Nieuwe natuur bij Oranjezon PZC PZC Vismijn draait garnalen door Sportdag Baskensburg succes Delta moet voor tol tunnel opdraaien Vlissings college maakt lijst actiepunten Vlissingen werkt aan fietsroute naar nieuw zwembad Protest tegen plannen Beekshoekpolder Jongerendienst in Middelburg Discussieavond over problemen verkeer rond Koepoortstraat 11 Rijverbod voor automobiliste Auto-inbraken in Domburg Scooter gestolen Souburger rijdt auto in vernieling Winkeldief aangehouden Dief betrapt Gemeentearchief Goes online Wandeltocht agenda vrijdag 7 maart 2003 doorNadia Berkelder DOMBURG - Bij Oranjezon tussen Vrouwenpolder en Oost- kapellc is weer een nieuw stukje natuur gepland. Een weiland moet een natuurlijke overgang worden tussen bos en duin. Eer der werd bekend dat in de Beekshoekpolder, wat verder op. wordt omgevormd tot nat grasland. Het nieuwste natuurgebied komt ten westen van camping Oranjezon te liggen, achter de uitspanning. Het is de bedoeling dat het duinlandschap in de toe komst een natuurlijker over gang krijgt. Het gebied wordt gedeeltelijk afgegraven, om de bodem natter te maken. Het gebiedje dat Oranjebosch heet, gaat waar schijnlijk aan het eind van dit jaar op de schop, f Gisteravond werd in het ge il meentehuis in Domburg een in- r formatieavond gehouden over I de plannen. MIDDELBURG - In de aula van V de Christelijke Scholengemeen- pi schap aan de Elzenlaan in Mid- j delburg vindt zondag een inter- kerkelijke jongerendienst t J plaats. Jj Thema van de bijeenkomst is Vriendschap met God. De dienst begint om 14 uur. Spreker is Willem Vink, schrijver en teke naar van bijbelse verhalen. De organisatie is in handen van: baptistengemeente De Fontein, Evangelische Gemeente De Wijngaard, Wijkgemeente De Ontmoeting, Christelijk Gere formeerde Kerk en de Protes tantse Gemeente De Oost kerkwijk. Belangstellenden konden vra gen stellen over de herinrich ting van deze twee natuurge biedjes, maar ook over de herinrichting van de Ooster- nieuwlandpolder die tussen Vrouwenpolder en Veere aan het Veerse Meer ligt. Het is de bedoeling dat de nieu we natuurgebiedjes bijzondere vogels, zoals de roodborsttap- uit, aan zullen trekken. „Maar die is heel zeldzaam", zei R. Koole van de provincie. „Dus het is afwachten of die ook komt.De gebieden worden niet opengesteld voor het publiek, omdat de natuur daar te kwets baar voor is. Bovendien is het mogelijk om vanaf de randen de gebieden in te kijken. Vooral tegen de plannen met de Beekshoekpolder is nogal wat weerstand A. Maljaars, een boer uit de omgeving, vindt dat de cultuurhistorische waarden van het landschap verloren gaan. Om het land natter te ma ken, is nu al een deel van de bo venlaag van de grond afgegra ven. Het oude landschap met knotwilgen en heggen is daar door voorgoed verloren gegaan. C. Joziasse uit Vrouwenpolder heeft in het dorp handtekenin gen opgehaald tegen de plan nen. „Die vernatting van het landschap is een modegril", zei hij gisteravond. Jeugdherinnering Koole ziet dat anders. „Het komt niet zo vaak voor dat je dit kunt doen aan de rand van de duinen", zei ze. „Op een hele boel plaatsen is het te druk. Die bezwaren komen voort uit een jeugdherinnering en staan te genover onze deskundige me ning." In de winter zullen de ge bieden voor een groot deel onder water staan, in de zomer groeien er wilde bloemen en grazen er koeien. De twee campings, Oranjezon en de Zandput, ko men in het groen te liggen. Voor de herinrichting van de Beekshoekpolder en de Ooster- nieuwlandpolder moet het be stemmingsplan worden gewij zigd. Tegen de plannen zelf kan geen bezwaar meer worden gemaakt. Die zijn al vastgesteld door de provincie. Wel kunnen mensen nog inspreken op de wijziging van de bestemming. Het Oran jebosch heeft al een natuurbe- stemming. Voor dat plan wordt in mei een aanlegvergunning verleend. De plannen liggen nog tot 19 maart ter inzage in het gemeentehuis in Domburg. MIDDELBURG - Bewoners van de Koepoortstraat, Molstraat en directe omgeving krijgen de ge legenheid om zelf oplossingen te bedenken voor de verkeerspro blemen in hun buurt. Op 31 maart wordt in de stads schouwburg in Middelburg een bijeenkomst gehouden. Daar gaan bewoners en verkeersdes- kundigen in groepjes met op drachten aan de slag. De route Koepoortstraat en Molstraat is een veelgebruikte sluiproute naar de wijk Klaren- beek. Het Middelburgse