Alleen mooi is niet genoeg Zieke moest wel genoeg geld hebben Elke roos heeft zijn eigen gebruiksaanwijzing Akkerranden Op Föze* dinsdag 4 maart 2003 j* Het begon voor Tonny van Kemseke met onderzoek naar de stamboom van zijn fa milie. De wortels ervan liggen - het ligt voor de hand - in het Vlaamse Kemzeke, maar naza ten zijn al heel lang in het Land van Hulst te vinden. Hij wist de stamboom tot 1650 in beeld te brengen. Daarmee was zijn be langstelling voor de (streekge schiedenis allesbehalve gestild. De in Sint Jansteen woonachti ge Van Kemseke vatte het plan op zich in de ziekenzorg te ver diepen. Niet zo heel vreemd, ge zien zijn werk in de gipskamer van ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen. „Ik wilde wat aan het Liduina- ziekenhuis doen. Toen ik er aan begon dacht ik: dan moet ik eerst het Liefdehuis aanpakken. Daar komt het ziekenhuis na melijk uit voort." Het zat Van Kemseke mee. In verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst stonden twee kasten vol ar chiefmateriaal en ook in De Honte bleek nog materiaal aan wezig te zijn. „Ik heb alles vanaf het begin. Dat is een zaligheid voor een onderzoeker. Ze waren van plan alles op te ruimen; ge lukkig was ik er net op tijd bij." Notulen Belangrijke bron vormden de notulenboeken vanaf 1859. „De eerste notulen waren vodjes pa pier, later werden het mooie boeken. Ik heb bijna heel het verhaal uit de notulen weten te halen", vertelt Van Kemseke. De eerste tekeningen van het Lief dehuis vond hij bij het bisdom Breda en ook brieven waarin de pastoor-deken verslag uit brengt aan de bisschop over de vorderingen. De oprichting van het Liefdehuis - bestemd voor wezen en armen - verliep niet van een leien dakje. Genoeg geld vergaren was hét probleem ook al kwam er via notaris Seydlitz een bijdrage van een begijntje uit Gent en werd de grond aan de Pottestraat goedkoop ver kocht door de familie Van Hete- ren. Er was in Hulst geen algemene steun voor oprichting van het tehuis, weet Van Kemseke. „Een aantal grote namen uit die tijd deed niet mee. Zij wilden alleen geld geven onder de voorwaarde dat ook niet-katholieken opge nomen werden. Die eis werd niet ingewilligd." Toch kon de bouw beginnen en bedoeling was vóór de winter van 1859 klaar te zijn. Dat lukte niet: het geld was op en er stond een gebouw zonder kozijnen en inrichting. De eer ste bewoners konden in mei 1861 verwelkomd worden door de zusters Franciscanessen uit Breda. Van Kemseke: „Die had den ervaring met ziekenzorg en mensen verzorgen. Er kwamen vijf nonnen deze kant op. Die werden in het huis op zolder on dergebracht." Aanvankelijk was er een streng toelatingsbeleid. „Je moest wees zijn of armlastig en ge boortig zijn van Hulst. Dus als je van Clinge kwam: sorry, nee. Op een gegeven moment kwamen er ook echtparen in, wel apart van elkaar. De geslachten moesten gescheiden blijven. Er waren zalen, geen kamers", aldus Van Kemseke. „Het werd steeds meer een rusthuis, al moesten de mensen ook werken, op het land, in de boomgaard. Pas na de Tweede Wereldoorlog min derde dat en mochten de mensen gewoon genieten van hun oude dag." Onderkomen Ondanks het strenge regiem vindt Van Kemseke de naam Liefdehuis (op een gegeven mo ment duikt op de rekeningen opeens de naam Sint Elisabeth Tonny van Kemseke onderzocht de geschiedenis van het Lidui- na-ziekenhuis in Terneuzen. op) niet verkeerd. „De mensen hadden een onderkomen en elke dag te eten." In 1878 werden er al zieken verpleegd, wel onder strikte voorwaarden. Zeker