Hoe Amerika Saddam bewapende PZC Uitbraak vogelpest leidt tot onnoemelijk veel dierenleed Giscard worstelt met de scheiding van kerk en staat Meisjes in Par ij se getto's in verzet Rumsfeld en Reagan leverden Iraakse leider alles wat hij wenste 4 maart 1953 dinsdag 4 maart 2003 door Cees van Zweeden Tot de plaatsen in Irak waar van de naam het gemakke lijkst over de lippen komt van George Bush, behoort Halabja. Het was in dit stadje waar Sad dam Hoessein volgens hem in 1988 ruim vijfduizend Koerden ombracht met chemische wa pens. Maar na de aanval op de Koer den door 'Ali Chemical', zoals de verantwoordelijke generaal werd genoemd, vertelde de toenmalige Amerikaanse presi dent Ronald Reagan de wereld een ander verhaal. De wrede gifgasaanval, zo zei hij, was het werk geweest van de Iraniërs. De bizarre reactie van Reagan is te begrijpen. Zijn Amerika had Irak tientallen jai-en lang bewa pend. Saddam was toen een ge waardeerde bondgenoot in het schaakspel tegen de Sovjet- Unie en Iran. Dat bleef zo tot 2 augustus 1990, toen hij Koeweit binnenviel en de Amerikaanse olietoevoer bedreigde. Maar op 1 augustus ontving Saddam voor zijn leger nog een lading hoogwaardige zenders uit Ame rika. De steun aan Saddam begon in de jaren zeventig, toen hij nog een conventionele dictator was. De reden was geld. Saddam had in 1972 de olie-industrie gena tionaliseerd. Voor het consorti um van Amerikaanse, Britse en Franse bedrijven dat tot dan met de oliedollars aan de haal ging, was dat zuur Maar die dollars konden ook hun weg vinden naar het Westen via de verkoop van wapens. Kerncentrale Veel is tijdens de Golfoorlog van 1991 geschreven over de banden tussen Saddam en het Westen. Een vorig jaar verschenen boek gaf tal van nieuwe details. Saïd Aburish, de auteur van Saddam Hussein, The Politics of Reven ge, beschikte over bijzondere bronnen, omdat hij tot halver wege de jaren tachtig adviseur was van Saddam Hoessein. De minste scrupules hadden de Fransen, die voor Saddam een kerncentrale bouwden. Said Aburish vertelt dat hij eens moest nagaan of het particuliere Franse bedrijf Dassault niet te veel vroeg voor de 60 F-l ge vechtsvliegtuigen. Aburish stuurde een Amerikaanse jour nalist met steekpenningen naar Stockholm om bij het Peace Institute te informeren naar de gebruikelijke prijs van een F-l. Toen Chirac, destijds premier, enkele maanden later in Bagdad was, schoof Saddam hem een papier onder de neus met de werkelijke prijs van een F-l. „Chirac accepteerde de cijfers van Saddam ter plekke", schrijft Aburish, „en bood een korting aan van 1,75 miljoen dollar per stuk". In de jaren ze ventig werd Saddam nog niet met chemische wapens geasso cieerd. Maar ook toen al kon er over zijn aard geen twijfel be staan. Chirac verkocht de F-I's namens Dassault in 1975, het jaar waarin een Koerdische op stand was neergeslagen. Zestig duizend mensen kwamen om, Iraakse militairen inbegrepen. Martelingen de Amerikaanse ambassadrice in Bagdad, April Glaspie. Die zei tegen Saddam: „De Verenig de Staten hebben geen mening over conflicten in het Midden- Oosten." Dat vond Reagan ook. Zijn stra tegie was om te voorkomen dat ofwel Irak ofwel Iran een over winning zou behalen in hun oor log, en daarom bewapende hij beide landen. Het gevolg was dat de oorlog acht jaar duurde en 360.000 levens eiste. Toen Iran leek te winnen, boden de Amerikanen Saddam geavan ceerde Harpoon-raketten ter waarde van 250 miljoen dollar aan Toen enkele weken later de Iraniërs waren teruggeslagen, werd het aanbod ingetrokken. Pluimstrijkerij In 1983, nadat Irak chemische wapens begon te gebruiken, bood een oud-maarschalk van de Royal Air Force Irak zijn diensten aan. De man, die onge twijfeld handelde in opdracht van de Britse regering, vertelde Aburish dat Saddam niet vol doende gebruik maakte van