Goese proef met fysiotherapie Q PZC Vlissingers reinigen Spaans strand l'Ps over vermist duo llll Nierpatiënte Hester Landa wacht op niertransplantatie LPF-Zeeland neemt het op voor dragers Lonsdale-kleding Hogere beloning voor Verwijsbrief van huisarts in sommige gevallen niet meer nodig "1 Diefstal Ja, ik steun Amnesty International D anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer 1 1i 1 1 ImL AMNESTY NIERSTICHTING Epilepsie: Geef gehoor aan de roep van de grutto dinsdag 4 maart 2003 door Ron Maqnée MIDDELBURG - De LPF-Zee- land steunt de fans van het kle dingmerk Lonsdale. Onlangs stelden twee Middelburgse scholen het dragen van het merk aan de kaak. Volgens de LPF handelen de schooldirecties hiermee 'inconsequent en onde mocratisch'. „Ga in dialoog met de jongeren die Lonsdale dragen. Haal asielzoekers naar schoolHier over moet gediscussieerd wor den. Maar een verbod werkt niet", steltH. Smits, provinciaal lijsttrekker van de LPF. De partij neemt het hiermee op voor dragers van het Britse kle dingmerk Lonsdale. Onlangs besloten de stedelijke scholen gemeenschap Nehalennia en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) de strijd aan te binden met deze mode. Het gaat niet alleen om Lonsdale-kleding, maar ook om bomberjacks of legerkistjes. De kleding zou associaties met ex treem-rechts oproepen. Leer lingen van de scholen die derge lijke kleding dragen, kunnen rekenen op een gesprek met de schoolleiding. i derg; „Over kledingsstukken waart* vrouwen hun gezicht bedekke wordt eindeloos gediscussieer voordat we heel voorzicht, zeggen dat het niet wenseli is", vertelt Smits. „Iedereè weet dat een gezichtssluier m in onze samenleving past eni. ritatie opwekt. Terwijl als b om onze eigen jongeren j Lonsdale-kleding direct zoi pardon wordt verboden." Averechts Volgens Smits werkt een lijke maatregel averechts. „A- je jongeren oplegt bepaalde kJ ding niet te dragen, gaan zed juist doen Ik vind dit besli dan ook niet slim. De lijsttrekker van de LPF pl voor een dialoog: „Organi een discussieavond. Nodig asielzoekers uit en laat die vet] tellen wat ze hebben mt maakt. Dan beseffen jongt wat voor mazzel ze hebben ze in Nederland wonen. Volgens Smits heeft ze bij uiij stek recht van spreken. „Ik het i n de loop der j aren dertig pleeg} kinderen in huis gehad, waar van sommigen jaren achtereen] Ik durf wel te zeggen dat kwestie uitleggen aan jongere: de beste oplossing is. Vrijwilligers worden tijdens het schoonmaken van de kustlijn overvallen door de golven. foto Miguel Vidal/Reuters door Rolf Bosboom af Siquijor naar het eiland As door Mieke van der Jagt GOES - Gezondheidscentrum De Pijlers in Goes doet mee in een landelijk proefproject, waarin ziekenfondsverzeker den in bepaalde gevallen zonder verwijsbrief van de huisarts naar de fysiotherapeut kunnen. Daarmee worden huisartsen ontlast, kunnen kosten worden bespaard en kan de patiënt zon der omwegen worden geholpen. TNO Preventie en Gezondheid voert de proef, die een jaar gaat duren, uit in opdracht van het College voor Zorgverzekerin gen. Uitgangspunt is een doel matiger procedure en de ver mindering van de werkdruk op huisartsen. In heel Nederland zijn acht proefprojecten aange wezen, zorgvuldig verdeeld over stedelijke en plattelands gebieden. De Pijlers in Goes is uitgekozen omdat er meer huis artsen werken en omdat er een fysiotherapeutische praktijk is. Ziekenfondspatiënten hoeven vanaf 1 februari geen afspraak met de dokter meer te maken bij sportblessures, andere acute klachten, terugkerende klach ten aan het bewegingsapparaat of chronische klachten Ze kun nen meteen een afspraak maken bij de fysiotherapeut, die een diagnose stelt. Die diagnose kan ertoe leiden dat de patiënt toch wordt teruggestuurd naar de huisarts. De fysiotherapeuten in de Pijlers hebben een speciale aanvullende opleiding gekre gen om ook klachten van het be wegingsapparaat die een ande re oorzaak kunnen hebbben, te herkennen. Het is goed mogelijk dat de fysiotherapeut behande ling niet noodzakelijk vindt of wil uitstellen. In de overige ge vallen zal de therapeut, zoals