Raad tegen forse ozb-verhoging PZC Hulst kibbelt over geld Vaarwel PSD PZC Terneuzen Iaat asielzoekers niet aan hun lot over Bacteriën vreten gifbelt op Weinig kans op verplaatsing gasontvangststation in Axel 13 Terneuzen wil af van kapotte parkeermeters Sluisse partijen vinden twintig procent veel te veel Toch geld voor Oost-Indiëstichting Bushalte completeert Stadhuisplein Rechter mild voor drankrijder Sluis niet gelukkig met afrastering Carnaval voor jongeren in Vogelwaarde Boerenbruiloft in Clinge Boete voor drankrijder zaterdag 1 maart 2003 doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - De parkeerau tomaten van Terneuzen moeten worden verbeterd of worden vervangen door andere, minder kwetsbare apparaten. De huidi ge automaten weigeren vaak de 'chipknip', spugen vele bonne tjes tegelijk uit of doen het hele maal niet. Met het herstel van kapotte ap paraten is telkens weken tot maanden gemoeid, constateer de PvdA-raadslid J. Jonkman deze week tijdens de raadsver gadering. Een automaat in de parkeergarage is maanden bui ten gebruik geweest. Vlak nadat de machine was hersteldraakte hij opnieuw ontregeld. Parkeer automaten op en rondom de Markt, de Steenen Beer en het Stadhuisplein zijn ook vaak 'ziek, zwak of misselijk', gaf wethouder J, van Schaik (ver keer) volmondig toe. De wethouder had bij de dienst Parkeerbeheer al navraag ge daan over problemen met par keerautomaten. De technische programmatuur is kwetsbaar en te vervangen onderdelen moeten telkens uit Duitsland komen. „Oost-Duitsland denk ik, want er gaan vaak twee maanden overheen voor nieuwe onderdelen arriveren. Door het minste of het geringste zijn die vervolgens weer onklaar. We on derzoeken momenteel of we er iets aan kunnen doen en anders moet er een andere oplossing worden gevonden", beloofde de wethouder. Jonkman had de problemen aan de dienst Par keerbeheer doorgegeven. „Mocht een apparaat aantoon baar kapot zijn, dan treden de parkeerwachters coulant op, lieten ze me weten. Als alle au tomaten het binnenkort laten afweten, kunnen we dus alsnog overal gratis parkeren." doorRené van Stee OOSTBURG - De kans dat de onroerend-zaakbelasting (ozb) in de gemeente Sluis met twin tig procent omhoog gaat is ui terst gering. Dat bleek donder dagavond in Oostburg tijdens het opiniërende gedeelte van de raadsvergadering. Van .de raadsleden van de drie collegepartijen CDA, PvdA en WD steunden alleen de PvdA'ers J. Wielakker en M. van T Land het voorstel van B en W. Zij vonden dat moet worden waargemaakt wat tijdens de verkiezingen is beloofd. De ove rige raadsleden waren tegen. Zij verweten het college van B en W vooral een gebrek aan creativi teit bij het zoeken naar midde len om in eerste instantie het te kort van 1.122.000 euro op de begroting te dichten. Een ver hoging van de ozb met tien pro cent zou hiervoor volstaan. Vooral de reservering van de ozb-verhoging voor nieuw be leid was tegen het zere been. Het ging om een bedrag van 369.000 euro voor speerpunten als de voorbereiding van projecten als Sluis aan Zee, de herinrichting van Breskens en Cadzand-Bad en het ontwikkelen van brede scholen. Ook het uitbreiden van het ambtenarenapparaat met negen formatieplaatsen vond in de ogen van de raadsleden geen ken van de tarieven in de oude gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg. Dit zou een ozb- verhoging van respectievelijk vijftien en drie procent beteke nen. Ook miste Bolijn belangrij ke zaken als een goed voorstel voor de herhuisvesting van de ambtenaren en een nieuw on derkomen voor de brandweer en de gemeentewerkplaats in Bres kens. Overeenkomstig de afspraken in de voormalige gemeente Sluis-Aardenburg wilde de WD niet verder gaan dan een verhoging van de ozb met tien procent. Ook wil de partij even tueel bezuinigen op de uitbrei ding van het ambtenarenappa raat en alleen bestaand beleid uitvoeren. Het CDA zat bijna op dezelfde lijn, maar verbond nog geen cijfermatige conclusies aan haar standpunt. Voor