Kerk mogelijk cultureel centrum PZC PZC Vekabo zoekt weg uit slepende ruzie Koren geven Concert van Verbondenheid Gemeente Goes koopt Zeelandhallen Groep bewoners Bagijnhof Middelburg wil niet vertrekken Plan voor wildpark Reisenaar lanceert plan voor instandhouding Adrianuskerk Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Workshop tuinbeeld maken Vrouw aangereden door fïetsster Vlissingen wijst planschade af Boetes bij verkeerscontroles Bayer en Shell sluiten fabriek Opgevoerde brommer kost geld agenda Jaarvergadering Bruse vissers woensdag 5 maart 2003 SCHARENDIJKE - Een 24-jarige automobilist uit Vlissingen is gisteren op de N57 bij Scharendijke zijn rijbewijs kwijtge raakt. De man werd door de politie betrapt op veel te snel rij den. Op een plaats waar een maximumsnelheid van 100 kilo meter per uur geldt werd de man geklokt op 155 kilometer per door Piet Kleemans DREISCIIOR - Concerten, zangavonden, exposities en symposia. Dat moet allemaal kunnen in de Adrianuskerk in Dreischor, vindt dorpsbewoner J. van Wezel. In dorpskrant De Reisenaar lanceert hij het plan de kerk naast de functie van godshuis ook die van cultureel centrum te geven. Kerkvoogdij en kerkenraad staan er niet on welwillend tegenover. Voor de hervormde gemeente zijn on derhoud en exploitatie van de kerk een loden last. De monumentale Adrianuskerk staat midden op de Ring. Het oudste deel van de kerk dateert uit het midden van de veertien de eeuw. Later werd de kerk uitgebreid tot een weinig voor komende twee-schepige hallen kerk. Vermoedelijk, stelt Van Wezel, is het ook de bedoeling geweest er ooit nog een noorde lijk schip aan te bouwen, maar zover is het nooit gekomen. In de kerk is het praalgraf van de vooraanstaande familie Mogge ondergebracht. De kerk is eigendom van de her vormde gemeente Dreischor. In de zomer wordt de kerk ge bruikt voor de erediensten, we kelijks in afwisseling met de hervormde gemeente Noord- BURGH-HAAMSTEDE - Ate lier Josefine in Burgh-Haam- stede verzorgt vrijdag en za terdag een tweedaagse work shop waarin de deelnemers kunnen leren met structuur pasta een tuinbeeld te maken van circa negentig centimeter hoog. Voor mensen die een kleiner tumbeeldje van circa veertig centimeter willen maken, ver zorgt atelier Josefine op zater dag 15 maart een ééndaagse workshop. Voor verdere informatie: tel. 0111-652791. gouwe. Vanwege het ontbreken van verwarming wijken de kerkgangers 's winters uit naar de Winterkerk, een tegen de noordgevel 'geplakt' bijge bouw. Onderhoud en exploitatie van het monumentale gebouw kost de hervormde gemeente jaar lijks scheppen met geld. Om in komsten te genereren wordt het kerkgebouw verhuurd. Die ver huur mag van kerkvoogdij en kerkenraad best uitgebreid worden De gedachten gaan daarbij uit naar concerten van koren en muziekensembles, zangavonden, exposities, sym posia, voordrachten en lezin gen, ontvangsten en recepties. Kroonluchters Om dat mogelijk te maken zijn er volgens Van Wezel wat aan passingen aan het gebouw nodig. Allereerst zou er verwar ming aangebracht moeten wor den en verder pleit Van Wezel voor het aanbrengen van kroon luchters om de kerk nog mooier te maken. Het in 1968 gebouwde kerkorgel - een geschenk van het Zweedse volk aan Dreischor - is aan een opknapbeurt toe en om multifunctioneel gebruik van de kerk mogelijk te maken zou het meubilair vervangen moeten worden. De kerkvoogdij wil, zegt Van Wezel, graag investeren in de toekomst van de Adrianuskerk. Hij voegt daar wel meteen aan toe dat instandhouding van het monument naar zijn idee niet alleen de verantwoordelijkheid is van de kerkelijke gemeente. „Maar ook van de burgerlijke gemeente en de totale gemeen schap Schouwen-Duiveland." Wethouder cultuur en monu menten van de gemeente Schou wen-Duiveland A. van der Wou den is enthousiast over de plannen, maar ziet daarbij vooralsnog geen rol van beteke nis voor de gemeente. „Wij zijn als gemeente indirect verant woordelijk voor de instandhou ding van monumenten, maar dat is wat anders dan beheer en exploitatie. Die verantwoorde lijkheid hoort primair bij het kerkbestuur." Onderhoud en exploitatie van de Adrianuskerk in Dreischor kost de hervormde gemeente veel geld. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Onder de titel 'Concert van Verbondenheid' wordt zaterdagavond 15 maart in de Nieuwe Kerk in Zierikzee een korenmanifestatie gehou den met koren uit de gebieden rond Maas, Waal en Schelde. De verbondenheid zit in het feit dat de inwoners van deze drie re gio's allen de vrees voor het wa ter kennen. Aanleiding voor dit grote ko renconcert is het tienjarig be staan van het tachtig zangers tellende Maas en Waals Man nenkoor. De keus is op Zierikzee gevallen als centrale plaats in de Delta. Volgens de organisatoren is de watersnoodramp van 1953 niet te vergelijken met de situatie in 1995 toen de bewoners van het Gelderse rivierengebied mas saal geëvacueerd moesten wor den. Vooral bij ouderen echter ontstond veel schrikZij hadden hun woongebied in het verleden al diverse keren zien overstro men. In het kader van die verbonden heid in angst voor het water, brengt het Maas en Waals Man nenkoor voorafgaand aan het concert bezoeken aan de stad Zierikzee en aan het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. Het concert staat in het teken van de verbondenheid door ramp en bedreigende situaties, maar het programma zal niet droevig van aard zijn. Naast het Maas en Waals Man nenkoor zal het gospelkoor Laetare uit Zierikzee optreden onder leiding van de nieuwe di rigent Rembrandt Minderhoud. Dit koor bestaat eveneens tien jaar. Het brengt hoogtepunten uit het eerste decennium. Verde re medewerking verleent het middenbouwkoor van de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelharnis onder leiding van Marco van 't Hoff r Het optreden van het mannen koor begint met enkele bekende negro-spirituals, waaronder 'Deep River'. Verder wordt met orgelbegeleiding het werk 'Can- tique de Jean Racine' uitge voerd. Ook klinkt er een Rus- sisch-orthodoxe 'Onze Vader' Het concert begint om 19.30 uur. GOES - Een 69-jarige vrouw uit de gemeente Goes heeft gis termiddag op de Grote Markt in Goes haar enkel gebroken toen ze werd aangereden door een fietsster. Een 51-jarige vrouw uit Goes reed op haar fiets over de Grote Markt komen de uit de richting van de Singelstraat Door nog onbekende oorzaak reed ze de vrouw die over de Grote Markt liep aan. De 69-jarige vrouw kwam hierbij ten val. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis. VLISSINGEN - B en W van Vlissingen hebben drie verzoeken voor planschade uit Lammerenburg afgewezen. De bewoners van de Wildbaan en de Vliedberg hadden om een vergoeding gevraagd, omdat zij in de directe omgeving van het warmte- krachtkoppelstation wonen. Na het inwinnen van juridisch en bestuurlijk advies, is het college tot de conclusie gekomen dat er geen reden is om over te gaan tot het uitkeren van plan schade. VLISSINGEN - Bij een controle op snelheid en het dragen van de gordel heeft de politie gisterochtend achttien bestuur ders op de bon geslingerdDe verkeerscontrole vond plaats op de Sloeweg in Vlissingen Negen bestuurders kregen een boe te voor te snel rijden Acht automobilisten droegen geen gor del en één bestuurder had een verkeerde kentekenplaat. ANTWERPEN - Oliemaatschappij Shell en de Duitse che- miegigant Bayer sluiten hun gezamenlijke fabriek in Antwer pen. Hierdoor