CDA gooit roer formatie om VERS EN VOORDEEL PZC Ahold had niet mogen wachten met bekendmaken problemen Wegens succes verlengd tot 2013! 0.49 4.99 2.33 Grote steden moeten regiogemeenten in de Randstad worden Meisje krijgt werkstraf voor valse aangifte verkrachting Christen-democraten willen eerst afspraken over financiën Rotterdam gaat luiers ouderen apart inzamelen Pinpasfraude in Doetinchem Jim en Jamaï-gekte op de Dam Man licht woningzoekers op Helmonds trio vermoord om drugsaffaire Nu vanaf 4,6%* hypotheekrente 10 jaar vast. De bank van vandaag. Carnavalsganger eist boete Steun voor hongerend Afrika Storing ontregelt treinverkeer Ketel politiebureau ontpoft Gemaskerde overvallers snel vast Dodelijk ongeval dinsdag 4 maart 2003 GRONINGEN - Het 13-jarige meisje uit Hoogezand dat eind vorig jaar een groepsverkrach ting verzon, is gisteren door de kinderrechter in Groningen veroordeeld tot een werkstraf van vijftig uur. Zij kreeg deze straf opgelegd wegens brandstichting en het doen van een valse aangifte. Ook kreeg de Hoogezandse een voorwaardelijke jeugdgevange- nisstraf van vier weken. Zij blijft de komende twee jaar on der verplicht toezicht van de jeugdreclassering staan. Het meisje vertelde in oktober vorig jaar dat acht Turkse jon gens haar hadden verkracht. Die zouden haar vervolgens hebben vastgebonden en het ou derlijk huis in brand hebben ge stoken. De aangifte leidde tot veel onrust b innen de Turkse ge meenschap in Hoogezand. La ter gaf het meisje toe dat ze het verhaal had verzonnen en zelf brand had gesticht. Uit onderzoek van de Raad voor de Kinderbescherming blijkt dat het meisj e leed onder een on stabiele thuissituatie waarin geweld en alcoholmisbruik vaak aan de orde waren. De val se verklaring is volgens de ver dachte voortgekomen uit angst voor de reactie van haar vader. Het meisje is onder toezicht van hulpverleners gesteld. ANP ROTTERDAM - Als een van de laatste gemeenten in Zuid-Hol land zamelt nu ook Rotterdam gebruikte luiers en incontinen- tieafval apart in. Aan de gisteren begonnen proef van een halfjaar doen zeventien verzorgingshuizen mee. Rotter dam denkt de komende maan den bijna 8 ton gebruikte luiers te kunnen inzamelen. Als alle verzorgingshuizen het inconti- nentiematenaal zo gaan inleve ren, scheelt dat 1500 ton afval per jaar dat moet worden ver brand. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het CDA wil dat in de kabinetsformatie nu af spraken worden gemaakt over het financiële beleid van het nieuwe kabinet. Als het aan de christen-democraten ligt, moet er vandaag duidelijkheid ko men over de vraag hoeveel de komende vier jaar moet worden bezuinigd. Het financiële beleid staat dan weer op de agenda aan de onderhandelingstafel. CDA-bronnen vermoeden dat de PvdA het moment waarop besluiten worden genomen over de financiële paragraaf van het regeerakkoord voor zich uit wil schuiven. Volgens hen probeert PvdA-leider Bos op allerlei deelterreinen afspraken te ma ken die alleen maar extra geld kosten, bijvoorbeeld over het terugdraaien van de bezuini gingen op Melkertbanen. Ook WD-leider Zalm consta teerde dit gisteren tijdens een werkbezoek in Overijssel. Vol gens Zalm laat het CDA zich 'in pakken' bij de formatie. Hij hield CDA-leider Balkenende de stelling van het huidige kabi net voor: eerst het zuur en dan het zoet. Aan de onderhande lingstafel gebeurt volgens Zalm op dit moment het omgekeerde. Het financiële beleid is het grootste twistpunt tussen CDA en PvdA. Het CDA wil de komende regeerperiode het overheidstekort helemaal weg werken. Dat kan alleen als er minstens voor 14,5 miljard euro wordt bezuinigd. Klein tekort De PvdA vindt begrotingseven wicht aan het einde van de rit niet noodzakelijk. De partij is bereid een klein tekort in 2007 te accepteren. Volgens Bos is het verstandiger eerst te onderzoe ken in hoeverre er bezuinigd kan worden zonder schadelijke gevolgen voor de economie of het zorg- en onderwijsbeleid, alvorens doelstellingen af te spreken. Het financiële beleid is al twee keer besproken in de formatie. Sinds vorige