Bouw meer zorghuizen hard nodig Misschien te slim voor Zeeland Toneelspel rond de geldautomaat Verkeerde steen op Schor van Waarde Vlissinger (26) aangehouden Resultaat onderzoek dna moordplek laat lang op zich wachten Ouders van ontvoerde Westdorper bij paus 15 Tekort woningen ouderen Rommelmarkt Zeelandpromotie in Vlaanderen Inbraken bij ex-baas bestraft Werkstraf voor bezit drugs Auto gestolen in Vlissingen woensdag 5 maart 2003 doorEmile Calon MIDDELBURG - De gemeen ten moeten de komende jaren alleen al 1600 zorgwoningen bouwen om voor 2010 het te kort aan woningen voor hulpbe hoevende ouderen weg te wer ken. Om hen daartoe te stimuleren wordt het woningcontingent met 1450 woningen verruimd. De resterende 150 huizen moe ten uit het bestaande contingent komen, zo blijkt uit een notitie van Gedeputeerde Staten. Gemeenten, woningbouwver enigingen en zorgpartijen moe ten wel samen regioplannen opstellen voor de bouw en het toekomstig gebruik van deze woningen alvorens ze toestem ming krijgen voor de uitvoering van de plannen. Met nadruk wordt gesteld dat de plannen creatief en toekomstgericht moeten zijn. Tot nu toe is daar weinig tot mets van terechtgekomen, zo constateren GS. De realisatie van dat soort woningen heeft vooral een ad hoc-karakter. Geen enkele partij in Zeeland weet hoeveel er al staan en wel ke plannen er her en der circule ren. Er zijn veel plannen maar de variatie is zeer groot. „Dat roept de vraag op of alle instel lingen wel dezelfde doelstelling TERNEUZEN - De Hervormde Gemeente Terneuzen houdt vrijdag 28 en zaterdag 29 maart een rommelmarkt in de Goede Herderkerk in Terneuzen. De markt is geopend op vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur. voor wonen en zorg nastreven", merkt het dagelijks provincie bestuur op. Van regionale af stemming is evenmin sprake. Plannen sluiten naar aard, om vang en ligging ook niet aan bij de provinciale beleidslijnen op het gebied van wonen en zorg. „Dat roept vragen op of die plannen wel toekomstgericht zijn", aldus GS. Het is volgens GS bittere nood zaak gezamenlijk het probleem van het tekort van zorgwonin gen aan te pakken. „Wantdeko- mende tien jaar staat Zeeland in elk geval nog een flink stijgende vraag naar deze woningen te wachten." Niet alleen door de toenemende vergrijzing maar ook doordat zorginstellingen het beleid voeren om mensen zo lang mogelijk in de eigen omge ving te laten wonen. Daar moe ten ze wel de beschikking krij gen over 24 uur hulp aan huis. Ook wordt een lans gebroken voor kleinschalige complexen van zorgwoningen in de ver schillende wijken en dorpen. Grootschalige woonzorgcom plexen zien GS niet zitten. Ver der dient regionale spreiding voorop te staan, aldus Gedepu teerde Staten. En eenderde tot de helft van die woningen voor hulpbehoevende ouderen moet in de kern van de dorpen en stadj es komenDat betekent dat een deel van de bestaande wo ningen moet worden aangepast en dat er ook moet worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuwe zorgwoningen. GS waarschuwen dat door de bouw van een fiks aantal nieu we woningen voor ouderen hier en daar het gevaar van leeg stand kan ontstaan. Om die re den wordt gepleit voor, waar mogelijk, het verbouwen van bestaande woningen. Rijkswaterstaat heeft in december de aanleg van strekdammen op het Schor van Waarde stilgelegd, omdat de gebruikte steen tot vervui ling van het water zou kunnen leiden. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Vlamingen worden met hun neus op de fei ten gedruktna de opening van de Westerscheldetunnel zijn ze relatief snel in Midden- en Noord-Zeeland. Met de boodschap 'Prettig toeven in Zeeland' brengen de Kamer van Koophan del, de gemeenten Vlissingen, Middelburg. Goes, het Bureau voor Toerisme Zeeland en deVWde tunnel en Zeeland onder de aandacht. Er komen advertenties in verschillende bladen en TV-spotjes op de Vlaamse regionale televisie. Met het mediaoffensief liften de initiatiefnemers mee op de campagne van de NV Westerscheldetunnel. „Het doel is Vla mingen te interesseren om eens naar Zeeland te komen", zegt M. Volleman van de Kamer