PZC Geen garantie voor toekomst Dirk Kuijt moet nóg beter worden Getouwtrek rond tijdstip klassieker Rafael van der Vaart klaar voor Valencia Wielerseizoen goed begonnen Ribblessure Gérard de Nooijer UCI schorst Team Coast Deen leidt Nederland-Tsjechië Dubbelslag Llorente in Murcia Ajax stoot belang GBA af Boogerd in Ronde van Vlaanderen Pensioenfonds legt beslag op gelden Utrecht SK Lommei is failliet Hnnr Edward Swier den haag - Is het eerste ge win inderdaad kattengespin, of meer dan dat? Feit is dat het wielerseizoen opmerkelijk goed begonnen is voor de Nederland se profrenners. In de eerste we ken van 2003 werden reeds ne gen overwinningen geboekt. Waar vinden die zeges hun oor sprong en wat betekenen ze voor de nabije toekomst? !Met de overwinning in Fayt-le- Franc van Nederlands kampi oen Stefan van Dijk - eerder dit jaar was de Lotto/Domo-cou- reur in Qatar ook al succesvol - liep de teller woensdag op tot negen. En dat terwijl de chauvi nistische wielerliefhebber zich de afgelopen tien voorjaren tel kens met hooguit een handjevol dagsuccessen tevreden moest stellen. Het aanbod van wed- stnjden is de laatste jaren wel gegroeid. Zo was er in de jaren negentig nog geen sprake van rondes op Rhodos en in Qatar. Maar toch, de opleving springt in het oog. Opvallend is bovendien dat de zeges niet alleen afkomstig zijn van de gevestigde namen, zoals Servais Knaven (ritzege in Qa tar), maar dat vooral minder ge louterde coureurs zich laten gel den Bram de Groot, Remmert Wielinga, Roy Sentjens en Bram Schmitz boekten hun eerste profsucces. Volgens Rabobank- ploegleider Adri van Houwelin- gen trekken de renners zich aan elkaar op. „Het kan inspirerend werken als een collega, een ren ner met wie je al jaren gewed- I ijverdhebt, gaat winnen." Durf Bondscoach Gerrie Knetemann vermoedt dat er ook sprake is van toegenomen durf. ,,Ik heb van de winter nog tegen Bram de Groot gezegd dat jongens als hij iedere koers weer er gewoon in moeten vliegen, dat ze moe ten laten zien dat ze meegedaan hebben." Rabobank-renner Bram de Groot won een rit in de Ronde van de Middellandse Zee. De bondscoach kan zich voor stellen dat een aantal renners ook voor hun baan vreest, nu de malaise in het peloton voelbaar is. „Van onderen wordt de druk opgevoerd door talentvolle amateurs die aankloppen en van boven zorgen de ervaren krachten voor pressie. Er is een groep die nu misschien wel vree st gemangeld te worden, die weet dat ze zich moet tonen om dat ze anders helemaal niet meer meedoet." Stimulans Reijimert Wielinga onderkent dat ploegleiders geen eindeloos geduld hebben en dat renners dat terdege beseffen. Wielinga zegevierde tijdens de vierde etappe van de Ruta del Sol, na dat hij even daarvoor ook al een dagsucces had geboekt in de Challenge Mallorca. „Waar dit een bewijs van is? Dat er klaar blijkelijk toch nog heel wat ta lent in Nederland is en dat het er vroeg of laat een keer uitkomt." Roy Sentjens boekte misschien wel de meest aansprekende ze ge. Na een vlucht van 155 kilo meter in hondenweer hield hij zondag in dë finale van Kuurne- Brussel-Kuurne het hoofd koel. Een aanval in de ultieme kilo meters bracht de 22-jarige zijn eerste profzege. „Sentjens is een echte winnaar, voor de kenners geen verrassing. Al moet ik eer lijk zeggen dat ik mijn beden kingen had, dat ik bang was dat hij bij Rabo veel te soft begeleid