Veel bekijks voor archeologen Kinderen en hersenletsel PZC ONTVOERD IN DAGESTAN ARJAN MOET VRIJ! Small Sail Vlissingen gaat toch door www.pzc.nl/gastenboek Vakanties Reumafonds Jrt: Giro 860 1 I 14 Opgravingen bij Vlissingse Sint Jacobskerk toeristische attractie Honderd jaar spelletjes in IJzendijke TEKEN DE PETITIE AAN P0ETIN www.artsenzondergrenzen.nl ir' Hersenstichting Nederland T, J' Imabo Pilaar Keukens zaterdag 1 maart 2003 door Ron Magnée VLISSINGEN - Vlissingen heeft er met de archeologische vindplaats bij de Sint Jacobs kerk een toeristische attractie bij. De wetenschappers die daar naar interessant materiaal IJZENDIJKE - Met het gooien van een pijltje opende Savan nah de Baere (7) vrijdagavond de tentoonstelling „Spelletjes van toen en nu. voor jong en oud" in het Streekmuseum van IJzendijke. Vele tientallen vooral oude, maar ook nieuwe spelletjes zijn de afgelopen weken ingeleverd door mensen uit de regio en ge ven zo een voortreffelijk over zicht over spelen in de laatste ruim honderd jaar. Hoepels, stelten, veel kwartetten, bijzon dere dominospelen tot negen ogen, de voorloper van de view- master naast bijzonder fraaie oude ganzenborden, er ligt van alles in de vitrines in het Streek museum. Sommige spelletjes zoals het 'Dagtaken van het kind' en 'Ver menigvuldigen' zijn vooral op voedkundig en passend bij het begin van de twintigste eeuw. Bouwdozen met stenen blok ken, vlooienspelletjes en mika do naast moderne computer spelletjes, er is vanaf 1 maart tot en met 7 juni 2003 een heel bij zondere collectie bijeenge bracht in het museum. Extra's Als extraatjes bij de opening wai'en er de Avvecêêrders - voortmakers - uit Nieuwvliet, een accordeongroep die een aantal oud-Hollandse liedjes ten gehore bracht. Het Streekmuseum aan de Markt te IJzendijke is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13 en 17 uur. zoeken, worden continu gade geslagen door tientallen geïnte resseerden. Er zijn zelfs al schoolklassen gesignaleerd op excursie naar de vindplaats. Het is vrijdagmiddag rond de klok van twee. Aan de Hema- zijde van de vindplaats staat een flinke hoeveelheid toeschou wers, waaronder de familie Slosse. ,,0f we hier speciaal voor gekomen zijn? Nee, dat niet hoor", zegt mevrouw Slosse. „Maar ik vind het wel mooi om te zien hoe het allemaal in zijn werk gaat." Ondertussen kijkt ze nieuwsgierig naar de werk zaamheden tussen de Spui straat, de hoek van de Lange Zelke en de Oude Markt. De familie Slosse staat daar niet alleen in. Dagelijks nemen veel passanten een kijkje op de plek. Er zijn zelfs al schoolklassen aan het hek gesignaleerd. „De eerste klassen hebben we nog uitgenodigd om een kijkje bin nen de hekken te nemen", zegt archeoloog E. Bulten die werk zaamheden ter plekke coördi neert. „Maar het zijn er inmid dels zo veel geworden..." En daarom wordt er alleen nog op afspraak gewerkt. De locatie is door metalen hek ken afgesloten. Op een aantal A4'tjes, die aan de hekken zijn vastgehecht, geven de weten schappers tekst en uitleg over hun werkzaamheden. De blaad jes blijken bijzonder gewild te zijn. „Ze worden aan alle kan ten gestolen. Zelfs papiertjes met alleen maar tekst nemen ze mee. Ik begrijp er niks van", zegt Bulten. Skelet In het zonnetje wroet even ver derop een zevental archeologen ontspannnen in de grond. Met een klein soort troffel legt de één een skelet bloot, terwijl de an der de vondst op een groot stuk papier intekent. Een legergroe ne bus komt op dat moment het hek binnen rijden. Het is de ma chinist van de graafmachine die de archeologen gaat helpen. Hij mag een extra laag van de grond afschrapen, net zo lang tot er weer iets wordt gevonden. Maar vooralsnog kan hij weinig uit richten. De sleutels van de graafmachine zijn zoek. Ondertussen vertelt projectlei der A. van Meurs van het arche ologisch bureau SOB Research dat nog onduidelijk is wat