COURAN Coalitie maakt roken duurder Prinses Margarita wil eerherstel Ejoensdag J ah «r» Bank moet betalen voor roof pinpas Bomexplosies zaaien dood en verderf in Filipijnen ■vgr A Idols-vrienden is het om het even 26 CDA en PvdA op zoek naar geld voor evenwichtige begroting Acteursbond in VS waarschuwt tegen zwarte lijst Mogelijk breed dna-onderzoek St Philipsland Amnesty vraagt EU opheldering vermisten Bosnië Help hongerend Afrika nü! Giro 555 Den Haag bij Wehkamp Ruiming van kippen snel voltooid VS en N-Korea twisten om Migs Verkeerde stenen in strekdam FC Utrecht naar laatste vier WÊÊÊ t V, Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Meest droog Veel bewolking, maar droog. Vanmiddag een beetje zon bij een meest matige zuidelijke wind. Maximaal 11 graden. 246e jaargang no. 54 woensdag 5 maart 2003 los nummer 1,10 WHMiiim ue—aa—a van onze redactie binnenland J DEN HAAG - Roken wordt nog duurder. CDA en PvdA zijn het er in de onderhandelingen over een nieuw regeerakkoord over eens dat de accijns op tabak fors omhoog moet. Op dit moment laten de partijen onderzoeken hoeveel een pakje sigaretten mag gaan kosten, zonder dat mensen het massaal gaan halen in Duitsland of Bel- gië. Omdat in België de tabaks- f.; accijns onlangs twee keer ach- e tereen is verhoogd, zien de i LOS ANGELES - De belang- 1 rijkste vakbond van acteurs in de VS, de Screen Actors Guild, i heeft gisteren gewaarschuwd tegen een zwarte lijst van spe lers die zich uitspreken tegen een oorlog met Irak. De verklaring kwam nadat be langrijke acteurs als Martin Sheen, Barbra Streisand en Sean Penn zich tegen een oorlog met Irak uitspraken. „Zelfs een spoor van een zwarte lijst mag nooit meer worden getole reerd", aldus de bond Daarmee verwijst de bond naar de zwarte 1 lijst die in de jaren vijftig circu- leerde, toen acteurs met ver meende communistische sym pathieën werden geweerd. DPA SINT PHILIPSLAND - Justitie en politie achten het mogelijk in de zaak van de om het leven ge- brachte weduwe J. Serné uit St. Philipsland de mannelijke be- volking van het dorp vanaf veertien jaar voor een dna-on- i derzoek uit te nodigen. Die kans is reëel, nu blijkt dat in de woning van de tachtigjarige vrouw een ander dna is aange troffen dan die van het slachtof- fer. Vermoedelijk is het vreemde dna afkomstig van de dader. Een grootscheeps onderzoek biedt mogelijkheden voor een i vergelijking met het aangetrof- fen vreemde dna. Omdat er vermoedens zijn dat I het misdrijf door iemand uit de omgeving is gepleegd en dat het I om een man zou gaan, heeft de I politie al in een eerder stadium de gehele mannelijke dorpsbe- volking vanaf veertien jaar ge hoord. Dat toen niet tot een groots opgezet dna-onderzoek is besloten heeft mede te maken met de hoge kosten. „Daar ga je niet zomaar toe over, ook niet vanwege het ingrijpende karak ter", licht persofficier van justi tie L Boogert toe. „Maar die mogelijkheid is nu wel dichter- I bijgekomen." pagina 15: resultaat onderzoek pas na drie maanden BRUSSEL - Amnesty Interna tional heeft de Europese Unie gevraagd van de Bosnische au toriteiten opheldering te ver langen over het lot van 17.000 mensen die in de oorlog tussen 1992 en 1995 zijn verdwenen. De mensenrechtenorganisatie heeft haar zorgen geuit in een vandaag aan EU-buitenlandco- ordinator Javier Solana afgele- verde brief. De meesten van de vermiste per sonen zijn vermoedelijk dood, j stelt Amnesty in een verklaring. ,>De EU moet erop aandringen dat de massale schending van de mensenrechten in Bosnië in een recent verleden wordt onder zocht", onderstreepte Amnesty- directeur voor de EU Dick Oos- ting.De Unie moet haar politie missie in Bosnië-Herzegovina opdragen ervoor te zorgen dat de Bosnische politie alle nodige aandacht aan de verdwijningen besteedt. AFP partijen voldoende ruimte dat ook in Nederland te doen. De twee partijen zijn samen hard op zoek naar geldIn totaal moet er zo'n 14,5 miljard euro worden bezuinigd, wil het nieu we kabinet in 2007 niet in de ro de cijfers eindigen. Behalve aan bezuinigen, denken de onder handelaars ook over manieren om extra belastingen binnen te halen. Bovendien willen de twee de komende jaren geld overhou den door afspraken te maken met de vakbonden over loonma tiging. Dit scheelt de overheid niet alleen geld, omdat daarmee ook de ambtenaren minder ex tra geld krijgen, maar ook de werkloosheid wordt tegenge