verliezen 270 mensen hun baan, zo maakten beide ondernemingen gisteren bekend. Volgens Shell en Bayer is de fabriek op de lange termijn niet levensvatbaar. In Antwerpen worden halffabrikaten ge maakt voor de verpakkingsindustrie. Shell gaat, nu het de ei gen productiecapaciteit verliest, de halffabrikaten inkopen bij andere producenten. Shell en Bayer waren elk voor de helft eigenaar van de Antwerpse productielocatie. Het perso neel was volledig in dienst bij Bayer. TERNEUZEN - De Terneuzense kantonrechter C. Kool legde een twintigjarige inwoner van Hoek gisterochtend een boete op van tweehonderd euro. De man had op 10 april 2001 met een opgevoerde bromfiets op de rijksweg N61 gereden. De bromfiets bereikte een maximumsnelheid van 76 kilometer per uur, terwijl slechts 45 kilometer is toegestaan. Op de vraag van de kantonrechter waarom de man in de tussentijd het transactievoorstel van 226 euro niet had betaald, kreeg hij een kort antwoord: „Vergeten." Omdat de zaak al bijna twee jaar oud is, deed Kool vij f tig euro van de eis van de officier van justitie af. door Rolf Bosboom Kampeerboeren op Schouwen-Duiveland mogen veel minder dagen dan voorheen hun maximum aantal van vijftien kamperplaatsen ver huren. foto Dirk-Jan Gjeltema doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Een deel van de bewoners van het Bagijnhof en de omgeving weigert zijn wo ning te verlaten. De belangen vereniging van de bewoners heeft de wensen van de bewo ners geïnventariseerd. Een aan tal wil meteen weg, een deel wil alleen weg als de voorwaarden beter worden en een ander deel van de huurders weigert hele maal te vertrekken. „Ik sta te kijken van de strijd vaardigheid van de bewoners", zegt C. Strating van de belan genvereniging. „Sommige be woners zijn zelfs bereid om de renovatie tegen te houden." Strating schat die groep op on geveer tien personen, maar hij sluit niet uit dat die nog groter wordt Als huurders niet reage ren op de huuropzegging of er bezwaar tegen aantekenen, komt de zaak voor de kanton rechter. Die weegt vervolgens de REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET wwv.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl belangen van de huurder en de verhuurder tegen elkaar af. Woongoed maakte vorige maand bekend dat de huurders voor 1 september hun huizen uit moeten. De woningcorporatie wil de woningen verbouwen tot studentenkamers. Onder druk van de Middelburgse gemeente raad is besloten om dat bewo ners die dat willen, na de reno vatie terug mogen keren in het complex. Alle bewoners die vertrekken, krijgen een verhuis- vergoeding van drieduizend euro. Verder heeft Woongoed toegezegd dat huurders een ver goeding krijgen voor recente in vesteringen in hun woning. Een aantal toezeggingen van Woongoed is nog vaag, vindt Strating. Zo is de bewoners be loofd dat ze, naast de verhuis- vergoeding, extra compensatie krijgen. Verder is nog niet dui delijk hoe hoog de huur van de gerenoveerde woningen in het complex wordt. Volgende week praat een delegatie van de be woners met Woongoed. Direc teur E. de Ceuster is optimis tisch over de uitkomst. „De kans is groot dat we de meeste men sen kunnen huisvesten op basis van de wensen die ze aangeven. Hij zegt nog weinig gemerkt te hebben van bewoners die niet willen vertrekken. „Maar we hebben nog niet iedereen ge sproken." De verschillende wensen van de bewoners stelt de belangenver eniging wel voor een probleem. Het is nu niet mogelijk om met één standpunt naar buiten te komen „De groep die niet weg wil, heeft andere belangen dan de groep die wel wil verhuizen. Voor die mensen moeten we bij voorbeeld onderhandelen over de verhuisvergoeding. Ik ken mensen in de buurt met een kind