VS protesteren tegen intimidatie door Migs DAT GELD KOMT WEL PZC Turken vrezen toch komst troepen VS Frans protest tegen toelating genvoedsel Amerikaans-Britse resolutie is volgens Frankrijk kansloos Brein Al Qaeda zit niet meer in Pakistan Washington: gedrag Noord-Korea schaamteloos Lijst slachtoffers Stalin op internet Helikopter stort neer in hotelzwembad Jakarta Belgisch bedrijf plat na ontslag wegens porno Leider Griekse terreurgroep bekent moorden Politie Moskou mengde gassen SAROUK 12 Bangkok krijgt bloedbank honden Limaj overgedragen aan tribunaal Helft Servische jeugd wil weg Tamil Tijgers zoeken steun ANC Turkije spreekt Duitsers vrij van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten gaan formeel proteste ren tegen een incident waarbij zondag vier Noord-Koreaanse Migs een Amerikaans verken ningsvliegtuig belaagden. Het Witte Huis noemde het gisteren •schaamteloos gedrag'. De vier gevechtsvliegtuigen vlogen tot op een afstand van vijftien meter van het Ameri kaanse toestel en vergezelden het gedurende 22 minuten. Vol gens de woordvoerder van de Amerikaanse president Bush draagt het incident bij aan de geïsoleerde positie van het stali nistische regime in Pyongyang. Het incident vond zondag vroeg in internationaal luchtruim plaats boven de Japanse Zee. De vier Migs vergezelden de Ameri kaan gedurende 22 minuten, zonder verder agressieve bedoe lingen te tonen. Het was voor het eerst sinds 1969 dat een der gelijk incident plaatshad. Toen werd een Amerikaans verken ningsvliegtuig boven de Japan se Zee neergehaald door de Noord-Koreanen en vielen er 31 doden. De spanningen tussen beide landen zijn opgelopen, nadat de regering in Pyongyang vorig na jaar had erkend dat ze in het ge heim nucleaire projecten had voortgezet. Op 12 december liet MOSKOU - Aan de vooravond van de vijftigste sterfdag van de Russische dictator Josef Stalin zijn voor het eerst lijsten gepu bliceerd van meer dan 40.000 slachtoffers van de zuiveringen die onder Stalins bewind heb ben plaatsgevonden. De namen zijn op internet te zienopstalin.memo.ru. AFP Noord-Korea weten dat het het kernenergieprogramma, dat het in 1994 had bevroren, zou her vatten. Het land kondigde aan zich uit het internationale ver drag tegen de verspreiding van kernwapens terug te trekken en zette controleurs van het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) het land uit Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei maandagavond dat het 'formeel protest' zal aantekenen tegen Noord-Korea Hoe dat vorm zal krijgen is nog onderwerp van discussie met bondgenoten als Zuid-Korea. Een functionaris van het departement sprak van een 'provocatie' van Pyong yang. Het omstreden kernpro gramma van Pyongyang is eer der al formeel gemeld aan de VN-Veiligheidsraad. Die moet zich nog steeds uitspreken over de vraag of er sancties zullen komen tegen het stalinistische regime. Noord-Korea heeft al gewaarschuwd sancties te zul len opvatten als een oorlogsver klaring. Militaire oefening De Verenigde Staten en Zuid- Korea zijn gisteren samen een grote militaire oefening begon nen om de de verdediging van Zuid-Korea te verbeteren. De oefeningen, onder de naam RSOI/FE 03, duren tot 2 april. Vorig jaar is ook zo'n exercitie gehouden. Volgens een Amerikaanse leger- functionaris zijn gisteren de voorbereidingen begonnen om 5000 Amerikaanse soldaten te ontvangen. Seoul en Washing ton willen niet zeggen hoeveel troepen er in totaal aan de oefe ningen meedoen. Wel dat de exercitie is bedoeld om de geal lieerde krachten beter in staat te stellen om Zuid-Korea te ver dedigen tegen Noord-Korea