Groep huurders weigert vertrek XX^endi3311 Ruilhandel rond het veerplein i Dat is gewoon Edah Bewoners Bagijnhof Middelburg verdeeld over gedwongen verhuizing Geruzie over kantine Kinderboerderij tijdelijk dicht wegens vogelpest Panta Rhei ontsnapt aan catastrofe Boetes bij verkeerscontrole Vlissingen wijst planschade af Boete en rij-ontzegging voor dronken scooterrijder zeeuwse almanak Man/vrouw Wereld achter het zolderraam inspireert 6 Blikken a 330 ml 4rtS 6 Blikken a 500 ml 5rtr Prijs per liter vanaf Aanbiedingen geldig van 3 t/m 9 maart WALCHEREN C woensdag 5 maart 2003 HnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - Een deel van de bewoners van het Bagijnhof en de omgeving weigert zijn wo- ning te verlaten. De belangen vereniging van de bewoners i\ heeft de wensen van de bewe id ners geïnventariseerd. Een aan- ital wil meteen weg, een deel wil alleen weg als de voorwaarden beter worden en een ander deel van de huurders weigert hele- ji< inaal te vertrekken. f „Ik sta te kijken van de strijd- 1 vaardigheid van de bewoners", zegt C. Strating van de belan genvereniging. ..Sommige be woners zijn zelfs bereid om de renovatie tegen te houden." Strating schat die groep op on geveer tien personen, maar hij sluit met uit dat die nog groter wordt. Als huurders niet reage ren op de huuropzegging of er bezwaar tegen aantekenen, komt de zaak voor de kanton- MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve aan het Meiveldpad in Middelburg is sinds gisteren gesloten voor het publiek. Aanleiding voor de voorzorgsmaatregel is de vogel pest in de Gelderse Vallei. Alleen de verzorgers en het vas te personeel mogen nog op de kinderboerderij komen. Zij moesten eerst door een ontsmet- tingsbak lopen. De loslopende kippen, tussen de 25 en 30 stuks, zijn opgesloten in het hokOp de poort van De Klepperhoeve is een briefje bevestigd dat de voorzorgsmaatregel bekend maakt aan het publiek. De kinderactiviteit 'Jonge die ren op de boerderij' voor van daag is afgelast. Hoelang de kinderboerderij dicht blijft, is onbekend. VLISSINGEN - De Vlissingse strandtent Panta Rhei aan de Nolledijk is gisterochtend aan een ramp ontsnapt. Koelbloedig optreden van één van de eige naars voorkwam dat de tent tot de grond toe afbrandde. Even voor twaalven brak er brand uit in het helemaal uit hout opgetrokken paviljoen. „Ik was het vet aan het vernieu wen in de frituren. Hiervan be landde een beetje naast de pan en vatte vlam", vertelt R. Wiess- ner, één van de eigenaren van Panta Rhei Meteen blusser wist Wiessner het vuur nog een tijd in bedwang te houden. „Maar die was op een gegeven moment leeg. Dan toch maar de brand weerbellen hè?" De spuitgasten reden met groot materiaal naar de Nolledijk. Ze verwachtten immers dat het pand inmiddels in lichterlaaie zou staan. Niets was minder waar. Het pand bleef aan de bui tenkant ongeschonden. Alleen de keuken van het paviljoen liep flinke schade op. Wiessner sprak gisteren de verwachting uit dat Panta Rhei snel weer opengaat „Waarschijnlijk van middag al, en anders morgen wel." VLISSINGEN - Bij een controle op snelheid en het dragen van de gordel heeft de politie gister ochtend achttien bestuurders op de bon geslingerd. De ver keerscontrole vond plaats op de Sloeweg in Vlissingen. Negen bestuurders kregen een boete voor te snel rijden. Acht auto mobilisten droegen geen gordel en één bestuurder had een ver keerde kentekenplaat. VLISSINGEN - B en W van Vlissingen hebben drie verzoe ken voor planschade uit Lam- merenburg afgewezen. De be woners van de Wildbaan en de Vliedberg hadden om een ver goeding gevraagd, omdat zij in de directe omgeving van het warmtekrachtkoppelstation wonen. Na het inwinnen van ju ridisch en bestuurlijk advies, is het college tot de conclusie ge komen dat er geen reden is om oyer te gaan tot het uitkeren van planschade rechter. Die weegt vervolgens de belangen van de huurder en de verhuurder tegen elkaar af. Woongoed