de ko mende raadvergadering van donderdag komt de fractie met een alternatief voorstel, waarin mogelijk ruimte wordt gevon den om alsnog nieuw beleid in gang te zetten. „Overal waar gemeenten fuse ren, kunnen ze het met minder ambtenaren af. In Sluis blijk baar niet", aldus A, Rosendaal (Nieuw West). Hij pleitte voor een verhoging van de toeristen belasting om zo nieuw beleid daadwerkelijk van de grond te krijgen. „Met die twintig pro cent van de ozb kom je er niet." De verhoging van de toeristen belasting was volgens wethou der van financiën R. Leentfaar geen optie, omdat dat pas in 2004 kan. Hij had grote moeite met een gematigde verhoging van de ozb -de enige bron waar uit extra geld kan worden ge haald- omdat de gemeente dan achter de feiten zou aanlopen. „We verkeren dan voortdurend in een spagaat, vooral ook om dat waarschijnlijk de uitkering uit het Gemeentefonds daalt en we niks nieuws kunnen doen. Ik vrees dat 2003 dan een verloren jaar wordt." Leentfaar kon zijn gehoor niet overtuigen. Wat Bolijn en Ro sendaal betreft is er al sprake van een verloren jaar. „Voer be staand beleid dat op de plank ligt gewoon uit. Dat is al moei lijk genoeg. Bezuinig of her schik waar het nu kan en zet voor 2004 een goed programma neer. Daar zijn we veel meer mee gebaat", gaven ze de wethouder mee. Gelijktrekken C. Bolijn (Dorpsbelangen Toerisme) stelde dat er op een normale manier met tariefsver hogingen zou worden omge gaan. Wat haar betreft gaan die niet verder dan het gelijktrek- HULST - De stichting Oost-Indiëmonument in Terneuzen krijgt toch een eenmalige subsidie van 500 euro van de ge meente Hulst. De stichting had voor de gemeentelijke herin deling aangeklopt bij de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen voor financiële steun. De club van oud-militairen die in Ter- neuzen een monument onderhouden ter nagedachtenis van de Zeeuws-Vlaamse militairen die in de periode 1945-1962 het leven lieten in voormalig Oost-Indië en Nieuw-Guinea kwam in de problemen door een afname van het ledental en stijgen de organisatiekosten voor cle jaarlijkse herdenking. De steun verzoeken werden door Terneuzen en Hontenisse vrijwel onmiddellijk gehonoreerd, alleen in Hulst bleef de subsidie aanvraag een paar maanden in de la liggen. B en W van het nieuwe Hulst weigerden in eerste instantie met de 500 euro over de brug te komen, maar de raad vond dit niet terecht. Te meer, daar er klaarblijkelijk in Hontenisse - nu toch onder deel van Hulst - al toezeggingen waren gedaan. Op aandrin gen van de raad ging het college deze week overstag. TERNEUZEN - Het Stadhuisplein van Terneuzen ligt er in tussen al weer een jaar of vijf, maar volgende week zal het tweede stadshart - na de Markt - pas echt voltooid zijn. Na plaatsing van nieuwe hekken rondom de Oostkolk en de in gang van de parkeergarage verrijst tussen maandag 3 en vrij dag 7 maart een nieuwe bushalte op het plein. Architect Koen van Velsen heeft een abri ontworpen die past bij de uitstraling en de grandeur van het grootse plein. De kosten van het wachtvertrek bedragen dan ook 40.000 euro. Verschillende raadsfracties van de voormalige gemeenten vonden dat be drag wat te gortig voor een bushokje, maar uiteindelijk ging de meerderheid van het gemeentebestuur vorig jaar akkoord met oprichting van een bij het plein passend gebouwtje. TERNEUZEN - Het is tegen zijn principes om drankrijders mild te beoordelen. Gisteren wilde de Terneuzense politie rechter J. Hopmans een uitzondering maken voor een 23-jari- ge man uit Oostburg. De verdachte werd voor rijden met een alcoholgehalte van 775 microgram, drieënhalf keer zoveel als toegestaan, veroordeeld tot 1500 euro boete en negên maan den voorwaardelijke rijontzegging. De Oostburger kwam er op 26 juli vorig jaar achter dat zijn moeder zijn bankrekening had geplunderd. Daar raakte hij zo geëmotioneerd over dat hij zijn motor pakte en naar het café reed om zich te bedrin ken. Op de terugweg kwam hij in Sluis