Oxfam geeft te simplistisch beeld PZC Campagne statenverkiezingen wordt op kousenvoeten gevoerd PZC Turkije doet de lichten uit tegen de oorlog in Irak Zeeuws Museum LTO-voorzitter ziet weinig voordeel voor Afrikaanse boer bij open EU-grenzen 7 maart 1953 vrijaag maart zuud Het lijkt zo simpel: gooi alle grenzen open zodat de ontwikke lingslanden hun eigen landbouwproducten overal kwijt kun nen en het zal snel veel beter gaan met die landen. „Liberalise ring is geen doel op zich", stelt Gerard Doornbos, voorzitter van de Nederlandse organisatie van boeren, LTO Nederland. door Bas Bierkens Gerard Doornbos (55), voor zitter van LTO Nederland, wordt ervoor betaald de belan gen van dc Nederlandse boeren te behartigen. „LTO is een be langenorganisatie. Dat verbloe men we niet." Tegelijk is Doorn bos 'een boerenleider die 'verder kijkt dan het hek'. 'De redelijke kant van Iandbouwland' wordt hij ook wel genoemd. Zijn aandacht voor de noden overzee wortelt in zijn gerefor meerde achtergrond. Maar die internationale kijk wordt hem door zijn eigen achterban niet altijd in dank afgenomen. Zoals oud-minister Brinkhorst van Landbouw het ooit formuleer de: „Doornbos heeft te maken met ongeleide projectielen, met organisaties die buiten LTO staan en die inspelen op de pri maire gevoelens van de boer." In 1998 werd Doornbos voorzit ter van de internationale land- bouwbond Ifap. Onder zijn lei ding ontdeed de Ifap zich van het imago van 'bond voor de boeren uit het rijke Westen'. Er kwamen 24 bonden uit 21 lan den bij, vooral uit de Derde We reld. Bij zijn afscheid vorig jaar kreeg Doornbos mede daarom een staande ovatie van de verte genwoordigers van honderd or ganisaties uit zestig landen. Kritiek Zijn internationale oriëntatie vindt nu onder meer zi jn weg via het voorzitterschap van Agri- terra, de organisatie van agra risch Nederland die zich richt op de versterking van land bouworganisaties in ontwikke lingslanden Kritiek op de op stelling van boerenorganisaties tegenover de Derde Wereld trekt hij zich persoonlijk aan. Die kritiek komt onder meer van Oxfam, de internationale koepel van ontwikkelingsorga nisaties, waarbij ook de Novib is aangesloten. De internationale handel in landbouwproducten zou de sleutel kunnen zijn in het gevecht tegen de armoede in de wereld, maar in de praktijk ko men de handelsregels volgens Oxfam veeleer het Westen ten goede dan de Derde Wereld. Zo strijdt Oxfam al jaren tegen het dumpen van landbouwpro ducten uit het Westen - het aan bieden tegen spotprijzen - om dat dit binnenlandse markten in de Derde Wereld ernstig ver stoort. Ter illustratie voert Ox fam aan dat ontwikkelingslan den ernstig getroffen worden door de lage suikerprijs op de wereldmarkt, die volgens de or ganisatie een direct gevolg is van de dumping van suiker door de Europese Unie. De kansen van de ontwikkelingslanden worden verder verkleind door de barrières die Brussel op werpt voor producten uit lan den van buiten de EU. Dit alles heeft een verwoestend effect op de economische positie van sui kerproducenten in de Derde Wereld, stelt Oxfam vast Doornbos noemt deze voorstel ling van zaken 'tendentieus': „Dit simpele, zeg maar simplis tische, ongenuanceerde beeld heeft niets met de werkelijkheid te maken. Als de Europese gren zen helemaal opengaan, heeft dat voor de arme, kleine boeren in de ontwikkelingslanden geen effect. De voordelen ervan ko men terecht bij grootgrondbe zitters in Brazilië en Australië en bij multinationals." Brussel geeft met zijn suikerbe leid al vele jaren de tachtig oud koloniën van de EU-lidstaten een voorkeursbehandeling, zegt Doornbos. „Deze landen mogen jaarlijks 1,7 miljoen ton ruwe suiker exporteren naar Europa Dat staat gelijk aan tien procent van de suikerconsu^ lie in de EU. Zij ontvangen daarvoor de EU-prijs. Deze regeling garan deert de ontwikkelingslanden jaarlijks een extra inkomen van een miljard euro. Zo'n voordeel zou wegvallen bij het helemaal openstellen van de grenzen." Dat de export van suiker vanuit Europa leidt tot oneerlijke con currentie op de afzetmarkten van ontwikkelingslanden, valt volgens Doornbos