i Europese Unie om in 2010 de best presterende economie ter wereld te zijn, dreigt te misluk- ken als de lidstaten niet snel een groot aantal hervormingen 1 doorvoeren. Die waarschuwing 2 deed liet samenwerkingsver band van Europese werkgevers organisaties, Unicc, gisteren i: tijdens de presentatie van een rapport over de zogenaamde Lissabon-strategie. In 2000 formuleerden de rege- i ringsleiders van de vijftien EU- landen in de Portugese hoofd- t stad de doelstelling om de Ver- i enigde Staten en Japan naar de kroon te steken. In 2010 moest de Europese economie sterker zijn dan welke andere ter wereld ook. Intussen zijn bijna drie jaar ver- streken, maar is Europa nog geen stap dichterbij de verwe zenlijking van die ambitieuze doelstelling gekomen. Integendeel, zo blijkt uit de gis teren gepresenteerde kille cij fers. Terwijl de economische groei in de 'eurozone' vorig jaar op 0,7 procent bleef steken, lag die in de Verenigde Staten op 2.4 procent, in Canada op 3.3 procent en kwam Australië uit op 3,7 procent. En zicht op een duidelijk herstel van de Eu ropese economie is er nog altijd niet. moet niet pas in 2008 of 2009 aan de slag gaan als je in 2010 de sterkste wilt zijn", zei Philippe De Buck, secretaris-generaal van Unice. De afgelopen jaren zijn op Euro pees niveau tal van economi sche hervormingen afgesproken die ertoe moeten leiden dat de Europese economie sterker en flexibeler wordt. Volgens de werkgevers blijft het echter te vaak bij afspraken die niet of onvoldoende worden uitge voerd op nationaal niveau. Elk van de 15 lidstaten heeft nog heel wat huiswerk te doen, zo blijkt uit analyses van de situa tie per land. Zo zou Nederland vooral ernst moeten maken met het verlagen van de kosten voor het bedrijfs leven door minder regelgeving en met het verlagen van de be lastingdruk voor het bedrijfsle ven. Deltaplan Daarnaast zou Nederland ook een soort deltaplan moeten ma ken voor het bevorderen van kennis en innovatie. Een land als Frankrijk daaren tegen moet veel meer haast ma ken met het uitvoeren van Euro pese richtlijnen over het openen van de energiemarkt. De Franse president Jacques Chirac blok keert voortgang op dit gebied om de belangen van het Franse nationale energiebedrijf EdF te beschermen. De waarschuwing van de Euro pese werkgevers komt niet zo maar uit de lucht vallen. Over twee weken inventariseren de regeringsleiders de voortgang bij het realiseren van de Lissa bon-strategie tijdens de tradi tionele Europese voorjaarstop. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De slachtoffers van een Israëlische inval in het Palestijnse vluchtelingenkamp Jabaliya in de Gazastrook zijn inzet van een ruzie geworden. Bij de aanval verloren zeker elf Palestijnen het leven en raakten 140 anderen gewond. De Ver- en.gde Staten betonen zich in tussen bezorgd over de burger slachtoffers. Israëlische en Palestijnse func tionarissen geven elkaar de schuld voor de dood van de elf. Zeker acht van hen zou den zijn omgekomen toen een tank het vuur op een menigte opende. Volgens de Palestijnen betrof het een wraakactie voor de zelfmoordaanslag in Haifa waarbij vijftien mensen om kwamen. Voor de BBC verklaarde een Is raëlische zegsman van het leger dat de operatie in Gaza onder deel uitmaakte van de doorlo pende campagne tegen militan te Palestijnen. „Israël gelooft dat alle elf gedode Palestijnen militanten waren", aldus de woordvoerder. Hij zei dat het le ger altijd de noodzakelijke maatregelen neemt om burgers te beschermen. Slachtoffers De Amerikaanse president Bush is bezorgd over het aantal slachtoffers van de actie. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat het 'duidelijk was dat een aantal onschuldige Pa lestijnen gewond is geraakt bij de aanval en dat is een bron van zorg voor de president', aldus An Fleischer. Hij erkende dat Israël het recht heeft om zich te verdedigen, maar dat het daar bij wel rekening moet houden met de bescherming van on schuldige Palestijnen. Als reactie op de Israëlische operatie in de Gazastrook scho ten Palestijnen gisteravond twee zelfgemaakte raketten af op de Israëlische stad Sderot nabij de Gazastrook. De projec tielen richtten geen schade aan. Op de Westelijke Jordaanoever zijn gisteravond twee Pale stijnen omgekomen door acties van het Israëlische leger. Een 50-jarige vrouw werd dodelijk in haar hoofd getroffen door een kogel toen Israëlische sol daten een inval deden in haar dorp Jaba, in de buurt van Jenin. Eerder op de avond scho ten Israëlische militairen een 16-jarige jongen dood die ste nen gooide naar een legerpa trouille ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland LONDEN - Een dag voor de cru ciale zitting van de VN-Veilig- heidsraad van vandaag werkte Groot-Brittannië achter de schermen aan een amendering van de VN-resolutie om Irak nog een laatste kans te geven om te ontwapenen. China heeft zich inmiddels openlijk aangesloten bij de tegenstanders van een snelle militaire interventie. Met de wijziging hoopt Londen de ernstig verdeelde Veilig heidsraad alsnog te verenigen achter de resolutie en probeert het een veto te voorkomen. Woordvoerder Fleischer van de Amerikaanse president Bush zei dat de VS bereid zijn een aanpassing van de Amerikaans- Brits-Spaanse ontwerpresolu tie te accepteren. „Niets staat in ALGIERS - Een vliegtuigonge luk in Tamanrasset in het zui den van Algerije heeft gister middag 102 mensen het leven gekost. Dat heeft een woord voerder van de luchtvaartmaat schappij voor de Algerijnse ra dio gezegd. Aan boord waren 97 passagiers en zes bemanningsleden. Een van de bemanningsleden heeft de crash overleefd en is in kritie ke toestand naar het ziekenhuis gebracht Onder de omgekomen slachtoffers waren zeven bui tenlanders, allen met de Franse nationaliteit. Het toestel van maatschappij Air Algérie, een Boeing 737- 200, stortte neer tijdens het op stijgen. Volgens ooggetuigen en zegslieden van Air Algérie vloog een van de motoren in brand. Het toestel was net van Taman rasset in de westelijke Sahara vertrokken met bestemming Al giers. Volgens de woordvoerder van Air Algérie is de ramp ver oorzaakt door een technisch mankement Tamanrasset is een belang rijke ontmoetingsplaats van Toeareg-nomaden. De stad is een vaste stop voor toeris ten die de Sahara bezoeken. AFP/RTR/AP steen geschreven", zei hij. Uit Madrid kwamen soortgelijke geluiden De nieuwe resolutie zou het re gime van Saddam Hoedssein een aantal dagen respijt geven en niet weken, aldus VN-diplo- maten. Zij zeiden dat het com promisvoorstel 'praktisch op een ultimatum aan Bagdad' neerkomt. In die periode krijgt de Iraakse heerser een allerlaat ste kans om aan te tonen dat hij werkelijk al zijn massavernieti gingswapens opgeeft. De nieu we tekst blijft echter voorzien in het goedkeuren van een moge lijke oorlog. Frankrijk, Rusland en Duits land hebben woensdag in Parijs duidelijk gemaakt de Ameri- kaans-Brits-Spaanse resolutie te zullen blokkeren. China heeft zich nu openlijk bij deze groep aangesloten. „Het is op dit mo ment absoluut onnodig om reso lutie 1441 opzij te schuiven en een nieuwe voor te leggen aan de VN-Vèiligheidsraad, aldus de Chinese minister van Buiten landse Zaken Tang Jiaxuan. De chefs van de wapeninspec