Klaus nieuwe president Tsjechië Minister blaast martelgang Spaanse flitstrein maar af pot Beurs val treft ook miljardairs Arrestant Tribunaal blijkt slachtoffer van persoonsverwisseling 5 AXEL Wenen heeft oude coalitie met FPÖ terug Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk Afghanen vegen hun hoofdstad schoon Russische oppositiekrant stopt Uitbraak meningitis Burkina Faso Minder cocateelt in Colombia Verzoek heiligverklaring Damiaan Meer Britten dood door drank Operatietafel begeeft het: patiënt overleden Parlement doorbreekt patstelling na serie mislukte stemmingen Drieduizendste dode intifada zaterdag 1 maart 2003 Uw adviseur in de regio door Henk van den Boom BARCELONA - Dc hogesnel heidslijn (op zijn Spaanse AVE) die volgens de internationale afspraken straks de Spaanse hoofdstad Madrid moet verbin den met Amsterdam, komt maar niet op snelheid. Bij de inwij ding van het eerste traject tus sen Madrid en Lerida, een af stand van 450 kilometer, ging deze week alles mis wat maar mis kon gaan. Technische blunders, verkeerde planning en politieke bemoei zucht veranderden de groots aangekondigde promotieritten van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaan Bill Gates bevindt zich als rijk ste man ter wereld in steeds se- lecter gezelschap. Het aantal miljardairs is wereldwijd vorig jaar gedaald door de koersval op de beurzen. Uit een ranglijst die het Amerikaanse zakenblad Forbes jaarlijks opstelt, blijkt dat het aantal miljardairs vorig jaarisgedaald van497 naar476. Gates, de oprichter van softwa regigant Microsoft, heeft nu een geschat vermogen van 40,7 mil jard dollar. Dat is aanzienlijk in een ware martelgang. Op last van de minister van Verkeer werden de proefritten gisteren uiteindelijk maar gestaakt. Inmiddels rollen al de eerste koppen van topfunctionarissen. De politieke toekomst van verantwoordelijk minister Cascos van Verkeer (dezelfde van de ramp met de olietanker Prestige) hangt aan een zijden draadje. Zijn staatssecretaris wijt een deel van de ellende aan 'sabotage', een begrip dat Spaanse bestuurders graag in de mond nemen als ze fouten maken. De eerste rit die het Spaanse spoorwegbedrijf Renfe dinsdag minder dan de 52,8 miljard die hij eind 2001 nog had, maar nog steeds goed voor de eerste posi tie. Microsoft levert ook de nummers vier en zestien in de toptwintig van rijkste mensen. Dat zijn medeoprichter Paul Al len (20,1 miljard dollar) en de huidige bestuursvoorzitter Ste ve Ballmer (11.1 miljard). Achter Gates staat investeerder Warren Buffett. Hij ginger vorig jaar meer dan 4 miljard dollar op achteruit, maar hield toch nog 30,5 miljard over. Op de der de plaats staan de Duitse ge broeders Karl en Theo Albrecht, oprichters van de Aldi-super- voor de media op touw had ge zet, liep uit op een debacle. Dat de trein vanwege veiligheidsei sen nog niet de beloofde 350 ki lometer per uur kon rijden was bekend, maar dat hij twee uur later dan gepland vertrok was een verrassing De journalisten konden tijdens hun historische reis geen woord met elkaar wis selen omdat de keiharde muziek die uit de verborgen speakers door de hele trein galmde, niet zachter kon worden gezet. De computer had de geluidssterkte geprogrammeerd op een volle trein met Spanjaarden De tweede promotiedag was ge organiseerd voor touroperators markten. Hun vermogen zakte vorig jaar van 26,8 naar 25,6 miljard dollar. TV-presentatrice Oprah Win frey mag zich nu ook miljardair noemen Zij is de eerste zwarte vrouw die in de Forbes-lijst is opgenomen. Opvallend is ver der de opkomst van de Russi sche tycoons. Hun aantal nam toe van tien naar zeventien. Koningin Beatrix is relatief arm met volgens Forbes 250 miljoen dollar, 50 miljoen minder dan de Palestijnse leider Jasser Arafat. De Cubaanse president Fidel Castro moet zich behelpen met 110 miljoen dollar. ANP en reisagenten die, na hun portie vertragingen en ongemak, de eerste kennismaking met de AVE betitelden als 'antirecla me De voorlopig laatste rit van de hogesnelheidstrein was voor de lokale en regionale bestuur ders die grote verwachtingen hadden van het snelheidswon- der. Maarzij bereikten het eind doel van de reis helemaal niet, omdat de bovenleidingen tot