Een eigen wereldje in het oog van de storm tk PZC Annie Internetkid Mohammed in Irak sluit oorlog buiten het weer puzzel Tom Poes en de Ombrenger ik C5 cp 721 Casper Hobbes recept Aardappelen, zoals in Barbizon woensdag 5 maart 2003 4f S (ma Joyce Ik heb zo'n zin om over Annie te schrijven. Als ze het wist, zou ze zich verbaasd afvragen waarom, want ze is toch heel gewoonNiks bijzonders? Maar ik kom ei genlijk nooit gewone mensen tegen, ze zijn zo zeldzaam als een parel in een oester. En toen ik Annie voor het eerst ontmoette, op een receptie van de universiteit waar mijn man werkte, was ik erg opgelucht omdat hier, tussen de druk orerende wetenschappers, een verlegen, aardige vrouw stond die net als ik wist hoe je een knoop moest aanzetten, of datje maar beter ruitjesstof kan nemen als je gordijnen maakt, ivant dan knipje niet zo gauw scheef. Ik kwam als vanzelf naast haar te staan. Zij zei maar weinig en ik kwebbelde er veel te lustig op los, doch dat leek haar niet te deren en sindsdien ken ik Annie. Haar man is professor en redelijk ambitieus,maar zij is eigenlijk, als diepgelovige vrouw die blijer is met Gods mooie natuur en met de ontdekking van groene schuur sponsjes dan met een miljoen euro, niet echt onder de in druk van zijn status en ze had hem ook genomen als hij loodgieter was geweest, denk ik. Ze hebben gelukkig al- letwee genoeg gevoel voor humor om dat helemaal niet erg te vinden. Ze wonen in hun geboortedorp in Noord-Holland. Hun hele familie woont er, ze gaan er zondags naar de kerk De kinderen studeren en de laatste is pas het huis uitge gaan, maar Annie zal niet ingewikkeld doen over het le ge nest, want voor haar is het vanzelfsprekend dat de dingen gebeuren zoals God ze beschikt, zoals ze ook be wonderenswaardig kalm was toen jaren geleden een knobbeltje bij haar ontdekt werd. Ze sliep er geen zucht je minder om, terwijl haar man minder rotsvast van ver trouwen was en halve nachten wakker lag. Het bleek ge lukkig allemaal mee te vallen en Annie ging gewoon door met de dagelijkse dingen: naast koken wassen strij ken bezoekt ze bejaarden, zieken en gehandicapten, waar ze sinds jaar en dag gewoon Annie is die een handje helpt. Het gaat allemaal zonder enige opsmuk of spekta kel, zoals het ook heel gewooji lijkt dat ze me sinds ik ziek ben een paar keer per week trouw belt om te horen hoe het met me gaat. De enige keren dat ik haar ooit een beetje boos heb horen worden is wanneer ik zeg: Ach An nie, dat gezeur van mij, dat wil je toch niet echt allemaal aanhoren Jawel! roept ze dan met enige felheid, je bent helemaal niet vervelend! Ik zeg dan maar niet dat zij, toen bij haar dat knobbeltje werd ontdekt, helemaal niet zo angstig jammerde als ik. Dat zij met haar vertrouwen zoveel sterker en dapperder is dan ik, en dat ik haar enorm be wonder omdat ze werkelijk nergens van onder de indruk is, behalve van de dingen die haar geloof haar geven. Ik ken eigenlijk niemand anders bij wie dat echt zo diepge meend is En waar ik blaas tegen de moeilijke dingen in mijn leven, daar is zij in alle windstilte zo heel gewoon en bescheiden bereid om de dingen te nemen zoals ze zijn. We hebben onszelf nou eenmaal niet gemaa ktals ik gewoon doe, dan doe ik dus al gek genoeg, en als Annie gewoon doet, dan is zij in alle gratie heel bijzonder. Maar ik geloof niet dat ze er van houdt om dat soort praatjes van me aan te horen, dus schrijf ik het maar stilletjes op in een krant in Zeeland. Zeeland: Rond normaal door Harald Doornbos Drie computers op zijn werk, twee staan er thuis. Prin ters, kabels, floppies. En na tuurlijk een internetaanslui ting, want dat telefoonlijntje fungeert voor Mohammed uit Bagdad als zijn levensader met de rest van de wereld. Iedere keer als Mohammed hik kend van de lach achter een computer zit, betekent het dat hij weer een e-mail heeft ont vangen van één van 'zijn' meis jes - zijn virtuele vriendinnetjes - die veelal aan de andere kant van de wereld wonen. Dagelijks heeft hij contact met ze via in