We zaten tegen de grenzen PZC Marion klinkt door alle paniek heen Technische voorsprong 13 Dagboek 5 v donderdag 6 maart 2003 In Japan is het lef op het gebied van ge boorde tunnels groter dan bij ons, ver zuchtte voorzitter Henk Oud van het Cen trum voor Ondergronds Bouwen (COB) ruim vier jaar geleden.De Japanners beginnen gewoon en leren vervolgens vanuit de prak tijk. Wij beginnen pas als alles op papier is uitgerekend." Niet lang daarna moest Oud zijn visie bijstellen. De Japanners bleken juist erg geïnteresseerd in die 'papieren' voorbereiding van de Nederlandse tunnel bouwers. En dus werd afgesproken voor taan kennis uit te wisselen. Minister Anne- marie Jorritsma reisde af naar Japan en tekende daar een overeenkomst. We moeten er snel bij zijn, oordeelde ze, anders nemen de Japanners straks de tunnelbouw in Ne derland over. Maar het tij keerde. De Ne derlandse weg- en water bouwers leerden snel bij. De tweede Heinenoordtunnel was de leerschool; daar deden men sen van Rijkswaterstaat én de tunnelbouwers de eerste erva ringen op met een 'kleine' ge boorde tunnel in slappe bodem én met een blow-out, een in stortend tunnelfront. Projectleider Wim van de Linde van de Bouwdienst van Rijks waterstaat deed er een schat aan ervaring op. „Voeg daarbij de enorme kennis, die we heb ben vergaard bij de bouw van de Westerscheldetunnel en je kunt zeggen dat we nu aardig in de pas lopen met erkende tun nelbouwers elders ter wereld zoals de Japanners, maar ook de Duitsers. Die kennis willen we uitdragen. Dat doen de tun nelbouwers zelf natuurlijk al door hun inbreng in andere tunnelprojecten elders in de wereld, maar de aannemers lo pen, uit concurrentieoverwe- gingen natuurlijk niet zo erg te koop met hun know-how.Daar ligt dus een mooie taak voor de overheid." Eén van de aangewezen instel lingen voor die kennisover dracht in zowel Nederland als daarbuiten is het Centrum voor Ondergronds Bouwen, een sa menwerkingsverband van overheid, bedrijfsleven, ken nisinstituten en maatschappe lijke instellingen. Directeur Han Admiraal van het COB stelde onlangs in een nieuws brief vast dat de Nederlandse tunnelbouwers zich veel te bescheiden opstellen. Hun prestaties op het gebied van tunneltechniek trekken inter nationaal veel aandacht, maar zelf beweren ze dat ze nog altijd een achterstand op het buiten land aan het inhalen zijn. Met andere woorden: Nederlanders hebben er moeite mee hun eigen projecten in de etalage te zet ten. Valse bescheidenheid, noemt Admiraal dat. „We communi ceren vooral over de problemen waarmee projecten kampen. Voor het gemak vergeten we de bedachte oplossingen meteen weer om ons te concentreren op nieuwe problemen. Laten we nu vooral eens de nadruk leg gen op de grensverleggende antwoorden die we op proble men hebben gegeven. Om op grote diepte door te kunnen bo ren zonder inspectie en revisie van bijtels, werken ze in Japan met acht boormachines. Bij de Westerscheldetunnel kunnen wij met twee machines toe, om dat onze duikers op zestig me ter diepte met 6,5 bar druk wel in staat zijn bijtels te verwisse len." Beetje boos: „En worden het COB en onze participanten in Japan uitgenodigd om uit te leggen hoe groot onze achter stand is? Nee! Ze zijn daar razend benieuwd naar onze antwoorden op zaken als aanbestedingsprocedures, kostenbeheersing, integrale veiligheid en brandwerende bekleding. Hoezo achterstand? Volgens een trotse Admiraal vinden in Nederland grensver leggende ontwikkelingen plaats op het gebied van ont werp, aanleg, afbouw, beheer en beleving. Die kennis moet verder worden uitgebouwd en vooral ook worden uitgedra gen. Het versterkt het imago van Nederland als pionier in weg- en waterbouw. En dat ver