Noord-Korea heeft de militai re oefeningen al veroordeeld AFP/RTR/AFP/DPA door Cor de Horde BRUSSEL - Frankrijk heeft gisteren tijdens een vergade ring van Europese milieumi nisters fel geprotesteerd te gen het toelaten van nieuwe genetisch gemodificeerde gewassen (gmo's). Nederland en Spanje neigen ernaar aan vragen niet langer af te wij zen. Al enkele jaren worden in de EU geen nieuwe gewassen toegelaten die genetisch ge modificeerd zijn, door de houding van Frankrijk en andere zuidelijke lidstaten. Zij vinden dat er eerst een Europese regeling moet ko men. De Fransen, altijd al de hevigste tegenstanders van het 'genvoedsel', grepen de vergadering van gisteren aan om erop te wijzen dat er nog altijd geen gedetailleerde re geling is. Wel ligt er een voor stel van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU. Dat bepleit op heffing van het 'moratorium' in ruil voor strenge regels en duidelijke etiketten op de verpakking van voedsel waarin gmo-gewassen zijn verwerkt. Nederland heeft, nu dit voor stel op tafel ligt, besloten om aanvragen voor genetisch gemodificeerd koolzaad en maïs met een positief advies door te sturen naar de Euro pese Commissie. Ook Spanje wil aanvragen niet langer meteen afwijzen. „Wij heb ben geen juridische middelen om aanvragen tegen te hou den". meent staatssecretaris Van Geel van Milieu. Voor Frankrijk is het echter nog steeds te vroeg. De bal ligt nu bij de Commissie. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Bij de Belgische fabrikant van staaldraad Be- kaert is een spontane staking uitgebroken na het ontslag van een werknemer, die ge manipuleerde foto's van col lega's op een porno-internet pagina had geplaatst. De vakbonden steunen de staking inmiddels. Zij vin den dat de directie hen had moeten raadplegen over het ontslag. De directie van Bekaert in het West-Vlaamse Zweve- gem ontsloeg maandag op staande voet een werknemer die collega's en leidinggeven den had gefotografeerd. Via de computer plaatste hij ver volgens hun hoofden op af beeldingen van naaktmodel len van een porno-internet pagina. De overige ongeveer 1700 werknemers waren het niet eens met dit ontslag. De avondploeg legde maandag al het werk neer. Gisteren ging ook de dagploeg niet aan de slag. De directie wil vooralsnog met op het ontslag terugko men en heeft naar eigen zeg gen correct gehandeld. De ontslagen medewerker heeft een ontslagvergoeding ge kregen. Ook blijft hij recht houden op een WW-uitke- ring. Toch stemt Bekaert in met een bemiddelingspo ging, om de productie zo snel mogelijk weer op gang te krijgen. ANP woensdag 5 maart 2003 ATHENE - De vermoedelijke aanvoerder van de moordaan slagen van de Griekse terreur beweging 17 November heeft gisteren 'politieke verantwoor delijkheid' erkend voor de aan slagen die de beweging heeft ge pleegd. Dimitris Koufodmas en vijf van de achttien medeverdachten be kenden lid te zijn van de bewe ging. De vermoedelijke leider van de beweging, Alexandras Giotopoulos, en de acht andere verdachten ontkenden alle 2000 feiten die hun ten laste werden gelegd. De negentien verdachten, acht tien mannen en een vrouw, heb ben aangekondigd dat ze het proces zullen overspoelen met bezwaren. Het gewapend glas waarachter de verdachten za ten, werd al na een dag op hun verzoek weggehaald. De groep, die al sinds 1975actief is, staat terecht voor meer dan honderd bomaanslagen, een reeks gewapende overvallen en 23 moorden. AP MOSKOU - Het gas dat Moskou vorig jaar gebruikte om de Tsje- tsjenen uit te schakelen die in een theater ruim achthonderd mensen gijzelden, bestond uit een slaapmiddel en een gas