PZC Goese proef met fysiotherapie Broekmans laat niet los Jeugd wil eindelijk skatebaan in Waarde Hogere beloning voor tips over vermist duo Beleid tegen illegaal gebruik strook langs waterlopen succesvol Verwijsbrief van huisarts in sommige gevallen niet meer nodig Veel animo voor strijd om titel beste voorlezer HOEKMAN" Inbraken op Walcheren zeeuwse almanak Volksfeest BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 4 maart 2003 door Mieke van der Jagt GOES - Gezondheidscentrum De Pijlers in Goes doet mee in een landelijk proefproject, waarin ziekenfondsverzeker den in bepaalde gevallen zonder verwijsbrief van de huisarts naar de fysiotherapeut kunnen. Daarmee worden huisartsen ontlast, kunnen kosten worden bespaard en kan de patiënt zon der omwegen worden geholpen. TNO Preventie en Gezondheid voert de proef, die een jaar gaat duren, uit in opdracht van het College voor Zorgverzekerin gen. Uitgangspunt is een doel matiger procedure en de ver mindering van de werkdruk op huisartsen. In heel Nederland zijn acht proefprojecten aange wezen, zorgvuldig verdeeld over stedelijke en plattelands gebieden. De Pijlers in Goes is uitgekozen omdat er meer huis artsen werken en omdat er een fysiotherapeutische praktijk is. Ziekenfondspatiënten hoeven vanaf 1 februari geen afspraak met de dokter meer te maken bij sportblessures, andere acute klachten, terugkerende klach ten aan het bewegingsapparaat of chronische klachten. Ze kun nen meteen een afspraak maken bij de fysiotherapeut, die een diagnose stelt. Die diagnose kan ertoe leiden dat de patiënt toch wordt teruggestuurd naar de huisarts. De fysiotherapeuten m de Pijlers hebben een speciale aanvullende opleiding gekre gen om ook klachten van het be wegingsapparaat die een ande re oorzaak kunnen hebbben, te herkennen. Het is goed mogelijk dat de fysiotherapeut behande ling niet noodzakelijk vindt of wil uitstellen. In de overige ge vallen zal de therapeut, zoals gebruikelijk, een behandeling voorstellen en beginnen. Alle behandelingen worden gedocu menteerd teruggekoppeld naar de huisarts. Vooral bij sportblessures en klachten waarvoor mensen al eerder bij de fysiotherapeut zijn doorAli Pankow ZIERIKZEE - Het aantal scho len dat in de regio Schouwen- Duiveland/Tholen meedoet aan de voorronden voor de Nationa le Voor lees wedstrijd is dit jaar opmerkelijk hoog. „We zijn ver rast met zestien inschrijvingen. Dat zijn er tweemaal zoveel als in voorgaande jaren", zegt con tactpersoon W. de Vrieze-Beye van de openbare bibliotheek Schouwen-Duiveland. Volgens De Vrieze is die grote belangstelling het resultaat van de uitgebreide informatiemap die vanwege van het tienjarig bestaan van de Nationale Voor- leeswedstrijd aan alle scholen werd toegezonden. Het betreft een initiatief van het landelijk platform Leesbevordering in samenwerking met het Centrum voor Bibliotheken en de Stich ting CPBN. Kon er voorheen met één voor ronde in de samenwerkende re gio's Schouwen-Duiveland en Tholen worden volstaan, dit jaar worden er twee voorronden gehouden: op de woensdagen 12 en 19 maart. Dat gebeurt in het Dorpshuis in Bruinisse. Op bei de middagen wordt een winnaar aangewezen die op zaterdag 12 april mag meedoen aan de Zeeuwse voorronde. De Voor- leeskampioen van Zeeland die daar wordt gekozen, doet op woensdag 14 mei mee aan de landelijke finale in Muziekcen trum Vredenburg in Utrecht. De deelnemers zijn afkomstig uit de groepen 7 en 8 van zestien basisscholen in Brouwersha ven, Dreischor, Ellemeet, Nieu- werkerk, Ouwerkerk, Renesse, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Zonnemaire, Sint-Maartens dijk, Sint-Philipsland, Sirjans- land, Stavenisse en Zierikzee. Deze leerlingen kwamen bij de lokale voorronden als beste voorlezers van hun scholen uit debus. De voorrondes op 12 en 19 maart in het Bruse dorpshuis beginnen om 14.00 uur. I Advertentie Wij richten kantoren in flut behandeld, kan de directe toe gankelijkheid van de fysiothe rapeut een hoop ellende sche len. De voorgeschreven gang van zaken is dat iemand die een blessure oploopt bij het voetbal len op zondag, voor maandag een afspraak maakt