Bezorgdheid bij PSD-personeel Altijd bezig voor de mensen JU GroenLinks wil Zeeland Airport dicht lil Ontsmettingsbakken staan weer opgesteld 13 Honderdvijftig medewerkers nog onzeker over hun toekomst ■sm w, Vragen over veiligheid tunnel Politie betrapt drankrijder Vernieling aan auto in Hulst Verkeerspost Wemeldinge de beste Dronken feestvierder betrapt PvdA gaat op kroegentocht Stemkroeg van ministerie in Middelburg Zalm toert door Zeeland v*- O O Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op (Sê) AutoTrack.nl CDA bijeen over economie Trouwdag 03-03-2003 gewild in Middelburg Koersbal in Koudekerke Voorjaarsdagen Kooravond in Grote Kerk dinsdag 4 maart 2003 HnnrBen Jansen VLISSINGEN - Op de schepen en de veerpleinen van de Pro vinciale Stoombootdiensten klinkt gemopper. Ongeveer honderdvijftig medewerkers van het veerbedrijf verkeren nog in onzekerheid over hun toekomst. Over twee weken is de PSD opgeheven. De bezorgd heid over het ontbreken van zicht op een nieuwe baan neemt toe. Voorzitter Wim Dijkgraaf en se cretaris Jan van der Horst van de PSD-ondernemingsraad kunnen zich de ongerustheid van hun collega's voorstellen. Dijkgraaf: „Door alle belang stelling die de veerdiensten de laatste weken krijgen, wordt ie dereen natuurlijk heel erg ge confronteerd met het einde van het bedrijf. Ik heb dat zelf ook. Wanneer iemand het PSD-logo op mijn jas ziet, is de eerste vraag: en wat ga je straks doen? Dat soort ervaringen veroor zaakt bij veel collega's een onge makkelijk gevoel." Van der Horst heeft de indruk dat veel PSD 'ers de vraag wat ze na de beëindiging van de veer diensten gaan doen, voor zich uit hebben geschoven. ,,In twee jaartijd is veel veranderd op het gebied van de werkgelegenheid. De indruk bestond dat werkge vers toen met open armen ston den te wachten op het moment waarop het PSD-personeel be schikbaar zou zijn. Daar is nu geen sprake meer van. Onder de PSD'ers is duidelijk verwacht en gehoopt dat meer banen be schikbaar zouden zijn." Dijkgraaf en Van der Horst zit ten beiden in de bemiddelings commissie die met het oog op de opheffing van de PSD is ge vormd. Dijkraaf: ,,We krijgen wel eens het verwijt dat we voor meer banen zouden moeten zor gen. Maar dat is een misver stand. De bemiddelingscom missie biedt geen banen aan. Wij zorgen alleen maar voor onder steuning en voor faciliteiten in de vorm van opleiding en trai ning waardoor personeelsleden van de PSD met meer succes naar een baan kunnen sollicite ren." In een tijd waarin de werkgele genheid stagneert, zijn scho lingsmogelijkheden des te noodzakelijker. Dat geldt in het bijzonder voor de vele werkne mers van de PSD. Het bedrijf bood ook mensen met een be perkte opleiding goede carri èremogelijkheden. Wie de ijver bezat cursussen te volgen en het geduld te wachten op vacatures in een hogere rang, had mooie groeimogelijkheden. Op een schip van matroos tot kapitein en aan de wal van kaartverko per tot agent. Dijkgraaf: „Die cursussen waren heel erg ge richt op de eisen van de PSD. Het waren interne opleidingen en daar doe je buiten de PSD niet zo veel mee. Natuurlijk tel len werkervaring en omgaan met een grote verantwoorde lijkheid ook mee, maar er wordt nu gewoon veel meer gekeken naar de papiertjes die iemand heeft." Teleurgesteld De voorzitter en de secretaris van de ondernemingsraad zijn teleurgesteld over de plaatsingsmogelijkheden van PSD'ers bij de Westerschelde- tunnel, het fiets-voetveer Vlis- singen-Breskens en bij andere onderdelen van het provinciale apparaat. Bij de Westerschelde- tunnel treden achttien PSD- medewerkers in dienst, onder wie vier parttimers. De exploi tant van het fiets-voetveer, bus onderneming BBA, kan zolang de bestaande veerboten Beatrix en Johan Friso dienst blijven doen, veertig tot vijfenveertig PSD'ers gebruiken Daarna daalt dit aantal tot maximaal 28. De plaatsingsmogelijkhe den bij de provincie zijn uiterst gering. Van de 350 arbeids plaatsen die de PSD nu heeft, worden er