Mantelzorger dreigt te bezwijken Ruimen kippen gaat 's nachts door i«> PZC t Archieven werpen nieuw licht op zaak van Nieuw-Guinea Cricketteam breekt alle records 18 s mt Planbureau bepleit vergoeding en uitbreiding thuiszorg CDA wil praten over financiën B-52's landen op basis Gloucestershire Madonna schrijft kinderboeken Recorddrukte carnaval Rio Gas wordt duurder door Irak-crisis HR++Isolatieglas 1 Metiuhiidie, ut i f/akkwdiqe, moiitage, Octrooi in EU eindelijk geregeld GroenLinks wil van vliegvelden af Theunisse verlangt naar comeback Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- co co O O Z 4 Motregen Lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind uit het zuiden bij circa 8 graden. 246e jaargang no. 53 dinsdag 4 maart 2003 los nummer 1,10 l door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Zo'n 150.000 tot 200.000 men sen die een partner, ver want of kennis verzorgen, dreigen te bezwijken on der de zware werklast. Ze hebben grote emotionele problemen en hun eigen ge zondheid komt in gevaar. Vijf tigduizend mantelzorgers ra ken door hoge kosten en gederfd inkomen in financiële proble men. Dat blijkt uit een onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbu reau. „De mantelzorg loopt te gen de grenzen aan", zegt SCP- onderzoeker Joost Timmer mans. Volgens hem zijn de fi nanciële problemen bij mantel zorgers niet eerder aan het licht gebracht. „Een deel van de men sen met geldproblemen leeft echt in armoede." Volgens het SCP moet er meer geld voor thuiszorg worden uit getrokken om de druk bij de ver zorgers te verminderen. De hel pers zouden ook financiële steun moeten krijgen. In 2001 zorgden zo'n 3,7 miljoen Nederlanders voor een hulpbe hoevende partner, kennis of verwant. Ongeveer 750.000 mensen deden dat langer dan drie maanden en meer dan acht uur per week. De hulp kost deze groep 1,3 miljard euro per jaar; 830 miljoen euro voor extra ge maakte kosten en 450 miljoen voor gederfd inkomen. Het SCP heeft berekend wat het zou kosten als deze 750.000 mantelzorgers voor hun hulp het minumumloon zouden krij gen. Zij zouden dan jaarlijks netto 7,7 miljard euro verdie nen. Thuiszorg Het planbureau stelt vast dat de thuiszorg minder taken op zich neemt naarmate er meer man telzorg is. De hulp beperkt zich dan tot volledig wassen van de hulpbehoevende, aan- en uit kleden en het zware huishoude lijke werk. Met andere woorden, de thuiszorg is aanvullend op de mantelzorg. Veel mantelzorgers zouden het liever andersom zien. Hoewel zij hun hulp als vanzelfspre kend beschouwen, hebben zij behoefte aan meer thuiszorg om zichzelf te ontlasten. Door de lange wachtlijsten vragen zij die vaak niet aan. Maar zodra de ruimte er wel komt, maken ze er graag gebruik van. Deze onzichtbare vraag verklaart volgens het SCP waarom de wachtlijsten de laatste jaren niet korter zijn geworden, on danks het extra geld dat voor de thuiszorg is uitgetrokken. Het SCP wijst erop dat de volks verzekering AWBZ gebiedt dat iedereen die aan de criteria van de wet voldoet recht heeft op thuiszorg. Dat is recentelijk nog door een rechter bekrachtigd. „Je zult dus meer geld voor de thuiszorg moeten uittrekken, óf jemoetdewet veranderen zegt Timmermans. GPD LONDEN - De eerste van een serie Amerikaanse B52-bommen- werpers landt op een basis van de Britse luchtmacht in het graaf schap Gloucestershire in het zuidwesten van Engeland. Gisteren landden acht van de verwachte veertien toestellen. De bommen werpers zullen een belangrijke rol spelen bij een militaire opera tie tegen Irak. Groot-Brittannië wil het aantal militairen in het gebied van de Perzische Golf de komende weken op 45.000 bren gen. Dat heeft minister Geoff Hoon van Defensie gisteren in het Lagerhuis gezegd. Er zijn in het kader van de voorbereiding van een militaire operatie tegen Irak nu bijna 30.000 Britse militairen in het gebied. Tot nu toe had het ministerie van Defensie gezegd dat er uiteindelijk 42.000 militairen naar het Golfgebied zouden worden gezonden, onder wie 26.000 van de landmacht en 4000 mariniers. foto Barry Batchelor/AP pagina 4: VS bewapenden Saddam pagina 5: Irak geeft info van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Veerman (Landbouw) heeft gisteren be sloten dat het doden en afvoeren van pluimvee uit de Gelderse Vallei en Laren ook 's nachts moet doorgaan. Bovendien is hij naarstig op zoek naar meer ca paciteit voor het ruimen van be drijven waarvan gedacht wordt dat daar vogelpest heerst. Vanaf vandaag kan er in ieder geval worden gerekend op ap paratuur uit Groot-Brittannië. Daarna hoopt Veerman nog meer apparatuur ter beschik king te krijgen. „We hebben al een capaciteit van enkele dui zenden dieren per uur", zei Veerman gisteravond in het tv- LONDEN - Madonna (44) is bezig met het schrijven van kinderboeken. In september verschijnt in Groot-Brittannië de eer ste uit een reeks van vijf werken van de Ameri kaanse popzangeres en tweevoudig moeder. Het boek krijgt de titel De Engelse Rozen, aldus de Britse Penguin-uitgeverij gisteren. Madonna publi ceerde tien jaar geleden het opzienbarende Sex. De kinderboeken zijn be doeld voor de jeugd vanaf zes jaar. Verscheidene kunstenaars verzorgen de illustraties. DPA programma Nova. Binnen enke le dagen moeten alle verdachte bedrijven geruimd kunnen zijn, aldus de CD A-bewindsman. Door een uitslaande brand bij een boerderij in Renswoude die is getroffen door de vogelpest, zijn gisteravond 15.000 kippen omgekomen. Het bedrijf van boer E. Schimmel zou 's avonds rond elf uur worden geruimd. Maar de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) heeft dat vanwege de brand uit gesteld. De boerderij telde in to taal 30.000 stuks pluimvee. Het aantal bedrijven waar vo gelpest wordt vermoed, is giste ren opgelopen naar zeventien. Het daar aanwezige pluimvee wordt vernietigd. Dat geldt ook voor nog gezond pluimvee in een straal van 1 kilometer rond verdachte bedrijven. Overvol De strengere regels binnen een zone van 10 kilometer rond ver dachte bedrijven zijn ook nog van kracht. Veerman kondigde gisteravond wel aan dat vlees kuikens en eendagskuikens vanaf middernacht weer mogen worden afgevoerd van boerde rijen buiten een straal van 10 ki lometer rond Barneveld en Laren. Dit gebeurt om te voor komen dat de kippenhokken overvol raken. De bewindslieden van Land bouw, Veerman en Odink, be zochten gisteren het getroffen Barneveld. Veerman sloot daar uit dat geruimde dieren ver brand of verhakseld zullen wor den. Wel zoekt zijn ministerie naar andere methoden dan de vergassing met CO.. die nu wordt toegepast. Daarbij wordt ook hulp in het buitenland gezocht. Een Italiaanse deskundige is onderweg naar Nederland en Denemarken en België is ge vraagd of ze mobiel destructie- materiaal beschikbaar hebben. Minister Veerman staat onder toenemende druk nu vanuit de pluimveehouders steeds meer het verwijt komt dat het virus niet voortvarend wordt aange pakt. Volgens pluimveehou dersorganisatie NOP gaat het ruimen niet snel genoeg, waar door er een onnodig groot risico is dat het zeer besmettelijke en fatale vogelpestvirus zich onder kippen verspreidt. Veerman vindt de kritiek niet terecht, „De eerste maatregel die moet worden genomen is het beper ken van de contacten. Daar heb ben we ons op toegelegd." Het onderzoekscentrum CID-C in Lelystad maakte gisteren be kend dat het type vogelpest dat momenteel rondwaart in Ne derland een ander is dan het ty pe waarmee Italië sinds enkele jaren kampt. Waarschijnlijk zijn wilde eenden de bron van de besmetting. ANP pagina 4: veel dierenleed pagina 13: ontsmettingsbakken GRONINGEN - De Gasunie voorspelt dat de gasprijzen de komende maanden met mini maal 10 tot 15 procent zullen stijgen. Dat heeft woordvoerder B. War ner gisteren gezegd. De tarieven zijn onlosmakelijk verbonden met de olieprijzen. Die zijn als gevolg van de oorlogsdreiging rond Irak in vooral de Verenigde Staten de afgelopen maanden naar grote hoogte gestegen. Vanaf april zullen bedrijven de prijsstijging al merken, vanaf juli krijgen ook particulieren ermee te maken De tarieven worden voor bedrijven per kwartaal en voor particulieren per halfjaar bijgesteld. Behalve de oorlogsdreiging is ook de strenge winter in de VS debet aan de stijging. De Gasunie vreest dat de energieprijzen in elk geval nog tot het eind van dit jaar hoog blijven. Problemen met de levering van gas in Nederland