PZC Een hommage aan Couperus Poolse compositie, Zeeuwse sfeer 23 jong woensdag 5 maart 2003 Ze speelde grote, klassie ke rollen, werd onder scheiden met de Theo d'Or en de Colombina, maar op een gegeven moment leek Josée Ruiter (56) vergeten. Dus ging ze solo, met zelfgeschre ven stukken, zoals over ko ningin Wilhelmina, over Couperus en straks over de vrouwen van Tsjechov. En met succes. „Ik ben creatie ver dan ooit." Zaterdag speelt ze Couperus, een grote ziel in Kortgene. Na de locatievoorstelling over Wilhelmina wilde ze iets in het theater doen. „En op eens kwam Couperus door, echt waar, zo is het gegaan. De men sen in mijn omgeving zeiden, dan ga je zeker van Betty, zijn vrouw, uit. Nee, helemaal niet, ik ga van Couperus uit. Toen heb ik mij de biografie van Frédérik Bastet aangeschaft en een brief geschreven of ik uit zijn werk mocht putten. Ik kreeg een lan ge handgeschreven brief terug: doe dat maar, Josée, maar het zal een hele kluif worden. Hij is overigens naar de voorstelling komen kijken en was zeer in zijn nopjes." „In eerste instantie moest ik na tuurlijk een reden vinden waar om ik Couperus ga spelen. Dat doe ik via een e-mailtje van 'de actrice in kwestie'. 'Niet de eer ste de beste, heb ik begrepen, en ze is de vijftig reeds gepasseerd'. Vooral dat laatste wekt vertrou wen, niet de rollen die ze heeft gespeeld. Een beetje zelfspot zit er wel in. Maar Couperus voelt zich gevleid. En hij wordt er goed voor betaald, hij is altijd dol op geld geweest, had nooit genoeg." „Dan komt Betty en is het daar helemaal niet mee eens, omdat die actrice hem alleen maar ge bruikt vóórhaar eigen glorie. Ze heeft zowel Lady Macbeth als Medea als La Marquise de Merteuil uit Les Liaison Dange- reuses gespeeld en dat zijn drie rollen waarin vrouwen zeer wraakzuchtig zijn. Dus ze waarschuwt hem. 'Denkt ze trouwens dat ze uniek isdie actrice'. En Couperus reageert: Josée Ruiter speelt Louis Couperus. 'Charlotte Kohier was uniek, èn niet te evenaren'. En dan zegt de stem op de band dat we naar In- dië gaan.En zo ontrolt zich het leven van Couperus.,Ik heb ook dingen van hem gebruikt, zoals foto Marly Knoben het verhaal, dat hij, als jongetje van negen, met z'n mamma naar een Chinese schrijnwerker gaat. Die buigt heel diep voor hem. Het blijkt dat Couperus een bij zonder teken heeft: een kruintje op zijn voorhoofd in plaats van op zijn achterhoofd, Dat bete kent dat hij een grote ziel heeft. Toen ik dat las, had ik de titel van de voorstelling al, dus ik dacht, dat zit wel goed." „Ik speel gewoon in mijn Cou perus-pak en verander daar af en toe iets aan. Bijvoorbeeld door een jongensdasje om te gooien en mijn broekpijpen om hoog te doen, zodat mijn witte kousjes zichtbaar zijn. Dan ben ik de jonge Couperus. Of een horlogeketting van mijn opa en dan ben ik de vader. Ik doe zeven verschillende figuren. Ik help wel om te laten horen wie er aan het woord is, niet met een hoog of laag stemmetje, maar met nu ances. Mamma, die een beetje Indisch praat, heeft een andere stem dan Louis. En z'n vader is wat autoritair." De vrouwen van Tsjechov (van af oktober) wordt totaal anders. „Ik kan niet weer met een e-mailtje aankomen om hem tot leven te wekken. Ik speel een ac trice die denkt dat na 32 jaar het einde van haar carrière in zicht is en na haar laatste rol van Olga in De Drie Zusters even het zwarte gat niet meer aankan. Ze wordt in een inrichting opgeno men.Er komen weer allerlei fi guren voorbij, zoals Olga Knip per, de vrouw van Tsjechov. „Couperus is overigens gereïn carneerd, zodat we hem kunnen zien. Ik haal hem voor zes kwar tier uit de hemel. Op een gege ven moment hoort hij vogeltjes en kijkt op zijn horloge. De tijd is om, hij moet weer terug. Dan zegt hijsorry, ik heb me niet he lemaal aan uw spelregels ge houden, hier en daar wat door elkaar gegooid en de laatste pe riode overgeslagen, want daar wil ik niet nogmaals doorheen. Dan klinkt de stem op de band: natuurlijk, het was een homma ge, een hommage aan u. Hij is even gevleid, maar vervolgens kijkt hij omhoog en denkt, nee, dat woord kennen ze daar niet meer." Frans Doeleman Josée Ruiter speelt Couperus, een grote ziel zaterdag in De Pompweie in Kortgene, aan vang 20.00 uur. E scales, voyages en Zeeland. Dit is de titel van de com positie die het Zeeuws Koper ensemble ZeBrass zaterdag in première zal uitvoeren tijdens een concert in Kapelle. Het Koperensemble brengt naast het premièrestuk van compo nist Tadeusz Kassatti onder meer werk ten gehore