moest zijn dat de zieke genoeg centen had. De ziekenafdeling bracht dan ook voldoende geld op om de tekorten op het rust huis aan te zuiveren. In 1938 kreeg de ziekenafdeling een aparte naam: Sint Liduina. Hoewel vanaf 1917 gepraat wordt over de bouw van een nieuw ziekenhuis, gaat die wens pas in 1960 in vervulling. Vooral het vinden van een geschikte plaats kost moeite. Het Liefde huis, te krap en ouderwets ge worden, blijft nog tot 1968 in gebruik. De activiteiten verhui zen dan naar De Blaauwe Hoeve aan de Truffinoweg. Het ge sticht wordt afgebroken; er ko men huizen voor in de plaats. Het nieuwe ziekenhuis aan de rand van Hulst (Wilhelmina- laan) is overigens geen lang le ven beschoren. Na 28 jaar valt het onder de slopershamer om ook daar plaats te maken voor woningen. V oorgeschiedenis Van Kemseke gaf zijn boek over de (regenteske) geschiedenis van het Liefdehuis in eigen be heer uit en tot zijn verrassing was de oplage (540 exemplaren) snel uitverkocht. Het nieuwe boek over het Sint Liduina, dat een grotere oplage krijgt, moet eind 2004 verschijnen. ,,Ik neem er de tijd voor. Als ik iets op schrijf moet het wel kloppen. Ik heb nu al meer tekst dan voor het Liefdehuis." Het ziekenhuis heeft op zich niet lang bestaan, maar het kent een lange voorge schiedenis. Van Kemseke is nog op zoek naar foto's en verhalen over het ziekenhuis. „Niet al leen van de verpleging, ook van de kok en de tuinman bijvoor beeld." Rinus Antonisse foto Dirk-Jan Gjeltema In Zeeland liggen 400 hec tare akkerranden. Fleurig om te zien en ze hebben dan ook een hoge recreatieve waarde. Maar veel van de randen bestaan uit uitheem se bloemetjes en liggen op verkeerde plaatsen. Het ef fect voor de natuur is hier door zeer gering. Daarom hebben stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) en de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZL- TO) het initiatief genomen daarin verandering te bren gen. Via het project Akker randen a La carte. Mefrals motto: naast economisch perspectief ook ecologisch perspectief. Bij wijze van proef worden akkerranden op andere wijze dan tot nu toe gebruikelijk ingericht. Hiervoor zijn speciale pak ketten samengesteld. Zorgen voor een grotere na tuurwaarde van de akker randen is het hart van het pro ject, zegt Wico Dieleman van de ZLTO. Hij herinnert er aan dat de boeren in Zeeland enkele ja ren geleden enthousiast inhaak ten op de mogelijkheid akker randen van een kleurige omlijs ting te voorzien - tegen een heel aardige vergoeding van het Rijk overigens. De eerste ronde werd al meteen 300 hectare ingezaaid en in een tweede ronde kwam daar nog eens 100 hectare bij. Dieleman vindt het een prima voorbeeld van agrarisch na tuurbeheer, zeg maar van een 'groene dienst' Vanuit de natuurbescherming kwam kritiek op de manier waarop de akkerranden gestal te kregen. „In die kringen werd gesteld: het gaat niet om het aai bare en het visuele, maar om het ken nodig zijn. De hoeveelheid zaaizaad kan terug van 17-32 kilo tot 3-9 kilo. Bij vlinders, pioniervogels en akkerflora gaat het om geheel nieuwe randen; bij de patrijs en muizen ligt de nadruk op om vorming van bestaande randen. Dieleman en Wieland geven aan dat de op versterking van be dreigde soorten gerichten pak ketten niet overal toegepast kunnen worden. Ook de omge ving waar de rand ligt is van be lang. In de meeste gevallen biedt een plek langs de rand van de Delta wateren de meeste kans op succes. Kale plekken Alex Wieland noemt als voor beeld de kluut. Deze