met de huisarts, die dan ook met een wachtkamer vol gezwollen le dematen zit. In veel gevallen schrijft de huisarts een verwijs brief voor de fysiotherapeut, met wie weer een afspraak moet worden gemaakt. De fysiothe rapeut, wiens deskundigheid op bepaalde specifieke terreinen die van de huisarts overstijgt, stelt vervolgens een eigen dia gnose en stelt een behandeling voor. Door de gang naar de huis arts eruit te laten, kunnen kos ten en veel moeite worden be spaard. De fysiotherapeuten kunnen in de proef, behalve terug naar de huisarts of naar het ziekenhuis, ook mensen verwijzen naar oe fentherapieën als Mensendieck en Cesartherapie. Voor de be handelingen blijven, ook in de proef, dezelfde regels gelden: negen behandelingen, eventu eel gevolgd door negen vervolg- behandelingen uit de aanvul lende verzekering. Effecten Na een jaar worden de effecten van de proef bekeken. Als die gunstig zijn, lijkt het voor de hand te liggen dat het systeem breder wordt ingevoerd. De huisartsen die in Goes meedoen De jongeren brachten hun handtekeningen voor een skatebaan zelf naar het gemeentehuis van Reiinerswaal. door Mieke van der Jagt WAARDE - De jeugd van Waar de begint het een beetje beu te raken. Ruim twee jaar geleden is hun al een skatebaan beloofd, maar al wat er ligt in het Rei- merswaalse dorpje: geen skate baan. Geharrewar over de loca tie heeft ertoe geleid dat skaten op een ramp en op een stukje as falt in Waarde nog steeds niet kan. Om eens wat druk op de ketel te krijgen hebben de jongeren daarom maar handtekeningen opgehaald in het dorp, ruim driehonderd stuks, die ze giste ren hebben afgeleverd bij het gemeentehuis van Reimers- waal. Een grote groep jongeren bond de skeelers onder om de handtekeningen in optocht en onder politiebegeleiding naar Kruiningen te brengen De jongeren krijgen bij hun ac tie steun van de dorpsraad van Waarde. Ook die vindt dat het hoog tijd wordt voor een speel- voorziening. Naar aanleiding van een jeugddebat, twee jaar geleden, beloofde bugemeester A. Verbree de Waardenaren een skatebaan. Hij deed het voorko men of het een kwestie was van even wat asfalt draaien en, boem, een ramp of een funbox erop. Het was de locatiekeuze die roet in het eten gooide. De voorkeur van de jongeren en de dorpsraad ligt bij een braak liggend stuk grond naast het Sportveld. Anderen vinden dat foto Willem Mieras de skatebaan maar moet komen bij het trapveld, vlakbij de ha ven De jongeren en de dorps raad vinden dat nogal ver buiten de bebouwde kom, waar door sociale controle ontbreekt. Het gemeentebestuur heeft de handtekeningen in ontvangst genomen en beloofd dat de ska- tevoorziening bovenaan het prioriteitenlijstje komt te staan. Noordzandstraat 6 Yereckc A (0113)57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER - Als een terriër heeft hij zich sinds begin 2002 vastgebeten in de kwestie. En een terriër bijt en laat niet los. Hij voelde zich een roepende in de woestijn, vechtend tegen de bierkaai en vroeg zich af of gemeente- en provin ciebestuurders wel oren hebben, want ze luisterden nooit. Niet naar hem, al thans. Albert Broekmans uit Hulst, voorvechter van een fiets-voetveer, be schermheer van alle fietsers en voet gangers uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Terwijl begin 2002 nog geen Oost- Zeeuws-Vlaming wakker lag van het verdwijnen van het veer Perkpolder- Kruiningen, zat Broekmans (79) al rechtop in zijn bed. Het leek alsof de Oost-Zeeuws-Vlamingen nog niet he lemaal waren doordrongen van het feit dat na 15 maart 2003 een fietstochtje naar 'den overkant' voorgoed verleden tijd is. Misschien kan het ze weinig schelen. Broekmans sprong op de barri caden, in eerste instantie met een groep medestanders, maar die konden niet omgaan met Broekmans' onuitputtelij ke enthousiasme en welhaast vermoei- B roekmans: „Bij de gemeente zien ze me liever gaan dan komen." ende manier van campagne voeren. Het werd een eenmansactie die hoofd zakelijk bestond uit brieven schrijven. Het zullen er zo langzamerhand al hon derd zijn. Naar de gemeente, de provin cie, de kranten „Bij de gemeente zien ze me liever gaan