Einde pochhanzerij is in zicht PZC 1! In Galerie Pop ligt geen drempel Oceandrive weet zich te verkopen Voorvechter voetveer noemt tellingen farce Tunnel Rechter bestraft drankrijders kunst cultuur Schrijfster van reisliteratuur in Heinkenszand zaterdag 1 maart 2003 door Jacques Cats Mocht iemand in dit gewest perso nen ontwaren die fier en met de borst vooruit door de samenleving stappen, dan is daar bijna vergif op in te nemen: tien tegen één betreft het luiden die al in de Westerscheldetun- nel zijn geweest. Het geeft een prettig gevoel van meerwaarde om, nog voor dat de massa door de twee royale mol- lengangen wordt gejaagd, daar al te zijn geweest. De eerste in het oog lopende gevallen van naast de schoenen en met de neus in de wind lopen zijn al gesignaleei'd. Personen die het voorrecht van een voorpremière hebben genoten, geven niet alleen non-verbale signalen af. Ze vallen ook door de mand omdat ze allerminst op fluisterende toon duide lijk maken dat je ze niet meer hoeft te vertellen hoe het is om in eigen omge ving 'down under' te gaan. Daar we ten ze zelf alles van. Om dat te bena drukken reppen zij achteloos over hellingpercentages, elektrakelders, betonnen barriers, meetsystemen en dwarsverbindingen. Ook spreken zij op docerende toon over de plaatsing van een verlichting die schuin tegen de rijrichting in straalt. Daardoor verwijdt de pupil - als het goed is zelfs in tweevoud - van de bestuurder, zo dat er een natuurlijke overgang ont staat tussen het tunnellicht en het buitenlicht. Binnen wel zeer afzienbare termijn hangt niemand meer aan hun lippen om de spannende verhalen aan te ho ren hoe het daar beneden was en of het beviel. Dan is het afgelopen met de pochhanzerij. De open dag doet de exclusiviteit van het betreden van de kokers verdwijnen als sneeuw voor de zon. Het aantal ingewijden neemt dan in één klap met 12.000 toe. Het is het begin van het einde. Een week later kan de gehele mensheid kennis ne men van een bouwwerk dat over kilo meters lengte het daglicht niet kan ve len. Fantasie Helemaal nieuw zal de aanblik van de tunnel niet overkomen. De berichtge ving in de media heeft de fantasie roy aal gevoed. Zo konden de potentiële gebruikers van de route al vernemen dat de tunnelwand bij de toeritten is bekleed met Turks-en lichtblauwe te gels die waarschijnlijk ook in een bad kamer niet zouden misstaan. Op die manier wordt de tunnelgangers - zo hebben in de psychologie doorgeleer de personen uitgedokterd - op een aangename manier de buizen inge leid. Daarna mag kennelijk de depressie genadeloos toeslaan, want eenmaal in de spelonken wordt de automobilist geconfronteerd met een grauwheid die visioenen oproept van gebouwen van het communistisch bewind in Oost-Berlijn. Het voert waarschijn lijk te ver om de wanden op te sieren met ingelijste tekeningen van Jac Prince, maar wat let de bouwers om de boel eens vriendelijk te sauzen? Wij kennen wel iemand die vaardig en met vaste hand de kwast hanteert. De Vla- ketunnel ligt er toch ook vrolijk bij? Geen beginnen aan, zeggen de uitba ters. In minder dan geen tijd ziet alles er toch weer groezelig uit vanwege de uitlaatgassen van het passerend ver keer. Het zal de gebruikers het meest ver driet doen dat je het einde van de tun nel niet ziet, zoals Herman Van Veen dat in een geheel ander verband zo zo klinkt het waarschuwend, het ver keer de verantwoording op om niet ongebreideld door te duwen, maar keurig de aangegeven snelheid aan te houden. Zeker vrachtwagens met aanhangers en auto's met achterge- koppelde