dat bij hoge dosering dodelijk is. Dat heeft de Ikon gisteren ge meld na eigen onderzoek. Tsjetsjeense terroristen gijzel den in oktober het publiek en de acteurs van een musical. Na drie dagen bestormde de politie het gebouw, nadat er bedwelmend gas in was gespoten. Aan de ge volgen daarvan en als gevolg van gebrekkige eerste hulp zijn 129 gijzelaars gestorven. ANP (Advertentie Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van Perzische tapijten. Sinds 1975 in Zeeland. PERZISCHE- EN OOSTERSE TAPUTEN Livingstoneweg 9a De Poel Goes 0113-227101 JAKARTA - Indonesische politie-agenten bewaken het wrak van een helikopter, dat gisteren neerstortte in het zwembad van een vijfsterrenhotel in Jakarta. Twee man nen en een vrouw zijn daarbij omgekomen. De piloot probeerde te landen op het heliplatform van het hotel in het centrum van de Indonesische hoofdstad. Er stond een sterke wind op het moment van het ongeluk en vermoedelijk werd de helikopter vlak voor de landing door een motorstoring getrof fen. De drie slachtoffers hadden de Indonesische nationaliteit. foto Dita Alangkara/AP SUZUKI WAGON R+ SPECIAL v.a.€ 12.318,- Er is al een Wagon R+ 1.0 vanaf 8.999,-. Ook leverbaar met automaat. Als u vóór 31 maart a.s. een nieuwe Suzuki koopt, hoeft u een deel van het geld pas over 12 maanden te betalen, met 0% rente" Als u daar gebruik van maakt moet dit bedrag minimaal €2.500,- en maximaal €6000,- zijn. Kunt u meteen even nadenken over het Specialpakket met extra veel voordeel Het Specialpakket omvat o.a.: metallic lak zwart of zilver lichtmetalen velgen mistlampen in voorbumper spoilerset rondom achterspoiler met remlicht Special stoelbe- kleding centrale deurvergrendeling met afstandsbediening zij-atrbags Pakketprijs 3.029,- U betaalt 1.300,- Uw voordeel €1.729,- Het effectieve rentepeitenuge op ijjftuusn 04» Het lucdwt wordt ventreM door Suzub Finance. Alle Lndieutnvrjqcfl worden PD 71 T MFFP IN getoetst en geregistreerd bij het BKR m Tiet. Deze actie loopt t/m 31 maart 2003 Geadviseerde verkoopprijzen me! BTW/BPM. end kosten n|klaarmaken. ven*i)denngsbi|drage en legestosten Brandstofverbruik (99. tOO/EG-norm)- 6 ,1 S I 100 km 13,3 16,4 171 llf I flMAC. Heinenoofd. lel- 0186607 707 Meer info www.suiuki.nl van onze redactie buitenland ANKARA - De Turkse regering overweegt het parlement op nieuw een voorstel voor te leg gen over toelating van Ameri kaanse militairen. Minister Yasar Yakis van Buitenlandse Zaken heeft dat gisteren ge zegd. De volksvertegenwoordiging wees het afgelopen weekeinde de stationering van Amerikaan se troepen op Turks grond gebied voor een aanval op Irak af. De VS willen Irak ook vanuit het noorden kunnen binnenval len Zij hebben daarvoor Turkse medewerking nodig. De afwij zing is een doodsklap voor dat plan en ook een grote slag voor de regering van premier Gül. Die had zich al rijk gerekend met de circa 30 miljard dollar die de Amerikanen als tegen prestatie voor de opmars via Turkije hebben toegezegd. Bo vendien hoopte de Turkse rege ring samen met de Amerikanen Irak binnen te trekken en zo greep te houden op de Koerden in noordelijk Irak. Turkije en de VS bespreken in tussen 'wat er nu gedaan kan worden', zo zei premier Abdul lah Gül na een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur Robert Pearson. „Turkije en de Verenigde Staten zijn strategi sche bondgenoten. Élk van ons begrijpt oprecht de problemen en gezichtspunten van de ander Het wederzijds begrip over heerst. we houden voortdurend contact", zei Gül. „Maar de be slissing van het parlement is duidelijk", voegde hij eraan toe. De premier weigerde aan te ge ven of zijn regering zou oproe pen tot een tweede stemming over het voorstel. Afgevaardig den van de regerende AK-partij hebben gezegd dat een beslis sing over het houden van een eventuele tweede stemming in het parlement niet eerder valt dan over twee weken. De leider van de partij, Recep Erdogan, is bezig aan een campagne om in het parlement terecht te komen en vervolgens Gül als premier te vervangen. De Turken vrezen dat de tegen stemmers bij een nieuw voorstel wel akkoord gaan. Het Turkse volk is massaal tegen een oor log. 