Groot windmolenpark op grens Q PZC i: Nierpatiënte Hester Landa wacht op niertransplantatie Een Brommet aan de muur LPF-Zeeland neemt het op voor dragers Lonsdale-kleding 0 Antwerpse haven kiest Nederlands-Belgische combinatie voor bouw turbines Auto bekrast Hogere beloning voor tips over vermist duo A M Ja, ik steun Amnesty International AMNESTY International NIERSTICHTING Epilepsie: dinsdag 4 maart 2003 door Bart De Clerck ANTWERPEN - In Zandvliet, vlakbij de grens met Nederland, verrijst binnenkort een groot windmolenpark. Op de rechter oever van de Schelde, recht te genover de terreinen van het chemiebedrijf BASF, worden 36 windmolens geplaatst. De Belgisch-Nederlandse com binatie Vleemo-Nuon is door het Antwerpse havenbestuur uitverkoren voor de bouw van het tot nu toe grootste wind energiepark op Belgisch grond gebied. De windmolens moeten in 2006 gebruiksklaar zijn. De Antwerpse schepen E. Pai- ron van Leefmilieu- ..Afhanke lijk van het type windmolen en de exacte plaatsing leveren de windmolens elk 5000 tot 6500 megawattuur per jaar. Een ge middeld gezin gebruikt jaar lijks 3,5 tot 5 megawattuur. Een park van deze omvang kan dus milieuvriendelijke stroom leve ren voor 50.000 tot 75.000 ge zinnen In 2002 bedroeg het ge zamenlijke vermogen van alle windmolens in Vlaanderen 29 megawatt. Pairon is een vurig pleitbezor ger van het hele project. „In het begin was er binnen het sche pencollege wat tegenstand, maar nu de bedragen duidelijk worden, staat niets de bouw van dit windmolenpark in de weg", gaat hij verder. Per turbine ontvangt het Ha venbedrijf, en dus langs een om weg ook de stad Antwerpen die voor 100 procent aandeelhou der is van de haven, ongeveer 25.000 euro per jaar. Daar bo venop komt een vaste vergoe ding per geproduceerde mega- HANSWEERT - Aan een auto die geparkeerd stond aan de Nieuwstraat in Hansweert zijn tussen vrijdagmiddag en gister middag vernielingen gepleegd. De auto werd aan de rechterzij de bekrast. Het totale schadebe drag is nog onbekend. watt. De Belgisch-Nederlandse combinatie Vleemo-Nuon mag de windmolens bouwen. Vol gens de schepen van de haven L. Delwaide diende Vleemo-Nuon het beste kwalitatieve en finan ciële bod in van drie kandida ten, de Belgische producent SPE, Vleemo-Nuon en Aspira- vi. Vleemo-Nuon heeft de Ant werpse haven de komende twin tig jaar een opbrengst van 18 miljoen euro gegarandeerd. De eerste twee windmolens ver rijzen in 2004 aan het noordelij ke sluizencomplex (Zandvliet- sluis en Berendrechtsluis). Het windmolenpark zal vanaf Ne derlands grondgebied goed zichtbaar zijn; het energiepark wordt gebouwd op nog geen ki lometer van de Belgisch-Neder landse grens. Het windpark in de Antwerpse haven is het op een na grootste, waarvoor tot nu toe toestem ming is verleend. Alleen het project van Seanergy - de com binatie Electrabel-Jan De Nul - waarbij een windmolenpark voor de kust van Knokke-Heist wordt gebouwd, is nog iets gro ter met een vermogen van 100 megawatt. Vogelrichtlijn Veel tegenwind voor de komst van het windmolenpark wordt niet meer verwacht. De Vlaamse overheid, die de bouwvergun ning moet afleveren, kan in principe nog stokken in de wie len steken, maar uit informele contacten tussen de stad Ant werpen en de Vlaamse overheid blijkt dat er nauwelijks proble men zijn te verwachten. Erwin Pairon,Op de plek in kwestie is er bijzonder weinig bewoning. Maar we zullen ons wel moeten houden aan de Europese vogel richtlijn die bepaalde milieuge bieden beschermt." Of de stad Antwerpen ook rechtstreeks ge bruik zal maken van de groene stroom blijft onduidelijk. Pro ducenten van groene stroom ge nieten een subsidie van de over heid, maar ze leveren de groene stroom aan het net. Naar welke afnemer de groene stroom ten slotte wordt gedistribueerd, is moeilijk te achterhalen. Het Vlaamse windmolenpark staat gepland op de rechteroever van de Schelde, recht tegenover de terreinen van BASF. foto Wim