college van B en W wilde eerst de rijrichting in de straten omkeren om de ver keersoverlast tegen te gaan. Dat plan stuitte op bezwaren van omwonenden en bedrijven in de buurt. Ook de Middelburgse huisart sen kwamen tegen het plan in actie. De informatieavond be gint om half acht. VLISSINGEN - Zo'n vijfhon derd sportfanaten togen giste ren naar sporthal Baskensburg om een dagje te sporten. In de grote hal kon worden gebasket bald en gevoetbald. Ook stond er een springkussen klaar, werden breakdance-de- monstraties gegeven, zorgde een dj voor de muziek en konden de allerkleinsten zich laten schminken. Het festijn in de sporthal vond plaats in het kader van het zoge heten WhoZnext-project. De belangrijkste doelstelling van dit project is om jongeren meer invloed geven op sportgebied. De organisatie van de dag ligt ook volledig in handen van jon geren. De komende twee jaar staan nog tal van activiteiten op het programma. De jongeren krijgen slechts een gering bud get van de gemeente Vlissingen, niet meer dan zo'n tweeduizend euro per twee jaar. De rest moet met sponsoractiviteiten worden vergaard. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 30-jarige Vlissingse automobiliste aangehou den voor rijden onder invloed. Zij kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal. De vrouw reed op de Zeilmarkt in haar woonplaats. DOMBURG - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in drie auto's in Domburg. Uit alle voertuigen werd de geluidsapparatuur weggenomen. De au to's stonden geparkeerd aan de J. W. Schuurmanstraat en de Doctor H. C. M. Ghijsenstraat. VLISSINGEN - Bij een woning aan het Ravesteijnplein in Vlissingen is tussen woensdagavond acht uur en gisteroch tend kwart over zeven een scooter gestolen. Het betreft een zwarte Batavus, zonder verzekeringsplaatje. KAPELLE - Een negentienjarige automobilist uit Oost-Sou burg heeft gistermiddag rond kwart voor vijf op de A58 ter hoogte van Kapelle een vrachtwagen geraakt. De Souburger raakte aanvankelijk met zijn linkerwiel in de berm, waarop hij een te heftige stuurcorrectie naar rechts uitvoerde Daar bij botste hij tegen de vrachtwagen, die werd bestuurd door een 27-jarige man uit Best. Er raakte niemand gewond, maai de auto van de Souburger raakte totaal vernield en moest worden weggesleept. VLISSINGEN - In de Lange Zelke in Vlissingen is gistermid dag om kwart voor twee een man op het stelen van twee jassen in een winkel in deze straat. Twee winkelbedienden kregen de man in de gaten, waarop hij zijn buit achterliet en er vandoor ging. Het personeel deed direct op het bureau aangifte van diefstal. Omdat zij de man van gezicht kenden en het signale ment door konden geven, kon de dief even later op het Schel- deplein worden aangehouden. De 24-jarige Vlissinger werd overgebracht naar het bureau, daar werd hij na verhoor met een dagvaarding heengezonden. GOES - In een winkel aan de Marconistraat te Goes is gisteren omstreeks kwart over elf een 59-jarige Goesenaar aangehou den wegens winkeldiefstal. De man was de kassa gepasseerd zonder een duimstok te betalen. Hij werd door een perso neelslid aangehouden.Hij kreeg een boete van 115 euro GOES - Het gemeentearchief van Goes is online. Via de web site van de gemeente Goes zijn diverse verzamelingen en do cumentatie van het gemeentearchief digitaal te raadplegen. Ongeveer 20.000 foto's met afbeeldingen van de gemeente zijn op internet gezet. Liefhebbers van genealogie kunnen de ge gevens uit de negentiende eeuwse akten van de burgerlijke stand van Goes, Kloetinge, Kattendijke, 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk raadplegen. u» ii jdoorEmileCalon VLISSINGEN - De Wester- scheldetunne! moet over vijf tot tien jaar tolvrij zijn, vindt A.Saman. Het kandidaat-Sta tenlid voor het CDA vindt een tolperiode van dertig tot veertig r. jaar veel te lang. „Dat moet aan- jg zienlijk korter worden." Liefst ziet hij dat de tol wordt afge schaft en nutsbedrijf Delta NV het verlies aan inkomsten com- penseert. Saman beseft zeer goed dat de 1 tunnel alleen aangelegd is om- v dat Rijk en provincie afspraken hebben gemaakt over het lang- I durig innen van tol. Deson- flj danks vindt hij dat de provincie zich over enige tijd sterk moet maken voor het op termijn af schaffen van die heffing. Want izo'n tol werkt volgens hem al- deen maar belemmerend voor de (verdere ontsluiting