hoogt de kans op leuke export orders. Amiraal: „Weg met die valse bescheidenheid! NV-vorm Tunneldirecteur Tin Buis ha merde daar bij na drie jaar gele den ook al op. De kennis die bij de bouw van de Westerschelde tunnel is opgedaan moet ten goede komen aan de BV Neder land. Buis: „Opdrachtgevers, ontwerpers en bouwers kunnen hun voordeel doen met onze er varingen op het gebied van toe gepaste technieken, ontwerp en constructie, veiligheid, het werken met overheidsinstan ties in een NV-vorm en het overwinnen van alle mogelijke hindernissen in het bouwpro ces." Vooral die NV-vorm was en is nieuw voor Nederland. Een NV met het Rijk en de pro vincie als aandeelhouders, die weliswaar zeggenschap heb ben over het reilen en zeilen van de vennootschap, maar de ont wikkelingen bij de bouw toch van op enige afstand volgen. Buis: „De invloed van deminis- Werk aan het systeem onder het wegdek. foto Peter Nicolai ter is immers minder groot om dat zij hier niet - zoals bij alle andere infrastructurele werken van deze omvang - optreedt als directe opdrachtgever. Als aan deelhouder mag ze tweemaal per jaar haar mond open doen, afgezien natuurlijk van extre me gebeurtenissen. En ik stel vast dat de politiek daarmee best wat moeite heeft. In een speciale Tunnelwet - en ook dat is uniek - zijn vooraf alle moge lijke zaken zoals tarieven en beheer vastgelegd, zodat daar over niet al te veel gezeur meer kan ontstaan. Ik vind dat wel plezierig werken." Buis zei het tijdens de onderte kening van een overeenkomst met het COB, dat onderzoek wilde verrichten naar de toe passing van vriestechniek voor de bouw van de 26 dwarsver bindingen van de tunnel. De re sultaten werden eind vorig jaar bekend. Conclusie van COB- onderzoekers: „Kunstmatige grondbevriezing staat sinds de toepassing voor de aanleg van de dwarsverbindingen in de Westerscheldetunnel sterk in de belangstelling. De resulta ten van het onderzoek bena drukken dat de techniek een goede manier is om onder grondse constructies aan te leg gen, maar dat adequate moni toring vereist is. Het onderzoek heeft voldoende praktische kennis opgeleverd om in de toe komst grondbevriezing doel treffender te kunnen toepassen in andere tunnelprojecten in Nederland." Wim van de Linde noemt niet alleen de NV-vorm met Rijk en provincie als participanten en de toegepaste vriestechniek 'baanbrekend en innovatief', ook het boorproces, het aan brengen van de hittewerende bekleding met spuitrobots én zeker ook de bonus-malus-af- spraak tussen de opdrachtge vende NV Westerscheldetunnel en bouwer Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW) verdienen dat predikaat. Van de Linde: „Ik herhaal wat ik zei bij het begin van dit megapro ject: je haalt je kennis niet uit de boekjes; je leert het allemaal door met je laarzen in het beton te staan Bij deze bouw zaten we tegen de grenzen van de techniek aan. De combinatie van lengte, diepte, diameter en geologie maakte de zaak ge compliceerder dan welk boor- project ook. Met de vergaarde kennis kunnen we in ons land maar ook daarbuiten ons voor deel doen. Want we hebben tij dens de bouw natuurlijk ont zettend veel meegemaakt, enorm veel hindernissen moe ten overwinnen. Ik geef eerlijk toe dat er een paar momenten zijn geweest, dat we dachten: dit komt niet goed! Maar dan lukte het tóch." Communicatie De keuze voor een NV-vorm werkte in de praktijk boven verwachting. Kortere lijnen, snellere besluitvorming, goede communicatie... dat waren, volgens de projectleider van de Bouwdienst, belangrijke tref woorden tijdens de bouw. „Vooral ook die communicatie. Het is misschien al eerder ge zegd, maar voor de vele Duitse tunnelbouwers die hier rond liepen, was de combinatie