maakte vorige maand bekend dat de huurders voor 1 september hun huizen uit moeten. De woningcorporatie wil de woningen verbouwen tot studentenkamers. Onder druk van de Middelburgse gemeente raad is besloten dat bewoners die dat willen, na de renovatie terug mogen keren in het com plex. Alle bewoners die vertrekken, krijgen een verhuis- vergoeding van drieduizend euro. Verder heeft Woongoed toegezegd dat huurders een ver goeding krijgen voor recente in vesteringen in hun woning. Een aantal toezeggingen van Woongoed is nog vaag, vindt Strating. Zo is de bewoners be loofd dat ze, naast de verhuis- vergoeding, extra compensatie krijgen. „Maatwerk, noemen ze dat. Daar willen we concrete af spraken over maken." Verder is nog niet duidelijk hoe hoog de huur van de gerenoveerde wo ningen in het complex wordt. Volgende week praat een dele gatie van de bewoners met Woongoed. Directeur E. de Ceuster is optimistisch over de uitkomst. „De kans is groot dat we de meeste mensen kunnen huisvesten op basis van de wen sen die ze aangeven." Hij zegt nog weinig gemerkt te hebben van bewoners die niet willen vertrekken. „Maar we hebben nog niet iedereen gesproken." Individuele wensen De verschillende wensen van de bewoners stelt de belangenver eniging wel voor een probleem Het is nu niet mogelijk om met één standpunt naar buiten te komen. „Het blij ven individuele mensen met individuele wen sen", zegt Strating. „De groep die niet weg wil, heeft andere belangen dan de groep die wel wil verhuizen. Voor die mensen moeten we bijvoorbeeld onder handelen over de verhuisver- goeding. Het blijft persoonlijk. Ik ken mensen in de buurt met een kind op komst. Die willen zo snel mogelijk naar een ander huis." Volgens Strating hebben inmiddels twee mensen een an dere woning geaccepteerd. door Ron Magnée MIDDELBURG - De kantine beheerder van het sportcom plex aan de Middelburgse Nas- saulaan gooit over twee weken de handdoek in de ring. Hiermee is een voorlopig einde gekomen aan jarenlang geruzie over het lot van de kantine. Voorlopig, want wellicht gaat de beheerder in hoger beroep. Jaren geleden besloot de ge meente Middelburg de exploi tatie van de kantine aan hand balvereniging EMM over te dragen. Deze sportclub heeft nu nog een clubhuis op de Nadorst Het gebouw staat echter op de nominatie om gesloopt te wor den om zo plaats te maken voor woningen. De uitbater van de kantine aan de Nassaulaan, H. Lindenberg, was het niet eens met het voor nemen van de gemeente. Hij vocht de zaak aan. Onlangs kwam de rechter met een uit spraak. Die stelde Lindenberg in het ongelijk. Hij gelastte bo vendien dat Lindenberg voor 1 april aanstaande vertrokken moet zijn. Tegen deze veroorde ling kan wel hoger beroep wor den aangetekend, maar dat heeft geen opschortende wer king. Lindenberg moet dus hoe dan ook vertrekken. Schadevergoeding „Op 16 maart stop ik ermee", zegt een gedesillusioneerde Lindenberg. „Ik denk twee we ken nodig te hebben om alles op te ruimen. Het hoger beroep dient dan alleen om bijvoor beeld een schadevergoeding te eisenDeze week neem ik het be sluit of ik inderdaad in hoger beroep ga." Niet alleen Lindenberg zelf, maar ook veel gebruikers van de sporthal betreuren het vertrek van de uitbater. De locatie wordt ook gebruik voor basket bal, volleybal, rolstoelbasket bal, korfbal en zaalvoetbal. De andere gebruikers van de sport hal vrezen een verschraling van het aanbod. Bij EMM komen vrijwilligers achter de bar, ter wijl de huidige uitbater een pro fessional is. Het gevolg is dat de bar alleen open is op tijden dat EMM-leden aanwezig zijn. Om de pijn te verzachten komen er in de sporthal wel koffie-auto- maten te staan. Deze voorzie ningen voldoen niet, zegt H. Swartjes, bestuurslid van volleybalvereniging Dynamo '70, één van de gebruikers van de sporthal. „Het sociale aspect van de kantine is erg belangrijk. Maar ook een stukje veiligheid Er is nu altijd iemand die aan wezig is. Als