PZ< Leuke uitbreiding voor BBA PZC In 't Haentje te Paart is de hemel op aarde Galerie De Hase opent in Zierikzee Kamer vraagt verboi import vlamvertrage Bijeenkomsten computerclub fss£k kunst cultuur lezers schrijven Titel Tunnel Verkiezingen! Verkiezingen! OOG Fiets-voetveer vrijdag 7 maart 2003 VLISSINGEN - De Zeeuwse af deling van de Hobby Computer Club (HCC) houdt deze maand drie bijeenkomsten. Donderdag 13 maart komt de vereniging bijeen in het Chur chill Hotel in Terneuzen. Er wordt gezorgd voor een inter netaansluiting, een leesmap met computertijdschriften en een aantal computersystemen. In wijkcentrum Open Hof aan de Alexander Gogelweg in Vlis- singen komt HCC maandag avond 17 maart bij elkaar. Pie- ter Lansbergen laat zien welke creatieve dingen er allemaal te doen zijn met een camera en vi- deobewerkingssoftware op de computer. Op dinsdag 25 maait zal Marijn van Wijngaarden in Multi Func tioneel Centrum in Zierikzee een presentatie Linux geven, waarbij aangegeven wordt dat niet alle computers met Windows als besturingssysteem werken. In principe zijn op alle bijeen komsten een aantal voorzienin gen aanwezig, zoals een leesta fel en een internetaansluiting. De bijeenkomsten beginnen om 20 uur, maar de zalen zijn een half uur eerder open voor het in stalleren van (meegebrachte) computers. Advertentie door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Kleopatra is een sa menwerkingsverband van de kunste naars Robert Joseph uit Duiven, Fred Knippen uit Westervoort en Riet Moo- ren uit Zevenaar. Hoewel ze niet zijn gaan samenwerken omdat ze eenzelfde soort kunstprogramma voorstaan, blijkt uit de expositie die de drie heb ben ingericht in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg, dat tussen hun werk wel en thematische samenhang bestaat. Joseph is meer dichter dan beeldend kunstenaar. Hoewel, soms heeft hij geen woorden nodig voor zijn haiku's De essentie van alle werken die hij in 't Haentje te Paart laat zien, komt tot uitdrukking in zijn haiku-installatie. Die bestaat uit zeventien systeemkaar- ten die zijn neergelegd als de lettergre pen in het drieregelige Japanse ge dicht: een regel van vijf, een regel van zevenen weereen regel van vijf. Zover- beeldt Joseph de poëtische vorm. Op elk kaartje wordt die in woorden herhaald. Een voorbeeld: bladeren val len de hemel wordt zichtbaarder ik omarm de boom Wie deze haiku leest, legt onwillekeu rig een verbinding met een andere in stallatie van Joseph, nog geen twee meter verderop. Op de grond liggen vijftien systeemkaarten, als bladeren die van een boom zijn gevallen. Op een aantal daarvan staat geschreven 'he- Werk van Robert Joseph: boeddha en boeddha ze zijn altijd verschillend het maakt geen verschil. foto Lex de Meester mei', op de overige 'aarde'. De interpre taties liggen voor de hand: er is meer tussen hemel en aarde, of: alles wat be staat bevindt zich tussen hemel en aar de, enzovoort. En dan nu dit gedicht uit de haiku-installatie: in een regenplas kom ik de hemel tegen ik trap er niet in. In het hiervoor beschreven werk ligt de hemel ook op de grond. De zeventien lettergrepen van de haiku komen ook terug in de 'Regenboogme ditatie'. Die bestaat uit zeventien mandjes met daarin zes gekleurde proppen. Elke kleurencombinatie is met behulp van een dobbelsteen be paald. In de tuin van 't Haentje te Paart staat nog een mooie: een installatie van zeventien boeddhabeeldjes, gerang schikt in de lettergreepvolgorde vijf, zeven, vijf. Het sterke beeld wint nog aan kracht na het lezen van weer drie regels uit de haiku-installatie: boeddha en boeddha/ze zijn altijd verschillend het maakt geen verschil. Verjaardag Met eenvoudige middelen slaagt Jo seph erin een poëtisch principe zicht baar te maken. Hij beoefent de meest toegankelijke vorm van installatie kunst. Als laatste voorbeeld het werk 'Alweer een nieuwe lente'. Dat bestaat uit zes emmertjes met ieder tien groene proppen. Het is een verwijzing naar Jo sephs verjaardag, 23 maart wordt hij zestig. De frisgroene kleur veronder stelt dat het om jonge bladeren gaat, maar het feit dat ze in een mandje lig gen geeft aan dat ze van de boom zijn gevallen. Zo is aan dit vrolijke werk een vleugje melancholie toegevoegd. Riet Mooren Thematisch ligt het werk van Riet Mooren in het verlengde van dat van Joseph, omdat zij het ontstaan van nieuw leven als uitgangspunt heeft ge nomen. Zij baseert zich daarbij op het oosterse geschrift I Tjing. De titels van haar werken, licht abstracte schilderij en en collages, zijn veelzeggend: 'Het hart', 'Het levenskruis'. 