Kempenaers door Wilma Valk OOSTBURG - Bekende en on bekende Zeeuwen helpen King'ori in Tanzania door een kunstwerk te maken. Op 29 maart wordt een veiling gehou den van heel aparte kunstwer ken, gemaakt door Zeeuwen. De opbrengst komt ten goede aan de plaats in Tanzania. King'ori bestaat uit twee dor pen met ruim zevenduizend in woners. In het najaar van 2002 zijn de SOW-gemeentes in Oost burg en Zuidzande gestart met een aantal projecten om bijdra gen te kunnen leveren aan de medische voorzieningen in de dorpen. De veiling op 29 maart in de Ne derlands Hervormde Kerk te Oostburg wordt geleid door de vooral in de regio bekende vei lingmeester Ab Verhage. Er zijn totaal 23 kunstwerken die spe ciaal voor dit doel zijn gemaakt. Bekende Zeeuwen hebben hier aan hun medewerking verleend en zo zijn er heel bijzondere schilderijen en andere zaken vervaardigt. Op de lijst van de kunstenaars staan dan ook namen zoals die van de commissaris der Konin gin, burgemeester E. Brommet van Sluis, Bert van Leerdam van Omroep Zeeland, pastoor Gilliet uit Breskens en de plaat selijke predikanten. Wie er straks een echte Brommet, van Gelder of van Leerdam aan zijn muur wil hangen moet zeker de veiling bezoeken. De kerk is open vanaf 14.00 uur en een uur later start Verhage met de ver koop van de aangeboden wer ken. Het initiatief om gelden bijeen te brengen voor medische zorg in King'ori is genomen naar aanleiding van een verzoek van een der gemeenteleden, Joyce van Dronkelaar-Kessy. Zij is af komstig uit dit do'-p. De voorlopig laatste actie voor dit project is op 30 april, dan is er een grote fancy-fair in Pro Rege in Oostburg. Tot nu toe is een bedrag van 3845 euro bij eengebracht. door Ron Magnée MIDDELBURG - De LPF-Zee land steunt de fans van het kle dingmerk Lonsdale. Onlangs stelden twee Middelburgse scholen het dragen van het merk aan de kaak. Volgens de LPF handelen de schooldirecties hiermee 'inconsequent en onde mocratisch'. „Ga in dialoog met de jongeren die Lonsdale dragen. Haal asielzoekers naar school. Hier over moet gediscussieerd wor den. Maar een verbod werkt absoluut niet", stelt H. Smits, provinciaal lijsttrekker van de LPF. De partij neemt het hiermee op voor dragers van het Britse kle dingmerk Lonsdale Onlangs besloten de stedelijke scholen gemeenschap Nehalennia en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) de strijd aan te binden met deze mode. Het gaat niet alleen om Lons dale-kleding, maar ook om bomberjacks of legerkistjes. De kleding zou associaties met ex treem-rechts oproepen. Leer lingen van de scholen die derge lijke kleding dragen, kunnen rekenen op een gesprek met de schoolleiding. „Over kledingstukken waarbij vrouwen hun gezicht bedekken wordt eindeloos gediscussieerd voordat we heel voorzichtig zeggen dat het niet wenselijk is", vertelt Smits. „Iedereen weet dat een gezichtssluier niet in onze samenleving past en ir ritatie opwekt. Terwijl als het om onze eigen jongeren gaat Lonsdale-kleding direct zonder pardon wordt verboden." Averechts Volgens Smits werkt een derge lijke maatregel averechts. „Als je jongeren oplegt bepaalde kle ding niet te dragen, gaan ze dat juist doen. Net zoals wanneer je ze verbiedt om na elven te gaan stappen, ze dat toch gaan doen. Ik vind dit besluit dan ook niet slim." De lijsttrekker van de LPF pleit voor een dialoog: „O een discussieavond. Nodig oc^ asielzoekers uit en laat die vei< tellen wat ze allemaal hebbe meegemaakt. Dan beseffenjk! geren vanzelf wat voor mazztj ze hebben dat ze in Nederlaa Volgens Smits heeft ze bij stek recht van spreken. „Ik inde loop der jaren dertig pleq| kinderen in huis gehad, was van sommigen jaren achteres Ik durf wel te zeggen dat ;i kwestie uitleggen aan jongen de beste oplossing is. WEMELDINGE - Familie e vrienden van Marcel en Jacc Wilderom hebben besloten h beloningsbedrag voor het It rugvin den van de vermist broers, te verhogen van lOOOto maximaal 10.000 euro. Zij ho pen daarmee meer aandacht i de Filipijnse en Maleisischei» dia te krijgen, zodat de kans ft waardevolle informatie tot neemt. De vermissing duurt al tweed halve maand. Jacco Wildere;! uit Wemeldinge en zijn broa Marcel uit Tilburg vertrokkq woensdag 18 december same! met Klaas Bisschop uit Diemej en de Filipijnse mannen Leondj do Capistrano en Alejandro Mr ningo voor een boottocht vam Siquijor naar het eiland Apoc de Filipijnen. Sindsdien is nir. meer van hen vernomen. 