Irak geeft info over zenuwgas en antrax Saddam leidt aandacht van Gaza af Moskou trekt troepen terug uit Tsjetsjenië Ministers eindelijk eens over regeling octrooi binnen EU Coke in Suriname spotgoedkoop Rechts wint verkiezingen Estland Frans begrotingstekort 3 procent Nederlaag Iraanse hervormers Paus naar Mongolië Inbouwen en wegwezen. Volgens Bagdad zijn voorraden allang vernietigd Premiers pogen Noord-Iers vredesproces te redden Castro eert slachtoffers Hiroshima in Schotland door opstel in sms-taal Relletje Voorwaardelijke straffen in zaak atoomongeval Hamas-leider opgepakt bij bloedige aanval PARAMARIBO - Met vij f Amerikaanse dollar per gram cocai ne is Suriname een van de goedkoopste landen in het hele Ca ribische gebied. Op Bermuda is de prijs het hoogst, namelijk 350 dollar. Dat meldt het Surinaamse dagblad De Ware Tijd op basis van het rapport van de Caribische afdeling van het United Nations Office on Drugs and Crime. De krant meldt verder dat drie factoren een rol spelen bij de cocaïneprijs; de omvang van de markt, de afstand tot drukke smokkelroutes en politiecontrole. De kwaliteit van de drug speelt uiteraard ook een rol. Maar het belangrijkste is de rela tie tussen de gebruiker en de dealer.Dealers hanteren volgens de UNODC voor hun cliënten namelijk verschillende prijzen, afhankelijk van de relatie met elkaar. GPD TALLINN - De zondag gehouden parlementsverkiezingen in Estland hebben een duidelijke rechtse meerderheid in het parlement opgeleverd, ondanks winst voor de linkse Centrum Partij van voormalig minister Savisaar van Binnenlandse Za ken. De partij werd net de grootste met 25,4 procent van de stemmen, goed voor 28 zetels in het 101 leden tellende parle ment. De centrumrechtse partij Res Publica behaalde 24,6 procent van de stemmen en eveneens 28 parlementszetels. De rechtse partijen hebben bij elkaar opgeteld een duidelijke meerderheid van 60 tegen 41 zetels ten opzichte van links. AP BRUSSEL - Het Franse begrotingstekort over 2002 is uitge komen op 3,0 procent van het BNP. Dat is precies het maxi mum dat is toegestaan voor eurolanden. De Franse minister van Economische Zaken, Mer, die het cij fer gisteren bekendmaakte, zei dat 'Brussel' nu geen bindende voorschriften mag uitvaardigen. Een woordvoerder van de Europese Commissie is daar nog niet zeker van: een piepklei ne overtreding kan voldoende zijn om een procedure te begin nen tegen Franrijk. redeneerde hij. Een definitief oordeel van de Commissie is pas te verwachten zodra het statistisch bureau van de EU, Eurostat, de cijfers heeft gecontroleerd. Dat kan nog weken duren. ANP/AFP TEHERAN - Het hervormingsgezinde kamp in Iran rond pre sident Khatami heeft het afgelopen weekeinde een grote ne derlaag geleden tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. De hervormers werden niet alleen uit bestuur van Teheran ver dreven, maar beleefden ook de grootste nederlaag sinds het aantreden van Khatami in 1997. De hervormingsgezinden slaagden er niet in hun aanhang te bewegen naar de stembussen te gaan. De opkomst lag met 36 procent in het hele land laag. Waarnemers wijten dat aan het gebrek aan zichtbare resultaten van de hervormers in de afge lopen jaren. Conservatieve krachten wisten bijna elke her vorming tegen te houden. DPA ULAN BATOR - Paus Johannes Paulus II brengt eind augus tus een bezoek aan Mongolië. Dat heeft de ambassadeur van het Vaticaan in Ulan Bator gisteren meegedeeld. Van een grootse ontvangst door gelovigen zal overigens geen sprake zijn. Onder de 2,5 miljoen Mongoliërs zijn welgeteld 136 geregistreerde rooms-katholieken en 23 priesters Circa 90 procent van de inwoners is boeddhistisch DPA van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland trekt een klein aantal troepen terug uit Tsjetsjenië, heeft het ministerie van Defensie gisteren aange kondigd. Momenteel zijn ruim 100.000 militairen en agenten gestatio neerd in de deelrepubliek Van hen zullen binnenkort ruim dui zend man vertrekken. Daar naast worden 200 stuks aan mi litair materieel teruggehaald, verklaarde de woordvoerder Nikolaj Derjabinvan het minis terie tegen het persbureau In terfax. Volgens Derjabin is tot de terugtrekking besloten met het oog op de 