Bouw Nobelhof stap dichterbij PZC Vismijn draait FNV-kantoor met sluiting bedreigd garnalen door Neptunus streeft naar volle sterkte Eerste auto huisartsenpost is binnen sll Gebouwen worden gesloopt voor nieuwe woningen in Zierikzee Dominee Hans Visser in Zierikzee f Uitslagenavond verkiezingen in Zierikzee Open dag hoveniers Delta moet voor tol tunnel opdraaien Auto vernield bij botsing Van Zwieten plant boom Gereedschap weg uit schuur Gemeentearchief Goes online Europarlementariër tegen WCT vrijdag 7 maart 2003 HnorPietKleemans ZIERIKZEE - Er zit schot in het plan voor de bouw van de No- belhof in Zierikzee. De oude ge- meentewerkplaats aan de Korte Nobelstraat verdwijnt en op die plaats verrijzen negen patiowo ningen. Ook wordt een klein parkeerterrein aangelegd. De sloop van de werkplaats start maandag. Plan Nobelhof komt uit de ko ker van projectontwikkelaar Faasse Projecten uit Goes. Die legde er al in september 1999 de basis voor. De projectontwikke laar had al plannen voor de bouw van woningen aan de Steiltjesstraat en zag in het vrij - i komen van de locatie gemeente- werkplaats een goede gelegen- i heid voor een totaalplan ter - invulling van de vrijkomende 2400 vierkante meter. In2000 kwam de Goese ontwik kelaar met het gewenste totaal plan op de proppen: negen patiowoningen en een parkeer terrein met 28 plaatsen. Met het parkeerpleintje werd tegemoet gekomen aan de vraag van buurtbewoners naar meer par keerruimte. De woningen wor- ZIERIKZEE - De bekende Rot terdamse dominee Hans Visser preekt zondagochtend voor de Vrijzinnige Gemeente in de i Gasthuiskerk in Zierikzee. Vissergenietlandelijkebekend- I heid als dominee van de Paulus- kerk in Rotterdam. Hij gooide de kerkdeuren open voor daklo- zen en drugverslaafden en schrikt niet terug voor het uit- dragen van omstreden stand- punten. Het thema van de dienst is'Buiten de werkelijkheid'. Na de dienst is er gelegenheid tot k discussie. De kerkdienst begint B om 11.00 uur. ZIERIKZEE - Wie dinsdag- 1 avond 11 maart de uitslagen van de verschillende stembureaus voor de Provinciale Statenver kiezingen op Schouwen-Duive- 1 land wil volgen, kan vanaf 21.00 uur terecht in het bedrijfsres taurant van het gemeentehuis in Zierikzee. Op een scherm wor den de meeste recente uitslagen op de voet gevolgd. De landelij- ke resultaten zijn via een groot televisiescherm te volgen door Harmen van der Werf BRESKENS - Voor het eerst sinds jaren zijn in Nederland, in de vismijn van Lauwersoog, garnalen doorgedraaid, omdat ze te weinig opbrachten. Van doordraai is in Zeeland nog geen sprake, maar ook bij de REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Pax: (0111) 454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 t-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den koopwoningen. Er wordt uitgegaan van een bouwtijd van een jaar. Voordat de woningen gebouwd kunnen worden moet de grond op de bouwpercelen gesaneerd worden. De grond van het per ceel Korte Nobelstraat 21 is licht tot sterk verontreinigd met zware metalen en polycyclische aromaten. De vervuiling zit Zeeuwse Visveiling Breskens zijn de kiloprijzen gekelderd. Bij een bodemprijs van minder dan 1,61 euro per kilo worden garnalen uit de markt genomen om te voorkomen dat de prijs nog verder zakt. Ze worden ver nietigd. Afgelopen week was het zover in de noordelijkste vissershaven van Nederland, in Lauwersoog. Vissers die bij een producentenorganisatie zijn aangesloten, krijgen de door- draaiprijs vergoed. De doordraai is het gevolg van de miljoenenboete die de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) de garnalensector in januari oplegde vanwege af- voerafsp raken. Sindsdien