0® van de boot is niets teruggevo:- den. Het thuisfront geeft de mot: niet op en blijft alles prober? om meer zekerheid te krijga over het lot van de vermiste.' Zij houdt de kans van een om voering door rebellen of pirate rij nog altijd open. Het ministe rie van Buitenlandse Zake sluit dit uit en gaat ervan uit dr de boot is gekapseisd en date opvarenden zijn verdronken. 1 i het beschoelen 1 ïdere voet V Specialist in het beschoeien van iedere voet Enige schoenconsulent in de regio Gratis voetbeoordeling, maak een afspraak Maten 18 t/m 50. J is parkeren voor de deur 1 De beste merken in M één collectie We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International 4,50 per maand anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer Naam/voorletters m I I I M M M I I Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening •Doorhalen wat niet van toepassing is Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op wwwamnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Bij meer dan 40.000 Nederlanders werken de nieren slecht en bij dui zenden patiënten helemaal niet. Zij moeten, om in leven te blijven, dia- lyseren: een intensieve en belas tende behandeling. Elk jaar weer komen er ruim 1.400 dialysepa tiënten bij die deze zware behan deling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie. Maar, de gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie is op dit mo ment vier jaar. Hester Landa (23) kan erover mee praten. Vijfjaar geleden werd ze nier patiënt. Drie keer per week sporten, uitgaan: het zit er allemaal niet meer in. Maar Hester bruist nog steeds van de energie en werkt vijftien uur per week als managementassistente. "Ook bezoek ik middelbare scholen om voorlichting te geven over orgaan donatie. Hoewel ook ik op de wacht lijst sta, doe ik dit werk niet voor me zelf. We kunnen toch niet accepteren dat er jaarlijks honderden mensen onnodig overlijden!" Relativeren "Na vijf jaar ben ik inmiddels aardig gewend aan mijn ziekte. Als je je niet precies aan de regels houdt wordt je teruggefloten door je lichaam. Zo simpel is dat. Voordat ik deze ziekte had, sportte ik drie keer per week. Nu moet ik iedere week kiezen of ik wil sporten of liever naar een verjaardag ga of iets anders sociaals doe. Wel wil ik later heel graag kinderen. Maar daarvoor moet je getransplanteerd zijn." Steun de Nierstichting De Nierstichting zet zich in voor nier patiënten. Zo werkt de Nierstichting aan uitbreiding van het aantal nier transplantaties en geeft uitleg over het belang van orgaandonatie. De Nierstichting financiert ook veel we tenschappelijk onderzoek ter verbe tering van de behandeling en het voorkómen van nierziekten. Daar naast geeft de Nierstichting individu ele hulp aan nierpatiënten en steunt projecten die daaraan bijdragen. De Nierstichting kan haar werk doen dankzij donateurs, collectanten en andere sympathisanten. Iedere bij drage in de vorm van een financiële gift of activiteit voor de Nierstichting is daarom van harte welkom. Nierstichting Nederland Gratis informatielijn nierziekten: 0800 - 388 00 00 Internet: www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum soms ben je er even niet bij Nationaal Epilepsie Fonds De Macht van het Kleine Word donateur giro 222111 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900-82124 11 «o.io p«r minuut) www.epilepsie.nl Postbus 270 3990 6B Houten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36