week gebeurt dat aan de hand van een 'werkhypo these' van de informateurs Don- ner en Leijnse dat het over heidstekort over vier jaar verdwenen moet zijn Maar dat betekent niet dat de PvdA zich aan die werkhypothese gebon den acht. Balkenende en Bos werden het gisteren eens over de hoofdlij nen van het toekomstig ruimte lijk beleid in Nederland. Pro vincies en gemeenten krijgen meer mogelijkheden om wonin gen te bouwen en zelf aan te geven waar ze natuur willen. De PvdA schuift daarmee op richting het CDA en neemt af stand van het ruimtelijk beleid van voormalig PvdA-minister Pronk, die een sterke rol van het Rijk wilde. Balkenende maakte Bos nogmaals duidelijk dat tor nen aan de hypotheekrenteaf trek onbespreekbaar is voor de christen-democraten. Bos op zijn beurt heeft voorge steld in het nieuwe kabinet een minister van Europese Zaken te benoemen. Die zou moeten ope reren vanuit het ministerie van Algemene Zaken van de pre mier. Tot dusver was het Europees be leid de verantwoordelijkheid van een staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. ANP DOETINCHEM - Tientallen mensen hebben aangifte gedaan van pinpasfraude bij een benzi nestation aan de Keppelseweg in Doetinchem. De gedupeerden hebben alle maal op 5 en 6 februari bij het pompstation getankt en met hun pinpas betaald. Later kwa men zij erachter dat er grote be dragen van hun rekening was afgeschreven. In totaal gaat het om meer dan 100.000 euro. Er zijn inmiddels 72 aangiften binnen, meldde de politie giste ren. Het geld is afgeschreven bij pinautomaten in Utrecht en Duitsland. Volgens de politie zijn de gegevens van de bank- pasjes tijdens het pinnen in Doetinchem gekopieerd en wer den er vervolgens valse passen van gemaakt. De benadeelden zijn inmiddels door hun bank schadeloos ge steld. De politie weet nog niet wie er achter de pinpasfraude zit. Vorig jaar werden enkele tank stations in het zuiden van het land de dupe van fraude met pinpassen, onder meer in Breda enVeghel. ANP AMSTERDAM - De Idols-hype heeft gistermiddag voor grote drukte gezorgd in de hoofdstad. Jim (15) en Jamaï (16) deden Amsterdam aan voor een persconferentie in hotel Krasnapolsky op de Dam. Ze zouden daarvoor handtekeningen uitdelen. Maar zodra de RTL-promotiebussen met de mega-portretten van Jim en Jamai op doken, ontstond een massale gekte voor het hotel. Politie te paard moest de weg voor de beide heren vrij maken. Een menigte van een paar duizend joelende meisjes stopte niet met gillen voor ze de jongens hadden ge zien. Naar buiten gaan was voor de twee toen niet veilig meer. Dus werd het zwaai en vanaf het balkon. Waarna de jongens via een zijdeur weer uit het hotel verdwe nen. foto Rick Nederstigt/ANP door Remco Pols AMSTERDAM - Ahold had niet enkele dagen mogen wachten met het bekendmaken van het boekhoudschandaal in de Ver enigde Staten. Het supermarkt concern heeft daarvoor niet de verplichte ontheffing voor het stilhouden van koersgevoelige informatie bij de effectenbeurs aangevraagd, aldus een woord voerder van Euronext gisteren. De beurs reageerde daarmee op toezichthouder AFM (Autori teit Financiële Markten). Die liet gisteren bij monde van voor zitter A. Docters van Leeuwen weten dat Ahold de koersgevoe lige informatie mocht achter houden, omdat het anders in zijn voortbestaan zou zijn be dreigd. Normaal moeten beursgeno teerde bedrijven koersgevoelige informatie 'terstond' bij de beurs bekendmaken. Europese regels staan echter uitzonderin gen toe, aldus Docters van Leeuwen. Die uitzondering is in theorie mogelijk, aldus Euro next, maar dan moet wel ont heffing bij de beurs worden aan gevraagd ,,Datis niet gebeurd", aldus de woordvoerder. De AFM erkent dat koersgevoelige in formatie alleen mag worden stilgehouden met toestemming van de beursautoriteiten. Ahold maakte vorige week maandag bekend dat bij doch ter US Foodservice boekhoud fraude was geconstateerd. Bovendien liet het weten onre gelmatigheden bij de Argentijn se dochter Disco te onderzoeken en stapte topman C. van der Hoeven op. De koers van het aandeel zakte daarop