voeren garnalenvis- sers aan wat zij kunnen vangen. Vooral in het noorden heeft dat voor de prijsvorming grote ge volgen. De groothandelaren Heiploeg uit Zoutkamp en Puul uit Volendam domineren daar de markt. In Breskens is meer concurren tie dankzij de kleinhandel, wat zich vertaalt in betere prijzen. „Wij hebben een partij uit het noorden geveild die met een vrachtwagen was gekomen", vertelt directeur F. Lokerse van de Zeeuwse Visveiling Bres kens. „Bij ons bracht die 2,00 tot 2,10 euro per kilo op, terwijl in Lauwersoog voor dezelfde kwa liteit 1,80 euro werd betaald." Garnalen uit de zuidelijke Noordzee gingen zoals gebrui kelijk voor meer geld weg, om dat die, aldus Lokerse, bij Bel gen beter in de smaak vallen. Ze deden 2,70 tot 3,00 euro per kilo, maar ook Zeeuwse garnalenvis- sers moeten flink inleveren. Vorig jaar werd voor dezelfde garnalen 5,00 euro per kilo be taald. vooral in de bovenste meter van de bodem. Dieper in de bodem is loodverontreimging geconsta teerd. Het grondwater is niet vervuild. Sagro Milieu Advies heeft een saneringsplan opgesteld en daar is inmiddels goedkeuring aan verleend. Het is de bedoe ling dat de grond daar waar de tuinen bij de woningen komen tot een diepte van een meter door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze zingen liever een loflied over hoe goed het FNV Ledenservicepunt (LSP) in Zierikzee in een behoefte voor ziet, dan dat ze over het al of niet voortbestaan van deze voorzie ning praten. Het lijkt een beetje op struisvogelpolitiek omdat de kaderleden Han de Jonge, Hilde Poppe en Jan van der Zwet er eenvoudigweg niet aan moeten denken dat hun riante kantoor aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee wordt gesloten. Toch is die dreiging wel degelijk aanwezig zo blijkt uit de woor den van Ingrid van den Berg van FNV-Bondgenoten in Utrecht. „We hebben nu over het hele land negentig eigen vestigingen voor Ledènservicepunten. Daar gaat drastisch op bezuinigd worden. Het gaat gewoon finan cieel niet goed met de FNV en er zal dus iets moeten gebeuren. In de derde week van maart wordt een beslissing genomen over welke servicepunten gehand haafd blijven en welke niet", zegt Van den Berg. Ze voegt er wel aan toe dat de inkrimping voor Zeeland wat minder dras tisch zal uitpakken dan aanvan kelijk de bedoeling was. „Er is gesproken over het afstoten van alle eigen vestigingen, maar nu willen we er toch minstens één behouden." Van den Berg bena drukt dat niet de service op zich verloren zal gaan. Het wordt echter te duur er eigen vestigin gen voor aan te houden. „Het zijn panden waar slechts voor enkele dagdelen per week ge bruik van wordt gemaakt, waar we de volledige huur voor moe ten betalen." Volgens Van den Berg pakt het veel goedkoper uit als daar bijvoorbeeld in een dorpshuis een zaaltje voor wordt gehuurd. De kaderleden in Zierikzee gru- wordt afgegraven. Op de plaats waar de woningen komen kan met minder graafwerk worden volstaan. Verhuizen Voor de Stichting Historische Spelen Zierikzee betekenen de bouwplannen een gedwongen verhuizing. De stichting - ver antwoordelijk voor open luchtspektakels als De Ridder wen bij die gedachte. Ze kennen de kwalijke praktijk daarvan. „Voor we hier begonnen, had den we een lokaal in het MFC. Daar was geen enkele privacy. Terwij 1 je met de ene cliënt in ge sprek was, zaten anderen in die zelfde ruimte te wachten. Dan kom je nauwelijks tot een per- soonl ij k gesprekaldus De Jon ge Hij heeft de toeloop bij het servicepunt enorm zien stijgen sinds in maart 2000 de eigen vestiging aan de Lange Nobel straat in gebruik werd geno men. De mensen kunnen hier te recht op maandagavond, woensdagochtend