ternet. Mohammed lijkt een jurylid bij een miss-verkiezing wanneer hij de foto's aanklikt en het uiterlijk van de dames be oordeelt. Prachtig - mooi - wel aardig - niks aan, zijn de catego rieën. In het oog van de storm heeft Mohammed Arrawi (21zijn ei gen wereldje gecreëerd dat nog al verschilt van de boze en onze kere buitenwereld. Terwijl de hele wereld haar adem inhoudt over een mogelijke oorlog, zit Mohammed gemiddeld zeven tien uur per dag achter één van zijn vijf computers. „Ik moet natuurlijk ook nog kunnen sla pen en wat vrienden ontmoe ten", zegt hij, alsof hij zich wil verontschuldigen voor de zeven uur dat hij niet naar een beeld scherm staart. Explosies Natuurlijk kijkt ook hij naar de televisie en volgt hij de politieke ontwikkelingen „Ik ben be zorgd over een oorlog, maar wat kun je er tegen doen?", zegt hij. „In dat geval gaan we vechten tegen de Amërikanen, dat is al les." Hij herinnert zich de Golfoorlog van 1991 nog. Toen was hij ne gen. „De hemel was 's nachts-vol licht en explosies van luchtaf- Mohammed sluit zich af van de boze buitenwereld. weergeschut en bommen. Mijn vader probeerde me te kalmeren en zei tegen me dat het maar een oefening was, dat het niet echt was Maar toen ik door een ont ploffende kruisraket uit mijn bed viel, kon zelfs mijn vader dat niet langer volhouden. Twaalf jaar later is Mohammed een jonge man met een eigen e-mailadres (mohammed®- burntmail.com), een passie voor computers en met name de an dere sekse, een grote mond, een stevige roker en iemand wiens wachtwoorden op de computer veelal bestaan uit de letters S-E-XofF-U-C-K-U. Mohammed heeft zijn studie Computer Technologie aan de Universiteit van Bagdad afge rond. Voor de lol schrijft hij al lerlei programma's die een ge middelde computer zo ongeveer doen steigeren. Kortom, Mo hammed is Iraki ('Ik houd van mijn land!'), maar tevens we reldburger, globalist, whizzkid, een soms irritante, maar vaker een komische jongen die net zo goed in Europa of de VS had kunnen wonen. Afzijdig Aan de haat die oorlog genereert tussen volkeren wil Mohammed helemaal niet meedoen. Hij mailt met Iraakse meisjes, maar ook met Amerikaanse en Duit se. Het maakt hem niet uit waar ze vandaan komen. Zolang ze maar leuk zijn en - met een beet je mazzel - hun foto in de cate gorie 'prachtig' valt. „Helaas heb ik nog geen Neder landse", merkt hij quasi be zorgd op. Zijn wereldje in het zakencentrum van een hotel in 1 C E I E R C N A 2 A S B F A E L T 3 A D T L R E E T 4 B L I A E U W G 5 E C A M I R O N 6 D B A M A E s T 7 B E D H R A N G 8 B U U I R E T G 9 C E L I M A N X 10 A U I B A S D E 11 B G O E A R E D 12 N F O B C U E S 13 B A D S S R E T 14 B O A N G I E R Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Ongeveer; 2 wegverharding; 3. sportman; 4. kleur; 5. vrachtauto; 6. tafellinnen; 7. wandbekleding; 8. deel v.e. stad; 9. hoogtepunt; 10. ochtendhulde; 11. houtvezel plaat; 12 brandpunt; 13. kortpotige jachthond; 14. vaandel. Horizontaal: 1. Precies hoe men indoopt (5); 3. Mondeling zijn de mole naars een mens kwijtgeraakt (5); 4. Het geld is op als hij scheef hangt (4)7. Die zuil is bij een heks voorbij (5); 10. Altijd nuchtere vogel (9); 11 Opkomend tij ter reiniging (8). Verticaal: 1. Houterig blijven steken (7); 2. Wordt stilletjes bespeeld (5); 5. Zo dronken als een baviaan (6); 6. Ik wroet als een klein kind! (6); 8. Voor deze stelling is een rammelaar niet vreemd (5); 9. Ik geef 'm nog 100 jaar om te vliegen! (5). Oplossing van gisteren: Cryptogram: Anagram: Horizontaal: 1. Rovers; 4. vierde; 6. rampaard; roek-kroes-orkest 8. zitten; 9. trip. teen-meent-meteen poes-sloep-soepel Verticaal: 1. Revers; 2. vreemd; 3. radiatie; 5. neon-noden-lonend prater; 7. knap. talk-takel-ankiet rest-steur-gerust last-staal-plaats nest-steun-unster pons-snoep-nopens roet-toren-tronie Eindoplossing: OMSLAG PUNT ©JFS.NL foto GPD Bagdad, waar hij werkt, is niet groter dan tien vierkante meter. Afgezien van slapen doet hij hier alles. Chatten, e-mails