zou worden. Maar ik moet de ploegleiders Theo de Rooy en Adri van Houwelingen compli menteren. Waar in het verleden ontsnappingen met jonge man nen steeds mislukten, hebben ze de boel nu op de rit gekregen", zegt Knetemann. Maar ook bij de BankGiroLote rij-formatie gebeurt er wat De eindzege in de Ronde van Rho dos ging naar Bram Schmitz, ook al een 'onbeschreven blad'. Rudie Kemna, ploegmaat van Schmitz, won in Griekenland de laatste etappe. Zij die niet won nen stonden evenmin stil trou wens Zo waren de BGL-jonge- lingen Gerben Löwik, Vincent van der Kooij en Remco van der Ven ook al uitgebreid in beeld en eindigde Jeroen Blijlevens in Fayt-le-Franc als derde. US Postal-renner Max van Hees- wijk was misschien wel de aller beste in de Omloop Het Volk Slechts de overmacht van Quick Step kon hem daar van de winst afhouden. In het verleden moest het succes juist komen van de meest erva ren krachten, zoals Erik Dek ker, Michael Boogerd én, hal verwege de jaren negentig, Jeroen Blijlevens en Jean-Paul van Poppel. Van Houwelingen bespeurt een trend, „Je ziet het ook over de grens, in het buiten land komt de jeugd ook op." Rijper Hij kent de oorzaak niet. „Vorig jaar hebben bij ons diverse jon ge renners, mede vanwege de blessure van Erik Dekker, toen kansen gekregen. Maar die niet gegrepen. Hoe het kan dat ze die nu wel grijpen9 Misschien om dat ze nu toch weer een jaartje ouder zijn, rijper. Er is van de winter in ieder geval niet na drukkelijk over gepraat." Van Houwelingen kan zich ove rigens niet voorstellen dat de hausse eindeloos lang voort duurt „Negen overwinningen in de eerste vijf weken, dat zou betekenen ruim zeventig aan het eind van het seizoen. Het is niet reëel dat te verwachten." Bondscoach Knetemann is het daarmee eens. „Je moet nooit je hoop verliezen, en ik zou met handen en voeten klappen als het wel lang voortduurtIedere wielervolger weet natuurlijk ROTTERDAM - Feyenoorder Gérard de Nooijer heeft aan de midweekse bekerwedstrijd tegen Vitesse (3-1) een ribbles sure overgehoudenOnderzoek wees gisteren uit dat de verde diger drie ribben heeft gekneusd. De competitiewedstrijd morgen tegen Excelsior moet hij daardoor zeer waarschijn lijk missen. ANP AIGLE - De Internationale Wielren Unie UCI heeft het Duitse Team Coast met onmiddellijke ingang van wedstrijden uitge sloten. De wielerploeg, waar olympisch kampioen Jan Ullrich voor komend seizoen onderdak vond, zou een betalingsach terstand bij de renners hebben. Teamchef Günther Dahmes bevestigde gisteren de schorsing. Team Coast is nog met de UCI in gesprek. Als de wielerploeg de betalingsachterstand ongedaan heeft gemaakt, wordt de ban opgeheven. Diverse renners hebben hun salaris van januari en februari nog niet ontvangen. ANP DEN HAAG - De Deen Kim Milton Nielsen is arbiter bij het EK-kwalificatieduel Nederland - Tsjechië, 29 maart in de Rotterdamse Kuip. Hij wordt bijgestaan door zijn landgeno ten Jens Larsen en Bo Pedersen. Vierde official is Knud Fisker. De interland wordt door bondscoach Advocaat als cruciaal bestempeld op de weg naar het EK 2004 in Portugal. GPD CRESTA DE GALLO - De Spaanse beroepsrenner Pascual Llorente heeft gisteren voor een dubbelslag in de Ronde van Murcia gezorgd De renner uit de Kei me-ploeg won de tweede etappe en nam tevens de leiderstrui over van de Tsjech Jan Svorada. De rit ging over 153,6 kilometer tussen