caravans zullen maat moe ten houden. Zelfs bij de licht hellende Vlaketunnel komt het al met enige re gelmaat voor dat combinaties gaan scharen. Wat bij cle politiemensen die tot nu toe de tunnel hebben betreden overheers te, was de verwondering. Van Tol: „Ze dachten in een klein, dun, nauw pijpje terecht te komen. Maar voor velen blijkt de tunnel toch veel groter te zijn dan ze zich hadden voorgesteld". Er is voorts een enorme nieuwsgierigheid, heeft de curususleider vastgesteld. Menig agent die voor een excursie in de tunnel was uitgenodigd, is door fa milieleden belaagd: kunnen we niet eens mee? Die grote nieuwsgierigheid blijkt ook uit de overstelpende be langstelling voor de open dag. In min der dan geen tijd waren 12.000 kaar ten vergeven „Maar als je 50.000 kaartjes zou neerleggen, krijg je die ook weg", meent Van Tol. Nog maar een stuk of wat nachtjes slapen en dan kan iedereen die dat wil erover meepraten. Hoe mooi, hoe saai, hoe verrassend, hoe eng is een rit on der de Westerschelde door. Voorbij is het tijdperk van de bevoorrechten die al zijn geweest. Stakkers zijn het, die niks meer te goed hebben. Wij die nog niet mochten wel. Straks treffen inge wijden en nieuwkomers elkaar en ma ken we weer gezamenlijk deel uit van de grauwe massa. mooi bezingt. En daarmee zijn we op het punt beland dat je nog zo'n ge avanceerde constructie kunt maken: het is en blijft voor de meeste gebrui kers toch een donker gat. Dat is het ze ker niet voor politieinstructeur John van Tol. Hij heeft inmiddels zo'n acht honderd dienders en leden van de Ko ninklijke Marechaussee tot in de buik van Moeder Aarde gebracht. Zelf smaakte hij pas dezer dagen het ge noegen van een complete beleving. Begeesterd gewaagt hij van een 'bijna futurische tocht, zeker qua verlich ting'. De gelige gloed van de gewone verlichting, de groene accenten van de dwarsverbindingen, de rode uitstra ling van de hulpposten. „Werkelijk een ongelooflijk mooi effect." Persoonlijk ervoer Van Tol de klim men en dalingen in de route als een ra re gewaarwording. Die situatie legt, De lampen in de Westerscheldetunnel zijn zo geplaatst dat er een natuurlijke overgang ontstaat van het dag- naar het kunstlicht. foto Ben Steffen door Sheila van Doorsselaer HULST - De tellingen op de veerboot Perkpolder-Kruinin- gen die in opdracht van de pro vincie en de gemeente zijn uit gevoerd, zijn een farce. Dit beweert Hulstenaar A. Broek mans, voorvechter van een fiets-voetveer op die lijn. Broekmans meent dat er met de belangen van de Oost-Zeeuws- Vlamingen wordt gesold. Medewerkers van Grontmij hebben de afgelopen week de tellingen uitgevoerd. Alle auto's werden geturfd en voetgangers, fietsers en bromfietsers werden steekproefsgewijs geënquê teerd. Dit moet een beeld geven hoeveel mensen er na het ver dwijnen van het veer worden gedupeerd. Broekmans heeft een eigen on derzoekje gedaan naar de be trouwbaarheid van de tellingen. Hij is op de eerste teldag (zater dag) in Perkpolder te voet aan boord gegaarn, werd geteld, maar niet ondervraagd. De terugreis ondernam hij als bus passagier van lijn 10. De bus passagiers (het waren er vijf tien) werden niet geteld. Toen Broekmans het Hulster college van burgemeester en wethouders hierover aansprak, waren de bestuurders zeer ver baasd dat niet aan iedere reizi ger met het openbaar vervoer een vragenformulier was uitge reikt. Om zijn bevindingen te staven, ondernam Broekmans tijdens de tweede teldag (afge lopen dinsdag) een nieuwe po ging. Ditmaal nam hij tijdens de heenreis de bus en werd