ver sturen, spelletjes spelen, mu ziek downloaden of computer programma's schrijven. „Ik reis vanuit mijn kamer over de hele wereld", zegt hij, „Dat vind ik het mooiste van al les." Leef op het moment, denk niet aan morgen. Zeker niet in Bag dad. een stad die zich voorbe reidt op een oorlog. Mohammed heeft een boodschap voor de we reld: „Het enige watik wil is een leuke vriendin, een huis, mijn werk, mijn computer. Ik wil een normaal leven." Om die stelling kracht bij te zetten typt Mo hammed grijnzend zijn zoveel ste wachtwoord in: F-U-C-K- O-F-F. GPD Toonder Studio's Bewolking en lichte regen bepalen Door: Johanfk vandaag en morgen het weerbeeld. Vanaf vrijdag lijkt een droge periode aan te breken met ook me?, zonneschijn. Daarbij blijft de temperatuur ongeveer op het lang#, gemiddelde balanceren, zo rond 10 graden. Vanochtend is het waarschijnlijk al droog in Zeeland, maar overheerst bewolking. blijft vandaag lange tijd zo. Pas in de eerste helft van de middag schuiven vanuit het zuidwesten een paar opklaringen binnen. De, wind waait vanmiddag uit het zuiden tot zuidwesten en is matig tot vrij krachtig aan zee, 4 tot 5 Beaufort. Hiermee wordt zachte lucht aangevoerd, zodat de temperatuur ondanks weinig zonne schijn oploopt tot lokaal 10 of 11 graden. Komende nacht blijver opklaringen aanwezig. De aangevoerde lucht is niet alleen zacht, maar ook vochtig. In combinatie met een afnemende wind, ontij op diverse plaatsen nevel of mist. Neerslag wordt niet verwacht de minimumtemperatuur komt uit op ongeveer 8 graden. Morg? krijgen we te maken met een storing. Eerst wordt de bewol king geleidelijk dikker, later gevolgd door regen. Plaatselijk kan er wel 10 mm vallen. Achter deze storing draait de wind naar noordwest. In de namiddag wordt het droog en misschien is er dan nog net een glimpje van de zon te zien. Vanaf vrijdag krijgen we te maken met de gunstige invloed van een hogedrukge- bied. Het blijft droog en er komt steeds meer ruimte voor de zon. In het weekeinde draait de wind naar zuidoost tot oost. Het wordt dan in de nachten wat kouder met ongeveer 2 graden. Overdag wordt het ongeveer 10 graden. Lang bewolkt derucbt Vooruitzichten weer donderdag 4* vrijdag zaterdag dft. zondag max. 11° 10° 11° min. 5° 3° 2° 3° wind NW 4 Z 3 Z 4 Z 4 Zon vandaag op 7.21 onder 18 Nautisch bericht Maan vandaag op 8.29 onder 21! Het zicht is goed en de wind waait matig tot vrij krachtig uit zuidwesten, kracht 4 tot 5. De kustwatertemperatuur ligt rond 5 graden. Waterstanden Het was de eens vervallen machinefabriek op de top van de Brokberg, die intussen geheel aan de eisen des tijds was aangepast. Fonkelende toestellen rezen uit de rotsbodem en onttrokken zacht zoemend om aan de dampkring voor de bereiding van Omvliegers, Omrijders en andere nuttige voortbrengselen der wetenschap. „Het is iets heerlijks," sprak de heer Steenbreek opgetogen. „In ieder huis is nu wel een Omhrengertje in de een of andere vorm te vinden. We kunnen de vraag niet aan, ondanks de enkele kleine on gemakken die uw vinding heeft. De zaken lopen boven ver wachting, en er gaan geruchten, dat ik zal worden opgeno men in de Raad van Beheer!" „Alleraardigst", zei profes sor Sickbock glimlachend. „Maar ik hoop dat ge u niet laat meeslepen door dit succesje, mijn waarde! We staan pas aan het begin; de volgende week hoop ik over te gaan tot het grotere werk van schepen en raketten - en daarna kom ik tot het hoogtepunt, dat het aangezicht der aarde grondig zal veranderen!" Het is te begrijpen, dat deze woorden de ander nieuwsgie rig maakten. Maar voordat bij navraag had kunnen doen, begon achter hem een telefoon te rinkelen. Het was de rechtstreekse verbinding met de vertrekken van Amos W. Steinhacker, en de secretaris haastte zich dan ook de hoorn op te nemen. „Goedemiddag, AWS; met Steenbreek!" riep hij op aangename toon. „Niks goeiemiddag!" kwaakte het apparaat. „Heb je de krant niet gelezen? Je kunt beter on middellijk hier komen. Als de donder, Steenbreek; als de