twee keer toe braken. Blunders Woordvoerders van Renfe zeg gen dat de trein nooit had mo gen rijden omdat het traject nog lang niet klaar is. De promotie- ritten zijn begonnen onder druk van de politiek. Na zijn blun ders met de olietanker Prestige wilde minister Cascos niet lan ger wachten met de presentatie van zijn prestigeproject, dat al twee maanden geleden van start had moeten gaan. GPD Murtezi behoort tot een groep van drie vermeende (ex-)strij- ders van het Kosovo-Bevrij- dingsleger (UQK) die op 17 fe bruari is gearresteerd. Dit gebeurde op basis van de eerste aanklacht van het VN-tribu- naal wegens vermeende misda den van het U£K Die tenlastelegging heeft be trekking op misdaden in het kamp Llapushnik in 1998. De verdachten uit de aanklacht waren in het kamp als bewakers of commandanten actief Het UQK liet in het kamp zeker 35 burgers onder onmenselijke omstandigheden opsluiten. Ge detineerden werden er gesla gen, gemarteld en vermoord. Er was te weinig eten en geen pas sende medische verzorging. In bijlagen bij de tenlasteleg ging zijn de namen vermeld van 22 gedetineerden die zijn ver moord in het kamp of in de ber gen in de omgeving. Onder de slachtoffers waren Serviërs, maar ook Albanezen die als 'col laborateurs' werden be schouwd door het UQK, dat toen een guerrilla voerde tegen het Joegoslavische leger en de Servische politie. VN-aanklager Andrew Cayley verklaarde gisteren nog steeds overtuigd te zijn dat de gebeur tenissen in het kamp hebben dachte te pakken heeft. In 1996 zat Goran Lajic drie maanden onschuldig vast. Later had men voor korte tijd de verkeerde Ba- novic-tweeling te pakken. ANP WENEN - In Oostenrijk gaan de conservatieve Volkspartij (ÖVP) en de rechtse Vrijheids partij (FPÖ) weer samen een re gering vormen. De partijen heb ben overeenstemming bereikt over een regeringsprogramma. ÖVP-leider en bondskanselier Schüssel heeft dat gisteren mee gedeeld. De regeringscoalitie van beide partijen viel vorig najaar uit een, door interne strubbelingen binnen de Vrijheidspartij. De ÖVP van Schüssel was bij de vervroegde verkiezingen in no vember de grote winnaar. De FPÖ, ooit zeer populair ge maakt door Haider, verlooreen- derde van haar aanhang. Beide partijen hebben nu samen 97 van de 183 parlementszetels. Schüssel heeft president Klestil al een lijst met namen van mi nisters overhandigd. DPA/ANP Advertentie MetTempur® geeft u uw slaapcomfort de ruimte mÊÊÊFlr ','rT- KABOEL - Afghanen staan rijendik klaar om te beginnen met een bliksemactie om de hoofdstad Kaboel een grote voorjaarsbeurt te geven. President Kar/ai gaf op dracht tot de gisteren gehouden eendaagse schoonmaakactie. Volgens hulporganisaties dreigen in de stad van ruim 2,5 miljoen inwoners allerlei ziekten uit te breken door de gebrekkige sanitaire voorzieningen. foto Erik de Castro/RTR MOSKOU - Het dagblad Novije Izvestija, een van de schaarse oppositiekranten in Rusland, is gisteren voor het laatst ver schenen. De journalisten gooien de handdoek in de ring om dat ze de voortdurende tegenwerking door het Kremlin zat zijn. Directe aanleiding voor het opdoeken van de krant is het be sluit van grootaandeelhouder Oleg Mitvol om de algemeen di recteur van Novije Izvestija te ontslaan. Volgens journalisten van het blad wilde Mitvol door die maatregel in de gunst van de regering-Poetin komen. ,,Onze krant irriteerde het Kremlin", zegt journaliste Zoja Svetova ..Wij hadden kritiek op politieke besluiten en waren een van de weinige media die protesteerden tegen de oorlog in Tsjetsjenië." AFP OUAGADOUGOU - Een uitbraak van meningitis heeft dit jaar in Burkina Faso al aan 480 mensen het leven gekost. On geveer 3100 mensen zijn besmet geraaktDat heeft de Wereld gezondheidsorganisatie gisteren meegedeeld Het ministerie van Volksgezondheid heeft een crisiscomité aangesteld dat de epidemie te lijf moet gaan, met onder meer een massale inentingscampagne. Het comité beschikt over 500.000 doses vaccin. Het land telt elf miljoen inwoners. DPA WASHINGTON - Het areaal grond voor de teelt van coca in Colombia is vorig jaar met 15 procent gedaald tot 144.450 hectare. Het was voor het eerst dat de drugsbaronnen de ver nietiging van de cocavelden niet