op komst. Die willen zo snel mo gelijk naar een ander huis." Vol gens Strating hebben inmiddels twee mensen een andere woning geaccepteerd. RENESSE - Natuuractiviteitencentrum Ecoscope, 14.00-16.00 uur: Knutselmid dag'Voorjaar' voorkinderen van 4 tot 13 jaar; door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Vereniging voor Kampeerboeren (Vekabo) op Schouwen-Duiveland doet een dringend beroep op het ge meentebestuur te bemiddelen in een al jarenlang slepend conflict tussen een campingboer en zijn buurman in de buurtschap Brij- dorpe bij Scharendijke. Hun ruzies hebben geleid tot een juridisch steekspel met als resultaat een uitspraak van de Raad van State die drastische gevolgen heeft voor alle houders van minicampings. „Als dit conflict niet wordt op gelost, zal tegen elke maatregel voor het kamperen bij de boer bezwaar op bezwaar worden in gebracht", schetst voorzitter A, Smits-Geluk van de Vekabo Zij drong er deze week in de Commissie Openbare Ruimte op aan dat gemeente veel energie steekt in de bemiddeling in deze burenruzie. Acceptabel De recente uitspraak van de Raad van State heeft tot gevolg dat kampeerboeren op Schou wen-Duiveland veel minder dagen dan voorheen hun maxi maal aantal van vijftien kam peerplaatsen mogen verhuren Tot nu toe gold daar een periode van negentig dagen per seizoen voor. De gemeente Schouwen- Duiveland is daarover door de Raad van State op de vingers ge tikt. Negentig dagen zou een te lange periode zijn. Hoeveel da gen de rechter wel acceptabel acht, is niet exact aangegeven. De gemeente conformeert zich nu maar aan een uitspraak van de rechtbank in Zutphen. Die bepaalde dat campingboeren maximaal zeventig dagen hun vijftien kampeerplaatsen mo gen verhuren. Overgangsregeling Om de ondernemers niet ineens met een inkrimping van twintig dagen te confronteren, heeft de gemeente Schouwen-Duive land voor dit seizoen een over gangsmaatregel van 85 dagen vastgesteld. De kampeerboeren betreuren die beperking, maar de voorzitter van de Vekabo zegt te begrijpen dat de gemeente de uitspraak van de Raad van Sta te niet kan negeren. Zij is dan ook wel tevreden met de over gangsmaatregel voor het ko mend seizoen. Wel is Smits be zorgd over de termijn waarop de herziening van de Wet op de Openluchtrecreatie (WOR) ge reed zal zijn. De herziene WOR maakt het mogelijk alle vijftien kampeereenheden gedurende het gehele seizoen te verhuren. Zij drong er daarom bij de ge meente ook op aan via contac ten met de Tweede Kamer druk uit te oefenen dat die nieuwe WOR voor het seizoen 2004 ge reed zal zijn. Volgens de commissieleden is dat laatste verzoek eenvoudiger in te willigen dan de gevraagde bemiddeling in het conflict tus sen de kampeerboer en zijn buurman in Brijdorpe. „Ik vraag me af of die twee partijen wel te bemiddelen zijn", consta teert W Renden (PvdA) in de wetenschap dat daarover al een dossier van ruim twaalf jaar on derlinge strijd ligt. GOES - De gemeente Goes neemt de Zeelandhallen over. Het gaat zowel om het gebouw als de beurzen die er worden ge organiseerd. Met de aankoop is het evenementencomplex, dat mogelijk naar Middelburg zou vertrekken, veiliggesteld voor Goes. Dc overeenkomst betekent een doorbraak in de jarenlange dis cussie over de toekomst van de Zeelandhallen. Eigenaar R. van Vliet probeert al lange tijd een oplossing te vinden voor het verouderde evenementencom plex. Daarvoor werd een inves teerder gezocht die een nieuw evenementen- en amusements park op de locatie zou moeten neerzetten, met de beurshallen als een van de onderdelen naast bijvoorbeeld een bioscoop. Tot uitvoering kwam het echter niet. Een van de knelpunten was het parkeerterrein, dat eigen dom is van de gemeente. Die