Bomen Tholen blijven heikel punt PZC Groot windmolenpark op rechteroever van Schelde PvdA op de bres voor openbaar vervoer LPF-Zeeland neemt het op voor dragers Lonsdale-kleding Een eeuweling kan mooi verhalen Raadscommissie komt opnieuw niet tot besluit GroenLinks biedt ziekenhuis symbolisch extra bedden aan Sterren kijken 11 Vandalen vernielen bushokje Gsm uit auto gestolen Busje vernield in Clinge New York City vast in Terneuzen Tas met sleutels gestolen uit auto Bromfietsen gestolen Vernielingen aan auto agenda dinsdag 4 maart 2003 door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De commissie gemeentelijke ont wikkeling van de gemeente Tholen kon gisteravond op nieuw niet tot een besluit komen over de kap en het vervangen van bomen in het plan buiten zorg voor Tholen-stad. Het punt stond gisteren voor de derde keer op de agenda, maar een be spreking van zo'n anderhalf uur bracht geen uitkomst. Het gaat nog altijd om de bomen aan de Meanderlaan, de Oran- gerie en de Pergola in Tholen. In het eerste voorstel van het colle ge ging het om de kap van de 216 bomen die hier aan de straat staan en daar schade aan toe brengen door ongebreidelde wortelgroei. De bomen zouden worden vervangen door 108 nieuw te planten bomen. De commissie stemde tegen omdat ze niet voldoende was overtuigd van de noodzaak. Ook bleken er omwonenden tegen het plan te zijn, onder meer omdat het laaneffect zou verdwijnen bij het slechts voor de helft her plaatsen van bomen. Er kwam een nieuw voorstel. Hierin kwamen er 114 in plaats van 108 bomen terug, verder was er meer onderbouwing voor de noodzaak van het vervangen aangegeven. Daar bleef het in houdelijk bij in het nieuwe voorstel. Voor A. Piet van de Christenunie was dat voldoen de aanleiding om te vragen of het punt van de agenda kon worden geschrapt, omdat hij door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een zo compleet mogelijk ziekenhuis in Zierik- zee dat goede, toegankelijke en bereikbare basisgezondheids zorg biedt. Dat moet er volgens GroenLinks zo snel mogelijk komen. GroenLinks-fractieleider Fem ke Halsema gaat het Groeri- Links-standpunt morgen kracht bijzetten met het symbo lisch aanbieden van extra zie kenhuisbedden. De actie is een initiatief van GroenLinks Zee land. Dat maakt zich, samen met vele anderen, ernstig zorgen over de gezondheidszorg op Schouwen-Duiveland. In een paar jaar tijd is het Zweeds Ro de Kruis ontmanteld tot niet veel meer dan een veredelde po likliniek. CDA-minister A. de Geus beloofde begin dit jaar zich te zullen inzetten voor een profielziekenhuis. GroenLinks door Ron Maqnée MIDDELBURG - De LPF-Zee- land steunt de fans van het kle dingmerk Lonsdale. Onlangs stelden twee Middelburgse scholen het dragen van het merk aan de kaak. Volgens de LPF handelen de schooldirecties hiermee 'inconsequent en onde mocratisch'. ,,Ga in dialoog met de jongeren die Lonsdale dragen. Haal asielzoekers naar school. Hier over moet gediscussieerd wor den. Maar een verbod werkt absoluut niet", stelt H. Smits, provinciaal lijsttrekker van de LPF. De partij neemt het hiermee op voor dragers van het Britse kle dingmerk Lonsdale. Onlangs besloten de stedelijke scholen gemeenschap Nehalennia en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) de strijd aan te binden met deze redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl geen zin had om opnieuw veel tijd te besteden aan een voorstel dat zijns inziens niet wezenlijk was veranderd. Hij kreeg vol doende steun en het punt werd niet besproken. Voor een aantal omwonenden die wilden inspre ken was dat een reden om kwaad weg te lopen. Zij wilden, in tegenstelling tot wat eerdere bewoners