dan komen Broekmans heeft een rijbewijs en een auto, is vrij te gaan en staan waar hij wil Toch laat de zaak hem niet los. „Het heeft me heel lang niet geïnteresseerd, hoor. Pas in januari 2002, toen de ge meente het rapport Zicht op de Nieuwe Gemeente Hulst presenteerde, gingen mijn ogen open." Broekmans miste in het rapport de ef fecten van het verdwijnen van de veer- verbinding Dat was het moment dat hij aan het verzamelen van gegevens sloeg, inmiddels twee dikke ordners vol. „Ik heb de provincie, de gemeente en de kranten letterlijk bestookt, zonder re sultaat." Broekmans was ervan over tuigd dat als hij maar blééf ageren, de rest van de bevolking en de politiek zich vanzelf voor de zaak ging interesseren Dat bleek een misvatting. De Hulste naar vindt dat de provincie haar taak verzaakt heeft. „Ze zijn niet uitgegaan van de belangen van de streek, ze zijn uitgegaan van de belangen van hun ei gen portemonnee Ook Broekmans koestert zijn herinne- fotoCamileSchelstraete ringen aan de boot, maar een bewuste allerlaatste symbolische overtocht zal hij niet maken. ,,Ik ga alleen nog over omdat het moet, zo nostalgisch ben ik niet ingesteld." Op de laatste vaardag van het veer gaat bij hem de vlag half stok. „Als de boot straks weg is en de Oost-Zeeuws-Vlamingen komen er achter wat ze missen, ga ik niet zeggen 'zie je wel'.Ik krijg vanzelf mijn ge lijk." zijn J. Huysman, R Posthumus, A. Joosse, H. Slager, J van Straalen en J. van der WerffDe direct toegankelijke fysiothera peuten zijn werkzaam in de Maatschap Platier-de Pagter in De Pijlers. De CZ-groep, waar de meeste verplicht verzekerde klanten van de Pijlers verzekerd zijn, is nauw betrokken in de proef. door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Familie en vrienden van Marcel en Jacco Wilderom hebben besloten het beloningsbedrag voor het te rugvinden van de vermiste broers, aanzienlijk te verhogen. Zij hopen daarmee meer aan dacht in de Filipijnse en Ma leisische media te krijgen, zodat de kans op waardevolle infor matie toeneemt. De vermissing duurt inmiddels al tweeënhalve maand Jacco Wilderom uit Wemeldinge en zijn broer Marcel uit Tilburg vertrokken woensdag 18 de cember samen met Klaas Bisschop uit Diemen en de Fili pijnse mannen Leoncido Ca- pistrano en Alejandro Maningo voor een boottocht vanaf Si- quijor naar het eiland Apo op de Filipijnen. Sindsdien is niets meer van hen vernomen. Ook van de boot is geen spoor teruggevonden. Twee vrienden zijn wekenlang op de Filipijnen geweest om een zoekactie op touw te zetten. Daarbij hebben zij onder meer een vliegtuig gehuurd om van uit de lucht te kunnen zoeken. De pogingen leverden geen re sultaat op. Het thuisfront in zowel Wemel dinge als Brabant geeft de moed echter niet op en blijft alles pro beren om meer zekerheid te kn j - gen over het lot van de broers en hun reisgenoten. Zij houden de kans van een ontvoering door rebellen of piraterij nog altijd open. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken sluit dit echter volledig uit en gaat ervan uit dat de boot is gekapseisd en dat de opvarenden zijn verdronken. Beloning Gezien de stromingsgegevens op het moment van de vermis sing, achten familie en vrienden het mogelijk dat de vijf zijn af gedreven richting Maleisië Het nieuwe opsporingsbericht waaraan zij werken, wordt daarom naar allerlei adressen op zowel de Filipijnen als in Ma leisië verspreid. In het bericht wordt ook meldinggemaaktvan de beloning, die is verhoogd van 1000 naar maximaal 10.000 eu ro. Het is de bedoeling dat het be richt, in diverse versies, wordt gestuurd naar autoriteiten, me dia en adressen zoals hotels en duikscholen. Het bericht wordt waarschijnlijk deze week per e- mail verspreid. Het wachten is nog op Buitenlandse Zaken, dat antwoord moet geven op de vraag of de ambassade van Ma leisië eveneens als contactper soon kan worden vermeld Ondanks het gebrek aan voort gang blijft het thuisfront onver minderd proberen informatie die van belang kan zijn, boven water te halen. Ook wordt er da gelijks gebeld met de Filipijnen om te informeren of er nieuws is. „Maar eigenlijk zijn we nog net zo ver als tweeënhalve maand geleden zegt Jos de Bruijn, die vanuit Wemeldinge de zoek tocht coördineert. „Dat is heel frustrerend." Dat veel mensen meeleven, blijkt uit de website die over de vermissing van de broers is op gezet ivivw.marcel-jcicco.com Sinds medio januari trok die al bijna 20.000 bezoekers. Op de site is onder meer het dagboek te lezen dat Marcels vriendin. Joy's van Lieshout, bijhoudt. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Dokter Gallandstraat in Vlissingen is zondagnacht een televisie ge stolen. De waarde van het appa raat is enkele duizenden euro's. In een woning aan de Brouwe- rijweg in Domburg verdween diezelfde nacht contant geld, foto-apparatuur en een mobiele telefoon. De waarde van de ge stolen spullen bedraagt meer dan duizend euro. Uit een woning aan de Zuids traat in Westkapelle werden en kele honderden euro's gestolen De bewoner mist ook persoon lijke papieren. WÊÊÊÊÊÊÊM door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden is tevreden over zijn aanpak van illegale situaties langs waterlopen. Op zeventig locaties, vooral op Zuid-Beve land. is inmiddels actie onder nomen. Dat heeft in de helft van de gevallen al tot resultaat ge leid. Het waterschap beschikt over de Keur Waterbeheer, een soort reglement waarin staat wat wel en niet mag of moet langs onder meer waterlopen, om een goed waterbeheer te garanderen. Een van de regels is dat een strook grond langs de waterloop moet worden vrijgehouden, zodat het waterschap onderhoud kan uit voeren. De breedte van de strook varieert, afhankelijk van de situatie, van één tot zes me ter. Na de fusie waaruit Zeeuwse Eilanden in 1996 is ontstaan, is de aanpak van overtredingen van de Keur wat in het slop ge raakt, doordat de aandacht vooral uitging naar andere za ken. Om deze achterstand weg te werken is vorig jaar septem ber een juridisch medewerker aangesteld. Diens belangrijkste taak is het vrijmaken van de on- derhoudsstroken langs water lopen, zodat het onderhoud niet wordt gefrustreerd en water overlast wordt voorkomen. Voortaan worden alle waterlo pen één keer per jaar gecontro leerd Er zijn bij het waterschap onge veer 140 illegale situaties be kend. In de meeste gevallen gaat het om beplanting die te dicht bij de waterloop is gezet. Dat zijn doorgaans windschermen van fruittelers, wat ook ver klaart dat de meeste overtreders te vinden zijn op Zuid-Beve land. In andere gevallen gaat het om hekwerken die zonder toestemming zijn neergezet of illegaal aangebrachte dam men en duikers in de waterloop zelf. Telefoontje In ongeveer zeventig van de be kende situaties is inmiddels ac tie ondernomen. Dat betekent dat de grondeigenaar wordt aangeschreven. Soms komt daar een vervolgbrief of een te lefoontje overheen. In de helft van de gevallen is de situatie al in orde gebracht Aan de rest wordt gewerkt. Volgens een woordvoerster van het waterschap worden de re gels van de Keur vaak onbewust overtreden. In nog geen enkel geval hoefde Zeeuwse Eilanden tot nu toe tot bestuursdwang over te gaan. De vraag die een medewer kervan een Vlissings kantoor gisteren iverd voorgehouden, leek sterk op die opmerking uit de imagocampagne: 'Jij hierin Zeeland9' Hoorde die Brabander niet ergens in zijn geboortestreek in een etablissement te zijn, met een alcoholische versna pering in de ene en een aan vallige deerne in de andere hand? De man bleek overeen water dicht alibi te beschikken. Zijn liefde voor het carnaval was aanzienlijk verflauwd nadat hij had vastgesteld dat steeds meer personen met een naar de randstad verwij zende tongval het volksfeest kwamen opluisteren. Lieden die de verkeerde liedjes zon gen en, erger nog, de leukste meisjes inpikten. In het begin had de Braban der zich nog voor een enkele dag in het bonte gewoel ge stort. Dit jaar was hij voor het eerst thuis gebleven. Op de dag dat in zijn geboor testad een grote stoet prettig gestoorde figuren rondtrok, had hij zich thuis aan het in vullen van het belastingfor mulier gezet. Aangemoedigd door de slo gan van de fiscus: 'leuker kunnen we het niet maken'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23