'normalisering' van de situatie in Tsjetsjenië. Op 23 maart wordt in Tsjetsjenië een referendum gehouden over een nieuwe grondwet. Afgelopen zaterdag deed zich in de deelrepubliek nog een inci dent voor, waarbij lijfwachten van de door Moskou aangestel de bestuurder van Tsjetsjenië, Achmad Kadyrov, betrokken waren. De berichtgeving over dat voor val liep sterk uiteen. Volgens In terfax werden vier van Kady- rovs lijfwachten en drie agenten gedood tijdens een aanval op hun konvooi door een groep ge wapende mannen in een buiten wijk van de oostelijke stad Ar- goen. Een van de aanvallers zou door de lijfwachten zijn gedood. Vuurgevecht Het persbureau Itar-Tass be richtte echter dat vier van Ka- dyrovs lijfwachten gewond wa ren geraakt toen hun konvooi terechtkwam in een vuurge vecht tussen Tsjetsjeense rebel len en Russische militairen. De auto waarin Kadyrov zat, zou op tijd rechtsomkeert hebben gemaakt. AP/DPA KPN Mobile business center l Advertentie van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak publiceert bin nen een week een nieuw rapport over de vernietiging van voorra den VX-zenuwgas en antrax, de bacterie die miltvuur kan ver oorzaken. Dat heeft de woord voerder van de VN-inspecteurs gezegd. De regering in Bagdad beweert dat de voorraden al ja ren geleden zijn vernietigd. Een adviseur van de Iraakse president Saddam Hoessein zei zondag dat bij opgravingen op de luchtmachtbasis al-Aziziya sporen van vernietigde chemi sche wapens, vooral projectie len met antrax, waren gevon den. De vernietiging zou al in 1991 hebben plaatsgehad. Ex perts van de VN testen inmid dels fragmenten en bodemmon sters om de bewering van de adviseur te staven. De Irakezen zeggen dat zij elders, in al-Ha- kam, anderhalve ton VX-ze- nuwgas hebben vernietigd. Irak heeft de vernietiging van al-Samoud-II-raketten giste ren voortgezet. Volgens de in specteurs zijn zes raketten en twee lege raketkoppen onscha delijk gemaakt op de basis Taji, ongeveer 40 kilometer ten noor den van Bagdad. Het Iraakse re gime begon het afgelopen week einde met de vernietiging van de raketten, zoals de wapeninspec teurs hadden geëist. Zondag zouden er al zeker tien zijn ver nietigd. Irak heeft ongeveer 120 al-Samoud-II-raketten, die een groter bereik hebben dan de 150 kilometer die de VN hebben toe gestaan. Vrijdag lichten de leiders van de VN-inspecteurs, Hans Blix en Mohammed el-Baradei, de VN- Veiligheidsraad opnieuw in over de medewerking van Irak aan de inspecties. De Franse president Jacques Chirac riep Irak gisteren in het Algerijnse parlement op beter samen te werken met de inspecteurs. Frankrijk verzet zich tegen een tweede resolutie over Irak in de raad, die militair optreden te gen het bewind in Bagdad mo gelijk maakt. „Frankrijk wil een vreedzame oplossing alle mogelijke kansen geven. Maar Irak moet meer doen, beter sa menwerken en zich actiever op stellen", zei Chirac. Amsterdam In verband met de dreigende oorlog in Irak worden in Am sterdam strategische objecten extra in de gaten gehouden. De gemeente en de politie willen verder niets zeggen, maar het Amerikaanse consulaat valt on der deze gebouwen. Joodse in stellingen en gebouwen worden al scherper in de gaten gehou den na de terreuraanslagen in New York en Washington van 11 september 2001. In Den Haag zijn al eerder extra veiligheids maatregelen genomen, onder meer bij de Amerikaanse am bassade in het centrum van de hofstad. RTR/DPA/ANP BELFAST - De premiers van Groot-Brittannië en Ierland hebben gisteren de pro- testanse en katholieke lei ders in Noord-Ierland een ontwerpverklaring van 28 pagina's gepresenteerd om het vredesproces in de Britse provincie te redden. De premiers Blair en Ahern waren gisteren in Hillsborough Castle in Bel fast voorzitter van een confe rentie die tot doel had het zelfbestuur in Noord-Ier- land te herstellen. De provincie staat sinds ok tober vorig jaar weer onder direct gezag van Londen. Het was de vierde keer sinds Noord-Ierland na het ak koord van Goede Vrijdag 1998 weer een eigen regering kreeg, dat de regering in Londen het bestuur over de provincie overnam. Optimisme In het document wordt inge gaan op de onderwerpen vei ligheid, politie en