nauwelijks hard te maken. „Eerder is dat het geval bij melkpoeder. Dat is jarenlang met subsidie geëx porteerd naar zuidelijk Afrika. Met eigen ogen heb ik in Zambia en Zimbabwe de effecten ge zien, als Nederlands gesubsidi eerde melkpoeder op de binnen landse markt komt. De markt voor de lokale melkveehouders werd door de import totaal ka potgemaakt. Op die schaal was het desastreus. Dit kan niet." De Europese Unie is verreweg de grootste importeur van land bouwproducten uit ontwikke lingslanden, stelt Doornbos „De EU importeert jaarlijks voor 35 miljard euro aan land en tuinbouwproducten, meer dan Amerika, Japan, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland bij elkaar. Dus Europa is zeker geen gesloten fort." „Binnen de EU is ook afgespro ken dat de veertig minst ont wikkelde landen vóór 2010 vol komen ongehinderde toegang tot de markt krijgen voor alle producten, inclusief suiker. De ze landen zouden hun geld en hun marktaandeel verliezen als de Europese Unie zijn suikerbe leid laat afbreken. De meeste arme landen kunnen op de we reldmarkt niet concurreren met efficiënte producenten als Bra zilië en Australië." Wisselgeld „Hoe kan iemand dan roepen: Schandalig?" We moeten kijken naar de effectiviteit van maat regelen. Waarom richt Oxfam zijn pijlen niet op Amerika? We hebben het wel over 300.000 te lers van suikerbietenen 160.000 werknemers in de Europese sui kerindustrie. De landbouw in Nederland wordt toch al vaak als wisselgeld gebruikt bij in ternationale onderhandelin gen." De mensen in de ontwikkelings landen kunnen zelf het best be oordelen wat er nodig is, vindt Doornbos. „Het gaat erom dat ze zich organiseren. Kijk maar naar de manier waarop dat in Nederland honderd jaar gele den is gegaan, met de opkomst van de coöperaties. Het is geen blauwdruk, maar in essentie wel precies hetzelfde traject. De Nederlandse organisaties die vanuit de landbouw actief zijn voor de ontwikkelingslanden, zitten ook op deze lijn." GPD Het Zeeuws Museum te Middelburg voegt pronkstuk toe aan zijn collectie. Bij mismaj. gement, foute planning van de verbouw* foute schatting van sponsoropbrengsten en onaccep bel uitstel van een besluit over de exploitatie kom: het Toonbeeld van Sufheid. Sinds eind vorige eeuw is bekend dat er een flinke- bouwing aan zit te komen. Nu het zover is, blijkt voorbereidingstijd echter niet genoeg. Dus blijven deuren nog maar wat langer dicht. De directie van; museum en de betrokken politici zullen ongetwig geduldig uitleggen dat het niet anders kan, dat ze? andere weg zienHet zal niet helpen tegen de v ring: in Zeeland is het mogelijk vijf jaar lang tesui len met een beoogde topattractie. Sinds eind jaren tachtig is het mis met het Zeeuws! seum. Wat opeenvolgende directies doen, welke is; ding het bestuur aanneemt, hoe de politiek regeer] reageert, het maakt niet uit. De kwestie Zeeuws um blijkt steeds opnieuw te weerbarstig. Het lukt niet het ambitieniveau en de beschikbar nanciën goed op elkaar af te stemmen. Op weg nas- verbouwing worden de hindernissen te laat gesis; leerd. Daarvoor zijn maar weinig echte verontschif gingen. Veel tijd en zorg gaat naar de bescherming; de collectie. Monumentenzorg stelt hoge eisen aar verbouwing. Sponsors staan niet te dringen. Eent trouwbare meerjarige raming van de exploitatielar is moeilijk. Het is allemaal geen excuus voor watt nu afspeelt. In een provincie die haar historie koestert, voor ziel en voor haar gasten, houdt een beeldbepalende ii ling de deuren een half decennium gesloten. De dii het bestuur en de provinciale politiek hebben kei nooit een besluit genomen dat opgewassen is tand des tijds. Te weinig onderbouwing, te veel laties en te weinig reserves zorgen er bij herhaling! dat het fout uitpakt. Na al die jaren van vergissi kan er geen excuus meer bestaan. Daarom moet i\ kwestie politieke gevolgen krijgen. Hoe lastig aan de vooravond van de statenverkiezingen, hetisj dig. Niet in de eerste plaats vanwege het belang v: zaak, maar om het behoud van de geloofwaardig* van het provinciaal bestuur. Waar normaal gesproken de tijd in het voordeel vat; museum werkt, weet