Stichting wil wildpark in Zeeland PZC PZC Stationsgebied gaat de hoogte in fw Yi PIAaIUVV V|V A\" Gemeente Vlissingen helpt minima aan goedkope vakantie Vlissingse kunstraad krijgt ruimer budget 13 Rechter gunt hardleerse Vlissinger laatste kans Wild Cat wil opvang en fokprogramma katachtige roofdieren opzetten agenda Bedrijfsbusje opengebroken in Vlissingen Ml/r'j k '-if ll Yw\>. 1 M k/ -v'v t' ff 1 lijV 11-:l i.'AA M Whjtr Xf vl,. lÉËafê Veerpleinen op 15 maart afgesloten Maand cel voor notoire dief Bromfiets gestolen uit tuin Chauffeur gewond bij ongeval Vrouw aangereden door fietsster Middelburgse parochie bidt en vast voor vrede woensdag 5 maart 2003 HoorAector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik wees gisteren ten over vloede op de lange reeksaan ver mogensdelicten die een 38-jari- ge Vlissinger al begaan had. „Gaat u dat niet tegenstaan, of hoort dat er gewoon bij volgens u?", vroeg Van Unnik de junk op de man af. De Vlissinger vond juist dat hij het laatste jaar geen rare dingen had gedaan. Het wegnemen van benzine bij een tankstation in Goes en de poging tot een wo ninginbraak in Vlissingen was vorig jaar volgens hem te wijten aan een korte terugval. De poli tierechter vond de man hard leers, maar gaf gehoor aan het verzoek van raadsman E. Smit om hem een werkstraf te laten doen. „Maar dat is uw laatste kans", benadrukte de politie rechterbij het opleggen van 180 uur taakstraf. De Vlissinger had 7 augustus vorig jaar vooraf maatregelen genomen om benzine te stelen. Zo had hij de kentekenplaat van zijn auto verwijderd. Een bur ger zag hem bijna 33 liter benzi ne stelen en wegrijden. De ge tuige zette de achtervolging in en belde met zijn mobieltje de politie, die verdachte daarna in rekende. Bij de woninginbraak 5 oktober bleef het bij een poging. Samen met zijn mededader had hij ge probeerd met een schop de tuin deuren te openen. Dat lukte niet, omdat de schop brak. In middels hadden buren de politie gewaarschuwd, zodat ze kon den worden aangehouden. Het motief was geldgebrek, of, zoals officier van justitie L. Boogert verklaarde: „U moet telkens geld hebben om in uw versla- vingte kunnen voorzien. U blijft maar doorgaan." De officier vond drie maanden cel een pas sende straf. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De stichting Wild Cat uit Lexmond in de pro vincie Utrecht wil een wildpark met tijgers, leeuwen, panters en andere katachtige roofdieren opzetten in Zeeland. De man achter de stichting, Ton Veld kamp, is daarvoor op zoek naar een lap grond van twee tot vier hectare groot waar hij 38 soor ten katachtigen kan opvangen en fokken. Veldkamp richtte in 1999 zijn stichting op en bood onderdak aan katachtige roofdieren. We gens persoonlijke redenen heeft hij de opvang in Lexmond ge sloten. Voor de meeste dieren heeft hij een andere thuis ge vonden. „Ik heb alleen nog een paar dingo's", zegt de 54-jarige Veldkamp. Hij zoekt nu een stuk zandgrond met één of meerdere schuren waarop hij roofdierverblij ven wil bouwen. Het terrein wordt beplant met verschillende in heemse bomen en struiken en wordt verdeeld in vijf 'wereld delen'. Daarin komen de ver blijven en de roofdieren die van origine in die werelddelen thuishoren. Het park wordt gratis opengesteld voor bezoe kers. Ze kunnen wel geld done ren. Leeuwen In het park komen 38 verschil lende soorten katachtige roof dieren te wonen. Veldkamp wil hoogstens twee exemplaren van elk soort hebben, behalve van leeuwen. Want dat zijn echte groepsdieren, legt Veldkamp uit. Daarom moeten dat er een redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl stuk of drie zijn. „Met