er een sporter onge lukkig valt, is er altijd ijs aan wezig, en de mogelijkheid om snel een dokter te bellen." Daar naast vindt Swartjes de karige voorzieningen ook voor gasten maar niks. „Scheidsrechters kunnen we straks niet eens meer fatsoenlijk een kopje koffie ge ven." Lindenberg is inmiddels met EMM rond de tafel gaan zitten om over de nieuwe situatie te gaan praten. Wellicht dat de handbalclub de nieuwe inven taris wil overnemen. Maar vol gens Lindenberg krijgt hij daar maar weinig voor terug. „Met het geld van de inventaris kan ik niet eens mijn advocaatkosten betalen MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 48-jarige man uit Serooskerke voor dronken rijden op een snorscooter con form de cis veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 400 euro boete. De verdachte klapte 23 augus tus vorig jaar in zijn woonplaats met zijn snorscooter tegen een geparkeerde auto en werd afge voerd naar het ziekenhuis. Daar constateerde een arts een alco holgehalte van 2,01 milligram, vier keer zoveel als toegestaan. De Serooskerkenaar vertelde na het ongeluk buiten bewustzijn te zijn geweest. Ook heeft hij nog steeds last van zijn arm die verlamd is, zodat hij slechts be perkt kan werken. „Als u zó veel drinkt, dan verbaast het me niks als u ergens tegenaan rijdt", merkte officier van justitie L Boogert op. De politierechter vonniste conform de eis. De golven van de emancipa tie zijn op die man uit Schud- debeurs gebroken als op een paalhoofd. In en rond het huis karweien; hij doet het fluitend. Maar koken, soppen of stof zuigen, dat zijn van die bezigheden waar hij net zo veel sjoege van heeft als een nijlpaard van wanten weven. Het moet gezegd, waar hij handig in is, daarmee mag hij ook graag behulpzaam zijn. Vandaar dat hij onlangs grote verwondering wekte toen de buurvrouw met een stropdas aankwam, die haar zoon zou moeten dragen tij dens een optreden van de fan fare. „Kan jie die vöö m'n strikke?" vroeg ze vriende lijk. Hij reageerde korzelig: „Nêê, da kan'k nie. Dat oak nog nooit e'dae. Ma dat ka'j toch zaalluf wè?" De buurvrouw en zijn eigen vrouw stonden perplex over zoveel onwelivillendheid en zijn vrouw zei berispend: „Da doe'j toch aoltied bieje'n eige. Toen ging er bij hem een lampje branden: „Je bedoel strikke, ik docht da'jzeistrieke." In zijn zolderkameratelier kan Jo den Herder in alle rust werken aan aquarellen van zijn geliefde Zeeuwse landschap. foto Ruben Oreel door Anita Janse SEROOSKERKE (W) - De zolderkamer doet dienst als atelier. Hier werkt Jo den Herder uit Serooskerke in alle stilte aan zijn schilderijen. Om hem heen hangen tientallen aquarellen tegen de schuine zoldering. Hij is een kunstenaar die schildert uit liefde voor het Zeeuwse landschap. Achter zijn dakraam laat hij zich inspireren door het uitzicht. Op school was tekenen al zijn lievelings vak, maar sinds die tijd had hij er eigen lijk geen tijd meer voor. Hij schopte het van boerenknechtje tot commercieel di recteurvan Machinefabriek Den Herder, een baan die weinig tijd overliet voor hobby's. Toch stopte Den Herder tijdens zakenrei zen naar het buitenland zijn tekenspul len in zijn koffer. Als hij onderweg een mooi plekje tegenkwam, ging de auto aan de kant en kwamen penseel en schetsboek voor de dag. Die schetsen werden thuis verder uitgewerkt. Ondanks de vele buitenlandse reizen bleef de liefde voor Zeeland groot. „Ik heb veel mogen zien van de wereld, maar ik was altijd weer blij wanneer ik thuis kwam. Ik hou van mijn geboortestreek. Zoals ik Walcheren zie, zo wil ik het ook aan anderen laten zien", vertelt Den Her der. Zijn liefde voor het Zeeuwse is dan ook een van de drijfveren om achter zijn ezel te kruipen. Den Herder beperkt zich tot het herken bare. Hij houdt niet van abstracte schil derijen. Dat heeft alles te maken met zijn ervaringen als werktuigbouwkundige. „Mijn tekeningen van machines moesten overeenkomen met de werkelijkheid Een abstracte