van Koophandel „Inwoners van Gent en omgeving zijn met de tunnel binnen een uur in Zee land." De initiatiefnemers hebben gewerkt aan een gezamen lijke presentatie op de Belgische markt. De promotiecampag ne is niet eenmalig, maar zal bestaan uit een aantal golven MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Vlissingen moest gis teren in Middelburg boeten voor twee inbraken bij zijn oud werkgever. Politierechter G. van Unnik veroordeelde de Vlis- singer tot 180 uur taakstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. In de strafmaat werd ook een diefstal van een brommer meegenomen. De verdachte brak vorig jaar ok tober binnen een week twee keer in bi] Taxi Centrale Middel burg (zijn ex-werkgever) en nam geld, tankpasjes, een tele foon, autosleutels en een taxi weg. De Mercedes taxi werd zwaar onder de prijs voor 1100 euro verkocht. Dat bedrag moet de Vlissinger betalen aan de Nederlandse Staat. Volgens raadsman D. Olie had zijn cliënt door zijn cocaïne- verslaving in paniek gehandeld, maar hij voegde eraan toe: „Er is een kentering, want hij heeft gebroken met zijn versla ving Hij is er uit zichzelf bovenop geraakt." De Vlissinger heeft werk, maar is nog altijd op zoek naar een woning. Voor lopig slaapt hij in zijn auto. De politierechter verplichtte de man zich te houden aan de voorschriften van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs door Ben Jansen WAARDE - Rijkswaterstaat heeft bij de aanleg van de strekdammen op het Schor van Waarde verkeerde steen gebruikt. Er is mijnsteen toegepast en dat had in die situa tie niet gemogen. In theorie bestaat de kans dat de omgeving met zware metalen wordt verontreinigd. Laboratoriumonderzoek moet uitwijzen hoe groot dit risico is. Daarna beslist Rijks waterstaat of de mijnsteen door milieu vriendelijker materiaal wordt vervangen. De strekdammen worden aangelegd om het Schor van Waarde te beschermen. Het ge bied heeft een natuurwetenschappelijke betekenis en is bovendien uit cultuurhisto risch oogpunt van belang omdat er de resten van het verdronken dorp Valkenisse liggen. Door geleidelijke veranderingen in het geu len- en platenpatroon van de Westerschelde wordt het schor door erosie aangetast, waardoor de kans bestaat dat een groot deel ervan op den duur verdwijnt, compleet met natuur- en archeologisch monument. In het kader van het natuurherstelprogram- ma (in verband met de verdieping van de Westerschelde) worden nu maatregelen ge troffen om dat te voorkomen. Twee onge veer tweeënhalve meter hoge strekdammen die vanaf de oever zes- tot achthonderd me ter de Westerschelde insteken, moeten de aantasting van het schor door de getijstroom beteugelen. De aanleg van die strekdammen is oktober vorig jaar begonnen. Ze worden opgebouwd uit mijnsteen en bekleed met tien tot zestig kilo wegende brokken steen. Maar bij de keus voor mijnsteen is een fout gemaakt. Het certificaat dat erbij hoort, vermeldde dat het materiaal mag worden toegepast on der water. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland is aangenomen dat de mijnsteen dan zeker ook boven water mag worden gebruikt. „Ten onrechte, want verderop in het certificaat staat dat mijn steen minimaal een halve meter onder water moet blijven. Die bepaling is over het hoofd gezien." Mijnsteen bevat pyriet. Als dat aan lucht wordt blootgesteld, gaat het oxyderen, waardoor de steen uit elkaar kan vallen, sulfaat vrijkomt en de zuurgraad in de om geving hoger wordt. Dat kan leiden tot extra uitloging van zware metalen. Rijks waterstaat heeft onmiddellijk na de ont dekking hiervan - dat was eind december - het gebruik van mijnsteen stopgezet en is in plaats daarvan staalslakken gaan gebrui ken. Afweging Inmiddels is bij analyse van de mijnsteen gebleken dat het pynetgehalte laag is (min der dan 1 procent). Verder onderzoek moet nu antwoord geven op de vraag in welke mate het milieu in de omgeving van de strekdammen het gevaar loopt door zware metalen te worden verontreinigd De woordvoerder van Rijkswaterstaat: „De Westerschelde is een groot open water. We verwachten niet dat de verzuring als gevolg van oxidatie van pyriet in de mijnsteen van de strekdammen hier tot problemen zal lei den. Maar als dat wel het geval is, moeten we een afweging maken tussen de milieuscha de die kan optreden en de kosten die ermee gemoeid zullen zijn om de mijnsteen weg te halen en te vervangen door staalslakken." De strekdammen zijn bijna voltooid. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 26-jarige Vlissinger aangehouden op de verden king van inbraak De man liep op de Kanaalweg in Middel burg met een radio en een sonar die gestolen waren van een schip aan het Kleverskerksejaagpad in Middelburg. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Vaassen dacht vorig jaar zomer in Renesse synthetische harddrugs aan va- kantievierders te kunnen verkopen. Zover kwam het niet, want hij werd 12 augustus in de badplaats aangehouden. Bij het doorzoeken van de auto werd een kilo amfetamine, 109 xtc-pillen en een stroomstootwapen aangetroffen Gisteren moest de man in Middelburg hiervoor verantwoording afleg gen bij de politierechter. Officier van jusitie L. Boogert eiste 240 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. De politierechter nam de eis van de officier over. VLISSINGEN - Uit de Bouwen Ewoutstraat in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag een zwarte Audi 80 ge stolen. Het kenteken van de auto is YL-13-JS. De waarde van de wagen is onbekend. door Jacques Cats SINT PHILIPSLAND - Het heeft sinds de moord op de we duwe J. Serné uit Sint Philips- land bijna drie maanden ge duurd, voordat het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) met de dna-resultaten van het spo renonderzoek kwam. Mede daardoor zat er weinig schot in de zaak en is de lokale bevolking in grote onzekerheid blijven zit ten. Persofficier van justitie L Boo gert wijst erop dat dna-onder- zoeken zeer tijdrovend zijn. „En het NFI heeft ook vele andere ernstige zaken te onderzoeken." Hij is dan ook niet verbaasd dat er zoveel tijd mee heen gaat. „Je kunt geen ijzer met handen bre ken." Het nu verkregen vreemde dna-profiel biedt kansen om naast het klassieke opsporings onderzoek een stap verder te ko men. De zegsman van het Open baar Ministerie wil niet zover gaan te zeggen dat de oplossing van het misdrijf nu zienderogen dichterbij is gekomen. „Het is puzzelen en dit is weer een stuk je erbijHet nog nader door het NFI te onderzoeken materiaal kan een bevestiging van het ge vonden dna-profiel betekenen, maar het zou ook nog een ander profiel dan die van het slachtof fer kunnen opleveren. Bij alle maatregelen die. tot nu toe zijn genomen om informatie los te krijgen, dient zich ook nog de mogelijkheid aan van het uit zicht op een beloning voor de tip die leidt tot oplossing van het misdrijf. „Het gaat om een ern stige zaak", zegt Boogert. „Poli tie en justitie hebben allebei zo iets van: we gaan er met volle sterkte in. Maar we willen niet meteen alle registers open trek ken. De overweging om een be loning uit te loven moet nog plaatsvinden." Verwondingen De woordvoerder van het Openbaar Ministerie laat om onderzoeksredenen de vraag onbeantwoord waarop de ver onderstelling is gebaseerd dat een man als dader wordt aange merkt. Waarschijnlijk valt dat af te leiden uit de toegebrachte verwondingen waaraan de in haar woning belaagde vrouw uiteindelijk is bezweken. door Euqène Verstraeten ROME - De ouders van de in april vorig jaar in de Russische deelrepubliek Dagestan ont voerde Arjan Erkel gaan van daag in Rome op audiëntie bij paus Johannes Paulus II. Francien en Dick Erkel uit Westdorpe kwamen gister avond in Rome aan. Zij hopen dat de paus kan bijdragen aan een snelle terugkeer van hun zoon. Op welke wijze weet Dick Erkel nog niet „We hebben een gesprek met de paus en we we ten ook niet hoe dat verder zal verlopen. We hopen in elk geval dat het een bijdrage levert aan de zaak van Arjan", zegt Dick Erkel. „We zien de audiëntie vooral ook als een blijk van waardering van de paus voor al die hulpverleners die overal op de wereld hun werk doen." Arjan Erkel (32) is werkzaam voor Artsen Zonder Grenzen. In april werd hij door gewapende mannen