hij niet geteld. De terugreis ondernam hij te voet, werd geteld, maar kreeg geen enquêteformulier. Ontstellend „De twee enquêtrices zaten eerst enige tijd lekker in het zonnetje en daama werden en kele reizigers ondervraagd. Toen ik deze mensen daarna aansprak, bleek het te gaan om een echtpaar uit Plaamstede en drie personen van Goeree. Ze waren allemaal met de auto ge komen en moesten een mening geven over een fiets-voetveer bij Perkpolder. Dat is toch een far ce? Wat kan het die mensen nou schelen of hier een fiets-voei veer komt? Ik vind mijn bevin dingen ontstellend." Volgen Broekmans is de telling het zt veelste feit dat aantoont dat d; provincie niet serieus werk wi maken van een gedegen onder zoek. De Hulster raad werd deze wees door wethouder E. de Decken (verkeer) geïnformeerd overdi tellingen. Hij wilde aan het on. derzoek geen negatieve kwalifi. caties verbinden, maar vond net als een aantal raadsfracties dat het onderzoek naar het pas- santenverkeer wel rijkelijk laa; door de provincie was opge- pakt. De komende week zulle er, zo zei de wethouder, nogwa: steekproeven worden gehoude om de tellingen van de voorbij; week te staven. De Deckere schatte de komsr van een fietsvoetveer Perkpol der-Kruiningen erg klein ia „Nu valt er niets te realiseren Ook niet als de gemeente eei eenmalige bijdrage beschik- baar stelt. Een uurvervindingis niet te doen. Mocht er een ver vangende verbinding komen dan moet worden uitgegaan var, een rondje met een pontje-prin cipe met hooguit één overtocl' 's ochtends, 's middags en wel licht 's avonds." TERNEUZEN - Politierechter J. Hopmans heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Clinge veroordeeld tot een rijverbod van een jaar en honderd uui werkstraf. DeClingenaarhadop 15 decem ber vorig jaar een verkeerscon trole in Clinge rakelings ontwe ken en was bij de daarop vol gende achtervolging in een sloo: gereden. Uit de blaastest volgdt een score van 825 microgram bijna vier keer zoveel als toege staan. Een 42-jarige vrouw uit Terhol; werd voor dronken rijden con form de eis veroordeeld tot 60! euro boete en zes maandet voorwaardelijke rijontzegging Zij viel 17 juli vorig jaar op df Hulsterseweg tussen Klooster- zande en Hulst door de mand. Liesbeth Minderhoud, kunstenares en galeriehoudster: „Iedereen mag bij mijn werk denken of voelen wat hij wil." foto Lex de Meester door Ernstjan Rozendaal DOMBURG - Dat kunst iets van een hoge re orde is, wil er bij de Domburgse kunste nares/galeriehoudster Liesbeth Minder houd niet in. „Als ik vertel dal ik kunst maak, zeggen mensen vaak veelbeteke nend 'Oooh.' Maar een lerares op de basis school heeft het zwaarder dan ik." Min derhoud heeft er daarom alles aan gedaan de drempel van haar galerie Pop, die mor gen officieel opengaat, zo laag mogelijk te houden. „Ik zou het leuk vinden als men sen, vooral ook jongeren, hier zonder aar zelen binnenlopen." Zeis vijf jaar geleden afgestudeerd aan de kunstacademie in Tilburg. Na een periode van verschillende baantjes en lange bui tenlandse reizen, heeft ze voihg jaar de kunst weer opgepakt. „Als ik een baantje had, deed ik het voor het geld, niet voor het plezier. Ik merkte dat ik behoefte had weer bezig te zijn met dingen die ik leuk en belangrijk vind. Met het maken van beel den, foto's en schilderijen." In de nieuwe galerie aan de Weststraat in Domburg laat Minderhoud een staaltje van haar kunnen zien. Gx-ote, felgekleurde schilderijen, met invloeden uit de strip kunst, in een aantal gevallen gecombi neerd met patronen die haar bezoeken