van iZeeuws-Vlaanderen. „Wat le ven jullie toch in een vreemd ge bied: een stuk van Nederland laar je alleen maar kunt komen als je vier euro betaalt, dat kan redactie walcheren Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek RonMagnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet wwwpzc.nl E-mail: web@pzc.nl toch niet", citeert de CDA'erzijn dochter. Hij is het hartgrondig met haar eens. „Het kan ook niet. Nergens in Nederland moet je tol betalen om door een tunnel te rijden." Hij vreest ook dat veel automobilisten omrij den via Antwerpen. Saman weet waar het geld van daan moet komen om het af schaffen van het tol te compen seren: de reserves van Delta NV. Het voormalige nutsbedrijf is volgens de nummer 4 van de CDA-lijst schat- en schatrijk. „Allemaal geld dat is opge bracht door de Zeeuwen", bena drukt hij. Hij vindt het dan ook zeer terecht dat een deel van dat eigen vermogen straks aange wend wordt om de tunnel tolvrij te maken. Saman zegt dat zijn plan voor afschaffing nog niet is doorge sproken met de partij. Hij weet echter dat het idee op brede steun zal kunnen rekenen. Zijn plan staat ook de aanleg van een tunnel bij Sluiskil niet in de weg, zo geeft hij aan. De provincie wil clie tunnel finan cieren door of langer tol te hef fen of de extra opbrengsten aan te wenden. Dat laatste blijft volgens Saman gewoon mogelijk. VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen houdt morgende jaarlijkse Pan- nenkoektocht. De start vindt plaats vanuit het clublokaal in het welzijnscen- trum aan de A. Coortelaan in Vlissingen. Er kan gewandeld worden tussen 9 en 13 uur over vijf, tien en vijftien kilometer. Na afloop is er voor iedere deel nemer een pannenkoek. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur. Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur. Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur, MIDDELBURG Zorgcentrum Buiten rust, 14.00 uur; Blijspel van Tot Leringhe ende Vermaeck, MIDDELBURG - Verenigingsgebouw De Vergulde Baars, 20.00 uur Blijspel 'Ge woon te gek'; OOSTKAPELLE - Halve Maan. 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 10.00 -11 00 uur: Yoga; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal. Eén van de punten op de lijst: het reconstrueren van drie gevaarlijke kruispunten op de President Rooseveltlaan. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen hebben 35 actie punten geformuleerd voor de huidige regeerperiode. Tot en met 2006 moet veel nieuw be leid op poten gezet worden, variërend van een transferium tot het realiseren van een vlak ke vloerthcater en ontwikke ling van de Kenniswerf in het gebied Prins Hendrikweg Edisonweg/ Oude Veerhaven- weg. Dat staat in het gisteren verschenen collegeprogram ma 'Werken aan Vlissingen, Oost-Souburg, Ritthem'. Medio dit jaar nog wil het col lege de resultaten van een stu die presenteren naar de aanleg van de Kenniswerf. Daar moet een intensieve samenwerking komen tussen hoogwaardige, technologische bedrijven en de Hogeschool Zeeland en het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC). De studie, uitge voerd door Wytse Patijn van het stedenbouwkundig bu reau Kuiper Compagnons, gaat onder meer in op de huis vesting voor de hogeschool en het ROC. Geld voor stadsvernieuwing gaat de komende jaren vooral naar het beschermd stadsge bied en monumentenbeleid. Het accent ligt op verbetering van de Walstraat-zuid, de Nieuwendijk en het Bellamy- park. Bijkomende plannen zijn de restauratie van het voormalige Vestzaktheater, het voormalige Stedelijk Mu seum en de panden van de fir ma Dert aan de Nieuwendijk. Het college wil de plannen concreet maken in een ge meentelijke monumentenno ta. Op het gebied van Volksge zondheid en Milieu streeft het college naar behoud van een volwaardig basisziekenhuis op Walcheren. B en W in het collegeprogramma: „Het is voor de burger onbegrijpelijk waarom een stedelijk gebied met 110.000 inwoners geen ziekenhuis met de noodzake lijke specialismen in de directe nabijheid kan hebben Con centratie elders is niet in het belang van de burgers en der halve geen goede zaak." Stank Ook de definitieve voltooiing van het geluidsscherm langs rijksweg A58 bij Oost-Sou burg moet in de periode tot 2006 bereikt worden. Het col lege is bereid de aanleg zelf te betalen, omdat de rijksover heid niet op tijd subsidie be schikbaar