en donder dagavond. De FNV afdeling Schouwen-Duiveland beschikt slag en Dijkval - gebruikte de oude gemeentewerkplaats voor het maken en opslaan van de corstukken. Daarvoor is een nieuwe stek gevonden. Alle ma terialen zijn november vorig jaar overgebracht naar een al vijf jaar leegstaaande zoutop- slagloods en werkplaats van Rijkswaterstaat Zeeland aan de N59 even buiten Zierikzee Naast de oude gemeentewerk- over vijftien vrijwillige consu lenten die per toerbeurt be schikbaar zijn voor advies en medewerking. Per spreekuur zijn er steeds drie consulenten aanwezig. „De mensen hoeven nooit lang te wachten en de pri vacy is gewaarborgd", zegt De Jonge. Hij, Poppe en Van der Zwet vin den dat FNV-Bondgenoten het simpelweg niet kan maken een goedlopend servicepunt als dit af te stoten. Zij putten moed dat het ook niet zal gebeuren uit het feit dat de vestiging in Terneu- zen eind vorig jaar ook maar heel even dicht is geweest. „Dat berustte blijkbaar op een ver gissing, want het is direct ook plaats aan de Korte Nobelstraat worden de gebouwen aan de Steiltjesstraat 10 en Zuidwelle- straat 33 en 35 gesloopt. Aan de Zuidwellestraat wil Faasse drie soortgelijke woningen neerzet ten op de plek waar nu nog een leegstaande schuur en een wo ning staan. Eigenaren/bewo ners van drie huizen krijgen elk de beschikking over twee par keerplaatsen op eigen erf. weer open gegaan En wat Zie rikzee betreft, hebben we het hoofdbestuur ook laten weten dat deze vestiging niet mag ver dwijnen Ik denk dat we hen daarvan hebben overtuigd", menen de kaderleden hoopvol. De Jonge benadrukt ook het be lang van ledenwerving door het goed functioneren van het Le denservicepunt. „Westuren hier niemand weg. De service is in eerste instantie bedoeld voor de leden, maar als iemand die geen lid is, vanuit het CWI naar ons is verwezen, geven we natuurlijk wel advies. Wie dan verdere be geleiding wil, moet natuurlijk wel lid worden. In de praktijk gebeurt dat ook regelmatig." door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het Shan- tykoor Neptunus op Schouwen- Duiveland wil dit jaar wat rui mer de vleugels uitslaan met al lerlei optredens voor een breed publiek. Een belangrijke voor waarde daarvoor is wel dat het koor op volle sterkte komt. Met de huidige veertien enthousias te leden is de bezetting wat aan de krappe kant. Daar wil het be stuur graag wat verbetering in brengen. „Het gaat om mannen die op een ontspannen manier zingen en tevens proberen de liederen zo goed mogelijk in te studeren", zegt voorzitter A. de Graaf van Neptunus. Shanty's zijn veelal Engelstali ge liedjes. De Graaf licht toe dat ze vroeger werden gezongen om het tempo aan te geven bij het zware werk aan boord van het schip, zoals het hijsen van de zeilen of het schoon schrobben van het dek. Tot het shanty-re- pertoire behoren ook ballad- achtige songs vol heimwee en verlangen naar huis, evenals en thousiaste wijsjes waarin vol overgave de geneugten van het uitgaansleven aan de wal in ver re landen wordt bezongen. Nep tunus zingt verder ook Neder landstalige liederen, waarvan een aantal in medleyvorm. Dirigent van het koor is Adrie van Hese uit Nieuwerkerk. Hij legt zich erop toe de verschillen de stemmen tot een eenheid te smeden met de vereiste variaties hier en daar. Piet van Dongen zorgt op zijn accordeon voor de muzikale begeleiding van het koor. Hij zou als enige muzikant echter graag wat ondersteuning krijgen van andere begeleiders. De gedachten gaan uit naar mannen die viool, banjo, gitaar of net als Van Dongen de accor deon bespelen RENESSE - Habo Hoveniers in Renesse houdt morgen van 10.00 tot 16.00 uur een open dag voor iedereen