justitie, mensenrechten, gelijkbe rechtiging van protestanten en katholieken en voort vluchtige terroristen. Blair en Ahern lieten gisteren voorzichtig optimisme blij ken. Als het zelfbestuur op korte termijn wordt hersteld, kun nen de gemeenteraadsver kiezingen van begin mei ge woon doorgaan. ANP dinsdag 4 maart 2003 LONDEN - Een dertienjarige Schotse scholier heeft voor een relletje gezorgd door een opstel te schrijven in zogeheten sms- taal. Ze verdedigde haar aan pak door te beweren dat ze vloeiender is in de stenostijl van sms'jes dan in gewoon Engels, aldus The Daily Telegraph gis teren. De Schotse onderwijsautoritei- ten en de ouderraad waarschu wen nu voor 'taalarmoede' bij de scholieren. Ze wijzen erop dat kinderen steeds vaker fone tisch schrijven. Ze schrijven het woord zoals het klinkt, waar door ze bijvoorbeeld het ver schil tussen 'there' (daar/er) en 'their' (hun) niet meer weten. Het omstreden opstel begon met de zin: „My smmr hols wr CWOT. B4, we usd 2go2 NY 2C my bro. his GFthr 3kds." In het Engels staat hier: „My sum mer holidays were a complete waste of time. Before, we used to go to New York to see my bro ther, his girlfriend en their three screaming kids." ANP TOKIO - Een Japanse recht- e bank heeft gisteren voorwaar- 5 delijke celstraffen opgelegd in een zaak tegen zes voormalige leidinggevenden van een op- e werkingsfabriek voor uranium f in Tokaimura. Dat berichtte het Japanse persbureau Kyodo gis teren. In de fabriek had in september i 1999 een ernstig ongeval plaats waardoor honderden mensen werden blootgesteld aan radio actieve straling. Er vielen twee doden. Het Internationale Atoomenergie Agentschap IAEA omschreef het ongeval vier jaar geleden als 'het ern stigste sinds Tsjernobyl in 1986'. Het zestal werd veroordeeld we gens het gedogen van 'verboden werkzaamheden' in de fabriek, waardoor menselijke fouten in de hand werden gewerkt. Het ongeval gebeurde doordat per- I soneelsleden vloeibaar radioac tief materiaal in gewone em- mers vervoerden. De rechtszaak begon in april 2001ANP GAZA - Een van de grondleg gers van de Islamitische Ver zetsbeweging Harnas, sjeik Mohammed Taha is gisteren op gepakt bij een bloedige aanval op de Gazastrook. Acht Palestijnen, onder wie een I hoogzwangere 33-jarige vrouw en een kind, werden gistermor- gen door Israëlische soldaten gedood De bezettingsmacht verwondde zeker veertig Pales tijnen; twaalf van hen zeer ern stig. Zes Palestijnen werden opge pakt, onder wie de 67-jarige Mohammed Taha en zeker twee van zijn vijf zonen. Het huis van de fa milieis opgeblazen Tahais de eerste topfiguur van Harnas die de Israëli's opsluiten sinds de laatste Palestijnse opstand tegen de bezetting in september 2000 begon. Een woordvoerder van Harnas, Abdelaziz Rantisi, zei dat de ar restatie van de sjeik een groot i verlies voor de beweging is. Ha rnas houdt in een verklaring de Israëli's verantwoordelijk voor het lot van Taha. Het Palestijnse bestuur heeft met name de Verenigde Staten gevraagd de bloedige actie te veroordelen. ANP/EFE/AFP HIROSHIMA - De Cubaanse president Fidel Castro legt een krans voor het monument ter nagedachtenis aan de atoombom die Hiroshima verwoestte in augustus 1945. Castro is bezig aan het laatste deel van zijn toernee door Azië, die hem vorige week al in onder meer China bracht. foto Pablo Pildain/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Bedrijven kunnen over enkele jaren veel eenvoudi ger een octrooi aanvragen voor bun uitvindingen. De Europese ministers voor Concurrentieza- ken werden het gisteren eens over een EU-brede regeling voor patenten, zo meldde een di plomaat. Het gaat om een relatief eenvou dig wetje, dat het mogelijk maakt dat bedrijven met één aanvraag hun uitvinding in de hele Europese Unie kunnen be schermen. Toch is er jarenlang over vergaderd, omdat verschil lende lidstaten ruzieden over details, zoals de taal waarin de aanvraag moet worden inge diend. De talenkwestie is opgelost met het compromis dat alleen een samenvatting van de aanvraag (hooguit drie kantjes) op kosten van de aanvrager moet worden vertaald in alle officiële talen van de EU. De rest van de aan vraag gebeurt in een van de werktalen (naar keuze Frans, Duits of