aan exotische culturen verraden. Kleine re doeken met bleke, dunne figuren tegen een achtei-grond van fel paars, geel, of groen. Keramische beelden van vreemde, maar viüendelijk gevormde wezens, en potten en vazen in opvallende kleui'en. Minderhoud maakt ook foto's en zeef drukken, Ze beschikt bovendien over een lesbevoegdheid handvaardigheid en tex tiel. „Alles begint bij mij met een idee, een thema. Dat bepaalt mijn keuze voor het materiaal. De ene keer is het verf op doek, de andere keer ga ik lassen of kleien." De actualiteit speelt een belangrijke i"ol in haar kunst, hoewel dat lang niet van alle werken valt af te lezen. „Mijn reizen zijn een inspii-atiebron, maar vaak ook de po litiek. Naar aanleiding van de aanslagen op 11 september heb ik een aantal schilde rijen gemaakt waai'op flatgebouwen zijn te zienHet verhaal dat daarbij hooit zit in mijn hoofd. Ik heb het idee dat ik daar uren over zou kunnen vertellen, maar mis schien ook niet en ben ik daarom gaan schilderen. Veel van mijn werk ontstaat uit fi'ustratie over dingen waarmee ik het niet eens ben, maar dat betekent niet dat het resultaat niet kleuitg en vrolijk kan zijn. Als ik een flat schilder, wil ik nie mand opleggen dat het één van de Twin Towers is. Iedereen mag erbij denken of voelen wat hij wil." Minderhoud erkent dat in haar schilderij en enige invloed van de Amerikaanse schilder en graffiti-kunstenaar Keith Ha ring valt te ontdekken. „Ik doe hem niet na, maar zijn werk spreekt me aan. Hij, en ook iemand als Andy Warhol, schrok er niet voor terug kunst op broodti-ommels te maken, of op t-shirts, bijna als een massa product. Vooral niet elitair. Ik heb mijn galerie niet voor niets Pop genoemd. Dat is een verwijzing naar de pop art," Cursussen Bewust is haar galerie ingericht als een mix van een boetiek en een café. Voor wie wil internetten, staat een computer klaar. Minderhoud px-esenteert haar werk ook op een eigen site www.galeriepop.tkIn de avonduren gaat ze cursussen kei-amiek verzorgen en op woensdagmiddag kun nen kinderen komen knutselen. Elke maand wil. ze een nieuwe expositie inrich ten, het liefst met werk van jonge kunste naars. De officiële opening van galerie Pop, West straat 6 in Domburg, is morgen van 12 tot 17 uur. In vakanties is de galerie dagelijks ge opend van 9 tot 18 uur, buiten vakanties op tnaandag en dinsdag gesloten. Marketingmedewerkers regelen zelf airplay en distributiedeal door Ernst Jan Rozendaal AXEL - Ze hebben de omge keerde weg bewandeld. De meeste popgroepen oefenen zich eerst suf, proberen dan zo veel mogelijk op te treden, waarna ze een platenmaat schappij benaderen in de hoop dat die ervoor zorgt dat hun mu ziek op de radio komt. Oce andrive, met de uit Axel afkom stige bassist Marcel Verhaar in de gelederen, heeft eerst de air play weten te regelen, daarna een eigen platenmaatschappij opgericht en als eerste band een distributiedeal met de Free Re cord Shop in de wacht gesleept. Natuurlijk is ook Oceandrive met oefenen begonnen, vertelt Verhaar. Net als drummer Mi chael Cahen, gitarist Boudewijn van der Lecq en zanger Steven Nooij werkt hij als marketing medewerker bij de Haagse uit geverij SDU. „We hadden alle maal in verschillende bands gezeten. Ik vóór 1992 in Axel, daarna ben ik gaan studeren in Rotterdam en heb ik daar in al lerlei groepen gespeeld. We heb ben Oceandrive opgericht als hobbyband, om op allerlei feestjes te spelen. Toexx onze vo rig jaar gemaakte demo West- pier enorm goed aansloeg, zijn we eens gaan nadenken of we niet wat meer wilden. Ze