men het in Middelburg zo tep:: en dat het Zeeuws Museum zich straks, na een sluia van minstens vijf jaar, aan de vergetelheid zal moe ontworstelen. Ondanks al dit gedoe wellicht tochncc een fraai gemoderniseerde behuizing, maar voorla met een uitstraling die qua inertie wedijvert met dec seumstukken. Dat was nou juist niet de bedoeling. iet C: ook et u; door Fidan Ekiz Hoewel een nieuwe oorlog in de Golf onafwendbaar lijkt, houden de protesten over al ter wereld onverminderd aan. In Turkije doen bewoners elke avond klokslag acht uur de lich ten in hun huizen uit en is het een minuut lang stil. Daarna breekt het kabaal los. In de wijk Batikent van Diyar- bakir loopt de klok bij velen blijkbaar een beetje achter. Als de klok drie minuten na achten aangeeft, gaan de eerste lichten pas uit. Als na zestig seconden het gekletter van pannen en deksels klinkt, volgt de rest. De lichten gaan herhaaldelijk uit en aan. Meteen volgt een fluit concert van mensen die op het balkon zijn gaan staan. Een man geeft in zijn minimarket een complete lichtshow weg. Vervolgens loopt hij zijn toko uit en laat een bezemstok over de rolluiken ratelen. Toch lijkt het aantal deelnemers aan de actie een beetje af te ne men. De één vergeet simpelweg zijn lichten uit te doen en de an der vindt dat hel 'toch geen zin heeft'. In Diyarbakir is dat an ders. Een grote meerderheid van deze stad in het zuidoosten van Turkije heeft de moed nog lang niet opgegeven. „We willen geen oorlog meer, we zijn het zat.De burgeroorlog tussen het Turkse leger en de Koerdische afschei dingsbeweging PKK, die jaren lang in het zuidoosten van het land woedde, ligt hen nog vers in het geheugen. Voor de inwoners van Diyarba kir is de oorlog, bij wijze van spreken, wel erg dichtbij geko men met de komst van de Ne derlandse Patriot-eenheden. Die zijn daar niet zomaar gesta tioneerd, weten zij. De Neder landers moeten de grote steden in het zuidoosten van Turkije beschermen tegen mogelijke ra- ketaanvallen vanuit Irak. En hun thuisstad Diyarbakir ligt nou net op 220 kilometer van de Iraakse grens en is met een mil joen inwoners de grootste stad van Zuid-Oost-Turkije. Ook tijdens de Golfoorlog van 1991 stonden daar Patriots op gesteld. „We lopen hier enorme risico's en we hebben niets om ons te beschermen. Journalisten die hier komen, hebben chemi sche pakken en gasmaskers. Die hebben wij niet eens." De aanwezigheid van de in hun stad gelegerde Nederlandse mi litairen stelt de bewoners niet gerust. „Als we worden aange vallen, is het de vraag of ze alle raketten kunnen afschieten Moeten we dan maar biddend afwachten tot het fout gaat?" De 'lichten moeten uit tegen de oorlog'-actie. zoals de Turken die noemen, brengt hier een beetje leven in de brouwerij. Overdag is het eigenlijk maar saai in Diyarbakir. Voor de jon geren valt er weinig te beleven. Voor hen is deze actie een afwis seling van de dagelijkse sleur. Hakan Ünsal, Erkan Karagöz en Aydin Özsat bevinden zich elke avond tussen de demon strerende mensen in de wijk Baglar van Diyarbakir. Op een afstandje slaan ze de politie ga de, die vanuit hun busje de meu te in de gaten houden Even la ter lopen lopen de 'T-Birds' van Baglar met hun stoere leren jacks en penetrante aftershave- geur druk fluisterend langs het busje. Legitimatiebewijs „Ze houden strengere controles de laatste tijd", zegt Ünsal „Zonder legitimatiebewijs moet je de straat niet op. Vooral jonge gozers als wij worden erg in de gaten gehouden. Laatst wilde ik 's avonds even naar het centrum, dat is een kwartiertje van mijn huis. Ik heb er twee uur over gedaan. Ik zweer het, ik werd steeds gestopt door agen ten die vragen stelden." Zijn vriend Oktay vertelt dat in sommige wijken de politie zelfs noteert wie om acht uur de lich ten thuis uitdoen. Zijn vrienden beginnen te lachen. Een duide lijke reden voor de toegenomen politie-controles geven de jon gens niet. Als een van hun het wel wil uitleggen, zeggen zijn vrienden iets in het Koerdisch tegen hem, waarna Oktay zwijgt. Vermoedelijk heeft het te maken met de spanning tussen de Tur ken en Koerden, die weer op loopt. Op veel plaatsen