vogel gedijt alleen op akkerranden die dichtbij het water liggen en waar schelpen zijn uitgestrooid. Ook is een vrij uitzicht (met het oog op vijanden) van belang. Voor typische akkerkruiden is de aanwezigheid van percelen met hakvruchten en (win tergraan wenselijk. Patrijzen hebben voorkeur voor een rand met hier en daar kale plekken, zodat kuikens gemakkelijk in secten kunnen vinden. Maar er moet ook voldoende vegetatie zijn om dekking te kunnen vin den. Het project heet niet voor niets Akkerranden a la carte. Het projectteam is op zoek naar boeren die mee willen doen aan het uittesten van de speciale pakketten. Voor het maken van de patrijzenrand zijn agrariërs uit heel Zeeland welkom, voor de zeldzame muizenrand wor den deelnemers gevraagd uit Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Be veland of Schouwen-Duive- land. De vlinderranden worden op drie plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen uitgeprobeerd, voor de akkerplanten zijn drie nieu we locaties nodig in de Zak van Zuid-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen (klei- en zand grond). Ook wordt gedacht aan een bijenrand, waarvoor enkele plekken in Zeeuws-Vlaanderen gezocht worden. De provincie draagt ruim 104.000 euro bij in de kosten. Rinus Antonisse Akkerrand bi] Kamperland. natuurresultaat. Het ziet er leuk uit, maar er is meer aandacht nodig voor de natuurwaarden", betoogt Dieleman. „Daarom zijn we gaan kijken of we geza menlijk het ecologische aandeel kunnen verbeteren." Doelstel ling van het project Akkerran den a la carte: hogere natuur waarde, heldere ecologische doelen en bijpassende beloning voor de boer. Om speciale randen gericht op bepaalde planten en dieren (vooral die op de Rode Lijst van bedreigde soorten staan) uit te proberen, zijn in samenwerking met de vereniging agrarische natuurbeheer Bloeiend West- Zeeuws-Vlaanderen vorig jaar enkele proeven genomen. Be doeling is dat dit jaar over heel Zeeland te spreiden. De resulta ten worden in de praktijk on derzocht. Dat is ook van belang voor het ontwikkelen van nieu we zaaipakketten, stelt Diele man. Eind 2003 verschijnt een rapport over de bevindingen. De ZLTO-er onderstreept dat bij de aanpak goede samenwer king is gegroeid met onder meer provincie, Dienst Landelijk Ge bied en stichting Landschaps beheer Zeeland en uiteraard de deelnemende boeren. Vlinders Alex Wieland van Het Zeeuwse Landschap maakt duidelijk dat de te ontwikkelen natuurrijke akkerranden met name mikken op het verbeteren van de leef omstandigheden van vlinders (koninginnepage, Sint-Jans- vlinder, Bruin Blauwtje); pio niervogels (kluut, scholekster, kleine-, bontbek- en strandple- vier); akkerkruiden (stoppel- leeuwebek, spiegelklokjeak- kerranddoorn, korensla); zeld zame muizen (veldspitsmuis, ondergrondse woelmuis en Noordse woelmuis) en de pa trijs. „Ook minder algemene soorten liften mee", vertelt Wie land. „Bijvoorbeeld het pakket muizen is ook nuttig voor uilen an andere roofvogels." De HZL-medewerker merkt op dat de Zeeuwse akkers vroeger heel rijk aan natuurwaarden waren. Door de modernisering en schaalvergroting in de land bouw zijn die waarden sterk achteruitgegaan. „Wehadden gehoopt het met akkerrandbe- heer weer op te vijzelen. Dat is met de 'oude' pakketten niet ge lukt; we hopen dat het nu beter gaat." Gebleken is trouwens dat van de 'nieuwe' zaaimengsels aanmerkelijk minder kilo's ge zaaid hoeven te worden, mede omdat in de randen kale plek Inzaaien van een akkerrand bij Kortgene. foto