hebben een professioneel plan opgesteld om Oceandrive onder de aandacht te brengen. „Als marketeers weten we wel hoe we ons moeten verkopen", aldus Verhaar. „We hebben ons de vraag gesteld: 'Hoe werkt de muziekwex-eld?' Kort gezegd komt het erop neer dat een paar mensen bepalen wat er op de ra dio wordt gedraaid en op televi sie vertoond. Die mensen 'zijn we direct gaan benaderen." Pluggersuurtje De bandleden zijn naar het wekelijkse pluggersuurtje in Hilvei-sum getogen, een bijeen komst waai'op de platenmaat schappijen hun producten on der de aandacht brengen van de deejays. „Dat was wel grappig. Die professionele pluggers, die daar elke week komen, hadden bakken vol cd's en singletjes bij zich. En daar kwamen wij, met precies één single waarover we superenthousiast waren. Dat viel op. We stapten op Rob Sten- ders af en zeiden: 'Dit zijn wij, help ons.' Men was zo gechar- meei'd van ons enthousiasme, en van ons liedje natuurlijk, dat het ons heel wat airplay heeft opgeleverd." De muzieksmaak van de vier muzikanten loopt uiteen van hardrock en top veertig tot brit pop. Dat is samengesmolten tot een stijl die Verhaar omschitjft als 'liedjes die snel zijn mee te zingen en goed in elkaar zitten'. In de (ook via een mooie inter netsite) pi'ofessioneel gepresen teerde bio worden vergelijkin gen gemaakt met de muziek van Robbie Williams, Crowded House en Travis. Twee weken geleden heeft Oceandrive de single 'Lovers for a day' uitge bracht. Die wordt gedistihbu- eerd door de Free Record Shop. „We kunnen onszelf verkopen maar we kunnen moeilijk ons autootje volstouwen met platen en het hele land rondrijden", verklaart Verhaai'. „Ook al neem je je platen zelf op, je hebt ie mand nodig die ze distribueert. Wij dachten aan de Free Record Shop omdat het de grootste ke ten van cd-winkels in Neder land is. Daar ze we ook gewoon' op af gestapt. We hielden er re kening mee dat ze ons zouden uitlachen, maar ze reageerden juist heel enthousiast. Bleek dat ze bezig zijn een nieuwe afde ling op te richten, genaamd Eigenproducties.nl, precies be doeld om in eigen beheer opge nomen muziek landelijk te ver kopen. Wij zijn nu de eerste band in Nederland die zo'n sa- les- en distributiedeal met Free Recoi'd Shop heeft. In april komt Oceandrive met een tweede single en later dit jaar moet een album volgen. Verhaar hoopt dat het promo tie-offensief vooral extra optre dens oplevert. „Zelf zou ik natuurlijk graag, met Oceandrive in Zeeland ko men spelen." HEINKENSZAND - Als voor schot op de schrijvers die tijdens de Boekenweek Zeeland bezoe ken, geeft schrijfster Carolijn Visser vrijdag 7 maart een lezing in De Stenge in Heinkenszand. Visser is in Middelburg geboren, en getogen. Tegenwoordig woont ze in Amsterdam. Als ze tenminste niet op reis is, want landelijk geniet ze bekendheid vanwege haar ï'eisliteratuur. Op spannende en humoristische wijze heeft ze geschreven over China en het Verre Oosten, Ni caragua, Costa Rica, de oost kust van Afrika en de Baltische statenVisser laat niet de wereld van het toerisme zien, maar het dagelijks leven van mensen in die landen. Binnenkort ver schijnt een boek waarin Visser haar kijk geeft op het leven in Tibet. Zij volgt daarin de voet sporen van de achttiende-eeuw- se Vlissingse wereldx-eiziger Sa muel van de Putte, Aanvang lezing: 20.00 uur. Oceandrive, met de uit Axel afkomstige bassist Marcel Verhaar tweede van links, heeft als eerste band een distributiedeal met de Free Record Shop in de wacht gesleept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 64