die geïnteresseerd is in het ontwerpen, aanleggen en onderhouden van tuinen. In de nieuwe showtuin krijgen de bezoekers een indruk van aller hande tuinproducten als be stratingen, tuinhout, hekwer ken, verlichting en vijvers. De Graaf daagt belangstellen den uit eens langs te komen tij dens een van de repetities op vrijdagavond in Nieuwerkerk in studio Zeppelin aan de Post- straat thuis bij dirigent Van He se. Het Shantykoor werd in au gustus 2002 opgericht en heeft sinds enkele maanden de offici ële verenigingsstatus. Neptu nus heeft al diverse keren opge treden in Middelharnis en Willemstad, maar ook in de meeste seniorenwooncom- plexen op Schouwen-Duive land. Voor dit jaar staan er op tredens op de agenda in Den Bommel, Middelburgen Zierik zee. Wie eens een repetitie van het Shantykoor wil bijwonen, kan contact opnemen met secretaris P van Liempt, telefoon: 0111- 641805. VLISSINGEN - De Wester- scheldetunnel moet over vijf tot tien jaar tolvrij zijn, vindt A. Saman. Het kandidaat-Sta tenlid voor het CDA vindt een tolperiode van dertig tot veertig jaar veel te lang. „Dat moet aan zienlijk korter worden." Liefst ziet hij dat de tol wordt afge schaft en nutsbedrijf Delta NV het verlies aan inkomsten com penseert. Saman beseft goed dat de tun nel alleen aangelegd is omdat Rijk en provincie afspraken hebben gemaakt over het lang durig innen van tol. Deson danks vindt hij dat de provincie zich over enige tijd sterk moet maken voor het op termijn af schaffen van die heffing. Want zo'n tol werkt volgens hem al leen maar belemmerend voor de verdere ontsluiting van Zeeuws-Vlaanderen. Saman weet waar het geld van daan moet komen om het af schaffen van het tol te compen seren: de reserves van Delta NV Het voormalige nutsbedrijf is volgens de nummer 4 van de CDA-lijst schat- en schatrijk. „Allemaal geld dat is opge bracht door de Zeeuwen", bena drukt hij. Hij vindt het dan ook zeer terecht dat een deel van dat eigen vermogen straks aange wend wordt om de tunnel tolvrij te maken. FNV-consulenten (vlnr.) Jan van der Zwet, Hilde Poppe, Wim Blokland en Han de Jonge in het Leden servicepunt Zierikzee. foto Marijke Folkertsma De nieuwe huisartsenauto wordt bekeken. Links: voorzitter van de Stichting Huisartsgeneeskunde Zeeland P. de Doelder. vooraan: gedeputeerde G. de Kok. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat GOES - De centrale huisartsenposten van Goes, Vlissingen en Zierikzee heb ben gisteren hun eerste auto bij de post in Goes in ontvangst genomen. De sleu tel van de auto werd officieel door gede puteerde G. de Kok overhandigd aan de voorzitter van de Stichting Huisartsge neeskunde Zeeland, P. de Doelder. Per artsenpost komt er een auto met technische en medische apparatuur en een chauffeur. De bestuurder van de au to krijgt naast een uitgebreide rijoplei ding ook scholing om de dienstdoende arts te kunnen ondersteunen. De centrale huisartsenposten gaan dé diensten buiten kantooruren verzorgen voor een grote groep huisartsen op Wal cheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland. In alle drie de gevallen lig gen de posten bij het ziekenhuis. De post in Goes gaat als eerste op 25 maart open, daarna volgt Vlissingen op 1 april en op 8 april is Zierikzee als laatste aan de beurt. De Doelder vond het speciaal dat hij de sleutels van De Kok in ont vangst mocht nemen.Mede door de in zet van de gedeputeerde zijn de posten en ook deze auto tot stand gekomen. Vooral de post in Zierikzee was niet zo gemakkelijk te realiseren. Dit is toch allemaal gelukt en dat maakt ook dit moment toch wel enigszins bijzonder." In zijn korte toespraak lichtte De Kok toe dat de huisartsenposten erg