konden bijbenen met steeds nieuwe aanplant, aldus een Amerikaanse regeringsvertegen woordiger. De VS steunen Colombia bij het bestrijden van de teelt van co ca, de grondstof voor cocaïne. Linkse rebellengroepen en rechtse paramilitairen in Colombia verdienen zeer veel geld aan de Colombiaanse cocateelt. AFP BRUSSEL - Het bisdom van Honolulu gaat een verzoek in dienen om de Belgische 'pater van de melaatsen' Damiaan heilig te laten verklaren. Pater Damiaan De Veuster werd in 1995 door de paus al zalig verklaard. Het bisdom van Honolulu zal een commissie in stellen die het verzoek kracht moet bijzetten. Volgens een woordvoerder van het bisdom meldde een plaat selijke arts in de negentiende eeuw een spontane genezing van een leprapatiënt die is toe te schrijven aan Damiaan. die uit eindelijk zelf ook aan de ziekte stierf. De Congregatie voor de Heiligverklaring van het Vaticaan zal dit wonder uiteindelijk moeten erkennen. ANP/Belga LONDEN - Het aantal mensen dat in Groot-Brittanmë over lijdt aan de gevolgen van overmatig alcoholgebruik is de af gelopen twintig jaar verdubbeld. Dat meldt de Britse krant The Independent op basis van een rapport van het Britse bureau voor nationale statistieken. In 1979 bezweken 2506 Britten aan ziekten die verband hielden met alcoholmisbruik. In 2000 waren dat er 5543. Het statistisch bureau vindt het vooral alarmerend dat de slachtoffers steeds jonger zijn. Het aantal doden tussen de 25 en 44 jaar is in twintig jaar verdrievoudigd. ANP door Jessica Smeenk LONDEN - De Britse justitie is een onderzoek begonnen naar de dood van een zeventigjarige hartpatiënte die mogelijk is ver oorzaakt door het instorten van een operatietafel. De hartchirurg was er met veel kunst- en vliegwerk nog wel in geslaagd de operatie af te ron den toen de tafel het begon te begeven, maar de vrouw over leed drie dagen later. Dat meld de de krant The Times gisteren. Het incident deed zich voor in het Derriford Hospital in Ply mouth, een van de modernste ziekenhuizen van Engeland. De kliniek beschikt over drie ultra moderne operatietafels, die per stuk bijna 75.000 euro kosten. Ze zijn voorzien van een boven deel dat van het elektronisch bediende onderstuk Iosgescho- ven kan worden. Daardoor hoe ven de patiënten na de operatie niet op een brancard te worden getild. Tijdens de operatie van de vrouw, vorige week donderdag, raakte de bovenkant van de operatietafel door nog onopge helderde oorzaak los. De pati ënte schoot naar voren. De chi rurg slaagde er in met hulp van OK-medewerkers en toegesnel de anderen - die de tafel recht- ophielden - de operatie af te ma ken. De kliniek zegt dat er geen be wijs is dat de vrouw door het in cident is overleden. Wel maakt de instelling zich zorgen over de kwaliteit van de moderne ope ratietafels. Na het incident zijn alle routine-operaties afgelast. Voor spoedoperaties maken de chirurgen tijdelijk gebruik van andere tafels. Andere zieken huizen die ook over de moderne tafels beschikken, zijn gewaar schuwd. Het incident gebeurde op de dag dat het ziekenhuis in het nieuws was door de klacht van een daar werkende orthopeed. Hij had bij een heupoperatie een eetlepel tussen zijn gereedschap aange troffen, in plaats van het instru ment dat hij nodig had om de kunstheup te plaatsen. ANP GAZA - Een Palestijnse politie- agent is gisteren in een zieken- huis aan zijn verwondingen overleden. Hij is volgens de tel ling van het Franse persbureau AFP de drieduizendste dode van de laatste Palestijnse op stand tegen de bezetting die eind september 2000 begon. De agent raakte gewond door een Israëlische aanval op Gaza- Stad op 22 februari. Aan Palestijnse zijde vielen I 2249 doden en aan Israëlische zijde 695. Verder verloren der- tien Arabieren met de Israëli sche nationaliteit en 43 buiten landers het leven volgens de -telling op basis van Israëlische en Palestijnse gegevens. AFP door Runa Hellinga PRAAG - Na bijna twee maan den onzekerheid en mislukte stemrondes is het Tsjechische parlement er gisteren eindelijk in geslaagd een president te kie zen. Het werd oud-premier Klaus. Zijn verkiezing is opmer kelijk, want hij is leider van de conservatieve oppositiepartij ODS. Klaus heeft zijn overwinning