teurs, Blix en El-Baradei, presenteren vandaag een nieuw rapport over de Iraakse samen werking. Blix komt dan met een concreet werkschema voor de verdere ontwapening. Hij zei eerder deze week dat Bagdad de samenwerking met de wapenin specteurs merkbaar heeft ver beterd en dat hij graag meer tijd wil voor inspecties. DPA/RTR PRAAG - Een jongeman heeft zich gisteren in het centrum van Praag in brand gestoken. Enkele omstanders probeerden de vlammen nog te doven, maar de 19-jarige Tsjech overleed aan zijn verwondingen. Voor een radiozender verklaar de minister Gross van Binnen landse Zaken dat de jongen had laten weten 'teleurgesteld en ontevreden te zijn met de poli tieke situatie in Tsjechië'. De daad lijkt op de legendari sche zelfmoord van Jan Palach in 1969. Hij stak zichzelf in brand uit protest tegen het har de optreden van de Sovjet-Unie tegen de Tsjechische hervor mingsbeweging. DPA/AFP iaart 2003 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Terroris ten die zelfmoordaanslagen plegen zijn volgens de Ame rikaanse socioloog Scott Atran geen psychopaten maar jonge, opgeleide en on opvallende mannen. Atran, die verbonden is aan het Franse onderzoeksinsti tuut CNRS en de Universiteit van Michigan, schrijft dat in zijn onderzoek naar de oor zaken van terroristische aan slagen, dat het wetenschap pelijk tijdschrift Science heeft gepubliceerd. Uit het daderprofiel blijkt ook dat potentiële terroris ten over het algemeen geen psychische afwijkingen ver tonen. Verder is opvallend dat ze wel religieus zijn, maar niet fanatiek. Dit ver andert als ze onder invloed komen van extremistische religieuze groeperingen, die de jonge mannen manipule ren en onderbrengen in klei ne 'cellen' van leeftijdgeno ten die ook zijn geronseld. Uiteindelijk wordt er vlak voor een geplande zelf moordaanslag een 'belijde nis' afgelegd in de vorm van een videoboodschap. Volgens Atran is het een mis vatting te denken dat de voe dingsbodem voor terrorisme kan worden weggenomen door armoedebestrijding en scholing. Belangrijker is het om religieuze en ideologische propaganda aan te pakken en dc spiraal van haat te doorbreken. Vergeldings maatregelen die op terroris tische aanslagen volgen, zo als door het Israëlische leger in de Palestijnse gebieden, werken aanslagen juist in de hand. DPA Drastisch Volgens Unice is het nog altijd niet onmogelijk dat Europa er in slaagt in 2 010 de sterkste econo mie ter wereld te worden, maar dan moeten er nu echt snel dras tische maatregelen genomen worden, zowel op Europees ni veau als in elk van de lidstaten. „Plannen, afspraken en goede voornemens zijn er genoeg, maar het gaat er nu om ze ook daadwerkelijk uit te voeren. Je PARAMARIBO - Het Suri naamse politiekorps heeft sinds kort een speciale eenheid die onderzoek doet naar organisa ties die drugs tussen Suriname en Nederland smokkelen. Deze eenheid krijgt financiële en technische bijstand van Neder land. Het speciale team opereert naast de narcoticabrigade, die zich landelijk bezighoudt met onderzoek naar drugsorganisa ties. Politiecommissaris C. San- tokhi wilde tegenover de krant De Ware Tijd niets zeggen over de grootte van de eenheid. Een ander, nog op te richten team krijgt de opdracht wit waspraktijken te onderzoeken. Nederland en landen in de Cari- bische regio sturen binnenkort deskundigen naar Suriname om politieagenten te trainen. ANP door Windy Kester OSLO - Voor de rechtbank in de Noorse kustplaats Bergen is vier jaar geeïst tegen stuurman Ron nie Zape van het tankerschip Bow Eagle. Zape voerde het be vel toen de Bow Eagle in augus tus vorig jaar in de Golf van