in een auto geduwd en sindsdien is er niets meer van hem vernomen. Geen teken van leven, geen eis om losgeld. Aan dacht op radio, televisie en an dere media en het verspreiden van affiches leverde tot nu toe geen resultaat op. Inmiddels is Artsen Zonder Grenzen een wereldwijde peti tie-actie via het internet begon nen, gericht aan de Russische president Poetin en zijn Dage- staanse collega Magomedow. De petitie roept hen op al het mogelijke te doen om Arjan on gedeerd vrij te krijgen. Al meer dan 150.000 mensen hebben de petitie getekend. „Dat doet ons goed", zegt Dick Erkel. „Wezijn heel blij dat zoveel mensen hun steun betuigen en we willen ze langs deze weg daarvoor bedan ken." De petitie is te vinden op www.artsenzondergrenzen.ri l Jikkie van der Giessen: verknocht geraakt aan Zeeland. foto Mechteld Jansen door Maurits Sep MIDDELBURG - Gepokt en ge mazeld in Amsterdam en Rot terdam. Wethouder van de hoofdstad. Bestuursvoorzitter van de Hogeschool voor Muziek en Dans in de havenstad. En nu lijsttrekker voor een partij (D66) die moet hopen op behoud van die ene zetel in het Zeeuwse provinciebestuur. Waar begint Jikkie van der Giessen aan? Het moet liefde voor Zeeland zijn. In haar dagboek dat ze op de site van D66 Zeeland bij houdt, verklaart Van der Gies sen dat ze al vanaf 1956 met haar ouders de vakanties op Schouwen heeft doorgebracht. Verderop in het internetdag boek klaagt ze over een serie in de Volkskrant: 'Ik merk dat ik het vervelend vind dat in de se rie over de provincies tot nu toe alleen Zeeland zo eenzijdig in beeld komt.' „Ze is inderdaad verknocht ge raakt aan Zeeland", bevestigt Raid Visser. Hij is betrokken bij het samenwerkingsverband van culturele (onderwijs)instellin- gen in Rotterdam dat er op initi atief van Van der Giessen is gekomen. „D66 is niet in de win ning mood, dus ze steekt haar nek uit, maar ze zal er echt wel goed over hebben nagedacht." Die Rotterdamse samenwer king was haar idee. Ze wilde een einde maken aan de verzuiling van de kunstinstellingen. Vis ser: „Ze gaat niet mee in de alge mene mening van een grote groep. Daarmee maakt ze zich niet altijd populair Dat het haar toch lukt haar doel te bereiken, komt doordat ze geen individu alist is. Ze staat wel degelijk open voor anderen." Uit het internetdagboek: 'Tij dens de lunchpauze lees ik ter voorbereiding van het lijsttrek kersdebat morgenavond diago naal de discussienota van de provincie over de kwaliteit van de ruimtelijke inrichting van Zeeland De nota lijkt niet ge heel in balans.' Ja, Van der Giessen is slim en snel, weet Frank de Grave. Het WD-Kamerlid was tegelijk met Van der Giessen wethouder in Amsterdam. Hij noemt haar zeer bevlogen en betrokken. „Daardoor gaat ze soms kort door de bocht en vliegt ze er zelfs wel eens uitMaar ja, ik zeg altijd maar: Als je geen risico's neemt, gebeurt er helemaal niks." In Amsterdam kwam ze daar door soms in moeilijkheden (omdat ze toezeggingen had ge daan, maar van De Grave als wethouder van financiën het geld niet kreeg), dus zeker in Zeeland zal ze zich moeten aan passen De Grave. „De politieke cultuur is er toch anders. Aan de andere kant: ik denk dat Zee land ook wel iemand als Van der Giessen kan gebruiken. Iemand die zo ambitieus is en zo bevlo gen." Misschien is ze wel een maatje te groot voor Zeeland, vreest Alex Dijkwel, de oud-gedeputeerde voor D66 in Zeeland. Hij is door Van der Giessen zowel in Am sterdam als Rotterdam ingezet om haar te helpen bij de uitvoe ring van haar ambitieuze plan nen „Ze is vooruitstrevend, in telligent en snelvoor sommigen te snel. Ik zeg wel eens: Jikkie, je lontje is te kort." Toch overheersen voor Dijkwel de goede verwachtingen. Hij vindt haar handig genoeg om al leen op hoofdlijnen te besturen. Dat moet ze ook wel, wil ze haar Statenwerk kunnen combine ren met een drukke baan in Rot terdam en enkele nevenfuncties (onder meer voorzitter van de Zeeuwse patiëntenorganisatie Het Klaverblad). Maar ach, merkt Dijkwel op, dat is voor haar niet nieuw. „Ze is gewend aan werkweken van tachtig uur. En daar komt bij: besturen in Amsterdam is vier keer