ruim vijftig door uit zendkrachten vervuld. Onge veer vijftig medewerkers zijn 55 jaar en ouder en krijgen zonder sollicitatieverplichting wacht geld tot aan hun pensioenge rechtigde leeftijd. Dijkgraaf en Van der Horst heb ben begrip voor het gemopper en de gelatenheid. Ze vinden het een knappe prestatie van ólle medewerkers dat tot nu toe de dienstverlening in stand is ge bleven. Dijkgraaf: ,,Het is druk ker dan andere jaren in deze pe riode. Mensen komen afscheid nemen van de PSD, Dat geeft een bijzondere sfeer en dat voelt het personeel ook. Het is maar goed dat we nog maar twee we ken hebben te gaan." Volgens GroenLinks ligt Zeeland Airport 'buitengewoon lelijk in het landschap'. foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink ARNEMUIDEN - GroenLinks wil dat Zee land Airport dicht gaat. Het vliegveld bij Arnemuiden zou lelijk in het landschap lig gen en veel overlast veroorzaken. De direc tie van het vliegveld begrijpt het standpunt niet. „Het vliegveld levert voor bijna tachtig mensen werk op en vorig jaar zijn slechts zes klachten ingediend." GroenLinks wil de luchtvaart concentreren op Schiphol, om te voorkomen dat 'heel Ne derland onder de rook van intensief ge bruikte vliegvelden komt'. GroenLinks pre senteerde gisteren op Lelystad Airport een plan voor de regionale en kleine luchtvaart in Nederland 'Eén Schiphol is genoeg'. De regionale vliegvelden Rotterdam. Eind hoven en Twente moeten volgens Groen Links sluiten Verder wil de partij dat alle kleine vliegvelden op slot gaan. Alleen de velden van Eelde en Budel mogen blijven, speciaal voor les- en landbouwvluchten. Maastricht en Lelystad mogen als regionale vliegvelden blijven. „Vliegveld Midden-Zeeland is een bedrij venterrein met landingsstrip", zegt Staten lid M. Wiersma van GroenLinks. „Vakan- tievluchten en zakelijke vluchten zijn er nauwelijks. Het wordt vooral gebruikt voor recreatieve doeleinden. Het ligt buitenge woon lelijk in het landschap. En er zijn nog al wat mensen die er overlast van hebben." Directeur P. Geysen snapt het standpunt van GroenLinks niet. „Waar hebben we het over? Het plan is schieten met een kanon op een mug. De kleinere vliegvelden zijn zo'n vijf tot tien jaar bezig om de klachten te ver minderen Dat lukt in Zeeland en bij een he leboel andere vliegvelden. De luchtvaart is van toenemende betekenis. De behoefte aan het veld is er, ook voor het gebruik door hulpdiensten, en als je het sluit komt het nooit meer terug DEN HAAG - Staatssecretaris Hessing van Binnenlandse Za ken moet garanderen dat de veiligheid in de Westerschelde- tunnel voldoende is gewaarborgd, vinden de CD A-Kamerle den S. Buijs en Th. Meijer en hun VVD-collega J. Geluk. Zij hebben Hessing daar gisteren schriftelijk om gevraagd. De drie parlementariërs reageren op burgemeester J. Gelok van Borsele, die vrijdag op Radio 1 verklaarde dat hij de veilig heid niet kan garanderen. Het gaat onder meer om de financi ële gevolgen voor de brandweer in Borsele en Terneuzen. Hes- sing's voorganger De Vries meldde vorig jaar dat hij daarover in overleg zou treden met lokale bestuurders. Buijs, Meijer en Geluk willen weten wat daaruit is gekomen. Zij hebben Hes sing dringend verzocht hun vragen te beantwoorden voor 14 maart, de dag van de officiële opening van de Westerschelde- tunnel. RILLAND - Een 28-jarige automobilist uit de gemeente Rei- merswaal is gisteravond rond half acht tegen de lamp gelopen toen hij met een slok op over de A58 bij Rilland reed. De politie controleerde de man en uit een ademanalyse bleek dat de man ruim 2,3 maal zoveel had gedronken als wettelijk toegestaan. De automobilist kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. HULST - Aan een auto die stond geparkeerd in de Vieram- bachtenstraat in Hulst zijn maandagochtend vroeg, tussen één en zes uur, vernielingen aangericht. De koplamp, grille en het linker voorportier raakten beschadigd, de voor- en ach- terrruit en een linker portierruit werden