in botsing met een bus, waarna hij doorreed. De omstandigheden waren aanleiding voor de politierechter om af te wijken van de richtlijnen, die een langdurig rijverbod inhouden. „Ik ga er vanuit dat ik u hier niet meer terugzie." OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis zijn niet gelukkig met de afrastering van prikkeldraad langs het fietspad tussen de Koksmuts en Retranchement. langs het afwateringskanaal. Zij steunen daarmee de acties van de dorpsraad Retranchement. Dat antwoordde wethou der L. Kamphuis deze week donderdag tijdens de raadsverga dering op vragen van F. Maenhout (WD/Gemeentebelangen „Ze hebben iets gedaan wat in Nederland niet kan of mag: een afrastering geplaatst op grond van een ander, in dit geval de gemeente Sluis." De wethouder voegde er aan toe dat de prikkeldraadversperring zo spoedig mogelijk door de Dienst Landelijk Gebied wordt weggehaald. VOGELWAARDE - Carnavals stichting De Vogelpiek heeft op carnavalsmaandag een speciaal jeugdprogramma op de leutka- lender staan in Vogelwaarde. 's Middags om 150 0 uur is er een zaal Scheerders een live optre den van de Buzz Klub. Deze vijf Belgische meiden tussen de tien en achttien jaar oogsten in eigen land veel succes. Het genre sluit aan bij de popu laire songs van K3 en the M- kids. Inmiddels hebben de vijf Buzz Klub leden - Kiki, Uma, Lotte, Kim en Bonnie - een ge slaagd muzikaal debuut achter de rug. Hun eerste cd, Het grote avontuur, is in België een grote hit. De Buzz klub heeft een knalgele Amerikaanse schoolbus als mascotte. Na het optreden, dat gratis toegankelijk is, delen de meiden handtekeningen uit. 's Avonds staat zaal feestzaal Scheerders in het teken van een carnavalsbal voor de wat oude re jeugd. Hierbij treden Def Rhymz en Move It voor het voet licht. Deze party begint om 21.00 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Jan Jansen ZAAMSLAG - Het eerste ladinkje ver vuilde grond is gisteren per kruiwagen afgevoerd van de voormalige stortplaats in de Kleine Huissenspolder bij Zaamslag. Met dat karweitje gaven ge deputeerde Toine Poppelaars en wethou der Piet Hamelink van Terneuzen gisteren het officiële startsein voor de sa nering. Op de belt zijn in de tweede helft van de jaren zestig zeshonderd tot duizend va ten met chemisch afval gestort, voorna melijk afkomstig van Dow Chemical. Hoeveel het er precies zijn moet in de loop van de operatie nog blijken. Uit de vaten zijn vooral polyglycolen de bodem ingelekt. De officiële start was gisteren, maar fei telijk loopt het karwei al enkele maan den. Het begint en eindigt met de zuive ring van het grondwater. Dat wordt eerst verzameld in een bassin en vervolgens naar een biologische installatie geleid waarin bacteriën de giftige stoffen 'op vreten'. Pas als de biologische zuivering eenmaal goed op gang gekomen is, begint het opgraven van vaten en vuil slib. Dit materiaal wordt opgeslagen op een wa terdicht gemaakt terrein van betonpla ten en, afhankelijk van de samenstelling afgevoerd naar verschillende verwer- door Eugène Verstraeten AXEL - De kans dat het gasont vangststation aan de Buitenweg in Axel wordt verplaatst is bij zonder klein. Dat bleek gisteren tijdens een door het wijkcomité De Statie georganiseerde bijeenkomst. Daarbij werden meer dan twee honderd handtekeningen aan geboden aan vertegenwoordi gers van de gemeente, Delta en de Gasunie. Het gasontvangstation, dat deels eigendom is van Delta en deels van Gasunie, komt straks middden in de nieuwe woon wijk Buitenweg te staan. De verplaatsing kost bijna een kwart miljoen euro. De gemeen te wil dat Delta en Gasunie mee betalen, maar die geven tot nu toe niet thuis. Dat standpunt zal voorlopig ook niet wijzigen, zo viel gisteren te beluisteren. „De zaak ligt simpel", stelde C. Mooy van de Gasunie. Wij hebben een contract met Delta. Als we weg moeten gaan we, maar dan sturen we er wel een rekening bij. Delta heeft een overeenkomst met de gemeente en daarin staat dat als je weg moet