Paleis gaf opdracht onderzoek PZC A Verbouwing Zeeuws museum kost opnieuw een jaar extra Vlissinger legt drugsmisstanden op video vast Bewijsmateriaal Affaire-Margarita duurt voort ondanks excuus van ministers Standbeeld Saddam gaat glanzend oorlog in pk O GfesöSfe&Q Von Belle Bobu De dood centraal in Boekenweek 21 t/m25 Eis vier jaar voor doorvaren Oefening in tunnel goede les Seizoen Formule 1 weer van start Osama bin Laden leeft en plant grote aanslag Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J 10° t 6° Even frisser Droog en regelmatig zon maar wel fris met 9 a 10 graden. Matige wind uit het 246e jaargang no. 56 vrijdag 7 maart 2003 los nummer 1,10 j doorFerdi Schrooten enWilcoVoordouw DEN HAAG - Het Kabinet der Koningin heeft op dracht gegeven tot het on derzoek naar de antece- denten van Edwin de Roy -van Zuydewijn. Dat heeft premier Balkenende gis- teravond laten doorsche- i meren en wordt bevestigd door bronnen uit de omge- ving van het hof. Balke- nende geeft vandaag uit leg aan de Tweede Kamer. Balkenende vroeg gisteravond omgeduid, zodat 'alles en in sa menhang' kan worden toege licht Balkenende deed zijn uit- spraak luttele uren nadat hij "isteren een vergeefse poging _ad gedaan om het rumoer rond het BVD-onderzoek naar de echtgenoot van prinses Marga rita te sussen. Eerder op de dag bood hij, samen met de minis tersvan Justitie en Binnenland se Zaken in een brief excuses aan voor het verzwijgen van dat BVD-onderzoek. Dat excuus was voor de oppositiepartijen en de destijds verantwoordelij ke minister van Binnenlandse Zaken, Peper, niet overtuigend. Drie oppositiepartijen. D66, de SP en GroenLinks willen verder onderzoek en een debat. L Ook de advocaat van Margarita en Edwin de Roy van Zuydewijn plaatst grote vraagtekens bij de excuusbrief. „Ik heb het idee dat de politiek totaal in paniek Geweld op school UTRECHT - Veel docenten voe len zich bij agressie door leerlin gen niet gesteund door hun di rectie. Een kwart van de directies in voortgezet- en beroepsonder wijs vindt behoud van de goede haam van de school belangrij ker dan het steunen van het personeel, blijkt uit onderzoek van de Algemene Onderwijs bond. ANP is. Als door het koningshuis op dracht is gegeven tot een BVD- onderzoek, dan krijgt deze zaak de importantie van een heel an dere orde." De ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie geven in de ex cuusbrief toe dat ze ten onrechte ontkennend hebben geant woord, toen prinses Margarita en haar man vroegen of er een onderzoek was gedaan naar het verleden van Edwin de Roy van Zuydewijn. De AIVD, voorheen de BVD, heeft zo'n onderzoek wel gedaan, geven de ministers toe in de brief, die ook namens Balkenende is verstuurd. Volgens Balkenende en de mi nisters Remkes en Donner is het onderzoek, waarbij onder meer het sociale dienstdossier van De Roy werd gescreend, volstrekt legaal uitgevoerd door de BVD en de beveiligingsdienst van het koninklijk huis, de DKDB De ministers waren niet van het on derzoek op de hoogte, maar dat hoefde volgens hen ook hele maal niet. Omdat de ministers niets van het onderzoek wisten, hebben ze daar bij de beant woording van de vragen van Margarita en Edwin nooit mel ding van gemaakt. Dat noemen Remkes en Donner 'abusievelijk Advertentie BAGDAD - Op een steiger, hoog boven het verkeer van Bagdad, geeft een schilder een standbeeld van president Saddam Hoessein een nieuw verfje. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Jack Straw zei gisteren dat Hoessein in Irak aan de macht mag blijven indien hij volledig ontwapent. Straw is in New York voor de presentatie van peninspecteurs. foto pagina 4: licht uit in Turkije het rapport van de wa- David Guttenfelder/AP pagina 5: laatste kans In Goes en Kruiningen EEN WERELD AAN IEUKE TIENERKAMERS GOES Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 41 11 KRUININGEN Zandweg 1 b Tel. (0113) 38 26 26 door Ron Magnée VLISSINGEN - Omwonenden van de Coosje Buskenstraat in Vlissingen zijn de overlast van drugshandel meer dan zat. Eén bewoner is er zelfs toe overge gaan de