zijn superioriteit in de lucht. In 1981 prees de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Alexander Haig Saddam. En in 1983 reisde Donald Rums feld, de huidige minister van Defensie, naar Bagdad om Sad dam een vriendelijke brief van president Reagan te overhandi gen. In 1987 begonnen Ameri kaanse Awacs-vliegtuigen bo ven Iran te vliegen om Saddams luchtmacht te helpen. Een jaar later hielp de Amerikaanse ma rine Irak het schiereiland Fao te heroveren. De Sovjet-Unie wei gerde eind jaren zeventig al bondgenoot Irak te helpen bij het maken van niet-conventio- nele wapens. Toen de oorlog met Iran uitbrak, verklaarde Mos kou het embargo ook van toe passing op gewone wapens. Maar Saddam kon altijd op Amerika rekenen. Van 1985 tot 1990 kreeg Sad dam volgens Aburish 241 Ame rikaanse licenties voor de in voer van 'dual use' producten, die voor zowel civiele als mili taire doelen gebruikt konden worden. Daarttoe behoorden de machines en computers die Saddam nodig had voor het pro duceren van chemische en bio logische wapens, en ook de grondstoffen. Antrax, cholera- virussen, tyfusvirussen, botu- lisme-bacteriën - het kwam al lemaal uit Amerika. GPD Deportaties en executies waren aan de orde van de dag en in de gevangenissen werden 107 ver schillende vormen van marte ling toegepast. Ledematen wer den afgezaagd, mensen werden dagenlang gedwongen in een buis te staan. Tijdens een kabi netsvergadering vroeg Saddam een dissidente minister even mee te komen naar de gang, waar hij de man doodschoot. Daarna keerde hij terug naar de vergadering, en pikte de draad van het debat weer op. In de jaren tachtig werd Sad dam nog wreder, maar zijn olie dollars bleven welkom. Sterker, hij was populairder dan óóit omdat zijn land oorlog voerde tegen het Iran van ayatollah Khomeiny. Terwijl de Fransen gewoon Irak openlijk bleven steunen. schrijft Aburish. heerste in Washington cynisme Dat cynisme zou aan de voor avond van de Iraakse invasie van Koeweit (augustus 1990) perfect worden verwoord door hi de getto's van de Parijse voorsteden zijn meisjes tussen de 12 en 16 jaar een offensief begonnen tegen serieverkrachters in hun wijk. Een boek van een van de slachtoffers werkte als katalysator. door Henk Glimmerveen Het aantal klachten tegen de politie wegens over dadig geweld is vorig jaar in de Parijse voorsteden sterk gestegen. Anti-racisme orga nisaties eisen dat hoofdcom missaris Proust zijn agenten beter in de hand houdt. Vak bonden spreken van een logi sche ontwikkeling omdat de politie sommige wijken moet heroveren, wat niet zonder slag of stoot verloopt. De afgelopen jaren is er in de ze vooral door buitenlanders bewoonde wijken nauwe lijks gepatrouilleerd. Bendes oefenden er een terreurbe wind uit. Vooral meisjes tus sen de 12 en 16 jaar moesten het ontgelden. Ze werden het slachtoffer van seriever krachtingen. Dankzij de moed van enkele meisjes, die ondanks bedreigingen en in timidaties toch aangifte de den, is dit taboe doorbroken. Wat ze politie en hulpverle ners vertelden stemt tot in detail overeen met de auto biografie die Samira Bellil (30) onlangs publiceerde over haar 'leven in de hel' in een noordelijke Parijse voor stad^). Vijftien jaar heeft Samira gezwegen, maar met steun van een psychologe zette ze haar ervaringen nu op papier. Haar verhaal is dat van hon derden andere meisjes uit de getto's, vertelt ze. Een vader die slaat, een moeder die er het zwijgen toe doet, twee jongere zusjes voor wie ze moet zorgen. Dertien jaar is ze als ze verliefd wordt op de 19-jarige Jaïd, de kanjer van de buurt. Maar hij heeft vele vrienden en eenmaal ont maagd belandt Samira in de hel. De vrienden willen ook. Vooral Jaïd's beste vriend, in het boek aangeduid als K. Hij komt Samira tegen op straat, sleurt haar mee naar zijn ka mer, stopt een pornofilm