Alguazas en de top van de Cresta de Gallo. AFP ANTWERPEN - Oud-voorzitter Jos Verhaegen wordt op nieuw de baas bij eersteklasser Germinal Beerschot Antwer pen. Verhaegen koopt de aandelen die Ajax in de club had: 72.5 procent van alle aandelen. Er is twee maanden over de deal onderhandeld. De overeenkomst gaat op 1 juli, na afloop van het huidige voetbalseizoen, in. Feitelijk krijgt Verhaegen het al vanaf 15 maart voor het zeggen bij de club Dit om het komend seizoen goed te kunnen voorbereiden. Bij de tot standkoming van de Antwerpse fusieclub in 1999 was Jos Verhaegen al financier en voorzitter. Omdat hij zich niet kon verzoenen met het financiële beleid van de directie en met de Amsterdamse aanpak, trad hij in 2001 terug. GPD ESSEN - Michael Boogerd maakt dit jaar zijn debuut in de Ronde van Vlaanderen. Dat heeft de ploegleiding van Rabo bank gisteren bevestigd. Boogerd wilde in 2000 al graag deel nemen aan de Vlaamse wereldbekerkoers, maar een val in de Catalaanse Week dwarsboomde die plannen. De afgelopen twee jaar paste de Ronde van Vlaanderen niet in Boogerds programma. „Michael gaat meteen na de Ronde doornaar het Baskenland. Een moeilijke combinatie, maar het klassement in die ronde moet daar dan maar een keer niet voorop staan", aldus ploegleider Theo de RooijANP vrijdag 7 maart 2003 Roy Sentjens maakte afgelopen zondag naam met de overwinning in de semi-klassieker Kuurne-Brus- sel-Kuurne. foto Benoit Doppagne/EPA dat de maand april dé belang rijkste klassiekermaand is. Wat we nu hebben gehad is mooi meegenomen, en geeft aan dat de heren coureurs goed over winterd hebben. Maar het wil niet zeggen dat we het hele jaar het spul omver kunnen rijden." GPD door Willem Spierdijk Vreugde bij Dirk Kuijt nadat hij het winnende doelpunt tegen Ajax UTRECHT - Het pensioenfonds voor profvoetballers (CFK) heeft beslag gelegd op inkom sten van FC Utrecht. De club, die in grote financiële proble men verkeert, heeft een schuld van ruim één miljoen euro bij het CFK. Het CFK zag geen andere moge- i lijkheid meer dan rechtsmaat regelen te nemen. De beslagleg ging heeft betrekking op de transfersom die FC Utrecht ont vangt voor de verkoop van Dirk Kuijt aan Feyenoord én op tele- i visiegelden. FC Utrecht krijgt een vergoeding van de Eredivi sie NV voor rechtstreeks uitge zonden competitieduels bij Ca- nal+ én van de KNVB voor live uitzendingen van bekerduels doorSBS6. Die inkomsten mag FC Utrecht niet aanwenden voor andere doeleinden dan de betalingsachterstand bij het pensioenfonds. Houden de be stuurders van FC Utrecht zich daar niet aan, dan zijn zij straf- i baar. Aangezien de beslagleg- ging geldt voor toekomstige in- j kuisten, komt FC Utrecht niet I direct in acute problemenGPD LOMMEI, - Het doek is gevallen voor SK Lommel. Nadat de on derhandelingen met kandidaat investeerder Jean-Baptist C'laes a|sProngen, kan de voetbalclub Uit de Belgische eerste klasse niet meer aan de licentievoor- waarden voor volgend seizoen voldoen. j Bij Lommel SK voetballen on der anderen ex-Roda JC-speler Wygaard en ex-PSV'er Valenta. fe club resten nu nog twee mo gelijkheden starten in derde klasse of helemaal onderaan be ginnen in de vierde provinciaal. 