stelt. „De inwoners van Souburg hebben recht op een geluids scherm." De overlast door stank van de Schuitvaart- gracht behoort na de zittings periode tot het verleden, be looft het college. „Wij be schouwen het als een erezaak en als onze plicht om de over last onder de knie te krijgen Extra geld wordt gereserveerd voor baggerwerkzaamheden en vernieuwing en onderhoud van de rioleringspompen. Waarschijnlijk nog dit jaar komt er een verkeers- en par- keerplan voor de gemeente Vlissingen. Drie gevaarlijke kruispunten in de President Rooseveltlaan worden gere construeerd. Ook wil het colle ge de komende drie jaar een tweede ontsluiting van de bin nenstad maken. Op niet al te grote afstand van de binnen stad Vlissingen moet een transferium komen Het collegeprogramma wordt maandag 17 maart besproken in een extra vergadering van drie commissies. De bijeen komst begint om 19.30 uur in de Snookerzaal van het Arse naalcomplex door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen laat onderzoeken of het mogelijk is een fietspad aan te leggen die het nieuwe stads gewestelijke zwembad aansluit op het bestaande fietspad langs de Vlissingse Watergang. B en W willen voorkomen dat fietsers over het bedrijventerrein Vrij burg rijden. Het nieuwe zwembad op Vrij burg is bijna klaar. Voor de zo mer zal het geopend worden. De gemeente Vlissingen vindt het belangrijk dat de voorziening goed bereikbaar is voor fietsers. De gemeente verwacht dat de meeste fietsers via de Nieuwe Vlissingseweg naar het zwem bad rijden. Vanuit Middelburg is dat ook de meest logische weg, maar vanuit grote delen van Vlissingen is het sneller om via de Vrijburgstraat en het Vrij burgpad te rijden. Dat zou ertoe leiden dat mensen over het be drijventerrein rijden. De ge meente vreest onveilige situa ties. Op het bedrijventerrein zijn bewust geen fietspaden aangelegd De onveiligheid ont staat in het bijzonder omdat zou worden aangesloten op de Pa- tentweg, waar Sligro laad- en losplaatsen heeft. De gemeente wil voorkomen fietsers en vrachtwagens zich mengen in het verkeer. Het college heeft besloten om een gepland fiets pad te laten eindigen op het voorplein van het nieuwe zwembad en niet over de sloot ten noorden van Vrijburg heen aansluiten op de Patentweg. De afdeling Openbare Werken krijgt opdracht een plan uit te werken om een nieuw fietspad van het zwembad aan de noord kant van de sloot langs de Sportboulevard door te trekken en aan te sluiten op het bestaan de fietspad langs de Vlissingse Watergang. Het fietspad zal nergens aangesloten worden op het bedrijventerrein Vrijburg. Het Vrijburgpad blijft toegan kelijk voor fietsers, zodat werk nemers van bedrijven toch per fiets naar hun werk kunnen door Harmen van der Werf BRESKENS - Voor het eerst sinds jaren zijn in Nederland, in de vismijn van Lauwersoog, garnalen doorgedraaid, omdat ze te weinig opbrachten. Van doordraai is in Zeeland nog geen sprake, maar ook bij de Zeeuwse Visveiling Breskens zijn de kiloprijzen gekelderd. Bij een bodemprijs van minder dan 1,61 euro worden garnalen uit de markt genomen om te voorkomen dat de prijs nog ver der wegzakt. Ze worden vernie tigd. Afgelopen week was het zover in de noordelijkste visser shaven van Nederland, in Lau wersoog De doordraai is het gevolg van de miljoenenboete die de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) de garnalensector in januari oplegde vanwege af- voerafspraken. Sindsdien voe ren garnalenvissers aan wat zij kunnen vangen. Vooral in het noorden heeft dat voor de prijs vorming grote gevolgen. De groothandelaren Heiploeg uit Zoutkamp en Puul uit Volen- dam domineren daar de markt. In Breskens is meer concurren tie dankzij de kleinhandel, wat zich vertaalt in betere prijzen. „Wij hebben een partij uit het noorden geveild die met een vrachtwagen was gekomen", vertelt directeur F. Lokerse van de Zeeuwse Visveiling. „Bij ons bracht die 2,00 tot 2,10 euro per kilo op, terwijl er in Lauwers oog voor dezelfde kwaliteit 1,80 euro werd betaald." Garnalen uit de zuidelijke Noordzee gingen zoals gebrui kelijk voor meer geld weg, om dat die, aldus Lokerse, bij Bel gen beter in de smaak vallen. Ze deden 2,70 tot 3,00 euro per kilo, maar ook Zeeuwse garnalenvis sers moeten flink inleveren. Vo rig jaar werd voor dezelfde gar nalen 5,00 euro per kilo betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11