mijn roof dieren wil ik een fokprogramma volgen zodat de soort behouden wordt", vertelt hij. Als het aan Veldkamp ligt, ruilt hij zijn die ren met dierentuinen en fokkers in het binnen- en buitenland. Verder wil hij gewonde en in be slag genomen dieren opvangen, evenals dieren uit dierentuinen of uit het circus. In Nederland is er één andere stichting die katachtige roof dieren opvangt. Dat is Pantera in Nijeberkoop Maar Veld kamp wil een andere kant op dan deze stichting. „Pantera vangt vooral circusdieren op en probeert ze elders te plaatsen", zegt hij. „Ik wil de dieren bij mij houden omdat ik bang ben dat ze anders in verkeerde handen vallen." Om een wildpark te beginnen is een ontheffing nodig op het 'be zitsverbod van katachtigen' Per roofdier moet zo'n onthef fing worden aangevraagd bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Ver der heeft de ondernemer een milieuvergunning nodig van de gemeente waarin hij zich wil vestigen. Volgens Veldkamp is dat allemaal te regelen. Vorig jaar probeerde de eige naar van Wild Cat zich te vesti gen in Bergen op Zoom. Hij had een mooie plek gezien aan de Verlengde Zandstraat, een bos rijke omgeving. De gemeente wees in januari van dit jaar het plan af omdat ze koos 'voor het behoud van de huidige land schapswaarden'. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 9.00 - 11.30 uur: Sina Idioma, activiteiten voor Antilliaanse vrouwen; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a. 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur; WESTKAPELLE- Jeugdgebouw. 10.00 uur: Knutselmorgen voor kinderen geor ganiseerd door De Spangel. VLISSINGEN - Een bedrijfs busje dat aan de Commandoweg in Vlissingen geparkeerd stond, is gisteren tussen kwart over een 's middags en kwart over zes 's avonds opengebroken. De radio-cassettespeler met nog onbekende waarde werd uit het voertuig weggenomen. Over de hoogte van cle braakschade aan het busje is ook nog niets be kend. IW-M v 'y p A-. -M. ■- .-„'I k Vu F jli. v Op de bouwplaats zelf hoeft niet zo heel veel werk meer verricht te worden; grote delen van het nieuwe gebouw worden kant-en-klaar afgeleverd. foto's Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vier reuzen van kranen domineren de sky line van Middelburg. Ze staan keurig in het gelid langs het Kanaal door Walcheren en doen het zware werk aan de nieuwe kantoren van de ge meente en het waterschap. Ex treem hoog zijn ze niet, maar wel bijzonder sterk. De stevig ste van de vier kan 25 ton de lucht in hijsen. Kraanmachinist Jaap Tiggel- man draait er zijn hand niet voor om. „Deze is 37 meter hoog. In Rotterdam naast de Erasmusbrug werkte ik in een kraan die honderd meter hoger was.Toch wiegen ook de lage re kranen heen en weer met de wind. Als er een zware lading aanhangt, buigt de kraan zelfs een beetje door, om weer terug te zwiepen als de lading gelost is. Tiggelman gaat iedere keer met een liftje langs de kraan omhoog. De nieuwe Arbo-wet vereist dat iedere kraan die ho ger is dan dertig meter een lift heeft Kraanmachinisten kun nen dan ook gewoon naar be neden voor de koffiepauze. „Maar als het echt druk wordt, blijven de machinisten de hele dag boven", zegt projectleider Jan van der Salm. De kranen zijn nodig om stukken van de twee kantoren op hun plaats te hijsen. De betonnen delen wor den in de fabriek gemaakt, zo dat ze in het stationsgebied al leen nog op hun plek gehesen moeten worden. Daardoor wordt de bouwperiode een stuk korter. Van der Salm ver wacht dat de ruwbouw van het stadskantoor voor de zomer vakantie staat. Het grove werk aan het waterschapschaps- kantoor moet in oktober klaar