PZC Brandweer tevreden over carnaval Eb en vloed weer terug in het Zwin PZC Vluchtelingenhelper stuit op barrières Huurster in beroep tegen sloop van huis Haven verloedert door gebrek aan toezicht 13 Optochten en Horeca gemeente Hulst redelijk veilig Chauffeur uit Hoek gewond Auto gekraakt Veerpleinen op 15 maart afgesloten Hardrijder ontloopt straf niet Opgevoerde brommer kost geld Boete voor onverzekerde auto agenda woensdag 5 maart 2003 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Huurster II. Wegman en inwonende fami lie wonen nog steeds in hun huurhuis aan de Narcisstraat in Terneuzen. De kantonrechter bepaalde drie maanden geleden dat woonstichting Clavis de wo ning mocht slopen, maar Weg man hoopt die beslissing in ho ger beroep ongedaan te laten maken. De Terneuzense woningbouw- vereniging wilde vorig jaar 140 woningen in de wijk Lievens- polder slopen. De huizen moes ten het veld ruimen vanwege af name van het aantal huurders en de 'sociale kwaliteit' van de woningen en de wijk. Mevrouw Wegman en haar gezin weiger den echter de woning te verla ten. De huurster stelde dat eer der beloofd was dat een rijtje van vier, waarvan haar woning deel uitmaakt, niet tegen de vlakte hoefde Ze wil haar wo ning vanwege zowel praktische als emotionele redenen niet ver laten. Woning Wegman verzorgt haar gehan dicapte schoondochter en ziet een door Clavis aangeboden aangepaste woning niet als re delijk alternatief. De corporatie hield tot eind vorig jaar een rol stoeltoegankelijk huis aan de Willem Andriessenlaan vrij voor de familie Wegman. Intus sen heeft de verhuurder een an dere gegadigde op het oog voor het aangepaste huis. Maar als de familie Wegman op korte termijn alsnog gebruik wil maken van het aanbod, dan kan dat nog, benadrukt beleidsme dewerker A. Trapman van Cla vis. Mevrouw Wegman is echter niet van plan op het aanbod van de woonstichting in te gaan Hoe wel 136 woningen in de Lie- venspolder al maanden geleden zijn gesloopt, staan vier huizen aan het begin van de Narcis straat nog steeds overeind. De drie buren kozen vorig najaar al eieren voor hun geld en verhuis den naar een andere woning. Twee schuurtjes achter de wo ningen sneuvelden deze week, bij het ophogen van het sloop- terrein, ook al. Maar mevrouw Wegman houdt hoop dat de Middelburgse rech ter haar in het gelijk stelt. Ook de woningstichting Clavis wacht de rechtszaak af. Wan neer het hoger beroep dient, is nog niet bekend. door Frank van Cooten HULST - De brandweer van Hulst is redelijk tevreden over de veiligheid in de cafés en ge meenschapshuizen tijdens de afgelopen carnavalsdagen. Op een paar incidenten na volde den ook de carnavalswagens aan de voorschriften. Volgens brandweercomman dant J. Rijk heeft de drukte in sommige kroegen, zoals de Pre mière, niet tot grote problemen geleid. De Hulster brandweer hield voor het carnaval een grootscheepse horecacontrole. Nieuw dit jaar was dat vereni gingsgebouwen en cafés waar traditiegetrouw veel volk komt, ook tijdens het leutfeest werden gecontroleerd. De Hulster brandweer controleerde dit jaar ook voor de eerste keer de op tochten. Onder andere werd ge keken of de carnavalswagens aan de brandveiligheidsvoor schriften voldeden. De brandweer kwam bij de wa gens toch zaken tegen die niet door de beugel konden. Op een wagen die meedeed aan de stoet in Lamswaarde werden tussen de balen stro hamburgers en fri kadellen gebakken op de barbe cue. „Levensgevaarlijk", con stateerde de brandweer en liet de barbeque weghalen. Ook draaiende delen op de car navalswagens en de koppelin gen tussen tractor en wagen voldeden niet altijd aan de voor schriften. „Een beetje gemak zucht van de wagenbouwers", aldus Rijk. „Draaiende delen HEINKENSZAND - Een chauffeur uit Hoek is gister avond rond zeven uur gewond geraakt toen hij met zijn vracht wagen van de rijksweg A58 raakte ter hoogte van Heinkens- zand. De man was van Vlissingen op weg naar Kapelle en wilde even na de afslag Heinkenszand een auto inhalen. Doordat het re gende. was de snelweg nat; ver moedelijk door aquaplaning begon de vrachtwagen te glij den. Het voertuig kwam ten slotte tot stilstand in een lager gelegen boomgaard. De chauffeur raakte met zijn been bekneld in zijn cabine; de brandweer heeft hem uit zijn benarde positie moeten bevrij den. De Hoekenaar is met onbe kende verwondingen naar het ziekenhuis in Goes gebracht. PHILIPPINE - In een auto die geparkeerd stond aan de Ali kruik in Philippine is tussen maandagavond 18.00 uur en gisterochtend 07.30 uur inge broken. De dader nam een radio cd-speler mee. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl waren niet altijd afgesloten. We vinden het verstandig dat toch te doen. Daarnaast moeten wa gens beter op tractoren worden aangesloten. Het zou toch slor dig zijn als een wagen los schiet. Nadat we de bouwers hierop wezen werden de problemen in de meeste gevallen snel opge lost." Om dit soort zaken volgend jaar te voorkomen, gaat de brand weer duidelijke richtlijnen voor de wagenbouwers maken. Deze richtlijnen worden tijdig door gesproken met de bouwers. De versieringen in cafés en ge meenschapshuizen voldeden volgens Rijk in de meeste geval len aan de voorschriften. Ook de nooduitgangen waren goed be reikbaar. Hier en daar hingen brandbare versieringen, maar na de controle werden ze aange past of weggehaald. Volgens de brandweerman is het niet alleen de schuld van de eigenaar dat versieringen niet goed behan deld zijn tegen brand. „Sommi ge decoratiematerialen die niet voldeden aan de veiligheidsei sen kwamen rechtstreeks van de brouwerij. Van een brouwerij mag je toch verwachten dat hun materiaal aan de eisen voldoet." Mensonwaardige situaties door met elkaar botsende regeltjes Volgens de Terneuzense vrijwilliger van Vluchtelingenwerk Nederland, Jilly van den Ameele (rechts), werkt de nieuwe Vreemdelingenwet illegaliteit in de hand. foto Camile Schelstraete door Rene Hoonhorst SLUISKIL - Dat uitgeprocedeerde asielzoekers op een gegeven moment terug naar het land van herkomst moe ten, begrijpt de Terneuzense vrijwilli ger van Vluchtelingenwerk Nederland. Maar Jilly van den Ameele kan er met zijn verstand niet bij dat mensen zon der vliegticket en zonder papieren op straat worden gezet. Als van tevoren vaststaat dat een asiel zoeker het land van herkomst niet in komt, kan hij alleen in de illegaliteit be landen. Maar dat asielzoekers het die venpad opgaan of in de prostitutie be landen, is blijkbaar minder erg dan dat ze in een opvangcentrum blijven tot een bevredigende oplossing is gevonden, concludeert Van den Ameele. De hulp verlener maakt zich over asielzoekers die voor de illegaliteit kiezen nog niet zo druk. Zij zorgen er zelf meestal wel voor dat ze nog een dak boven hun hoofd hebben. Het steekt hem vooral dat goedwillende en minder weerbare uitgeprocedeerden tegenwoordig ge heel aan hun lot worden overgelaten. Van den Ameele geeft al negen jaar juri dische bijstand aan asielzoekers in de Kanaalzone, zowel bewoners van de aanvullende opvang in Sluiskil als vluchtelingen die in woningen zijn on dergebracht. Het is in al die tijd nooit leuk geweest om mensen te vertellen dat ze de opvang moesten verlaten. Maar toen vluchtelingen nog naar het vliegveld werden gebracht en goed werden begeleid, was het toch minder wrang dan nu, nu ze nu zonder enige voorziening of begeleiding op de keien worden gezet. Van den Ameele weet dat het grootste deel van de vluchtelingen zonder al te grote problemen naar 'huis kan. Maar hij vraagt aandacht voor de vele uitzonderingen die niet welkom zijn in hun geboorteland. Geen papieren De vluchtelingenwerker heeft tiental len verhalen over asielzoekers die geen papieren hebben en ook niet kunnen krijgen. Ambassades die medewerking weigeren; consuls die hulpverleners vriendelijk te woord staan, maar ver volgens het verstrekken van geldige reisdocumenten traineren; VN-orga- nen die mensen aanraden in Rome te proberen een geldig paspoort te ver werven, maar er niet bij zeggen hoe de