aangaven, wel dat de bomen verdwijnen vanwege de schade die ze veroorzaken. Piet kwam er gisteravond nog op terug, door te zeggen dat het hem speet dat hij bewoners de kans had ontnomen hun stand punt duidelijk te maken. Een aantal buurtbewoners wilde twee deskundigen opvoeren. De insprekers gaven aan bomen- deskundigen te hebben bena derd die uit onderzoek conclu deerden dat er voor een deel van de bomen wortelbegeleiding mogelijk is. Deze geleiding moet er voor zorgen dat de wortels dusdanig groeien dat er geen schade meer wordt aangericht; dus zouden de bomen kunnen blijven staan. Wethouder L. van Doorn noemde deze beweringen een diskwalificatie voor de groenspecialist van de gemeen te, die toch duidelijk had gesteld dat het kappen van alle bomen noodzakelijk is. Vervolgens ging het nog over verschillende fasen, waarbij het vervangen van bomen in de ene fase noodzakelijker is dan in de andere. Uiteindelijk zat de commissie, kortom, met drie fasen, twee verschillenden zienswijzen van deskundigen en bewoners die niet hetzelfde willen. Tot een advies leidde dit niet, maar er werd wel besloten dat het vraagstuk rijp was om in de raad te worden behandeld. Hierbij was wel duidelijk de boodschap dat de twee stand punten van de deskundigen met elkaar moeten worden vergele ken. De uitkomst hiervan zal waar schijnlijk doorslaggevend zijn voor het raadsbesluit dat vol gende week moet volgen. Zeeland is vast van plan de mi nister te dwingen zich aan die belofte te houden én de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen die zeer sceptisch staat tegen over de plannen van de minister - te overtuigen van de noodzaak Een profielziekenhuis houdt voor GroenLinks in een zieken huis met een huisartsenposteen herstelafdeling, een short stay- afdeling, een ambulancepost bij het ziekenhuis en een extra am bulancepost in Westerschou- wen. Als symbolische aanzet naar de 'wederopbouw' van het ziekenhuis gaat Halsema samen metlijsttrekkerM. Wiersma van GroenLinks Zeeland zieken huisbedden aanbieden. De vrachtwagen wordt rond 10.00 uur verwacht bij het bus station aan de Grachtweg. Daar worden de ziekenhuisbedden uitgeladen en in optocht door GroenLinks-leden naar het hospitaal gereden. De PvdA liet zich gisteren zien op het station in Goes; tot discussies over het openbaar vervoer kwam het nauwelijks, foto Willem Mieras mode. Het gaat niet alleen om Lonsdale-kleding, maar ook om bomberjacks of legerkistjes. De kleding zou associaties met ex- treem-rechts oproepen. Leer lingen van de scholen die derge lijke kleding dragen, kunnen rekenen op een gesprek met de schoolleiding. „Over kledingsstukken waarbij vrouwen hun gezicht bedekken wordt eindeloos gediscussieerd voordat we heel voorzichtig zeggen dat het niet wenselijk is", vertelt Smits. „Iedereen weet dat een gezichtssluier niet in onze samenleving past en ir ritatie opwekt. Terwijl als het om onze eigen jongeren gaat Lonsdale-kleding direct zonder pardon wordt verboden." Averechts Volgens Smits werkt een derge lijke maatregel averechts. „Als je jongeren oplegt bepaalde kle ding niet te dragen, gaan ze dat juist doen. Net zoals wanneer je ze verbiedt om na elven te gaan stappen, ze dat toch gaan doen. Ik vind dit besluit dan ook niet slim." De lijsttrekker van de LPF pleit voor een dialoog: „Organiseer een discussieavond. Nodig ook asielzoekers uit en laat die ver tellen wat ze allemaal hebben meegemaakt. Dan beseffen jon geren vanzelf wat voor mazzel ze hebben dat ze in Nederland wonen." Volgens Smits heeft ze bij uit stek recht van spreken. „Ik heb inde loop der j aren dertig pleeg kinderen in huis gehad, waar van sommigen jaren achtereen. Ik durf wel te zeggen dat