vernield. Bovendien werd de auto bekrast. De schade bedraagt honderden euro's. WEMELDINGE - De verkeerscentrale voor de scheepvaart in Wemeldinge is verkozen tot de beste verkeerspost voor het scheepvaartverkeer in Nederland van het vorige jaar. Van de 27 posten waarop een stem werd uitgebracht, kreeg de centra le in Wemeldinge bijna 14 procent van de stemmen De post in Hansweert eindigde als zesde. „Het is wel een hele eer omdat je als beste post wordt verkozen door de schippers zelf. Het is een stuk waardering dat je van hen krijgt zegt Nicoline Eisma, hoofd Scheepvaartdienst Oosterschelde, waar de verkeerscentrale onder valt. „De af gelopen jaren werden we vaak als tweede achter de regionale verkeerscentrale Dordrecht gekozen. Dordrecht is nu tweede en wij eerste. Waar het verschil in zit weet ik niet, er zijn bij ons in elk geval geen grote dingen veranderd.." De centrale zit in Wemeldinge op de oostelijke havendam van het Kanaal door Zuid-Beveland. De veertien verkeersleiders begeleiden van hieruit het scheepsverkeer in het Oosterschel- degebied en in het kanaal Vanuit de centrale worden jaarlijks zo'n 52.000 passerende schepen begeleid. 's-HEERENHOEK - Tijdens de viering van carnaval heeft de politie zondagavond op vier plaatsen rond 's-Heerenhoek au tomobilisten betrapt op rijden onder invloed. Dat gebeurde op de 's-Heerenhoeksedijk, de Borsselsedijk, de Stoofweg en de Molendijk. Het bontst maakte een 41-jarige man uit Ka- pelle het, die ruim tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van zes uur. GOES - De PvdA gaat vrijdag middag in Goes op kroegen- j tocht. Enkele sociaal-democraten trekken langs Goese cafés en gaan m gesprek met jongeren over veiligheid, seks, alcohol, drugs, school, openbaar ver voer, wonen, sport en cultuur. De kroegentocht begint nadat de PvdA'ers zich in jongeren centrum Colours in de Wijn gaardstraat hebben laten bij praten door jongerenwerker Peter Remijn en enkele jonge- I ren. Die bijeenkomst begint om 15.00 uur. De kroegentocht be gint om 16.30 uur op de Grote Markt. MIDDELBURG - De mobiele stemkroeg van het ministerie van Binnenlandse Zaken staat donderdag op de Markt in Mid delburg. In deze podium wagen, die sinds afgelopen zaterdag door Neder land rijdt, is informatie te krij gen over de verkiezingen voor Provinciale Staten op dinsdag 11 maart. De informatie is beschikbaar in de vorm van folders en kranten, maar ook digitaal via internet. In de stemkroeg kan via twee computers de stemwijzer op in- I ternet worden ingevuld. Op het podium van de wagen staan twee rappers die de actuele pol i- tiek bezingen. VLISSINGEN - VVD-voor- mannen G. Zalm en A. Nicolaï komen maandag 10 maart naar Zeeland. Zij maken een tocht langs de Zeeuwse havens en gaan daarna naar Vlissmgen voor twee bij eenkomsten. De hele dag staat r jn het teken van economie en kustverdediging. In restaurant het Vooronder in net Arsenaal in Vlissingen vindt tussen 16.30 en 17.45 een infor- i me'e bijeenkomst plaats met I vertegenwoordigers van diverse organisaties Vanaf 20.00 uur wordt in het I vooronder een politiek café ge houden. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Veelvuldig vanaf het spreekgestoelte in de Statenzaal het volk toespreken is niks voor Cathrien Koster. Liever beweegt het liberale Sta tenlid uit Middelburg zich in het informele circuit. „Daar zie en hoor je meer en kun je meer re sultaten bereiken. Daar gaat het toch om. Ik hoef niet vooraan te staan als er spreekbeurten uit gedeeld worden." Desondanks hoort Koster tot de bekendere Statenleden. Ze kan op een grote en trouwe aanhang rekenen - ook buiten haar eigen partij, de WD. Dat bleek nog eens bij de verkiezingen in 1999. Door haar partij op een onver kiesbare plaats gezet, kreeg ze zonder een actie te voeren zo veel voorkeursstemmen, dat ze als vierde WD-er werd geko zen. Teleurgesteld Nu was er weer geen hoge plaats op de lijst voor haar weggelegd en daarom heeft ze zichzelf te ruggetrokken. „Moet je een