volledig in elkaar en verloor meer dan tweederde van zijn waarde. Voorkennis Ahold stelde de AFM vier dagen eerder op de hoogte van de pro blemen. Beursbedrijf Euronext wist echter tot de bewuste maandag van niets, maar stelt dat de AFM ook de beurs had moeten inlichten. De handel m aandelen is de dagen voor de be kendmaking van Ahold gewoon verder gegaan, maar had wel licht stilgelegd moeten worden, omdat de kans op handel met voorkennis mogelijk was, zo stelt de beurs. AFM vindt niet dat ze de beurs had moeten inlichten. Toen Ahold de onregelmatigheden bij de toezichthouder meldde, is de onderneming gewezen op de re gels over koersgevoelige infor matie. „We hadden niet het idee dat Ahold zich daar niet aan zou houden en hebben het daarom niet aan Euronext doorgege ven". aldus een woordvoerder van AFM. Zowel AFM als Euro next onderzoekt of er sprake is geweest van handel met voor kennis. ANP van onze redactie binnenland OOSTERHOUT - De politie heeft gisteren een 23-jarige man uit Oosterhout (Noord-Brabant) aangehouden op verdenking van op lichting van woningzoekenden. De politie heeft intussen een flink aantal aangiften in onderzoek. De Oosterhouter adverteerde sinds augustus vorig jaar in dagbla den. Hij bood zowel appartementen voor studenten als zeskamerbungalo ws aan. Gedupeerden uit het hele land deden aan betalingen variërend van 47 tot 3300 euro. Daarna hoorden de slachtoffers niets meer van de man. ANP HELMOND - De drievoudige moord die vorige week in Hel mond werd gepleegd, heeft waarschijnlijk te maken met drugs. Het vermoeden van de politie is versterkt door de vondst van enkele kilo's amfeta mine in het huis aan de Staten- laan waar de drie mannen zijn doodgeschoten. Dat heeft een politiewoordvoer der gisteren gezegd. Hi] wilde in het belang van het onderzoek niet zeggen hoeveel kilo amfeta mine er is gevonden. Over het motief voor de moord en de onderlinge relatie van de drie slachtoffers is nog geen dui delijkheid. De politie heeft het rechercheteam dat aan de zaak werkt gisteren uitgebreid tot 45 man. Volgens de woordvoerder is dat gedaan omdat er veel spo ren zijn gevonden tijdens het technisch onderzoek. De politie vond de drie slachtof fers woensdagavond. Buurtbe woners hadden alarm geslagen, omdat de deur van de woning wagenwijd openstond. De slachtoffers waren de 30-jarige bewoner van het huis, een 33-ja- rige man uit Venlo en een 28-ja- nge man uit Oosterhout. ANP Advertentie WEKEN i te-r eenj mshonu Hypotheekrentes worden steeds lager. Bij alle banken. Maar heeft u wel eens op de looptijd gelet? Zowel voor onze Spaarhypotheek, als voor de ProfijtPlan hypotheek en de MeerKeuze hypotheek krijgt u zo'n laag percentage niet voor 1 of 5 jaar maar voor 10 jaar! Bel vandaag nog voor het dichtstbijzijnde Fortis Bank-kantoor 0900-8174 (ca. 0,10/min.) of kijk op www.fortisbank.nl 0 j ij" FORTIS BANK HOORN - Een 45-jarige dronken carnavalsganger uit Zwaag meldde zich gistermorgen bij het politiebureau van Hoorn om een boete van 50 euro te betalen. De man was naar eigen zeg gen lastig geweest. Hij had bij onbekende mensen aangebeld en de carnavalskreet Alaaf geroepen. Hoewel de politieagent de man deze baldadigheid vergaf, stond het feestbeest erop 50 euro boete te betalen. Gistermiddag nodigde de politie de man op het bureau uit. Hij kon zich het nachtelijke bezoek wel herinneren, maarniet dat hij 50 euro had betaald. De man kreeg het bedrag terug, waar na hij jolig vertrok. Op weg naar een volgend feestje. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Van Ardenne (Ontwikkelings samenwerking) stelt 9 miljoen euro beschikbaar aan de Ver enigde Naties voor de hongersnood in Afrika. Dat heeft haar departement gisteren meegedeeld In Afrika worden 40 miljoen mensen bedreigd door honger, aldus de staatsecretaris. Een groot deel daarvan woont in Ethiopië, dat het zwaarst is getroffen door voedseltekorten. Van Ardenne maakt de extra bijdrage bekend aan het begin van een speciale Afrika-week, georganiseerd door de publie ke omroepen. Die hebben de handen ineengeslagen om de lo pende actie (Help hongerend Afrika) van de Samenwerkende Hulporganisaties te ondersteunen. ANP UTRECHT - Een stroomstoring die zondag begon, heeft ook gisteren het treinverkeer in het oosten van het land parten ge speeld. Een groot deel van de dag reden er geen treinen tussen Nijmegen en Arnhem, Den Bosch en Cuijk en Arnhem en Tiel. Op de meeste trajecten werd het treinverkeer in de loop van de dag hervat. Alleen tussen Arnhem en Nijmegen vielen gister avond nog treinen uit Technici waren gisteravond nog bezig met de reparatie van een kabel op de Waalbrug, waar zich zondag kortsluiting voordeed. Ook op een andere plaats, ten zuiden van Nijme gen, was dit het gevalHier waren de problemen echter inmid dels verholpen. Reizigersvereniging Rover heeft minister De Boer (Verkeer en Waterstaat) gisteren gevraagd een onder zoek in te stellen naar de vele storingen op het spoor.ANP DEN BOSCH - De ontploffing in de garage van een politiebu reau in Den Bosch is zondag waarschijnlijk veroorzaakt door de verwarmingsketel. Dat zegt een woordvoerder van de poli tie. Het is nog onduidelijk waardoor de ketel is geëxplodeerd. De schade aan het gebouw is groot. Door de kracht van de ex plosie raakten de muren ontzet. Volgens de politie moeten ze waarschijnlijk worden afgebroken en opnieuw worden opge bouwd. Het dak is verwoest. ANP ZWOLLE - Drie mannen in carnavalskleren hebben gister middag een juwelier in Zwolle overvallen. Stadswachten en andere burgers konden even later twee van de overvallers aanhouden. Het gaat om Poolse mannen van 21 jaar. Ze droe gen een deel van de buit bij zich. De mannen hielden volgens de politie twee medewerkers en twee klanten van de juwelier aan de Oude Vismarkt onder schot. Met hamers sloegen ze vitrines stuk, waaruit ze horlo ges meenamen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) pleit voor het vormen van zogeheten regiogemeenten in de Randstad. De steden Rotterdam, Den Haag en Amsterdam zouden dan nog groter worden, maar dat dient gepaard te gaan met het vormen van deelgemeenten met een 'wettelijk minimumpakket aan taken en bevoegdheden'. Voorzitter Van Kemenade van de ROB denkt dat dit de voor keur heeft boven verplichte sa menwerking via een gemeen schappelijke regeling van gemeenten. Dat laatste doet volgens hem afbreuk aan de eis van democratisch bestuur. Hij hoopt dat de informateurs Leijnse en Donner het advies in brengen in de besprekingen over het beleid van het nieuwe kabinet. Van Kemenade denkt dat vergroting van de steden ook tot gevolg kan hebben dat in de toekomst volstaan dient te worden met een of twee Rand stadprovincies. De ROB stelt ook dat de brand weer nu te weinig gericht is op de regio en te veel op de eigen ge meente. Omgekeerd is de politie te regionaal georganiseerd en zou die meer moeten inspelen op lokaal veiligheidsbeleid. De Raad stelt concreet voor dat sa menwerkende gemeenten een regionaal veiligheidsbestuur vormen. Het bestuur van de brandweerregio, van de genees kundige hulp bij ongevallen en rampen en van de politieregio moeten dan in elkaar worden geschoven. Afhankelijk van de noodzaak tot afstemming van beleid in een regio zijn in de visie van de ROB verschillende modellen moge lijk om het bestuur te verbete ren. Gemeenten, die niet zelf standig hun taken kunnen vervullen, moeten worden sa mengevoegd. Daarnaast is ver plichte of vrijwillige samenwer king mogelijk op basis van de Wet Gemeenschappelijke Rege lingen. ANP WAARLAND - Een 16-jang meisje uit Heerhugowaard is gisterochtend door een ver keersongeval in Waarland (N-Holland) om het leven geko men. Een 18-jarige man uit Waarland raakte gewond. Het meisje zat als passagier in de door de man bestuurde auto. ANP Advertentie C11 Witlof 500 gram 01 Gehakt cordon bleu kilo ,aer 01 Yorkham 200 gram, £5% kilo 0.98 "Effectieve rente 4,8%. Rentewijzigingen voorbehouden. Geldig t/m 14 maart 2003. kilo 11.65 De van/vood-aanbiedingen zl|n alleen geldig met Cfl fi«/i«.*kaail tot en met 9 maart 2003 cn Nu een vollere tas voor minder geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3