te danken aan de verdeeldheid binnen de socialistische rege ringspartij en aan de steun van de communisten, die liever een rechtse populist hadden dan de gematigde kandidaat van de re- I geringscoalitie, de filosoof So- kol. i Het parlement moest gisteren I toch nog drie keer stemmen, maar uiteindelijk wist Klaus de meerderheid van de aanwezige afgevaardigden achter zich te krijgen. Bij twee eerdere pogin gen om een opvolger voor de af getreden Havel te kiezen, was Klaus ook kandidaat. Beide ma len haalde hij toen wel een meerderheid, maar net niet ge noeg stemmen voor het presi dentschap. Splitsing Klaus en Havel hebben elkaar in het verleden heftig bestreden, nadat de nu 61-jarige econoom Klaus in 1992 premier van Tsje- choslowakije werd. Havel was destijds fel tegen de splitsing van het land, terwijl Klaus er geen enkele moeite mee had om de Slowaakse nationalist Meci- ar zijn zin te geven. Klaus werd in de jaren daarna vooral bekend vanwege zijn 'coupon-privatisering', waarbij iedere Tsjech bonnen kreeg waarmee aandelen in te privati seren staatsbedrijven konden worden gekocht. Het liep uit eindelijk uit op een flop en zorg de ervoor dat Tsjechië een grote economische achterstand op liep ten opzichte van landen als Polen en Hongarije. D e laatste j aren heeft Klaus zich ontpopt tot een populist. Hij liet zich herhaaldelijk kritisch uit over de toetreding van Tsjechië tot de EU en is een uitgesproken tegenstander van tegemoetko mingen aan de Sudetenduitsers, de Duitse minderheid die na de Tweede Wereldoorlog massaal uit Tsjechië werd verdreven. Het zijn vooral die twee punten die de Tsjechische communisten er gisteren er toe brachten voor Klaus te kiezen en niet voor So- kol, die in het verleden juist voor verzoening met de Duitse min derheid opkwam. Verdeeldheid De overwinning van Klaus wordt gezien als een nederlaag voor de Tsjechische premier Spidla, die kampt met grote ver deeldheid binnen zijn eigen so cialistische partij. Weliswaar is de functie van president groten deels ceremonieel, maar de ver wachting is toch dat Klaus, die erevoorzitter is van de ODS, het de premier zo moeilijk mogelijk zal maken. Een meerderheid van de Tsje chen is overigens voor Klaus als president, zo blijkt uit opinie peilingen. De druk op het parlement om gisteren tot een keuze te komen was groot, mede vanwege de oorlogsdreiging in Irak. Een van de weinige echte functies van het Tsjechische staatshoofd, naast het recht op gratieverle ning, is die van opperbevelheb ber van het leger. Met een moge lijke oorlog op komst was het daarom in de ogen van velen zeer ongelukkig dat de functie sinds begin februari vacant was. GPD Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Pot. Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl doorThomas Verfuss DEN HAAG - De Chinese VN- rechter Liu Daqun heeft giste ren de onmiddellijke vrijlating gelast van de Kosovo-Albanees Agim Murtezi. Hij is tot de over tuiging gekomen dat de arres tant niet dezelfde is als de per soon die in de aanklacht van het Joegoslavië-Tribunaal wordt genoemd. „Ik bied u mijn excu ses aan", aldus de Chinees tegen de Albanees, die gisteren me teen naar huis vertrok. plaatsgevonden, zoals ten laste gelegd. Alleen is Murtezi niet de persoon waarover getuigen hebben gesproken. Een belang rijke factor is dat de aangehou den Murtezi een andere bijnaam heeft dan de Murtezi uit de aan klacht. De persoonsverwisse ling is mede ontdekt door ver klaringen van de eveneens opgepakte medeverdachten Bala en Musliu, die zeggen hem niet te kennen. Het is niet de eerste keer dat het VN-tribunaal de verkeerde ver- Advertentie Tempuri. Een bekroond NASA-product. Ontwikkeld voor de ruimte en ideaal voor de aarde Zelden kwam uw lichaam beter tot rust, omdat uw lichaamsgewicht en temperatuur de vorm van het matras bepalen. Het Tempur* matras en kussen geven uw nachtrust daardoor alle ruimte en pijn geen kans. Neem nu de proef op de som. Ervaar nu de kwaliteiten van dit Drukverlagende Slaapsysteem en van het ontspannen gevoel van gewichts loosheid. drukverlagend slaapsysteem voor de ruimte ontwikkeld verbetert de kwaliteit van uw leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5