club willen vertegenwoordigen die je niet moet? Op een gegeven mo ment zegje een keer: stop maar Ook al weet ik dat daardoor mensen teleurgesteld zijn." Een rol speelt ook dat ze zich het bes te thuis voelt in de hoek van wat linkse WD-ers. „De WD ver- rechtst tegenwoordig. Dat vind ik triest." Het betekent voor Koster het emde van een perio de in de provinciale politiek, die Cathrien Koster: „Het zou goed zijn als een Statenlid tenminste één periode in de gemeenteraad heeft gefunctioneerd." foto Mechteld Jansen in 1982 begon. In 1987 moest ze even in de wacht, om in 1988 tussentijds terug te keren. Lan ge tijd heeft ze de Staten gecom bineerd met het raadslidmaat schap in Middelburg. „Maar ik heb me in de Staten nooit als vertegenwoordiger van Middel burg opgesteld Ik vond het wel een voordeel om beide bestuurs- Advertentie De autosite voor heel Nederland lagen te kennen Het zou goed zijn als een Statenlid tenminste één periode in de gemeenteraad heeft gefunctioneerd. Dat geldt trouwens ook voor Kamerle den." Cathrien Koster zegt dat in haar politieke werk altijd de mensen centraal staan. „Ik wil een echte volksvertegenwoordiger zijn. Je moet luisteren naar de mensen en opkomen voor mensen die behoefte hebben aan steun. De mensen weten me ook te vinden, ik heb een groot netwerk en dat wil ik graag zo houden, al kost het veel tijd. Daar hou ik zelfs met boodschappen doen reke ning mee. Mensen schieten je in de winkel of op straat makkelij ker aan." Grote kater Ze maakte in de Staten de belas tingaffaire mee, die vier gede puteerden de kop kostte „Dat was afschuwelijk. Die zaak heeft bressen geslagen tussen mensen die nooit meer dicht gaan. Heel triest dat het zo moest en dat we het niet met el kaar konden oplossen. Als ik jankend had kunnen weglopen, had ik dat gedaan. Ik heb er een grote kater aan overgehouden." Daar staan gelukkig diverse hoogtepunten tegenover, con stateert Koster. „We hebben veel kunnen doen op welzij ns- gebied en de zorg voor mensen." Na haar afscheid is ze niet van plan politiek nog actief te zijn (wel in diverse bestuurlijke functies) „De turnvereniging zal dat merken: die krijgt min der oud papier." Natuurlijk zal Cathrien Koster de contacten met collega-politici missen. Want die zijn in de Staten goed, stelt ze. „Daar wordt meer po litiek bedreven dan in de ge meenteraad. Er is meer overleg en je stemt meer zaken af, ook met collega's van andere partij- TERNEUZEN - Het CDA houdt morgen in Terneuzen een ver kiezingsbijeenkomst over eco nomische vitaliteit. De CDA-Kamerleden M. van Loon en S. Buijs behoren tot de gastsprekers in het Scheldethe- ater. Ook lijsttrekker T. Poppe- laars en Zeeuws-Vlaams kandi daat-Statenlid W. Saman zullen het woord voeren. De bijeen komst begint om 19.30 uur VLISSINGEN - Een trouwdag is hoe dan ook onvergetelijk, zeker voor de stelletjes die gisteren in het huwelijksbootje stap ten. De bijzondere datum, 3 maart 2003, was voor veel paren een mooie aan leiding om elkaar het ja woord te geven. In het Middelburgse stad huis werden gisteren zes stellen in de echt verbon den, terwijl op maandag normaal gesproken hoog uit één plechtigheid plaatsvindt. „Dat heeft dus echt met de datum te maken", aldus een mede werker van de afdeling Burgerzaken van de ge meente Middelburg. Als er al op maandag wordt getrouwd, vindt de plech tigheid meestal 's morgens plaats, omdat gebruik van de trouwzaal dan gratis is. In Zuid-Beveland trok ken verliefde paren zich niets aan van deze bijzon dere datum. In Goes was het net zo stil als op elke andere maandag. Volgens een medewerker van de afdeling burgerzaken in Vlissingen zijn veel stelle tjes zich waarschijnlijk te laat bewust geweest van de mooie datum; ook daar liep het niet storm. Toch werden in vergelijking met andere maandagen meer huwelijken gesloten in Zeeland. In de gemeente Hulst en omgeving werd helemaal niet getrouwd. De trouw zaal bleef angstvallig leeg. In verband met car naval was alles gesloten. Terneuzen