in de videorecorder en zegt: „Dat wil ik ook". En zijn vrienden ook. De een na de ander moet Sa- mira dulden. Pas de volgende ochtend wordt ze losgelaten. Maar het verhaal gaat snel rond in het getto. Samira is vogelvrij. En haar vader slaat er zes keer harder op los omdat ze de familie te schan de heeft gemaakt. De hel duurt drie jaar Dan doet Samira aangifte. Het duurt nog eens drie jaar voor i Jaïd en K. voor de rechter ko men. Ze heeft de rechtszaak niet bijgewoond. Haar advo cate liet de behandeling over aan een stagiaire omdat ze naar de wintersport moest. En de stagiaire voerde het proces namens een stichting van slachtoffers van ver krachtingen. De naam van Samira is op geen enkel justi tieel formulier terug te vin-1 den. Liefdeloos „Meisjes in een Arabische sa menleving hebben het erg moeilijk", zegt Samira. Op school moeten ze zich als Frangaises gedragen, daar- buiten is het ofwel thuis blij- ven of een seksuele prooi worden van straatbendes. „Waarom denk je dat velen een joggingpak dragen of zich met lange rokken of een hoofddoek kleden? Lang niet altijd uit religieuze overtui ging. Als je een korte rok draagt, ben je een hoer. De meeste jongens weten niet wat liefde is. Ze denken dat erotiek en seksualiteit het- i zelfde is als porno." Ze zegt met haar boek niet te willen afgeven op haar Ara bische samenleving. „Ik wil alleen dat meisjes hun mond opendoen en het onderwerp niet overlaten aan het Front National." GPD Dans l'enfer des tournan- tes, uitg. Denoël, 15EUR Het opstellen van een Eu ropese grondwet confron teert de Europese Unie met vraagstukken waar eigenlijk geen oplossing voor te vinden is. Zoals: moet God een plaats vinden in de ontwerp tekst, of dient de schei ding tussen kerk en staat volledig te worden door gevoerd? door Hetty van Rooij Soms is er geen ruimte voor twijfel. Natüürlijk hoort in het ontwerp voor een Europese grondwet een verwijzing naar de christelijke God, vindt de paus. Maar zijn voorspelbare bijdrage aan het debat lost het probleem niet op - er komen al leen maar meer vragen. Waarom moet God in de tekst? Is de Eu ropese Unie een christelijke sa menleving? En waar blijft het erfgoed van de moslims, de hu manisten, de boeddhisten en de atheïsten? Het probleem ligt op het bord van de Franse ex-president Va lerie Giscard d'Estaing, voor zitter van de werkgroep die sleutelt aan een nieuw Europees verdrag. En het is niet alleen een academisch vraagstuk, al zal het heel wat Europese burgers een zorg zijn of God al dan niet in de toekomstige grondwet staat. De identiteit van Europa is in het geding. Giscards 'con ventie' moet de Unie voorberei den op een toekomst met vijfen twintig en meer lidstaten. Zijn doel is een grondwet' die zo kort, krachtig, helder en duide lijk is dat de komende eeuw ie dereen begrijpt wat er staat. Vorige maand presenteerde Gis card de eerste zestien ontwerp- artikelen van zijn grondwet. De afgelopen dagen is de de strijd begonnen over de meer dan dui zend ingediende amendemen ten, die van Giscards teksten geen spaan heel laten. En God blijkt een vrijwel onoverkome lijk struikelblok. Giscard d'Estaing, ooit presi dent van de Franse republiek waar de scheiding van kerk en staat tot een dogma is verheven, zette in zijn oorspronkelijke tekst geen enkele verwijzing naar God, religie, spiritualiteit of het Europese christelijke erf goed. In tachtig van de duizend wijzigingsvoorstellen wordt hij hierover terechtgewezen. Uit de conservatieve hoek van de con ventie komt een voorstel om God te vermelden als 'de bron van schoonheid, waarheid, rechtvaardigheid en goedheid'. Lijnrecht daar tegenover staan de socialisten en liberalen, die de scheiding van kerk en staat uitdrukkelijk in de tekst vastge legd willen zien. „Europa is niet mono-religieus en evenmin mono-cultureel en zijn model