gaan. CDA en PvdA hopen hier 4,5 tot 5 miljard euro mee bin nen te halen. Een ander punt waarover de on derhandelaars Verhagen (CDA) en Bos (PvdA) het gisteren eens werden, is dat ministeries doel matiger moeten gaan werken. Ze worden gekort op hun bud get, zodat ze minder adviseurs kunnen inhuren en moeten snij den in hun personeel. Beide onderhandelaars bena drukten na afloop van de ge sprekken dat harde ingrepen noodzakelijk zijn. „We hebben allebei heel pijnlijke maatrege len voor onze rekening geno men", aldus PvdA-partijleider Bos en de tweede man van het CDA Verhagen na afloop van de besprekingen. Beiden weigerden opheldering te geven welke concrete resulta ten geboekt zijn. Verhagen toonde zich er weinig mee inge nomen dat de PvdA niet koste wat kost het financieringste kort in 2007 terug wil brengen tot nul, zoals het CDA wil. Bos wil dat begrotingsevenwicht ook, maar niet ten koste van al les. Pas aan het eind van de on derhandelingen zal volgens hem blijken of de prijs die voor dat evenwicht betaald moet worden voor de PvdA niet te hoog is. „Dan komt er een mo ment dat alle losse eindjes sa menkomen en is het alles of niets", aldus Bos. Ondanks hun kanttekeningen toonden zowel beide onderhan delaars als de informateurs Donner en Leijnse zich tevreden over de resultaten tot nu toe„Er ligt een fors pakket aan bezuini gingen, maar er moet nog het nodige werk verricht worden", zei Verhagen. GPD Politiemensen bekijken de ravage die een krachtige explosie aanrichtte in een bushalte in Davao. foto Rene Lumawag/AP van onze redactie buitenland MANILLA - Door een bomexplosie op een luchthaven in het zuiden van de Fi lipijnen zijn gisteren zeker twintig do den en meer dan 140 gewonden geval len. Korte tijd later ontplofte net buiten Davao een granaat. Daarbij kwam een persoon om. Een onbekend aantal men sen is opgepakt. Nog niemand heeft de verantwoorde lijkheid voor de aanslagen opgeëist. De autoriteiten zoeken die echter bij mos- limrebellen die al jaren in het gebied strijden tegen de regering. De politie meldde dat de lijken zijn gevonden van tien mannen, zeven vrouwen en een driejarig meisje. Een Amerikaan is in een ziekenhuis bezweken aan zijn ver wondingen. Volgens het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers. De tweede ontploffing vond vlak na de eerste plaats, in Tagum City ten noord westen van Davao. Daarbij viel een do de en raakten elf mensen gewond. RTR/AFP/DPA/ANP door Berenda Grutterink HILVERSUM - Prinses Marga rita denkt 'dat het heel belang rijk is' dat mensen weten wie de Oranjes zijn „die zogenaamd het land mogen regeren, want ze maken wel machtsmisbruik. Dat kan niet en zeker niet tegen familieleden Zo mag je niet met mensen omgaan." Dat zei ze gisteravond in het tv- programma Nova. De oudste dochter van prinses Irene en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn voelen zich vreselijk gedwarsboomd in hun leven, omdat de families Oranje en De Bourbon de Parme man Edwin niet zien zitten. De prinses zegt door te zullen gaan tot de waarheid volledig boven tafel is gekomen. „Wij staan zo sterk dat we niet uit el kaar te drijven zijn, dus of de campagne doorgaat of niet, wat Advertentie) MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB STICHTING VLUCHTELING Afrika: miljoenen dreigen te sterven. We kunnen nü nog iets doen! www.giro555.nl SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES ze willen bereiken, bereiken ze niet." Over haar actie zegt ze: „Ik denk dat het belangrijk is dat mensen begrijpen dat wij heel graag willen dat ze zien dat het voor ons gaat om respect. En de ma nier waarop mijn man is afge schilderd tot nu toe is respect loos geweest." Ze heeft volgens eigen zeggen de bewijzen te hebben 'om aan te tonen dat er onoorbare zaken gebeurd zijn'. Ze zegt dat haar familie lekt naar de pers. „Ik heb zelfs een brief van de hoofdredacteur van Weekend. Daar wordt in verwe zen dat de informatie van de fa milie de Bourbon de Parme komt. Maar daarbij sluit ik niet uit dat het belang van de Oran jes daar ook in zat." De prinses meent ook afluister praktijken te hebben waar genomen. „We zijn naar Eef Brouwers van de Rijksvoorlich tingsdienst gegaan om hulp te vragen Terwijl wij daar zitten, Advertentie kijk ik naar de muur en ik zie tussen de prachtige mooie hou ten panelen een microfoontje uitsteken Heel klein, maar heel duidelijk." Ze denkt dat