praktijken op video vast te leggen. Uit de beelden blijkt dat het dealen gewoon doorgaat, zelfs als de politie op een paar meter afstand staat. „De maat is meer dan vol", vat de bewoner het samen Dage lijks vindt er een levendige han del van drugs plaats voor de in gang van het Huiskamerproject Drugsgebruikers (HKPD) Dea lers rijden af en aan en leveren drugs aan gebruikers. Dit alles blijkt uit video-opna men die de buurtbewoner de af gelopen weken maakte. Te zien is hoe transacties plaatsvinden, fietsen worden verkocht en drugs op de openbare weg of in portieken worden versneden en gebruikt. Ook filmde de bewo ner hoe een ruzie tussen drugs gebruikers op straat wordt uit gevochten. Daarnaast rijden buitenlandse auto's de straat in waarvan de bestuurders bij het huiskamerproject informeren naar harddrugs. De maker van de video's heeft een deel van zijn opnames op internet gezet om de buurtbewoners op de hoogte testellen. Op desitezuiuzu.peocz- ties.com/hkpdoverlast is een se lectie van de beelden te zien. De buurtbewoners hebben zich inmiddels in groten getale bij de initiatiefnemer gemeld. Ook buurtbewoners van omliggende straten tonen interesse. Mountainbikes Uit de video's blijkt dat de inzet van politie niet altijd soelaas biedt. Op de beelden zijn drie agenten van de 'Vliegende Bri gade' te zien, die op mountain bikes rijdt. Het drietal praat met één van de drugsgebruikers en directeur R. Haeck staat in de deuropening. Ondertussen gaat het dealen van drugs gewoon door. Op andere beelden is te zien hoe een drugsdealer wordt opgepakt wegens het verhande len van verdovende middelen. Een dag later is hij alweer in de Coosje Buskenstraat actief. In een reactie benadi'ukt mede werker Th. van Damme van de HKPD dat de overlast de afgelo pen tijd al minder is geworden. Bovendien vreest hij wat hij noemt het 'waterbed-effect' als de junks worden opgejaagd. „Druk aan de ene kant, dan komt het ergens anders weer bo ven." De banden zijn inmiddels overgedragen aan politie en jus titie. Een woordvoerder van po litie bevestigt dat een aantal ar restaties is verricht op grond van de beelden. Op de aantij ging dat er in de nabijheid van agenten werd gedeald, wil hij niet reageren, omdat hij de beel den nog niet heeft gezien. Advertentie 6en nieuwe ÓqIDIjJ-speciaalzaak geboren. Zaterdag 8 maart openen wij onze deuren Kom gauw langs en profiteer van de vele openingsaanbiedingen! U;yi;nicei: c k doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg blijft nog een jaar langer dicht. De voorbereidingen voor de ver bouwing vergen zoveel tijd dat het museum niet volgend jaar zomer opengaat maar medio 2005. Dan is het museum vijfen- half jaar gesloten geweest. De verbouwing van het museum blijkt complexer dan directeur V. Byvanck bij zijn aantreden vermoedde. Afgelopen juli, een maand nadat hij bij het Zeeuws Museum was begonnen, noem de Byvanck 28 mei 2004 als her openingsdatum. „Ik geloofde er wel in. Ik dacht: 'Twee jaar voor de verbouwing? Kom op, dat moet lukken' Achteraf zeg ik dat we het allemaal te graag hebben gewild. De politieke wil was niet gegrond op wat feite lijk mogelijk was." Voor de vertraging zijn ver scheidene oorzaken aan te wijzen. De plannen die de Belgi sche architect Christian Kiec- kens heeft gemaakt voor de inrichting vergen een zodanige afwerking dat de werkzaamhe den daarvoor pas na de verbou wing kunnen worden uitge voerd Dat scheelt 22 weken. Verder heeft de door de direc teur voorgestane ingang aan het Abdijplein flink wat voeten in aarde. „Ik heb eerst moeten knokken om die ingang daar te krijgen. Dat heeft tijd gekost." Nu zijn de provinciaal archeo loog en de monumentencom missie van de gemeente Middelburg akkoord, maar de uitwerking moet gedetailleerd met beide instanties worden doorgesproken. Na recente inbraken in het Am sterdamse Van Gogh Museum en het Haagse Museon zijn bo vendien de veiligheidseisen Advertentie Verderop in deze krant J JJjyJ_L> supermarkten i en ten onrechte'. Als koningin Beatrix via haar kabinet de BVD in het geheim aan het werk heeft gezet, is dat