Hulst komt in actie voor banken Heersers der pleinen H JMssifL 11 Brugman Jl Broomchemie hoopt op onderzoek RIVM voor vlamvertrager Carnaval barst los Rijk wees miljoenen Dow af voor sanering Z-Vlaamse gifbelten Gemeenteraad Hulst verzandt in chaotische vergaderingen Vrees voor verlies duizenden banen in grensstreek avenwerk CDA wil meer bouwen in Sint Jansteen oio O zeeuwse almanak Kleintjes PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 1 maart 2003 door Conny van Gremberghe HULST - Het dagelijks bestuur van Hulst vindt dat het nieuwe kabinet actie moet ondernemen om de teloorgang van het bank wezen in de grensstreek tegen te gaan. Burgemeester en wethou ders zullen volgende week, me de op verzoek van de raad, de in formateurs Donner en Leijnse een hierover brandbrief sturen. Volgens burgemeester A. Kes- sen is het de bedoeling dat de komende dagen de gemeenten Sluis en Terneuzen wordt ge vraagd om de actie te steunen. „De vrees voor de afbraak van het banktoerisme leeft niet al leen in Hulst, ook in Sluis en Sas van Gent kan de werkgelegen heid een gevoelige klap worden toegebracht. Het is in ons aller belang om gezamenlijk op te trekken", benadrukt Kessen. De invoering van de euro, de ge lijkschakeling van belasting wetgeving in Nederland en Bel gië en de economische recessie hebben de voorbije twee jaar al geleid tot het verlies van enkele tientallen banen bij de Zeeuws- Vlaamse banken, die het tot voor kort vooral moesten heb ben van Belgische klanten. De WD'er Luciën Reyns zei deze week in de Hulster raad te vre zen dat die teloorgang de ko mende tijd nog ernstiger vor men kan aannemen. „De eerste gevolgen zullen merkbaar zijn door het banenverlies bij de banken, maar dit zal snel wor den gevolgd door een nog groter verlies aan werkgelegenheid in de horeca, detailhandel en toe leveringsbedrijven. Voor Hulst kan dit uitdraaien op een verlies Advertentie zoë& ZIE PAGINA W20 VOOR MEER INFO van honderden banen, voor de gehele grensstreek - van Sluis tot Maastricht - spreken we mo gelijk over duizenden arbeids plaatsen" merkte de WD'er op Wethouder RWeemaes (toeris me) deelde de zorg van Reyns en zei dat het dagelijks bestuur niet van plan is de zaak te laten rusten. „Als we niet het voor touw nemen komt Hulst er niet zonder kleerscheuren af. We zijn dan ook voornemens om de informateurs een brandbrief te sturen; voor die brief wordt steun gezocht bij de andere ge meenten en het bedrijfsleven. Vervolgens zullen we ons de ko mende tijd - in samenspraak met het bankwezen en de mid denstand buigen over een actie plan", gaf Weemaes aan. Dat actieplan zal zich vooral richten op het behoud van zo veel mogelijk arbeidsplaatsen binnen de sector en het schep pen van nieuwe in de rest van de dienstverleningssector. Dat plan van aanpak, zo zei Wee maes, moet voor de zomer klaar zijn. HULST - De Hulster CDA-frac- tie ergert zich eraan dat Hulst alle woningcontingenten naar zich toetrekt en dat Sint Jan steen er daardoor zeer bekaaid vanaf komt. CDA'er J. van Eek, zelf inwoner van Sint Jansteen, wil dat prin cipieel wordt vastgelegd dat de inbreilocaties in Sint Jansteen worden benut en dat het dorp ook zijn deel aan nieuwbouw projecten krijgt. Omdat alle uitbreidingen wor den gerealiseerd in de kern Hulst zijn er in Sint Jansteen sinds een aantal jaren geen wo ningen meer gebouwd.Volgens wethouder B. Pauwels moet Sint Jansteen het voorlopig hebben van inbreilocaties. Een hele groep Ushi's in de carnavalsoptocht in Koewacht. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst TERNEUZEN - Staatssecreta ris Van Geel (milieu) maakt een eind aan het verbod op produc tie, handel en gebruik van de vlamvertrager FR 720. Het Ter- neuzense bedrijf Broomchemie kan opnieuw een vergunning aanvragen, maar moet dan wel aantonen dat de consequenties voor het milieu maatschappe lijk aanvaardbaar zijn. De directie van Broomchemie wacht nu het onderzoek van het Rijksinstituut voor Milieuhygi ëne (RIVM) af alvorens te beslis sen of ze opnieuw een vergun ning aanvraagt. Het bedrijf heeft eind vorig jaar het personeelsbestand met der tigmensen ingekrompen, omdat de productie van FR 720 niet doorging. De markt voor de su- per-vlamvertrager is gedeelte lijk door concurrenten overge nomen, terwijl Broomchemie zelf de stof door de hoofdvesti ging in Israël laat maken. „Maar mocht de markt voor FR 720 sterk groeien en het rapport van het RIVM groen licht geven dan kunnen we de vlamvertra ger altijd zelf ook nog gaan ma ken. De installatie voor de pro ductie van FR 720 hebben we tenslotte al op ons terrein staan", meldt technisch mana ger J. van der Wal. Nieuwe principes Staatssecretaris Van Geel zet geen nieuw beleid in. Het ophef fen van het productieverbod sluit aan bij nieuwe principes die gelden voor het stoffenbe- leid. Bedrijven die een vergunning aanvragen, moeten tegelijker tijd informatie overleggen over de gevolgen voor het milieu van de te produceren stof. Broom chemie heeft overigens ruim een jaar geleden bij een vergunning aanvraag al een rapport van een onafhankelijk onderzoeksbu reau overlegd. Het Centrum voor Stoffen en Ri sicobeoordeling vond echter dat het onderzoek 'geen uitsluitsel over de aard en omvang van de risico's van Flame Retardant 720' gaf. Toenmalig minister Pronk verbood vervolgens voor een jaar de productie, handel en het gebruik van de vlamvertra ger. Zelf Broomchemie gooide eind vorig jaar de handdoek in de ring en zag af van de productie van de vlamvertrager. Van der Wal wacht nu de uit komst van het RIVM-onderzoek af alvorens eventueel een nieu we aanvraag in te dienen. Het ministerie is niet blij met de af wachtende houding van het Terneuzense bedrijf. „Het is niet de bedoeling dat de overheid onderzoekt welke ge volgen voor het milieu voort vloeien uit productie of vervoer van een bepaalde stof. Bedrij ven moeten zelf onderzoek ver richten. Maar in dit geval heeft het weinig zin het onderzoek van het RIVM halverwege af te breken", stelt woordvoerder W. van der Weegen. door Harold de Puysseleijr KOEWACHT - Op vele plaatsen in de streek is gisteren het carnavalsfeest losgebarsten. De prinsen en de Raden van Elf gingen on der meer bij scholen en verzorgingshuizen op bezoek, en in Kloosterzande droeg bur gemeester A. Kessen van de gemeente Hulst de sleutels over aan de leutvorsten. Die hebben het voor het zeggen in plaatsen die de komende dagen omgedoopt zijn in namen als Uulehat (Aardenburg), Betekop- penstad (Sas van Gent) en Vossenstad (Hulst). Een van de allereerste carnavals stoeten trok gisterochtend rond in Koe wacht. De 160 kinderen van basisschool De Eikelaar hadden bij na geen beter weer kun nen treffen en gingen kleurig uitgedost on der flinke belangstelling in optocht door de straten van het dorp. „De kinderen en hun ouders kopen steeds minder kant-en-klare carnavalskostuums, maar leven hun creati viteit uit in zelfgemaakte pakken", zegt leerkracht Jacques Smeets van De Eikelaar, tevens lid van het plaatselijke carnavalsco mité. Zo liepen er gisterochtend versierde snoep- dozen mee in de stoet, maar ook Ushi's met camera's, een jachtluipaard, een heks en pi raten. f Advertentie SFEER ZOALS SFEER BEDOELD IS Leven in uw eigen stijl. Dat is toch vn vindt u bij ons haarden, kachels, sar smaak Graag tot ziens in een van or t u wilt, Bij Dominicus begrijpen we dat en daarom air, natuursteen en tegels die aansluiten bij iedere e showrooms. De stijl die bij u past, vindt u er vastl door A. J. Snel VLISSINGEN - Haast en geduld. Zo heet de twee-eenheid der veerpleinen. De automobilist kijkt op enkele kilo meters afstand van de boten herhaal delijk op zijn horloge. Om te kiezen uit drie mogelijkheden: zit hij ver voor de vertrektijd van het volgende veer, dan doet hij het wat kalmer aan om de naderende wacht tijd te bekorten; kan hij aannemen dat hij de boot makkelijk zal halen, dan houdt hij het tempo ongewijzigd; ziet het er naar uit dat het kiele-kiele wordt, dan stampt hij het gaspedaal op de plank. In het laatste geval liggen triomf en teleurstelling heel dicht bij elkaar. Wat een gelukzaligheid om als laatste het lege veerplein zonder belemme ringen te nemen en in een vloeiende beweging de boot op te zoeven. Doch hoe droef kan het stemmen om bij aankomst te zien hoe het schip zojuist traag, maar meedogenloos in bewe ging is gezet; of om tot de ontdekking te komen dat de zojuist begane snel heidsoverschrijding zinloos is ge weest omdat er geen plaats meer is op de dekken. De boten bezorgen van de reiziger een De terreinopzichter-controleur handelt zonder aanziens des persoons. foto Mechteld Jansen gespleten persoonlijkheid, wiens ge voelens abrupt verschuiven. Tot vrij wel ieders tevredenheid, dat wel. Als regel maakt de spanning van 'haal ik rust. Want stilgestaan wordt er, hoe Op een enkele zenuwlijder na reage- het wel of haal ik het niet' van het ene men het ook wendt of keert. Is het niet ren automobilisten welwillend op het op het andere moment plaats voor op het veerplein, dan is het aan boord, feit dat hun voertuig in staat van be wegingloosheid is gebracht. Wie in Zeeland ooit een overkant heeft wil len bereiken, weet dat hier, al lang voordat het werkwoord in zwang raakte, gedwongen werd 'onthaast'. En dat zulks een heilzame werking heeft op lichaam en geest. De wacht tijden geven ruimte voor de bestude ring van het mysterieuze, genadige, Zeeuwse licht. Ook kan de tijd worden benut om te kauwen op de vraag wat het straks aan het buffet zal worden: erwtensoep of een broodje kroket. Een gesprek met andere wachtenden is ook nooit weg. Goed onderwerp: het weer. Stuntelaars En danhet wachten wordt altijd weer rijkelijk beloond. Met het optreden van de terreinopzichters-controleurs, de zogenaamde toc'ers van de Provin ciale Stoombootdiensten. De dansers van het Nationaal Ballet zijn daar stuntelaars bij. Hoe sierlijk bewegen de toc'ers zich over het plein. En wat een superiori teit blijkt uit hun gebaren. Ze mogen dan, na de agent en de verkeersleider, in de hiërarchie van het walpersoneel een derde plaats innemen, als het gaat om mobiliteit of stilstand zijn zij ab solute heersers. Een opgeheven hand en heel 't mach tig raderwerk staat stil; een arm zwaai, gecombineerd met een lichte buiging van het bovenlichaam doet de massa stromen. Godsdienst, levensovertuiging, poli tieke gezindheid, ras, geslacht of wat dan ook doen hier niet ter zake. Ge hoorzaamheid aan de toc'ers, dat is de boodschap. Het machtige ritueel wordt binnen kort beëindigd. Tegelijkertijd wordt geduld ter dood gebracht. Haast krijgt weer eens gratie. door Jan Jansen ZAAMSLAG - Het Rijk heeft begin jaren negentig een aan bod van Dow Chemical afgewe zen om 2,8 miljoen gulden bij te dragen aan een versnelde sane ring van gifbelten in Zeeuws- Vlaanderen. De landsadvocaat vond het bedrag te laag. Het gebaar van Dow, en de af wijzing kwamen gisteren aan het licht bij het officiële start sein voor de sanering van een vervuilde stortplaats in de Klei ne Huissenspolder bij Zaamslag. Daar liggen een klei ne duizend vaten met voorna melijk van Dow afkomstig che misch afval; ze zijn er eind jaren zestig gestort. Milieugedeputeerde Toine Pop- pelaars maakte met merkbare spijt melding van de afwijzing. Rijk, provincie