belang rijk zijn binnen de ontwikkeling van de gezondheidszorg in de provincie. Hij was dan ook blij met de openingen die binnenkort volgen en met de bijbeho rende auto's De auto die jn Goes werd overhandigd zal overigens in Vlissin gen gebruikt gaan worden. Of de daad werkelijke auto voor de post in Goes bij de opening al paraat is, blijft nog even de vraag. De auto wordt waarschijnlijk pas in de laatste week van maart afgele verd en moet onder andere nog aange past worden voor het gebruik van een laptop. Is de auto niet op tijd klaar, dan kan er wel zo lang van een andere auto gebruik worden gemaakt. 's GRAVENPOLDER - Op de kruising Baarlandsezandweg en Bernhardweg Oost in 's Gravenpolder vond woensdag rond 20.30 uur een aanrijding plaats tussen een Russische vracht auto en een personenauto. De 41-jarige bestuurder van de vrachtauto reed over de Bern hardweg Oost en wilde linksaf de Baarlandsezandweg oprij den. Hierbij verleende hij geen voorrang aan een personenau to waardoor deze frontaal op de vrachtauto botste. De bestuurder van de personenwagen, een 19-jarige man uit Heinkenszand, moest voor onderzoek overgebracht worden naar het ziekenhuis waar hij een nachtje moest blijven. Zijn auto is vernield. RILLAND - In Rilland is gisteren een begin gemaakt met de landschappelijke inpassing van bedrijventerrein De Poort Gedeputeerde J. van Zwieten zou symbolisch de eerste boom planten, maar omdat hij pas laat in de middag kon, werd het de tiende boom. Voorlopig wordt alleen de zijde van de Valc- kenisseweg, van bomen voorzien. Het gaat om platanen en el zen. De provincie zou graagzien dat het hele bedrijventerrein met groen wordt omgeven, maar dat is volgens de gemeente niet overal mogelijk. Momenteel wordt bekeken waar een verdere landschappelijke inpassing kan plaatsvinden. LEWEDORP - Uit een schuur bij een woning aan de Koren- weg in Lewedorp is woensdag een hoeveelheid gereedschap weggenomen. Er werd onder andere een gereedschapskist met inhoud en elektrisch gereedschap weggenomen. GOES - Het gemeentearchief van Goes is online. Via de web site van de gemeente Goes zijn diverse verzamelingen en do cumentatie van het gemeentearchief digitaal te raadplegen. Ongeveer 20,000 foto's met afbeeldingen van de gemeente zijn op internet gezet. Liefhebbers van genealogie kunnen de ge gevens uit de negentiende eeuwse akten van de burgerlijke stand van Goes, Kloetinge, Kattendijke, 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk raadplegen. Ook zijn verschillende negen tiende eeuwse bevolkingsregisters opvraagbaar BORSSELE - De groene Europarlementariër A. de Roo heeft er bij de Europese Commissie op aangedrongen dat alle acti viteiten ter voorbereiding van de aanleg van een Westerschei- de Container Terminal (WCT) bij Borssele worden stilgelegd De Raad van State schorste de uitvoering van de WCT-plan- nen al om procedurele redenen In de vragen die De Roo gisteren heeft gesteld, dringt hij erop aan dat alle parallelle procedures, MER en zandwinningsver gunningen, worden gestaakt zolang de Raad van State nog geen uitspraak heeft gedaan in een bodemprocedure. De par lementariër wil ook weten of de Europese Commissie ingrijpt als de voorgenomen inbreuken op de Habitatrichtlijn worden doorgezet. Ook vraagt hij te onderzoeken of de beoogde na tuurcompensatiemaatregelen door de beugel kunnen. Het verdwijnen van de Kaloot zou worden gecompenseerd met landbouwgronden: droge natuur waar natte, buitendijkse natuur verloren gaat. Een antwoord van de Commissie wordt binnen zes weken verwacht. Op die termijn valt ook een uit spraak van de Raad van State te verwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35