Willem Mieras De Bierkreek tussen IJ- zendijke en Schoondijke is de eerste biologische ro zenkwekerij van Neder land. Wat begon als een hobby van vier vrienden, is drie jaar later een pro fessionele kwekerij, waar idealisme en dadendrang gelijk op gaan met zake lijk inzicht en behoefte aan perfectie. Wat blijft is het deeltijd-ondernemer schap. Want Geertje van der Krogt, Eric de Millia- no, Marianne Lundahl en Hans van Hage hebben er alleviereen baan bij. Een roos is een roos. En die inoet zo en zo worden ge snoeid. Op geen enkele andere wijze, alstublieft! Tot drie oog jes boven de grond wegknippen, dan komt alles goed. Een alge mene gedachte, maar heel vaak verschrikkelijk fout, weet Hans. Daarom krijgt iedere klant van De Bierkreek op korte termijn een specifiek snoeiadvies bij zijn of haar aangeschafte rozen. Hans selecteerde uit de stap- voor-stap-gids Snoeien veer tien snoeivoorschriften. „Eerst heb ik een aantal snoeiboeken op een rijtje gelegd en gekeken welk in mijn ogen het beste is. Lang niet al die boekjes zijn zo geschreven als Rob Verlinden van het tv-programma Eigen Huis en Tuin het zo mooi vertelt hoor! Uit de stap-voor-stap- gids heb ik heel veel informatie gehaald. Zoveel zelfs, dat het echt op plagiaat begon te lijken. Ik heb daarom uitgever Groen Boekerij gevraagd of ik hun tekst mag gebruiken." Toestemming heeft hij nog niet, maar al teveel problemen ver wacht Hans niet. Dus krijgen de klanten straks naast een infor matieblad over de roos ook een snoeiblad mee naar huis. Om re acties als 'Hé, ik heb alles vol gens de instructies - oftewel de algemene gedachte - gedaan, maar hij bloeit niet meer!' te voorkomen. „Er is bijvoorbeeld een wereld van verschil in snoei en tussen een theehybride en een floribunda. Die lijken op el kaar, maar moeten toch anders gesnoeid worden. Elke roos zijn eigen gebruiksaanwijzing", al dus Hans. Opvallend is dgt vooral de ken ners de regels dikwijls negeren. Vaak een kwestie van niet dur ven snoeien, denkt Hans. „Veel kenners laten het takje toch maar wat langer dan in de voor schriften staat. Omdat ze den ken dat het toch wat te kort is. Ik betrap mezelf er ook vaak op. Maar in sommige gevallen moet het gewoon echt heel kortIn an dere gevallen mag het juist weer wat langer. Sommige rozen moet je juist wat langer laten, anders gaat het fout. Maar op vallend is wel dat juist de men sen met de groene vingers vaak een duwtje in de rug nodig heb ben. Het mag korter hoor!" Daarnaast lijden veel mensen aan 'netheidswaanzin', zoals Hans dat noemt. „In de winter willen zij hun tuin winterklaar, oftewel netjes hebben. Wat een onzin, dat doe je alleen maar voor je buren. Of voor jezelf. Ik wil hen dat plezier niet afne men, maar voor de rozen is dit echt niet altijd goed. Het beste is te wachten met knippen tot half, eind maart. Eerder snoeien heeft geen zin. Veel mensen den ken dat dat juist goed is, maar nee, laat het maar lekker bevrie zen." Alle Bierkreekrozen worden dus binnenkort voorzien van een snoeiblad, met daarop een op maat gesneden snoeiadvies. Hans: „Het blad is in ruwe vorm af. Alleen de vormgever moet er nog mee aan de slag. We zijn wat aan de late kant, de klanten moeten het eigenlijk nu hebben. Dat valt een beetje tegen, want ik ben hier al zo lang mee bezig. Maar helaas, het is niet anders." Raymond de Frel Alle rozen op De Bierkreek worden binnenkort voorzien van een snoeiblad, met daarop een op maat gesneden snoeiadvies. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22