moeilij ker dan besturen in Zeeland." door Jacques Cats MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft geschiede nis geschreven met een vonnis over de aansprakelijkheid in de omgang met een bankpas. Een vrouw uit Leiderdorp werd bij het kopen van een treinkaartje bij een automaat op een station het slachtoffer van een geraffi neerde wisseltruc. De daders kwamen ook achter de pincode en konden vervolgens flappen van een ander tappen. De vrouw had het intikken van haar code moeten afschermen en beter op haar pinpas moeten letten, stelde de ABN Amro- bank, die weigerde de door de vrouw geleden schade volledig te vergoeden De rechtbank in Middelburg legde het verwijt van de instelling dat de vrouw onzorgvuldig met haar pasje was omgesprongen naast zich neer en verplichtte ABN Amro tot het aanzuiveren van het te kort. Tot de laatste cent. Een gewiekste praktijk van de bovenste plank Je staat als treinreiziger bij de kaartjesau tomaat te pinnen en wordt di rect na het intoetsen van de code afgeleid door iemand die stie kem een bankbiljet op de grond heeft geworpen en vervolgens roept: u laat wat vallen. Op het moment dat de pinner het bank biljet opraapt wordt, achter de rug om, het pasje razendsnel door een andere waardeloze pas verwisseld. Omdat er ook is meegekeken bij het intoetsen van de pincode is het voor de dieven daarna een koud kunstje om geld op te ne men. Zij hebben daarbij vaak alle tijd omdat de omwisseling van het pasje in veel gevallen pas later wordt opgemerkt. Als de rekening dan alsnog wordt geblokkeerd, blijken de crimi nelen net een slag voor te zijn geweest en is de rekening leeg- geklauwd. In Zeeland zijn zulke gevallen niet bekend, in andere delen van het land zijn de slachtoffers bij bosjes gevallen. Nopjes De Middelburgse advocaat M. van der Want is in zijn nopjes met het bij de rechtbank bereik te resultaat. ABN Amro vond dat de vrouw schromel ijk tekort was geschoten. Van der Want: „Dat grenst bijna aan opzet. Wie laat er nou met opzet zijn eigen bankrekening leegroven." De rechtbank blijkt die visie te heb ben overgenomen door te stellen dat de vrouw het slachtoffer is geworden van een misdadige praktijk. De advocaat sluit niet uit dat ook andere gedupeerden die na een soortgelijk vergrijp door hun bankinstelling in de kou waren gelaten de uitspraak aangrijpen om hun voorval aan de rechter voor te leggen. Een woordvoerder van de bank laat weten dat het vonnis gron dig wordt bestudeerd. De instel ling heeft daarvoor in deze ci viele zaak drie maanden de tijd Een hoger beroep kan weer heel anders uitpakken Ook om andere redenen is het niet verstandig om te vroeg te juichen over een mogelijke pre cedentwerking. „Elke rechtbank bekijkt zelf weer opnieuw wat men er van vindt", zegt de aan de Universi teit van Utrecht verbonden hoogleraar psychologie profes sor W. Wagenaar. „En ze vinden tot nu toe altijd gronden om za ken niet vergelijkbaar te vin den. Als je die verschillende uit spraken ziet, lijkt het het meest op een tombola." Uitgavenpatroon Wagenaar en zijn vrouw beho- ren tot de slachtoffers. Het echt paar raakte na een pinpastruc op een station 42.000 euro kwijt Wagenaar belandde daardoor in een ernstig conflict met zijn bank, ook ABN Amro. De pro fessor verweet de instelling dat het plunderen van de rekening veertien dagen lang kon voort duren zonder enige vorm van waarschuwing. Hij vindt het te gek voor woorden dat de bank de rekening niet eerder heeft ge blokkeerd. „Als het uitgaven patroon ineens zo sterk veran dert ligt het toch voor de hand dat er iets mis is. Dat noemt zich 'de bank die met u meedenkt'. Nou, daar komt dus niks van in". Na een aanvankelijke afwijzing van enige aansprakelijkheid is inmiddels een vergoeding tot 82 procent aangeboden Wage naar: „Maar wij gaan voor hon derd procent." Hij stuurt aan op een principiële uitspraak dooi de Geschillencommissie Bank zaken dat de bank wel degelijk ook een zorgplicht heeft „Bij transacties boven bepaalde be dragen moet er contact worden opgenomen om te vragen of dal wel klopt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15