2°rzitjer Roger Wijckmans iJK ga de spelers vragen om het seizoen af te maken. Maar dat wordt wellicht het werk van de curator Of we zaterdag tegen J westerlo spelen? Dat hangt van spelers af." Nadat de ge- i sprekken met een kandidaat- I vorige week in ex- ÏJ6?118 afsprongen, hoopte de c ub zakenman Claes te kunnen overhaien om de schulden (zo'n M miljoen euro) van de club IJ*"ZUlveren, om zo aan de li- Igntievoorwaarden te voldoen. •Kff.Claes gaat niet in op die noodkreet. GPD LEIDEN - Van het hoogste ama teurniveau naar een Nederland se topclub. Dirk Kuijt (22) deed er vijf jaar over. In z'n omgeving zijn er weinig twijfels over de vraag of hij bij zijn nieuwe club Feyenoord succesvol zal zijn. „Hij heeft zo'n drang om te sla gen, dit gaat 'm ook lukken." De eerste die wist dat Dirk Kuijt profvoetballer zou worden, was Dirk Kuijt zelfAan tafel in hui ze Kuijt werd er wel eens lache rig over gefilosofeerd Dirk be loofde zijn twee oudste zusjes een auto als hij rijk zou worden met voetballen. „De meiden lie ten hem zelfs een papiertje met die toezegging ondertekenen," vertelt moeder Joke Kuijt. Dat wordt dus uitbetalen binnen kort. De buurvrouw meldde Dirk al op vijfjarige leeftijd aan bij Quick Boys. „Een aspect van Kuijts spel is dan al te herken nen: met een enorme inzet ach ter de bal aan rennen. Bij Quick Boys speelt hij steeds in de hoogste jeugdelftallen", herin nert moeder Kuijt zich. Op de Van den Brugghenschool levert de jonge Kuijt de beste prestaties als het schoolvoetbal aan de orde is „Dirk was veruit de beste van de school", zegt zijn vriend Dirk van Rijn. „We heb ben nog de finale van het lands kampioenschap gespeeld Ook de vakanties stonden in het teken van het voetbal. Het gezin Kuijt werd geacht weer terug te zijn in Katwijk als de trainingen bij Quick Boys beginnen. En een vakantieweek bij Centerparcs werd onderbroken om Dirk de gelegenheid te geven Katwijk Dl met 9-1 in te maken. „Dirk bewoog hemel en aarde om bij die wedstrijd te zijn. Hij dreigde zelfs alleen op de trein te stap pen", vertelt zijn moeder. School interesseerde Dirk niet of nauwelijks. Na zijn laatste jaar basisschool had hij geen idee welke vervolgopleiding hij moest volgen. Hij was ervan overtuigd dat hij profvoetballer zou worden. „Ik heb hem toen naar de lts gestuurd en hem ge zegd schilder te worden. Er zijn zoveel jongens van Quick Boys schilder, zei ik hem. Zelf dacht- ie om, net als zijn vader, te gaan varen, als het niet zou lukken als voetballer", zegt zijn moeder Steeds meer mensen zagen het talent van de jonge Dirk. Na af loop van een wedstrijd tegen een jeugdelftal van Feyenoord in Rotterdam gaf een vader van één van de tegenstanders Dirk een rijksdaalder. Hij voegde aan dat gebaar profetische woorden toe „Wij zien jou hier nog wel eens terug." Belangstelling van profclubs was er wel, maar de namen van die clubs spraken moeder Kuijt niet aan. „In over leg met Quick Boys hebben we die belangstelling niet eens aan Dirk verteld. Ik vond dat-ie bij Quick Boys moest blijven, daar is de jeugdopleiding toch goed." Bij zijn club verbaasden de trai ners zich erover dat de interesse van de grote clubs voor Kuijt uitbleef „Dirk was niet een jon gen die de bal duizend keer hooghield of er een schaar uit gooide. Maar hij heeft wel een hele goede techniek. Hij was alleen maar bezig met de vraag: hoe kan ik een doelpunt ma ken?", vertelt de toenmalige jeugdtrainer Dirk van Duijn. Maar ook z'n mentaliteit valt op. „Als-ie rondjes moest lopen om het veld en je zei dat-ie niet mocht