ook Beatrix ge sprekken opneemt „Ik denk dat ze dit doet omdat zij alles wil weten. Zij wil de totale controle hebben over informatie die uit gegeven wordt, hoe ze haar po- Advertentie /jj isolatieglas errors verwarming zeer comfortabel /y\ Glashandel W MELIESTE Uvingslmmna 20. GOES Tel |0113| 22715» De door vogelpest getroffen gebieden kunnen nog maan denlang op slot blijven, voor spelde minister Veerman. Hij sluit niet uit dat het virus eni ge tijd ondergronds blijft sluimeren en zich dan plot seling weer manifesteert. Over de ruiming van kip pen is hij positief. Hij denkt dat die eind deze week kan zijn vol- O tooid. O Volgens de Amerikaanse president Bush heeft Noord-Korea zich verder geïsoleerd door de actie van afgelopen zondag. Toen achtervolgden vier Mig-gevechtsvliegtuigen gedurende 22 minuten een Amerikaans verkenningsvliegtuig. Washington noemt dit gedrag 'schaamteloos' en gaat formeel protesteren bij het regime in Pyongyang. Rijkswaterstaat blijkt een verkeerde steensoort te hebben ge bruikt bij de aanleg van de strekdammen op het Schor van Waarde. De gebruikte mijnsteen zou het water kunnen ver ontreinigen. Het certificaat bij de mijnsteen meldde dat de soort onder water mag worden gebruikt Pas nadat met de aanleg was begonnen, ontdekte Rijkswaterstaat dat het certificaat ook meldde dat de steen onder water móét worden gebruikt en niet daarboven. FC Utrecht heeft als eerste club de halve finale bereikt van het toernooi om de Am- stel Cup. De ploeg van trainer Foeke Booij won gisteravond in Rotterdam met 3-1 van Ex celsior. Vanavond worden de overige drie kwartfinales ge speeld: PSV-SC Hee renveen, Ajax-FC Groningen en Feye- Q noord-Vitesse. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5 economie: 6 gezondheid: 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18 en 19, uit: 23, 24 en 25 jong: 26 en 27. sitie het beste kan behouden en kan verdedigen." In haar laatste gesprek met de koningin zou Margarita volgens eigen zeggen hebben gezegd: „Ik weet dat je haat in je draagt. En dit is even moeilijk voor mij om te zeggen, maar de liefde van de mensen ligt niet bij jou, Trix. Maar die ligt bij Ma Mia, konin gin Juliana. "ANP door Jacques Cats MIDDELBURG - Het bankwe zen kan zich schrap zetten voor nieuwe schadeclaims van slachtoffers van sluwe pinpas rovers via een wisseltruc. Tot nu toe hebben de instellin gen steeds de volle verantwoor delijkheid voor wat er met een pinpas gebeurt bij de gebruikers gelegd. Een uitspraak van de rechtbank in Middelburg maakt duidelijk dat zeker niet bij alle incidenten de schuld in de schoenen van een rekeninghou der kan worden geschoven. De rechtbank verwierp het ver weer van de ABN Amrobank dat een vrouw uit Leiderdorp grove nalatigheid had getoond in de omgang met haar bankpas, waardoor haar in het jaar 2000 bijna twintig mille was ontfut seld. De bank wilde niets weten van terugbetaling van al het verdwenen geld, maar moet nu op last van de rechter dat bedrag toch aanzuiveren. De Middelburgse advocaat M. van der Want had de civiele zaak aangespannen en daarbij het filiaal van ABN Amro in zijn standplaats als gedaagde partij uitgekozen. De vrouw uit Lei derdorp behoorde tot de talrijke slachtoffers van doortrapte cri minelen die bij elkaar voor ton nen van rekeningen plunder den. Eerst wordt de pincode 'afgekeken'. Vervolgens wordt het bankpasje razendsnel ver wisseld voor een goed gelijkend maar waardeloos exemplaar. Voordat de eigenaar van de pin pas er achter is hebben de crimi nelen al hun slag geslagen. De ABN Amrobank houdt een hoger beroep tegen de uitspraak van de Middelburgse rechtbank in beraad. pagina 15 toneelspel rond de geldautomaat naam c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters: m/v 6 weken voor 16,-. straat nr Ik geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: Cj noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_mall twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (postbankrekening- per maand met nummer: j automatische incasso 20,50). handtekening: Per «wartaal automatische incasso 55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- fe' 'aaf ™et vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 209^0) 'nCaSS° Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 ll7Ï32Ï4tlÖÖÖÖÖ2N s irT.(S,»"Tmer 112 4800 VB Breda ai *q do vr I» (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1