de kwestie uitleggen aan jongeren, de beste oplossing is. MIDDELBURG - Volkssterren wacht Philippus Lansbergen in Middelburg opent vrijdag 7 maart en zaterdagavond 8 maart de deuren voor publiek. Als het helder weer is, worden er telescopen opgesteld waarmee Saturnus en Jupiter kunnen worden bewonderd. Jan Min derhout houdt een lezing over 'lichthinder' en Rijk-Jan Kop- pejan laat zien wat amateurs in de sterrenkunde allemaal doen. Belangstellenden zijn beide avonden vanaf 19.30 uur wel kom. door Steffan ter Maat GOES - In aanloop naar de Statenverkie zingen van 11 maart heeft de Partij van de Arbeid zich gisteren opgeworpen als voor vechter van het openbaar vervoer. De kan didaat-Statenleden lieten zich zien bij het station van Goes en de daarnaast gelegen bushaltes. De bedoeling was, de discussie aan te gaan met de reizigers. Het bleef ech ter vooral bij het uitdelen van foldertjes. „Mensen reageren op zich wel positief, maar de meesten hebben niet echt veel tijd voor een gesprek over het openbaar vervoer legt PvdA'er Theo Post uit. Gedeputeerde en PvdA-lijsttrekker G. de Kok was ook op het trein- en busstation aanwezig. Ondanks de matige respons ziet hij toch het belang in van de aanwezigheid van zijn partij. „Natuurlijk zouden we graag meer gesprekken aangaan. Je hoort dan namelijk van de mensen wie het aan gaat wat er volgens hen met het openbaar vervoer moet gebeuren en wat ze van de rol van onze partij hierin vinden", legt de lijst trekker uit.,Maar ik vind dat we in deze pe riode juist extra zichtbaar moeten zijn. Ik ervaar dat mensen het prettig vinden als je laat zien waarvoor je staat en wat dat be treft is ook alleen het uitdelen van folders al zinvol." Volgens De Kok is het niet om het even wel ke partij er dit keer weer bij de bushalte of het perron staat: „Ik geef toe dat Groen Links ook heel veel doet voor de reizigers die gebruik maken van het openbaar vervoer, maar voor de rest zul je echt niet elke partij hier vinden. Neem de buslijn Yerseke-Goes. Die dreigde te verdwijnen, maar dat is nu tot en met 2005 in elk geval geregeld. Maar hoe het daarna gaat, is nog niet bekend. Wij vin den dat als er te weinig geld voor het open baar vervoer is, er dan misschien vanuit de provincie geld bij moet. Dat is een keuze die je maakt en die maakt zeker niet elke partij." Vandaag begeven de PvdA-kandidaten zich onder het winkelende en marktbezoekende publiek. Vrijdag wordt het jongerencen trum Colours in Goes bezocht en beginnen de PvdA'ers vanaf 16.30 uur een kroegen tocht om met jongeren over veiligheidalco hol- en drugsgebruik te praten. door Bart De Clerck ANTWERPEN - In Zandvliet, vlakbij de grens met Nederland, verrijst binnenkort een groot windmolenpark. Op de rechter oever van de Schelde, recht te genover de terreinen van het chemiebedrijf BASF, worden 36 windmolens geplaatst. De Belgisch-Nederlandse com binatie Vleemo-Nuon is door het Antwerpse havenbestuur uitverkoren voor de bouw van het tot nu toe grootste wind energiepark op Belgisch grond gebied. De windmolens moeten in 2006 gebruiksklaar zijn. De Antwerpse schepen E. Pai- ron van Leefmilieu: „Afhanke lijk van het type windmolen en de exacte plaatsing leveren de windmolens elk 5000 tot 6500 megawattuur per jaar. Een ge middeld gezin gebruikt jaar lijks 3,5 tot 5 megawattuur. Een park van deze omvang kan dus milieuvriendelijke stroom leve ren voor 50.000 tot 75.000 ge zinnen." In 2002 bedroeg het ge zamenlijke vermogen van alle windmolens in Vlaanderen 29 megawatt. Pairon is een vurig pleitbezorger van het hele pro ject. „In het begin was er binnen het schepencollege wat tegen stand, maar nu de bedragen dui delijk worden, staat niets