Bis- caje de Franse vissersboot Cistude ramde. Vier van de zeven opvarenden verdronken, maar Zape en een dienstdoende matroos voeren verder en zwegen enkele dagen over het voorval. Het schip was op weg naar de tankerterminal in de Rotterdamse Botlek, waar de stuurman gearresteerd werd. Hij is later uitgeleverd aan Noorwegen, de thuishaven van rederij Odfjell, eigenaar van de Bow Eagle. De Filipijn Zape verklaarde in Bergen dat hij geloofde dat het slechts om een lichtp aanvaring (Advertentie ging. Hij zou achterom gekeken hebben en de lampen van de Ci stude gezien hebben. Toen hij vervolgens niets meer hoorde, ging hij er van uit dat alles goed was en voer hij verder. De openbaar aanklager acht Zapes ontkenning in het licht van getuigenverklaringen wei nig geloofwaardig. „Zelfs als Zape geloofde dat het na de aan varing goed ging met de vissers bootbemanning, komt hij niet onder straf uit. Er is te veel dat er op wijst dat hij had moeten reageren." Overlevenden In de rechtszaal waren twee van de drie overlevenden aanwezig Zij vertelden hoe ze na de aan varing tegen het water vochten, terwijl voor hun ogen vier colle ga's verdonken. Na zich zo'n acht uur aan een reddingsboot te hebben vastgeklampt, wer den de kapitein en twee beman ningsleden opgevist door red dingsploegen. „Zape is een moordenaar", was de conclusie van een van de overlevenden. „Geen enkele na- vigatiefout is een verontschul diging voor de dood van vier mensen. Het minste wat iemand op zee kan verlangen, is loyali teit tegenover mensen in nood", verklaarde vissersboot-kapi tein Jean-Yves Barbeau. Hij noemt het onwaarschijnlijk dat de Bow Eagle-bemanning niets gemerkt heeft, omdat het alles behalve een lichte aanva ring was. De boot zou herhaal delijk tegen de tanker aangesla gen zijn en ook het geschreeuw van de vissers was volgens hem moeilijk te negeren. De 26 meter lange vissersboot sloeg om en bleef met de kiel naar boven lig gen Het niet bieden van hulp aan een schip in nood wordt in E' is al een Liana 5-deurs vanaf 15 899,- Ook leverbaar met automaat. Als u vóór 31 maart a.s. een nieuwe Suzuki koopt, hoeft u een deel van het geld pas over 12 maanden te betalen, met 0% rente*. Als u daar gebruik van maakt moet dit bedrag minimaal €2.500,- en maximaal €6.000,- zijn. Kunt u meteen even nadenken over het accessoirepakket met extra veel voordeel. Tijdelijk airco voor slechts 100,-! Het accessoirepakket omvat o.a.: 15" lichtmetalen velgen achterspoiler in car rosseriekleur bumperbeschermplaat bum- perstootsierlijsten stootsierlijsten rondom Pakketprijs 1 841, U betaalt 1.199,- Uw voordeel €642,-. JEREVAN - De Armeense president Robert Kotsjarian heeft een nieuw mandaat voor vijf jaar gekregen. Hij versloeg in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen zijn tegenstre ver Stepan Demirtsjian met 67,5 tegen 32,5 procent. De cen trale kiescommissie deelde dat gisteren mee. In februari haalde Kotsjarian net niet de benodigde absolute meerderheid om meteen in de eerste ronde herkozen te wor den. Aanhangers van Demirtsjian gingen toen de straat op, omdat de stembusgang volgens hen was gemanipuleerd. Waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samen werking in Europa, de OVSE, lieten gisteren weten dat de ver kiezingen 'niet volgens de internationaal geldende normen' waren verlopen. RTR CRIPPLE CREEK - De Amerikaanse boswachter die verant woordelijk is voor het ontstaan van de grote bosbrand vorig jaar in de staat Colorado is gisteren veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De 39-jarige Terry Lynn Barton, tot wier taken het behoorde om illegale vuren