'Het nest', 'Het ei', 'De eerste vlinder'. Dat is precies wat ze, in hun sobere kracht, laten zien Knippen maakt collages van karton, gekleurd papier, zelfklevende film en transparante kunststof Geen fröbel- werk. maar strakke architecturale vor men. Zijn kleurgebruik is beperkt en ingehouden Wat goud, beige, zwart, grijs of bordeauxrood. Dat versterkt de monumentaliteit van zijn beelden die het meest doen denken aan poorten of tempels Het werk van Joseph en Moo ren stuurt de interpretatie. Gaat het hier om poorten naar een nieuw (ander, hoger) leven? Zo nodigt de hele exposi tie uit tot enige meditatie. Expositie Kleopatra, tot en met 6 april in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg, open do, za en zo van 14-16.30 uur. Kunstenares Lydia Jonkman (links) is de eerste exposante in de nieuwe galerie De Hase van Ada Socters-Meijer. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor Kees Soe- ters en Ada Soeters-Meijer is het de vervulling van een lang gekoesterde wens, een eigen ga lerie in de binnenstad van Zie rikzee. Het echtpaar houdt van kunst, bezoekt talrijke exposi ties, tekent en schildert zelf op bescheiden wijze en communi ceert graag met andere mensen over schoonheid en meerwaarde van beeldende kunst. Hun gale rie De Hase aan de Melkmarkt moet vooral voorzien in die be hoefte aan communicatie. Ada zal vooral gastvrouw en aanspreekpunt zijn in De Hase, Kees is meer op de achtergrond actief en verrichtte heel wat werk met de aanpassingen en inrichting van de galerie. Daar kwam overigens geen zwaar breekwerk aan te pas. Met schil deren in de eigen voorkeurs- kleuren en verbetering van de verlichting kon worden vol staan. Een beetje status als ex positieruimte bezit het pand al dankzij de wisseltentoonstel lingen die voormalig bewoner kapper Rik Vèrmaat hier hield. Collega-galeriehouder en beel dend kunstenaar Chris Grin wis verricht vanavond de officiële opening. Hij doet dat met de onthul li ng van het naambord en het logo 'Art Vision'. Kees Soe- ters achterhaalde dat precies driehonderd jaar geleden in 1703 een zekere Job Pietersz. De Hase vanuit Brouwershaven naar dit pand verhuisde en het zijn eigen naam gaf. Zelf woon den de Soeters ooit ook vijftien jaar in Brouwershaven. Nu wo nen ze al weer geruime tijd in Zierikzee. ,,Op een bepaald mo ment zijn we bewust gaan zoe ken naar een geschikt pand voor onze galerie. Grinwis van gale rie Kos, ook gevestigd hier in het Zierikzeese Kunstkwartier, heeft ons daarin door zijn en thousiasme onbewust zeer ge stimuleerd", zegt Ada Soeters Dat hier op korte afstand meer dere galeries zijn gevestigd, be schouwt zij niet als concurren tie, maar juist als versterking van het aanbod op kunstgebied. Visie Het logo Art Vision duidt op de achterliggende visie van de nieuwe galeriehouders. „Kunst is voor ons meer dan naar mooie landschapsplaatjes kijken. Achter elk goed kunstwerk schuilt een verhaal en dat biedt een belangrijke meerwaarde", legt Ada Soeters uit. De openingsexpositie is gewijd aan het werk van de jonge kun stenares Lydia Jonkman. Zij woont en werkt in het Friese Joure, maar draagt vooral ook het kleurenpalet en de zonnige warmte van Italië in zich, het geen in haar schilderijen tot uiting komt. Direct na haar aca demische opleiding in Ensche de, studeerde Jonkman verder in Italië en bleef daar ook vijf jaar wonen. „Dat verblijf daar Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC va nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De re«i beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niette redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijf Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen», niet