zijn. De oplevering van de ge bouwen is respectievelijk in april en juni volgend jaar. De vier kranen zijn extra ste vig. Aannemer HBG heeft een ander bedrijf ingeschakeld om Kraanmachinist Jaap Tiggelman op 37 meter boven het Middelburgse stationsgebied. de kranen te leveren. „Zulke zware hebben we zelf niet op de plank liggen." De sterkste kan 25 ton de lucht in hijsen, maar alleen als de ballast in het midden hangt. Aan de punt is de tilkracht veel minder. Daar kan de kraan tien ton hebben. De prefab-delen worden per vrachtwagen aangevoerd. De stukken stadskantoor komen helemaal uit Duitsland. „Som mige delen zijn zo zwaar dat er maar één op de vrachtwagen kan", zegt Van der Salm. In middels is één kant en klaar deel van de gevel al op zijn plaats gezet. Verbaasd De parkeergarage onder de twee kantoren is bijna klaar. Een jaar geleden werd begon nen met de bouw. De garage bestaat alleen uit wanden en een dak. De straatstenen waarop de auto's komen te staan, liggen gewoon los op een laag zand „Het gebouw staat in een kleilaag- Dan hoef je er geen betonnen vloer in te leg gen", aldus de projectleider. Het dak ligt er intussen groten deels op. „In de parkeergarage is het meeste werk gaan zitten. De mensen zullen verbaasd staan als over een half jaar al les er staat." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen trekt dit jaar 10.500 euro uit om minima goedkoop op vakantie te laten gaan. Uit een evaluatie van de Cliënten raad blijkt dat de vakanties naar Spanje en de Veluwe hoog gewaardeerd worden. De afdeling Sociale Zaken van de gemeente organiseert sinds 1999, samen met de Cliënten raad vakanties voor minima. De gemeente stelt daarvoor geld beschikbaar. Vorig jaar werden twee vakanties georganiseerd: één voor gezinnen met jonge kinderen naar Vierhouten, en een vakantie voor alleenstaan den en gezinnen zonder kinde ren naar Spanje Bedoeling van de vakanties is om de minima een steuntje in de rug te geven om ook daadwer kelijk eens een weekje weg te gaan tegen een aantrekkelijke prijs. De weekjes weg zijn ook belangrijk voor kinderen die op deze wijze er ook eens echt uit zijn Voor de gemeente zijn de vakanties ook van belang, omdat op deze manier uitke ringsgerechtigden gestimuleerd worden iets te ondernemen. Het college wijst erop dat minima uiteraard ook zelfstandig op va kantie kunnen gaan. In de prak tijk blijkt echter dat een lang durig laag inkomen als effect heeft dat vakantiegeld vaak wordt gebruikt voor andere doeleinden. Een echte vakantie schiet er dan vaak bij in. Door de vakanties te subsidiëren wordt een financiële drempel wegge nomen. Belangstelling Vorig jaar had de gemeente plek gereserveerd voor tien gezinnen op de Veluwe Uiteindelijk kon den er twaalf families mee. De gemeente moest toch nog negen gezinnen teleurstellen, omdat de belangstelling groter was dan verwacht. Uit de aanmel dingen bleek dat een aantal van de families al eerder gebruik had gemaakt van de mogelijk heid om goedkoop op vakantie te gaan Het is niet de bedoeling om elk jaar dezelfde mensen of gezinnen een weekje weg te la ten gaan. De gemeente heeft voorrang gegeven aan mensen die nog niet eerder waren mee- geweest. De gezinnen waarvoor geen plek was, zijn doorverwe zen naar de Stichting Vakantie werk Zeeland waar een aantal mensen alsnog een plaatsje heeft gevonden. Voor de vakan tie in Spanje meldden zich 47 mensen, terwijl de gemeente re kening had gehouden met 36 plaatsen. In overleg met wet houder H. de Haas is besloten om die mensen toch mee te laten gaan. Uit de enquête van de Cliënten raad blijkt dat de minima bij zonder tevreden zijn over de va kanties. Ze