PZC Strijd om Vroon weg voor rechter Actie Ruilhandel rond het veerplein 11 Meer aandacht nodig voor monumenten Bus 133 gaat toch via Burgh-Haamstede en Westenschouwen Slagbomen gaan waarschijnlijk tweede helft van maart dicht SGP: onderzoek naar subsidiemogelijkheden voor zwembad Dol-Fijn Panta Rhei ontsnapt aan catastrofe Tas gestolen Redt de Kaloot voert actie tegen WCT zeeuwse almanak Man/vrouw waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND woensdag 5 maart 2003 Hnnr AliPankow ZIERIKZEE - Als het aan de provincie ligt, gaan in de tweede helft van deze maand de slagbo men voor de Vroonweg en kan het verkeer geen gebruik meer maken van deze verbinding tus sen Renesse en Burgh-Haam stede. P. Lubbers uit Zierikzee heeft tegen die maatregel bij de rechter een verzoek tot voorlo pige voorziening ingediend. Hij wil voorkomen dat de Vroonweg wordt afgesloten en dat hij straks achttien kilometer moet omrijden om bij het aan deze weg grenzende perceel van zijn moeder te kunnen komen. Het gaat om een gedeelte van circa 26 hectare van het land goed Het Watergat middenin het natuurgebied langs de Vroonweg. Lubbers beheert het landgoed dat eigendom is van zijn moeder M Moolenburgh in Renesse. In zijn verzoek aan de rechter wijst hij ook op de pro blemen die ontstaan voor de zo geheten reparatievoedering van de op het terrein grazende kud de zoogkoeien. De tocht met tractor en aanhangwagen over een dne meter breed betonpad tussen wandelende en fietsende toeristen acht hij onverant woord. Verder benadrukt hij dat de eigenaar van de kudde op an dere percelen ook nog koeien heeft lopen. Het omrijden voor voederen en controle zou een dagtaak worden, volgens Lub bers. Tevens wijst hij op de mon delinge overeenkomsten die hij heeft gemaakt met Manege Grol en Koetserij het Gareel over tochten met aangespannen rij tuig over het terrein aan de Vroonweg. Bewoonster J. van Tongeren aan de Hogezoom is vast van plan Lubbers te volgen in een juridi sche strijd tegen afsluiting van de Vroonweg. Zij is boos over het antwoord dat ze kreeg op haar zienswijze tegen het ver keersplan over de aanleg Recre- atieverdeelweg en de daaraan gekoppelde sloop van de Vroon- doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland moet meer aandacht be steden aan haar monumenten. De commissie Samenleving vindt dat de gemeente er voor moet zorgen dat het culturele erfgoed er goed bij ligt en kan liggen. De fracties van VVD en CDA houden een pleidooi voor een eigen gemeentelijk beleid dat wordt vastgelegd in een mo numentennota. Schouwen-Duiveland is het aan zijn stand verplicht een gedegen monumentenbeleid te voeren. Het eiland telt 1068 rijks- en weg. „Ik zou te laat zijn met mijn bezwaren, omdat ik die eerder bij een hoorzitting had moeten laten horen. Maar toen ik destijds bij de gebiedscom- missie insprak, werd ik uitgela chen omdat ik zo vroeg reageer de. Nu word ik dus gedwongen geld uit te geven om via de rech ter de strijd aan te gaan", zegt Van Tongeren. Ze acht de sloop van de Vroonweg als kapitaals vernietiging. De aanleg van een nieuwe tracé voor een fietspad als vervanging beschouwt ze als een bedreiging voor het unieke natuurgebied. Bovendien voor ziet Van Tongeren de komende zomer enorme problemen op de Hogezoom door de grote ver keersdruk die daar zal ontstaan na sluiting van de Vroonweg. Zorg Fractievoorzitter R. van der Wekken van het CDA sprak daar deze week in de commissie openbare ruimte ook zijn zorg over uit. Hij verweet wethouder Gvan der Velde-de Wilde in het overleg met de provincie over het langer openhouden van de Vroonweg blijkbaar niet de juis te argumenten te hebben ge bruikt. Volgens de wethouder houdt de provincie nou eenmaal vast aan de uitwisseling van Re- creatieverdeelweg (RVW) tegen de Vroonweg. Van de Velde gaf aan dat oponthoud door juridi sche procedures lastig kan zijn voor de provincie omdat het budget voor het slopen van de Vroonweg slechts tot het einde van dit jaar beschikbaar is. Pro vinciaal projectleidster P. Rou- wendal bevestigt dat zodra de RVW voor het verkeer wordt opengesteld de slagbomen voor de Vroonweg worden geplaatst. De verwachting is dat dit in de tweede helft van maart gaat ge beuren. Rouwendal zegt nog niet officieel te hebben verno men dat er een verzoek tot voor lopige voorziening is ingediend. Zij erkent dat juridische proce dures en financiële aspecten van invloed kunnen zijn op het amoveren van de Vroonweg. De borden die de afsluiting van de Vroonweg aangeven zijn voorlopig nog afgedekt met plastic. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - De SGP-fractie van Schouwen-Duiveland wil dat de toekomstige subsidiemo gelijkheden voor zwembad Dol- Fijn in Nieuwerkerk onder zocht worden. Temeer omdat de gemeente verwacht flinke winst te maken met de bouw van de nieuwbouwwijk D'Heule. Wet houder J. van Felius denkt 'in de loop van dit jaar' op papier te hebben hoe de gemeente na 2005 met Dol-Fijn wil omgaan. In september 2000 heeft de Stichting Dol-Fijn het beheer van het Nieuwerkerkse zwem bad overgenomen van de ge- meente. Aanvankelijk werd het zwembad met sluiting bedreigd, maar het Duivelandse dorp be sloot zelf zijn schouders eronder te zetten. Met de gemeente is af gesproken dat Dol-Fijn de eer ste vijf jaar geld krijgt om het bad open te houden en school- zwemlessen te verzorgen. Na september 2005 krijgt de stich ting geen subsidie meer, zo heeft de gemeenteraad destijds beslo ten. Maar de SGP wil dat de ge meente nog eens naar die subsi diemogelijkheden voor na 2005 kijkt. Fractievoorzitter G. Hou tekamer verwijst tijdens de commissie Samenleving naar het plan D'Heule. De gemeente staat klaar om deze Nieuwer kerkse nieuwbouwwijk te reali-. gemeentemonumenten en vier beschermde stads- en dorpsge zichten in Zierikzee, Brouwers haven, Dreischor en Noordgou- we. Op grond van deze aantallen zou de gemeente volgens de nor men van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg vier ambte naren op de monumentenafde ling in dienst moeten hebben. Maar in de praktijk komt Schouwen-Duiveland er bijna drie tekort. De gevolgen hiervan zijn inmid dels duidelijk zichtbaar: een ge meentelijk monumentenbeleid wordt iedere keer opgeschoven en uitgesteld. Ook mogelijkhe den als de kanjersubsidie voor de kerk in Haamstede of benoe mingen van nieuwe rijksmonu menten gaan aan de neus van Schouwen-Duiveland voorbij. Om in de toekomst dit soort 'slippertjes', zoals wethouder A. van der Wouden ze noemt, te voorkomen wil het college tijdelijk voor één jaar een ex tra ambtenaar in dienst ne- De fracties in de gemeenteraad steunen dit plan, al vragen SGP en ChristenUnie nog eens voor te rekenen of het inhuren van een extern bureau voor deze tij delijke klus goedkoper is. D. Meulblok (WD) vindt het 'ontoereikend' dat het college pas in een laat stadium met de uitbreiding van de afdeling op de proppen komt, omdat de mo numenten als trekpleister on derdeel uitmaken van het toe ristische 'product Schouwen- Duiveland'. Ook de andere com missieleden benadrukken het belang van meer aandacht voor het culturele erfgoed. Dat de fracties meer aandacht willen voor de monumenten blijkt ook uit het pleidooi van de fracties van WD en CDA voor de opstelling van een monu mentennota of visie. Daarin moet de gemeente uitéén zetten hoe zij met haar monumenten wil omgaan. Want 'de parel aan de Oosterschelde' mag wat N. de Danschutter betreft best wat meer glimmen. VLISSINGEN - De Vlissingse strandtent Panta Rhei aan de Nolledijk is gisterochtend aan een ramp ontsnapt. Koelbloedig optreden van één van de eige naars voorkwam dat de tent tot de grond toe afbrandde. Even voor twaalven brak er brand uit in het helemaal uit hout opgetrokken paviljoen. ..Ik was het vet aan het vernieu wen in de frituren. Hiervan be landde een beetje naast de pan en vatte vlam", vertelt R. Wiess- ner, één van de eigenaren van Panta Rhei Met een blusser wist Wiessner het vuur nog een tijd in bedwang te houden. „Maar die was op een gegeven moment leeg. Dan toch maar de brand weer bellen hè?" De spuitgasten reden met groot materiaal naar de Nolledijk. Ze verwachtten immers dat het pand inmiddels in lichterlaaie zou staan. Niets was minder waar. Het pand bleef aan de bui tenkant ongeschonden. Alleen de keuken van het paviljoen liep flinke schade op. Wiessner sprak gisteren de verwachting uit dat Panta Rhei snel weer opengaat. „Waarschijnlijk van middag al, en anders morgen wel." DOMBURG - Een 41-jarige man uit Oss is gistermiddag in een sportcomplex in Domburg bestolen van zijn tas De man had zijn tas in een kleedruimte achtergelaten. Toen hij terugkeerde was de tas met daarin een fototoestel weg genomen De tas werd later in het complex teruggevonden; het fototoestel, met een waarde van enkele honderden euro's, niet. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Het is koud en winde rig tussen de middag op het Veerplein in Kruiningen. De boot legt net aan, maar op de wachtstroken wacht maar een handvol personenauto's en een paar vrachtwagens. Op de carpoolplaatsen staan wat meer auto's geparkeerd. Toch is het plein nooit leeg. Op het dak van het frietkot rookt nog steeds de schoorsteen, in het vertrek- en aankomsthalletje melden lichtletters dat de afvaart normaal is en twee van de drie woningen op het Veerplein, achter het leegstaande restaurantgebouw, zijn nog bewoond. Je kunt je nauwelijks voorstellen dat dit gebied over een paar jaar nat zal zijn, afgegraven, terugge geven aan de Westerschelde in ruil voor een nog diepere vaargeul. Er vindt wel meer ruilhandel plaats rondom het Kruiningse Veerplein. De gemeente Reimerswaal heeft een soe pele houding ten opzichte van de aan- De drie woningen op het Veerplein moeten, net als de rest van de bebouwing, verdwijnen. foto Willem Mieras leg van een Westerschelde Container Terminal (WCT) bij Borssele geruild met de provincie, tegen extra woningen in het gebied ten noorden van het veer plein. Op het plateau achter de tolhok- jes en op een deel van de Veerweg wil Reimerswaal huizen bouwen, liefst een stuk of honderd. Over het extra woningbouwcontingent - Reimerswaal mag tot nu toe jaarlijks maar vijftig tot zestig huizen bouwen - moet nog wor den onderhandeld. Het ruilen aan weerskanten van een nieuwe dijk, die moet komen op de plaats waar nu de tolhokjes staan, heeft al meteen heibel veroorzaakt. Staats bosbeheer, die de nieuwe natuur in de veerhaven en in het afgegraven veer plein mag beheren, ziet woningbouw een steenworp verderop niet zitten. De nieuwe inham tussen de dijken wordt al moeilijk te beheren omdat die langge rekt en smal is. Fysieke belemmeringen om het gebied te betreden zijn moeilijk aan te brengen en de functie van het nieuwe gebied is nogal kwetsbaar. Vo gels moeten er rustig hun buikje rond kunnen eten. Reimerswaal vindt dat maar flauwekul omdat de woningen een eind van de nieuwe dijk af komen te liggen. In ieder geval vijftig meter omdat Rijkswater staat dat eist, maar honderd meter zal meer in de richting komen. Dat een deel van de woningen, appartementen, over de Westerschelde zal uitkijken, staat volgens de gemeente wel vast, want Kruiningen wil het contact met het wa ter niet verliezen, ook niet als de veer haven weg is. De gemeente levert bovendien wonin gen in. Op de Veerhaven staan nog altijd drie huizen, waarvan er inmiddels een tje is dichtgetimmerd Dat huis heeft Rijkswaterstaat al opgekocht, maar de twee andere zien er niet uit alsof de be woners er snel uit willen trekken: keu rige tuintjes met zandbakken en vijvers, poezen in de vensterbank en klimplanten die op het punt staan in lentegroen uit te barsten. Die woningen moeten met alle bouwsels op het Veer plein. verdwijnen voor natuurontwik keling. Het ziet er dus naar uit dat er op kleinere schaal nog weieens wat geruild moet worden. seren. De grondverkoop daar voor zal Schouwen-Duiveland geen windeieren leggen: naar verwachting zal de gemeente hier 3,7 miljoen euro winst gaan boeken. De hoogte van de grondprijs is mede bepaald door voorzieningen als het zwembad in de omgeving. „Het lijkt mij ook niet meer dan billijk dat een bepaald gedeelte van die winst toevloeit naar die voorzienin gen." Wethouder Van Felius vindt dat de SGP met deze vraag eigenlijk wat voor de muziek uitloopt. Hij wijst Houtekamer tevens op het eerder genomen raadsbesluit. De raad zou daar dan op terug moeten komen. Wethouder Van der Wouden haalt de twee partijen snel uit de droom De extra kracht, die de gemeente wil aannemen, is een uitbreiding 'in haar meest be scheiden vorm'. Daarmee kan de gemeente precies haar wette lijke taken uitvoeren, maar van het maken van een inhaalslag is geen sprake. De wethouder zal daarom niet op korte termijn een monumentennota aan de raad presenteren. Wel laat Van der Wouden door schemeren dat hij hoopt in de begroting voor 2004 ruimte te vinden, om de extra kracht lan ger dan één jaar binnen het ge meentehuis te houden. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwe route van buslijn 133 van Renesse naar Vlissingen wordt toch aangepast. De bus sen zullen hierdoor door Burgh- Haamstede en Westenschouwen blijven rijden. De provincie Zeeland en de gemeente Schou wen-Duiveland overleggen nog over de plaats van één bushalte, die gemakkelijk bereikbaar is voor de bewoners van Zorgcen trum Duinoord. Voor een aantal dorpen op Schouwen-Duiveland heeft de nieuwe dienstregeling van ver voersmaatschappij Connex- xion weinig goeds in petto. De zondagsritten van lijn 134 - van Zierikzee naar Renesse - komen vanwege te weinig passagiers per 15 maart te vei-vallen. En buslijn 133 krijgt een nieuwe route. Met de sluiting van de Vroonweg moeten de bussen straks via de recreatieverdeel- weg van Renesse naar Vlissin gen rijden. Hierdoor verdwijnen haltes in Burgh-Haamstede Nieuw-Haamstede en Westen schouwen zouden niet meer worden aangedaan. Gemeente, ondernemers en bewoners heb ben zich fel verzet tegen deze plannen. Want slechte bereik baarheid met het openbaar ver voer tast de leefbaarheid in de dorpen aan. Voor buslijn 133 is nu volgens F. Chervet van de provincie toch een oplossing bedacht. In plaats van direct de Kraaijensteinweg te kiezen, zullen de bussen toch door Burgh-Haamstede blijven rijden. Aan het eind van de Hoge Weg slaat de bus alsnog de Kraaijensteinweg op om zijn weg naar Vlissingen te vervol gen. Westenschouwen blijft zo doende bereikbaar met het openbaar vervoer, al rijden de bussen niet meer naar de roton de bij de duinovergang. Zorgcentrum Punt van discussie is nu nog de plaats van één van de haltes langs deze route. Met de sluiting van de Vroonweg verliest Zorg centrum Duinoord zijn bushalte voor de deur. De dichtstbijzijn de opstapplaats ligt straks ruim zeshonderd meter verderop. En dat is voor veel mensen te ver. De provincie heeft volgens Chervet inmiddels toegezegd dat er in Haamstede een extra halte ge maakt zal worden, die ongeveer driehonderd meter van Duin oord afligt. Die zou in de buurt van het VW-kantoor moeten komen. T. van de Ketterij van de gemeente legt uit dat de onder handelingen hier nog over lopen en dat het vooral een geldkwes tie is. Hij verwacht dat de ge meente en de provincie daar binnenkort wel uit zullen ko men. Het schrappen van de zondag- ritten van lijn 134 gaan wel door. Volgens Chervet is die be zuiniging vanwege het kleine aantal passagiers gerechtvaar- digd. (Advertentie door Rolf Bosboom GOES - Terwijl een afvaardi ging van de provinciale PvdA- afdeling, voorstander van de Westerschelde Container Ter minal (WCT). campagne voerde tijdens de weekmarkt in Goes, vroegen vertegenwoordigers van vereniging Redt de Kaloot gisteren aandacht voor hun standpunt. Onder het motto 'Kip zonder kop?' en met sandwichborden voorzien van teksten zoals 'Wachten voor het spoor, de WCT zorgt ervoor' vroegen zij aandacht voor de wat hen be treft onaanvaardbare nadelen van de containerterminal. Later op de middag trokken zij naar de spoorwegovergang bij de Buys Ballotstraat, waar zij veel bijval ontlokten met hun actie Dat de containerterminal er komt, staat nog niet voor hon derd procent vast. De Raad van State velt daarover voor de zo mervakantie het finale oordeel. In afwachting daarvan is het be sluit van Provinciale Staten over de WCT geschorst. De golven van de emancipa tie zijn op die man uit Schud- debeurs gebroken als op een paalhoofd. In en rond het huis karweien; hij doet het fluitend Maar koken, soppen of stof zuigen, dat zijn van die bezigheden waar hij net zo veel sjoege van heeft als een nijlpaard van wanten weven. Het moet gezegd, waar hij handig in is, daarmee mag hij ook graag behulpzaam zijn. Vandaar dat hij onlangs gro te verwondering wekte toen de buurvrouw met een strop das aankwam, die haar zoon zou moeten dragen tijdens een optreden van de fanfa re. „Kan jie die vóó m'n strikke?" vroeg ze vriende lijk. Hij reageerde korzelig „Nèè, da kan'k nie. Dat oak nog nooit e'dae. Ma dat ka'j toch zaalluf wè?" De buurvrouw en zijn eigen vrouw stonden perplex over zoveel onwelwillendheid en zijn vrouw zei berispend: „Da doe'j tochaoltied bieje'n eige." Toen ging er bij hem een lampje branden: „Je bedoel strikke, ik docht da'j zei strieke."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37