geplaatst Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0 weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 3 maart wordt aangehaald dat de EO moeite heeft om het betreffende pro gramma, Neuken doe je zo, met naam te noemen. Volgens mij prijzenswaardig als ik via tv vernam wat het programma zou inhouden, onder meer anale seks wat zwangerschap voor komt. Wanneer zullen zulke baggerprogramma's nu einde lijk eens worden geweerd? Alsof de jeugd van vandaag niet ge noeg overspoeld wordt met seks op de meest banale manieren via lectuur en tv. En wij maar ach en wee roepen als ons weer berich ten bereiken over vreselijke sex - misdrijven en verkrachtingen (zie PZC van 4 maart, Panjse getto's). De leegheid van de mens, die schreeuwt om aan dacht, te helpen met dit soort programma's is grote mislei ding Iedere mens verlangt in diepste wezen naar trouw, eer lijkheid en respect. Daarom ben ik blij dat de EO moeite heeft met de titel van zo'n program ma. Mieke van Dijk Platanenstraat 39 Souburg Open dag tunnel 8 maart 2003. Daar moet je als rechtgeaarde Zeeuw bij zijn, dacht ik. Ten slotte hebben we ook veel over last op onze wegen dus laat de tunneldirectie ons ook eens een kansje geven om de tunnel op een andere manier te bekijken. 12.000 kaartjes waren te verge ven, wie het eerst inschrijft heeft het eerst kans op een open dagkaart. Dus ik onmiddelijk de kaart ingevuld en nog dezelfde middag 17.00 uur met de post mee. Weken gingen voorbij, maar geen uitnodiging. Dan maar eens een e-mail schrijven Antwoord: diegenen die het eerst in de bakken kwamen, een bak voor elke dag, hadden de meeste kans. Als ik het zo be kijk, moet ik in de EERSTE bak van maandag gelegen hebben en dus kon mijn kans niet meer stuk. Mis, ik was er jammer ge noeg niet bijDat doet ontzet tend veel pijn, dat je als gewoon werkman ook nog een open dag-kans mis moet lopen voor een project waarnaar je vier jaar hebt uitgekeken en dat je altijd bewonderd hebt. Is het dan gek, dat je gaat denken dat er 'ge sjoemeld' is met het uitgeven van de kaartjes? Vriendjespoli tiek? Dan komt enkele dagen la ter de volgende harde klap in mijn gezicht5 maart, op inter net (Zeelandnetmoet ik lezen Verdeling kaarten hapert' Blijkt dat veel mensen te veel kaartjes thuis gekregen hebben en het advies van de tunnel was: Weggooien maar! Als je dan zo gehoopt hebt erbij te zijn, en je leest ditdan heb je ineens hele maal geen zin meer in een open dag en denk je bij jezelf:* zooitje ongeregeld zit daa RoitmI DiamantmÊ 4533AVTenl Wil men als kiezer de standi t ten vernemen van PvdAl l trekker Gert de Kok overal' werpen aangaande de sa verkiezingen dan is da: moeilijk. Op het grote lijsd kersdebat in Arneville (dcc 1 dag27-2) werd Gert de Kct vangen door een andere Pi kandidaat. Ook bij hetdeba organiseerd door Scoop (j dag 4-3) werd de inbreng Gert de Kok node gemir. zal toch niet zo zijn dat Ge 1 Kok de confrontatie met de c zer wil ontlopen? Stee' PvdA-kiezer nu op Gert dc of op Wouter Bos, dat ism niet helemaal duidelijk. Mana O mica. s Middt» j c De PvdA op de bres v<w| openbaar vervoer, was PZC van dinsdag 4 maan» lezen. Naar mijn mening! woorden en ook nog hypoJ j Want waar was meneer De: dan de afgelopen jaren toe afbraak van het openbaar voer al in gang was gezel' als voorlopig hoogte/dia punt de nieuwe dienstrep die op 15 maart ingaat. Zei den daar op het busstaï Goes graag de discussie aa gaan maar er was bijna mand. Ik was er regeb maar heb ze helaas niet ga Ik had ze dan gevraagd voor al die scholieren/ba sagiers in bijvoorbeeld V; gen gaan doen die strakso) station in Vlissingen aanka i J. en denken om, net zoals aa met de bussen naar hun soa te gaan. Een grote meerdei zal helaas voor niets s wachten. Zo ook als ze in'* singen op diverse haltes sta wachten zullen ze de bus W zien rijden omdat deze: nergens meer mag stop» verband met de tijdsdruk1: komt een achtpersoonsi langs dat uiteraard vol mensen zullen rekening ma houden met een vertraagde komsttij d bij de trein van a maal een half uur. Dus ook! thuis. Het