van Jean J. Mouret (le Suite des Sym phonies) en A. Dvorak (Slavi sche Dans no. 8). Het vocale gedeelte van het concert ligt in handen van het Middelburgs Kamerkoor onder leiding van Lieven Deroo. Het Koperensemble en het Ka merkoor zullen gezamenlijk en afzonderlijk diverse werken ten gehore brengen. ZeBrass opent het concert met Canzon duodecimi van Giovanni Ga- brieli (1557-1612). Gezamenlijk klinken onder meer Hospodine van L. Jana- cek (1854-1928) en première stuk Psalmus CL van Christian Blaha uit Middelburg. Na de pauze brengt ZeBrass het tweede premièrestuk, Escales, voyages en Zeeland, dat speci aal voor het ensemble is ge schreven. Het muziekstuk ademt volgens artistiek leider en dirigent Piet de Witte een typisch Zeeuwse sfeer uit. De elementen water, wind, lucht en licht moeten dit gevoel ver sterken. Het vierdelige stuk draagt de namen van de Zeeuwse plaatsen Vlissingen, Domburg en Renesse. In de compositie worden de karak tertrekken van de gelijknamige plaatsen op herkenbare wijze uitgebeeld. ZeBrass is naar eigen zeggen 'trots' op de geboorte van dit Zeeuwse stuk. Het ensemble wil met Voyages en Zeeland een breed publiek aantrekken. Dit was een van de voorwaar den voor de compositie van een nieuw muziekstuk. Piet de Witte: „Doorgaans is het repertoire afhankelijk van het reguliere aanbod. Het is vrij uniek dat wij nu de kans krij gen een eigen, regiogebonden muziekstuk ten gehore te bren gen." Het zoeken naar een componist was voor De Witte een lastige opgave „Het aanbod van betaalbare, professionele componisten die specifiek voor kopers schrij ven, is beperkt." Dat de keuze uiteindelijk gevallen is op de Poolse componist Tadeusz Kassatti heeft niets te maken met zijn affiniteit met Zeeland, maar alles met zijn vakkundig heid. „Kassatti wist helemaal niets van Nederland. Laat staan dat hij vertrouwd was met kenmerken van de provin cie Zeeland." Voordat er een noot op papier stond, is er daarom veel e-mailverkeer ge weest tussen ZeBrass en de in Genève woonachtige Kassatti. De Witte is tevreden met het resultaat. „Het is voor ons een uitdaging, want het is een pit tig, bepaald niet makkelijk weggeschreven stuk. De com binatie van speels en modern spreekt mij aan." Of zijn werk tot zijn recht komt bij ZeBrass, kan Kassatti snel zelf beoorde len wanneer hij morgen voet op Zeeuwse bodem zet. Onder zijn toeziend oog zetten de musici zaterdag de koperen blaasinstrumenten aan de mond. Margritta van den Berge Het Zeeuws Koperensemble Ze Brass en het Middelburgs Ka merkoor geven zaterdag een concert in de Hervormde Kerk van Kapelle, aanvang 20.00 uur. 5t/m 11 maart WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Naar Dromenland. Naar Dromenland is een eigen bewerking van het prentenboek Welterusrten Kleine Beer van Martin Waddell en Barbara Firth. Twee beren, een grote en een kleine, wonen in de Witte Berg. Tij dens het verstoppertje spelen raken ze elkaar kwijt. Het wordt gespeeld door Hans van der Haar en is geschikt voor kinderen (en volwassenen) vanaf 5 jaar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Tineke Schouten Tineke Schouten brengt haar nieuwe voorstelling Top Tien 2. Deze voorstelling is zo goed als uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Klaas Cabaretier Klaas brengt zijn programma Mix. Snelheid en muzikaliteit zijn de handelsmerken van Klaas en die voeren in Mix de boventoon. Hij mixt alles door elkaar tot één programma: muziek, verhalen, dans, straatculturen en types. Klaas won zowel de Wim Sonneveldprijs als de Publieksprijs op het Amsterdams Kleinkunstfestival in 1999. Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Samenzangavond De EO houdt een grote koor- en samenzangavond. Er worden opnamen gemaakt voor het programma Nederland Zingt. Men dient om 19.45 uur aanwezig te zijn. Grote Kerk, Goes, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer is de Blues Sessie Band aan de beurt. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Niet Schieten Cabaretgroep Niet Schieten brengt Kwaad Bloed. Sinds een jaar proberen de drie gebroeders Den Hollander al die stuurloze individuen van tegenwoordig 'een geloof op maat' te verkopen. Ze vragen er natuurlijk wel een beetje geld voor. Tot dat zij zelf volledig stuurloos raken als het gehheime verleden van hun opa zich onthult. Niet Schieten zijn Arend Edel, Erik Jobben en Maarten Hennis. Bruun Kuijt deed de regie. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Voetbalwereld De 90ste Minuut is een persiflage op de voetbalwereld. Het gaat over Gabriel (Robert Hagendoorn), een top voetballer die, na een blessure, in een crisis raakt. Hij twijfelt niet aan zijn talent, maar wel aan zichzelf. Dat wordt nog eens versterkt door de sensuele Denise (Zdenly Anton), die niet, zoals hij gewend is, direct op zijn toenaderingen ingaat. Joep Olgers laat een mooie persiflage zien van de trainer, 'de generaal', waarnaast hij ook nog andere rollen speelt. Tekst en regie zijn van Tarkan Köroglu. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is Copycat aan de beurt, die covers speelt van Robbie Williams tot Cheaptrick en van Thin Lizzy tot Freakpower. Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur VRIJDAG Eten met Vrienden Eten met vrienden is een tragi-komedie van Donald Margulies. Het stuk wordt gespeeld door Renee Soutendijk, Huub Stapel, Carolien van den Berg en Sjoerd Pleijsier. Karin en Jim zijn al 12,5 jaar gelukkig getrouwd. Vanavond komen daarom hun bes te vrienden Betty en Tom tafelen. Maar als opeens de eerlijkheid wordt opgediend, dreigt het bloedlink te worden. Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Mark van de Veerdonk Mark van de Veerdonk brengt zijn nieuwe programma Hoe ik pudding ruik. Het cabaretprogramma gaat over 'de man die nooit wat mee maakte' en over 'de man die zijn hond Zit noemde' en trouwens ook over 'de man die verdacht veel last heeft van de stank van aangebrande pudding'. Arsenaaltheater, Vlissngen, 20.15 uur Patrick Spekman Stand-up comedian Patrick Spekman brengt zijn show Tissue on Tour. Als lid van het duo de Spekmennen veroverde hij in 1999 de pu blieksprijs op het Leids Cabaretfestival. Sinds ongeveer een jaar reist hij rond met zijn eerste soloprogramma. Hij heeft ervoor ge kozen om juist niet in het reguliere theatercircuit op te treden. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Spijkers met Koppen Live-opnamen van het radioprogramma Spijkers met Koppen van de Vara. De presentatie is in handen van Jack Spijkerman. De zaal gaat open om 11.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg, 12.00 uur PSD, Vaar-Wel Het Zoutwater-collectief uit Yerseke brengt de tragi-komedie PSD, Vaar-Wel. Dit stuk wordt elke afvaart gespeeld in de salon van de veerboot. Zaterdag 8 maart op het traject Vlissingen-Breskens. Drie we duwen, wier echtgenoten jarenlang aan boord hebben gewerkt, doen hun verhaal over het grote verdwijnen. Het collectief be staat uit Wim Bakker, Willy van Damme, Marius Dijkwel, Ma rieke van Pamelen en Rinus Scheele. Pont, Vlissingen-Breskens, van 12.00 tot 16.00 uur De Klus Klungel Show De Klus Klungel Show is een vrolijke en dolkomische voorstel ling voor kinderen van 3 tot 11 jaar. Klus is altijd druk bezig met klussenmaar zij n fraaie knutsels en slimme uitvindingen blijken lang niet altijd even goed te werken. Integendeel. De voorstelling van 14.00 uur is uitverkocht. Dorpshuis, Burgh-Haamstede, 14.00 en 16.00 uur Fee-Fi-Fo-Fum De jazzformatie Fee-Fi-Fo-Fum treedt op in de brasserie. Gespeeld worden onder meer stukken van Clifford Brown, Son ny Rollins en Chick Corea. De band bestaat uit Jan Geldhoff (saxen), Herman Vermerris (piano), Jelle Visser (contrabas) en Ron Castel (slagwerk). De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Josée Ruiter Josée Ruiter speelt Louis Couperus, een grote ziel. Zij brengt de legendarische en grote Nederlandse romancier tot leven. Het wordt tijd voor een bescheiden revival. Naast Coupe rus speelt Josée Ruiter ook Betty, zijn vrouw, zijn nichten Minta en Elsje, zijn vader en moeder en zijn jeugdvriend Ram. De Pompweie, Kortgene, 20.00 uur Zebrass Het Zeeuws Koperensemble Zebrass en het Middelburgs Ka merkoor geven een bijzonder concert. Naast de première van het gezamenlijk ten gehore gebrachte Psalmus CL van Christian Blaha, speelt Zebrass de wereldpre mière van Escales, voyages en Zeeland van de Poolse componist Tadeusz Kassatti. Het Middelburgs Kamerkoor, onder leiding van Lieven Deroo, krijgt versterking van de sopraan Karen Le- maire. Marcel van Westen bespeelt het orgel. Hervormde Kerk, Kapelle, 20.00 uur The Reduced Shakespeare Company brengt Shakespeare in 97 minuten maandag in Middelburg Cabaret Niet Schieten speelt Kwaad Bloed donderdag in Middelburg Mark van de Veerdonk brengt zijn cabaretprogramma vrijdag in Vlissingen v Smalltown Romeo's geven een concert zaterdag in Zierikzee Cabaretier Klaas speelt Mix vanavond in Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53