er met de vindresten gaat gebeu ren. Oorspronkelijk was het de bedoeling om alle botten te in specteren op ziekteverschijnse len. Maar het is nog onbekend of daar voldoende geld voor be schikbaar is, meldt Van Meurs. Coördinator Bulten legt uit dat de archeologen vanaf maandag in ieder geval hun werkgebied gaan uitbreiden. Zo gaat ook pal voor het pand van de ANWB de spade de grond in. RMBSanHK -■ i onder constant toezicht van belangstellendei Voor botonderzoek is de fysisch antropologe G. Bergsma inge huurd. Ze komt uit Groningen en is gevraagd de vondsten te analyseren. Zo is een bijna blootgelegd geraamte waar schijnlijk een vrouw geweest tussen de 35 en 55 jaar oud, be oordeelt ze. Voor een betere schatting zullen de botten eerst moeten worden opgegraven. Met een spiegeltje bekijkt ze de tanden in de schedel. „Aan de tanden is vaak de gezondheid van de persoon af te lezen. Kijk, daar zie je een beetje landrot." Onderaan is inderdaad een zwart stuk te zien dat er lelijk uitziet. Maar dat gat bovenop de schedel dan? Die persoon moet een flinke klap hebben gekre gen. „Ehnee", aarzelt Bergsma. „Dat heeft een van ons waar schijnlijk met een spade bij de opgravingen gedaan." Weg werpk wast In totaal heeft ze 31 complete skeletten gelokaliseerd, de losse botjes en schedels niet eens meegerekend. Wie overigens denkt dat de archeologen louter professioneel materiaal gebrui ken, komt bedrogen uit. Met een wegwerpkwast van de Hema worden skeletten schoonge veegd. De botten worden ver volgens afgevoerd in plastic bakken van de Blokker. Mevrouw B. Davidse uit Vlis- foto Lex de Meester singen kijkt het allemaal geïn teresseerd aan. Op de vraag of de doden niet meer piëteit ver dienen, antwoordt ze ontken nend. „Nee, die hebben het toch niet door. Wat niet weet, wat niet deert. Bovendien is het goed om eens te zien hoe archeologen te werk gaan." Mevrouw E. de Jong, ook afkomstig uit Vlissin gen, is het daar niet mee eens: „Eigenlijk vind ik dit niet kun nen, maar ik kijk er toch maar naar." Even verderop geniet de machi nist van de graafmachine van het zonnetje in zijn legergroene bestelbus. De sleutels van de graafmachine zijn nog steeds zoek. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Small Sail Vlis singen is voorlopig gered. Het maritieme festival wordt dit jaar in het weekeinde van 29 au gustus gehouden. Door financiële en bestuurlijke problemen dreigde het drie daagse evenement een vroege dood te sterven. „Maar we zijn er bovenop. Er hebben zich nieuwe bestuurders en sponsors aangemeld. We gaan wel op een andere voet door", zegt Tjalle Peters, de nieuwe voorzitter van Small Sail. Small Sail krijgt een grootscha lige en een kleinschalige vari ant. De twee versies wisselen elkaar elk jaar af. Deze zesde editie wordt bescheiden. De plaats van handeling is de om geving van de oude Vissersha ven, oftewel de De Ruyterhaven in het centrum van Vlissingen. De Piet Heinkade en het bin- nenhavengebied worden losge laten. Erfgoed De rode draad van het beschei den evenement wordt de pre sentatie van 'het maritiem cul tureel erfgoed'. Het Muzeeum aan de Vlissingse Nieuwendijk speelt daarin een cruciale rol. Ook worden de kazematten on der het Bolwerk en de Oranje molen op de Oranjedijk erbij be trokken. „Dat is ten minste het idee. We willen een maritieme rondwandeling mogelijk ma ken, in een mooi stukje Vlissin gen", merkt Peters op. In de jachthaven leggen zo'n 25 monumentale schepen aan. Aan de loodsensteiger kunnen een paar stevige windjammers een plaats krijgen. „Daar is het be ginpunt voor bijvoorbeeld een tochtje over de Westerschelde." Tegelijkertijd met deze editie van Small Sail worden ook de Stadsfeesten gehouden. „We hebben daarvoor intussen contacten gelegd. De festivals zullen elkaar kunnen aanvul len." Het volgende jaar, in 2004, wil Small Sail fors uitpakken. Om grootschaligheid