'Dit land zal zwichten voor de oorlogszuchtige Amerika nen. De vraag is alleen: wan neer', schrijven de Turkse kran ten nu Dat was de dag na de verrassende uitkomst van de stemming wel anders: 'Turkije heeft gestemd voor het behoud van zijn eer' en 'Bush moet niet denken dat Turkije omkoop baar is', kopten de kranten toen. RTR/ANP/GPD (Advertentie) BANGKOK - Bangkok knjgt een bloedbank voor honden. De dierenbeschermingsorganisatie Animal Lovers Group heeft hondenbezitters opgeroepen op 9 maart naar een boeddhisti sche tempel te komen om hun huisdier bloed te laten geven voor soortgenoten in nood. Animal Lovers zet zich in voor onder meer de honderdduizen den zwerfhonden in de Thaise hoofdstad. Directeur Chai- anan Hongthongkham kwam op het idee nadat hij door ie mand van een dierenkliniek was gebeld die hem vroeg om bloed voor een hond die was aangereden. AP DEN HAAG - Slovenië heeft gisteren de Kosovo-Albanees Fatmir Limaj overgedragen aan het Joegoslavië-Tribunaal Dit heeft de griffie van het VN-hof in Den Haag laten weten. Limaj is de meest prominente verdachte uit de eerste aan klacht tegen vermeende ex-leden van het Kosovo-Bevrij- dingsleger (U£K), die hoofdaanklaagster Carla Del Ponte in januari uitvaardigde. Limaj wordt vanmiddag voor het eerst voorgeleid. De tenlas telegging heeft betrekking op moorden en andere oorlogsmis daden in kamp Llapushnik in 1998. ANP BELGRADO - De helft van de jeugd in Servië zou inliet bui tenland een nieuw bestaan willen opbouwen. De voornaam ste reden is de politieke en economische situatie in hun land. Dit blijkt uit een onderzoek van het Servische ministerie van Onderwijs dat gisteren is gepresenteerd. Bijna eenderde van de zestienhonderd ondervraagden wil verhuizen vanwege de lage levensstandaard. Onveiligheid, slecht onderwijs en de werkloosheid zijn ook veelgenoemde redenen voor vertrek. DPA COLOMBO - De Srilankaanse terreurgroep Tamil Tijgers (LTTE) heeft de hulp ingeroepen van het Zuid-Afrikaanse ANC. De LTTE hoopt van de oud-strijders tegen de apartheid te leren hoe een gewapende groepering omgezet kan worden in een politieke organisatie. Volgens de BBC hebben de Tamil Tijgers al contacten gelegd met het ANC. De LTTE streed tot vorig jaar voor een eigen Tamilstaat in het noorden en oosten van Sri Lanka De groepering, uiterst be dreven in bloedige guerrillatactieken, is intussen bereid ge noegen te nemen met autonomie. Ze onderhandelt daarover met de Srilankaanse regering. ANP ANKARA - Een rechtbank in Ankara heeft vertegenwoordi gers van vijf Duitse organisaties gisteren vrijgesproken van samenzwering tegen de Turkse staat. Vijftien verdachten, medewerkers van het Duitse Orient-in- stituut in Ankara en vier stichtingen, waren er door een in middels gepensioneerde nationalistische Turkse aanklager van beschuldigd contacten te hebben opgebouwd met etni sche en religieuze groepen met het doel Turkije te splijten en zijn nationale belangen te schaden Dat zouden zij hebben ge daan door de inwoners van een dorp bij Bergama, in het wes ten van Turkije, aan te moedigen zich te verbetten tegen plan nen van een mijnbedrijf om in het dorp goud te gaan delven. De plannen worden al enkele jaren opgehouden door be zwaarschriften en ecologische protesten AP van onze redactie buitenland PARIJS - Frankrijk meent dat de Amerikaans-Britse resolutie, die de weg effent voor een aan val op Irak. geen kans maakt in de VN-Veiligheidsraad. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken stelde gisteren dat zeker elf van de vijftien leden van de Veiligheidsraad voor voortzetting van de wapenin specties zijn. Woordvoerder Franfois Rivas- seau van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei op een persconferentie in Parijs dat Frankrijk in de huidige situatie in de Veiligheidsraad geen veto hoeft uit te spreken over de reso lutie „En als dat ooit wel zo is, zal Frankrijk vrij zijn te oorde len en zijn verantwoordelijk heid nemen." De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Igor Ivanov zei in een vraaggesprek met de Britse omroep BBC dat Moskou geen enkele maatregel zal steu nen die kan leiden tot oorlog te gen Irak. Hij maakte duidelijk dat Rusland bereid is zijn veto recht te gebruiken om een aan val op Irak te voorkomen. De VS en Groot-Brittannië brengen hun resolutie zeer waarschijnlijk volgende week in stemming. De resolutie krijgt de steun van in elk geval Spanje en waarschijnlijk ook Bulgarije Van Frankrijk, Rusland, Duits land, China en Syrië is al langer bekend dat ze de inspecteurs in Irak meer tijd willen geven. Chili en Bulgarije eisten giste ren opheldering over het vermeend afluisteren door de Verenigde Staten van VN-di- plomaten in New York. Volgens de Britse krant The Observer onderscheppen de VS telefoon tjes en emails van leden van de legaties van de Veiligheidsraad met het doel informatie over hun komende stemgedrag en opstelling in de kwestie-Irak te achterhalen. Ondertussen meldden de VN- wapeninspecteurs dat Bagdad gisteren drie raketten van het type Al Samoud-II en aandnjf- motoren met een lanceerinrich- ting heeft vernietigd. De vijf gesloopte motoren vormen on derdeel van een serie van 380 aandrijfmotoren voor lucht doelraketten die Irak buiten de controle van de VN om heeft ge- importeerd. AFP/RTR van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Khalid Sjeik Mohammed (37), de vermeende derde man van Al Qaeda die za terdag is opgepakt, is weg uit Pakistan. Dat bevestigde giste ren de Pakistaanse minister Kashid Ahmed van Informatie. Hij zei dat de Pakistanen hun onderzoek hebben afgerond. Mohammed is met een vliegtuig vertrokken. De bewindsman wilde alleen kwijt dat hij 'ergens in de regio' wordt vastgehou den. Een hoge Pakistaanse veilig heidsfunctionaris zei dat het kopstuk van het netwerk van Osama bin Laden samen met een andere verdachte naar Af ghanistan is overgebracht. Hij zou zijn overgedragen aan de Amerikanen, nadat Koeweit hiervoor toestemming had ge geven. Khalid Sjeik Mohammed heeft de Koeweitse nationali teit. De Amerikaanse strijdkrachten hebben een gevangenis op de luchthaven Bagram bij de Af ghaanse hoofdstad Kaboel. De ze is in het verleden ook al veel vuldig gebruikt om verdachten te ondervragen die waren opge pakt in de strijd tegen het terro risme. Khalid Sjeik Mohammed werd zaterdag in Rawalpindi bij Is lamabad gearresteerd. Hij zou zichzelf hebben verraden door een satelliettelefoon te gebrui ken Hij wordt beschouwd als het brein van Al Qaeda. dat de aanslagen van 11 september heeft gepland. Hij zou tot zijn arrestatie aan het hoofd hebben gestaan van het militair comité van Al Qaeda AFP/ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5