van het boorproces met de afbouw helemaal nieuw. Tijdens verga deringen gebeurde het wel dat het dak bijna van de bouwkeet vloog, zo fel ging het eraan toe. Een megaproject als dit kan al leen tot een goed einde worden gebracht als de communicatie goed is, als de mensen in hun waarde worden gelaten, als je goed met elkaar omgaat. Die bonus-malus-regeling tussen de opdrachtgever en de bouwer bleek ook een goed idee. Juist door dat systeem werd de bou wer extra gestimuleerd en haalt-ie nu een flinke bonus binnen. Was die afspraak niet gemaakt, dan was de bouw combinatie misschien zó ont moedigd geraakt, dat het bijltje erbij neer was gegooid. Dat hebben we kunnen voorko men." Van de Linde draagt de opgeda ne kennis zelf al enkele jaren uit. Op internationale congres sen in Japan, Zuid-Afrika en Sydney hangt de internationa le bouwwereld aan z'n lippen. „Ik betrap me er zelf ook wei eens op dat ik toch nog opkijk naar de Japanners, die toch over een ervaring van bijna vijftig jaar met geboorde tun nels beschikken. Maar inder daad, er is geen reden ons nog langer zo bescheiden op te stel len. Mede dankzij de bouw van de Westerscheldetunnel heb ben we een enorme sprong voorwaarts gemaakt." Wout Bareman Het bedieningsgebouw op het tolplein. foto Wim Kooyman Het is te hopen dat de stem van Marion Jager maar weinig te horen zal zijn in de Westerscheldetun nel- De nieuwslezer/commentaarspreker heeft in vier talen instructies ingesproken die automatisch wor den afgedraaid als tunnelgebruikers bij een ernstige calamiteit een veilig heenkomen moeten zoeken. Als haar stem klinkt is het zeker niet pluis. Onderzoek heeft uitgewezen dat in omstandigheden waarin gevaar dreigt en paniek op de loer ligt meer mensen opdrachten opvolgen die door een vrou wenstem worden gegeven dan door een mannenstem. Daarom heeft de NV Westerscheldetunnel ervoor ge kozen de instructies om mensen bij een brand, zware rook. een lekkend voertuig of vrij komende gevaarlij ke stoffen naar de andere tunnelbuis te laten gaan, door een vrouw te laten inspreken Ergens in de syste men van de Westerscheldetunnel is de stem van Ma rion Jager ingeblikt De nieuwslezer van Sky Radio heeft wel vaker derge lijke opdrachten gehad. Jager: „Ik heb ook ontrui mingsteksten ingesproken voor voetbalstadions, schepen en vliegtuigen. Ik probeer mijn stem bij dit soort teksten op een andere manier te laten klinken dan wanneer ik bijvoorbeeld een documentaire over ijsberen in Canada van commentaar voorzie of op drachten inspreek voor een cd-rom voor het onder wijs. Er moet zoveel rust en beheersing in je stem zijn dat mensen ook in een akelige situatie heel goed ho ren wat ze moeten doen." Verreweg de meeste incidenten in de tunnel zullen de operators vanuit het bedieningsgebouw op het tol plein kunnen afdoen zonder Marion Jagers stem. Met behulp van vijftig camera's per tunnelbuis (om de 150 meter zit er een) en een batterij van twintig monitoren kunnen ze de gang van zaken in de gaten houden. Het is niet nodig dat ze voortdurend naar de monitoren zitten te staren en van de ene naar de andere camera zappen. Zodra lussen in de weg signaleren dat een voertuig langzamer rijdt dan 20 km per uur of een file ontstaat, geven automatisch de camera's beeld van het betreffende gedeelte van de tunnel. Het eerste wat de tunneloperator dan doet is met behulp van pijlen en kruisen op de matrixborden het verkeer weg leiden van de rijstrook waar het langzaam rijdende of in middels tot stilstand gekomen voertuig zich bevindt. Ook wordt de maximumsnelheid op de vrije rijstrook verlaagd tot 50 km per uur. Eveneens automatisch worden in de buurt van een tot stilstand komend voertuig de luidsprekers