is te hopen dï scholen op de eerste belangrijke lessen inpl want ik denk dat veel scl behoorlijk te laat zullen! Ik begrijp ook niet dat jeI maal niets hoort van de: die hun bushaltes verlit zouden ze nog steeds dei het wel meevalt? Rob Osst Prins Bernhardsl Oud Sal -4 s heeft mijn kijk op Nederland veranderd", zegt ze zelf. Ze doelt op de vele regeltjes en voorzieningen hier die soms dwingend zijn, maar toch ook een warm nest bieden. In Italië moest ze haar plekje als beel dend kunstenares meer bevech ten Dat is haar overigens goed gelukt. Zij exposeert inmiddels vaak in binnen- en buitenland en daarnaast geeft ze met ple zier les in een cultureel centrum en op een basisschool Jonkman schildert hoofdzake lijk met olieverf op linnen. Haar thema's zijn vooral geïnspireerd op flora en fauna in Italië, maar worden nu ook afgewisseld met Hollandse kusten. Kenmerkend in haar werk is het stralende kleurenpalet en het streven de beschouwer een brokje schoon heid te bieden. Galerie De Hase is geopend van donderdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en in het zomer seizoen wellicht op meerdere dagde len. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zolang de pro ductie van de broomhoudende vlamvertrager FR-720 bij Broomchemie in Terneuzen om milieuredenen verboden blijft, moet ook een importverbod voor FR-720 blijven gelden. Ka merleden van PvdA. Groen- Links, D66 en SP hebben dit gisteren gevraagd aan staatsse cretaris Van Geel van Milieube heer. Van Geel besloot vorige week het verbod op productie, handel en gebruik van FR-720 op te heffen. De maatregel is volgens hem niet meer nodig, omdat Broomchemie de vlamvertrager toch niet mag produceren. De Raad van State heeft immers de productievergunningen vernie tigd. Eerst moet aangetoond zijn hoe schadelijk FR-720 is voor het milieu. Het besluit van Van Geel is ver keerd gevallen bij de linkse par tijen in de Tweede Kamer. De productie blijft in Nederland dan wel verboden, maar import wordt toegestaan. Zo kunnen Nederlandse bedrijven toch FR- 720 gaan verwerken, waal het uiteindelijk in het rail' recht kan komen. Dat moe! den tegengegaan, vindenP GroenLinks, D66 en SP.Zij len dat Van Geel maatregelen neemt. De milieueffecten van R worden momenteel ondefl door het Rijksinstituut Volksgezondheid en (RIVM) Het onderzoekt in opdracht van het mi®5 van Vrom. Broomchemie* nieuw een productievergic aanvragen, als de studie]» uitvalt en er genoeg vraag de vlamvertrager is. PvdA, GroenLinks, D66e' willen dat Van Geel das' stokje voor steekt. Brooi mie mag het RIVM-ondc volgens hen niet gebruik» een nieuwe vergunniü vraag, omdat bedrijven2! cipe zelf moeten zorgenfl formatie over te prod* stoffen. Slecht gedraa Broomchemie wordt it ogen anders beloond. Hd neuzense bedrijf heeft te zoek naar FR-720 laten.; maar het ministerie van vond de kwaliteit nietgi*; Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonneiM* 0800 - 0231 231 (GRATIS) door Ben Jansen Onder het motto 'Eindelijk meer plaats op de boot' begint vervoers onderneming BBA zondag 16 maart aan de exploitatie van het fiets-voet- veer Vlissingen-Breskens. Die leus mag letterlijk worden genomen. Het fiets- voetveer vaart het eerste jaar met de dubbeldeksveerboten Koningin Bea trix en Prins Johan Friso en die schepen mogen na de opening van de Wcster- scheldetunnel geen auto's meer vervoe ren. Plaats genoeg dus voor de voetgan gers, fietsers en bromfietsers die tussen West-Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren worden overgezet. BBA? Dat staat toch voor Brabantsche Buurtspoorwegen en Autodiensten. Wat moeten die zandhazen nu met de exploitatie van een veerverbinding in Zeeland? Dick ten Voorde, human re sources manager (zeg maar hoofd per soneel en organisatie) van BBA, kan zich die reactie voorstellen. „Maar zo vreemd is het niet. BBA is een onderdeel van de Connex Groep en die houdt zich ook bezig met veerdiensten, bijvoor beeld naar de Kanaaleilanden." Er is nog een andere reden waarom BBA heeft meegedaan aan de aanbesteding van het fiets-voetveer: Ten Voorde is een Zeeuw ,,Ik ken de