verwacht het bedrijf overigens niet. „Wij kunnen altijd nog op onze eigen ondergrondse paddestoel reke nen", aldus Warner. „Wat be treft gas zijn wij in Nederland nagenoeg zelfvoorzienend." ANP Advertentie) RIO DE JANEIRO - Een danseres van de Viara- douro sambaschool trekt de aandacht op een car navalswagen in Rio de Janeiro. Gisteravond trok, evenals zondagavond, de jaarlijkse parade door het Sambódromc. Beide avonden waren met 70.000 bezoekers uit verkocht. Voor een plaats in een skybox moest 700 dollar worden betaald. Dit jaar deden veertien sambascholen mee aan de parade, die zoals altijd wordt gedomineerd door opzwepende samba klanken en schaars geklede dansers. Het carnaval in Rio heeft dit jaar zeker zo'n 400.000 bezoekers getrokken, een record. De helft komt uit het bui tenland. De straten worden bewaakt door 37.000 agenten en zo'n 3000 militairen. Dit naar aanlei ding van aanslagen door drugsbendes vorige week, waarbij vier mensen omkwamen. foto Antonio Scorza/EPA Glashandei MELIESTE I Livingslonewe, 20 GOES. Til. |0113) 227054 Het was een relatief eenvoudig wetje, maar niettemin pres teerden de lidstaten van de Europese Unie het er dertig jaar lang over te soebatten. Gisteren werden de ministers voor Concurrentiezaken het eindelijk eens over de f~* regeling van het octrooi binnen de EU. GroenLinks heeft gisteren een plan gepresenteerd voor de luchtvaart in NederlandEén van de onderdelen is dat vrijwel alle kleine vliegvelden, waaronder Zeeland Airport, moeten verdwijnen. 'Buitengewoon lelijk in het landschap', noemt Statenlid M. Wiersma het Zeeuwse vliegveld. 'Hier werken tachtig mensen en vorig jaar waren er maar zes klachten', is de reactie van directeur P. Geyssen van Zeeland Airport. Gert-Jan Theunisse, de berg koningvan de Tour van 1989, bereidt zich voor op een te rugkomst in het profcircuit. De veertigjarige oud-wiel renner die op lichamelijk gebied al zoveel heeft gele den - van talloze botbreu ken tot een dwarslaesie en hartritmestoornissen - rijdt namelijk nog altijd graag door tot het zwart voor zijn ogen wordt. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 21 en 22. door Henk van Lierop DEN HAAG - De archieven, die het ministerie van Algemene Zaken gisteren officieel heeft overgedragen aan het voor ie dereen toegankelijke Nationaal Archief, werpen nieuw licht op de kwestie Nieuw-Guinea. Uit een tot dusver geheime noti tie aan minister-president Drees blijkt dat de Amerikaanse president Eisenhower op 3 ok tober 1958 aan de Nederlandse VN-ambassadeur Schürmann steun heeft toegezegd aan Ne derland. Eisenhower was 'ge heel gekant tegen een vaste voet van Indonesië op dit eiland'. Ook meldde Schürmann over dit gesprek: „Nederland be hoefde zich geen zorgen te maken voor wat betreft de Ame rikaanse houding, mocht het territoir onverhoopt worden aangevallen." Het is de voormalige minister Luns van Buitenlandse Zaken vaak kwalijk genomen dat hij het ten onrechte deed voorko men dat de Amerikanen zo'n be lofte hadden gedaan. Op 2 april 1962 schreef de Ame rikaanse president Kennedy aan premier De Quay, dat Ne derland moest toegeven aan In donesië. Hij vreesde voor een oorlog die niet door Nederland en met door het Westen gewon nen zou kunnen worden. Ken nedy drong aan op een over dracht van Nieuw-Guinea. Dr. Maarten van Boven, alge meen rijksarchivaris, onthulde de nieuwe gegevens in een toe spraak bij de overdracht van de stukken. ANP (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- „umme,. ['i H i IT handtekening PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). G per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209.90) 8 71 3214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) PvdA-onderhandelaar Wouter Bos (r) en PvdA-Kamerlid Adri Duivesteijn staan op het Binnenhof de pers te woord, voorafgaand aan de formatie onderhandelingen. Het CDA wil vandaag beginnen met af spraken over het financiële be leid van het nieuwe kabinet. De christen-democraten ver moeden dat de PvdA de finan ciële paragraaf voor zich uit wil schuiven om op al lerlei deelterreinen afspraken vast te kunnen leggen die veel geld kosten. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1