worden gemiddeld met een negen (Veluwe) en een acht (Spanje) gewaardeerd. De uitkomsten van het onderzoekje waren voor de Cliëntenraad aanleiding een subsidieverzoek in te dienen bij B en W. Het colle ge heeft onlangs besloten 10.500 euro subsidie uit te trekken, ruim drieduizend euro meer dan vorig jaar De hogere kosten worden veroorzaakt het afha ken van twee sponsors, het re serveren van meer plaatsen voor een vakantie in Spanje en de verlaging van de eigen bijdrage voor mensen die naar de Veluwe gaanHet verschil komt voor re kening van de gemeente Vlissin gen. MIDDELBURG - In de nacht van 14 op 15 maart sluit Rijks waterstaat de toegang af tot de veerpleinen bij Kruiningen, Perkpolder, Vlissingen en Breskens. De opstelterreinen zijn na het uit de vaart nemen van de veerdiensten door de provin cie niet meer nodig voor gemotoriseerd verkeer. Ook worden de oprijdekken van de veerhavens ontoegankelijk gemaakt. De werkzaamheden hebben geen gevolgens voor het evene menten 'Vaarwel PSD', dat zaterdag 15 maart wordt gehou den op en om de veerpleinen. Bij Perkpolder en Kruiningen wordt de toegangsweg tot de veerpleinen afgesloten vanaf de kaartverkoophokken. Ook bij Breskens wordt de toegangsweg afgesloten vanaf de kaart verkooppunten. In Vlissingen wordt het verkeer bij de verkeerslichten op de kruising met de veerhaven gesplitst, richting Westerhaven en Oude Veerhavenweg. Restaurants en friteskramen blijven op alle locaties bereikbaar, evenals wo ningen langs de veerpleinen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een notoire dief uit Vlissingen conform de eis een maand gevangenisstraf opgelegd. De 34-jarige Vlissinger had 20 ok tober vorig jaar na een avondje stappen in de Scheldestad sa men met zijn kompaan een bromfiets, waarvan de sleutels in het slot zaten, weggenomen. „We waren dronken", zei hij. ,,Het was een rotstreek", reageerde de politierechter. De Vlis singer was van plan geweest om de brommer te verkopen, om dat hij geld nodig had voor zijn verslaving. De politierechter herinnerde verdachte eraan dat hij al 25 keer is veroordeeld voor vermogensdelicten. Daarom viel er aan een gevangenis straf niet te ontkomen. VLISSINGEN - Uit een tuin bij een woning aan de Ribes straat in Vlissingen werd gistermiddag tussen een en twee uur een bromfiets gestolen. Het betreft een zwarte Yamaha, type Mint met het verzekeringsplaatje MRV 030. De bromfiets heeft een waarde van enkele honderden euro's. HEINKENSZAND - Bij een eenzijdig ongeval op rijksweg A58 ter hoogte van Heinkenszand is gisteravond de bestuur der van een kleine vrachtwagen gewond geraakt. De man, af komstig uit Hoek, reed rond half zeven richting Bergen op Zoom en wilde even na de afslag Heinkenszand een andere wagen inhalen. Vermoedelijk door aquaplaning verloor hij de macht over het stuur, schoot door de berm. gleed over een sloot en kwam in een bomenrij aan de andere kant tot stil stand. Omdat de man met zijn voet bekneld zat, werd de hulp van de Goese brandweer ingeroepen. Die wist hem te bevrij den, waarna het slachtoffer met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Goes werd vervoerd GOES - Een 69-jarige vrouw uit de gemeente Goes heeft gis termiddag op de Grote Markt in Goes haar enkel gebroken toen ze werd aangereden door een fietsster. Een 51-jarige vrouw uit Goes reed op haar fiets over de Grote Markt komen de uit de richting van de Singelstraat. Door nog onbekende oorzaak reed ze de vrouw die over de Grote Markt liep aan. De 69-jarige vrouw kwam hierbij ten val. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De rooms-ka- tholieke Petrus Paulus-paro- chie in Middelburg geeft van daag gehoor aan de oproep van paus Johannes Paulus li. De kerkvorst heeft Aswoensdag van dit jaar opgeroepen tot een dag van vasten en gebed omwil le van de vrede in het Midden- Oosten. De Middelburgse parochie roept mensen op om na de vie ring om ongeveer 20.00 uur met elkaar een kopje thee of koffie - uiteraard zonder koekje - te drinken om daarna door de pra ten over het initiatief van de paus en over hoe de kerkleden aankijken tegen de oorlogsdrei ging in Irak. Het gebed, dat gepaard gaat met vasten, is volgens vele religieuze tradities een krachtig middel tegen onheil. „Christenen delen de aloude vastenpraktijk met vele broeders en zusters van an dere religies die zich zo willen zuiveren van alle hoogmoed. Door te vasten stellen zij zich open voor een van Gods grootste gaven: de vrede", aldus de paus. Hij riep de gelovigen op God te smeken dat de harten zich beke ren en dat de wereldleiders dc juiste beslissingen nemen 'om de conflicten op te lossen, die de pelgrimstocht van de mensheid in onze tijd belemmeren'. De Petrus Paulus-parochie vraagt mensen bewust een dagje af te zien van 'leuke' dingen, zo als het koekje bij de koffie, het borreltje, de sigaren, het zappen of het spelletje spelen op de computer. Ook stelt de kerk voor om de maaltijden eenvoudig in te richten en de fiets te nemen in plaats van met de auto te gaan. Om 19.00 uur worden kerkgan gers verwacht in de pastorie aan de Lombardstraat voor de vie ring, waarbij askruisjes worden uitgedeeld. Na de viering wordt stilgestaan bij de situatie in het Midden-Oosten. De Petrus Paulus-parochie wijst erop dat het initiatief niet alleen is be doeld voor mensen met een ka tholieke achtergrond, maar dat iedereen welkom is om mee te doen aan deze vastendag. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Raad voor kunst en cultuur Vlissingen (RKC) kri jgt dit jaar 80.154 euro subsidie meer. Het geld is nodig, omdat de honoraria voor arties ten aanmerkelijk hoger zijn ge worden door veranderde wetge ving. Ook is meer geld nodig voor de deelsector Beeldende Kunst. Het college van B en W is al akkoord met de hogere subsi die. De RKC heeft vlak voor de be grotingsvergadering van de ge meente in november vorig jaar aangegeven dat het onmogelijk is om met het oude budget het bestaande kunst- en cultuurbe leid in 2003 voort te zetten. De uitkoopsommen - bedragen waarvoor bijvoorbeeld een to neelgezelschap naar een schouwburg komt - van arties ten zijn in 2001 en 2002 aanzien lijk gestegen Daarnaast is er nieuwe belastingwetgeving ge komen. De aan de artiesten uit te betalen honoraria worden volledig belast. Dat laatste heeft er voor gezorgd dat de ho noraria voor de buitenlandse artiesten aanmerkelijk hoger worden. De deelsector Podium kunsten krijgt van het college 42.000 euro meer. Het Sunburn-festival kan reke nen op vijfduizend euro subsi die. Kwaliteit De sector Beeldende Kunst, met name het programma in de Wa tertoren, krijgt bijna zestien duizend euro meer. De huidige begroting is gebaseerd op cijfers uit 1992. Door verschillende ontwikkelingen is het aantal exposities en tentoonstellingen aanzienlijk toegenomen. De in vesteringen in meer kwaliteit hebben zich vertaald in rijkser kenning en een meerjarige sub sidie van het Rijk. De gemeente lijke subsidie heeft daarmee geen gelijke tred gehouden. Voor de kunsteducatie is tien duizend euro extra beschikbaar. Schoolvoorstellingen kunnen door technische eisen niet meer in lokalen of gymnastiekloka len gehouden worden. Zij moe ten uitwijken naar het theater, waarvoor extra geld nodig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13