Westerschelde- veren van jongs af aan. Toen duidelijk werd dat het fiets-voetveer Vlissingen- Breskens door een openbaar-vervoer bedrijf zou moeten worden geëxploi teerd, heb ik gezegd: dat is een leuke uitbreiding van onze activiteiten; daar moeten we aan meedoenHet resultaat is dat Ten Voorde nu naast zijn gewone werk met de opzet van het fiets-voet veer is opgezadeld. Aan de aanbesteding van het fiets- voetveer deden vijf gegadigden mee. De concurrentie was groot, de prijzen scherp. Het gevolg is dat BBA de ver binding Vlissingen-Breskens met een kleine organisatie gaat uitvoeren en van de medewerkers ook nog eens veel flexibiliteit verwacht. Ten Voorde gaat ervan uit dat op de loonlijst van BBA Fast Ferries, zoals de nieuwe activiteit officieel heet, hooguit dertig personen zullen staan. Dat wil zeggen, nadat in de loop van volgend jaar de Beatrix en de Johan Friso zijn vervangen door de snelle schepen die de provincie momen teel laat bouwen bij de werf van de Ko ninklijke Schelde in Vlissingen. Het va rende deel van het personeelsbestand bestaat dan uit zes ploegen van vier man (schipper, stuurman, machinist en matroos). Het aantal kaartverkopers foto Peter Nicolai besloten toch op een hoger functie waarderingsniveau uit te komen. Nog een ander aspect van de arbeids voorwaarden bij BBA Fast Ferries werkte verre van wervend op de mede werkers van de PSD. Op de schepen, in de kaartverkoopruimten en in de kan toren mag niet worden gerookt. Ten Voorde: „We zijn een rookvrij bedrijf. Ik kan me inderdaad voorstellen dat dit voor sommigen een rol heeft gespeeld bij de vraag of ze zullen solliciteren. Ondanks deze aarzelingen heeft BBA Fast Ferries ru m 9 0 procent van het va rend personeel in de rijen van PSD-me dewerkers gevonden. Alleen voor de functie van kaartverkoper heeft de fiets-voetveer-exploitant te weinig ge schikte kandidaten onder het PSD- personeel gevonden. De ruimte die BBA Fast Ferries haar klanten belooft, geldt zo lang de be staande veerboten in de vaart blijven. Tijdens de spitsuren en in het toeris tisch hoogseizoen kan het op de nieuwe snelle schepen, die 181 passagiers kun nen vervoeren, wel wat drukker zijn. Ook voor die situatie is al een motto be dacht: 'De snelste weg over het water'. De nieuwe kaartautomaten hangen gereed in de vertrekhal van de PSD in Breskens. bedraagt drie. Alleen in de aanloopfase zijn er vijf meer. Ter Voorde verwacht dat voor een kantoorfunctie twee k drie medewerkers nodig zijn. „Daarbij moet je wel bedenken dat allerlei ondersteu nende taken, zoals personeelszalen, sa larisadministratie en inkoop vanuit Breda zullen worden gedaan." De standaard-bemanning van de hui dige veerboten bestaat uit acht perso nen In het jaar waan n de BBA met deze boten blijft varen, zal met zeven perso nen worden gewerkt. Ten Voorde: „We kunnen met één man minder toe omdat geen auto's meer op de rijdekken hoe ven te worden gedirigeerd. Maar zo'n zevenmans bemanning is nog altijd één persoon meer dan het wettelijk mini mum voor deze schepen." Aanvankelijk hadden personeelsleden van het huidige veerbedrij f PSD weinig zin in een baan bij BBA Fast Ferries Dat heeft te maken met de arbeidsvoor waarden bij de exploitant van het fiets- voetveer. 's Zomers staan meer afvaar ten op het programma dan 's winters, maar het aantal medewerkers blijft ge lijk. Dat betekent 's zomers extra uren maken die 's winters worden gecom penseerd. Een gevolg is ook dat de me dewerkers slechts verzekerd zijn van twee weken zomervakantie. Het zag er eerst naar uit dat ook in gebroken dien sten zou moeten worden gewerkt, bij voorbeeld 's morgens en 's middags tij dens de spits en tussendoor vrij, maar dat probleem kan worden opgelost. Het stak de werknemers van de PSD ook dat ze bij BBA Fast Ferries aan merkelijk lager werden ingeschaald dan bij hun oude werkgever. Het salaris wordt - afhankelijk van het aantal ja ren dat ze bij de PSD hebben gewerkt - weliswaar tot het oude niveau aange vuld, maar veel PSD'ers voelden zich toch ondergewaardeerd. Inmiddels is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10