de bouw van dit windmolenpark in de weg", gaat hij verder. Per turbine ontvangt het Ha venbedrijf, en dus langs een om weg ook de stad Antwerpen die voor 100 procent aandeelhou der is van de haven, ongeveer 25.000 euro per jaar Daar bo venop komt een vaste vergoe ding per geproduceerde mega watt. De Belgisch-Nederlandse combinatie Vleemo-Nuon mag de windmolens bouwen. Vol gens de schepen van de haven L. Delwaide diende Vleemo-Nuon het beste kwalitatieve en finan ciële bod in van drie kandida ten, de Belgische producent SPE, Vleemo-Nuon en Aspira- vi. Vleemo-Nuon heeft de Ant werpse haven de komende twin tig jaar een opbrengst van 18 miljoen euro gegarandeerd. De eerste twee windmolens ver- HEINKENSZAND - Vandalen hebben afgelopen weekeinde huisgehouden in een bushokje aan de Heinkenszandseweg in Heinkenszand. Er werd een ruit van het hokje vernield. De schade bedraagt honderden euro's. MIDDELBURG - Uit een auto die geparkeerd stond in de Piet Heinstraat in Middelburg werd zondag tussen 's middags kwart voor vijf en half zeven 's avonds een mobiele telefoon gestolen. Het toestel heeft een waarde van enkele honderden euro's, wat de schade aan de auto kost is nog onbekend. CLINGE - Aan een personenbusje dat geparkeerd stond in de Sterredreef in Clinge, zijn tussen zondagavond zes uur en gis terochtend half tien diverse vernielingen gepleegd. Beide bui tenspiegels werden afgebroken, de ruitenwissers zijn ver dwenen en de rechterachterband werd lekgestoken. TERNEUZEN - Het Franse binnenschip New York City (698 ton) is gistermorgen om half zeven vastgelopen op de westelij - ke havendam van de Veerhaven in Terneuzen. Het met graan geladen binnenschip was onderweg van Hansweert naar Gent en moest schutten via de Oostsluis. Ondanks waarschuwingen van de verkeerspost voer de schip per per ongeluk de oude veerhaven binnen. Toen de schipper achteruit de haven wilde verlaten, werd het schip door de eb- stroom op de havendam gezet. De sleepboot Anton-V van de Unie van Reddings- en Sleep diensten moest er aan te pas komen om het schip vlot te trek ken. Na inspectie bleek er geen schade te zijn en kon de schip per de reis vervolgen. VLISSINGEN - In een auto die geparkeerd stond op de par keerplaats van het Nollebos in Vlissingen is gistermiddag in gebroken. Uit de auto werd een tas met daarin sleutels wegge nomen. Het schadebedrag is nog onbekend. VLISSINGEN - Aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen is gisteren tussen kwart voor zeven 's ochtends en kwart voor zes 's middags een bromfiets gestolen. Het gaat om een rode Hon da, type SZX50SX met het verzekeringsplaatje BFL184. De bromfiets heeft een waarde van honderden euro's. Tussen gistermiddag kwart voor vijf en gisteravond negen uur verdween een tweede bromfiets in de Willem Roelofsz- laan in Vlissingen. Het betreft een rode Tomos, type Sundiro met het verzekeringsplaatje FXN468. De bromfiets heeft eveneens een waarde van honderden euro's. HANSWEERT - Vandalen hebben tussen vrijdagmiddag half zes en gistermiddag dezelfde tijd vernielingen gepleegd aan een auto die geparkeerd stond in de Nieuwstraat in Hans- weert. De auto werd aan de rechterzijde bekrast; het totale schadebedrag is nog onbekend Het Vlaamse windmolenpark staat gepland op de rechteroever van de Schelde, recht tegenover de ter reinen van BASF. foto Wim Kempenaers rijzen in 2004 aan het noordelij ke sluizencomplex (Zandvliet- sluis en Berendrechtsluis). Het windmolenpark zal vanaf Ne derlands grondgebied goed zichtbaar zijn; het energiepark wordt gebouwd op nog geen ki lometer van de Belgisch-Neder landse grens. Het windpark in de Antwerpse haven is het op een na grootste, waarvoor tot