en Sluis ken den elk met twee trouw lustige paren een normale maandag Op Schouwen- Duiveland was maar één stel op het idee gekomen om 03-03-'03 in de trouw ring te laten graveren. Vorig jaar kende Neder land een hype in het trou wen op een bijzondere da tum. Prins Willem- Alexander en prinses Méxima gaven het goede voorbeeld door op 2 fe bruari de gang naar het Amsterdamste stadhuis te maken. door Melita Lanting VLISSINGEN - Zeeuwse pluimveehouders nemen mas saal voorzorgsmaatregelen om besmetting van hun dieren met vogelpest te voorkomen. Bezoe kers zijn niet langer welkom en de ontsmettingsbakken staan weer voor de deur. De ZLTO ad viseert alle bedrijven uiterst zorgvuldig te werk te gaan. „Bij ons is de slagboom op slot", vertelt W. den Hollander uit Oostkapelle. „Wij hebben 120.000 legkippen in ons be drijf. Die vertegenwoordigen een waarde van 1 miljoen euro. Als daar iets mee gebeurt, is de ellende niet te overzien." Voor zitter J. Wijnen van de vakgroep pluimveehouderij ZLTO onder schrijft de noodzaak van maat regelen. „De besmetting kan overal, op elke plek uitbreken. Als een besmette vogel in Zee land poept kan het ook hier mis gaan. Daarom is het belangrijk dat de mensen alle pluimvee binnen houden." Zeeland telt een kleine veertig pluimveebedrijven Daarbij gaat het om vleeskuikens, het opfokken van hennen en legkip- KOUDEKERKE - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren houdt 20 maart voor de elfde keer haar Walchers koersbaltoernooi. Opnieuw doet een groot aantal teams mee. De teams bestaan uit zes ouderen, die alle uit Walche ren komen. De wedstrijd begint om 9.30 uur. De winnaars zullen rond 15 00 uur bekend zijn. Het toernooi wordt gehouden in sporthal De Couburg in Koude kerke. GOES - In het Ambachtscen trum in de Hollandse Hoeve in Goes worden vanaf vandaag tot en met donderdag de voorjaars- doedagen gehouden. Kinderen kunnen tussen 13.00 en 17.00 uur deelnemen aan diverse activiteiten, zoals fi guurzagen, droogbloemstukjes maken, doosjes beplakken, boe kenleggers weven en kaarsen maken. pen. Een telefonisch rondje langs verschillende bedrijven leert dat er nog geen sprake is van grote nood op de Zeeuwse bedrijven. De meeste bedrijven kunnen de komende een a twee weken probleemloos doorko men. Daarna ontstaan de eerste problemen Pluimveefokker C. Sinke uit Kruiningen „Ik heb één van de vijf stallen leegstaan. Volgende week verwacht ik voor die stal een nieuwe lading eendagskui- kens. Ik weet niet of dat gaat lukken want dat hangt af van het vervoersverbod." Scharreleieren Bij het opfokbedrijf Den Hol lander in Oostkapelle kunnen ze nog een week of twee vooruit Daarna moeten de hennen weg, richting Bameveld. Ekoz uit Schore heeft alle kippen uit voorzorg binnen gehaald. Het bedrijf produceert scharreleie ren voor de Duitse markt. Nor maal gesproken lopen de kippen buiten te scharrelen maar direc teur Van der Linde vertelt dat hij het zekere voor het onzekere heeft genomen en alle kippen in de stal heeft gehouden. H Dub- belaar is eigenaar van een biolo gisch pluim veebedrijf in Oost kapelle. Hij verwacht op korte termijn nog geen problemen „Zolang de eieren nog vervoerd mogen worden, kan ik wel voor uit. Wij verwerken ook het vlees van kippen en kalkoenen. Ook dat is geen probleem want als mijn voorraad vlees op is, im porteer ik gewoon vlees uit Bel gië." GOES - De Evangelische Om roep houdt morgen een koor- en samenzangavond in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Er zijn optredens van onder an deren de Samengestelde Koor- groep Goes onder leiding van Martin Zonnenberg, quintet Vijf in Eén, sopraan Clarissa van de Weerd, Marjolein de Wit (fluit), Yta van der Zwaag (hobo Eric Oisman (contrabas), Marcel Zimmer (slagwerk), Jan Mulder (vleugel). Tiny van de Wijdeven (trompet) en André van Vliet (orgel) De bijeen komst, waar opnamen worden gemaakt voor het EO-program- ma Nederland Zingt, begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13