in de bossen van Colorado op te sporen, had in eerste instantie verklaard dat zij de brand ontdekte toen zij op 8 juni vorig jaar het bos inspecteerde. Later bekende :ij dat zij de vlammenzee per ongeluk zelf had veroorzaakt toen zij een brief van haar ex-man in brand had gestoken. De bosbrand spreidde zich uit over bijna 56.000 hectaren en richtte voor bijna dertig miljoen dollar schade aan. Het was de grootste bosbrand uit de geschiedenis van Colorado AP BOGOTA - De Colombiaanse guerrilla is geïnfiltreerd in de politie en het justitiële apparaat in de provincie Norte de San tander. waar woensdag door een bomaanslag zeven doden vielen en zeventig mensen gewond raakten. Dat meldden de media gisteren op gezag van president Uribe. Uribe zei dat hij de bezem gaat halen door justitie en politie in Norte de Santander in het noordoosten van Colombia, omdat hij aanwijzingen heeft dat een aantal mensen werkt voor de guerrillastrijders van het Nationaal Bevrijdingsleger (ELN). Volgens de geheime politie zat de ELN achter de aanslag in Cucüta, de hoofdstad van Norte de Santander. ANP BELGRADO - Mira Markovic, echtgenote van de door het Joegoslavië-Tribunaal aangeklaagde oud-president van Joe goslavië Slobodan Milosevic, moet op verdenking van machtsmisbruik volgende week voor de rechter verschijnen. Markovic wordt ervan beschuldigd dat ze in 1999 als voorzit ter van de Eenheid van Joegoslavisch Links (JUL) haar in vloed had gebruikt om ervoor te zorgen dat de oppas van haar kleinkinderen een dienstwoning van de staat kreeg. DPA NEW YORK - Ruim een jaar na de val van het Taliban-regime is de situatie van de Afghaanse vrouwen nauwelijks verbe terd. Dat staat in een VN-rapport dat wordt gepresenteerd op de jaarlijkse VN-vrouwenconferentie die tot 14 maart duurt Veel beperkingen voor vrouwen die onder de Taliban werden ingevoerd, gelden nog steeds in grote delen van het land. Vooral in de landelijke gebieden die onder controle staan van plaatselijke krijgsheren hebben vrouwen nog op grote schaal te lijden onder intimidatie en geweld. ANP ACHERES - Politie-agenten verwijderen caravans van een nomadenkamp in Acheres, buiten Parijs. De gendarmes evacueerden gisteren enkele tientallen zigeuners, die zich er sinds twee jaar gevestigd hadden. Circa 150 agenten waren bij de actie betrokken. foto Jean Ayissi/EPA de scheepvaartwereld gezien als een doodzonde, in strijd met de meest elementaire zeemanswet- ten. Kapitein Reidar Heggas van de Bow Eagle lag te slapen tijdens het ongeluk, maar werd in de rechtbank als getuige gehoord. Hij vergelijkt de aanvaring met een botsing tussen een trein en een personenauto. „De trein merkt misschien niet zo veel, maar het is zeer onwaarschijn lijk dat de auto er goed vanaf komt." Hij meent daarom dat zijn stuurman zich ervan had moeten verzekeren dat de vis sersboot geen schade had. Rederij Odfjell betaalt de over levenden en de familieleden van de verdronken vissers een scha devergoeding. De hoogte van het bedrag is geheim. De rechtbank doet volgende week donderdag uitspraak. GPD Het effectieve rentepercentage op jaarbasis is 0%. Het krediet wordt verstrekt door Suzuki Finance. Alle kredietaanvragen worden i 9"c?istreerd bij het BKR in Tiel. Deze actie loopt t/m 31 maart 2003. Geadviseerde verkoopprijzen ind. BTW/BPM, «cf kosten n|klaarmaken. vcrwijderrngsbijdrage en legeskosten. Brandstofverbruik (99/100/EG norm): 6,9 7,5 1/100 km, 13,3 '«.5 km/1 en C02 uitstoot: 169 186 g/km Importeur B V. NIMAG, Heinenoord, tel0186-607 707 Meer info: www.suzuki.nl ER ZIT MEER IN SUZUKI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5