afsnijden bij de corner- vlag, dan smokkelde hij nog geen meter." B-contract Op z'n zeventiende debuteerde Kuijt in het eerste van Quick Boys. Zes wedstrijden had hij aan het einde van het seizoen in heeft gemaakt, op 23 februari. foto Jaap de Boer/GPD de basis gestaan. De Katwij- kersdie tot dan matig draaiden wonnen zes keer op rij. Veel lan ger plezier had Quick Boys niet van Kuijt, hij was opgemerkt door FC Utrecht en hij tekende een B-contract om het seizoen daarop in het tweede elftal te spelen. Eigenlijk vond Dirk het tweede elftal maar niks. 'Geef me de kans me te bewijzen in de A-se lectie, ik kan altijd nog naar het tweede', probeerde hij bij ma nager Hans van Breukelen en trainer Mark Wotte. Uiteinde lijk had hij maar een week nodig om zich in de selectie van het eerste te spelen. Op de eerste trainingsdagliep hij iedereen op afstand tijdens -een coopertest. En toen hij door blessures van anderen tijdens de voorberei ding mocht invallen tijdens een oefenpotje tegen Montfoort. schoot hij er zes in. Wotte weet het nog goed. Vanaf de eerste training in Utrecht was duide lijk dat Dirk maar één ding wil de: slagen in het betaald voet bal. Ook Dirks vriend Dirk van Rijn weet die beginperiode nog goed. „Toen ik het hoorde over die coopertest en die zes doel punten die hij maakte, wist ik het eigenlijk al: hij gaat het red den." De dagelijkse reis naar Utrecht maakte de Katwijker in gezel schap van Alfons Groenendijk, de routinier uit Leiderdorp. Groenendijk pikte Kuijt op bij station Leiden 'Alfons is de zee vader van Dirk' wordt in huize Kuijt waarderend over Groe nendijk gesproken Een 'zeeva der' is een ouder persoon die zich over de kinderen ontfermt als de echte vader op zee is. „Stel dat Dirk dagelijks met een rare patser in de auto had gezeten, dan was hij daar misschien door beïnvloed", denkt moeder Joke Kuijt. „Maar eigenlijk ook weer niet. We hebben 'm altijd op het hart gedrukt normaal te blijven doen. Hij is niks veranderd, het is gewoon een nuchtere Katwij ker." Vaster en vaster In de auto van Groenendijk pas seerde dagelijks alles wat met voetbal te maken had de revue. „Hij wilde alles weten", herin nert de zeevader zich. „En hij pikte het op." Maar niet alleen in de auto, ook op het trainings veld schoolde Groenendijk Kuijt bij. „We stonden vaak uren te oefenen. Ik speelde dan ballen aan, over de grond, op kniehoogte, op borsthoogte, al les. Dan riep ik 'kaats' of 'vast'. Dat soort ballen krijgt een spits honderdduizend keer. Hij werd vaster en vaster." Twi j fel over een mooie toekomst bij Feyenoord heeft Groenen dijk niet. „Ik geef hem een goede kans. Zijn wil om te slagen is zo groot, dal het hem ook wel zal lukken." Groenendijk vindt wel dat Kuijt nog beter moet wor den. En zo denkt Mark Wotte er ook over. „Hij moet nog sneller handelen in de kleine ruimte. Het tempo ligt steeds hoger. Dat laatste stapje naar de top moet hij nog zetten. Je kan Dirk nu een 'zeer gewaardeerde spits van FC Utrecht' noemen. Als je slaagt bij Feyenoord, dan ben je een topspits." GPD van onze sportredactie ZEIST - De KNVB wil van de gemeente Rotterdam weten on der welke voorwaarden de halve finale in het bekertoernooi, Feyenoord-Ajax, toch in de avonduren gespeeld kan wor den. Dit heeft de zegsman van de voetbalbond, Herman Poos, laten weten. De bond houdt vooralsnog vast aan het spelen in de avond, on