Uit een woning aan de Zuids traat in Westkapelle zijn tussen zondagavond en gisterochtend twee portemonnees gestolen. In de portemonnees zaten waarde papieren en honderden euro's. gebruikelijk, een behandeling voorstellen en beginnen. Alle behandelingen worden gedocu menteerd teruggekoppeld naar de huisarts. Vooral bij sportblessures en klachten waarvoor mensen al eerder bij de fysiotherapeut zijn behandeld, kan de directe toe gankelijkheid van de fysiothe rapeut een hoop ellende sche len. De voorgeschreven gang van zaken is dat iemand die een blessure oploopt bij het voetbal len op zondag, voor maandag een afspraak maakt met de huisarts, die dan ook met een wachtkamer vol gezwollen le dematen zit. In veel gevallen schrijft de huisarts een verwijs brief voor de fysiotherapeut, met wie weer een afspraak moet worden gemaakt. De fysiothe rapeut, wiens deskundigheid op bepaalde specifieke terreinen die van de huisarts overstijgt, stelt vervolgens een eigen dia gnose en stelt een behandeling voor. Door de gang naar de huis arts eruit te laten, kunnen kos ten en veel moeite worden be spaard. De fysiotherapeuten kunnen in de proef, behalve terug naar de huisarts of naar het ziekenhuis, ook mensen verwijzen naar oe fentherapieën als Mensendieck en Cesartherapie. Voor de be handelingen blijven, ook in de proef, dezelfde regels gelden: negen behandelingen, eventu eel gevolgd door negen vervolg- behandelingen uit de aanvul lende verzekering. Effecten Na een jaar worden de effecten van de proef bekeken Als die gunstig zijn, lijkt het voor de hand te liggen dat het systeem breder wordt ingevoerd. De huisartsen die in Goes meedoen zijn J, Huysman, R. Posthumus, A. Joosse, H. Slager. J. van Straalen en J van der Werff. De direct toegankelijke fysiothera peuten zijn werkzaam in de Maatschap Platier-de Pagter in De Pijlers. De CZ-groep, waar de meeste verplicht verzekerde klanten van de Pijlers verzekerd zijn, is nauw betrokken in de proef. door Melita Lanting C ARNO TA - Wietse en Mary Haak uit Vlissingen zijn dage lijks van tien uur 's ochtends tot zes uur 's avonds te vinden in de voormalige conservenfabriek van Lira in Spanje. Het echt paar coördineert van daar uit de schoonmaakactie van de met olie vervuilde stranden in het kleine vissersplaatsje. Ze doen dat samen met een vrijwilliger uit Rusland. Sinds twee weken verblijft het echtpaar in Spanje om samen met andere vrijwilligers de olie op de stranden op te ruimen. De olie komt uit het wrak van de Prestige, die in november vorig jaar zonk. Wietse Haak: „Dage lijks werken tussen de 70 en 150 vrijwilligers aan het schoonma ken van de stranden rond Lira. Wij zorgen er voor dat al die vrijwilligers laarzen krijgen, beschermende kleding, een mondkapje en een beschermen de bril. Verderzorgen wij ervoor dat de mensen weten naar welk strand ze moeten en verdelen de taken. Iemand wordt aangewe zen als aanspreekpunt en twee vrijwilligers hebben 'manos li tre schone handen. Zij moeten bij de schoonmakers de neus snuiten, broodjes in de mond stoppen of te drinken geven. Als je eenmaal aan het olieruimen bent, kan je zelf niets meer. On dertussen zijn wij zelf druk be zig met de organisatie van het schoonmaken van de laarzen en beschermende kleding. Dat ligt torenhoog opgestapeld en daar moet iets aan gebeuren. Dat soort dingen is in Spanje minder goed georganiseerd." In de eerste week stonden de Vlissingers zelf op het strand om olie in vaten te scheppen. Een klus die de honderden vrijwilli gers maximaal vijf dagen mo gen doen. Langer is onverant woord, omdat de vrijwilligers dan teveel gevaar lopen op ge zondheidsschade door de scha delijke dampen uit de olie. Dode vogels treffen de vrijwilli gers niet aan. Volgens Haak sterven de meeste dieren op zee omdat het wrak van de Prestige ver uit de kust ligt. Wietse en Mary Haak hopen volgende week weer een aantal dagen op het strand te staan. 