nu toe toestemming is verleend. Al leen het project van Seanergy - de combinatie Electrabel-Jan De Nul - waarbij een windmo lenpark voor de kust van Knok- ke-Heist wordt gebouwd, is nog iets groter met een vermogen van 100 megawatt. Veel tegenwind voor de komst van het windmolenpark wordt niet meer verwacht. De Vlaamse overheid, die de bouwvergun ning moet afleveren, kan in principe nog stokken in de wie len steken, maar uit informele contacten tussen de stad Ant werpen en de Vlaamse overheid blijkt dat er nauwelijks proble men zijn te verwachten. Erwin Pairon: „Op de plek in kwestie is er bijzonder weinig bewoning. Maar we zullen ons wel moeten houden aan de Europese vogel- richtlijn die bepaalde milieuge bieden beschermt." Of de stad Antwerpen ook rechtstreeks ge bruik zal maken van de groene stroom blijft onduidelijk. Pro ducenten van groene stroom ge nieten een subsidie van de over heid, maar ze leveren de groene stroom aan het net. Naar welke afnemer de groene stroom ten slotte wordt gedistribueerd, is moeilijk te achterhalen. door Mieke van der Jagt HANSWEERT - Het leuke van een lang en gezond leven, is dat je langer met pensioen bent dan dat je ervoor hebt gewerkt. A. van Eijkeren uit Hansweert, die gisteren honderd jaar werd. heeft dat lange pensioen ook nog eens benut om boeken te schrijven. Zijn eigen memoires, een boek over de oorlog, en een dikke pil over een Hansweerts, middeleeuws gilde. Hij kijkt niet alleen terug op een vol en vruchtbaar leven, Van Eijkeren kijkt daar op z'n hon derdste verjaardag ook naar uit. Want niets lijkt de krasse oud militair te hinderen in een druk sociaal leven, 's Maandags kaar ten in het dorpshuis in Hans- weert, dinsdags in Café Baar- ends in Goes en vrijdags met zeventig vaste klaverjassers in zaal Zelandia in Hansweert. Tussendoor behartigt Van Eij keren nog de belangen van ou deren in de Cliëntenraad. Een groot deel van zijn leven droeg Van Eijkeren des Komngs wapenrok in het voormalig Ne- derlands-Indië. Hij maakte er zelfs kennis met koppensnellers en andere natuurvolkeren. Van Eijkeren kan daar veel span nende verhalen over vertellen, en doet dat ook graag. Het feit dat hij op z'n honderdste nog zo lekker in zijn vel zit, dankt hij aan de natuur Hij heeft gewoon het geluk dat hij op hoge leeftijd nog zoveel zin heeft in het leven, dat hij zelfstandig kan wonen en zijn dagen kan vullen met din gen die hij gezellig en interes sant vindt. Samen met zijn nazaten en vele vrienden en kennissen vierde Van Eijkeren zijn eeuwfeest al afgelopen zaterdag. Vaste prik voor de honderdjarige: drie keer in de week kaarten. foto Willem Mieras STREEKACTIVITEITEN GOES Leger des Heils, 09.00-12.00 uur en 13.00-15 00 uur Verkoop kleding en meubelen; Grote kerk, 13.30 uur Caril lonbespeling door SjoerdTamminga. De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma- en CODP-patiënten; HANSWEERT Kay Munck. 13 30 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; HEINKENSZAND - De Stenge. 9.30 10.30 uur- Instuif ouder-en peulergymnastiek, KAPELLE - Jongerencentrum Trinnety, 9.30-11.30 uur; Computerinloopochtend ouderen; De Vroone, 13.30 uur. Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Wel- farewerk; KRUININGEN Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissievergadering Wel zijn; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mei, 13.00-17 00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen. 19.30-22 00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde; Gymzaal Ericalaan. 09 00-10.00 uur: Conditietrai ning voor 50-plus; 10 00 uur: Gymnas tiekver. VZOS kennismaking met air tumblingbaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25