asielzoekers in Italië moeten komen; vluchtelingen die, hoewel in het bezit van geldige papieren, binnen de kortste keren het land van herkomst weer wor den uitgezet of - erger nog - direct in het cachot worden gestoken en 'spoorloos verdwijnen'. De nieuwe Vreemdelingenwet lijkt dus wel goed te werkenhet aantal asielzoe kers neemt op papier snel af, maar er zitten nogal wat haken en ogen aan, laat Van den Ameele weten. Wethouder J. van Schaik liet vorige week tijdens de gemeenteraadsvergadering weten dat de gemeente Terneuzen geen vluchte lingen aan hun lot overlaat. Hij wil in een gesprek met bestuurders van Vluchtelingenwerk en Van den Ameele afspraken maken over de te volgen pro cedures als vluchtelingen echt in schrij nende omstandigheden terecht dreigen te komen. Van Schaik ziet geen rol voor de ge meente als actieve hulpverlener. Maar mensen die nergens terecht kunnen, zo als een 22-jarige Somaliër die al twee weken is 'vermist', moeten door de ge meente worden opgevangen. Vervol gens dient de gemeente 'signalen' door te geven aan het Rijk om oplossingen te bespoedigen. „Een asielzoeker weet zelf waar hij vandaan komt. Via diplo matiek overleg moeten voor veilige be stemmingen dan toch de juiste docu menten zijn te krijgen", verwacht Van Schaik. Ook de politie moet bij het overleg worden betrokken, vindt de wethouder. De Zeeuwse dienders zijn daartoe bereid, meldt woordvoerder A. Don. Maar de politie moet dan wel vantevoren worden ingelicht. Ook de politie voorkomt liever het op straat zetten van mensen, maar ze kan niet weigeren uitgeprocedeerde vluchtelin gen op straat te zetten. Don: „De Vreemdelingendienst coördineert uit zettingen, wij hebben slechts een uit voerende taak. Oplossingen voor pro blemen moeten door gemeenten, het COA of andere instellingen of overhe den worden aangedragen." door Raymond de Frel CADZAND - De zanddam in de twee kreekopeningen in de Zwingeul wordt vandaag door gestoken. Gisteren werd de dam aan Nederlandse zijde versmald en verlaagd tot de hoogwater- lijn, vandaag wordt het reste rende zand weggeschept. Daar mee keert het eb en vloed terug in het achtergelegen natuurge bied. Vanwege het getij worden de werkzaamheden aan Neder landsezijde in twee etappes uit gevoerd. „Gisteren zijn van 07.30uurtot 14.00 uur hoofdza kelijk voorbereidende werk zaamheden verricht. Vandaag wordt de geul definitief vrijge maakt", aldus woordvoerder A. Dierikx van de gemeente Sluis. De onderste lagen van de dam moeten in één ti j worden verwij derd. Zo wordt voorkomen dat een grote hoeveelheid in de Zwingeul wordt gestuwd. Aan Nederlandse en Belgische zijde is een bres van zo'n dertig meter voorzien. Het middelste gedeel te tussen de kreekopeningen blijft voorlopig nog wel liggen, totdat het wrak van de Tricolor is geborgen. Mocht er voor die tijd opnieuw olie richting de Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse kust drijven, dan kan de dam snel worden dichtgeschoven. Maandag werden de fijnmazige netten, die een hoop oliesmurrie tegenhielden, vervangen door nieuwe exemplaren. „Die net ten zaten vol met troep, dus was vervanging noodzakelijk", al dus Dierikx. De drijvende dam van plastic tubes - ook wel 'booms' genoemd - blijft zowel op Nederlands als Belgisch grondgebied gehandhaafd tot de Tricolor is geborgen. Op het Belgisch gedeelte van het natuurreservaat werd maandag al een begin gemaakt met de opening van de zanddam. „Toen hebben wij de dam verlaagd, gisterochtend hebben we de werkzaamheden afgerond. Op het Belgische gedeelte is dus al weer sprake van eb en vloed", aldus Diensthoofd Afdeling On derhoud I Verbouw van de ge meente Knokke-Heist fr" - 'v -—J. -a:- av y MIDDELBURG - In de nacht van 14 op 15 maart sluit Rijks waterstaat de toegang af tot de veerpleinen bij Kruiningen. Perkpolder, Vlissingen en Breskens. De opstelterreinen zijn na het uit de vaart nemen van de veerdiensten door de provin cie niet meer nodig voor gemotoriseerd verkeer. Ook worden de oprijdekken van de veerhavens