te kunnen be reiken, moet de organisatie sa menwerking zoeken met andere steden en nautische evenemen ten. Er is contact opgenomei met Middelburg en Veere. „Wt kunnen bijvoorbeeld inspeler op bestaande maritieme festivi-! teiten. Onder de vlag Small Sail kunnen we Walcheren bereiken Het festival kan dan ook langei dan drie dagen duren." Tussei Middelburg, Vlissingen en Vee- re kan in die periode bijvoor beeld een pontje worden inge zet. Ambitieus Het bestuur is ambitieus. Peten wijst op het al bestaande sa menwerkingsverband van dt Euregio Scheldemond. De pro vincies Oost- en West-Vlaande ren en Zeeland zijn daarbij be trokken. „Waarom zouden wij niet aansluiten bij het evene ment 'Oostende voor anker'? De plannenzijnnog wel prematuur Maar nog dit jaar moet er meer duidelijkheid komen." In Antwerpen wordt in 2004 Sail Antwerpen gehouden' waarvoor tall ships worden ge contracteerd. „Vlissingen zon aanloophaven kunnen wor den." Bij 'grootschaligheid' hoort ook samenwerking me: andere buitenlandse haven plaatsen. In dat verband wor den Chatham in Engeland er, Boulogne in Frankrijk ge-: noemd.- „In 2005 gaan we ver volgens weer terug naar klein-] schaligheid." Oplossing De gemeente Vlissingen heef dit jaar 23.500 euro gereser veerd voor het driedaagse mari tieme festival. Na dit jaar wordt de subsidie structureel en wordt het bedrag verhoogd naar 26.000 euro. Het college vanï en W maakte eerder bekend 'ge schrokken te zijn van hei nieuws dat het voortbestaan van Small Sail in het geding was'. „De gemeente heeft erop1 aangedrongen een oplossing te vinden." Naast de gemeente hebben ook de provincie Zee land en de Moermanstichtinp het festival gesubsidieerd. „Daarmee durven we het aai' om verder te gaan. Het bestuurlijk tekort is wegge werkt. Op dit moment bestaat het bestuur uit zeven personen. lloe meer je aan een ander geeft, hoe rijker je wordt. Denk je eens in dal je een bijdrage hebt geleverd aan de kansen van kinderen op een normaal leven. World Partners maakt dal mogelijk door projecten te realiseren die samen met de lokale bevolking wor den opgezet. In India is dat een zijderupsenproject ter ondersteuning van de lokale kostschool. Met de winst helpen we de mensen in de regio aan de eerste levensbehoeften. We hebben uw steun hard nodig bij het opzetten van nog veel meer projecten. Er is nog zoveel te doen. En het mooie is: je krijgt er als mens ook nog wat voor terug. Dat noemen ze bij World Partners nou een win/win situatie. World Partners werkt vanuit een christelijke visie. Ze ondersteunt bedrij/s/imjcctcn in tweede- en derdewereldlanden, met financiële bijdragen, persoonlijke inzet en gebed van (christen) zakenmensen. Wilt it zich als World Partner Inzetten voor I duurzaam partnership met ondernemers Of wilt ii graag meer informatie Neem dun contact op met World Partners (OU 7) 31 77 65. Groenendaalseweg 35 6871 CN Renkum Tel. 31-(0)317-31 77 65 Fax 31-(0)317-31 81 15 Postbank 2393646 ABN-AMRO 409547352 info@worldpartners.org www.woHdpartners.org wi' ir*- 6 maanden geleden werd Arjan Erkel ontvoerd in Dagestan, Rusland, Sindsdien geen enkel nieuws. A ARTSEN ^p^ZONDER GRENZEN met het Reumafonds ste Het Reumafonds organiseert al 45 jaar onbezorgde vakanties voor mensen met reuma. Ook heeft het Reumafonds een eigen vakantiecentrum Groot Stokkert op de Veluwe. Bestel de vakantiegids 2003 en/of de brochure Groot Stokkert via onze afdeling reizen. T 020 589 64 85 ma t/m vrij tussen 08,30 -16.00 uur Hersenstichting Nederland vraagt uw steun Een gezond kind kan geheel onverwacht hersenletsel krij gen. Bijvoorbeeld door ongeval, herseninfarct, hersenbloe ding of hersenvliesontsteking. Je staat er niet steeds bij stil... tot het in je omgeving gebeurt.. Kent u deze feiten en cijfers? - Per jaar krijgen circa 35 kin deren onder de 13 jaar een dodelijk ongeval op de fiets. Meer dan de helft