in Tur kije zijn demonstraties uit de hand gelopen nadat Koerden tijdens de optochten de vrijla ting eisten van hun al jaren vast zittende PKK-leider Abdullah Öcalan. GPD Een rustig moment tijdens een Zeeuwse statenvergadering. Volgens professor Couwenberg kunnen de provincies net zo goed worden opge heven. foto Mechteld Jansen Vrijwel geruisloos stevent Nederland af op nieuwe verkiezingen. Volgende week ivorden de Provinciale Staten gekozen, maar de campagne komt niet echt van de grond. Toch gelden deze verkiezingen als een soort lak moesproefvoor het nieuwe kabinet in wording. Een eerste échte opiniepei ling. Maar is dat terecht? door Jaco van Lambalgen Al een lijsttrekker gezien? Een spannend politiek debat gehoord? Enig idee of u gaat stemmen volgende week? Want dins dag zijn er weer verkiezingen. Kon je voor de Tweede Kamerverkiezingen in januari de televisie niet aanzetten of er was een politi cus in beeld, dit keer lijkt het wel of er in het geheim campagne gevoerd wordt. Verkiezingen dus, maar op straat zijn de posters voor Idols-sterren Jim en Jamai voorlopig nog opvallender dan die voor de politieke partijen „Het leeft niet echt", zegt Nico Bloot, medewerker van het Instituut voor Politiek en Publiek (IPP), onderkoeld. Dat kan het IPP onder meer merken aan de stemwijzer die het, net als bij de Tweede- Kamerverkiezingen, voor internet ontwik keld heeft. „Een week voor de landelijke verkiezingen zaten we al op een miljoen hits, nu waren dat er rond diezelfde tijd 80.000", meldt Bloot. En dat terwijl de stemwijzer (www.stemwijzer nl) een uiterst handzaam stemadvies geeft. Klik op de pro vincie van uw keuze, beantwoord 25 vragen en u ziet welke partij u zou moeten stem men. Wie de wijzer invult, weet ook gelijk welke onderwerpen op provinciaal niveau spelen. Het gaat over openbaar vervoer, bedrijven terreinen, snelwegen en natuurgebieden. In Zuid-Holland speelt bovendien de bebou wing van de Maasvlakte, in Utrecht de slui ting van vliegveld Soesterberg en in Zee land de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. De test lijkt een van de weinige plaatsen waar informatie over de Statenverkiezingen te halen is. „Ik lees in de krant nooit iets over de provin cie. En dan ben ik nog een geïnteresseerde lezer, maar i k heb geen idee wat er in de Sta ten van Zuid-Holland gebeurt. Rotterdam, waar ik woon, timmert als grote stad veel meer aan de weg", becommentarieert prof. S. Couwenberg, oud-hoogleraar staats- en bestuursrecht „De statenverkiezingen zijn al heel lang weinig spectaculair." Traditioneel laag De opkomst bij provinciale verkiezingen is dan ook traditioneel laag. In 1995 ging nog vijftig procent van de kiezers naar de stem bus, in 1999 zakte dat naar 45 procent. Toch zien Haagse politici de verkiezingen als een opiniepeiling voor de landelijke politieke verhoudingen. PvdA-leider Bos roept niet voor niets zijn aanhangers op volgende week vooral te gaan stemmen. Als de PvdA het goed doet, dan is dat een belangrijke op pepper voor hem bij de kabinetsformatie. Bovendien kiezen de Statenleden op 26 mei de 75 leden van de Eerste Kamer. De uit komst van volgende week heeft dus wel de gelijk consequenties voor het landelijk machtsevenwicht. Indirect zijn de Staten verkiezingen senaatsverkiezingen. Bos schermt daar ook mee: „Ik kan in de kabi netsformatie onderhandelen wat ik wil, maar een rechtse meerderheid in de Eerste Kamer kan alles blokkeren." „Partijen beschouwen de Statenverkiezin gen wel als een graadmeter, maar dat is on zin", vindt Bloot. „Provinciaal spelen heel andere thema's dan landelijk. Bovendien: van een lage opkomst profiteren het CDA en de kleine christelijke partijen. Die hebben een trouwe schare aanhangers die door weer en wind gaan stemmen. Dat vertekent het beeld." Couwenberg verwacht dat de mensen die STALIN - Naar nu eerst is be kendgemaakt, is eergisteren maarschalk Stalin overleden. Het 'Leve de grote communis tische partij van de Sowjet- Unie' vervangt thans het tot nu toe gebruikelijke 'Leve Sta lin'. Het stoffelijk overschot van de leider zal worden ge balsemd. KONIJNTJES - Tuinders aan de Walcherse