ontoegankelijk gemaakt. De werkzaamheden hebben geen gevolgens voor het evene menten 'Vaarwel PSD', dat zaterdag 15 maart wordt gehou den op en om de veerpleinen. Bij Perkpolder en Kruiningen wordt de toegangsweg tot de veerpleinen afgesloten vanaf de kaartverkoophokken. Ook bij Breskens wordt de toegangsweg afgesloten vanaf de kaartverkooppunten. In Vlissingen wordt het verkeer bij de verkeerslichten op de kruising met de veerhaven gesplitst richting Westerhaven en Oude Veerhaven weg. Restaurants en friteskramen blijven op alle locaties bereikbaar, evenals wo ningen langs de veerpleinen. Omdat snel gehandeld moet worden om te voorkomen dat toch automobilisten de veerpleinen oprijden, zullen de afslui tingen aanvankelijk een provisorisch karakter hebben. „La ter wordt het dan allemaal wat degelijker afgesloten", zegt woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat Zeeland. TERNEUZEN - Ondanks een aantal administratieve fouten kreeg een 33-jarige Terneuzenaar gisterochtend in het Ter neuzense kantongerecht een boete voor een snelheidsovertre ding De man reed op 26 juni 2001 over de Reuzenhoeksedijk 84 kilometer per uur, terwijl daar vanwege wegwerkzaamhe den slechts vijftig kilometer was toegestaan „Heeft u de bor den niet gezien?", vroeg kantonrechter C. Kool zich af. De man liet zich bijstaan door een raadsvrouw, die er tevergeefs voor pleitte om vanwege een paar administratieve fouten de eis van de officier van justitie (220 euro boete) van tafel te ve gen. Kool legde een geldboete op van 150 euro. „Er zijn fouten gemaakt, maar de overtreding blijft staan. Ik pas een korting toe, omdat deze zaak al bijna is verjaard", aldus Kool. TERNEUZEN - De Terneuzense kantonrechter C. Kool legde een 20-jarige inwoner van Hoek gisterochtend een boete op van tweehonderd euro. De man had op 10 april 2001 met een opgevoerde bromfiets op de rijksweg N61 gereden. De brom fiets bereikte een maximum snelheid van 76 kilometer per uur, terwijl slechts 45 kilometer is toegestaan. „Ik heb hem zelf opgevoerd, maar rijd er inmiddels niet meer op. Ik rijd nu in een auto", legde de man uit. Op de vraag van de kanton rechter waarom de man in de tussentijd het transactievoor- stel van 226 euro niet had betaald, kreeg hij een kort ant woord. „Vergeten." Omdat de zaak al bijna twee jaar oud is, deed Kool vij ftig euro van de eis van de officier van justitie af. TERNEUZEN - Kantonrechter C. Kool strafte een 28-jarige Hulstenaar gisterochtend met 335 euro boete voor het rijden in een onverzekerde auto. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. De man gaf aan echt niet te weten dat de auto ver zekerd moest zijn, omdat hij er nooit mee op de openbare weg kwam. „Het was een crossauto", lichtte de Hulstenaar het ge bruik van de auto toe. Officier van justitie J. Zondervan had daar geen boodschap aan,Of u er wel of niet mee op de open bare weg rijdt, is niet na te gaan. Het gaat nu puur om de ver zekering. Dat is wel belangrijk, wantbij eventuele schade zit ten de slachtoffers met de brokken." door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - In de haven van Walsoorden zijn talloze problemen ontstaan omdat de haven sinds de gemeentelijke herindeling een full-time ha venmeester ontbeert. Dit zegt A. Roctus, fractievoorzitter van Algemeen Belang. De haven meester zelf, G. Everaertmeent dat de gemeente Hulst, verant woordelijkvoorde haven,deza ken helemaal verkeerd aanpakt. Algemeen Belang stelt dat de haven dreigt te verpauperen en wil dat de gemeente zo snel mo gelijk actie onderneemt. De re paraties en het onderhoud, waar de havenmeester verant woordelijk voor is, blijven nu uit en dat is te zien. Everaert be weert dat dit komt omdat hij van de gemeente enkel nog ad ministratieve werkzaamheden mag verrichten: „Het gebrek aan onderhouds- en reparatie werkzaamheden zorgt ook voor gevaarlijke situaties. De rood wit lichten zijn wekenlang stuk geweest. Die werden na drie we ken gerepareerd, maar nu is er weer een lamp kapot. Hierdoor