en gemeente Terneuzen samen zijn nu im mers alleen al aan deze sanering miljoenen euro's kwijt. Bij Dow noch bij het bedrijf dat destijds de vaten afvoerde valt nog iets te halen nu er inmiddels een uitspraak van de Hoge Raad ligt dat zij niet aansprakelijk zijn voor gevallen van bodem vervuiling van voor 1975. Een herhaling van het aanbod is niet te verwachten, zegt Dow- woordvoerder Frank Neve. ,Het is niet meer aan de ordeDe situatie was toen heel anders." pagina 13: bacteriën vreten gifbelt op Advertentie O 1 VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis" 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl doorConny van Gremberghe HULST - De Hulsier raad raakt maar niet uit de voeten met het duale bestuurssysteem. De raadsvergaderingen duren veel te lang-, verlopen chaotisch en de raadsleden besteden veel te veel tijd aan bij- in plaats van hoofd zaken. Burgemeester A. Kessen liet er deze week, op het eind van een uitermate rommelig verlopen vergadering, geen misverstand over bestaan: „Dit moet in het vervolg toch anders." Woensdag aanstaande zal het presidium - de vergadering van fractievoor zitters en de burgemeester - zich buigen over aanpassingen aan het reglement van orde. Ook de raad vond het verloop van de vergadering niet bepaald succesvol. De raadsleden lieten overigens na de hand in eigen boezem te steken. Reden voor Kessen om ze - weliswaar met een kwinkslag - even te helpen. „We hebben nu in het vragen- halfuurtje, dat is uitgelopen tot bijna twee uur, 82 vragen be handeld van raadsleden. Wezijn nu aanbeland bij het volgende agendapunt, spreekrecht van het publiek. Daarvoor hebben zich 73 burgers aangemeld." Dat laatste bleek overigens niet het geval te zijn, maar met die opmerking wist Kessen de raadsleden er wel van te over tuigen dat zij korter van stof be hoorden te zijn. Volgens de burgemeester be schikt de raad over diverse mo gelijkheden om de vergaderin gen te stroomlijnen en vooral ook voor de burgers aantrekke lijker te maken. Deze week zat de publieke tribune in het Hul ster stadhuis bomvol, maar gaandeweg hielden heel wat burgers het voor gezien. Kessen: „Welke opties heeft de raad? Eén: veel vragen horen niet in de raadsvergadering te worden gesteld. Die kunnen te lefonisch worden voorgelegd aan de wethouders of schrifte lijk worden afgehandeld. Twee: een reeks andere zaken moet worden afgehandeld in de com missievergaderingen. Daarna moeten ze niet terugkomen in de raad. We kunnen overwegen de rondvraag te schrappen of de spreektijd te beperken. Eén ding is helder zoals het dit keer ging, gaat het niet langer." Rekenfoutjes of niet, de klant blijft koning. Vinden ze bij Albert Heijn. Want in de krant die opent met het boek houdschandaal staat verder op een advertentie van het supermarktconcern met de weekaanbiedingen. Rundertartaar voor de helft van de prijs. „Kan ik meteen gehakt van ze maken", dacht de klant die zijn deelname aan het Vaste Klanten Fonds in één klap met 30 procent hadzien dalen. Voorwie daar geen genoegen mee wenst te nemen, heeft de grootgrutter deze week kibbeling in de aanbieding. En tenslotte ook nog een komkommer voor een weg- geefprijs. Met de kwel er gra tis bij. Voor wie Ahold-aandelen be zit, was er ook nog een be moedigend woord: „Nu een vollere tas voor minder geld." Advertentie 'Ik ben ols echte Brabantse dol op gezel ligheid. Ik snap dan ook weinig van het cliché dat Zeeuwen stijfkop pen zijn. Tijdens de vakanties met m'n ou ders en m'n studie aan de Hogeschool Zeeland heb ik daar nooit iets van gemerkt. Ik ben hier in Vlissingen blijven wonen en heb het reuze naar mijn zin. Voor mij is Zeeland het hele jaor vakantie.' www

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69