tekening, daar kunnen werktuigbouwkundigen niets mee." Hij is onlangs 79 jaar geworden, maar stilzitten is er niet bij Na zijn pensioen, kreeg de Serooskerkenaar eindelijk de gelegenheid zich serieus toe te leggen op de schilderkunst. Hij volgde jarenlang een schilderscursus en ontdekte dat hij de voorkeur gaf aan aquarel- en olie verf, maar hij bleef landschappen schil deren. Op woensdag 12 maart houdt Den Her der een diavoorstelling van zijn werk.De kunstenaar neemt kijkers en luisteraars aan de hand van zijn landschapsschilde- njen mee voor 'Een reis door Walcheren'. Hij heeft twee routes: een door de ge meente Veere en een door Vlissingen en Middelburg. De lezing begint om 20.00 uur. Tevens begint volgende week een ex positie van zijn werk in de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg. De drie woningen op het Veerplein moeten, net als de rest van de bebouwing, verdwijnen. foto Willem Mieras leg van een Westerschelde Container Terminal (WCT) bij Borssele geruild met de provincie, tegen extra woningen in het gebied ten noorden van het veer plein. Op het plateau achter de tolhok- jes en op een deel van de Veerweg wil Reimerswaal huizen bouwen, liefst een stuk of honderd. Over het extra woningbouwcontingent - Reimerswaal mag tot nu toe jaarlijks maar vijftig tot zestig huizen bouwen - moet nog wor den onderhandeld. Het ruilen aan weerskanten van een nieuwe dijk, die moet komen op de plaats waar nu de tolhokjes staan, heeft al meteen heibel veroorzaakt. Staats bosbeheer, die de nieuwe natuur in de veerhaven en in het afgegraven veer plein mag beheren, ziet woningbouw een steenworp verderop niet zitten. De nieuwe inham tussen de dijken wordt al moeilijk te beheren omdat die langge rekt en smal is. Fysieke belemmeringen om het gebied te betreden zijn moeilijk aan te brengen en de functie van het nieuwe gebied is nogal kwetsbaar. Vo gels moeten rustig hun buikje rond kunnen eten. Reimerswaal vindt dat maar flauwekul omdat de woningen een eind van de nieuwe dijk af komen te liggen. In ieder geval vijftig meter omdat Rijkswater staat dat eist, maar honderd meter zal meer in de richting komen. Dat een deel van de woningen, appartementen, over de Westerschelde zal uitkijken, staat volgens de gemeente wel vast, want Kruiningen wil het contact met het wa ter niet verliezen, ook niet als de veer haven weg is. De gemeente levert bovendien wonin gen in. Op de Veerhaven staan nog altijd drie huizen, waarvan er inmiddels een tje is dichtgetimmerd. Dat huis heeft Rijkswaterstaat al opgekocht, maar de twee andere zien er niet uit alsof de be woners er snel uit willen trekken: keu rige tuintjes met zandbakken en vijvers, poezen in de vensterbank en klimplanten die op het punt staan in lentegroen uit te barsten. Die woningen moeten met alle bouwsels op het Veer plein, verdwijnen voor natuurontwik keling. Het ziet er dus naar uit dat er op kleinere schaal nog weieens wat geruild moet worden. door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - Het is koud en winde rig tussen de middag op het Veerplein in Kruiningen. De boot legt net aan, maar op de wachtstroken wacht maar een handvol personenauto's en een paar vrachtwagens. Op de carpoolplaatsen staan wat meer auto's geparkeerd. Toch is het plein nooit leeg. Op het dak van het frietkot rookt nog steeds de schoorsteen, in het vertrek- en aankomsthalletje melden lichtletters dat de afvaart normaal is en twee van de drie woningen op het Veerplein, achter het leegstaande restaurantgebouw, zijn nog bewoond. Je kunt je nauwelijks voorstellen dat dit gebied over een paar jaar nat zal zijn, afgegraven, terugge geven aan de Westerschelde in ruil voor een nog diepere vaargeul. Er vindt wel meer ruilhandel plaats rondom het Kruiningse Veerplein. De gemeente Reimerswaal heeft een soe pele houding ten opzichte van de aan- Advertentie Diverse maten J?69 Shoarmavlees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11