donder!" WOENSDAG Hoog water Laag water 5 MAART uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 03.29 231 15.47 233 09.58 219 22.01 Terneuzen 03.47 254 16.07 257 10.25 227 22.26 Cadzand 03.02 222 15.20 225 09.29 213 21.36 Roompot Buiten 03.26 168 15.45 174 09.45 160 21.45 Roompot Binnen 04.50 138 17.16 138 11.04 143 23.04 Zierikzee 05.10 162 17.35 164 11.15 163 23.15 Krammersl. West 05.26 171 17.46 175 11.16 164 23.15 Hansweert 04.20 263 16.41 270 10.48 242 22.50 Stavenisse/Yers. 04.10 166 17.37 168 11.16 161 23.16 DONDERDAG Hoog water aag water 6 MAART uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 04.02 233 16.22 227 10.25 213 22.25 Terneuzen 04 19 258 16.39 252 10.53 222 22.56 Cadzand 03.35 226 15.56 219 10.02 208 22.06 Roompot Buiten 03.58 172 16.18 169 10.20 158 22.19 Roompot Binnen 05.20 139 17.46 133 11.46 140 23.35 Zierikzee 05.35 163 18.00 159 11.50 161 23.46 Krammersl. West 05.45 171 18.11 169 11.40 163 23.46 Hansweert 04.56 266 17.11 265 11.18 239 23.22 Stavenisse/Yers. 05.36 167 18.00 164 11.34 159 23.46 IK HAAT SCHOOLIK GA NIET MEER NAAR SCHOOL NOOIT MEER WB ~-§@ door Bill Watterson MAMMIE BEDOELT DATJE DOOR DIE SCHOOLTIJD HEEN VLIEGT L Lagedrukgebied H Hogediukgebied O lichte sneeuw -s maiige sneeuw zware sneeuw lichte regen V* matige regen tosc - zware regen isct» Europa: Hogedruk Op weg naar het zuiden maken we, wanneer we Parijs zijn gepasseerd, vrijwel altijd een omweg via Barbizon, waar we steevast restaurant Au Grand Ve neur opzoeken. Het restaurant, in een voormalig jachthuis bij de bossen van Fontainebleau, behoort niet tot de top maar wij voelen ons er thuis. Wij eten er graag de Pintade a la broche (parelhoen aan 't spit) met aardappeltjes, champig nons en bosuitjes. Een dergelijk gerecht kun je ook heel goed als een vegetarisch hoofdgerecht opdienen. Hoofdgerecht voor 2 personen: 300 gram krieltjes, zout, 2 eetl (zonne- bloemlolie, 30 gram boter, 300 gram klei ne (gesloten) champignons, 2 knoflook- teentjes, ragfijn gehakt, 2 bosuitjes, in smalle ringetjes gesneden, witte peper uit de molen, 2-3 eetl. gevogelte- of groen tefond, uit potje, 2-3 eetl. (kook)room, 1 eetl. fijngehakte (blad)peterselie Zet de aardappeltjes op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de aardappeltjes niet veel langer dan 10 minuten koken Ze dienen net niet hele maal gaar te zijn. Laat de aardappeltjes op een zeef of in een vergiet uitlekken, afkoe len en zoveel mogelijk opdrogen. Verhit een koekenpan met hoge opstaan de rand (of nog liever: een wok) en laat olie en boter heet worden. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trek ken. Laat het mengsel even door de pan Hans Belterman walsen. Bak er, onder voortdurend om scheppen, de aardappeltjes 3 minuten in. Doe er vervolgens de champignons bij en laat alles nogmaals 3 minuten bakken. Strooi er knoflook en bosuitjes over. Schep alles enkele malen voorzichtig om. Stort de gehele inhoud van de pan op een zeef. Laat alles gedurende 2 - 3 minuten uitlekken. Doe de melange terug in de pan en voeg de fond toe. Strooi er wat zout en peper over. Voeg daarna de room toe en laat alles, onder voortdurend omschep pen, door en door warm worden. Presentatie: dien het gerecht op in een warme schaal. Strooi er peterselie over Geef er beboterde sneden volkorenbrood bij. Het welhaast onaantastbare Russische hogedrukgebied heeft twee uitlopers. Een gaat naar Scandinavië waar de winter minderd doorgaat. Er is veel zon en lichte tot matige vorst dag. Alleen Denemarken en Zuid-Noorwegen hebben regen sneeuw. De andere uitloper gaat via Midden-Europa naar en brengt rustig en zonnig weer over het oosten van Spanje tot aan de Alpen, Griekenland en Tunesië De 20 graden alleen in Zuidoost-Spanje en Zuidwest-Frankrijk oversch elders is het rond 16 graden. Over Midden-Europa is het met wat zon en 7 tot 15 graden. Hevige buien vallen in het westen van Turkije. Ook de Britse eilanden en Portugal krijg? een paar buien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2