danks Rotterdamse bezwaren. Het gemeentebestuur wil klas siekers als Feyenoord-Ajax alleen op zondagmiddag toe staan. Dat beleid is al jaren gele den bepaald. Komende week dinsdag zal de gemeenteraad zich over de zaak uitspreken. Poos stelde dat er al lang overleg gaande is tussen Rotterdam en de KNVB. Hij wees erop dat al lang geleden de data voor de van onze sportredactie AMSTERDAM - Als het aan Ra fael van der Vaart ligt, staat hij volgende week in de cruciale Champions-Leaguewedstrijd tegen Valencia in de basisop stelling van Ajax. De midden velder maakte woensdag tegen FC Groningen (4-1) zijn rentree en voelt zich fit genoeg voor welke klus dan ook. Van der Vaart speelde maandag een uur met Jong Ajax tegen Jong Heerenveen, woensdag kreeg hij een klein halfuur van zijn trainer Ronald Koeman. Hij viel in als linkermiddenvelder, maar schoof - heel stiekem - op naar de spits. „Daar kan ik hem niet in sturen", lachte Koeman na afloop. „Nee, het was niet af gesproken. maar ik wilde graag een doelpuntje maken", was Van der Vaart al even vrolijk. Hij hoort er dus weer bijhoewel nog nét niet helemaal. De ta lentvolste speler van de Neder landse velden beseft dat hij het voor even moet dan met inval beurten. „Als voetballer speel je het liefst hele wedstrijden, maar dat kan nu eenmaal nog niet. Het voelde het wel goed. Tegen Heerenveen had ik maandag nog wat angst, dat was tegen halve finales in het bekertoer nooi zijn vastgesteld: 15 en 16 aprilIn beide gevallen is sprake van een avond wedstrijd. „De gemeente wil het duel bij dag licht Wij hebben nu gevraagd onder welke voorwaarden de wedstrijd toch in de avonduren kan plaatsvinden. Die voor waarden moet de gemeente stel len", aldus Poos. „Het is niet ze ker dat de wedstrijd niet in de avond gespeeld kan worden. Het wordt nog volop besproken. Er zijn grote publieke belangen in het geding." SBS6 wil de wedstrijd rechtstreeks uitzen den. Dat kan niet als de wed strijd niet in de avond wordt ge speeld. Poos ontkende dat er een boeteclausule in het contract tussen KNVB en SBS6 staat mocht een wedstrijd niet door gaan. Wel is de KNVB per sei zoen verplicht een vastgelegd aantal duels te leveren. GPD Groningen helemaal weg, ik voel in elk geval geen remmin gen meer. Of ik tegen Valencia kan beginnen? Als de trainer het vraagt en ik voel me er klaar voor, dan speel ik. En ik voel me er klaar voor." Tegelijkertijd is Van der Vaart door de ervaring wijs geworden. Hij was al eerder geblesseerd en deed al eerder te snel te veel. Straks speelt Ajax in twaalf da gen tegen Valencia, AS Roma en PSV. De verleiding is groot, maar de realiteitszin roept hem tot de orde. „Ik ben iemand die vrij snel weer in vorm kan zijn. Wedstrijdritme, ik weet eigen lijk met wat het is. Het is vooral een lichamelijke kwestie voor je weer helemaal terug bent. Daarom lijkt het me verstandig om niet meteen twee wedstrij den in een week te spelen." Van der Vaart heeft nog geen ne gentig volle minuten gespeeld, maar krijgt nu al vragen over het Nederlands elftal. Oranje speelt op 29 maart in De Kuip tegen Tsjechië. Omdat Phillip Cocu geblesseerd is geraakt, werpt die interland lonkende blikken naar de Ajacied. „Ik speel pas net weer, heb nog niet eens in de basis van Ajax ge staan. Laat ik nu eerst maar eens helemaal fit worden." GPD Varen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37