vragen om po litieke. juridische en staats rechtelijke moeilijkheden. Bal kenende is verplicht om de Tweede Kamer alle beschikbare informatie te geven. GPD Volgende week woensdag begint de Boekenweek. Deze duurt tot en met 22 maart. Was vorig jaar het thema 'de liefde', dit jaar is dat 'de dood' en daar mee is het tweeluik van de grootste onderwerpen in de literatuur compleet. Stuurman Ronnie Zape van het tankerschip Bow Eagle hoor de gisteren in de Noorse kustplaats Bergen vier jaar tegen zich eisen. Justitie verwijt hem te hebben doorgevaren na een aan varing in de Golf van Biscaje vorig jaar met de Fran se vissersboot Cistude. Vier van de zeven opvarenden verdronken. Bij de grootschalige rampenoefening in de Westerscheldetun- nel is gisteravond het een en ander misgelopen. Zo vertoon den enkele systemen in de tunnel nog wat gebreken. Toch wa ren de brandweer en de tunnelexploitant tevreden. Oefenen doe je tenslotte om iets te leren, en de fouten *1 O kunnen nu worden verbeterd. Het Formule-l-circus start vandaag de motoren in Melbourne. Wie kan het we reldkampioen Michael Schumacher (foto) dit sei zoen moeilijk maken? Zijn ploeggenoot bij Ferrari Ru bens Barrichello? De nieuwe regels? Jos Verstappen in zijn nieuwe Minardi? De PZC blikt vooruit op het nieuwe sei- O zoen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17,18,19 en 20, boekenweek: 21,22,23 en 25; kunst cultuur: 27 en 28. van onze redactie buitenland NEW YORK - Osama bin La den, de leider van de terroristi sche organisatie Al Qaeda, was een maand geleden nog in Pa kistan en had daar een ontmoe ting met Khalid Sjeik Moham med. die vorige weekeinde in Rawalpindi is gearresteerd. Uit materiaal dat bij Moham- meds arrestatie is gevonden, blijkt dat de twee elkaar in fe bruari hebben gesproken, mo gelijk in Rawalpindi. „Er is geen twijfel over dat hij leeft en gezond is", zei een hoge Pakistaanse functionaris in de Amerikaanse krant The New York Times. „We hebben docu menten waaruit blijkt dat hij leeft en in onze regio is." De Amerikaanse autoriteiten noemen een ontmoeting tussen de twee kopstukken van Al Qae da geloofwaardig. Volgens de VS bewijst het dat Bin Laden nog altijd de touwtjes in handen heeft en bovendien van plan is een grote aanslag te plegen. De FBI is al een onderzoek begon nen naar zeker twaalf personen in de VS. wier namen op een lijst stonden die Mohammed bij zich droeg. Het zou gaan om mensen die aanslagen in de VS voorbe reiden en wachten totdat Al Qaeda groen licht geeft. ANP Advertentie VLAANDIRENHAL-SAS VAN GENT ZATERDAG 8 MAART 10 -16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE Advertentie voor musea in Nederland ver scherpt. Voor het afsluiten van een verzekering en het verkrij gen van waardevolle bruiklenen moet het Zeeuws Museum daar aan ook voldoen. Dat vraagt aanpassing van de plannen. Volgens gedeputeerde G de Kok (PvdA, cultuur) heeft Byvanck de verbouwingsplannen voort varend aangepakt. Juist bij de uitwerking van het definitieve ontwerp is de complexiteit aan het licht gekomen. De Kok ha mert op een zorgvuldige en dus tijdrovende procedure, omdat dit een beter eindresultaat ople vert. Dat vindt ook Byvanck. „Als het museum klaar is moet het echt goed zijn. Het is niet al leen voor de Zeeuwen, het moet een museum worden met be kendheid in heel Nederland." De Kok stelt dat de vertraging niet meergeld gaat kosten. Voor verbouwing en inrichting is 5,9 miljoen euro uitgetrokken. „Al le tegenvallers moeten binnen het budget worden opgelost." pagina 4: commentaar voorletters. straat: postcode plaats telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen 2es maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: J j j handtekening- PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang Ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: i per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Gevestigd tussen Van Belle Meubelen en Van Belle Keukens in, aan de Pres. Rooseveltlaan 772 te Vlissingen. Telefoon: 0118-449098 HBI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1