zou er een te hoge prijs voor vragen, aldus Van Vliet destijds. Een an dere ontwikkeling was dat er ook Middelburg plannen zijn voor de komst van een amuse mentspark, waarover met pro jectontwikkelaar TCN uit Nieu- wegein wordt gepraat. Een combinatie met de Zeelandhal len hoorde daarbij tot de moge lijkheden. Dreiging „Er was een lichte dreiging dat we het evenementencomplex zouden kwijtraken", zegt wet houder S. van 't Westeinde (VVD, economische zaken). „Voor ons is het van groot be lang om het te behouden. Daar om hebben we besloten de Zee landhallen te kopen." De gemeente koopt nu het com plex en de gronden eronder Het geheel wordt voor maximaal twee jaar verhuurd aan het be drijf Inter Expo BV van Van Vliet en zijn echtgenote I van Vliet-Rolloos, die in die periode ervoor zorgen dat het huidige programma-aanbod wordt voortgezet. Over twee jaar neemt de gemeente Inter Expo over, inclusief de doorgaans langjarige contracten voor de beurzenTot die tijd zoekt zowel Inter Expo als de gemeente naar een 'marktpartij' aan wie alles kan worden overgedaan. Die nieuwe eigenaar moet de Zeelandhallen ingrijpend ver beteren en, indien mogelijk, uit breiden met nieuwe functies, waarbij in eerste instantie wordt gedacht aan zaken zoals een bioscoop en een discotheek De uitbreiding kan worden uit gevoerd op het huidige parkeer terrein. Naast het bestaande complex, op de 'groene drie hoek' voor het bedrijf Gévier, wil de gemeente een nieuw par keerterrein aanleggen in combi natie met het transferium. Door de overeenkomst met de familie Van Vliet weet de ge meente zich verzekerd van het behoud van drukbezochte eve nementen zoals Indoor Zeeland, Contacta en de horecabeurs voor Goes „We krijgen de regie van de toekomst van de Zee landhallen in handen", zegt Van 't Westeinde. Geen risicio De gemeente loopt daarbij geen risico. De eerste twee jaar ligt dat nog bij Inter Expo en nadien bij een toekomstige eigenaar Mochten de plannen het com plex te vernieuwen en uit te breiden niet lukken, dan is er volgens de wethouder nog niets aan de hand. „Het blijft een A-locatie die ook als bedrijven terrein uitermate geschikt is. Daar vinden we zeker een eige naar voor." Het bedrag dat met de aankoop is gemoeid, wil Van 't Westeinde niet bekend maken, omdat de gemeenteraad er nog niet van op de hoogte is. Er is volgens haar wel politieke steun voor de overeenkomst „We hebben de raad informeel gepolst en die is redelijk positief." De familie Van Vliet is ingeno men met het bereikte resultaat. „We zijn erg blij dat er een einde is gekomen aan een lange perio de van speculaties van: gaan we links- of rechtsaf? Zoiets is hoogstvermoeiend. Gelukkig is er nu eindelijk duidelijkheid." BRUINISSE - De vereniging Algemeen Vissersbclang in Bruinisse houdt vrijdagavond 14 maart in het Durps'Uus de jaarvergadering. Voorzitter van de vereniging Al gemeen Vissersbelang W. van den Berg houdt voorafgaand aan het huishoudelijk gedeelte zijn jaarrede. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - De stichting Wild Cat uit Lexmond in de pro vincie Utrecht wil een wildpark met tijgers, leeuwen, panters en andere katachtige roofdieren opzetten in Zeeland. De man achter de stichting, Ton Veldkamp, is daarvoor op zoek naar een lap grond van twee tot vier hectare groot waar hij 38 soorten katachtigen kan opvangen en fokken. Veldkamp zoekt een stuk zandgrond met één of meerdere schuren waarop hij roof dier-verblijven wil bouwen. Het toe komstige park ziet hij al helemaal voor zich Het terrein wordt beplant met verschillende inheemse bomen en struiken en wordt verdeeld in vijf werelddelen. Individuele wensen STREEKACTIVITEITEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39