wordt de scheepvaart niet meer gemaand langzamer te gaan va renAlgemeen Bela ng vreest de gevaarlijke situaties die hier door kunnen ontstaan. Volgens Everaert is dat zeker niet ondenkbaar. „Schepen gaan nu alleen maar harder va ren en door de zuiging die dit te weegbrengt, knappen de tros sen van de schepen in de haven. Ook is het de fractie gebleken dat de controle ter plaatse te wensen over laat. Het gebeurt volgens Algemeen Belang regel matig dat een schip 's avonds aanmeert, de hele nacht in de haven blijft liggen en 's och tends weer wegvaart, zonder te betalen. Hierdoor loopt de ge meente jaarlijks 10.000 euro aan inkomsten mis Tegenstelling Wel was de gemeente er volgen de Algemeen Belang als de kip pen bij toen een paar weken ge leden afval werd gestort op de stortplaats in Walsoorden. Roc tus: De stort werd gadegesla gen door zes medewerkers van de gemeente in drie gele ge meentebusjes. Is dat niet een beetje overdreven? Hiermee wil ik maar even de tegenstelling aangeven." Omdat de haven meester niet meer zo vaak op het terrein te vinden is, schort het ook aan ongediertebestrijding. Everaert ziet de teloorgang van 'zijn' haven met lede ogen aan, maar hij kan er niks aan doen. „Ik word maar voor elf uur per week betaald. Dat is veel te wei nig, maar kom op, ik ga niet voor niets staan werken. De zanddijk in het Zwin wordt geopend. foto Peter Nicolai I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal en bridge; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten en spelletjes; Tref punt, Jeugdcentrum, 19.00 uur Jeugd- avond vanaf 10 jaar; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur Kaarten; CLINGE Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO soos; GRAAUW Gemeenschapsbuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym; HEIKANT 't Heike, 13 15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; 13.15 uur. Schie ting; 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub; HENGSTDIJK De Schuur, 9.30 uur: Meer bewegen voorouderen; HOEK De Lovenhoek, 13.30 uur; Biljar ten en koersbal; 19.30 uur: Bridge, HULST - De Lieve, 10.30 uur Bibliotheek; 13.00 uur: Biljarten; 14,30 uur: Zangkoor; KLOOSTERZANDE - Rozenhof. 10 00 11.30 uur: Koffiemorgen parochianen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13 00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur; Meer bewegen voor ouderen; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 19.45 uur: Bingo; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out. 13.00-17 00 uur: Soos voor tieners; OSSENISSE - Hof ter Nesse. 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20 00 uur: Country line dance gevorderden; Café de Snïs, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers. PHILIPPINE De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur' Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie, beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur- Kaarten; De Speye. 9.30-10.00 uur: SAV aerobic voor 55», 9.30 uur: Dansclub de Regen boog; 10 00-11.00 uur: SAV gymnastiek voor 55+; 15.30 uur: Grutmoole volks dansen voor kinderen; 19.00 uur: Dans club Lencor; 19.00 uur: N-train en scene ry modelbouw; De Roselaer, 10.00 uur; Speksteen; 18.30 uur: Yoga; SLUISKIL Het Meulengat, 10.00 uur SWOS zwemmen, 13 30 uur: SWOS zangkoor, kaarten, canasta en biljarten competitie heren; ST JANSTEEN De Warande, 9.30 uur. Gymnastiek en creatief bloemschikken, 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Biljar ten en koersbal; 13.30 uur: Prijskaarten jokeren en bieden; TERNEUZEN - De Veste, 9 15 en 10.15 uur Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Scheldetheater, 20.00 uur: Cabaret 'Mix'; Emmauszaal, 20.00 uur; Lezing over werk Memisa in Bombay; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinderclub 4 tot en met 7 jaar, VOGELWAARDE Dorpscentrum, 14.30 uur: Meer bewegen voor ouderen gym nastiek, 15 45 uur Meer bewegen voor ouderen volksdansen;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47