ingeschakeld Via de ge luidsinstallatie vraagt de operator de bestuurder uit te stappen en naar een van de hulpposten te lopen. Die zijn om de vijftig meter aan de kant van de weg aange bracht. Daar kan de bestuurder via de intercom door geven wat er aan de hand is. In geval van pech zal een autobergingsbedrijf worden ingeschakeld. Staat ie mand zonder benzine, dan komt een tunnel wacht met een jerrycan brandstof. Dieselrijders kunnen op deze manier niet weer op weg worden geholpen. Een leeg gereden dieseltank vergt ingrepen die niet ter plekke kunnen worden uitgevoerd. Dan zal de berger moeten komen om de auto uit te tunnel te helpen Reageert een bestuurder niet op het verzoek van de tunneloperator naar de intercom van de hulppost te komen, dan moet worden aangenomen dat hij onwel is. De afgesproken standaardprocedure is dan dat de tunnelwacht wordt gewaarschuwd en politie en am bulancedienst worden gealarmeerd. Bij een aanrij ding die leidt tot versperring van één rijstrook, diri geert de operator het verkeer naar de andere rijstrook. Als twee rijbanen zijn gestremd zit er niets anders op dan de tunnelbuis geheel af te sluiten tot de oorzaak van de belemmering is opgeruimd. Wanneer de operator merkt dat brand ontstaat of vermoedt dat gevaarlijke stoffen zouden kunnen vrij komen, drukt hij eerst op de calamiteitenknop die centraal op zijn bedieningslessenaar zit. Met die knop wordt in één keer een groot aantal opdrachten uitgevoerd De beide tunnelbuizen worden afgeslo ten, het verkeer dat er nog in rijdt wordt op één strook geleid, de waarschuwing 'voetgangers op de rijbaan' licht opde ventilatoren gaan harder blazen en de ver lichting feller branden, de brandbluspompen worden opgestart en de deuren van de vluchtroutes via de dwarsverbindingen naar de veilige tunnelbuis gaan open. Op die manier is alles klaar voor grootschalige hulpverlening en eventuele ontruiming van de tun nelbuis waarin de problemen zich voordoen. Daarna drukt hij op de evacuatieknop, die de bordjes 'alarm, stap uit' laat oplichten. En dan klinkt Marion Jagers kalme stem. 23 januari 2002: Aankomst tunnel boormachine 1 in Ellewoutsdijk. Emo tioneel moment! 14 februari: Nummer 2. 7/8 maart: Congres International Tun neling Association in Sydney Maan dagmiddag: lezing met als onderwerp Vervorming boorschilden en hoe opge lost. Zeer veel positieve reacties. Verdere afbouw. Spuitrobots voor hit tewerende bekleding uitermate be langrijk. Spuitmortel in plaats van staalplaat wasgoede beslissing. Nieu we opleverdatum: 14 maart 2003! 6/7 juli: Parijs. Socatop. Brand. Ne gentien man zes uur opgesloten. Enke len nooit meer in de tunnel Wij hebben achteraf niet te te klagen 2 oktober: Symposium Rotterdam. Vooral aandacht voor monitoring en onderhoud. 28/30 oktober. Fachsymposium in Lu- zern. Podiungesprach. Begin 2003: Eindsprint. Lukt het wel/niet? Directeur Tin Buis van NV verontrust. Bijna onmogelijk. Enorme spanning tot nu toe! (Kanttekening Wim van de Linde: „De internationale belangstelling én waar dering voor wat wij onder de Wester scheldetunnel voor elkaar hebben ge bokst was en is groot. We hebben hier heel veel tunnelbouwers van elders over de vloer gehad. Vooral met de Ja panners hebben we veel informatie uit gewisseld. Zij zijn nooit vergeten dat professor Glerum hen ooit de techniek van het afzinken van tunneldelen heeft bijgebracht De Japanners hebben nog steeds een enorme bewondering voor onze aanpak. Ach, wij hebben het met de stormvloedkering bewezen en nu opnieuw met de Westerscheldetunnel: als je als een hecht team opereert, kun je het onmogelijke waarmaken.") Belangstelling uit Japan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41