is op de neutrale staat gebaseerd", doceert de Belgische liberale minister Mi chel van Buitenlandse Zaken De Italiaanse regering ziet dat anders; „Als wij het belang van de menselijke persoon zo hoog in het vaandel voeren, dan is dat te danken aan het joods-chris telijke erfgoed", oreert de vice- premier Fini, En de Britse ver eniging tot bevordering van een seculiere samenleving ziet de bui al hangen. Al die voorstellen om een verwijzing naar God in de tekst op te nemen zijn alleen maar bedoeld om religieuze groeperingen meer macht en in vloed te geven, waarschuwt zij. Na twee dagen plenair vergade ren in de 105 leden tellende con ventie is Giscard d'Estaing weer aan zet. Hij moet de teksten zo herschrijven dat de bezwaarden zich erin herkennen. Dat lijkt gezien de baaierd aan opvattin gen ondoenlijk. En hij heeft haast; in juni moet de vrucht van anderhalf jaar werk op tafel liggen bij de regeringsleiders op hun top in Tessalomki. Slap Het is niet erg als het een beetje later wordt, zo wordt in Brussel gefluisterd. En in sommige hoofdsteden vindt men het stie kem ook niet zo erg als Giscard zijn ambities niet waarmaakt. De conventie van parlementari ërs, ministers en andere politici werkt in de volle openbaarheid. Als het gezelschap klaar is, gaan de deuren weer dicht. Dan on derhandelen de regeringen, als vanouds in beslotenheid, over de tekst die de conventie voor stelt. Een slap compromis is nu eenmaal gemakkelijker terzijde te schuiven dan een tekst die staat als een huis. GPD ZEEVAARTSCHOOL - De Vlissingse zeevaartscholier Van G. is teruggekeerd uit Frankrijk. Hij had zich in Pa rijs aangemeld bij het Vreem delingenlegioen en was op transport gesteld naar Mar seille. Daar vond zijn vader hem in het fort St. Nicolas. Omdat de jongen nog geen handtekening had gezet, kon hij nog onder het vijfjarig dienstverband uit. ZOUT - In de provincie wordt momenteel voorlichting ge geven aan boeren die getroffen zijn door de inundatie. Op Walcheren schijnt de situatie nog het beste te zijn. Land- bouwconsulenten raden aan, de met zout water overspoelde landbouwgronden vooral mei rust te laten, slechts lichtjes op te eggen en daarna in te zaaien. Ook als het zoutge halte zo hoog is, dat van de oogst weinig te verwachter valt. MINNENIJD - Een jaloerse concurrent in de liefde heeft de politie de identiteit onthulc van drie Amsterdamse inbre kers. Het trio wordt ervan ver dacht betrokken te zijn ge weest bij een inbraak in een juwelierswinkel. Een groot deel van de buit is inmiddels teruggevonden. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax- (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redlern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst. 8 30-17 00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 08Ó0-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur, Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 2050 per kwartaal 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor I het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vri|dag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW I Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen I Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag- tijdens kantoon/?! zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Tel (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Teï (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet.www pzc nl/adverteren Auteursrechten voorOehouOen Uitgeverij Provinciale Zeemvse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Deoooru i aan ons veisirekle gegevens hebben wi| opgenomen m een besland dat wordt gebruikt voor ome (abonnementenladmmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevame diensten en pro- j duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dn schritteBfkmelden bi| PZC. atdehng lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot UJGQGTIGr door Ferdi Schrooten De uitbraak van de klassieke vogelpest vormt één groot dierendrama. Er zijn te weinig vergassers voorhanden om de tienduizenden te ruimen vogels snel genoeg te kunnen doden. Om nog maar te zwijgen van het dierenleed door het vervoers- verbod. Vleeskuikens groeien uit hun kooi en zakken door hun poten. Voor negen miljoen toe komstige piepkuikens dreigt vroegtijdige vernietiging. De CO.,-vergassers zijn een soort mobiele containers. De komen de dagen en weken worden met deze grote 'koelkasten' tiendui zenden kippen gedood. Niet al leen op de besmette boerderijen, ook de pluimveebedrijven in een ring van één kilometer moe ten worden geruimd. Een 'pluimdiervrije' ring - en dan gaat het ook om kippen die als hobby worden gehouden - is de beste garantie tegen een sprong van het virus. Het doden van al het pluimvee is een strak georganiseerd werkje. Gespecialiseerde kippenvan- gers halen de stallen leeg, de kippen worden met zestien te gelijk in een krat gestopt. In een vergasser passen vier kratten. „Veertig seconden koolstofdi oxide en ze zijn er niet meer", zegt Alex Spieker van de Neder landse Organisatie van Pluim veehouders (NOP). Het bedwelmingsapparaat heeft een capaciteit van duizend kippen per uur. Daarna is het een kwestie van zorgvuldig in pakken en naar het destructie bedrijf Rendac sturen. Dat heeft vestigingen in het Friese Ber- gum en het Noord-Brabantse Son en Breugel. Bruter Het grote probleem is dat Ne derland over te weinig vergas singsinstallaties beschikt. Vol gens de NOP zijn het er maar een paar. Precieze cijfers ontbreken evenwel. „Met een uitbraak als deze geldt: hoe sneller hoe beter. Helaas is het zo dat het virus nu nog steeds sneller gaat dan het tempo waarin wij besmette die ren kunnen vernietigen," zegt Spieker. Vandaar ook dat de NOP er nogal verontwaardigd over was dat pas gisteren is be gonnen met de ruiming. Het tekort aan vergassers zou een argument kunnen zijn om brutere instrumenten in de strijd te gooien. Op grond van regels binnen de Europese Unie mogen in dit soort crisissitua ties shredders worden ingezet. Maar de snelle vermalers wor den afgedaan als 'niet maat schappelijk aanvaardbaar'. Daarom zoekt de brancheorga nisatie naarstig in het buiten land naar extra capaciteit. Zo zijn er al contacten gelegd met de Deense pluimveesector. Vol gens het ministerie van Land bouw is dat een gebruikelijk gang van zaken. Pijnlijk Ondertussen zitten kippenhou- derijen in heel Nederland met een groeiend probleem. Vanwe ge het zeer besmettelijke virus geldt een landelijk vervoersver- bod van pluimvee, broedeieren, mest en gebruikt strooisel. Geen pluimveehouder meer die zijn aanzwellende vogelmassa kwijt kan. Ronduit pijnlijk wordt het voor vleeskuikens, die al na een paar weken rijp zijn voor de slacht. Nu ook transport naar het slachthuis taboe is, zullen de dieren letterlijk uit hun kooien groeien en door hun poten zak ken. Dat komt doordat ze veel meer vleesmassa opbouwen dan normaal. Spieker: „Ze krijgen al minder te eten, maar eind de ze week zullen we toch de eerste problemen krijgen." Het hoogst is de nood volgens de NOP bij de bedrijven, gelegen in de tien kilometer rond de be smettingshaard in de Gelderse Vallei, De komende drie weken komen naar schatting negen miljoen piepkuikens uit die niet kunnen worden afgevoerd. Nor maal gaan de beestjes meteen door naar een opfokker of een vleeskuiken bedrij f „De broederijen zijn niet inge richt op al die dieren," zegt Spieker. De NOP verwacht dat de komende dagen broedmachi nes uitgezet zullen worden om te voorkomen dat eieren uitko men. GPD foto Vincent Jannink/ANP Op een besmette pluimveehouderij worden kippen geruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4