westkust klagen dat ze worden geterroriseerd door konijntjes. Zij vinden dat de eigenaren van de bossen bij Oostkapelle een behoorlijke afrastering moeten aanbren gen. Een woordvoerder van de eigenaren zegt, dat sommige tuintjes midden in het konr- nendomein, geen last vano knagelijntjes lijken te hebbe AUTOBUSSEN - \m maandag zullen de autob sen van de Stoomtram 1 cheren bij wijze van proefv-; trekken vanaf Plein 1940: Middelburg. Het gemeent» stuur wil met het oog opiï parkeervraagstuk niet lane dat de markt als busstate wordt gebruikt. ZIERIKZEE - In een nieu* poging om de havendijkir Zienkzee te dichten, zale aantal schepen erin totzicc worden gebracht. wel gaan stemmen, toch hun landelijke voorkeur zullen volgen. „Er wordt provin ciaal nauwelijks beleid gevoerd en het handjevol politici dat dat wél doet, kan dat niet over het voetlicht brengen." De emeri tus-hoogleraar heeft een rigoureuze oplos sing: schaf de provincies zoals ze nu bestaan af. „Twaalf provincies is toch veel te veel voor zo'n klein landje! Als zo weinig mensen gaan stemmen hebben de provinciale verte genwoordigers eigenlijk geen mandaat Ik ben voor de invoering van vier grote lands delen, die dan ook meer bevoegdheden krij gen." Couwenberg ziet het helemaal voor zich: Noord- en Zuid-Holland samen. Utrecht, Overijssel, Flevoland en Gelder land, de dne noordelijke provincies als een heid en ten slotte Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. „Dan kun je echt beleid voe ren." Voorlopig is het nog niet zo ver. „We zijn er al vanaf 1947 mee bezig om het provinciaal bestuur te veranderen. Maar er gebeurt niets", zegt Couwenberg gefrustreerd. Dus verwacht hij dat de landelijke politiek weer de boventoon voert bij de mensen die op 11 maart wel gaan stemmen. „Dat is al tien tallen jaren zo. Omdat de opkomst op het platteland hoger is en de steden achterblij ven, profiteert het CDA bijna altijd, terwijl de PvdA nogal eens tegenvallende resulta ten boekt." Media Bloot hoopt dat de campagne de laatste da gen nog aantrekt. Hij zet zijn kaarten op de media „Zij doen er nu weinig aan omdat zij denken dat het de burgers niet interesseert, terwijl de kiezers zeggen: hoe kan ik nu stemmen als ik niet weet waar het over gaat? Het is een beetje een kip-ei verhaal. Ik ver wacht dat de aandacht nog gaat komen." Enigszins vertwijfeld: „De politiek stond in januari in de belangstelling als nooit tevo ren. Dat kan toch niet allemaal weggezakt zijn?" GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst' 8.30-17.00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail' web@pzc.nl op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een I toeslag van 2,00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt I een toeslag E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen I uitsluitend schriftelijk, 1 maandvo® het einde van de betaalperiode. 1 Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1.10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% i Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden I uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van I Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezff I Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kaniW-j zondag, van 16.00 tot 18.00uur I Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118) 470100 Rubrieksadvertenties (kleintjt* Tel (0118)484321 Fax-(0118) 484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax. (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren I Auteursrechten voorbehouden I Uiigeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern DJ®"! aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen m een besland dat wordt geb'u-M voj I (abonnementen [administratie en om u ie (laten) mier meren over voor u relevante 0> ducten van de Dtels en de werkmaatschappij van W derden Als u op deze informatie g< lezersservice. Poslbus 3229 4 er kmaalschappiten van Wegener cf door ons zorgvuldig ge malie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftèSjk melden bi) P 9 480C MB Breda Behoort tot LUGQEHGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4