Engels). Verder hebben de ministers vastgelegd dat vanaf 2010 al leen het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg bevoegd is uitspraken te doen over patent kwesties. Volgens schattingen van de Eu ropese Commissie kost het aan vragen van een patent 50.000 euro, dat dan in acht landen gel dig is. Straks wordt dat de helft en het patent is dan geldig in de hele EU, zelfs als die is uitge breid. Overigens is Europa dan nog altijd duurder dan de VS of Japan, waar de kosten rond de 10.000 euro liggen. Het jarenlange gesoebat over het patentwetje was volgens sommigen een voorbeeld van hoe Europa enerzijds grote voornemens heeft, maar bij praktische zaken geen knoop kan doorhakken. „De geloof waardigheid van de Unie was in het geding", beaamt staatsse cretaris Nicolaï (Europese Za ken). „Als je ziet welke ambities je hebt, dat begint natuurlijk met basale dingen als het oc trooirecht. Het akkoord werd hoog tijd." Nederland had eigenlijk liever een eenvoudiger regeling ge zien, waarbij de hele aanvraag in het Engels moet. Dat zou nog goedkoper zijn ANP Meer dan 40 Palestijnse do den in ruim twee weken. Dat is het trieste gevolg van de kettingreactie van ge weld na de dood van vier Israëlische soldaten hi j een bomaanslag op hun tank in de Gazastrook. Sinds 16 fe bruari is er vrijwel geen dag voorbijgegaan zonder een inval van het leger in dat gebied. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Doelwit is 'de terro ristische infrastructuur' van de Harnas, de uitvoerder van de aanslag op de tank. Werkplaat sen waar de Harnas raketten en andere wapens zou fabriceren, en huizen waar de militanten wonen of onderdak hebben ge kregen, zijn verwoest. Er was geen dag zonder Palestijnse be grafenissen en het onontkoom bare luidruchtige geroep om vergelding. Toch toont de Israëlische leger leiding zich tevreden over het verloop van de strijd in de bezet te gebieden. Dat de Palestijnse milities er al meer dan twee maanden niet in zijn geslaagd een aanslag in Israel uit te voe ren is volgens de generaals uit sluitend het gevolg van Israels militaire operaties, en niet van een gebrek aan motivatie. Alle in de loop van de initifada uitgevoerde Palestijnse acties op Israëlisch grondgebied - zelf moordaanslagen, schietpartijen en bomexplosies - zijn onderno men vanaf bases op de Westelij ke Jordaanoever. Palestijnse steden in dat gebied zijn op nieuw bezet en de bewegings vrijheid van de milities is er analyse drastisch beperkt door afslui tingen, uitgaansverboden en door massale arrestaties. Israël houdt nu meer dan vijfduizend Palestijnen gevangen, in veel gevallen zonder vorm van pro ces. Militair gezien kunnen Isra els acties op de Westelijke Jor daanoever worden gezien als een succes, althans op korte ter mijn. Het is natuurlijk de vraag of het leger zijn ijzeren greep op de bevolking kan handhaven als de politiek iedere kans op een hervatting van het diplomatie ke proces in de kiem blijft smo ren. In de media, in Israël en daar- Palestijnse schoolmeisjes zoeken dekking als een Israëlisch pantservoertuig naderbij komt tijdens rel len in Nabloes. foto Abed Omar Qusini/RTR buiten, is de aandacht voor wat er in de Palestijnse gebieden ge beurt het afgelopen halfjaar sterk teruggelopen en de inter nationalegemeenschap (Ameri ka voorop) heeft pogingen het vredesproces nieuw leven in te blazen voorlopig opgegeven. In die luwte kan Israel min of meer zijn gang gaan. De Palestijnen vrezen dat het leger straks een Amerikaanse inval in Irak zal gebruiken om zijn acties te in tensiveren, al was het alleen maar om zich een betere uit gangspositie te verschaffen in een toekomstig diplomatiek proces. GPD Rijklaarpakket Sony Ericsson T68i. Toestel met 2S6 kleuren LCD- display. GPRS ondersteuning. €-559;- Nu vanaf €349,-' (excl. BTW/inct. BTW C 415.31) I Nu ook Rijklaarpakket Sony Ericsson I T68i, inclusief Bluetooth Carkit, voor g l maar 50,- meer (excl. BTW) Aanbiedingen o.a. in combinatie met een tweejarig KPN Mobile 360 abonnement. Prijswijzigingen, spel-, zet- en druk fouten voorbehouden. Actie geldt t/m 28-03-'03. Kijk voor het dichtstbijzijnde KPN Mobile Business Center op www.kpn.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5