van deze kinderen overlijdt aan her senletsel. - Elk jaar komen naar schatting 1.000 kinderen na een ver keersongeval in het zieken huis terecht. De helft van de ze kinderen heeft hoofdletsel. - Jaarlijks moeten ongeveer 19.000 kinderen naar de EHBO na een val op hun hoofd. - Per jaar worden ongeveer 80 nieuwe gevallen van een her sentumor vastgesteld bij kin deren tot 15 jaar. - Van de gehele groep kinde ren behandeld voor een her sentumor, heeft ongeveer 50% enige vorm van neurolo gische restverschijnselen, of later opgetreden neurologi sche uitval. Daarnaast heeft 15-25% van de kinderen epi lepsie. - Bacteriële meningitis (her senvliesontsteking) komt in Nederland ongeveer 1.200 keer per jaar voor. - Bacteriële meningitis komt het meest voor bij zuigelin gen (85-105 gevallen per 100.000 kinderen per jaar) en neemt naar de volwassen leeftijd geleidelijk af (in de periode van 10-19 jaar nog maar 3 kinderen op de 100.000 per jaar). - Naar schatting worden in Nederland jaarlijks 50.000 tot 80.000 kinderen slachtoffer van kindermishandeling. Bij meer dan 50% daarvan is er sprake van letsel in het hoofd-nek-gebied. In Nederland krijgen per jaar 2,7 op de 100.000 kinderen een herseninfarct of hersen bloeding, Minstens 5% van de patiën ten met ernstig hersenletsel krijgt epilepsie. In 1997 werd geschat dat elk jaar ongeveer 500 Nederlan ders in een langer dan zes uur durende coma raken als gevolg van een ongeval. Een zelfde aantal raakt in coma door een andere oorzaak. Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst be langrijk om hersenletsel te be handelen. Verder is goede voorlichting van belang, om begrip te kweken en onwe tendheid weg te nemen: ook al zijn de gevolgen van hersenlet sel niet altijd te zien, dat wil helaas niet zeggen dat ze er niet zijn. Word daarom dona teur van de Hersenstichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom in de strijd tegen hersenaandoenin- gen. Ons CBF-keurmerk garan deert een verantwoorde beste ding van uw bijdrage. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16- www.hersenstichting.nl v Rubriek voor gelukwens - ter gelegenheid van geboorte. jp'*' verloving, huwelijk, jubileum, examen, IPenz. Ook voor mededelingen over huisdieren^ Alleen voor particulieren. De teksten en eventueel beeldmateriaal dienen - twee dagen vóór plaatsing (zaterdag vóór woensdag) uiterlijk 16.00 uur in het bezit te zijn van de advertentie-afdeling te Vlissingen. Tarief: prijs per millimeter over I kolom: 0.54 Een regel met een grote letter is verplicht. Foto of tekening: maximaal 40 mm hoog, over I of 2 kolom. Weer of geen weer, volgens TON gaat de optocht in 's-Hee- renhoek door en hij kan het weten. WILLIE DEKKER 50 JAAR Willie Dekker van De Noek plast van het lachen nu in haar broek. PRINS LOWIE Veel succes www.cvdeburen.tk <http://www.cvdeburen.tk> Dit is WILLYVAN 'T FORT die vandaag 50 wordt. H.g HOERA OPA TONY gaat vandaag met pensioen. Dan kan hij hele leuke din gen met ons gaan doen. Kusjes xxx Jeremy, Romy, Lorenzo, Marijn Elvera Gefeliciteerd AD 5 x 10 '1'. 'TT;'j 't Is hem wel een beetje WELKOM WESTKAPPELS KWARTET zondagmirreg 't Kerkje van Ellesdiek Deze dame ziet SARA Hartelijk gefeliciteerd R L,T M, S, N P D en ik EEN EIGEN ZAAK Antonio en Daniëlle Guarde-de Beus. H.G. en succes. Papa en mama Hoera! na 14 weken zie kenhuis in Nijmegen is RIANNE DINGEMANSE gelukkig weer thuis!!! Je fens wens Wi PILAAR Bouwmaterialen - Albert Joachimikade 33 4463 AA Goes Tel. (0113) 215 401 - Fax (0113) 216 232 ma t/m vrij 8.30 t/m 17.30 uur zat 9.30 t/m 15.30 uur Wij leveren aan particulieren, aannemers en installateurs. Ook verzorgen wij de totale montage! www.logus.nl,info@logus.nl sanitair/badkamers tegels keukens schouwen garagedeuren stenen/dakpannen kasten/wanden Een smaakvolle beleving, da's LOGUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 60