15 maart ke ren ze terug naar Nederland. WEMELDINGE - Familie en vrienden van Marcel en Jacco Wilderom hebben besloten het beloningsbedrag voor het te rugvinden van de vermiste broers, aanzienlijk te verhogen. Zij hopen daarmee meer aan dacht in de Filipijnse en Ma leisische media te krijgen, zodat de kans op waardevolle infor matie toeneemt. Jacco Wilderom uit Wemeld inge en zijn broer Marcel uit Tilburg vertrokken woensdag 18 de cember voor een boottocht van- op de Filipijnen. Sindsdien is niets meer vanht vernomen. Gezien de stromingsgegeves op het moment van de verat sing, achten familie en vriendé het mogelijk dat de vijf zijns: gedreven richting Maleisië. Hf nieuwe opsporingsberié waaraan zij werken, wore daarom naar allerlei adresse op zowel de Filipij nen als in Ma leisië verspreid. In het bericjj wordt ook melding gemaakt vz de beloning, die is verhoogd vd 1000 naar maximaal 10.000 et ro. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International 4,50 per maand Naam/voorletters Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening •Doorhalen wat niet van toepassing is Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl International Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Bij meer dan 40.000 Nederlanders werken de nieren slecht en bij dui zenden patiënten helemaal niet. Zij moeten, om in leven te blijven, dia- lyseren: een intensieve en belas tende behandeling. Elk jaar weer komen er ruim 1.400 dialysepa tiënten bij die deze zware behan deling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie. Maar, de gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie is op dit mo ment vier jaar. Hester Landa (23) kan erover mee praten. Vijf jaar geleden werd ze nier patiënt. Drie keer per week sporten, uitgaan: het zit er allemaal niet meer in. Maar Hester bruist nog steeds van de energie en werkt vijftien uur per week als managementassistente. "Ook bezoek ik middelbare scholen om voorlichting te geven over orgaan donatie. Hoewel ook ik op de wacht lijst sta, doe ik dit werk niet voor me zelf. We kunnen toch niet accepteren dat er jaarlijks honderden mensen onnodig overlijden!" Relativeren "Na vijf jaar ben ik inmiddels aardig gewend aan mijn ziekte. Als je je niet precies aan de regels houdt wordt je teruggefloten door je lichaam. Zo simpel is dat. Voordat ik deze ziekte had, sportte ik drie keer per week. Nu moet ik iedere week kiezen of ik wil sporten of liever naar een verjaardag ga of iets anders sociaals doe. Wel wil ik later heel graag kinderen. Maar daarvoor moet je getransplanteerd zijn." Steun de Nierstichting De Nierstichting zet zich in voor nier patiënten. Zo werkt de Nierstichting aan uitbreiding van het aantal nier transplantaties en geeft uitleg over het belang van orgaandonatie. De Nierstichting financiert ook veel we tenschappelijk onderzoek ter verbe tering van de behandeling en het voorkómen van nierziekten. Daar naast geeft de Nierstichting individu ele hulp aan nierpatiënten en steunt projecten die daaraan bijdragen. De Nierstichting kan haar werk doen dankzij donateurs, collectanten en andere sympathisanten. Iedere bij drage in de vorm van een financiële gift of activiteit voor de Nierstichting is daarom van harte welkom. ««5S«u» Nierstichting Nederland Gratis informatielijn nierziekten: 0800 - 388 00 00 Internet: www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum soms ben je er even niet bij Sgjj Nationaal Epilepsie Fonds De Macht van het Kleine Word donateur giro 222111 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900-8212411 (eo.io p«r minuut) www.epilepsie.nl Postbus 270 3990 GB Houten Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst-1 pakket, regelmatig het magazine VOGELS. "T Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Ik word lid voor (minimaal 18,15 p,j.) O Ik machtig Vogelbescherming Nederiand om bovenstaand bedrag |aa#i j tot wederopzegging a( te schrijven van mijn bank/glrorekenlng 1 I I I I I I I I I .11 O Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd. Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar Vogelbescherming Nederiand, k Antwoordnummer 1974, 3700 W8 Zeist Kijk op www.vogelbesdienning.nl Vogelbescherming of bel 030-6937744 NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30