de veroorzaker de kosten betaalt. De gemeente dus in dit geval." Daar had Delta-verte genwoordiger Jansen weinig aan toe te voegen. Transportbedrijf Wethouder A. van Waes wees er op dat andere bedrijven die ver plaatst worden, zoals trans portbedrijf Van de Wege, zelf ook flinke investeringen moe ten doen. „Dan kunnen we toch moeilijk een ander bedrijf zoals Delta verplaatsen voor honderd procent op kosten van de ge meenschap." De wethouder vroeg zich af of het gasstation wellicht ingrijpend verbouwd moet worden als de komst van glastuinbouw in de Kanaalzone door gaat. Want die bedrijven gebruiken veel gas. Als er toch kosten moeten worden gemaakt om het station aan te passen, zo redeneerde Van Waes, kan alles misschien beter meteen ver plaatst worden. De hoop werd door Jansen me teen de bodem ingeslagen. Die stelde dat het station een capa citeit heeft van een slordige 18.000 kubieke meter. We zitten nu op 12.000 kubieke meter, dus er is nog zat capaciteit om de Axelse Vlakte te bedienen", al dus de Deltavertegenwoordiger. Robbie van Overmeeren van het wijkcomité De Statie overhandigt een stapel handtekeningen aan vertegenwoordigers van de ge meente, Delta en de Gasunie. foto Peter Nicolai „Op zich kan het gasstation best in de woonwijk blijven staan, mits er wat voorzieningen wor den getroffen om de geluids overlast tegen te gaan. Als mens kan ik met jullie standpunt wel voorstellen", zei Mooy. „Het station voldoen aan alle veilig heidsregels, maar dat kan na tuurlijk het onderbuikgevoel niet wegnemen. De normen gaan uit van de mogelijkheid dat er zich eens in de miljoen jaar een camaliteit voordoet. Superveilig dus, maar morgen kan het zomaar gebeuren." door Conny van Gremberghe HULST - Het comité Vaarwel PSD krijgt van de gemeente Hulst een garantiesubsidie van 14.000 euro voor de organisatie van een gepast afscheidsevene- ment van de Zeeuwse veerdien sten op 15 maart. Het enige wat de organisatoren moeten doen, is achteraf de gemeente een ver antwoording sturen van de ge maakte kosten. De subsidieverlening verliep donderdagavond laat niet echt van een leien dakje. Dat lag niet aan de Hulster raad, maar meer aan het comité en het dagelijks bestuur. Comitévoorzitter H van de Vijver uit IJzendijke had zijn verzoek om gemeentelijke steun gebaseerd op een begro- tingsopzet die aan alle kanten rammelde. Het college had ver volgens een raadsvoorstel opge steld dat weer was afgeleid van die slechte begroting. Fractievoorzitter A. Hegger (Progressief Hulst) vond dat het college en de subsidieverzoeker in gebreke waren gebleven. „Te gen zo'n voorstel zeg ik geen ja", benadrukte ze. Ook Groot-Hulst-raadslid W. Broekhoven had moeite met het voorstel, omdat het bol stond van 'pm-posten' (voor soep en koffie), en omdat hij niet begreep waarom een feesttent op het veerplein in Breskens twee keer zoveel moest kosten als een tent in Perkpolder. Broekhoven stond overigens wel positief tegenover de opzet van het evenement. „Het verdwijnen van de veren is toch iets om bij stil te staan", meende hij. CDA-fractievoorzitter J. Stey- aert snapte niet goed waarom het college zomaar 14.000 euro beschikbaar wilde stellen voor een evenement waaraan finan ciële risico's kleven. „Geef dat comité een garantiesubsidie voor maximaal 14 mille, dan be perk je de risico's aanzienlijk", meende hij. De WD- fractie en de fractie Al gemeen Belang konden zich in dat voorstel vinden. Wethouder F. van Driessche (cultuur) gaf toe dat het voorstel laat en wei nig onderbouwd was. Niettemin vond hij dat de historische ge beurtenis op 15 maart - de laat ste PSD-overtochten - niet on opgemerkt voorbij mocht gaan. De wethouder zei bereid te zijn om de subsidie om te bouwen tot een garantiesubsidie. Een meer derheid van de raad ging vervol gens akkoord met de steun aan het comité. Alleen PH bleef te gen. kers. Om het enkele hectares metende terrein zijn dijkjes en sloten gelegd. Voor alles schoon is, en akkerbouw H. Dieleman zijn grond weer kan gebrui ken, zullen minstens twee jaar verstrij ken. Het karwei kost de overheid drie tot 3,5 miljoen euro. Het Rijk betaalt negen tig procent, de provincie 7,5 en de ge meente Terneuzen 2,5 procent. De kosten zijn niet meer te verhalen op de vervui lers. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen laat uitgeprocedeer de asielzoekers niet aan hun lot over. Mensen die door het Cen traal orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) uit een centrum worden gezet, maar om één of andere reden niet terug kunnen naar het land van herkomst krijgen onderdak aangeboden. Tevens zullen bestuurders en ambtenaren zich tot het uiterste inspannen om, samen met hoge re overheden, een oplossing voor 'schrijnende gevallen' te vinden. G. van den Berg-van Dijk (ChristenUnie) merkte donderdagavond tijdens de ge meenteraad op dat momenteel, waarschijnlijk, een 22-jarige Somaliër in de regio rondloopt. De uitgeprocedeerde asielzoe ker, die geen paspoort heeft en daarom zijn geboorteland niet binnen mag, moest vorig week eind de aanvullende opvang in Sluiskil verlaten. La Salette Wethouder J. van Schaik is op de hoogte en bevestigde gisteren dat de Somaliër nog steeds spoorloos is. Het is echter nooit de bedoeling geweest dat de man aan zijn lot werd overgela ten. De gemeente en de politie gingen er vanuit dat de man in La Salette, het opvanghuis van het Leger des Heils in Vogel waarde, onderdak had gevon den. De Somaliër is inderdaad door een vrijwilliger naar La Salette gebracht, maar werd daar niet toegelaten, omdat het opvang centrum geen asielzoekers op neemt. De vluchteling heeft niet opnieuw contact met medewer kers van Vluchtelingenwerk, de gemeente of de politie gezocht, maar is op eigen houtje vertrok ken. Van Schaik is het met Van den Berg eens dat de gemeente zo veel mogelijk moet voorkomen dat vluchtelingen in 'menson waardige toestanden' verzeild raken. „Het wegbrengen naar een opvanghuis zonder te weten of de vluchteling daar terecht kon, had natuurlijk niet mogen gebeuren. De communicatie tussen de verschillende organi saties klopte duidelijk niet. We moeten betere afspraken maken over hoe we met elkaar omgaan als een uitgeprocedeerde asiel zoeker niet direct terug kan Eerst weten wat elke instantie kan doen en vervolgens hande len. Mensen mogen niet worden gedwongen te gaan zwerven." De gemeente kan vluchtelingen niet zelf op het vliegtuig zetten. Wel kan de lokale overheid zijn uiterste best doen om hogere overheden er voor te laten zor gen dat uitgeprocedeerde asiel zoekers terug kunnen naar het land van herkomst. „We zijn als gemeente geen opvanginstel ling, maar bij schrijnende mis standen zullen we er voor zor gen dat mensen in elk geval een dak boven hun hoofd hebben tot er een oplossing is gevonden", stelt Van Schaik. CLINGE - De afdeling Clinge van de katholieke bond van ou deren speelt dinsdag 4 maart met een boerenbruiloft in op het carnavalsfeest. De ouderen komen in het ge meenschapscentrum Malper- tuus bijeen voor het huwelijk van Jos de Poorter met zijn lief Christien Mariman. Alles wordt zo authentiek mogelijk nage speeld. Zowel het bruidspaar als de bezoekers komen in boe renkleding naar de plechtig heid. Het huwelijk wordt om 14.00 uur ingezegend. Na deze ceremonie wordt het feest ver der gevierd met onder meer een verrassingsoptreden TERNEUZEN - De Terneuzen se politierechter heeft gisteren een 23-jarige inwoner van de Scheldestad voor het rijden on der invloed en het rijden zonder rijbewijs veroordeeld tot 595 euro boete. De man had een aan tal blikjes bier gedronken toen hij 28 juni vorig jaar in Terneu zen achter het stuur van een au to werd betrapt. De blaastest gaf 315 microgram aan. Bij zijn aanhouding bleek hij ook niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Gedeputeerde A. Poppelaars (links) en wethouder P. Hamelink geven het startsein voor de sanering van de stortplaats. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 71